Overlijden van 1. Em. 'Buree gerief ZESDE JAAR A I 5 centiemen het nummei ZONDAG 31 JANUARI 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. s Tusschen de Kerk en het Vaderland Kardinaal MERCIER Gebr. DUPONT Prachtpapier HorlogerijJ G.Dupont&Zoou Bij een open Graf Aartsbisschop van Mechelen. In de Kamers Schoolgerief Speelkaarten V Specialiteit van in doozen. allxrhjlndk Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels loorden geweigerd 0 r w m p 0 0 «I 9] Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPJÖÊtlNGHE. PoSTCHECKRïKKNlJfG .V 48459 9 a a IB a m Aankondigingent Op 1* en 2* bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. 'H jfe Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers -. KETTINGEN laGoui, Zilver PABRtREN in Gono, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Niet Belgie alleen, maar heel de be schaafde wereld draagt den rouw over Kardinaal Mercier. De vereering van de zen illusteren Dooda hersmeedt Yoor een oogenblik de keten der Verbondenen, in den oorlog van het Hecht tegen de bar baarsehbeid. bloed blijft nog steeds dik ker daa water en dat is een troost en... oea zekerheid in onzen droeven tijd. Is de zedelijke ontbinding, die we in alle landen vaststellen moeten en dan vooral in de geallieerde dan tooh maar aan de oppervlakte Altijd is zeker, dat het verdriet over het heengaan van den grooten prelaat die als ware de verpersoonlijking was geworden van den weerstand yan het platgeloopen, geknevelde Belgie, over al de verbonden volken den goeden gaest weer vaardig heeft doen worden. De volmaakte harmo nie in de uitdrukking van de publieke opinie onder de organen van de pers in al da geallieerde landen, van de eerste dagen van den oorlog, is teruggekeerd Op 't zelfde oogenblik hebben de bladen op de beide halfronden voor hun laatsten groet aan Kardinaal Mercier om zoo te zeggen letterlijk dezelfde woorden gevon den. Wél het beste bewijs yoor de ééns luidendheid van hun gevoelen want voor iedere zaak ter wereld is immers maar één enkel absoluut juist woord. De afgestorven prelaat was stellig, in den hoogste, edelste beteekenis, een kerkvorst, een der felst-lichtende ver schijningen in de historie van het Room- sche katholicisme. Ware hij een Italiaan geweest, gewis hadde hij eenmaal den troon van Petrus bekleed, en er is géén geloovige, die niet hoopt, dat hij eenmaal in de rij der Heiïïgen zal worden opgenomen. Doch boven dat Alles, boven al zijn wijsheid, zijn goedheid en zijn deugden zonder tal, was dal, wat hem den we reldroem baeft doen verwerven toch zijn vaderlandsliefde, zijn patriotisme van kleinen, nederigen Belg. Mogen we zeggen, dat hij dezen roem verworven heeft door op 't beslissende oogenblik zijn keus te doen tusschen zijn Kerk en zijn Vaderland Dat zou de geschiedenis verkeerd schrij ven zijn want het is wel zeer zeker, dat in dei geest van Kardinaal Mercier nooit eeaige tegenstelling tusschen zijn Kerk en zijn Vaderland bestaan heeft. De gedachte die ieder van zijn woorden en geschriften. welke voor alle Belgen, ook voor hen die buiten de Kerk staan, tijdens den oor log evangelie waren, beheerschte, was, dat juist tend lie, krachtens zijn Geloof, onbuigbaar verzet geboden was tegen den schender van woord en van verdragen. En verzat, niet slechts in den geest en met het woord, maar metterdaad, met geweren en kaaonnen •De rtchtea van het geweten, zijn soe verein, zoo schreef hij in zijn vlammeDden Kerstbrief van 1914, en 'tzou onwaardig van ons geweest zijn, indien wij ons had den verschanst achter een tegenstand Toor den vorm.» De kardinaal meende dus dat het goed geweest was. dat de Koning Belgie's zwaard had getrokken en op den indrin ger had loagebakt. En hier zou mer geen