SPORTNIEUWS DE VOGELS VIJFDE JAAR Nummer 37 RIJ VOEGSEL ZONDAG 13 SEPTEMBER 192a. DUIVENKBONIEK WIELRIJDEN Zondag werd te Brasschaet de Groote Prijs voorbehouden aan de onafhankelij ken, betwist op een afstand van 150 kilo meters. Veertig renners namen het ver trek ten 1 ure 20minuten. Uitslag: 4 Ronsse Georges, in 4 u. 35 m. 2. Bouw, op 1 lengte 3. Delanoy, op 1 lengte 4. Dervaes, in 4 u. 40 m. 5. Steenhout, op 1 lengte 6. Mondelaers, op 1 lengte 7. Duerinckx, op 1 lengte 8. Deschepper J., in 4 u. 51 m. 9. Vandepoel10. Simons 14. Adriaen sens 12. Laureyssen 13. Heiboers 14. Kennis 15. Hoovaertlö. Dekeyser. Zondag hebben de juniors de Groote Prijs te Oostende verreden. De af te leg gen afstand was 125 km. De koers liep van Oostende over Blankenberghe, Brugge Ooslcamp, Ruddervoorde, Thielt, Roese- laere, Liehtervelde, Thourouten Oostende De aankomst geschiedde in volgende orde 1. Deolet2. Martens 3. Van Hevel Odiel4. Dyzer 5. VanCayseele Pope- ringhe 0. Viaene 7. Munv 8. Paret 9. Schoore 10. Degryse 11. Vanden- bulcke 12. Pyncket13. Bonte; 14. Degrendele; 15 Decaluwé 16. Desmet 17. Barbry. Zondag werd het vertrek en aankomst te Reims voor de zevende maal den Om loop van Champagne over 360 km. be twist om 3 u. 30 werd het vertrek gege ven aan een 70 tal deelnemers waaronder Henri Suter welke als groote favori ver trekt, de Zwitsersche baankampioenen en verscheidene onzer onafhankelijken als Declercq en Brosteaux. Aankomsten 1HENRI SUTER in 13 u. 26 m. 2 s. 2. Godinat in 13 u. 33 m. 17 s. 3. Brosteaux in 13 u. 38 tn. 05 s. 4. Gobillot in 13 u. 54 m. 5. Debusschere 0. Declercq 7. Moulet 8. D. Standaert. Dinsdag werd de Groote Prijs van Brasschaet voor het kampioenschap van Belgie over 191 km. verreden. 59 renners namen het vertrek om 12 u. 24. Orde der aankomsten 1. Debaets Gerard om 6 u. 32 m. 51 s. 2. Verdyck August op wiel 3. Denis Verscheuren op lengte 4. René Vermandei 5. Félix Sellier 6. ex-aequo Dewaele, Van Aken, Dejae- gher, Tollembeek, Saive. Dossche, Helle- baut, Malton, Martin Hector, Benoit. Mor telmans, Van de Casteele, Van Bruaene. 19. Piet Rielens, 20. Verbist Willem, 21. René Boogmans. 1. GERARD DEBAETS, 21 punten 2. August Verdyck, 20 p. 3. Denis Verscheuren 16 p. 4. Dewaele en Delbecque. 11 p. 6. Benoit, 9 p. 7. Hector Martin en Pc Jozef elk 8 p. 9. Van Bniaene, 7 p. 10. Van Hyfte, Juseret en Vermandei Rene eik 5 p. 13. Matton 4 p 14. Sellier 3 punten. Uitslag 1 Viane, Zonnebeke 2. Yancajseele, Poperinghe 3. Deroo, Ghilleveldt 4. Coppens, Yper .5 Degryse, Roeselare Uitslag van Zondag Snelheid: 4. RL TT 2. Spears; 3 Gottfried 4. Knappe 5. Van Nek. Puntenkoers 1. RUTT,49 p.2. Spears 14 p. 3. Van Nek, 10 p.4. Knappe, 9 p 5. Gottfried, 8 p. 30 km. achter motoren 1. LINART, in 26 m. 14 s. (plaatselijk rekord) 2. Weisz op 1198 m. 3. Feja4. Sawall 5. Grassin Premiekoers 1. MEIER 2. Martin 3. Pohl. Onze landgenooten Van Hevel-Verscheu ren hebben de 100 mijlkoers gewonnen en dit met twee ronden voorsprong. Uit slag 1. Van Hevel en Verscheuren, 43 pun ten, in 4 u. 16 m. 4. s. 2/5 op 2 ronden 2. Vugé-Souchard, 74 p. 3. Alavoiuc- Bellenger, 23 p. 4. Hivert-Coidero, 16 p. 5. Barthelemy-Durs, 13 p.op 3 ron den 6. Joffre-Vincent, 27 p. Curtel- Urago, 21 p. 8. Andró-Mege, 12 p. 9. Duc-Gueugnon, 10 p.10. Gaulhier-Lou- goni, Op.; 11. Birassai-Buttaffochi, 2 p De aangekondigde 100 km. koers per ploegen voor motos kon wegens den regen niet doorgaan en werd door 40 km opeigen krachten vervangen. Uitslagen 40 km. voor motos1Otlevaere Oscar Meenen)2. Warreyn, (Poperinghe) op 2 1/2 ronden 3. Debue (Kortrijk), op 8 ronden. Rekord der pisteScheers Michel (Kort rijk) in 10 s. 2. Debue (Korlrijk), in 10 s. 2/5 