■VMM 13 MAANMG 14 SE lTNG van HOENDERS en GROENSELS Bureeigerief VIJFDE JAAR 32 ZONDAG 9 OOGST 1925. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. HST PQ0L0HDEHS6EH Twee Zegepralen. Gebr. DUPONT 1 5 centiemen hel nummer G.Dupont*Zooo De Belgische bakkers te Parijs Prachtpapier Horlogerijj in de lokalen der Gemeenteschool, Komstraat, te Poperinghe. Rond het Parlement. CASSEL-BERG Duitsche kolen voor Belgie Oorlogsschade Gemeentekrediet van Belgie Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post 6.50 Ir. 8.50 fr. Buitenland 43.00 Ir. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels voorden geweigerd. m 0 m m Uitgevers-Eigenaars i Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POffiÉNGHE. Hoirc HKCtaeKISI* N '48458 - 0 Aankondigingen Op 4'en 2'bladzijde 0.40 fr. de regel. Op 3' en 4* 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouvvberiehten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip toskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Penduien Wekkers KETTINGEN i Goud, Zilver, Kicken PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, a Poperinghe. DE EXPEDITIE AMUNDSEN Hare beteekenis voor de Wetenschap Dokter Rabot een Noorsch geleerde, beeft een artikel afgekondigd over de be teekenis van de laatste Noordpoolexpedi tie. Wij ontleenen het volgende aan De schitterende daad, welke Amund sen en zijn mannen uitgevoerd hebben, is een gebeurtenis van buitengewoon groo- te beteekenis in de geschiedenis van het Poolonderzoek. Dank zij deze expeditie hebben we nu zekere gegevens aangaande de gesteld heid van het Poolbekken. Wij weteq^nu, dat er geen land gevonden wordt boven het Noordelijkste deel van Spitsbergen, en dat er bij de Noordpool een diepe zee is in tegenstelling met het groote landge bied bij de Zuidpool. 340 kilometers ten Noorden van de Noordelijkste lijn, welke deFrara gevolgd heeft op zijn beroem de vaart door de Fooizee, heeft Amund sen een diepte in de zee gepeild van 3.750 meters. In de nabijheid van de Noordpool heeft onze planeet een reus achtige verdieping de diepte is onge veer gelijk de hoogte van de Mont Blanc bij Chamonix. Dehalve dal heeft Amundsen een heele reeks waarnemingen gedaan, welke een zeer waardevolle bijdrage leveren voor onze aardrijkskundige wetenschap. Voor al zijn de meteorogjsche onderzoekingen op ongeveer 88 graaden Noorderbreedte, gedaan van 22 .Mei tot 16 Juni, van zeer groote beteekenis. Nooit te voren zijn er gedurende zoo een lang tijdperk dergelij ke waarnemingen verricht Nu hebben we juiste mededeelingen aangaande het drijfijs, van belang. Wat doet het er dan toe, of de expe ditie het Poolpunt niet bereikt heeft De Noordpool is alleen een matematisch punt op het groote ijsveld, dat het geheele Noordpoolgebied bedekt. De eene dag is dit toppunt bedekt met een ijsvlak, de andere dag met een ander ijsvlak. Het eigenlijke Poolpuntte bereiken is daarom van geen bijzondere beteekenis, en daar het drijfijs waarschijnlijk voor de vlie gers de mogelijkheid heeft uitgesloten om op de Noordpool zelf te landen, moet men Amundsen gelukwenschen, dat hij zich niet tot een onvoorzichtige daad liet ver leiden. Maar hoe rijk de oogst van de weten schappelijke waarnemingen, welke de nieuwe expeditie heeft opgeleverd, ook moge zijn, van grootere beteekenis is de omwenteling in het Poolonderzoek door de onderneming van Amundsen. Het is niet noodig er aan te herinneren hoe vele expedities over de Poolzee teleurstellingen gebracht hebben. Schepen zijn hier van geen nut, omdat ze zich geen weg kunnen banen door het drijfijs. AI zou het geluk ken ze zoo in het ijs geplaatst te krijgen dat ze met den stroom zouden meedrijven kan nog teleurstelling volgen zooals bij voorbeeld het geval was met de Maud Sleden door honden getrokken zijn veel te langzame vervoermiddelen en bereiden den deelnemers al te harde beproevingen. 