Turn-Club "DE ONVERMOEIBARE!),, Poperinghe. Lezers VIERDE .1 AAK ZONDAG s JINI 1924. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. i; nenom Rijn-en Roergebied vafl 06 Hlfafüen. De nieuwe Kamer in Frankrijk Rond de Wereld. N -2:5 1 5 centiemen liet nummer Gebr. DUPOHT De Duitsehe Weerwraak riogeriji Ho G.DupontaZoon OE ONVERMOEIBAREN i Bureelgerief Prachtpapier Financieële Inlichtingen, Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe. mm Abonnementen i Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post 6.50 fr. 8.50 fr. Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezoiulen artikels tmrden geweigerd STAD POPERINGHE. Mtit Feest van Xonciagf laatMt. Verleden ^Zondag mochten we onze bloeiende en groeiende Turumaatscfaappi j De Onvermoeibarenweer aan het weik zien gedurende haar eerste jaar- lijksche feest. Van in den voormiddag scheen het weder onzeker. Hegenwolken trokken door den hemel eu de harten onzer knapen wierden benauwd. Doch rond den middag was allen twijfel opgeheven, het feest zou doorgaan en midden in een lachende zon, zouden de schakeeringen van witte en zwarte truien zich open- spreiden in wemelende figuren en levende zuilen. Om 4 ure vertrekt de bonte stoet en in een welgeleide, tuchtige slapmarsch trek ken de reien door de stad midden bevlagde huizen en dicht aaneengeschaarde hagen toeschouwers. Het was feest bij onze jongens, feest bij onze meisjes, feest bij onze bevolking. Midden eene groote menigte kwam na een uur marseh de wemelende schaar jongens en meisjes op de Groote Markt. Onmogelijk is het ocs hier een beoor deeling te geven van elke oefening, we moeten ons bepalen bij het weergeven van den algemeenen indruk. Nochtans zien we ons verplicht de bijzondere te vredenheid der toeschouwers te vertolken over de nummers der Pyramieden, der Acrobatie, der kloefdans en niet voor het minst over de oefeningen onzer meisjes turners. In de pyramieden toonen onze turners nog steeds hunne knapheid, ze hebben durf, ze zijn kloek en met tucht gedrild. De groep der acrobaten boeide iedere toeschouwer. Een viertal forsehe mannen wiens kloeken bouw en forsehe gespierde armen te benijden waren, dienden als steun en helpers aan, aan een paar flinke, vlugge athleten die ons verbaasden door hun veerkraehligheid van lichaam en hun welopgevoede spierkracht. Ze waren hun oefeningen meester. De oefeningen onzer meisjes mogen ook onder de beste gerekend worden. De gezamentlijke oefeningen die ze uitvoer den gebeurden met eenheiden gelijktijdig heid. Gezien den korten duur van hun leertijd, beloven ze voor de toekomst. Dé kloefdans als slot van het feest strekt den uitvoerder tot eere. De grootste algemeene verdienste van dit prachtig feest was de vlugheid en de *oo gelukkig gekozen afwisseling waar mede de oefeningen uitgevoerd werden. Aan dè bevoegde leiders onze beste ge luk weoscheo. Doet zoo voort, opkomende jeugd van onze stad. Doet vastberaden en zonder omzien voort. En gij leider-s, hebt vertrouwen in uwe jnak. Ondankbaar, soms lastig is uwe Riding, doch wees overtuigd dat ge eer draagt voor uw prachtig initiatief, om nuen sleur van bekrompen vooroordeelen a' *e wenden en u gansch volgens de moderne stroomingen der lichamelijke opvoeding toe te wijden aan de opkomende jeagi t,d beidér gSacht. Ook een woordje als gelukwensch aan de ouders 0111 de toewijding aan hunne kinders. Lichamelijk sterk in onzo bloeiende turnvereeaiging, geestelijk sterk door goede en steeds betere scholen, zoo is on zo jeugd een waarborg voor de toekomst. 