Kooplieden. Neringdoeners" Handelaars," Nijveraars iscnap VIJFDE JAAR X' *23 1 5 centiemen het nummer ZONDAG 7 JIXI 19*25. Horlogerij I Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. 1 1 Mog steeds zonder MIMISTER1E Lezers Gebr. DUPONT Lees dit aandachtig* VOOR OORLOGSSCHADE Afhouding van beroepsbèlasting ',1'T i ,vof" en supertaxe. G.Duponttóün Oe kwestie der Schulden Om vleesch versch te houden. Dat is New-York. Bureelgerief Prachtpapier Groot Militair feest. Een Ministerie POULLET S3 Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken Goudsmederij :j Juweeliiande te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Rope ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 6.50 !r. buiten stad, met de post8.50 fr. i» Buitenland13.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. 't Gaat kalm Sedert vele maanden hoort men niet anders meer Ge zijt in zaken en ge krijgt iedere week handelsreizigers en verte genwoordigers uit alle streken van t land, ge vraagt hun En de zaken, hoe gaat het Oh, kalm, zeer kalm, krijgt gij algemeen voor antwoordt, en die 1 menBchen leggen seffens dat woordje kalm uit. Er zijn geen zaken te doen of luttel weinigzij krijgen geen hestellingen en op den langen duur toont menigeen zich ontmoedigd, zooveel te meer dat ze niet weten indien het gaat verslechten of verbeteren. Eerder verslechten, roeenen zij,omdat we nu al maanden en maanden naar verbetering wachten Maar gij kooplieden, neringdoeners, handelaars, nijveraars, gaat nu eens uwe eigen zaken na en zegt ons eens indien gij tegenwoordig te boffen hebt Besluitwe doorspertelen een slechten tijd. Maar, zult ge zeggen, waar wil de schrijver van deze regelen naartoe 't ls geheel eenvoudig de vinger op de wonde leggen en de oorzaak L van dezen slechten zakentoestand voor oogen leggen. Wat is dereden van deze scherpe crisis Wel, meest en vooralDe politiek Binst den oorlog, in de moeilijkheden waarin de Belgen, hiergeble- 1 ven, leefden, kende men geen politiek men sprak er aleens niet van. 't Was eene dure beproeving; zij bracht toenadering tusschen de menschcn van de verschillende gezindheden en hoe langer het duurde, men hoorde [ten allen kante dat het na den oorlog, wel zou uit zijn met het politieke 1 strijden en dat men de handen ineen zou slaan, omdat men overtuigd was [datmen met eensgezinde werking, de wijsgeerige en godsdienstige ge- dachten van kant latende, en waarom niet? aan een veel beteren uitslag zou geraken dan door verdeeldheid van de burgers in drie en meer partijen gerangschikt. Ja, waarom niet, als het zake is het land te redden, stoffel ij kerwijze I gesproken Niet enkel de eenvoudige menschen, maar invloedhebbende politieke mannen spraken alzoo. En wat zagen ice na den oorlog En wat zien we nu Ge leest toch uwe gazet, vriend lezer, en ge volgt er toch dag in dag uit, de politieke gebeurtenissen van ons tand Zoo ja, dan moet ge met ons zeggen dat ons land opgeëten is van de politiek de partijen zouden elkander verscheuren. Waarom geen ak koord gesloten tusschen do burgerspartijen, nu vooral dat we aan de keerzijde zijn van eene der belangrijkste bladzijden onzer geschiedenis We willen nu niet beweren dat de politiek uit sluit elijk schuld heeft aan de crisis die ons land doorworstelt. In de andere landen is er ook l crisis, maar als men de gebeurtenissen aandachtig volgt, staan wij, Belgen, er toch het slechts voor en 't is omdat men in Belgie eerst de politiek bezorgt, en dan de zaken, dat wij onzen toestand, op handels- en nijver- heidsgebied, gedurig zien verslechten, anders niet. Men hoort van niet anders meer spreken dan van