De Nieuwe VIJFDE JAAR N 48 15 centiemen liet nummer ZONDAG 29 NOVEMBER 1923 Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. öeniliafeesien in He Koninklijke Plaaiscnappij De Ppiltiarmonie Bureelgerief Gebr. DUPONT Horlogerij |G.Dupont&Zoon De Gazet van Poperinghe Prachtpapier HP bi) Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. s- - ïNn Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Litgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2. POPERINGHE. Taks op de vermakelijkheden Art. 44 Ten bate van den Staat wor den 40 opcentiemen geheven op de ver- inakelijkheidstaks. Voor de kinema's zijn in die nieuwe taks de 5 opcentiemen niet begrepen veréischt om de filmcensuur le bekostigen. Art. 43 De taks bezwaart ook de per sonen die, zonder inrichters te zijn van de vermakelijkheid, onder het even wel ken vorm inkomsten hebben van de be zoekers (eetgelegenheden in de schouw burgen, enz Voor de cinema's wordl de vermake lijkheidstaks gebracht van 25 t.h. op 15 t.h. van de ontvangsten, zoo toegang, verplicht gebruik, enz. niet meer dan 2 fr. saam kosten op 25 t.h. zoo dit van 2 lot 5fr. kost, op 28 t.h. zoo de ver plichte kosten van de bezoekers hooger zijn. De ontvangsten wegens niet ver plichte uitgaven vanwege de bezoekers worden belast met 13 t.h. Voor de schouwburgen wordt de taks verminderd in de plaats van 13 t.h., 12 t.h. indien de verplichte kosten van de toeschouwer minder zijn dan 4 fr. ziju die kosten hooger, dan wordt de taks op 16 t.h. gebracht. Voor de vrijkaarten worden 25 cen tiemen betaald voor plaatsen van ten hoogste 3 fr., 50 centiemen voor duur dère plaatsen. op de honden Art. 30 Een taks van 15 fr. wordt ge heven op een gewonen, van 30 fr. op een luxehond. Hondenhandelaars en kweekers wor den belast met een bedrijfstaks van 75 (voor ten hoogste 10 honden) of 150 fr. (voor meer dan 10 honden). Deze bedra gen worden verdubbeld zoo het luxe honden geldt. op de duivenprijskamper» De taks op de weddenschappen, op de paarden wedstrijden zat 3 t.h. bedragen. Voor de duivenprijskampen zal de taks 3 t.h. bedragen voor elke weddenschap van 10 fr. per duif. Beneden dit bedrag zal de taks 1 fr. per ring bedragen. op de drankslijterijen Een taks van 300 fr. tot 1000 naar ge lang de gemeenten zal worden betaald door de drankslijteriijen die reeds een exploitatie bezitten. op de dienstmeiden De opcentiemen op de belasting op het personeel worden gebracht van 15 op 100. Voor één dienstmeid zal evenwel geen taks meer woéden betaald en evenmin voor de tweede dienstmeid indien deze met de zorg over kinderen of zieken be last is. Voor eiken lakei wordt de taks gebracht van 10 fr. op 30. en het Hecht 1 c. 10% II 12% 13% 14% 24% 30% 35% 40% 50% 00% verkoop- op den Invoer, de fabricatie verbruik Oliën Geraffineerde oliën met een densiteit minder dan 0.78, betalen maxi mum 00 fr. den hectoliter, en minimum 20 fr. Bier In vaten maximum-tarief 60 fr. den hectoliter, minimum 20 fr. In flesschen maximum 90 fr. den hecto liter. minimum 30 fr. Het accijosrecht voor het brouwen van bier is bepaald op 40 centiem per kilo gram overgegeven grondstof. Cigaren Voor de cigaren van 20 cen tiem en minder is het tarief bepaald op 1 centiem van 1 fr. tot 1 fr. 25, 11 cen tiem van i fr. 25 tot 2 fr. wordt de taks verhoogd met 1 centiem per 25 centiem. Voor de cigaren van 2 tot 2 fr. 30 is het tarief 24 centiem van 2 fr. 30 tol 30 centiem. Tabak Voor de rook-,'snuif-en pruim tabak vei kocht per 100 gram, is het tarief bepaald als volgtTot 60 centiem, 6 een tiem meer dan 60 centiem tot 1 fr. 40, 8 centiem, met verhooging van 2 centiem per 20 centiem, meer dau 1 fr. 40 