4 an den anderen kant zijn deze middelen om vooruit te komen als ze op het drijfijs benut worden aan de wisselin gen onderworpen, welke door de stroo mingen der zee veroorzaakt worden.Deze kunnen gemakkelijk in de tegenoverge stelde richting voeren ais die, welke men beoogd heeft. Amnndsen heeft nu voor altijd bewe zen. welk een uitstekend werktuig de vliêgmachien is voor bet onderzoek in de onbekende streken van het Poolgebied. In ftn y5egtöcht van 46 uren heeft hi, 460.000 vierkante meters doorzocht, ter wijl het met slede en hond in het beste geval veie jaren kon duren, voor een goede Bitstag bereikt werd. Alleen he gevaar met de landing op ijs begrenst de mogelijkheden van het gebruik van di uitstekend vervoermiddel. Welk nut is er dan voor aan gelegen in zulke ondernemingen 45 jaren gele den reisde ik op een prachtigen Junimor- gen voor den eersten keer in het schoone Christianiafjord, Noorwegen was toen nog betrekkelijk weinig bekend in Euro pa. Men wist dat Noorwegen een koud tand was, dat de Noren klipvisch verkoch ten en dat hun karakter zeer sympathiek is. Dat was zoowat alles wat men van Noorwegen wist. Zestien jaar later kwam Nansens beroemde terugtocht als een bliksemstraal,en Noorwegens naam vloog over de wereld en werd overal met eer bied genoemd. Daarna kwamen Sverdrups en Isachsens expedities, zoo de Noord- vvetsdoortocht met «Gjöa»,en dan Amund- sens Zuidpool-expeditie en de be wondering steeg meer en meer. Vandaag wekt Amundsens Noordpool-expeditie overal geestdrift en bewondering, en de sympathie voor zijn land is groot. Als Noorwegen vandaag een zoo uitstekende positie heeft over de geheele wereld, dan is dat vooral te danken aan 's lands groote Poolonderzoekers. Hun ondernemingen hebben Noorwegen in het algemeen over de geheele wereld bekend gemaakt, en in het bewustzijn van allen staat Amundsen als de verpersoonlijking der beste eigen schappen, welke het Noorsche volk on derscheiden. Ter gelegenheid van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart zal ons blad, aanstaande week, egn dag vroeger verschijnen. Men gelieve dus de bijdra gen in te zenden vóór Don derdag middag. M. Brunet opnieuw Voorzitter. Dinsdag morgen begaven de drie on dervoorzitters der Kamer, de hh.Tibbaut. Lemonnier en Bertrand, zich bij den heer Brunet, om hem aan te zetten zijn ontslag erug in te trekken. De h. Brunet zou zijn antwoord geven na de vergadering die hij in den voormid dag, met de socialistische linkerzijde, moest hebben. Op deze zitting werd verklaard dat er enkel een misverstand heerschte tusschen hem en de socialistische groep. Een Kamer zonder Brunet is een cirk zonder bestuurder. Ofschoon gedegouteerd van de paljas serij, die de roode parlementsleden hem iederen dag te aanschouwen geven, kwam de achtbare voorzitter op zijn besluit te rug en nam bij opnieuw plaats in zijnen voorxitterszêtel. De h. Brunet heeft toegegeven aan den wensch der vertegenwoordigers van alle partijen en hij heeft de Kamer een groote dienst bewezen. Hij is er steeds de verdediger geweest van het parlementair regiem tegen degene die dat deconsidereeren. Voor wat de kwestie der parlementaire vergoeding betreft, is het debat voorloo pig gesloten zegde de heer Brunet. Yoorlocpig. dat spreekt als van zelf. Want Da de vacantie in November.zal men wel weer een middel vinden om de zaak in de Kamer terug op het tapijt te breDgen Rond de decoratie van Streuvels. De heer volksvertegenwoordiger Buyl, zal aan den Minister van Kunsten en We tenschappen de volgende vraag stellen Het Land heeft vernomen dat de Viaamsebe schrijver, Stijn Streurels, schrijver van het «Oorlogsdagboek he kruis van Officier der Leopoldsorde heeft ontvangen. De lezing van dit werkwaarvan de primeur aan «De Viaamsebe Post» wert gegeven, die bet orgaan der Belgische activisten in Holland was, en die alle goede Belgen, welke hun taal zoozeer beminnen als hun Vaderland, De Viaamsebe Pest heeten, is zeer stich telijk. Hel laat toe vast te stellen i 4. Dat de schrijver «geluk en welsla gen*» wenschte aan de Duilsche soldaten die te Luik, Leuven en Denderraonde ons volk vermoorden, en dat dit slechts beteekende «ongeluk en tegenslag» voor onze eigen soldaten. 