democratie, Ylaam- sche kwestie, legerhervorming, van katholiek, én liberaal, én socialist, en wat weet ik al, maar hoort ge spreken van maatregelen om onzen toe stand van zaken te verbeteren Daar ligt het kwaad de partijen kijven en schermutselen om ter meest om elkander den duivel aan te doen, en op een gegeven oogenblik een voetje te leggen aan den tegenstrever. Verdeeldheid zaaien, dat is het, en dat verminderd gedurig het betrouwen bij handelaars en nijveraars. Deze menschen spreken alsof er iets boven hun hoofd hangt. Hoe zullen we uit dat straatje zonder eind geraken En ons besluit l Er moet klare wijn geschonken worden. Alle klaarziende en verstandige menschen hebben genoeg van dezen politieken boedel die onzen handel en nijverheid verlamt in t binnenland en onscrediet in 't buitenland snel doet verminderen. Het land leeft niet met politiek, de menschen moeten eten. en verbe tering kan slechts komen wanneer meer eensgezindheid zal betracht wor den onder de menscheö die men thans meer en meer zoekt te verdeelen door de politiek. Burgers van alle standen en gij vooral neringdoeners, kooplieden, handelaars,nijveraars. bedenkt dat goeden zoekt gij zelve, door toenade ring en opdrang van uwen wil en uwe grieven, een redmiddel voor den scherpen toestand, waarin gij leeft. *n Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPjSRINGHE. PoSTCHECKRJtKEXlMO X' 48459 m H n n «I a H De aandeelhouders zijn verzocht de algemeene gewone vergadering hij te wonen op Zondag 7 Juni 1925, om 11 ure in de bovenzaal van het Stadhuis. Een nieuwe regeling. In het Staatsblad van Donderdag is een koujnklijk besluit opgenomen betreffende de afhouding van de bedrijfsbelasting en de supertaxe van het loon van de bedien den uit de openbare private nijverheid. Wij laten hier den inhoud van dit be sluit volgen en zetten de bedrijfshoof- den aan het stuk te bewaren, om later geen moeilijkheden te hebben met den fiscus. De bedrijfsbelasting op de verschillende bezoldigingen van de openbare of private ambtenaren en beambten of op alle loonen pensioenen en lijfrenten, alsmede de su pertaxe in verband met die inkomsten, wordt berekend en, desgevallend, afge houden volgens de aanduidingen van roosters houdende per klas van gemeen- en, en voor de schatplichtigen die zich in de meest voortkomende gezinstoestan den bevinden, het gezamenlijk bedrag van de maandelijks, half-maandelijks of weke- ijks te heffen sommen, na aftrek van de lelaslingen overeenstemmende met het inkomen vrijgesteld wegens minimum voor levensonderhoud en wegens nor male gezinslasten. De rooster worden door den minister vaa financiën opgemaakt en door den ont vanger der belastingen van het gebied aan de werkgevers kosteloos uitgereikt Voor- oopig zijn zij slechts toepasselijk voor degenen wier inkomsten 1000 fr. per maand niet overschrijden. Voor de andere schatplichtigen geschiedt de gelijktijdige afhouding van de bedrijfsbelasting en van de supertaxe maar op hunne aan vraag. Wanneer de bezoldigingen per dag be- aald worden, is de taxe welke,in beginsel op het oogenblik van elke betaling moet afgehouden worden, gelijk aan één vijf entwintigste van de som in den rooster vermeld voor de overeenstemmende maandelijksche bezoldiging. Wat betreft hetzij de toelagen voor buitengewone werken verricht gedurende een tamelijk lang tijdperk, hetzij de com- missieloonen op een geheel van verrich tingen, hetzij een bijzondere toelage of eene per kwartaal per half-jaar of over een gansch jaar betaalde vergelding wor den de bedrijfsbelastingen de supertaxe voorlopig af gehouden tegen het eenvor mig bedrag van 2.5 t. h. op het