's Avonds om 8 1)2 ure, sloot dit prachtig turn feest met een echt kunst- concert, onder de steeds knappe leiding van M. E. Van Etslande. Itet is lang geleden dat men in onze stad nog muziek stukken kon aanhooreu als Marihnia, Masraradel.e Tribun (solo voor Tuba) hoe flink,hoe net werden die kunststukken uitgevoerd,waarlijk de aloingekende faam Onzer Koninklijke Muziekmaatschappij «r De Philharmonic is niet onverdiend. Ook was de talrijke opkomst het sprekend bewijs der hooggeschatte kunst waarmee «De Philharmonie begaafd is. Onze beste gelukwensch en aan de beeren uitvoerders en in hel bijzonder aan onzen verdienstvollen chef. Een woord van hulde dient gestuurd te worden aan onze ieverige stadsoverheden voor het plaatsen der electrieiteit op de kiosk. Hoe gezellig en aangenaam is het niet 's avonds een goed glaasje te kunnen ledigen gedurende de uitvoering der muziekstukken. Een dankwoord aan de heeren van den ordedienst onder de leiding van den heer Politiekommissaris mag voorzeker niet vergelen worden, gezien het overgroot getal toeschouwers was deze er volstrekt noodig. En zoo sloot het feest der Onvermoei baren van Poperinghe, een dag die nog lang in ieders geheugen zal vertoeven. Doe bij voorkeur uwe bestellingen bij de leve- ranciers welke rei..aam maken in De Gazet van* Poperinghe». Het gevoelen van Lord Cecil. Lord Robert Cecil is Maandag aangeko men in den Haag. waar hij een onderhond had met den minister van buitenlandsehe zaken, die hem vervolgens op een ontbijt genoodigd heeft. Maandag namiddag heeft lord Cecil eene voordracht gehouden in de Neder- landsche hoofdstad en vervolgens eene te Amsterdam. ïn beide voordrachten handelde spreker over de rol van den Vol kenbond. De Engelsehe Staatsman heef! aan een dagbladschrijver zijne zienswijze doen kennen over den Volkenbond en over het waarborgverdrag. Als zijne bijzondere meening deed lord Cecil kennen dat de aanvaarding van Duitsohland in den Vol kenbond zeer twijfelachtig is. want het schijnt dat Dmischiand de handen wil vrij houden toot een weertcraakoor- log. Litgevers-Eigenaars Gebroeders DURONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. mm ncmtt». afet 0,0. k Aankondigingen Op 4en 2'bladzijde Ö.40 fr. de regel. Op 3' en 4* 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens u#vei*eeQkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral ♦den.. 1 ÏOP) I Goudsaiederi Juweeihamie Monters Lip toskopff- Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN a Uiver, Mkkel PARRLREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Het kabinet Marx terug Al de minister» in hun ambt herstelt Rijkspresident Ebert heeft Marx weer tot rijkskanselier benoemd. Op voorste van Marx werden vervolgens al de mi nisters uit het vorige kabinet in hun ambt hersteld. Een eerste bijeenkomst van het kabinet Het nieuwe kabinet Marx kwam bijeen bm de regeeringsverklaring, welke in den Rijksdag zal worden afgelegd, definitie pp te stellen. Deze verklaring zal hoofd zakelijk loopen over de buitenlandsehe politiek. Woelige bijeenkomst van den Rijksdag In de gehouden bijeenkomst van den Rijksdag gaf het debat over de invrijhei stelling van drie opgesloten kommunis- lische leden aanleiding tot heftige toonee len en een ontzettend kabaal, dal slechts eindigde nadat de voorzitter, Walraff, hel komiministisehe lid Rgmele voor 20 vergaderingen had uilgesloten. Remele verliet onmiddellijk de zaal. Toenemende invoer van Engelsehe kolen Sedert eenige dagen worden er steeds meer Engelsehe kolen op den Rijn ver scheept. Vooral de Zuid-Duitsche verbrui kers hebben zich gedwoogen gezien, meer Engelsehe kolen in te voeren. Er zul len misschien kontrakten met Engelsehe mijnen worden aangesloten om, als de levering uit het Roergebied stil slaat, Engelsehe kolen bij de hand te hebben. De werkherneming in de Roer De werkherneming in de Roerraijnen heeft Maandag fel toegenomen. 