tot 2 fr., verhooging van 3 centiem per 20 cent. Wijn. De wijnen (wijn, schuimwijn cider) worden onderworpen aan een spe ciale taks, berekend op 10 t h. van den verkoopprijs in het klein. op de Champagne en Mineraalwater Champagne-wijnen, appelwijn, hydro- mel, schuimend vruchtensap, en derge lijke dranken, bier uitgezonderd, worden onderworpen aan een taks berekend op 10 t.h. van den verkoopprijs in het kleiu Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het aantal fabrieken, waar inlandsche schuimwijnen worden gemaakt, van 5 op 38 gestegen is. Anderdeels wordt ook merkelijk meer mineraalwater verbruikt. De opbrengst van de nieuwe taks wordt beraamd op: 12 millioen voor de schui mendedranken, 4milIioen voor het mine raalwater, saam dus 16 millioen, waar van ten hoogste een halfmillioen aan inningskoslen zou uitgegeven worden. op de Sigaren Deze bedragen Verkoopprijs in t klein Tot 20 centiem Van 20 tot 90 cent. Van 1 fr. tot fr. 1.25 Van fr. 1.25 tot fr. 1.50 Van fr. 1.50 tot fr. 1.75 Van fr. 1.75 tot 2 fr. Van fr. 2.25 tot fr. 2.50 Van fr. 2.50 lot 3 fr. Van 3 fr. tot 3.50 fr. Van fr. 3.50 tot 4 fr. Van 4 fr. tot fr 4.50 Van fr. 4.50 tot 5 fr. en zoo vervolgens 12% per fr. prijs in "t klein. op de sigaretten De taks op den «verkoopprijs per 10 stuks is tot 20 centiem, 2 centiem. Voor de pakjes van meer dan 20 cen tiem tot 1 frank, wordt die taks met 2 centiem verhoogd, voor elke schijf van 10 centiem. Voor de pakjes van meer dan 1 fr. tol i fr. 25 20 centiem. Boven 1 fr. 23 wordt de taks verhoogd met o centiem voor elke schijf van 23 centiem de pak jes van meer dan 4 fr. tot 4 fr. 50, 90 centiem. Boven 4 fr. 50 tot 5 fr. 1 fr. 10 enz. telkens 22 ten honderd op den ver koopprijs gerekend, van frank lot frank. Een gewoon pakje van 20 sigaretten, dat thans voor 1 fr. 50 verkocht wordt, zal dus in het vervolg 2 fr. kosten. op de Tabak Rook- pruim- en snuiftabak, io droo- gen staat, wordt per honderd gram belast Tot 60 centiem 6 centiem van 60 centiem tot 1 fr. 40 8 centiem met ver meerdering van 2 centiem per schijf van 20 centiem. Boven 1 fr. 40 tot 2 fr. 3 centiem per schijf van 20 centiem van fr. 40 tot 3 fr.38 centiem van 3 fr. tot 3 fr. 40 45 centiem tot 4 fr. 55 centiem tot 4 fr. 40 64 centiem tot 73 centiem, en zoo voorts, telkens loten honderd meer van frank tot frank. Natte pruimtabak 50 centiemen per kilo. op de Benzine Ten einde grootere sommen te kunnen besteden aan bet onderhond van rijkswe gen, heeft de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij de invoerrechten voor benzine verhoogd worden. Het maximum tarief zou van 20 tot 40 frank per hecto liter worden gebracht. Dit zou ongeveer 30 millioen opbrengen. N' 48459 - met meer trekdier op de auto's en de voertuigen Thans betalende autobezitters een taks naar verhouding van de paardenkracht van hun auto: 30 fr. per II. P. Dit bedrag zal, indien de ontwerpen van minister Janssen aangenomen worden, op 40 fr. gebracht worden, en 60 fr. te beginnen met de 2i H.P. de taks mag evenwel niet 5 t.h. van de waarde van het voertuig overschrijden. Thans betaalt men voor de personen auto's, wanneer zij meer dan 25.000 fr. kosten, 250 fr. per duizend. Voor vracht auto's betaalt men, boven de 2000 kgr., 25 fr. taks per 100 kgr. Voortaan zal voor iedere auto van meer dan 2000 kgr.. 36 fr. per 100 kgr. be taald worden. Die taks wordt met 50 t.h. verhoogd wanneer de auto's luchtbanden hebben, met 100 t.h., wanneer zij rubbe ren banden hebben, en met 150 t h in gevai van metalen banden. Op gewone rijtuigen met twee wielen zal een nieuwe taks gebeven worden van 40 fr.op die met meer dan 2 wielen en een