2. Dat hij bewijs gaf van schuldige welwillendheid door den weg te wijzen aan een]verdv\aaide Duitsche soldaat. 3. Dat hij op den vriendelijksten voet leefde met de zes Duitsche officieren die bij hem logeerden dat hij verklaar de in hen niets vijandigs ontdekt te heb ben, alhoewel hij wist dat zij aan de verwoesting van Leuven en Dender- monde hadden deelgenomen dat hij verder verklaarde op aangename wijze den tijd in hun gezelschap doorgebracht te hebben, en dat hij zich later met ge noegen deze oogenblikken zou herinne ren dat hij ten slotte bekende «dat de Duilsche officieren hem meer belang inboezemden dan honderd inwoners van zijn dorp». Kende de Minister van Wetenschap pen en Kunsten dit werk toen hij den schrijver voorstelde voor het kruis van officier dei Denkt bij niét dal de opréchte Belgen als zij vernemen welke teedere gevoe lens de heer Streuvels ten opzichte van onze vijanden koesterde, terwijl onze harten overliepen van gewettigden haal zij de onbetvvisbare faam van schrijver zullen vergeten en vinden dat het feit van hem deze onderscheiding toege kend te hebben, van aard is de eerste onzer nationale orden, ingesteld om de diensten te beloonen aan het Land en het talent of de verdiensten die ons Laffd ter eere strekken in discrediet te brengen Wij zijn benieuwd te weten wat Kamiel luvsmans op deze vraag zal antwoorden. Protest. Ridders, officieren en andere gedeco reerden van het Leopoldsorde sturen brie ven x*an protest aan den Koning, omdat de vriend der Duitschers, Lateur, tot of- icier in de Leopoldsorde werd bevorderd Zondag 46 Oogst, heeft te Cassel het jaarlijksch Bloemenfeest plaats met wed strijden voor versierde balcons en voor gevels, stoet en bloemengevecht. Om 10'„ ure s morgens, op het stad huis te CasselOntvangst der Harmoni»: Ypriana en der Belgische toeristen welke zich wel zuilen willen bij deze voe gen. Daarna onder de leiding van M. Da niel Tack. Belgische Consul, bezoek aan de historische gebouwen der oude hoof- stad van Vlaanderen. Om 12 ure op het terras van het kasteel (toppunt van den Cassel-Berg waar meD een grootsch panorama ontwaart, 400 dorpen en sleden). Groot Concert evenals s middags om 3 ure op de kiosk der Groote Markt, telkens door het muziek van Yper. Hieronder geven we de uurtabel der treinen naar Cass M. Brunet 't zegepraal Nog nooit is het gebeurd dat een pre sident der Kamer, ontslaggever, zijn ont slag introk, maar nog nooit heeft de Kamer zulken knieval voor haar Voor zitter gemaakt. Het is nu genoeg bekend dat Voorzitter Brunet op gespannen voet rael een deel van de uiterste linkerzijde leefde. Reeds in 1920 had Vandevelde hem te Charleroi willen buitenzetten om dat bij nationaal en nationalist was als Destr» e, Brancquart, Hubin en nog ande re Waalsche socialisten. Toen poogden Brusselsche socialisten hem en zijn vrien den te ondermijnen, ook toen Brunet de bezetting van de Roer goedgekeurd had. Wel is waar had een verzoening gehad, doch het was maar schijn. Men voelde nog steeds het kuipen en knoeieu. Men vergete niet dat Brunei' s ontslag ook als een uiting van de Waalsche socialisten gold Deze gezellen zijn ontevreden omdat hun man, Destrée, geen minister is, doch ver vangen werd door Huysmans, hoewel Deslrëc reeds in 4894 te Charleroi tot Ka merlid verkozen werd en Huysmans veel later dan Destrée in de socialistische par ij getreden is. De ontevredenheid moest v\ i-eens iBtbarsten* De uiterste linkerzijde heeft eereboet moeten doen voor Brunei. Overigens heeft ie gansehe Kamer een knieval voor hem gedaan. De Koning is ook tnssehengeko men. Brunet heeft zich lalen overhalen, lij zat dus Dinsdag namiddag opnieuw in zijn voorzitlerzetel Hij heeft de Kamer led&nkt en verklaart zijn mandaat als voorzitter te willen voltooien. Niet zonder ironie sprak hij van de genegenheid van al zijn collegas van de uiterste linkerzijd» lij verzekerde dat hij het nooit oneens ge weest was met M. Poullet in zake de parlementaire vergoeding. De gansehe Kamer, frontisten en com munisten uitgezonderd, juichten Brunet oe. De voorzitter die wat