85.8 t. h. der werklieden, deel makend van de dag- ploegen, zijn 's morgends in de mijnen gedaald. Bijzonder valt op te merken dat, mdanks de aansporing van het Verbond der werklieden en bedienden om de sta king vol te houden, juist in hel distrikt van Duisburg-Hamborn, waarde kommu- oisien in meerderheid zijn, het hoogste getal werklieden zich aan den arbeid ge zet hebben. In den sektor van Essen is de werkherneming schier algemeen, uitge zonderd in de mijnen waar tengevolge van het stopzetten van de onderhoudswerken, eerst eenige herstellingen zullen moeten gedaan worden alvorens het personeel in de putten zal kunnen toegelaten worden. Thyssen moet zijn fabrieken sluiten De fabrieken van Thyssen hebben bij aan plakbrief bekendgemaakt, dat zij we gens gebrek aan kolen, gas en cokes ge dwongen zijn om met ingang van 20 Mei sommige fabrieken geheel stopte zetten en in andere den arbeidstijd te verkorten. In de betrokken fabrieken zijn ongeveer 8000 arbeiders werkzaam. Een millioen werkloozen Blijkens een offieieele mededeeling be draagt het aantal stakers en gedwongen werkloozen in het Roergebied thans om streeks een millioen. De aktie bij de metaalarbeiders De kommunisten hebben te Dusseldorp een vergadering van afgevaardigden der arbeiders uit de Rijnseh-Westfaalsche me- aalnijverheid gehouden. Die vergadering heeft besloten de metaalbewerkers op te wekken in elk bedrijf na 8 uur te hebben gewerkt, de werkplaatsen te verlaten en vooreen loonsverhoogingvan 30 t. h. te gaan ijveren. Voor de invrijheidstelling der kommunisten De Rijksdag verwierp met 229 tegen 110 stemmen de motie der nltranafiona- isten, waarbij de invrijheidstelling van den ultra naUonalistisehen afgevaardigde Kriebel, aangehouden in verband met den staatsgreep te Mfnehen. werd ge- êiseht. De Rijksdag verklaarde zich daaren tegen voor de invrijheidstelling van 6 ge vangen zittende kommunisten. Bij toepassing van artikel 80 der geor dende wetten betreffende de belastingen op de inkomsten, wordl de regeering ge ïftaehtigd, elk jaar Of op bepaalde tijden te doen overgaan tot het onderzoek van (Ié huurakten. Bij koninklijk besluit is rt|i vastgesteld dat dit onderzoek voor de eerste maal in den loop van dil jaar za plaats hebben. In de gemeenten met minstens 5,000 inwoners zal in elk bet roken huis of ander gebouw, een, en desgevallende verschillende met het bij dil besluit ge veegd model overeenkomende butletijos van onderzoek der huurakten afgegeven worden. Zij «lie hel gebouw betrekken of zij er eigenaar dan wel huurder van zijn, dienen het hulletijn, na aanduiding der gevraagde inlichtingen, binnen acht dagen lerugovfcr te leggen. De eigenaars die een dee van hun ge bouw verhuren, doen afzonderlijk kennen n) Het tot eigen voorbehouden deel b) Hel of de verschillende verhuurder deelen eu c) Den door eiken huurder betaalden huurprijs. De huurders die een gebouw heelemaal betrekken en diegenen die een deel van een gebouw betrekken,dal zij rechtstreeks huren van den niet onder hetzelfde dak wonenden eignaar of hoofdhuurder,geven het bedrag aan van den door eik hunner betaalden werkelijken huurprijs. De ho..