bedrag van die bezoldigingen. Voor de verdeeling der geïnde sommen onder den Staat de provintiën en de ge meenten worden de zeven tienden der afgehouden sommen beschouwd als be drijfsbelasting en het overige als super taxe. De sommen welke te veel afgehouden worden namelijkt en laste van personen met meer dan drie kinderen ten laste, of aan den supertaxe niet onderworpen zijn worden aangerekend ter aanzuivering van andere betalingen van dezelfde schat plichligen of worden aan laatst genoem den terug betaald. Toekomend jaar krijgt ieder loontrekkende een fisehe Daarenboven zullen de werkgevers, te beginnen met 1 Januari 1926 af, voor elk der belanghebbende eene fiche moeten houden vermeldende a) zijne identiteit, zijne verblijfplaats, zijnen burgelijken stand en zijne gezinslasten op 1 Januari b naarmate van de betalingen het bedrag der getrokken bezoldigingen alsmede dat er uit dien hoofde afgehouden belastingen. Op t einde van het jaar stelt de werk gever op elke fiche met gezamenlijk be drag vast de betaalde bezoldiging en als mede van de uit dien hoofde gestorte be lastingen hij schrijft de bekomen totalen over op eene naamlijstop de fiche wordt melding gemaakt van het volgnummer harer inschrijvingen op de lijst. De behoorlijk saamgesteldeTiche wordt afgegeven aan den wedde- of loontrekken de om gevoegd te worden bij zijne aan gifte in de belastingen op de inkomsten den ian den afdeelingtoeziener indien de I belanghebbende ontslagen is van het jaar- lijksch invullen van dergelijke aangiften. Bij gebreke bovenstaande voorschriften te gereeder tijde te hebben nageleefd, wordt de wedde- of loontrekkende voor- loopig aangeslagen zonder dat rekening gehouden worde met de bij de bron afge houden belaslingen. Wanneer een bediende of loontrekken de in den loop vaD 't jaar van beheer of van onderneming verandert berekent de werkgever, wiens dienst belanghebbende verlaat op do op dezes naam geopende fiche Ret gezamelijk bedrag der betaalde bezoldigingen en der afgehouden belas tingen hij doet de noodige inschrijvin gen op de waarvan hoven sprake en over handigt daarna de fiche aan den loon- of weddetrekkende. De hoofden van beheeren of van onder nemingen zijn gehouden deze lijst, be- hoorlijK samengesteld en afgesloten, af te geven bij den toeziener der belastingen van 't gebied de eerste twee maanden volgend op datgene waarvoor het be- besehcid opgemaakt werd. De minister van financiën mag t Het gebruik van zegels toelaten om de storting in de Staatskas vastte stellen van de belastingen in verband met de be taalde bezoldigingen. 2. De vervanging toelaten van de on der artikel 5 bedoelde persoonlijke fiche door een fiscaal boekje. Hei model van de persoonlijke fiche, van de lijst, van het boekje en van de zegels voorzien in voorgaande bepalingen wordt vastgesteld door den minister van financiën. STAD POPERIHGttE Openbare Zitting ran den Gemeenteraad Op Zaterdag, 6 Juni om 6 ure 'a avonds in het Stadhuis. DAGORDE - Opcentiemen te stemmen f. Punt voor 1925 en 1926. 2. Punt Verkoop van grond door de Burgerlijke Godshuizen aan den Belgi schen Staat voor het aanleggen van een tweede spoor tusschen PoperiDghe en Yper. 3. Punt Aanveerding van het regie ment voor de private aansluiting aan de Elektrische verlichting der stad 4. Punt Rekening der Kerkfabriek van St. Bertinus voor 1924. 5. Punt Mededeelingen. 0.40 fr. de regel. 