allicht hebben kunnen vinden, dat deze uitlating al bijzonder moeilijk saam te rijmen was met het gebod «Gij zult Diet dooden en kwalijk paste in een herder lijk schrijven op den dag juist van het feest van de «Vrede onder de menschen, die van goeden w ille zijn Maar de Duilschers waren niet van goeden wille, zoo redeneerde de kardi naal, en nooit heaft hij hun eenen vrede toegewenacht, die voor heu niet de ver nedering en de straf zou beteekend heb ben voor hun euveldaad. Dat de primaat van Belgie nooit een tegenstelling tusschen de Kerk en zijn Vaderland heeft willen zien, neemt ech tei niet weg, dat deze tegenstelling be staan heeft. In ieder geval dan toch een tegenstelling tusschen zijn Vaderland en Rome. Want laat Rome nu ook al de grootst mogelijke neutraliteit in acht hebben ge nomen, dan was dat toch de neutraliteit tegenover de misdaad, en met een derge lijke neutraliteit heeft een man als de kar dinaal zich nooit tevreden kunnen stellen. Hoe gemakkelijk hadde hij zich ook niet kunnen hullen iu deze onzijdigheid? Hoe gemakkelijk niet kunnen zeggen, dat de rol van den dienaar des Heeren nooit kon zijn, den haat onder de menschen aan te vuren, en zijn aansporingen tot de geloo- vigen te bepalen bij het voorschrijven van gebeden vooreen spoedig einde van het bloedvergieten Maar kardinaal Mercier was de man niet om zich te verschuilen achter de ge boden van zijn Kerk, wanneer zijn colle gae in Duitsohland en Ooslenrijk geen oogenblik geaarzeld hadden, over diezelf de geboden héén te stappen, om Belgie te helpen overrompelen en zijn onverschrok kenheid, de zedelijke kracht, die van zijn verzet uitging werd door den Duitschen generalen staf volkomen terecht op die van verschillende legerkorpsen geschat. Het verwonderd ons eenigszins, den wereldroem van den aartsbisschop van Mechelen te zien toeschrijven aan zijn vaderlandsliefde, óók door een katho- lijk blad, dat in alle andere omstandig heden aan 't hoofd van zijn sympathieën, de activisten en het activisme plaatst. Dit blad toch verklaarde in zijn eerste doodsbericht «Ie kardinaal Mercier, die met zooveel luister den aarlbisschoppeliiken stoel van Mechelen vervulde, verliest het land de hoogstaande figuur, die samen met Z. M. den Koning, als het ware de personifica tie van Belgie is geweest vooral geduren de de beroerde bezettingsjaren, toen bij het hoogst* zedelijk gezag in den lande uitoefende, dat door de geloovigen met geestdrift en door andersdenkenden met eerbied werd erkend.» Hij die deze regelen schreef, zal wel moeten toestaaD, dat iedereen er deze conclusie uit trektdat degenen, die niet «de personificatie» waren en zijn van Belgie,de geestdrift der geloovigen en den eerbied van de andersdenkenden niet verdienen. En deze opinie moet hij dan maar zien uit te vechten met die geestelijken, welke hel activisms ondersteund hebben, die nog steeds ijveren voor de scheuring van Belgie, die door kardinaal Mercier her baalde malen berispt en tot de de orde ge roepen moesten worden en... die de voor naamste cliënteel vormen van zijn eigen blad Uit De Xteuvce Gazet VULPENNEN letl bureele dezer Zaterdagnamiddag, om 3 ure, is Zijne Emiuencie Kardinaal Mercier, Aart bis schop van Mechelen en Primaat van Belgie, in de kliniek der Aschstraat, te Brussel, overleden. Zijn levan. Désiré Mercier werd geboren den 22 November 1851 te Eigenbrakel, in Waalsch Braband, waar de familie Mer cier, drie eeuwen te voren uit Frankrijk naar Belgie uitgeweken, gevestigd was sedert de helft der 18« eeuw. Zij betrok er een groot buitenhuis, dat iu de streek den naam droeg van Chateau de Caste- gier Het is daar dat Désiré Meroier geboren werd ten tijde dat zijn groot vader burgemeester was. De ouders van Kardinaal