üGROOT BALü fBureelgerief I ZESDE JAAR X 9 1 5 cenliemen liet nummer ZONDAG 28 FEBRUARI 1926. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. \S1/ lieer Burg meesier Mi S TO li L AH AYE Gebr. DUPONT G.Dup<mU2oon FOOTBALL-CLUB, Poperinghe. De pensioenwet der bedienden De Belgische Kant in Amerika Drinkt "MAS-CAR" bier Ü:i:i:i:i:i:i:i:i:i:i:i:i:Ü Prachtpapier Horlogen') Zal men zien met wie men telefoneert In de Kamers 03 Ontvangsten bij dg Siaatsspaorwegea Verwoeste Gewesten De Duitsche Herstellingen "IN DEN ANKER„B Cs berschatting der grondbelasting Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post 9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHBCMIMWING N' 4(459 - a a a Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3* en 4' 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhaudel Monters Lip -loskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN li 6«B4,ZiiYer, Nickel PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Een nieuwe Uitvinding Eerste resultaten Ia de laatste dertig jaar zagen wij zoo veel zaken verwezenlijken, die tot dan toe slechts in de fantastische verbeelding van een Jules Verne bestonden, dat wij on willekeurig iets of w&t voorzichtiger zijo geworden, wanneer wij het woord «on mogelijk» wilien uitspreken. Het wilde ons nochtans over de lippen, wanneer wij voor een paar dagen een bericht lazen volgens hetwelk een Engel- sche uitvinder het middel zou hebben ont dekt, opdat twee personen die aan een telefoontoestel met elkaar spreken,elkaar ook souden kunnen zien. Daarom gingen wij iemand die er wat over moest weten, raadplegen, en vroe gen wij hem wat hij dacht over deze zoo gezegde uitvinding. Wèl, zoo antwoordde hij ons, het schijnt inderdaad dat de tele-visie, want dat is het dan toch ten slotte, ten minste voor wat het princiep betreft, door den Engelschen uitvinder, waarover men nu spreekt, tot een werkelijkheid is ge maakt. Heeds lang zocht men naar een oplossing voor dit alleszins belangrijke vraagstuk, en het mag wel aardig heeten dat deze uitvinder, in een richting ge werkt heeft, die sedert lang gekend was, doch die men niet vermoedde voor dit doeleinde gebruikt te kunnen worden. Ik spreek over de eigenschap die het ka lium, het selenium en verschillende an dere lichamen bezitten om goede of min der goede geleider te zijn der eleclriciteit naar gelang de intensiteit van de belich ting waaraan deze lichamen onderworpen worden. In andere woorden heeft de uit vinder getracht, gebruik te maken van het feit dat het selenium de eleclriciteit beter of slechter voortzet, volgens de ma nier waarop men het belicht. En hoe maakte hij daar gebruik van 1 Gij zult begrijpen, dat hier het alge meen princiep dat aan de basis van de cinematografie ligt niet kan te pas komen. Earder wèl, dat van het weergeven van •en beeld door middel van een aantal punten, wat het geval is bij het oversei nen van foto's en dergelijke,per telegraaf. Van dit standpunt uitgaande, trachtte de uitvinder door middel van veranderingen in een electrischen stroom, aan den ont- v&ngstpost, een aantal punten over te maken van het beeld dat hij wilde over seinen. Kunt gij dit nader toelichten Veronderstel dat op een soherm.dat eea honderdtal selenium cellen bevat, die elk door een electrischen stroom aan het ontvangst - apparaat zouden verbonden sijn, men een beeld zou doen schijnen,eD dat elk dier electrische geleidingen aan het uiteinde op den ontvangstpost voor zien zou zijn van een microscopisch lampje, dan kan men zich goed voorstel len dat die cellen, op dewelke een felle lichtstraal zou vallen, den grootsten stroom zouden doorlaten, en aldus zou den toelaten dat het lampje dat aan het uiteinde staat, zou branden. Integendeel zou een niet belichte cel, zoo n zwakken stroom doorlaten, dat het lampje niet zou aangaan Op