3. Ottevaere (Meenen), in 10 s. 3/5 Achtervolging tusschen Warreyn en Debue 1. Warreyn ;2. Debue (machien- jreuk). zijn reeds aangeworven Hector Martin, Sérès. Louet, Cuvelier.Souchard, Lacque- hay, Van Hevel. B W B PARIJS-MEENEN is goedgekeurd en de klacht van Van Slembrouck tegen Maes A. is verworpen. DEWOLF-STOCKELYCK zijn van heden af in regel en kunnen terug in koers uit komen. ST-TRUIDEN (velodroom) heeft 100 frank boete om beroepsrenners met onaf hankelijken te doen rijden. VOOR JUNIOR SKOERSEN mag er niet meer dan 1500 frank prijs gegeven wor den. Als eerste prijs niet meer dan 250 fr. of een rijwiel. DE VELODROOM van Genlbrugge wordt veroordeeld om aan kampioen Alois De Graeve de totale som uit te betalen w^elke op kontrakt vermeld wordt. LEON MARTIN zijne schorsing wordt geschorst. Woensdag reed hij reeds mee te Roeselare. BUITEN de velodrooms van Brussel, Hoei. en Mariaburg is het aan de wieler banen verboden, zonder voorafgaande- lijke toelating van den B. W. B koersen achter motos in te richten. LA LOUVIERE krijgt 100 fr. boete om beginnelingen achter motos te hebben laten rijden. DE ONAFHANKELIJKEN mogen enkel aan koersen voor hunne kategorie deel nemen, uitgenomen in snelheid of bij bui tengewone toelating. Nochtans in pioegkoersen voor beroeps- renners mogen ze meedoen als volgt Op 5 ploegen,twee ploegen onafhankelijke Op 6 ploegen,drie ploegen onafhankelijke Op 7 ploegen,vier ploegen onafhankelijke Op 8 ploegen,vier ploegen onafhankelijke Meer dan Yier mogen er niet meedoen en ze moeten allen ploeg vormen met be roepsrenners» dus gemengde ploegen AUTOMOBILISME Werd gewonnen door Brilla-Perri voor 2. Campari 3. De Paolo alle drij op Alfa Romeo in de categorie der voituretten 15 cm. zegevierde de Viscoya. FOOTBALL. Morgen Zondag doet ons I Elftal de verplaatsing naar Vper waar het Remy Sport zal ontmoeten om 4 ure. Allo spelers allen op post Op ons terrein entrainement om 2 uren voor de overblijvende spelende leden. De Groote Prijs van Italië voor auto mobielen, heeft een sukses zonder weerga gekend. Er werd voor ongeveer zes mil joen frank ontvangst gemaakt. Na de schitterende zege van Alfa Romeo in den koers, heeft dit merk zich ook den titel van wereldkampioen voor 1925 toe- gecindigd. Ziehier ten andere de rang schikking I. ALFA ROMEO, 7 p.2. Bugatti 11 3. Pelarge en Deusenberg, elk 12 p. BOKSEN Er is ernstig spraak dat dio kamp door gaat op Zaterdag 19 September. Hij zal gelden als halve finaal van het kampioen schap van Belgie, daar de overwinnaar heslist tegen Montrcuil gaat voor den titel. Wij komen later op deze belangrijke meeling terug, die promoter Vanlaeke wil inrichten om zijn Winterseizoen luis- terlijk te openen. Johnny CURLEY zal Zondag aan slaande te Londen uitkomen tegen Phil Berd. sche pluimgewichtbokser, overwinnaar van Mascar, en wiens dood reeds gemeld werd na de ramp van Boston, is spring levend. Het betrof hier een jonge mil- lionair. Burt Chapman geheeten. ATHLETIEK Zondag ging te Duseldorf, in Duitsch- land, een internationale athletiekmeetiog door, bijgewoond door 15.0(H) toeschou wers. en w aarop Peltzer het wereldrekord 500 m. klopte in 1 m. 05 s. 3 10. Het vroeger rekord was gehouden door den Zweed Lundgreea met 1 na. 05 s. 6 10 sedert 1922. Zondag toek. 20 dezer krijgt ons 1 Elf tal het bezoek van S. C. Vper afdeeling III spécial. Terwijl ons 11 Elftal dat toekomend seizoen in IV afdeeling speelt de verplaat sing doet naar Cassel. Knocke-Thielt Sp. Ver. Blankenberghe-Moeskroen Stade Kortrijk-Meenen Wevelghem-Yper Veurne-Daring Blankenberghe Club Roeselare-Thourout Sp. V. Nieuwpoort-Sp. Roeselare 5-3 7-0 3-2 2 4 2-4 1-1 0-2 Holland-Belgie Daring-Standaert