EEN I GEVOELIG VERLIES. 111 K 1 ie WEEKBLAD Voor Stad Ahondissemept DEN HEER CYRILLE NEVEJAli TE DIXMUDE OVERLEDEN. 1 X X X de I x x «Bi X X X mmxxxmmxxxmxxxxmxmxxmmxmxmxxxxxmxkxxxmmmx 125 e JAAR Nr 3L ZONDAG 9 AUGUSTUS 1931. M. M. 1929, mijnen .ouderen M. M. diepbetreurde Grafrede uitgesproken door den heer R. Daehens, namens de liberale Associatie te Dixmude be en het algemeen, die /an ’s lands rijk- aatregels der ge- toe met i sture naa druk bezig man, die niet - rf, AP.es wat den opstel betreft moet tegen den Woensdag avond, vrachtvrij en onderteekend aan den uitgever besteld worden. F Herbergkermissen. combats, enz. worden voor de geabonncerden kos- jg steloos opgenomen. 14 Grafrede uitgesproken door den heer H. De Jonckheere, inspecteur bij den Veeartsenij dienst te Thourout: onver- confraters, Itijd openhartig en Laat mij toe hier feiten te herinner ai, die ik persoon- wanneer ik, als naburige gemeente 9 1/2 ure, nooit geziene overheden, kennissen, van OOSTENDE-VEURN'E-DIXMUDE, beroep dachten te mogen maken op ontzaglijke volksgezindheid van onzen treurden vriend, om als kandidaat X F. Nogmaals staat het Veeartsenkorps ge schaard rond het graf van een zijner trou we leden, dien de dood komt weg te maai en uit ons midden. In naam van de Maatschappij der Dok ters in veeartsenijkunde van West'Vlaande ren, breng ik eene laatste hulde van ach ting en genegenheid aan onzen betreurden zijne lange loop- jiet bestrijden der runderpest en andere Lerschénde ziekten, met het ridder- van het Orde van Leopold II. De heer Nevejan werd te Dixmude ge boren den 2 Februari 1861 uit eene oude liberale familie, die te Dixmude en in de geheele streek steeds van groot aanzien is geweest en de algemeene achting genoot. Zijn vader oefende het beroep, uit van Veearts sedert 1844, werd zeer hoog ge schat om zijne bekwaamheid en dienst vaardigheid, en mocht zich verheugen in het genot van een onbeperkt vertrouwen. De heer Cyrille Nevejan, die zijn on derwijs genoten heeft van laag tot hoog, in de openbare school, werd in 1884 ge diplomeerd door de Staats-Veeartsenij- school van Cureghem, waar hij uitsteken de studiën deed. En tot zijnen dood, binst 47 jaar, heeft hij ten dienste der landbou wers en veekweekers zijner geboortestreek het beste van zijn krachten en al zijn tijd gegeven. De heer Nevejan was een van die man nen, die opgaan geheel en al in hun be roep, die hunne levensvreugde zoeken in betoon, en die zich gelukkig voelen tel kens, wanneer zij maar kunnen dienst be wijzen. Bij hem was er geen ijdel vertoon, maar uitgebreide wetenschap en bekwaam heid, de vruchten van een halve eeuw studie, toewijding en ondervinding, De heer Nevejan was een welkome vriend op alle hofsteden, een weldoener bij den minderen landman eiï den arbei der. Wij weten wel dat, moest hij het we ten, zijn bescheidenheid het ons ten kwa de had geduid maar het mag toch wel ge weten worden hoe dikwijls hij thuis ver gat aanteekeningen te houden van de zoeken op stal en voor de zorgen aan zieke dieren van geringe menschen werklieden. In 1928 werd dan ook de h. Nevejan, ter belooning der uitstekende diensten door hem aan den Landbouw bewezen, verhe ven tot Ridder van het Orde van Leopold II. Verleden Donderdag, om had te Dixmude, onder een deelneming van Confraters, maatschappijen, vrienden en met begeleiding van De Vrijzinnige Fanfaren», de teraardebestelling plaats. Niet minder dan twaalf rouwkronen en vier bloemengarven hebben wij opgeteld, 't Was een machtige betooging van inge togen rouwsympathie, welke den diepsten indruk op de ontzaglijke deelnemende me nigte heeft nagelaten. De geachte familie Nevejan bieden wij de betuiging onzer innige deelneming. Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars, voorop betaalbaar. Men kan zich abonneeren in alle postkantoren van Belgie of op het Bureel van ■t blad. Voor Buitenland 28 fr. Alle aankondigingen mogen vrij aanveerd ««orden. Prijs volgens overeenkomst. DE JIXMUDEN AAR Uitgever R. DAENNS, Dixmude. X -- bekommerd uil de belangen der ris met de bevrij- al even geteisterde eigenaars, ding der dieren van m> urige landbouwers en van den veestapel n een belangrijk deel is dom; en hij paste de i gezondheidspolitie der uisdieren deze dubbele bezorg dlu d. Om reden van de liensten die hij be wezen heeft gedurendi baan, en namelijk in Als er van tijd een stralend licht over de gansche wereld opgaat, dat, als een blij de mare, een verderen stap aanmeldt in den opniarsch naar meer volksgeluk en breedere beschaving, dan komt er ook ongelukkig lijk van tijd een donkere lucht als een rouwsluier de tijding aankondigen dat iets onherstelbaar te loor is gegaan. Die donke re sluier komt hier het rustig DIXMUDE en het gansche arrondissement in diepen rouw te slaan: immers, M. CYRILLE NE VEJAN, de alom geachte en uren breed beminde volksfiguur, is niet meer. Het heengaan van M. CYRILLE NE VEJAN, den eenvoudigen veearts, wiens spreekwoordelijke toewijding zijn hoogst gewaardeerde kurnle evenaarde, den gelief- koosden vriend van de landelijke bevol king, klein 'en groot, den man wiens harte- lijken en ongeveinsden omgang de gansche omgeving onweerstaanbaar verwierf, is uit hët leven gerukt, als wanneer zijn huiselij ke omgeving en zijn talrijke vrienden de innige hoop koesterden van hem, i maandenlange ziekte welke zij ne'n waanden, nog .enkelejarep^met Jiefdfe. anders over beshikt eji M, NEVEJAN is het rijk van hef verleden binnengetreden. Als eep geweldige donderslag viel dit akelig nieuws in de streek. En niet te ver-, won&ren. Vijftig jaar lang is het buiten leven uren wijd van DIXMUDE aJs. door spekt van zijn dagelijksch® werking; vijf tig jaar lang werd zijp stevig talent met de zelfde minzaamheid en, de zelfde offervaar digheid aangewend bij al dezen die bij hpni,. bij ep bij nacht, kwamen aan kloppen’en vijftig jaar lang besteedde hij het beste van zijn schranderen geest en ?.ijn onuitputbaar hart in het gewetensvol vol brengen, van zijn wetenschappelijke taak. En hoe menigmaal gebeurde het niet dat de betreurde y^end, na uren lang in ’t zweet zijns aapsehijns zijn machtige phy- sieke'krachten aan de beschikking gesteld te hebben van zijn helder medikaal in stinkt, zijn veilige voldoening vond in het genoegen dat hij nederige boerenlieden of werkmenschep, over wier eenig goed hij op teven en dood beschikte, van een benar- den toestand gered had, en ja, in vele ge vallen, niet weêrstaan kon aaa zijn edel gemoed en dan nog een ruimen penning ten geschenke naliet? Edeler borst bestond niet en de tolk wil ik hier zijn van de on telbare menschen, welke hun redding, hun stoffelijke opstanding en hun huidige wel vaart te danken hebben aan den goeden, eerlijken, myiischlievi iiden