trekdier 60 fr. op die dan 2 wielen en meer dan ééo 80 fr. Zegelrechten Wetsontwerp lot wijziging van de wet geving in zake de rechten van registratie zegel, greffie, verpanding, erfenis. liet eerste hoofdstuk van dit ontwerp betreft hoofdzakelijk de zegelrechten. Wij leeren er uit dal voortaan zegelpapier van 2.50 tot 12 50 fr. zal kosten, dus vijfmaal ineer dan voor den oorlog. De levensbewijzen, akten van bekend heid, eigendomsgetuigschriften afgeleverd voor hel bekomen van pensioenen wor den vrijgesteld van zegelrecht, wanneer de pensioenen de 4.000 Ir. niet overschrij den. De abonneraentstaks op verzekerings polissen word even verhoogd. Het fiskaat stelsel, toegepast op de handeiseffekten betaalbaar in Belgie, wordt uitgebreid op de handeiseffekten jetaaibaar in het buitenland. Het zegelrecht op de kwijtbrieven wordt van 10 op 20 centiemen per 300 fr. ge bracht. Voor sommen van 100 fr. of min der blijft de taks op 10 cent. behouden. De sommen van 10 fr. en minder blijven vrijgesteld. De uittreksels van de rekeningen, door de banken aan hunne klanien gezonden, worden met 1 fr. belast. Het zegelrecht op bankchecks en op bons en mandalen voor overdracht,wordt van 10 op 20cent. verhoogd. Het zegelrecht op obligaties en aandee- len van maatschappijen w ordt verdubbeld Het zegelrecht op builenlandsche effek- ten wordt op 2 fr. per 100 fr. gebracht. Wanneer het effekl de 25 fr. niet over schrijdt, wordt de taks op 50 cent. be perkt op 1 fr. wanneer de waarde ten hoogste 50 fr. is. De verrichllingen voor koop of verkoop van deviezen of munt worden belast met 20 cent. per duizend frank. Zijn onderhevig aan vast zegelrecht van 20 centiemen de brieven tot bevestiging van aankoopen of handelsovereenkomsten en in het algemeen, de brieven waarbij de verbinding wordt vastgesteld aange gaan dooreen koopman, een nijveraarot een ambachtsman, betreffende zaken die 't voorwerp uitmaken van zijn handel of van zijn beroep, in zooverre deze brieven tot geen evenredig zegelrecht aanleiding geven Ieder geschrift, bestemd om tot bewijs te dienen van de ontvangst van een geld som, uitgekeerd betzij bij verzending van een postmandaat. van een kredietbrief of van een check, hetzij bij wijze van stor ting of overboeking in de hank of ter post wordt vrijgesteld van kwittaotie-zegel- recht en is onderhevig aan een vast gelrecbt van 20 ceoliemen. Aankondigingen Op 1 en 2* bladzijde 0.40 ir. de regel. Op 3" en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.40 fr. de regel, met minimum 4 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen.prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. rip Warhnpl in Franlmitike° Bnai"i<s,e '»1 U O ff dl IJ U t) I III I I d IIM IJ rV F rankrijk bestaat juist voor een groot deel uit nationale verdedigingsbons, die. daar Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN 6* tri, Zilver, Miekei PABRIREN |in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 (bij de Post) \Poperinxhe. Wie zich aan een ander spiegelt, die spiegelt zich zacht. De Belgen hebben dik wijls meer naar het Zuiden gekeken, dan het voor hun nationale gezondheid goed was maar thans kunnen ze uiet genoeg dien kant-uit zien. Frankrijk lever! thans volkomen 't beeld op van wat Belgie wor den zal, indien geen krachtige reactie in treedt van heel de ordelievende burgerij tegen de socialistische demagogie. Als we ooit op dezelfde manier als Frankrijk failliet maken, dan zal 't niet daaraan liggen,dat we niet gewaarschuwd werden. Van de Fransche republiek kan gezegd, dat ze onregeerbaar is geworden. Kn dat weten niemand beter dan juist zij, die de oorzaak van al die mizerie zijn