Union-Rapide Parijs 1-1 7-0 4-2 Nu de prijsvluchten verre gedaan zijn köint stillekens aan de tijd van het uit kiezen der aan te houdeu duiven. Moei lijke zaak voor alle liefhebbers, omdat op het laatst moet gekozen worden tusschen duiven die men wel alle zou kunnen doorwinteren, daar er wat van te ver wachten is. Laten we maar al beginnen met vast te stellen voor hoeveel koppel duiven er ruim plaats is op hel hok en ons dan daar naar richten zelfs eer minder duiven overhou den dan meer. De grcotsle fout van de meeste liefhebbers is welte veel duiven! Die kwaal mag wel zoo erg opgenomen worden als een ernstige ziekte. Inderdaad te veel duiven is oorzaak van minder goed kennen zijner duiven van kleinere hoeveelheid lucht voor elke duif afzonder lijk, en vooral van grootere uilgaven: voeder en leervluebten. Op veel hokken gaat het geld verdiend door een paar goede duiven, meestal verloren door den overhoop van duiven welke beproefd moeten worden en maar af en toe eens een prijs winnen. Niet de hoeveelheid maakt de waarde uit van een hos, maar wel de hoedanig heid der duiven. Laten we ons daardoor laten richten bij het uitkiezen. Beginnen we maar alvast met de Oude duiven. Al wat niet voldaan heeft maar rap van bet hok verwijderd. Te veel duiven viDden genade in onze oogen omdat ze al eens een prijsken wonnen. Het is echt verba zend hoeveel oude duiven er doorgewin terd worden welke verre van goed vlogen. We moeten geen duiven hebben welke af en toe eens komen verrassen met een prijs te winnen, zelfs vroege, om daarop weer te missen. Wisselvallige duiven kunnen we ge makkelijk missen, of we zouden onze duiven zoo goed moet kennen, dat we weten op welke tijdstippen, in welken toestand ze sterk vliegen. Zoo zijn er duivïnoen weike telkens aan den kop vliegen met klei a jongs kens en verder niets bijzonders meer verrichten. Als men met zulke duiven niet oppast verspeelt men rap wat ze ie vorige keer wonnen. D&arem is he* hoofdzaak zijn duiven te kennen, wil men een bsetje met beleit rijn duiven uitzoeken. En om ze goed te kennen moet men ze aan het werk gezet hebben. Hoe fijn opmerker men ook moge wezen, hoe veel men van duiven ook afwete de beste keuring zal toch altijd blijven die welke geschiedt door de prijs kampen zulk een keuring is onfeilbaar. V ooral laten we ons niet te zeer beinvloe den door het grillige weer en zoodoende verontschuldigingen vinden voor elk mis vliegen onzer duiven. Ik weet wel dat het w eer van grooten invloed is op den terug keer der duiven en dat verscheidene al lerbeste duiven zich soms een heele tijd niet kuhnén laten gelden omdat ze hun weer niet treffen. Wat echter niet belet dat alle Zondagen toch doorgaans de prijzen verdiend geraken en dat de schoone prijzen zelfs nogal spoedig weg gekaapt zijn. De groote fout bij veel liefhebbers is wel dat hunne duiven niet genoeg de baan op moeten, waardoor men ze ook minder goed kent. Bij het duiven ziften houde men reke ning dat jonge duiven niet zijn als oude en dat jaarsche duiven nog heel anders moeten beoordeeld worden dan oudere. De duiven van twee jaar en meer zijn spoedig gekeurd op het laatste men ver- deele ze maar in twee groepen de goede vliegers en de overige. Laten we de goede prijswinners in eere houden, al .de andere kuunen we missen. Een duif op baar der- do jaar en ouder, moet in haar volle ont wikkeling zijn, over al hare macht be schikken en goed vliegen. Doet ze dat niet dan mag niet een verontschuldiging gel den prachtigen bouw, schoone oogen of )este afstamming, het is alles maar larie dan vliegt zc niet regelmatig goed, dan moet ze maar weg,hoe of wat ze ook weze Om zoo met gunstig gevolg te kunnen