NA HET MIJNONGEVAL VAN HQRNU. üJen stichtend voorbeeld van solidariteit in- de Arbeidswereld. “FT- 1= 5 van solidariteit Van Alles Wat. Activut’f che B t ogerste Wemmel. Voor Stad Arroiidissenieut WEEKBLAD VALSCHE BEGRIPPEN.WAARHEDEN SS DOOR DE GENDARMEN UITEENGEJAAGD, ZONDAG 10 MEI 1931. Invalide Militairen van den Oorlog. jmd. van de oudstrijders dan omgekeerd: Heden gij werklieden. éetal /einobi- Juist 8 op 63, dus 12 t. h. BEPROEVING. 11. De invalide val- sche. invaliden 12. Het sterftecijfer is niet hooger onder de invaliden. dat eer- 1 nacht wordt bij toeval, als. de omstandigheden en reu de katholieke gazetten, neu, met allerlei andere marmalade op hun brood te smeeren, wanmfcr zij roepen zul- har tegenslag of Hpnnig’è- feesten, der invaliditeitspensioenen nog bovenmenschelijk- zijn veel misbrui- van de invalidi- j. J’jation.aal Verbond der Verminkte en 11. De invalide die een normaal loon trekt, beeft geen recht op pensioen. Uitgever R. DARKENS, Dixmude. maar der de mijnramp vijf en twintig jaar DE LOEDERPEST. De Correctionneele Rechtbank van Na men veroordeelde tot 5 jaar gevang en be- rooving van burgerrechten den katholie ken schoolmeester Armand Le Sèvre van Grand-Leez, wegens talrijke aanslagen op de goede zeden in zijn klas. Men herinnert zich dat de vuile vent gevlucht was en zich een tijd lang verscholen hield in een geestelijk gesticht te Parijs, van waar hij werd uitgeleverd. Er zijn dingen, die gebeuren, omdat zij noodlottigerwijze gebeuren moeten De eerste schuldigen, dat zijn de ouders: men moet, toch geen schaapjes bij de wol ven brengen I 125 e JAAR. Nr 19. DE DIXMUDENME De Kamerzitting van dinsdag 11. heeft men ingezet met een huldebetoon namens de regeenng aan de helden, die de zes mijn werkers te Hortin. aan een bijna onvermijde lijken dood hebben ontrukt. Deze hulde was de passende consacratie een gevoel, dat op dit oogenblik, over in, de 5- In verhouding met het getal gemobi- liseerden, telt België meer invaliden dan Frankrijk. Wegens het doorslecht weder is de H. Bloedprocessie te Brugg verleden Maan dag niet kunnen uitgaan Het is zeer jam mer voor de Bruggelingen en de vele dui zenden toegestroomde v eemdelingen.Mep zou met ongemeen praai ertoon de 600ste verjaring vieren van de aankomst van het II. Bloed te Brugge, Wij weten wel dat sbcht weder altijd een natuurlijk verschijn ff is, dat aange- wanneer en zpo- et medebrengen, waar niets of niemand iets aan verande- i kan! Wij stippen tikel aan, om het e paters en i'üöïft 15- Ongelijk heeft het N. V. I., de i... i1 te verdedigen. 8. 2,486 officieren in actieven dienst heb ben ten minste 30 t. h. invaliditeit beko- j men. 9. 80 t. h. van de generaals in actieven dienst hebben ten minste 50 p. h. 10. Officieren in activiteit met een zeker ten honderd zouden het leger moeten verla ten. A 6- 'In verhouding met het Groot-Brrttannie. 4; België toont zich milder voor zijn in- valleden dan wel de andere landen. schreef aan de solidariteit welke onder de arbeiders heerscht, en vooral dan onder zulke arbeiders welke steeds aan de meeste gevaren zijn blootgesteld. Bij geen cate gorie van werklieden of het moest dan bij de zeelieden zijn leeft sterker het besef van het «Hic niihi, eras tibi»; maar dan omgekeerd: Heden gij, morgen ik. _.e de gestaald medeinensch rukken En we kunnen er zeker van zijn, evenals deze van de redders in zee, de ste woorden van de helden van Hornu tot hun feeiedde makkers geweest zullen 13. Er wérden machtig kep.,begaan in ’t verlcenen teit.sjK’psioenen. 