( Ihuurders die een gebouw gé heel of ten deele in onderhuur afstaan vermelden a) Den aan den eigenaar be taalden huurprijs en, desgevallende, b) Het lot hun eigen gebruik aangewend deelc) Elk der in onderhuur afgestane deelen d) Den werkelijken huurprijs welke hun door elk der onderhuurders betaald wordt. Zij duiden gebeurlijk aan of het gebouw of de vertrekken gemeubeld verhuurd worden. In de gemeenten met minder dan 5,000 inwoners, wordende bulletijns van onder zoek der huurakten rechtstreeks aan de eigenaars van die goederen of aan hunne gemachtigden uitgereikt, indien zij de gemeente bewonen waar de goederen ge- egen zijn integenovergesteld geval,wor den zij door den onderzoeker van hel kadaster van het gebied of door den ont vanger der belastingen toegezonden hetzij per post. hetzij door bemiddeling van den jurgemeester van de verblijfplaats der belanghebbenden. Deze laatslen vermelden op die bulle- ijns de eigendommen welke zij verhuren en het werkelijk bedrag van de huur of pacht dat zij daarvan optrekken die eigendommen worden zooveel mogelijk per huurder gegroepeerd. Desnoods zijn de huurders gehouden, elk w at hem be Irefd bovenbedoelde inlichtingen te ver strekken. De bulletijns uitgereikt aan de eigenaars gevolmachtigden of huurders die de ge meente bewonen, worden binnen de aeht dagen aan huis opgehaald degene welke toegêzonden werden aan eigenaars die buiten de gemeente wonen, worden bin nen denzelfden termijn, behoorlijk inge vuld, naar den afzender teruggestuurd. De belanghebbenden, T zij eigenaars. >ezitters, erfpachters, opstalhouders of murder- van onroerende goederen of van ieelen daarvan, die nalaten of weigeren, ietzij de inlichtingen te verstrekken wel- <e hun gevraagd worden om de werkelijke opbrengst te bepalen van gemelde goede ren. hetzij de slukken mede te deelen wel \e noodig zijn lot het nazien van hunne aangifte, zijn strafbaar met eene boete van 100 tot 1,000 fr. De Bcksersvergceding ïn de Britsehe middens van Peking, is men van oordeel dat Groot-Brit fan je en hina er groot voordeel zoudeo bij hebben indien een groot deel der Boksers vergoe ding aan Groot-Brittanje verschuldigd en beloopend op 41 miljoen.aangewend werd vóórhel aanleggen van «en spoorweg in Chioa. Er zou bepaald worden, da! men slechts Britseh materiaal zou bezigen en dat de arbeid zou gedaan worden onder Briliseh bestuur. De Voorzitter der Kamer M. Painlevé werd Woensdag gekozen tot voorzitter der Kamer van Volksver tegenwoordigers, met 296 stemmen tegen 209 aan M. Magiuot en 27 aan den kom munist Marly. De ondervoorzitters der Kamer De nieuwe .kamer ging over tol dt verkiezing der vier ondervoorzitters Werden gekozen de bh. Justin Godari 308 stemmen Dmuesnii, 289 stemmen, beiden radikual-socialisten Havoaldv 304 stemmen, links radikaal, Varenne, 299 geunifieerd socialist. M. Painlevé in 't Elyseum De nieuwe voorzitter der Kamer van volksvertegenwoordigers, M Puiulevi heeft Donderdag morgend, ten 1 (i ure, hel door het protokoi voorgeschreven bezoek gebracht in het Elyseum. Het onderhoud heeft niet lang geduurd en zulks valt niet te ^verwonderen. Het gesprek werd ook bijgewoond, volgens de gewoonte, door de ondervoorzitters en de sekretarissen der Kamer die Woens dag voor den dertienden zittijd genoemd werden Ten 11 4/2 ure heeft M. Millerand het door het protokoi opgelegd tegenliezoek gebracht aanM. Painlevé, in het voorzit terschap der Kamer. Er bevonden zich in de voorstad Sa int- Houéré talrijke nieuwsgierigen die den President der Republiek, bij de aankomst en bij den terugkeer, luidruchtig toe juichten. Herriot. Briand of Marsal In politieke kringen verwacht men, dat Herriot hedeu nog door den president der republiek zal worden ontboden. Herriot zou echler niet geneigd zijn het kabinel samen te stellen, indien hij geen zekerheid ipkomt omtrent het ontslag van Millerand Deze laatste zou er alsdan aan denken Briand met de samenstelling der nieuwe regeling te belasten. Ook de naam éïm Francois Marsal wordt, in sommige bla den, vooruit gezet. Een ministerieele lijst In de wandelgangen van de Kamer deed de volgende mogelijke samenstelling van iel nieuwe kabinet de ronde Voorzitter van den ministerraad en Buitenlandsehe Zaken Herriot, kamerlid. Rechtswezen