iandelen,moet men zorg gedragen hebben voor zijn duiven en ze op tijd en stond aan het werk gezet hebben. Te veel wordt er bij het wegdoen der duiven nog gelet op schoonheid en afstamming, le weinig op het geleverde werk. Daardoor komt het dan ook dat men overal zooveel schoone uiaarden aantreft. Men moet geduld hebben in het duiven spel en niet eischen dat men van af het eerste jaar gelukke met een duifmaar eens een duif haar derde seizoen achter den rug heeft moet ook beslist worden over haar lotalleen de goede mogen ge houden worden hoe weinig men er dan ook overhoude. Beter is het een koppeltje goede te hebben waarop men kan staat maken dan een heel hok daar nog bij welke wisselvallig zijn. Het derde seizoen is voor een duif be slissend zoolang moet men geduld heb ben, want de meeste liefhebbers zijn al te veeleischend ze zouden wel willen dat een duif straf vloog van af haar eerste jaar en dat bleef volhouden. Ongelukkig zijn er niet veel zulke duiven en hoeft men te kunnen wachten opdat een duif tot hare volle ontwikkeling gerake. Daarom ver deel ik de duiven in jonge, jaarlingen en oudere. Ieder reeks dient afzonderlijk beoordeeld te worden. De laalsle is de gemakkelijkste Ze hebben regelmatig goed gevlogen of ze hebben dat niet ge daan de keus is eenvoudig. De eerste leeks is echter de moeilijkste. Daarvoor diene men eerst en vooral zijn ras te kennen en dan volslaat het met opleerentot 100 km. om op het laatst van het jaar de noodige sujekten er uit te halen. Want met jonge duiven volstaat het niet de verdeeling te doen lusschen de goede vliegers en die welke geen prijs wonnen. Zoodoende zou men nog al eens dikwijls bedrogen uitvallen. Zooveel jon ge duiven, vooral duivinnen, welke de slakken van bet dak vlogen en waarop men kasteden bouwen ging voor het vol gende ja; r. hebben niets dan ontgooche ling-u bezorgd. Dat m m vooral op zijo hoede weze voor Son ge duivincen welke g»md vlogen ter wijl ze gepaard of wel op den nest waren. Daar valt men het meest bedrogen mee uit. Vit De Duif WETENSWAARDIGHEDEN. (Vervolg) De jacht op insecten kan op twee ma nieren geschieden: op den grond, waar zij kruipen, of in de lucht, waar zij vlie gen. Vandaar twee verschillige marksels van bekbij de zwaluw, bij voorbeeld, die op vliegende diertjes jaagt, is de bek kort, maar diep gekloofd, zoodat bij,, openstaande, eenen wijden trechter ge lijkt, waar een vliegje gemakkelijk zijn ongeluk in vindt. De nachtegaal integen deel zoekt zijn prooi op den grond, en zijn bek, fijn en langzaam, weet het min ste kevertje of wormpje vastte grijpen, t is gelijk waar het zich gaat verschui len. Zeg, lieve Lezer, zou het enkel bij ge val zijn dat alle disrensoorten, in al hun deelen en lidmaten, zoo wonder goed gemaakt zijn voor hunne levenswijze, dat het grootste verstand er geene verbete ring aan zou kunuen brengen 1... Het broeien De vogels brengen geen levende jon gen voort gelijk de zoogdieren, maar eieren, waar de jongskes uit moeten ge broeid worden. In het ei zit een levende wezen^uiterst klein, gansch onduidelijk voor het oog; het vraagt niets dan warmte om tot zijne volle ontwikkeling te komen. Met wat teedere zorg geeft de vogel die warmte aan zijne eieren, met er gestalig op neergehukt te zitten!... Wat verandering in zijn leven: hij schijnt vergeten te heb ben dat hij vlerken heeft om le vliegen, e» pooten om te huppelen en te loopen. Weken lang blijft hij daar onbeweeglijk zitten, nauwelijks eenige oogenblikken aan het zoeken der noodige spijs gevende; wordt de moeder aldus door den honger van het nest verdreven, bij het meeste deel der soorlen neemt de man haar plaats. Bij de colibris en vliegenvogels, de kleinste