Belangrijke mededeelingen over de Nieuwe BELASTINGEN en TAKSEN ZESDE JA AH A I5 centiemen het nummer ZOADAG 17 JANUARI 1920. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Lituevers-Eigknaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTZEGELS-™^' Gebr. DUPOHT Schoolgerief Speelkaarten Prachtpapiei horlogerij In de Kamers DE PHILHARMONIC.. Aan de Lekkerbekken Oostendschen Visehwinkel Een Toon Lager wsssa^m Bureeigerief Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. 9.00 fr. 45.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Poetkantoren buiten stad, met de post Buitenland Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. B m m B r r a T» 1 B I Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 ir. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Mooters Lip Roskopff-Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN b Goud, Zilver, Rieke) PABRUREN in Goud, Diamant. G.Dupont&Zoou Yperstraat, 2 °operinghe. Daag* voor Nieuwjaar werden door de kamers en Senaat een aantal nieuwe be lastingen en taksen gestemd. Gaosch dit nieuw lastenstelsel verscheen in het staatsblad van 1# en 2® Januari 1.1. De nieuwe wetten en verorderingen worden op verschillende datums toege past, de eene sedert 1 Januari, andere Dl dagen na 't verschijnen der wet in het staatsblad dus vanaf den 42* Januari, nog audere op een dalum door de Regee ring oog vast te stellen (dus zijo deze nog niet in voege). Hieronder geven wij de bijzonderste veranderingen door de nieuwe wet inge bracht voor het plakken van zegels. I. De Kwittantiezegel De Kwittantiezegel welke vroeger ge steld was op 0.40 fr. per 500 fr. vVÖrdt verhoogd tot 0.20 fr. per 500 fr. Sommen beneden de 10 frank zijn vrij van zegel. Het Igezameotlijk bedrag der zegels op eenzelfde kwijtschrift kan maar maximum 10 frank bedragen. Deze taks is van toepassing vanaf 12 Januari 1920. - Overdrachttaks de nog voort bestaande II. Volgens vroegere wet wordt elke overdrach t van roerende goederen ten beswarenden titel in Belgie ondertcorpeti aan de taks van 1 per honderd. Door de nieuwe wet zijn er enkele wij zigingen aan toegebracht die hier volgen A. NIEUWE REGLEMENTEN 1. Hallen en mijnen Vroeger werden de verkoopen in hallen en mijnen vrijgesteld van de overdracht- taks nu wordt de taks van 1 p. h. ver- eischt, zelfs de waren geleverd aan den ondernemer der halle zijn onderworpen aan de taxe van 1 p. h. De overhandiging van onroerende goe deren echter, aan een ondernemer van een verkoopzaal, met uitsluitelijk doel ze openbaar te verkoopen is niet aan over drachttaks onderworpen in zoo verie de toewijzing grond geeft voor het evenre dig registratierecht. Zijn onderworpen aan de ia.re van 2 p. h. 1) De plantaardige voortbrengselen der inlandsche bebouwing andere dan de vruchten en groentende gelijksoortige uit het buitenland ingevoerde voortbreng selen en het massgraan. 2) Da boter. 3) De scheikundige en dierlijke mest, raapkoeken, afval van maalderij en brou werij, enz., dienende als veevoeder of meststoffen. De se taks wordt geeischt bij de aan gifte van inverbruikstelling (mise en eonsommation) voor ingevoerde produk- ten of door den voortbrenger bij den verkoop. De tak6 omvat alle latere overdrachten totdat de waar in handen van den ver bruiker komt. VOORBEELD een boer verkoopt bo ter aan een handelaar, hij is verplicht eene rekeniDg te geven waarop 2 d. b. geplakt is. Alle verdere verkoop de- ser boter door den handelaar is vr.; van segel, zelfs bij verkoop in hallen Enkele uitsonderingen worden hier gemaakt De taxe van 2 p. h. wordt voor boven staande verkoopen op 4 p. h. gebracht