0.35 fr. Aankondigingen Op 1* en 2'bladzijde Op 3€ en 4* met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN la Goud, Zilver, HieKel PARRl'REN in Goud, Diamant bij Yperstraat, 2 Poperinghe Bij dit Blad behoort een Bijvoegsel meldende de Nieuwe Treïn= en Tramuren Een groot militair feest ingericht door den Vriendenkring der Onderofficieren van het Garnizoen Brugge zal 13 en 16 Oogst aanslaande op het militair oefe ningsplein dier stad plaats hebben. Dit feest dat belooft grootsch te zijn wordt gegeven ten voordeele van het Sanatorium Elisabeth dat opgericht wordt te Sysseele (bij Brugge voor de tering lijders der Provincie West-Vlaanderen. Onze lezers zullen regelmatig op de hoogte gehouden worden van de voorbe reidende werking lot dit feest. 't Antwoord van Belgie De meedeeling van Belgie en deze van Italië, dat beide landen geneigd zijn te onderhandelen over de kwestie hunner schuld tegenover de Vereenigde Staten, heeft te Washington een gunstigen in druk teweeg gebracht. De Amerikaansche regeering hoopt, dat hun voorbeeld een heiizamen invloed zal hebben op de hou ding van Frankrijk en van andere landen- schulöenaars. ten voordeele eener onmid dellijke werking voor een duurzame regeling. M. Poullet werd door den Koning ge last het nieuw Ministerie samen te stel ien. Donderdag heeft hij zijno onderhande lingen begonnen. In den voormiddag zag hij M. Vande Vyvere, en begaf zich ver volgens bij M. Hymans, met wienhij een laDg onderhoud had. Middelerwijl werden MM. Vandervelde en Wauters, in het Mi nisterie van Financies, door M. Vande Vyvere ontvangen. M. Poullet ontving ook nog MM. Van dervelde, Tschoffen, Heyman, Carton en Janssen, bestuurder der Nationale Bank. Ineen persgesprek verklaarde M. Poul let: «Ik heb personaliteiten, behoorende ot de verschillende politieke denkwijzen ontmoet. De liberalen blijven onbeslist. In alle geval mijn indruk is dat de zaken jeter staan dan ik dacht, en dat de krisis weldra zou kunnen opgelost zijn. Het ondervoorzitterschap Door het feit dat M. Poullet aangesteld is om vooreen ministerie te zorgen, wordt lij voorzitter van den gebeurlijken aan staanden ministerraad. Wat het bndervoorzitterschap van den Raad betreft, dat werd tot nu toe aan deD minister van Justioie toegekend. Dat is evenwel geen onveranderlijken regel, in zoo verre dat M. Vandervelde die, naar verluidt, minister van Buitenlandsche Zaken zal worden,tevens ondervoorzitter zal zijn. DAGORDE DER RECHTERZIJDEN Vertrouwen in M. Poullet De rechterzijden van Kamer en Senaat hebben Donderdag namiddag in de Kamer een algemeene vergadering gehouden. Er had een nogal woelige bespreking plaats welke eindigde met de stemming van de volgende dagorde De rechterzijden van Kamer en Senaat bedanken M. Poullet voor de pogingen. welke hij gedaan heeftin het vooruitzicht der samenstelling van eene drieledige re geering Drukken hem hun vertrouwen uit en gaau over tot de dagorde. EN DE LIBERALEN? Geen deelneming in de regeering Ook de liberale linkerzijden zijn Don derdag namiddag bijeen gekomen en er werd onder hen een langdurige bespre king gevoerd. Ten slotte werden zij het eens om de volgende dagorde te stemmen De liberale linkerzijden oordeelen,dal de liberale partij geen deel moet nemen aan de regeering, waarvan M. Poullet de vorming op zich genomen heeft. Zij verklaren,dat zij altijd bereid zijn alle regeering te steunen, welke eene ge zonde financieele politiek zal beoefenen, welke de eenheid des lands zal verdedigen de veiligheid zal verzekeren en de werken van demokratischc hervormingen zal be trachten in de mate van de hulpbronnen der natie. NIEUWE VERGADERING DER RECHTERZIJDEN Naar het besluit De bureelen der rechterzijde,na kennis genomen te hebben van de dagorde,door de liberale linkerzijden gestemd, hebben beslist heden Vrijdag eene nieuwe verga dering te beleggen. Gesteld tegenover de weigering