de so cialisten. Inderdaad zullen ze ook nu nog wel halsstarrig hun medewerking aan ieder gouvernement blijven wegeren Onmiddelijk na den val van Painlevc vergaderd«m zij samen met de radicaal socialisten. «Onder den brulalcn zweep slag van de reactionnairen hadden de afgevaardigden van links hun bezinning teruggevonden zoo schrijft de Parijsebe correspondent van den Pleuple erover en met emotie Vertelt hij, hoe beide par ijen eikaar io de armen zijn gevlogen en een eeuwige trouw gezworen hebben. Maar... een paar uurtjes later moesl dezelfd correspondent reeds aan zijn blad seinen, dat deze broederlijkheid onder de partijen van 't linker blok zich niet ge- iandhaafd~heefl De ruzie is weer op gevlamd altijd over de groote vraag Moeten de socialisten deelnemen aan de regeering Op de vergadering van daags te voren had de socialist Paul Boncour deze vraag met een krachtige bevestiging bcanlw oord maar dadelijk bleek hei al <1al h<j skchis door een zeer kleine minderheid in zijn partij werd gevolgd. De zaak blijft altijd even eenvoudig De socialisten in Frankrijk willen wel dat andere partijen zich voor hun wagen spannen, hun wetten voorstellen en uit voeren, maar zeiven branden ze er liever hun handen niet aan. Paul-Boncour, die voor zijn part wel eens minister wil worden, Irachlle de tegenstander van de medewerking te overtuigen,door voor huooogeir het spook van een reaclionriair gouvernement op te roepen. Een reallonnair gouvernement De so cialisten gelóoven daar dus dan zélf al aan ?Nu... zei een socialistisch blad de zer dagen zelfs al niet, dal de royalisti sche agitatie in de Fransebe politiek eea element is, waarmee voortaan rekening moet gehouden worden Het fameuze lioker-blok van den 11 Mei 1924 wankelt dus w el bedenkelijk op zijn basis Nu men eens goed begint na te denken over het voorstel tot zoogenaamd con solidatie van de scbatkistbons. dat Pain- Jevé bad ingediend, komt men tot de be vinding dal deze operatie binnen weinige dagen heel bet economisch leven van Frankrijk zou ontredderd hebben. Men ziet nu in. dat deze operatie de dragers van bons der nationale verdedi ging zon hebben doen vreezen voor een gelijksoortige behandeling van hun schuld brieven op den Staat, en dat daaruit een ware paniek ontstaan zoo zijn. die de Bank van Frankrijk in de bacbelijkste positie zon hebben geplaatstIedereen zou zich van zijn verdedigingsboos heb- ze op vaste datums uitkeerbaar zijn, ruil middelen, wissels in den handel zijn ge worden. Eu door het vertrouwen in deze bons te dooden, zou de regeering heel het finaocieele radervveik van den handel ont redderd hebben en een zoo goed aJs alge meene schorsing van betalingen in Fran krijk ware hier het gevolg van geweest. Geen wonder, dat bij een dergelijk vooruitzicht, de sympathieën voor het cartel des gauches onder voogdij van de socialisten heel wat afgekoeld zija in de laatste dagen Hoede wagen ditmaal uil bet slijkspoor zal worden getild, is tot dusver voor heel de tnenscbheid nog een rebus. Het spreekt vanzelf dat alle pogingen om de te smal geworden basis van het radicaal-socialistisch blok, naar links of naar rechts te verbreeden, lapwerk zullen zijn. De toestand is in den grond precies de zelfde als bij dien anderen val van Pain- levé in 1917. Toen liet het vertwijfelde Frankrijk Clémenceau komen en het werd gered. En zal ódk weer maar een Clémenceau het kunnen redden. Wie zal dieCIcmenceau zijn? Men kent hem nog niet, maar... hij is aan T komen. Uit De Xieuwe Gazet Leest en verspreidt Koninklijke Maatschappij' «DE PHILHARMONIE PÖPERINGHE CE CILIAFEES TEN 1925 Maandag 30 Nov. en Dinsdag 1 Dec. telkens orn 7 ure 