man, van wien mni zeggen mag: Pertransiit bene- faciendo, hij is voorbij gegaan al goed te i doen. M. NEVEJAN was overigens niet alleen een voorbeeld van goedheid, rechtschapen heid en menschlievendheid, hij was ook een man van innige overtuiging en zijn gansche leven stond immer onwankelbaar in 't teeken van het verheven ideaal, dat iii dienst staat van de onsterfelijke begin selen van licht, recht en vrijheid. De be treurde afgestorvene had nu eenmaal alle hoedanigheden van geest en van hart als van maatschappelijken rang om, met een meer eerzuchtig karakter als het zijne, in de "rangen van zijn partij genoot en, om- ringd van de algemeene achting en gene genheid, zich tot een idool van de massa te laten opwerken en de hoogste bedienin gen in de maatschappij te bereiken Maar zijn innerlijke eenvoud, zijn ingeboren be scheidenheid verzetten zich immer tot het aanvaarden van de verheven ambten, tot dewelke zijn verdienstelijke personaliteit hem scheen voorbestemd te hebben. Hij kdoel betracht dat hij wil berei- droeg hij een gulden hart. en onafhanke lijk; hij verdook zijn meening niet, en ver dedigde ze met overtuiging; doch hij was zonder vooringenomen gedacht, en eerbie digde de gevoelens van andersdenkenden, Als "burger, was Mijnheer Nevejan hoog in achting bij zijne medeburgers, die hem afvaardigden als lid van den gemeenteraad. Dit mandaat dat voor hem geldelijke op offeringen meesleepte- aanvaardde hij met rechtschapenheid, en hij stelde al zijne krachten ten dienst van het gemeenebest. Ofschoon Confrater Nevejan tot een ge vorderden ouderdom gekomen is, en het einde sedert eenigen tijd reeds te voorzien was. valt het scheiden lastig voor zijne naastbestaanden Wij verstaan maar- heid van zijne teedere echtgenopte, die hem met zooveel liefde en trouw bijgestaan heeft, en zijne laatste dagen met zooveel zorg omringde. Wij begrijpen de aandoening van dien beminden zoon, die eenen teei geliefden va der komt te verliezen. Mogen de bewijzen van achting en ge negenheid die de veeartsen van W, VI. hier brengen aap hunnen betreurden ambtsbroeder, en de aanwezigheid van de talrijke menigte, die den duurbaren afge storvene tot zijne laatste rustplaats verge zelt, eenigen balsem brengen aan hun ver morzeld hart, en eenigen troost in hunne droefheid. Waarde Confrater Cyrille Nevejan,uw naam zal in eere bewaard blijven in de Maatschappij der Dokters in Veearstnij- kunde van West-Vlaanderen. Wij sturen U hier onzen laatsten vaar- wel, en tot wederziens hierboven. wou zijn leven eindigen buiten alle luid ruchtigheid, onttrokken aan de praal en de wisselvalligheden van het politiek leven. De omstandigheden hadden er nogthans anders over beschikt en, niettegenstaande zijn natuuilijken afkeér voor den strijd onder de menschen, aanzocht en gepraamd door zijn vrienden, heeft hij, dan dat zijn krachten begonnen af te nemen, doch zijn levensideaal tot het einde getrouw, niet geaarzeld den oproep van zijn’ vrienden te beantwoorden en, voor het eerst in 1926, wierp hij zijn ongeëvenaarde populariteit en al het gewicht van zijn gezag in de schaal van den gemeentelijken kiesstrijd, welke hem en zijn vrienden tot feenen uit slag leidden welke als een triomf mocht geboekt staan. In 1926 trad M NEVEJAN dus, tegen heug en meug, in den gemeenteraad op het aandringen van de liberale partij, die er den hopgsten prijs