Mercier, M. Paul-Leon Mercier on Barbara Croquet, waren in de ge meente zeer geacht.Zijne moeder was een diep godvruchtige vrouw, en werd in de streek als eene heilige beschouwd. Negen kinderen waren de zegen van haar gezin Twee stierven heel jong ën ook vader Mercier daalde vroegtijdig in het graf. De weduwe wijdde gansch haar leven toe aan de opvoeding harer kinderen, welke zij in wijsheid en verstand zag opgroeien. Drie jonge dochters werden kloosterlingen. Désiré Mercier werd pries ter. Het was de onderpastoor zijner paro chie die hem de eerste begrippen van de Latijnsche taal leerde. Désiré Mercier ging daarna zijne stu dies van humaniora voortzetten in het Sint-Romboutskollegie, te Mechelen. In 1868 was hij deze studies ten einde en trad in het kleinSiminarie van Mechelen, waar hij twee jaren de wijsbegeerte stu deerde, van October 1868 tot Augustus 1870. Daarna ging hij den 1 October 1870 over naar liet groot Seminarie te Mechelen, waar hij verbleef tol 19 Januari 1873. Ofschoon de jonge seminarist toen nog maar twee jaar en drie maand theo logische studies had gedaan, in plaats van 3 en 4 jaren, werd hij benoemd tot professor ln het klein Seminarie, den 19 januari 1873. De jonge professor bleef er echter niet lang, want den 8 Augustus van hetzelfde jaar werd hij naar de Hoogeschool van Leuven gestuurd, om er zijne hoogere studies voort te zetten. Den 4 April 1874 werd hij priester gewijd dus was hij uog geen 23 jaar oud. Hij zette zijne studies te Leuven voort en werd er doctor in wijsbegeerte en godsgeleerdheid. Alsdan keerde hij terug naar Mechelen en werd er den 29 September 1877 pro fessor van wijsbegeerte en bestuurder van de studenten der afdeeling van wijs begeerte. Vooraleer in zijn verheven bisschoppe lijk ambt, rechtstreeks naar het heil der zielen te streven, heeft Kardinaal Mercier lange jaren te Leuven, in de Katholieke Hoogeschool het apostelschap der weten schap uitgeoefend. Den 25 Januari 1906, overleed Z. Em. Kardinaal Goossens. Het was Mgr. Mer cier, die bij de lijkplechtigheden van deo overleden Kardinaal, dezes lijkrede uit sprak van op den kansel der Metropoli- pane kerk van St-Rombouts te Mechelen Den 7 Februari 1906 werd Mgr. Mercier door den Paus aangeduid als opvolger .van Kardinaal Goossens. Hij werd offi cieel benoemd in het Konsistorie van 21 Februari 1900. Den 25 Maart daarop volgende ontving hij de bisschoppelijke wijding te Mechelen enden 15 April 1907 werd hij verheven tot de waardigheid van Kardinaal - Priester met den titel van Sint-Pieters Banden. Gedurende den oorlog, in 't bijzonder, gaf de Kardinaal blijken van groote Va derlandsliefde. De eer van het volk en land stond op het spel, de eer van onze vrijheid en onafhankelijkheid. Die eer heeft Zijne Eminencie weten te verdedi gen en te wreken op eene wijze, welke de wereld met verwondering heeft ver vuld en welke den vijand zelf met ver stomming heeft geslagen. Freiherr von der Lancken sprak een waar woord, wanneer hij voor den aftocht uit ons land den Kardinaal zegde Emiuencie gij zijt de verpersoonlijking van Belgie Dat was hij inderdaad de verpersoon lijking van het lijdende, van het strij dende en van het zegevierende Belgie. Heel de wereld keek vol ontzag en be wondering op naar dien Kardinaal, die zijn volk sterkte in zijn gewettigd ver zet tegen den vijand die zijn landgenoo- ten hoop en vertrouwen in de overwin ning der rechtvaardigheid insprak en die, zonder vaar of vrees, in 't aanschijn van den vijand, het goede recht van Belgie en zijn bondgenooten bevestigde en ver dedigde, en daardoor zelf machlig heeft bijgedragen tot den zegepraal der strij dende legers. Gansch de wereld door slond Z Em. Kardinaal Mercier in het hoogste aanzien en overal werd zijn