's avonds Groot Tooneelkundig Avondfeest Opvoering van MOEDERMART Boeiend drama in 4 bedrijven met de kunstvolle medewerking van Mej. Th. Cuypers en Mevr. Maihkssk, Tooneelspeeisters te Brussel. gevolgd van IS DAT KOMEDIE Blijspel in één bedrijf. Kaarten zijn op voorhand te bekomen voor de leden en de vrouwspersonen van hun huisgezin en met ben wonende, bjj M. A. DESut, Yperstraat, tegen twee frank per voorbehoudene plaats voor de beschermende leden en één frank voor de andere. In de drinkzaal zijn de plaatsen koste loos^ De leden worden ve r zocht de Algemeene Vergadering bij te w o nen welke zal gehouden worden heden Zondag om 10 1)2 ure voormid dag, in het lokaal Het Zwaantje bij J. Eenoir, Casselslraat. Zondag morgend begonnen de Ceciliafeesten in de Koninklijke Maat schappij De Philharmonie Om 10 ure wierd het Vaandel afge haald ten huize van den Geachten Heer Voorzitter M. Charles Beheyt. Alsdan begaf het muziek zich ten sladhuize, alw aar de drie Jubilarissen de b.h. Theophile Sansen. Gust ave Vandeobrouckeen Bené Vanhee reeds per aulo aangekomen waren. Heden vierden deze heeren hun Jubileum als 30 jaar verkend lid der maat schappij. Op het Stadhuis werden zij ontvangen door de Heeren Burgmees ter, Schepen en Gemeenteraadsleden Na eene korte aanspraak van den heer Burgmeester, pverhandigde bij de Jubilarissen elk een prachtig ge- chenk. Daarna deed hel muziek, vergezeld door de drie Jubilarissen en talrijke Eereleden, een optocht door de stra- der stad. Om i 1 ure gaf de Koninklijke Maat schappij een Volksconcert op de Groote Markt. Nieltegenstaande bef bijtend koud was. w aren de aanhoorders talrijk opge komen. Het Feestmaal Om I ure namiddag had in bet lokaal Ons Huis het Jaarlijksch Banket plaats Ongeveer 260 dischgenootea namen aan bel feestmaal deel- Er wierd eere gedaas aan de smaakvolle spijzen en aan de lekkere dranken. Vóór bet nagerecht braebt de h Lahaye ondervoorzitter der maatschappij, eene welverdiende holde aan de drie jubilaris sen. stelde hun als voorbeeld voor de jon gere leden en maande iedereen aan zich te scharen onder het vaandel der Philhar monie De h Achille Lermyte, lid van het Be- pen tot bloei en vooruitgang van het kunst- stuur. overhandigde in naam der Maat vol genootschap. Het feest eindigde in de grootste een heid en allen waren uiterst tevreden op zoo een gezellig feestmaal tegenwoordig te aijo geweest. De Bolling De Maandag was de Ceciliadag der vrouwspersonen en om 4 ure begon de boiling. Ongeveer 600 dames namen deel aan de boiling. De P prijs werd gebold door Mej. Tangbe. de 2* Mevr. Omer Truwanl, de 3* door Mevr. Camille Vandevoorde. de 4e door Mej. Gabrielle Debyser. Aan al de gelukkige prijsw insters wen- sehen wij eenen hartelijken proficiat,voor de anderen zal het zeker ter jareot zijn. Het Dansfeest Om 9 are had bet dansfeest plaats,. ze- |le hetwelk door jong en oud nog altijd gced ben willen ontmaken, en de Bank had na'schappij een klein geschenk aan de drie onthaald wordt, korten tijd over geen fondsen meer be-jubilarissen. Hij wist ook io keroige In de beste orde en de grootste gezel- schikt om aan de vragen tot uitwisseling woorden beroep te doen op werkende en igheid. eindigden dus de twee eerste voldoen. eereleden der Maatschappij om de repe-Ceciliadagen in de Koninklijke Philhar- Eo nog meer Het bezit van vele bao- litieo talrijk bij te wonen en al zoo te hel-' monie. ALLERHANDE (bij de Post w RINGHE De naamlooze ingezonden artikels icorden geweiger m I S' Si Postch*c**zk**iko Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. n m *Z

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1925 | | pagina 1