van alle vogels, duurt het broeien maar van 10 tot 12 dagen, bij de hen 21, bij de eend 28, en bij den struis vogel, de grootste aller soorten, van 55 tot 60. Deze laatste blijft evenwel niet heel dien tijd op zijn nest gevangenin de heete streken, welke hij bewoont, moet hij maar bij naehte broeien, daar de zon kracht genoeg heeft om de eieren bij dagen op behoorlijken warmtegraad e houden, Onder dit broeien, een toonbeeld van verduldigheid, geschiedt allengs een won der dat alle menschelijke wetenschap te joven gaatin dit vormloos ding, dat daar als verloren in den dooier ligt, komt er >eweginger verschijnen slagaders en een hert, dat welhaast aan 't kloppen gaaten nu tot het uur der dood zal blijven Hoppen. Men ontwaart opvolgens het lóofd, het begin der ruggegraat, hel lijf met pooten en vlerken. In die stilte en die duisternis ontstaan ooren en oogen, die wondervolle zintuigen, die den vogel Ie- er in betrekking zullen stellen met al wat hem omringt... En al die spieren dan, zonder einde of tal, die in 't lichaam werkzaam zijn om de bewegingen tewege brengen spieren om vlerken open te strekken, andere om ze op te heffen, nog andere om ze neer te slaan tot het vlie- spieren op beenen en pooten tot Jet gaan. loopen of zwemmenspieren aan de kinnebakken en den bek om voed- nemen spieren tot van binnen in de ooreu om ze tniif of meer op te spannen volgens de natuur van den klank of het eerucht, waar de vogel acht moet op l .pn Al die spieren komen, elke op f Je plaats, elke met haar eigen maaksel, r-e roet de juiste kracht die zij Loodig 6 't met een woord, zoo juist geschikt heer bette verrichten werk dat, volgens T^tbedfeundigen, er niets zou kur n k of afgedaan worden, zonder het (Wordt voorgezet) BE GAKET VAN Groote Prijs van Brasschaet voor onafhankelijken Groote Prijs te Oostende De 7® Omloop van Champagne Groote Prijs van Brasschaet voor beroepsrenners Gerard Debaets wint het Kampioenschap van Belgie De algemeene rangschikking Koers te Zonnebeke 50 km. VELODROMS Velodroom van Breslau Linart klopt Grassin Lyon Kortrjjk DE ZESDAGEN van Chicago zul- en beginnen een minuut na middernacht op 25 October aanstaande, 's Avonds daarvoor snelheidskoersen. VOOR 'T KRITERIUM DES AS - HET BRUSSELSCH Sportpaleis zal op Zondag 30 October heropenen met den Groote Openingsprijs van halve Fond De Brusselsche Zesdagen zullen waarschijnlijk rond nieuwjaar geloopen worden. De Groote Prij» van Italië Football-Club Poperinghe Alfa Romeo wereldkampioen DESCHEEMAECKER - DEBLEYSER RENE DE VOS onderhandelt om binnen kort te Milaan den mulaat Jack Walker te ontmoeten. IN HET VOORUITZICHT zijner matchen met Ricardo Alis (17 dezer te Barcelona), Bosisio (27 dezer te Milaan) en Steenhout (16 October te Antwerpen) heeft Piel Hobin een strenge training aan gevat met als voornaamste partners den Canadeesch Soldier Jones, een geducht zwaargewicht nog, en John Leroi, ook in voorbereiding voör zijn kamp van 16 September a s. te Kopenhagen. TYNCKE'» uitdaging aan Etienne is aanvaard geworden zoodat Etienne voor einde November Tyncke zal moeten ontmoeten voor den titel van kampioen van Vlaanderen. POALINO's uitdaging aan Fran- cinio Spalla voor de Europeesche zwaar- gewichts titel is aanvaard geworden Spella krijgt tot 30 October om deze uit daging op te nemen. HET DUITSCH zwaargewichten- kampioenschap tusschen Samson Koerner en Breiteostrater zal bepaald op 11 dezer plaats grijpen in de tentoonstellingszaal van Keiserdamm. RED CHAPMAN, de Amerikaan- Peltzer klopt een wereldrekord Gewestelijke Kampioenschappen Provincie West-Vlaanderen Internationale matchen werk te verderven.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 3