aan hechtte in den ste- delijken raad te zien zetelen dien gemin- den volksvriend, die de achting wegdroeg tot zelfs van de meest verwoede politieke na. d.e tegenstrevers. Daar heeft M. NEVEJAN overwon- zoolang zijn wankelende gezondheid het delen van wijsheid en rijpe ondervinding ten dienste gesteld van het stadsbeheer en in menig geval bewijs geleverd van wijs beleid en heldere doorzichtigheid. Terecht had M. NEVEJAN in twee jaar geleden, gehoopt voor goed met( vrede te mogen blijven. Zijn krachten namen immers met den dag af. En nog thans, hoe ondermijnd zijn gezondheids toestand ook was, op een nieuwen oproep de partijleiders van ’t arrondissement die de be- voor den Belgischen Senaat op te komen, ant woordde hij vast beraden: niet mijne maar uwe wil geschiede En zoo stelde M. NEVEJAN tot aan de uiterste perken van zijn macht zijn persoon en zijn gezag ter beschikking van vrijheid en lecht. Zijn opkomen droeg dan ook in ruime mate bij tot het bereiken van het meest overwel digend resultaat, dat men in het arrondis sement had mogen begroeten. M. CYRILLE NEVEJAN is heen. Zijn ultime wensch van nog enkele jaren aan zijn minnend midden te mogen bewaard blijven, enkel en alleen om zich nog ver dienstelijk te maken aan de menschheid, die hij zoo innig en diep heeft lief gehad,is niet vervuld geworden. M. NEVEJAN is niet meer. Maar wat is en wat steeds met toenemende vereering met -dank zal be waard blijven: ’t is de roerende gedachte nis aan een edel man, een voorbeeldigen echtgenoot, een lievenden vader, een on- vermoeibaren zendeling der wetenschap en een waren philantroop. Mochten Madame NEVEJAN, Mijn heer ALBERT en heel de diep beproefde familie onze innige deelneming aannemen als een verzachting in het bitter lijden, dat hen te treffen komt. Mijnheer NEVEJAN, vriend, in naam van de Liberale Associa tie van DIXMUDE en ’t arrondissement, richt ik U een oppersten dank, een laat sten vaarwel werd hij in 1927 vereej i schap der Kroonorde. In de kiesche betrek! ingen, die tnijdelijk ontstaan tu schen c, was Cyrille Nevejan recht voor den vuist. twee lijk meêgeleefd heb, jonge veearts, in eene gevestigd was. Tijdens een bezoek dat ik bracht aan Confrater Nevejan, zegfte hij mij,rondbor stig: Zwicht mij niet ^anyaard mijne khenten- dig bi; p kt men, en maak gé bruik van mijne geneesmiddelen, mijne werktuigen en mij zelf zooveel gij het noodig acht En later, den 1 Augusti 1914, wanneer ik in ons leger opgeroepen was, dan ontving ik ec.’.’kaaitje van Mijn- këi r^unïkm’è o B.cteóV iC'ul- dienen, zoowel als de niijne, tot dat gij terugkomt. ’t Is wanneer men in nood is, dat men zijne vrienden kent; op’1 zulke oogenblik» ken, is de ambtsbrpedei’lijkhgid geen ijdel woord, maar eene schoqne werkelijkheid. En het doet mij deugd hier mijnen dank te kunnen sturen naar r";*’"" Confrater. Onder de soms levendige en nieren van een klem Het c,--- ken, Hij was zeer persoonlijk dedigde ze met overtuiging; doch hij Zondag morgen is te Dixmude, na een ambtsbroeder CYRILLE NEVEJAN, die lange en pijnlijke ziekte, in den ouderdom sedert bijna 50 jaar, het lastig ambt van van 70 jaar, overleden de heer CYRILLE 1 veearts uitoefende, in eene der schoonste NEVEJAN, Dokter in Veeartsenij, ridder! weidestreken der wereld, en die er al zijne kracht wijdde aan den vooruitgang en het welzijn van den landbouw en de