zedelijk gr zag gehul digd en geëerd. Ook is er in de jaren na den oorlog geen enkel koning of prins, staatshoofd, overheid of gezagvoerend j persoon uit vreemde landen in Belgie ge- komen, zonder er prijs op te stellen een bezoek bij onzen Kardinaal af te leggen Zijue geleerdheid, zijns heiligheid, zijn gezag en zijne vaderlijke goedheid brach ten tot hem alle harten en alle geesten. Z. M. de Koning Z, M. Koning Albert heeft zich Zater dag avond, ten 5 ure, naar de kliniek begeven om er het lijk van den afgestor ven Primaat te gaan groeten. Z.M. was ten zeerste ontroerd. De Familie van den Kardinaal Zooals wij hoorger melden is de familie Mercier in de eerste helft van de XVIII eeuw uit Frankrijk in Belgie ingeweken. Zij vestigde zich te Eigenbrakel en be oefende er den landbouw. De grootvader van den Kardinaal had bij zijn landbouw bedrijf eene huidenvetterij in uitbating genomen en was gedurende 34 jaren burgemeester van Eigenbrakel. De familie Mercier betrok een schoon burgershuis, dat in 't ronde geheeten werd bet kas teel van Castegier't Is daar dat de kardinaal geboren is. Het huis slaat er oog. De familie Mercier, getroffen door tegenspoed, moest het huis verlaten eenige jaren na de geboorte van den toekomsti- gen kardinaal,om wat verder een nederi ger buis te betrekken. Het kasteel Cas tegier was overgegaan in 't bezit van de familie Lambotle. Ten gevolge van sterfgeval, werd het in 1920 openbaar te koop gesteld. Eenige katholieken troffen overeenkomst om het gebouw te koopen Zulks is geschied en het geboortehuis van den kardinaal is nu een godshuis voor oude en zieke ouderlingen en wordt be slaurd door de Eerw. Zusters van Maria De vader van den kardinaal heette Paul Leon en zijne moeder, Barbara Cro quet behoorde tot een der aanzienlijkste families van Eigenbrakel, een gezin van groote Christenen, dat twee zijner zonen aan de Kerk heeft geschonken :eenhalve- broeder van Barbara Crocquet was de Z. E II. Charlie, pastoor-deken van Vir ginal. Haar broeder was Mgr Adrien-Jo- seph Croquet, bisschop-missionaris in de Vereenigde-Staten van Amerika, waar hij gedurende veertig jaren ieverde tot de bekeering van de Indianen, Mgr Croquet overleed in 1903. De vader vau den toekomstigen kardi naal had buitengewoon flinken aanleg tot het kunstschilderen. Als liefhebber heeft hij schoon werk geleverd. Overbrenging van het lijk naar Mechelen Het stoffelijk overschot van den Kardi naal is Zaterdag avond van uit de klieniek der Aschstraat, te Brussel, overgebracht geworden naar de aartsbisschoppelijke stad. Eene overtalrijke menigte had in de Aschstraat post gevat. Ten 8 ure kwam een ambulancie-auto met de vlag van hel Rood-Kruis aangereden, gevolgd door vijf andere autos. De groote poort der' kliniek werd geopend en de ambulancie auto reed in den gang waarop de poort gesloten werd. Het stoffelijk overschot werd op eene ambulancie in den auto geschoven en ten 8 ure 20 kwam deze buiten gereden. Nevens het lijk hadden plaats genomen Dr Van Hee, Broeder Hubert en de Zuster Caroline der kliniek. Eene aangrijpende stilte viel over de me nigte. Aller hoofden werden ontbloot De ambulanciewagen reed de Kruidtuinlaan op en bereikte langs de Koninklijke St. Mariastraat, de Paleizenstraat en d^n Be renkuil de groote baan Vilvoorde-Meche lec. De vijf andere autos volgden, Inden eerste hadden plaals genomen Mgr Van Cauwenbergh, Z. E H. kanunnik Desaain en ridder üessain, burgemeester 'van Mechelen. In den tweede, E. H. Jos, Mer cier en andere familieleden* Onevens de Moeder-Overste van de kliniek. In volle vaart ging de droeve tocht langs Vilvoorde naar Mechelen. Nationale Lijkplechtigheden In Ste-Gudula te Briissel Het betaamde dat TW$oaal Mercier, die tijdens den oorlog