die manier moet het dus mo gelijk zijn aan het ontvangst-apparaat een beeld te bekomen, uit licht- en scha duw punten bestaande, es dat een nog al trouw beeld zou geven van het overge seinde voorwerp. Maar als wij u goed verstaan, is dat toch maar mogelijk met behulp van tal rijke draden, en zou in de practijk bijv. voor wat de telefoon betreft, bij eiken draad om te hooreo,eeo heele tros draden Gij hebt mij goed gevolgd... De kunst was nu juist er iets op te vinden, dat niet honderd draden zouden noodig zijn doch slechts één. En dat schijnt hij nu ontdekt te hebben. Zooals gij weet bestaat een cinema-film uit een groot aan tal van elkaar verschillende beelden, en krijgen wij de impressie van beweging alleen door de snelheid waarmede deze beelden voor onze oogen afgerold wor den. Ik weet niet of gij er al eens hebt over nagedacht boe het mogelijk is dat men u een reeks afzonderlijke en ver schillende beelden voor de oogen brengt, en dat gij nochtans de impressie krijgt bewegingen te zien. Dit soheen ons nogal natuurlijk en wij filosofeerden er dan ook niet zoozeer op, wij bekennen het graag. Juist, het is heel natuurlijk, maar toch dient het uitgelegd te worden. Deze gewaarwording berust op het volgend natuurlijk verschijnsel, dat ons oog de eigenschap bezit, ora gedurende het tien de van een second den indruk te bewa ren van een lichtstraal, die het trof. in dien dus het nieuwe beeld op dit korte tijdperk het vorige reeds in ons oog heeft vervangen, schijnt het ons alsof het, het verlengsel, de voortzetting is van het eerste. Dit verschijnsel heeft de Engelschman in kwestie toegepast en hij heeft een ap paraat vervaardigd, voorzien van lenzen, in cirkel opgesteld op een groote schijf, die hij heel snel kan doen draaien en die hem toelaat een groot aantal punten van het te overseinen beeld op een zelfde ge voelige selenium-cel te concentreeren Aan den ontvangstpost is een neon-lamp, die aangelicht wordt door deze cel. Het licht dezer lamp wordt opgenomen door een ontvangstsehijf wier beweging heele- raaal synchronisch is met de verzending schijf, en die op een plaat in ongepolijst glas, deze lichtstraal voortstuurt, zoowat zooals dit het geval is in een fototoestel, met dit verschil, dat daar de lens den dienst verricht,die hier door de selenium- cel en de neon-lamp gedaan wordt. Het volstaat dus dat een voldoend aantal dier punten in een tiende van een second over geseind worden, opdat men den indruk bebbe,voor zich als op een cinema scherm het beeld te sien. En is de uitvinder daar waarlijk in gelukt s» Naar het heet is zijn uitvinding al zoover klaar, dat men de trekken van den persoon met wien men spreekt kan onder scheiden,dat men hem den mond kan zieD open en toe doen. Heel nauwkeurig is het beeld Dog nietDe belichte deelen zijn nog te licht en de schaduw-deelen nog te donker, maar dat is zulks nog maar ver- wezentlijkt tusscben zijn laboratorium en een aanpalend vertrek. Wat op tien of twintig meters mogelijk is, is op dit ter rein ook gauw opgrooter afstanden mo gelijk. En indien wij nadenken, dat al wat wij eerst met draad beproefden, ook stil aan per draadlooze verwezenlijkt wordt, dan is bet absoluut niet overdreven te zeggen dat wij in een afzienbaren tijd,ook per radio een vriend in een verafgelegen stad kunnen zien, zooals wij hem reeds kunnen hooren. Ondertusschen zal het ons al genoegen doen, als men de uitvinding aan ons ge woon telefoontoestel wil trachten aan te passen, zoo onderbraken wij onzen zegs man, die blijkbaar in de nieuwe uilvin ding betrouwen heeft, en ons kost wat kost dat betrouwen scheen te willen doen deeleo. Zondag grijpt voor ons de kapitaalste match plaats van 't seizoen. Winnen we Zondag dan hebben we veel kans op II® afdeelingverliezen we, dan zijn we veroordeeld om in III* te blijven. En dat en mag niet. De miezerige prestatie van verleden Zondag kan ons toch nooit de heerlijke exhibities doen vergeten tegen Heule, Dixmude, Waereghem, Bisseghem enz. en met de ploeg der groote dagen heb ben we recht op 'n plaatsje bij de groote bazen. En Heyst dan Heyst staat aan de kop. Maar ze hebben nog 5 schromelijk lastige matchen te spelen, waarvan ook alles afhangt voor hen. 