14. Waar ze den bloedtol betaalden, heb ben, de Oudstrijders enkel hun plicht ge daan soort zijn als de gevoelens zeeman, overweldigen, keling ziet dobberen, en stinctmatig mar len: 'dstrdjjé Gods», als ongeluk óverkomt bij v aan vrijzinnige menschep, of aap oudgrs, die hunne kinders durven naar de Gémeëu teschool zenden. Ter herinnering: Mër* ckem, 2.De twee derden zijn invalide. ■3. De last drukt te zwaar op België. Ter gelegenheid van een activistischeu landdag, die Zondag te Wemmel (nabij Brussel) mpést gehouden worden had de burgemeester van deze gemeente een be sluit uitgevaardigd waarbij alle stoeten en samenscholingen op ..den openbaren weg verboden werden, De betoogers stoorden zich natuurlijk als altijd niet aan de uitgevaardigde be sluiten. Daarop traden de gendarmen op. Zij wilden eerst de betoogers beletten bij een te komen op den steenweg, De from ters antwoordden daarop met het werpen van steenen paar de gendarmen. Op deze uitdaging chargeerden de bewakers van de orde en joegen de manifestanten uiteen. Verschillende aanhoudingen hadden plaats en de aangehoudenen werden naar het gemeentehuis overgebracht en opge sloten. De betoogers trokken dan langs alle kanten naar een veld, waarop een tribuun was opgericht; De gendarmen kwamen weldra ter plaatse en werden opnieuw met steenen bestookt. Een der officieren werd in het gelaat gewond en andere gendarmen en paarden werden gekwetst. Deze maal chargeerden dan ook de gen darmen volop en de toestand scheen ern- in verbaxtd mei de ONZE LASTERAARS ZEGGEN 1 Dé irensioenen kosten jaarlijks 2 mil- Geeft hun wijz.u van dienen algeheele vol doening, dan moet men hun - evenals gelijk welk burger - het herstel wegens de door hen, naar aanleiding van den oorlog, on dergane lichamelijke schade verleenen. Het invaliditeitspensioen steunt op het lichamelijk nadeel en niet op het tekort aan winstverwezenlijking. ’t Is een vergoeding wegens schade aan personen. Sterftecijfer voor invaliden: 10 per dui zend; Sterftecijfer voor andere personen: 6 per duizend; gemiddelde leeftijd: 40 jaar. Dat is de Pensioencommissies, zonder be wijzen, van onbevoegdheid en oneerlijk- betichten. Domme beschuldiging Hebben alle Belgen dien tol betaald Neen. Slechts een vierde van de mobiliseerbare getalsterkte heeft gestreden. België telt 1 invalide voor 90 inwoners. Frankrijk 1 in valide voor 48 inwoners. Het N. V. I. telt veinzers noch aftrugge laars in zijn rangen. Zijn macht put het meer uit de kwaliteit dan wel uit het getal zijner leden. Ipvaliditietspensióenen WIJ ANTWOORDEN. De Invaliditeitspensioenen kosten: in 1930: 378 millioen. in 1931: 432 millioen. Door ’t zakken van het index-cijfer en ’t overlijden van invalicden, zal dat cijfer af nemen. Op 395,000 oudstrijders zijn er 88,901 in- valieden, dus minder dan het vierde. Jaarlijksclie last per inwoner In Frankrijk 100 Belgische fr. In Groot-Brittannië 105 Belgische fr. In Duitschland 85 Belgische fr. In België 54 Belgische fr. Maar België dankt zijn oudstrijders: 1. De kwijtschelding van zijn oorlogs- schulden, zegge een jaarrente van 1,300,000,000; 2. 