VOOr de verkoopingen gedaan door een landbouwer aan een ander landbouwer zonder eenigen tusscheopersoon. Zij wordt op I t. h. gebracht voor de tarwe, de spelt, de rogge en de maste- luin, wanneer zij bestemd zijn voor de broodbereiding en, zonder eenigen lus- schenpersoon verkocht worden door den landbouwer aan den molenaar. Wat de industrieele planten betreft, er kan door een koninklijk besluit de eisch- baarheid van de vooruit vastgestelde taxe worden verschoven tot bij den verkoop aan deii industrieel. Voor bel meel voortkomende van graan waarop de taxe van 2 p. h. werd geïnd is geen taks meer vereischt. Voor het ingevoerd meel wordt de taxe geheven tegen 1 p. h. voor het meel van graan, spelt, rogge en masleluin en van 2 p. h. voor alle andere meel. Eene speciale regeling wordt gedaan voor den vlashandel in afwijking van be staande bepalingen op de plantaardige voortbrengselen. De wet zegt het in Belgie gezwingeld vlas en de daarvan voortkomende kroten indien zij aan een in Belgie gevestigd spinner worden geleverd wordt aan een taxe onderworpen van 2 p. h. op het oogenblik van den verkoop aan den spinner, en, indien zij uitgevoerd wor den aan een taxe van 1 p. h. bij den uit voer. Deze taxen omvatten alle overdrachten waarvan het vlas tot op gezegd oogenblik het voorwerp is geweest vanaf zijn bui tenlands of binnenlandschen aanbouw. De taxe wordt betaald op 2 p. h. voor den iavoervan het buitenlandsch gezwin geld vlas. Een taks van 4 p. h. wordt geeischt op den verkoop door den voortbrenger of den invoeder van steenkolen, briketten en cokes. Onverminderd de taxe van 1 p.b. wel ke desgevallend wordt geheven bij den invoer, worden de slachtdieren der run der-, zwijnen-, schapen- en geitensoorten onderworpen aan een vooruit vastgestelde taks, omvattende al do overdrachten te zamen, waarvan zij het voorwerp kunnen zijn vanaf de geboorte tot de slachting van 0.10 fr. per kilogram levend ge wicht van het dier. Zij wordt niet toegepast wanneer het geslacht dier ongeschikt is voor den ver koop. De taxe is eischbaar bij de aangifte van het slachten gedaan in uitvoering der reglementen op de keuring van het vleesch. is de regeering gemachtigd de heffing van de overdrachttaks in te richten onder den vorm van forfait waarvan het bedrag niet 2 p. h. mag overschrijden betreffen de produkten welke normaal aan achter eenvolgende overdrachten onderhevig zijn. Hef is hier de rol van de handels-en middenstandsbonden na te gaan in hoe verre deze maatregel op tot nu niet ge noemde producten kan toegepast wor den. B. VRIJSTELLINGEN VAN DE OVERDRACHTTAKS 1. De verkoopovereenkomsten vastge steld bij eene aulhentieke akte in Belgie verleden en verplichtend te registreeren 2. De verkoop van brood, aardappelen eieren, melk, margarine, smout, (reuzel) rundsvet, bevrozen vleesch en stroop (siroop om op het brood te smeren). 3. Levering van gaz,water,electriciteit. 4. De verkoop aan staat, provincie, gemeenten en aan de openbare gestichten ter uitzondering van de aankoopen door deze organismen gedaan met het oog op svederkoop. 5. De verkoop rechtstreeks gedaan aan personer die koopen voor het eigen ge bruik of dat van hun gezin. C. OVER DE VERPLICHTINGEN Ieder handelaar is verplicht voor eiken verkoop boven de 30 fr. eene rekening te geven, tenzij in de gevallen waar de koop waar vrijgesteld is van taks. Kaktuurboeken, facturen en alle andere stukken, moeten op boete van 500 tot 5000 fr. drie jaar lang bewaard worden te rekenen van den 1 Januari van het vol gend jaar. Opslraffen van dezelfde boete moet men deze stukken voorleggen aan de aangestelden van het