't Is daarom dat ze vandaag onze kei koppen komen matchen, vergezeld van 'n 200 supporters met jazz-band, en vooral met de vaste hoop ons hier op ons eigen terrein de twee puntjes te ontstelen. Wat kunnen onze rood-gelen daartegen presteeren Ze kunnen winnen,... en ze kunnen verliezen als ze spelen lijk verleden Zon dag. Maar ze zullen spelen met die ont- stuimige furia en die keikoppige taaiheid waarmee ze dit jaar naam maakten. Het wordt de beslissende kamp voor de al-of-niet uitbreiding van ons sport. Want niet alleen het feit in li* te mogen spelen belangt ons, maar ook de immense uitbreiding van onzen club.Jongens,denkt daar eens aan, wanneer ge in 't gelid staat. Denkt eraan dat uw bestuur al z'n hoop op u stelt. Denkt eraan dat uw tientallen supporters de geheele week rusteloos verlangd hebben naar die partij waaruit ze u,in hun toomelooze vei beel ding, als groote triomfators zagen treden. Geheel Poperinghe komt u aanmoedi gen Geheel Poperinghe wil getuige zijn van uw kunnen Dat dit echter u uwe kalmte niet doe verliezen. Geen nervosi teit maar kalme vastberadenheid, kame raadschappelijke verstandhouding 'n gren- zelooie zegelust en Zondag avond kraaien we onze victorie uit over alle daken I Aan de supporters 't volgendeMoedigt uw kleuren aan, hartstochtelijk en zonder verpoozen, maar weest sportief, vóór alles sportief tegenover onze Heystsche tegenstanders. KEIKOP. Troost U De juffrouw Nu ben ik mijn verloofde kwijt I De meid Troost l" juffrouw Anna. dat gebeurt mij bijna alle maanden Alinea 4 van artikel 16 van de wet op het lager onderwijs zegtKosteloos heid brengt mede het verschaffen van de schoolbehoeften aan de kinderen, wier ouders, krachlens artikel 41 der samen- geordende wetten van 29 October 1919 en van 3 Augustus 1920, vrij gesteld zijn van het betalen van de supertaxe of bij komende belasting op het globaal inko men. Als me bewezen werd, dat op zekere aangenomen school al de leerlingen door het bestuur al de schoolbehoeften moeten betalen (teekenpapier, pennen, potlooden, schrijfboeken, naaldewerk, enz., enz.). Welke maatregelen zou de achtbare heer minister kunnen nemen f Aantwoord De wetsbepaling waarop gewezen werd. moet stipt nageleefd vtor- den in de gemeentelijke, aangenomen of aanneembare scholen. Ik verzoek dus het achtbaar lid mij de school te doen kennen waarover het gaat opdat ik, mocht het noodig zijn, de ver- eischte dwangmaatregelen zou bunnen tr»ffen. Koninklijke iVlaatschappij DEPHILHARMONIE» ter gelegenheid van zijn Naamfeest. Vertrek uit ONS Hl IS om 4 ure - De Eereleden worden vriendelijk verzocht het Muziek te vergezellen. Het BESTUUR. Onze lezers weten dat de hoer Wauters minister van Nijverheid en Ai beid, liefst niet zou ingaan op het voorstel van den heer Pécher, dat de schorsing voorstaat van de pensioenwet der bedienden. Wij deelden reeds mede dat hij daarom tijdens een der laatste Kamerzittingen een wetsvoorstel neerlegde strekkende tot wijziging zonder schorsing dus der wet in kwestie. Wij geven hierbij de memorie van toe lichting en den tekst der wet zelf. De memorie van toelichting luidt In den laatslen tijd werd de nieuwe wet door Sommigen sterk afgekeurd. De eenen willen dat de wet voor goed zou worden ingetrokken, de anderen verlan gen een voorloopige grendelwet, anderen eindelijk begeeren, minstens voor een overgangstijdperk, de bepalingen van de algerneene wet van 10 December 1924 op de bedienden te zien toepassen. De