800 miljoen ’s jaars van Duitschland; 3. Dé kantons Eupen en Malmedy en dc rijke Afrikaansche Koloniën. Jaarlijksch gemiddeld bedrag peflnvaïi- de: Amerika 18,515 Belgische fr. Engeland 9,205 Belgische, fr, Duitschland 6,395 Belgische fr. Frankrijk 4,200 Belgische fr. België 4>8(J0 fr- Voor beide landen zijn de verliezen (doo- den en invaliden) gelijk. Telt België minder dooden en meer in validen, dan is zulks inzonderheid te wij ten aan de gevechtsvoorwaarden in water en slijk. merkt Dat Groot-Brittannië het gros zijner ge talsterkten tamelijk laat op het front heeft gebracht en België onder ongunstige stoffe lijke voorwaarden, in verhouding met de troepen van achteruit driemaal zooveel mannen in lijn had als Engeland. Bekwamen meer dan 70 t. h.45 per dui zend van de hoofd- en opperoff icier en. 40 per duizend van de lagere officieren. 50 per duizend van soldaten en lagere gegra- deerden. Juist 906, op een totaal van 54,421 offici- ren van het actief leger. Alles wat den opstel betreft moet tegen den Woensdag avond, vrachtvrij M en Qiidcrteekend aan den uitgever besteld worden. ïïerbergkermissen, combats, enz. worden voor de geabonneerden kos- ,..K steloos opgenomen. zijn: Bij ft ons van ’t lijf met dankbetui gingen Voor ons zoudt gij immers allen hetzelfde hebben gedaan t In zijn aard is dees geval alleen nog overtroffen geworden door dat mirakuleus-ontsnapten aan van Courrières, nu 1 geleden. Nóg onlangs, op den verjaardag van deze formidabele camaliteit, werd er aan herinnerd, dat drie weken na de ont ploffing, wanneer men hun onkennelijke ujkeii reeds goed en wel niet de elfhon- nog: geklöp In ce mijn vernomen werd en nog reeiticn arbeidt:levend te voor schijn werden gehaald. Dezer lot was nog verschrikkelijker, hun lijden in hun onderaardsche gevangenis moet nog ontzettender geweest zijn, daar niemand zich nog van hun bestaan be wust was, en ze zich dus al dien tijd als reddeloos aan den dood overgeleverd be schouwen konden, zonder opbeurend woord van hen die wrochten boven hen aan hun verlossing, zonder voedsel, zonder drank schier t- in den letterlijken zin: le vend begraven. En wanneer we overwegen dat, allen vooruitgang in de techniek der mijnont ginning en perfectionneering van het ge reedschap ten spijt, de mijnwerkers steeds aan zulk een ijzingwekkend risico zijn blootgesteld, dan kunnen we slechts volmondig instem men met den heer Debersé, die in de Ka mer zeide: dat geen enkel beroep zooveel moed en opoffering vraagt voor het be staan der familien en voor de welvaart van dë Natie, en dat dit gevaar en deze opof feringen ons allen den plicht opleggen van een gedurige en waakzame bezorgd heid voor het lot van den mijnwerker en van een grenzelpoze genegenheid eii be- \vondering. WERKLOOSHEID IN MAART. Bij de 170 Verzekeringskassen tégen werkloosheid waren 703.686 werklieden aangesloten. 80.529 waren volledig werk loos; 125.263 waren gedeeltelijk^ werkloos. 3.114.431 werkdagen gingen verloren Koopt kinders, zegt de Pater LEUVENSCHE STUÖeMtJES! In den nacht van Woensdag pp Donder dag verwekten zij zooveel wanorde, nacht lawaai en baldadigheid, dat de politie het Koffiehuis .