filosoof moet zijn, zal toch gemeend hebben dat de xamer te veel naar den kant van de ruzie overhelt. Is de hel ook niet met goede in zichten geplaveid M. Rolin's zegepraal Uit vrees van een oumiddelijke minis- erieele crisis hebben de leden van de uiterste linkerzijde eveneens verbrand wat zij verleden week aanbeden hadden. Het fameus separatisch amendement van den jongen beer Somerhausen in zake het particularisme-van Eupeo-Maimédy- St. Vith is door de Kamer verworpen dank aan de socialisten die er eerst vóór hadden gestemd. Minister Rolin triomfeer de op zijne beurt «a den triomf van M Brunet. Men mag verzekerd zijn dal zij de lachers aan hun zijde niet hadden des te meer daar het gerucht liep dat zij in November om hun ijver zouden beloond worden. Pop. Hazebr. Cassel V. 7.48 A 8.36 V. 9 05 A. 9.17 41 16 12 04 42.48 12.30 Eleclrièke trams en autobussen van Cassei-statie naar Cassel Berg (I 25 fr gaan en keeren) Terug Cassel A. 49.05 Hazebr. A. 49.15 V. 49.48 Pop. A. 20.35 mm* de minister te zeggen4Hoeveel von nissen werden geveld tusschen 4 Januari en 30 Juni 4925 door de rechtbanken voor oorlogsschade van Antwerpen, Mechelen Turnhout, Brussel, Leuven, Nijvel, Char leroi, Bergeu en Üoornijk. 2. Hoeveel zaken iu beroep werden gebracht na vonnis van die verschillende rechtbanken, gedurende hetzelfde tijd perk I 3. Hoeveel uitspraken werden gedaan door het Hof voor oorlogsschade van Brussel, gedurende hetzelfde tijdperk I En het antwoord luidt Hier volgen de statistische inlichtin gen 4. Getal vonnissen tusschen 4 Ja nuari en 30 Juni 1925 uitgesproken door de rechtbanken voor oorlogsschade vau Brussel Antwerpen 2,432Mechelen 442 Turn hout 262 Brussel 5,505 Leuven 897 Nij vel 1,331 Charleroi 664 Bergen 1,068 Doornijk 557 totaal12,628. 2. Getal zaken in beroep, gedurende hetzelfde tijdverloop 4,003. 3. Getal eindarresten door het Hof van oorlogsschade van Brussel gewezen op de zes eerste maanden van het jaar 1925 4,325 Veel belangrijker ware het te vernemen hoeveel dossiers de rechtbanken voor oorlogsschade nog af te handelen hebben en hoe" lang uitzonderlijke rechtbanken nog zullen moeten in voege blijven. In dien het werk tamelijk ver gevorderd is, ware het wensehelijk een einde te stellen aan die uitzonderlijke rechtbanken en de nog overblijvende dossiers te onderwer pen aan de gewone rechtbanken. Deze hoeven maar, uit wel begrepen vader- landsch belang, wat meer inspanning te leveren. Door de afschaffing der recht banken en gerechthoven voor oorlogs schade zou het land ettelijke miljoenen besparingen kunnen doen. AWWiW De gevelde vonnissen De minister van ekonomiscbe zaken beeft onlangs kunnen verklaren dat de heropbouw der verwoeste gewesten vol tooid is. Te dien propoosde zegden wij dat bet jammer was, dat de rechtbanken voor oorlogsschade eveneens het einde van h:in werk niet konden melden. Daar over werd in de Kamer de volgende vraag gesteld Talrijke geteisterde» klagen over de traagheid waarmede het H f x oor oorlogs schade, te Brussel, uitspraak doet over de zaken die er voor aanhangig worden ge maakt. Sommige van ben moes Ion, na genoeg eea jaar waebten alvorens de zaak op de rol werd gebracht. Gelieve De leveringen op oorlogsschade. Duilschland levert aan Belgie aanzien lijke hoeveelheden steenkool op afkorting van zijne oorlogsschade. In de Belgische nijxTerheidsraiddens xvordt er over ge klaagd dat de regeering die kolen aan den man brengt ver beneden den prijs van de markt. Daaromtrent werd aan den minister van financies volgende vraag gesteld. Wil de minister zeggen of het xvaar is dat de kolen aan Belgie geleverd als schadevergoeding door de regeering ver kocht worden met een afslag van 20 tot 25 fr. per ton op de prijzen welke op het debet van Belgie geboekt xvorden I Is het waar, b.v., dat de geziften nette kolen (dikke brokken) aangeteekend tegen 123,50 fr., verkocht xxorden tegen 98,50 fr. f Zoo dit waar is. meent de minister niet dat dit een verlies is x'oor de Belgi sche schatkist ten eerste, en ter tweede een meer of min oneerlijke mededinging