Peytral, senator: Binnenlaodsche Zaken Sehrameck. se nator of Camille Ghaulemps, senator Oorlog: Keoé Renault, senator Marine Albert Milhaud, kamerlid Openbaar Onderwijs Daladier of Borel kamerleden Koloniën Camille Chautemps Sehrameck Openbare Werken Rene Besnard, nat or of Frédéric Brunei, kamerlid Financier. Doumergue, senator Handel Clémente!, senator LandbouwOuenille. kamerlid Arbeid Justin Godard. kamerlid titel- De nieuwe titels zullen recht hebben tot den helft van het winstaandeel voor het boekjaar in loop. Wij houden ons ter beschikking der belanghebbende voor de inschrijving en ook voor het verkoopen eu aankoopen der insehrijviogsreehteu. Af te knippen koepons. Immobilière Bruxetloise Gcn- rale Kgvptienue cap. foud. Tramways d'Alexaudrie div. priv. jouis. Milan Bergame priv. Emaüleries des Flaudres Trust Mélatlurgique Moneeau-Fontaine Nord de Charleroi Rf-unis de Charleroi Asturienne Tuiieries de Pottelberg priv. cap. div. priv. ord. Electricilé et Traction Entrc Sambre et Meuse Filature Chapuis cap. div. Leeluse priv. Linière Tournaisienne priv. ord Comptoir Charbounier Maritime Feu tres d Auvelais Brazilian Traction dollar Eaux d'Arnhem florins Prince Henri fr. Soengei-Lipoet ftorins Grand Hazard Anspach ftalo-Belgedes Sucres cap. div. Cairo-Heliopolis cap. rédit-Foncier de Santa-Fé 25.— 48.— 4. no 28.12 8.35 2.50 7.50 11 50 40 425.— 382.50 400.25 30.— 74. 84. 48.— 34 8.50 55.25 25.50 42.75 24.25 24.25 08.— 03.75 25.50 1 13.— 35.— 5.— 20.— 38.40 7.20 28.30 pesos it.— TURN CLUB I I it POPERIKOHE. 8 a(3 5e6~0a0B C0 Heden Zondag om 11 ure VERGADERING voor AL de Turners in «ONS HÜIS» of se- H Zondag 15 Juni 1924 AUBOURDIN Het Bestuur. OU 'O O O O OOOPe Trekking. Verwoeste Gewesten 4% iU2l i-ö-24 Reeks80578 n. 19 terugbet. door 250.000 458398 n. 2 400.000 43744 n. 40, 43744 n. 42. 458398 n. 10 terugbetaalbaar door 50.000 De andere nummers der hierbovenge- melde reeksen zijn terugbetaalbaar door 250 frank zooals de reeksen n. 24747- 129282 Inschrijving. Centrale Electrique entte Sombre et Meuse De kapitaal vermeerdering waarvan wij vroeger bericht gegeven hebben zal plaats hebben van den 10 tot 21 Juni. De nieuwe Hbés (20.000) zijn voorbehouden aan de oude aandeelhouders in verbou .ding van 2 niauwe voor 3 oude. De in schrijvingsprijs is gesteldop 537.50 per! werden Da vier uren nadien opgehaald. Tijdens een vliegwedstrijd te Libau is een watervliegtuig van een hoogte van twee honderd meters neergeploft. De twee vliegers, die de bemanning ervan uit maakten, bleven op den slag dood. Twee andere watervliegtuigen, die op weg naar Riga waren, zijn, tengevolge van den mist, moeten landen de toestellen wer den erg beschadigd. Tijdens een stierengevecht is de matador Manolie door een hoornsteek in den buik op slag gedood. De matador Mino de la Corona kreeg eveneens twee steken, waarvan een hem een dijslagader doorsneed. Het slachtof fer is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Mad. Const. Fontaine,wonende inde Fransehe gemeente Saint-Roch. kanton Sallanches.heeft het leven geschonken aan een drieling, drie gezonde dochtertjes. De eehtgenooten Fontaine hadden reeds drie jongens. De genaamde Julien Motton, 15 jaar en Marcel Cahen. 19 jaar, wier ouders te Nancy (Frankrijk) wonen, waren in de Meurt he. bij seminarie van Bosserville, gaan baden. Zij werden door de strooming meegesleurd eu verdronken. Hun lijken (bij de Post) PüSTCHE teder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den 48459 - Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. P<rr»GJniijkhedcn t bij de posh Algemeene Verplichtende Uitstap naar Medegedeeld door de Bank TRANSINTER.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1924 | | pagina 1