«De Raap» moest doen ont ruimen. Met de bezopei? drinkebroers kreeg de politie liet erg ('kwaadgejouw, beleedigingeu, bierglazen, steen en en stok ken naar het hoofd, slagen en stampen. In het politiebureel werden de ruiten ingegoöid: drie der schavuiten bleven aan gehouden. En ’t is voor al zulk volkskeu, dat jaar lijks millioenen verzamel^ worden uit sub- sidie’s en allerhande omhalingen 7De officieren hebben dikke invalidi- teitsjoercentages bekomen. stig te zullen worden, wanneer de bevel hebber der gendarmerieverarm dat de burgemeester na een samenkomst met ,ac-‘ tivistrsche volksvertegenwoordigers^"zijtt besluiten had. tjorms Werd bij de charge der gendaimcu door een ba jonet licht geschramd, en daarvan spreken natuurlijk de fronters met ophef, terwijl zij van hun aanvallen met steenen niet gewagen. De meeting had dan ook pliiats, wa.arn,a de betoogers door de straten der gemeente trokken. Bij den terugkeër vrnr VvEmiuel trokken sommige betoogers dadelijk naar huisAn- déren vereenigden zich te Brussel en bega ven zich naar de Emile Jacqmaiulaaa, naai’ het_ Breydëlhuis, en W het Vlaamsche Huis op de Groote Markt. Onderweg' ont- moetten zij groepen studenten en er ont stonden opstootjes op Verschillende pïaat- sen. Stokslagen werden gewisseld en in beide kampen waren er talrijke gekwet sten. De politie was spoedig terplaatse en verspreidde betoogers eji tegenbetoogers die er echter in gelukten herhaalde, malen terug aan slag te geraken. Een twintig tal personen werdep aangehouden en eerst laat op den avond Eeèrschte er terug kalmte in de stad. van alle mogelijke partij ver deelingen heele Belgische gatie vereenigt. En dit gevoel gaat dan volmaakt gepaard met de absoluut algemeene blijdschap over de mirakuleuze redding van deze slachtof fers van den arbeid. De Belgische Natie vertoont zich op dit moment op haar best en op haar schoonst. Wat een zonderlinge wereld toch!.... Vier jaar lang hebben we, door de oververzadi ging van onze zefiüweri, door de totale af stomping van ons afgrijzen, iederen dag kunnen hporeil van duizenden en tiendui zenden gesneuvelden, als er niet méér dan duizend waren dan heette het... «geen nieuws van ’t Westelijk frontEn daar schuiit nu zes dagen lang het heele land al zijne andere bekommernissen terzij, voor zijn angst over het lot van zes bedolven ko lenkappers. Heert ooit de nationale, de algemeen- menschelijke solidariteit zich zóó roerend veropenbaard? Naarmate het uur der be- vrijdmg scheen te naderen, voelde ieder een ’t gevaar groeien. Zou de allerlaatste, bevrijdende houweelslag niet de steenmas sa pletterend op de ongelukkigen doen neer storten? Of... zouden ze niet gestikt zijn vóór dat de reddu/W En, achteraf hoofen we dat ze in een nog veel grooter gevaar hebben verkeerd, een, waarvan ze hun families en hun redders on kundig hebben gelaten, om dezer moed niet noodeloos te benemen: Het heeft maar enkele uren gescheeld of... ze waren in hun gevangenis verdron ken Inderdaad werd deze lang zaam door het water overweldigd, dat hun op ’t oo genblik der redding reeds tot aan de knieën reikte En, wanneer we probeeren, ons dezen toestand in te denken, trachten, ons voor te stellen, wat die vijf dagen en zes nach ten geweest moeten zijn voor deze men- schen, negenhonderd meter diep in den grond, met een honderd tonnen wegend rotsblok, in den meest letterlijken zin, als het zwaard van Damocles boven hun hoofd opgehangen, en we weten dan met welk een kalmte zij al dien tijd den dood vlak in de oogen hebben gezien, hoe ontzettend hun zenuwen gespannen geweest moeten zijn door die moordende schommelin gen tusschen hoop en vrees, dan moeten we wel onze bewondering voor deze gered den even hoog stellen als deze voor hun redders. Van hen kap ggzegd, dat ze den aan hen besteden heldenmoed tenvplle waardig geweest. En nooit hadden de Kpning en de Ko ningin beter het besef van liun