rtgeering kan om verschillende redenen op bedoelde voorstellen niet in gaan, zij wil vanaf dit jaar, in het belang zelf van de bedienden, de groole beginsels in de wet Yan 10 Maart 1925 vastgesteld toepassen. Het schijnt haar echter loe dat sommige deelen van bedoelde wet dienen gewijzigd. Te dien einde beeft ze een stu diecommissie tot stand gebracht, die haar een nieuw ontwerp dient voor te leggen, hetwelk binnen korten lijd zal worden ingediend. In afwachting dat bedoeld ont werp ter beraadslaging en ter beslissing zal worden onderworpen, schijnt het on vermijdelijk een overgangsmaatregel te treffen 5 t. h. op de geringe bezoldigin gen afhouden is le veelde grootste meer derheid van de betrokkenen is het eens omtrent dit punt van buitengewoon belang Daarom heeft de Begeering gemeend dat het noodig is het afhoudingscijfer te ver lagen. En de teks der wet is als volgt vastge steld Eerste artikel. In afwijking van de bepalingen van artikel 4, 1*, der wet van 10 Maart 1925. wordt het bedrag van de persoonlijke storting der verzekerden.zon der onderscheid op 3 t. h. van de door hen ontvangen bezoldiging vastgesteld, en dit binnen de bij artikel 5 der wet van 10 Maart 1925 bepaalde grenzen. Art. 2. De bepalingen van deze wet treden in werking den dag na hun bekend making in het Staatsblad Voor de eerste maal, sedert de maand Mei, overtreffen de ontvangsten geduren de de maand December, wat de reizi gers en het reisgoed betreft de inkom sten ran dezelfde maand van bet voor gaande jaar. Zij beloopen 33.775.500 fr. tegen 33 miüioen 052.000 frank, vroeger. Voor heel het jaar 1925 bedragen zij slechts 403.738.000 fr. tegen 457 milj. 479.000, maar het verkeer was minder druk dan in 1924. daar de ontvangsten van dit laatste jaar slechts gedurende ne gen maanden den invloed ondergaan heb ben van de prijsverfaooging welke op 1 April 1924 in voege kwam Wat het goederenverkeer aangaat, de ontvangsten in December beloopen 95 raillioen 256.000 fr. tegen 91.331.000 in December 1924 zij overtreffen voor de eerste maal sedert September, de inkom sten van dezelfde maand in 1924. Gedurende het verloopen jaar hebben de goederenverzendingen 1.131.000 fr. opgebracht tegen 1.119.000 fr., maar uit hoofde van de tarievenvermeerdering van af 15 April 1923, is dat slechts een schijn- verhooging. Nochtans laten deze cijfers toe vast te stellen, dat, zonder de werk staking in de metaalnijverheid, die nu meer dan zes maanden duurt, en niette- genslaande de nijverheidskrisis; het ver keer in 1925 iets of wat hooger zou ge klommen zijn dan in 1923. In 't geheel genomen, en zonder gewag temaken van de buitengewone opbreng sten en bijkomende ontvangsten die men moeilijk van jaar tot jaar kan vergelijken bereiken de inkomsten van het eigenlijk verkeer reizigers, reisgoed en warenver- zendingen, de som van 1595 millioen te gen 157G millioen. Rekening houdend met het feit dat de tarieven gedurende het eerste kwartaal 1924 lager stonden, is het verkeer in 1925 minder druk geweest dan in 1924 en de ontvangsten hebben de som niet bereikt welke men voorzien had. De Araerikaansch-Belgische Handelska- raer van Brussel, gevestigd Napelstraat, 48, heeft van de Amerikaansche regeering volgend telegram gekregen, tot nadere bepaling van de nieuwe Amerikaansche taksen op den Belgischen kant, bij zijn invoer in de Vereenigde-Staten. De minister van buitenlandscbe za ken van Washington is door de Tariff Commission verw ittigd geworden dat de taksen op den kant niet toepasselijk zijn op de met de hand gemaakte kant. Bijge volg zal dè Belgische kantnijverheid niet getroffen worden door eenigerlei wijzi ging aan de invoertaksen.» Zulks is zeer verheugend nieuwrs voor de Belgische kantnijverheid, waar de met de hand gemaakte kant een onzer schoon ste kunsten uitmaakt. Zaterdag morgend ten 10 ure, bad in