voor de Belgische kolen, die er thans zoo slecht voorstaan De minister heeft daarop geantwoord a Hot is waar dat de kolen die aan Belgie als vergoeding geleverd worden, thans verkocht worden tegen een prijs die de regeering verlies veroorzaakt. Het ver lies is echter gemiddeld minder dan 20 fr. Het is niet mogelijk dat verlies jnist te her alen, daar de kommissie voor scha devergoedingen slechts met veel vertra ging den prijs bepaalt aan de Duit sche regeering te betalen. De grove gezifte vette kolen worden op het debe x*ao Belgie gebracht tegen een prijs die 122 7 per ton niet mag te boven gaan laar die waarde den prijs van de Daitschc markt vertegenwoordigt moet bij waarschijnlijk verminderd worden om rekening te houden met den prijs der Engelséhe kolen. Die gezifte vette kolen worden in Belgie verkocht tegen 402 fr. per ton. OnlaDgs moest men echter op dien prijs een vermindering van 5 fr. toestaan om zich te ontmaken van een zekere hoeveelheid kolen, waarvoor men geen koopers vond. De thans geldende prijs blijft nochtans 102 fr. De Duitsche vergoedingskolen worden hans betrekkelijk laag verkoeht, daar men volstrekt ondanks de krisis en on danks de werkstaking in de metaalnijver- leid te Charleroi, de hoeveelheid, door )uitschland geleverd, verkoopen moet. llollandsche, Fracsche en Duische kolen op de vrije markt geleverd en zelfs Bel gische kolen worden tegen lagere prijzen verkocht dan die van het kantoor voor de verdeeling van de Duitsche kolen. De kwestie van den prijs der yergoe- dingskolen wordt van dichtbij gadege slagen en voor de te nemen maatregelen zal de regeering houden met de belangen van de schatkist en met den bijzonder moeilijken toestand der Belgische kolen- nijverheid. Hoofdagent FORREST L. Hetgeen niemand kan betwisten en mag betwijfelen is de volledige vastheid en de volstrekte zekerheid van het Gemeentekrediet van Belgie Gesticht in 4860 door koninklijk besluit uitsluitelijk om Provinciën en Gemeenten op financieel gebied te helpen. Alle Ge meenten, alle Provinciën alle Belgen zijn borg voor het Gemeentekrediet van Belgie. ietgeen iedereen kan bestatigen is den grooten vooruitgang van het Gemeetekrediet van Belgie De loopende rekeniagen van het Geraeen- ekrediet van Belgie zijn gerezen van 21 millioenen in 1923 tot 87 millioenen in 1924. De geldbeleggingen aan korten ter mijn bedragen meer dan een half milliard (670 millioenen) Dit alleen bewijst het groot vertrouwen gesteld in het Gemeentekrediet van Belgie Hetgeen alle voorzichtige geldbezitters willen zijn de kasbons aan een jaar aan drager 5,50% vrij van lasten. Hetgeen het nut bewijst van het Ge meentekrediet x'an Belgie is dat deze in stelling aan de Gemeenten verschoten heeft meer dan 300 millioen in 4924 om nuttige werken uit te voeren. Voor alle verdere inlichten nopens de plaatsingen die bij het Gemeentekrediet kunnen gedaan worden zich wenden bij den Hoofdagent Forrest L. Yper Groote Markt 9 Poperinghe Groote Markt 28 en bij de locale agenten. Een afxa&rdiging van 600 Belgische bakkers werd op het stadhuis te Parijs ontvangen door den voorzitter van den municipalen raad en door den prefekt. Een groote menigte bevond zich voor het gebouw en aan de gevels der omge ving wapperden de Belgische kleuren. De voorzitter van den raad xvenscMe de Belgen welkom en had ook een x-rie»- delijk woord voor de bakkers uit de andere landen. Zijnerzijds wees de prefekt op den vooruitgang in bet bakkersbedrijf ver wezenlijkten stelde een heildronk in. Voorde Belgen antwoordde de h. Dhont voorzitter van de federatie van Belgische bakkers. Vervolgens bezocht men de zalen van het stadhuis. Verscheidene vliegtuigen hebben uit Brussel versche gebakken aangebracht voor de tentoonstelling. Ook begaf men zich naar de begraafplaats van Père La- ehaise om er bloemen te leggen op bet Belgisch gedenkteeken. ALLERHANDE (bij de past) Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooweel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking ran al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1