plicht als eerste burgers van den Staat, dan wanneer ze zpo, roerend zijn voorgegaan in de betui ging van de Nationale deelneming, zoo in de blijdschap thans als in den angst, tot dinsdag laatst, bij het zpo spannende ge beuren te Hprnp. De wonderlijke omstandigheden yan dit voorval zijn natuurlijk vppr geen klein deel tusschen de zoo algemepne emotie in het lapd. Wat zou sterker den spprtieven geest kunnen prikkelen, die feitelijk in iederen inensch sluimert dan epn wedstrijd tus schen dpn .Mensch en den Dood? En wan neer werd wel eens npg sterker-ppboeiende strijd tusschen menseh en dood geleverd als door de heldhaftige mijnwerkers uit on- zgn Bprinage, die zich voor de redding bedolven makkers hadden aangebpdep? 'fweg of drie werden er gevraagd om huil eigen leven in de waagschaal te leggen. Het kwam erpp aan, ziph aan een touw gebonden in dpn put, die elk pogen- blik verder instprten kon, tachtig meter diep, te laten afdalpn pm het eerste con tact mef de begravenen te zpeken, Twintig boden er zich aan, Het was waardig van !t verhevenste moment in den oorlog. Er moest gekozen worden 011- dpr hep dip een bijna zekeren dood wildep trptseeren, pp gevaar af..,., ontevreden en benij ders te inakep Met vplle recht mocht men in het Parlement zeggen, dat deze daad aan onze annalen een even rpeuirijke bladzijde tpevpegt als de rpem- rijkste veldslagen, En de minister had even volkomen ge lijk, wanneer hij deze heldendaden toe- --J En de moed, de hardnekkigheid die redders van Honiu bezield en 1 liebbeiij zullen wel volkomen van dezelfde die iederen die een schipbreu- dan dadelijk, in één verlangen, maar één aandrang, maar één wil meer kent: dezen aan den muil der golven ont- SPREBKUREN VAN ONZE LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Veurne: Eerste Zondag der maand lokaal Ons Huis 10-12 uur. Dixinude Eerste Maandag, lokaal La Brasserie bij M. Cappoen, 10-12 uur. Ichteghem Tweede Zondag. Lokaal De Hert Dorpplaats bij wed. De Cock, van 10- 11 uur. CouckelaereTweede Dinsdag. Lokaal ’’Wit huis” bij de wed. Bossuyt, van 10 tot 11 uur. OostendeDerde Zondag. Lokaal St Seba- stiaan, van 10 tot 12 uur. Nieuwpoort Laats’te Zondag. Lokaal ”Duy- nenhuis’’ van 10 tot 11 uur. Ook te Oudenburg lokaal bij M. Van Loo. Gemeenteraadslid en herbergier, marktplaats te Oudenburg, telkens van 10 tot 12 uur. Voor alle zaken in onderhandeling met Mr Marquet, is de plaatsvervanger M. Jér. De Cock, te zijnen huize sprekelijk den eersten en den derden Donderdag van elke maand, van 9 tot 11 uur, Yperstraat, 27, te Oostende. Tel. 1787. OPENBARE GEZONDHEID. Op dit oogenblik zijn in Belgie 765 ge meenten, die een watervoorziening bezit ten, In Namen 184 In Luxemburg 169 In Luik 156. In Henegouwen 111. In Brabant 85 In Limburg 29. In Wést-Vlaanderen 13. In Oost-Vlaanderen 9. In Antwerpen 7. Vlaamsch Belgie of Laag-Belgie, dat wegens zijn moerassigen grond het minst drinkbaar water heeft, staat dus eindeloos ver achteruit En de oorzaak Dit alleen Arm en dom Vlaamsch Belgie is het luilekkerland der clericale kasteelheeren, die het Volk ver achten, en hun clericale aanhangers, die het Volk zijn.beste krachten uitzuigen. Eilaas, wat zal het zijn als het Katho liek Vlaamsch Nationalisme met zijn se paratisme het «Vlaanderen voor Kristus» weer geheel en gansch zal teruggëbracht hebben onder den hiel van ’t clericalisme?

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1