beheer. Gelijke verplichtingen binden de land bouwers wat betreft de fakturen en ande re stukkeu dienende voor het heffen van de overdrachtbelasting. III. Factuurzege] 1e Regel Zijn onderworpen aan een factuur zegel van 4 p. h De fakluren wegens de uitvoering van een werkaannemingskonfrakt met of zon der levering daar waar de overdrachttaks niet van toepassing is (dit is van groot belang voor gansch de bouwnijverheid metsers, schilders, smeden, houtbewer kers, enz.) 2e RegelDe Zegel blijft bepaald op i o/oo 4) voor de fakturen afgeleverd door den onderaannemer aan den voornamen aannemer van het werk. 2) voor de fakturen betreffende een werk door een particulier besteld voor zijn eigen gebruik of dat van zijn gezin (uitgenomen voor bet bouwen, inrichten of herstellen van een onroerend goed of de levering van een in een onroerend goed in te lijven voorwerp. EJenige voorbeelden. Een aannemer bouwt een huis in entreprise 4 p. b. Een aannemer bouwt een huis in entre prise 1 p. h. opdaguren en op levering. Een wagenmaker maakt een wagen l p. h. Een smid herstelt een ploeg 1 p. h. Een schilder schildert mijn huis I p.h. Een schilder schildert mijne meubels 4 o/oo. Een onderaannemer (zinkbewerker b. v. b.) werkt voor den hoofdaannemer i o/oo. Bemerk hierbij Wanneer is men niet verplicht eene rekening te geven. (Rekeningen die vallen onder fatuurlaks). 1) Bij den verkoop in openbare aanbe stedingen. 2) Bij den comptanten verkoop of op 30 dagen aan particulieren voor eigen ge bruik. 3) Voor eiken verkoop van vee, wan neer daarbij een vooruit vastgesteld over drachtsbelasting bij het slachten wordt geheven. 4) Voor eiken verkoop gedaan door of aan de landbouwers wanneer daarbij geen overdrachtsbelasting wordt geheven. 5) Indien de verkoop of het werkaan- nemingskontrakt wordt vastgesteld door eene authentieke akte in Belgie verleden en verplichtend te registreeren tegen beta ling van een evenredig recht. Alle fakturen welke vrij vallen van de overdrachtbelasting tijn onderhevig aan de taks van 1 per duizend. Volgen nog 1) De fakturen van sommen verschul digd door den Staat, provincie en ge meenten, polders, wateringen, en open bare gestichten. 2) De fakturen van waren bestemd voor het buitenland. 3) De fakturen waar de kwittantiezegel van G tot 42 p. b. van toepassing is (weeldetaks). 4) De fakturen betreffende overeenkom sten voor het bouwen van een onroerend goed, wanneer zij tot voorwerp hebben, sommen verschuldigd door eene maat schappij voor werkmanswou in gen. be heerd door de wetten van 9 Oogst 4899 en van 30 Juli 4892 door de .Xationale Maatschappij voor het bouwen van goed- koope woningen door eene toegelaten gewestelijke of plaatselijke maatschap pij alsmede door de particulieren die de premiën ontvangen toegekend door de Regeering tot aanmoediging voor het bouwen van goedkoope woningen. 5) Zijn van het zegelrecht vrijgesteld de zuiver eu eenvoudige duplicata van fakturen, nota's memories of staten, mits wordt bewezen dat het oorspronkelijk ge schrift regelmatig gezegeld is geworden, (art. 92). IV. Weeldetaks Voor verbruik in spijshuizen, enz., waar de klienleel ter plaats verbruikt 4 diner tot 12.50 fr. vrij van luxetaks zegel 0.20 fr. 4 kamer tot 48 fr. vrij van luxetaks zegel 0.20 fr. 1 pension tot 3d fr. vrij van luxetaks zegel 0.20 fr. Boven dit minimum is de luxetaks 6 p. h. Voor 4 diner meer dan 25 fr. 8 p. h. Voor 4 kamer meer dan 50 fr. 8 p. h. Voor 4 pension meer dan 75 fr. 8 p. h. Voor verbruik in patisseries 4 2 p. h. wanneer het bedrag van het verbruik 40 fr. per persoon overschrijdt. De taks wordt berekend van 5 lot 5fr. Kwittantien