der liberale partij om deel uit te maken van de regeering, zullen zij een besluit dienen te nemen inzake den steun te verleenen aan M. Poullet, voor het vormen van een ministerie met de socialisten. Doe bij voorkeur uwe bestellingen bij de.leve- i ranciers welke reklaam maken in De Gazet van Poperinghe. Men moet het versch vleesch zonder dat het iets raakt ophangen in een kelder of in een keuken, die, indien het mogelijk is geen andere opening heeft dan aan de Noordzijde. Men spant er een hoepel over en hangt daarover een stuk lijnwaad die het vleesch tegen de worm vliegen zal beschermen. Maar vooraleer zulks te doen moet men het eerst goed nazien en afkui- schen, want het gebeurt dikwijls dat de vliegen er reeds hunne eieren in gelegd hebben. Door dit eenvoudig middel kan men in den zomer het vleesch voor drie dagen bewaren. Daarna snijdt men het vleesch in zooveel gelijke stukken als het getal dagen dat men ze wil doen mee gaan. Legt ze elk in een afzonderlijken pot en Iaat een walm opkoken zoodat er het vet opstaat. Neemt deze van het vuur en draagt ze naar den kelder, waar men ze gedekt laat staan totdat men ze noodig heeft, zonder het vleesch evenwel te zou ten. Neemt nu dag voor dag een dier voor bereide polten en brengt ze terug op het vuur, voeg er de noodige specerijen en het zout bij. Schept er het vet af en laat het vleesch met den bouillon koken tot dat het ditmaal genoeg zij. Op deze ma nier kan men zonder ijs het vleesch goed houden ook tijdens de grootste warmte, juist zooals het versch uit de beenhouwe rij Z 'u komen. Op gelijkwaardige manier kan men schapen- en kalfvleeseb eenige dagen met een doek overdekken om het eenige dagen goed te houden. Het kalfvleesch braadt men een weinig op in boter en laat het zoo in den pot staan totdat men het noo dig heeft. Wat het sehapenvleescbvleesch betreft dat men insgelijks wenscht te braden, men kan het niet anders bewaren dan met het eerst een weinig te koken en dan in zijn bouillon te laten staan tot dat men het noodig heeft. Men moet noch tans zorg dragen noch het kalfvleesch noch het schapenvleesch te zoulen of het volko men gaar te laten komen. Op deze manier kunt ge beide eenige dagen goed houden en ze later opbraden en opdienen als gij (iet verkiest. Kent ge de stad New-York Er wonen 5 millioen 600 duizend menschen dat is ruim de twee derden der bevolking van ïeel ods land, waarvan 2 millioen in t buitenland geboren zijn. New-York kan er zich op beroemen dat het meer Halia- nen herbergt dan Rome, meer Ieren dan Dublijn. meer Duitschers dan Bremen en zooveel Joden als de rest der wereld.T. New-York telt meer telefonische aanslui tingen dan Londen, Parijs, Leningrad en Rome te zamen. New-York verhoogvaardigt zich over de 5 grootste bruggen ter w ereld de kleinste is nog langer dan een mijl. Dage lijks zijn 2000 theaters en cinemas en dancings open en vol. Er zijn 1500 ker ken voor alle gezindheden. Meer dan 300 duizend bezoekers stroomen dagelijks de stad New-York binnen. Elke 52 seconden stoomt een reizigers- sneltrein binnen. Elke 13 minuut huwt er een jong paar en elk 6 minuut aan- sehouwi een New-Yorkertje het levens licht. Elke 10 minuut opent een nieuw e win kel of magazijn, en elke 31 minuten ont staat een nieuw gebouw. Ziet, dat is New-York (bij de Post) ar 0 0' 0 a 0 0 Ieder medewerker |j« Het blad staat ter blijft verantwoor- gïf A beschikking van al delijk voor rijne *ic het goed meent bijdragen. met hfet algemeen Bijdragen in te Jk* nut en belang, zenden zooveel mo- yvgy f gelijk tegen den Persoonlijk beden (bij de post

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1