de ongekroonde Koning van Belgie was, en den vaderland- schen moed hoog hield, niet alleen in Bel gie, maar ook in de geallieerde landen, nationale lijkplechtigheden werden be zorgd. Ncoit heeft men bij bet lijk van een groot man zulke roerende eensgezindheid van huldebetoon gezien als bij dit van Kardinaal Mercier. Hel zal dan ook aan ieders verwachting beantwoorden dat de Belgische regeering aan den Kardinaal nationale lijkplechtigbedeti bezorgt. Zulks is beslist geworden, na eene konferencie welke Maandag werd gehouden tusschen M. Poullet eerste minister, en M. Rolin- Jaequemyns, minister binnenlandsche zaken, Graaf Jan de Me rode, Groot-Maar schalk van het Hof, en Z JE H. kanunnik Van Olmen. Overbrenging van Eet lijk naar BruAsel Donderdag werd fi-M lijk van Zijne Emineccie van uit Mechelen terug naar Bruss l overgebracht. Ten 9 ure werJfléï fijk in het Aartsbis dom gelicht en naar de statie overgebracht. Daar werd het in een bij zonderen trein getM daarin aide geeste lijke en wereldlijk Verheden plaats ge nomen hadden.^ Aankomst van den trein te Brussel. Om 10 ure kwam den trein aan te Brussel. De leden van den Begrafenis- dienst van Brussel droegen de lijkkist uit deo wagen en zetten ze op de kaai. Z. M. de Koning, prins Leopold en de officieren van hun gevolg sloegen aan in militairen groet, wijl Z.Exc.Mgr. Micara vooruit lrad,en de liturgische gebeden der lichtiDg,,opzegde. Daarna zette de stoet zich in beweging en volgde de bijzonderste straten der stad naar de St. Gudula kajk. Rond 10% ure kwam IJ.M. de Koningin in grooteu^rouw, vergezqid van twee eeredameu, eveneens in rouwkleeding, van het Paleis van Brussel, per hofauto, naar de hoofdkerk. De Dienst Ten 11 ure begon de plechtig^ Re quiemmis, gezongen door Z. Exc. den Nun eins. Na afloop van de Mis beklom Mgr. Evrard, postoor-deken van Brussel, den kansel, op het hoogkoor, en hield eene schoone lofrede. Na het eindigen der Nationale plech tigheden werden rond 2 ure de kerkdeu ren der kerk heropend om het publiek toe te laten den Doorluchtige Doode le komen groeten. Duizendtallen van men schen verdrongen zich aan den ingang. Om 6 u. 10 had de lijkoverbreuging plaats naar Mechelen in een auto lijk wagen. Ouderdomspensioenen Al wie inlichtingen begeert over de Nieuwe Pensioenwet, wendde zich tot de Maatschappij Zorgen voor Morgen in «Ons Huis», den Vrijdag avond van 7 tot 8 ure en den Zondag morgend van 10 tot 11% ure. TüFD-GlüB «De Onvermoeibaren Maandag 1 en Dinsdag 2 Februari om 6 ure 's avonds in "Ons Huis,, ic ZONDAG 7 FEBRUARI, om 7 ure s avonds PRIJSBOLLING voor de KNECHTEN MAANDAG 8 FEBRUARI, om 7 ure s avonds PRIJSBOLLING voor de MEISJES Gelieve de heer minister mij te zeggen 1° Hoeveel het bouwen gekost heeft van de infanteriekazerne te Yper 2° Waarom de voltooiingswerken dier kazerne niet uitgevoerd worden 3° Waartoe die gebouwen bepaald zullen benuttigd w orden nadat zij zullen ontruimd zijn door de diensten welke er voorloopig werden ingericht AntwoordDe werken tot hiertoe uit gevoerd vergden een uitgave van 2 milj. 960.515 fr. 45 c. 2° Voor 't oogenblik zijn er geen andere werken uit te voeren, tenzij een herstel ling van de bedaking daartoe heeft eer lang een aanbesteding plaats. 3. Verschillende ontwerpen werden on derzocht inrichting van de gebouwen tot kazerneering van de gendarmerie inrich ting van een depot voor het leger, enz., maar de vertraging bij het ontruimen van de lokalen maakte het nog niet mogelijk een beslissing aangaande die ontwerpen te nemen, (bij de Post) J Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet co. (bij de Post) ijving in 'l Lokaal na (in Platei). iMaflauanwu* Vraag van den heer AMELOT.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1