beneden de 40 fraDk zijn vrij van zegel. Vallen onder deze taks de TRAI TEURS welke buitenshuis eelmaien ge reed maken. In de uitgaven wordt begre pen elke bijkomende uitgave, inet inbegrip van bet huren van 't materiaal, versiering garnituur, enz... Alle voorwerpen vroeger onder- worpen aan 5 p. h. vallen nu onder de taks van 6 p. h. De taxe op de huurprijs van coffre- forts wordt gebracht van 40 op 12 p. h De taxe op de geestrijke dranken van 10 op 42 p. h. 1st Vervoer van Reisterss is Belgie De Belgische spoorwegen hebben in 4924- en 4925 een schoonen stuiver ver diend met het vervoer der reisduiven voor da prijsvluchten. Frankrijk is het eenig vreemd land waar de reisduiven uit Beigie per spoor naartoe worden gestuurd. De ontvangsten der Belgische spoorwegen wegens dat ver voer bedragen Voor bet jaar 4924 Ver gunde spoorwegen 248.OOG.63 fr. Belgische Staat 4 549.677.45 frank totaal 4 797.683.80 fr. Voor het jaar 4925 Vergunde spoor wegen 240.747.20 fr. Belgische Staat j 481.244.73 frank t taal 4 miilioen 721.961.93 fr. Het is u niet onbekend dat honderden jouge onderwijzers op eene bediening wachlen en dat dit getal nog jaarlijks aangroeit. Ik bid u mij de volgende inlich tingen te willen doen bezorgen 4. Het getal onderwijzers die in 4925 hun diploma voor het lager onderwijs ontvangen hebben a) In de Staatsnormaalscholen b) In de vrije normaalscholen c) Voor de raiddenjury 2. De huidige schoolbevolking der Staats- en vrije normaalscholen 3. Het getal tot hiertoe niet geplaatste onderwijzers Antwoord 4. In 4925, hebben de Hijksnormaalscholen 448 akten uitgereikt, te welen 466 akten van onderwijzer 232 akten van onderwijzeres. b) De aangenomen normaalscholen heb ben, in hetzelfde jaar, 4.849 akten uitge reikt, te weten 578 akten van onderwijzer (waarvan 423 door de provincie en gemeentelijke normaalscholen) 4.244 akten van onderwijzeres (waar van) 474 door de provinciale en gemeen telijke normaalscholen). c) Do centrale commissies, welke in 4925 zitting hebben gehouden, hebben 34 akten uitgereikt 5 akten van onderwijzer 26 akten van onderwijzeres. 2. De tegenwoordige bevolking der Rijksnormaalscholen (met inbegrip van de twee studiejaren der voorbereidende afdeeling)bedraagt2,102 leerlingen: 925 leerlingen in de scholen voor ouderwij zers en 4,177 leerlingen in de scholen voor onderwijzeressen. In de provinciale en gemeentelijke aan genomen normaalscholen zijn 1,843 leer lingen 757 jongens en 1,056 meisjes. In de private aangenomen normaal scholen bedraagt de gezamenllijke bevol king 7,961 leerlingen te weten 2,680 leerling-onderwijzers en 5,281 leerlinge onderwijzeressen. 3. Het departement bezit dienaangaan de geen statistische inlichtingen. Verscheidene volksvertegenwoordigers stelden vragen aan de bevoegde ministers over de overslroomingen. M. Butaye ver klaarde dat hij voorzag dat wanneer hel water in Wallonië zal verdwenen zijn, in Vlaanderen de velden nog onder water zullen staan. Voor Versche, Gedroogde of Ingelegde V I S C H Wendt l naar den Hotel d'Anvers Dij Cyr. hosoey, Ypersiraai, 41. Poperingtie. 'uk-foor. I i7 - Trouwe bediening In den Westvlaming van 5 December laatstleden lezen wij volgend schrijven 4926 zal immers voor het Vlaamsch nationalisme in onze provincie een gewich tige dalurn blijven 1926 moet getuige zijn van de verove ring van de gemeenteraden door de natio nalisten. 