landbou- wersbevolking. Zoon van een vermaarden paardenarts, wilde Cyrille Nevejan het vaderlijk ambt voortzetten; en reeds in 1884, na schitte rende studiën gedaan te hebben aan de Veeartsenijschool van Cureghem, vestigde hij zich te Dixmude, dat schoone center van landbouw en veekweek. Wanneer wij hem leerden kennen, omtrent 301 jaren la ter, was hij nog altijd in volle werkzaam heid, sterk en onvermoeibaar als een jon geling, altijd bereid om hulp te bieden, en verkleefd aan zijn werk en aan zijne klien- ten. Van alle kanten, gingen de veekweekers om hulp bij Mijnheer Nevejan, en uren in het ronde W3S hij vermaard als een be hendige meester; helder van geest, ijve rig in zijn ambt, en handig hl het werk. Wanneer hij een dier in behandeling had, dan onderzocht hij het met zorg, op merkzaam op de minste verschijnsels; zijne grondige vakkennis en zijne lange ervaring gaven hem den zekeren blik, en de spoedi ge herkenning der kwaal; en wanneer hij met doordringende klaarziendheid en met steld had, dan bestreed hij deze door ge paste middelen of door eene stoute doch redematigé heelkundige tusschenkomst. Kloek gebouwd, gn behebt met een li chaamsgestel van ijzer fep mpt eene sterke gezondheid, edelmoedig van natuur, WflS Cyrille Nevejan altijd op de bres; bij nach- te en bij dage, winters zomers, door dik en door dun. Zijne dienstvaardigheid, zijn bevoegd heid, zijne behendigheid in zijn kunst had den hem het vertrouwen en de dankbaar heid verworven van eene machtige klienteel, Het uitoefenen der diergeneeskunde vol stond niet om zijne werkkracht te bevredi gen, en hij stichtte eene brouwerij die hij tot Imogen bloei bracht. Cyrille Nevejan was in volle levens kracht en in volle werking, toen de oorlog ons land kwam teisteren en de schoonste loopbanen verbrijzelen, Dixmude werd gedurende 4 jaren in puin gelegd, de bevolking werd uiteengeslagen, verdreven en vermoord, de veestapel werd vernietigd. Cyrille Nevejan werd ook tot uitwijking genoodzaakt. Wanneer hij na 5 jaar ballingschap, te rugkeerde naar zijne geliefde stad, vond hij huis en erve verwoest, de vrucht van een gansch leven hardnekkig welk lag ir. puin. En, niettegenstaande zijnen ouderdom, niettegenstaande het wanhopig schouwspel van die omwoelde natuur weleer de weelderigste streek van gansch het land niettegenstaande de onzekerheid der toe komst, sloeg Nevejan wederom hand aan het werk, hij hield het hart hoog; en vol moed en zelfopoffering, legde hij zich er weer op toe, om de schatten van zijn édel hart, van zijn schranderen geest, van zijne kunst en zijne toewijding, uit te strooien, ten bate van eenieder, en bijzonderlijk van de ongelukkige en moedige frontbewoners. Zoodanig was hij bezig met zijn ambt, dat, zelfs wanneer zijne gezondheid erg ge knakt was en hem tot rust dwong, hij zich nog altijd bekommerde met de belangen zijner klienten, en zich op de hoogte hield van alles wat betrek had met de veeartse nij, tot de jongste nieuwigheden toe.^ Cyrille Nevejan vervulde met stiptheid de plichten van zijn ambt: van af de in richting van het vleeschtoezicht, was hij gelast met dezen dienst, in tal ,van omlig gende gemeenten. Tijdens de heerschende ziekten van paarden en rundvee, was hij Wij verstaan maar al te goed, de droef heid van zijne teedere echtgenoote, zijne laatste dagen met zooveel

De Dixmudenaar (1879-1931) | 1931 | | pagina 1