de Nationale Bank de 33* trekking plaats der leening van oorlogsschade 51. h. 1923 De uitslag is De loten van 10.000 fr. werden gewon nen door de titels De andere nummers van al de uitgeko men reeksen zijn uitbeUalbaar m«t550 fr. Oe betalingen van het Oawesplan M. Gilbert Parker, agent - generaal voor de toepassing van het Dawesplan op de Duitsche herstellingen, heeft eene lijst afgekondigd van de Duitsche herstel betalingen op 31 Januari 1926, 'lis te zeggen voor het tweede jaar der toepas sing van het Dawesplan. Voor de afgeloopen maand Januari be liepen de ontvangsten de som van 90 milj. 420.730 goudraark. Het totaal der stor tingen sedert de toepassing van het plan is geklommen op 431.821.723 goudmark Op 31 Augusti 1925 bleef er een batig saldo van 107.0P3.270 goudmark. Dit is nu verhoogd op 330.834.994 goudmark. Voor de maand Januari laatst is het to taal der betalingen aan d8 rechthebbende mogendheden geweest79.030.098 goud- mark voor den dienst der Duitsche buiten- landsche leening 1924 7.820.242 goud mark voor de onkosten der verschillende intergeallieerde kommissies 2.010 322 goudmark voor disconto der betalingen van de Duitsche spoorwegen 480.773 goudmark allerlei uitgaven. Totaal 89 millioen 380.936 goudmark. Voor de twee jaren toepassing van het Dawesplan is het totaal der stortin gen 454.000.593 goudmark. Op 31 Jan. 1926 bleef er een saldo in speciën van 84.834.000 goudmark. STAD YPER KATTEFEEST 19 26 met prachtigen orgel van Maurice THEETEN - Groote Markt, YPER. Zicht- Speelkaartenteo bureele dMer- 1genadige prijzen. Het Staatsblad van Zondag, 21 Fe bruari, koadigt een Koninklijk Besluit af betreffende de herschatting van de onroe rende goederen, voor de vaststelling der Grondbelasting Het kadastraal inkomen van de door hun eigenaar ganseh betrokken of in ge bruik genomen eigendommen zal, om tot grondslag te dienen aan de grondbelas ting voor 1926, bepaald worden door hun tegenwoordig kadastraal inkomen door hun tiendeelige breuk welke de ge middelde verhouding vertegenwoordigt die bestaat tusschen de cadastrale inkom sten van 1921 en van 1925 van een zeker aantal in de gemeeten normaal verhuurde perceelen. Die verhouding zal afzonderlijk per gemeente, sectie of gewest bepaald worden, voorwat betreft: 1. de onge bouwde eigendommen 2. de gebouwde eigendommen. De verhouding zal in voor komend geval, mogen verschillen volgens den aard of de belangrijkheid van de on roerende goederen. De geregelde herschattingen zullen aan de belanghebbenden medegedeeld worden door middel van de waarsehuwings-uit- treksels uit de rol van 1926. De eigenaars van verschillende in een zelfde gemeente of sectie gelegen onroe rende goederen zullen, op hun aanvraag kosteloos, bullelijns kunnen bekomen, aanduidend de nieuwe cadastrale inkom sten van elk hunner eigendommen waar van het inkomen zou gewijzigd gewordeu zijn ingevolge de toepassing van gezegde verhouding. (bij de ^ost) De naamlooze ingezonden artikels tcorden gexoeigerd. Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post «ona te zien» gevoegd worden t Bericht aan Football-Liefhebbers Seffens na de match geeft Marcel Papegaaie een vet Konijn te verhollen in 't lokaal bij Daniël Demarey. Vraag van den heer BUT AYE. Op Heden Zondag 28 Februari, geeft de Maatschappij Eene SERENADE aan haren Onder - Voorzitter TREKKING DER 5 t. h. 1923 Trekking van 20 Februari Serie 160.008 Nr 5 en Serie 384.057 Nr 4 zijn elk uitbe- taalbaar met 100.000 fr. Serie 31.208 Nr. 5, Serie 233.472 Nr 3 en Serie 246.380 Nr 2 zijn elk uitbetaalbaar met 50.000 fr. R 6295 d. 2, r. 10681 2. r. 28518 n. 2. r. 29836». t. r. 142566 3. r. 151511 3. r. 1572% 1. r. 174384 4, r. 220594 4. t. 222450 1, r. 280400 a. 3, r. 341918 n. 1. r. 345146 1.1. 359236 t». 1. r. 367989 nr 1.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1