4925 zond 7 mannen naar den provin- tieraad, 4926 moet 700 onzer mannen naar de gemeenteraden zenden, 4926 moet zijn het jaar van de Vlaamsch-Na- tionalistische burgemeesters in vele onzer gemeenten en steden. In de steden wordt reeds aan het op maken der kandidatenlijsten gedacht. Dat onze vrienden uit de gemeenten niet ten achteren blijven. Zij hebben nog meer kans dan wij om er mannen door te ha len Het wachtwoord van ieder echte Vla ming zou moeien zijn In ieder gemeente moet de Vlaamsche strijd gestreden en daarom in ieder gemeente aan 't werk voorde Vlaamsch nationale Kandidaten lijst. Nu in een artikel van zijn nummer van Zondag laatst doet zelfde Westvlaming volgende verklaring De Politieke Commissie van het Ka- tholiek Vlaamsch Nationalistisch Ver- bond van West-Vlaanderen heeft in zijne zitting van 4 Januari laatstleden met zorg het vraagpunt onderzocht der aanstaande gemeentekiezingen. De Politieke Commissie is van oordeel dat ten opzichte van dezelve geen alge- meen geldende maatregel kan noch mag getroffen worden en dat naar gc- lang van omstandigheden van plaats en van personen, zoowel deelname als afzijdigheid, kunnen gewettigd worden Zij meent vooral alle partijgenooten te moeten waarschuwen tegen de kenne- lijke gevolgen die voor het gezag van het Verbond zouden voortspruiten uit het verlagen van een politiek partij- schap, gesteund op gedachten en rp een welbegrepen volksbelang, tot dorpstwister tusschen personen onder- ling. Soortgelijke ontaarding van het breede gezet streven onzer bewe- ging, kan niet alleen hinderend maar zelfs schadelijk inwerken op de werf- kracht van onze gedachten. Ten einde aldus met het noodig overleg de ge- wenschte eenheid van actie te bewaren en te handhaven heeft de Politieke Com- missie beslist dat op geen enkele plaats candidaten zullen gesteld worden hetzij op afzonderlijke, hetzij op kartellijsten zonder haar voorafgaandelijke machti- ging. Zij ontzegt aan gebeurlijke over- treders alle recht tot vertegenwoordi- ging der Partij als zoodanig en doet tevens beroep op de reehtgeaardheid van eenieder, om in dezen de vereischte tucht te onderhouden en te doen na- leven. Derhalve heeft zij besloten dat alle voorstellen tot candidaatstelling zullen ingediend worden bij de onderscheiden arrondissementen die ze na grondig onderzoek met advies zullen overma- ken ter beslissing aan de Politieke Commissie. Mededeeling van deze werkwijze zal gedaan worden aan de arrondissements- besturen door den gouwsekretaris en aan alle partijleden in De West-Yla- ming. Wij noemen dat Een loon lager eingen en verwijzen ouze lezers naar ons artikel van Zondag laatsteden. ALLERHANDE (bij de post) a M PoSTCHICKREKSMIHG N' 48459 Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van at wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post) 2. Plantaardige voornrengzelen, maïsgraan, boter, meststoffen, veevoeder 3. Industrieele planten 4. Meel 5. Vlas 6. Kolen, cokes 7. Vee 8. Voor alle andere waren De datum der in voege treding voor de wet op de overdrachttaks zal door de regeering vastgesteld worden. Enkele vrijstellingen van de faktuurtaks Deze wet treedt in voege met 12 Januari 1926. Deze weeldetak» treedt in voege op 12 Januari 1926. Vraag van den beer Mostaert Ondervraging nopens de Overstroomingen KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ Het voor he<len Zondag aangekondigde Kunst- Concert kan, door onvooniene omstandigheden geen plaats grijpen en "wordt tot een later te be palen dalum verschoven. Nochtans rat het aangekondigde Dansfeest worden gegeven, doch het ral om 8 ure begin nen. in plaats van om 9 ure. De eerstkomende muriekherhaling ral plaats hebben op Vrijdag 22 Januari. HET BESTUUR. Mosselen, Oesters, Garnalen Lctst en verspreidt DE GAZET VAN POPERINGHE

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1