Een lijkzang over de Tripartite Hoppekweekers RAYMOND van ALTEN Garnavaisioet 18 Poporingtie - Buree'ger ef ZESDE J AAK V i 1 1 5 centiemen het nummer ZONDAG 14 MAAKT 19*20. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Horlogerij GROOT BAL Rond de Wereld. Gebr. DUPONT G.DupoQtaZoon Drinkt "MAS-CAR" bier DE MOFFEL Drinkt "MAS-CAR" bier Jaarlijksche Half-Vasten Stoet Dood van een oud-p'arlementair De IP Congo vlucht. Prachtpapier LJUm 9£9I mme*-. Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen 1 jaar in stad, thuis besteld 7.50 ir. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op allo Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels xoorden geweigerd. 0 m r tr a r u m n Staatsminister Paul Hymans heeft Zon dag te Mons een groote redevoering uit gesproken, die het best te kwalifieeren is als een de profundis over het princiep van de driepartijdige regeering. Het genoegen dat wij ondervonden heb ben bij de lering van het verslag over de toespraak, zal zich gemakkelijk laten be grijpen,als men vaststellen zal,dat dit ver slag de trouwe samenvatting is van heel de liberale politiek en tactiek zooals wij deze nu al sedert den wapenstilstand dag aan dag op deze plaats aan 't verdedigen zijn. De gewezen minister van buitenland sche zaken, die lang genoeg van de tri partites heeft deel uitgemaakt om er met alle vereisohte bevoegdheid te kunnen over meepraten, heeft ongetwijfeld het gevoelen verkondigd van de overgroote massa der liberalen op alle plaatsen in het land, wanneer hij verklaarde dat zijn partij niet meer voor een samenwerking met de socialisten aan het gouvernement te vinden zal zijn. Hoe gegrond het rekwisitorium was, dat hij tegen de socialisten uitsprak,wordt niet beter aangetoond dan door de verbol genheid, die het wekt in hun pers. Slechts onder slagen die aankomen, schreeuwt en spartelt men zoo. Evenmin als in welk ander land ook, zoo zei de heer Hymans, hebben de so cialisten ten onzent iels deugdelijks tot stand kunnen brengen. En dat ze daartoe ook onbekwaam zijn, dat erkenden ze dadelijk, na hun victorie van den 5n April al, zeiven, door de gelegenheid af te wijzen, die hun toen geboden werd om alléén te regeeren. Zelden werd een grootere waarheid gezegd. Op het hoogtepunt van hun macht zijn de socialisten teruggeschrokken voor de verantwoordelijkheid van het bewind. Zij hebben toen niet willen regeeren dan met de medewerking van hun tegenstre vers, doodeenvoudig om op dezen al de verantwoordelijkheid te kunnen laden van de teleurstellingen en mislukkingen, die zijzelven verwachtten van de verwe zenlijking hunner demagogisohe eischen. En indien zij thans weer bun hengel roede uitsteken naar liberale politiekers, welke door het heimwee naar een minis terieel hotel aangetast zouden zijn, dan is het, zoo zeide volkomen terecht, de heer Hymans om zichzeDen te dekken voor de rampzalige gevolgen van hun beleid, samen met de katholieken en de oppositie af te schaffen. De socialisten, zoo riep de heer Hy mans uit, hebben een proefneroiog begon nen dat ze deze nu voortzetten tot lee ring en stichting van het land Men zal erkennen dat wij hier nooit anders gesproken hebben. De massa, die op de socialisten stemden, die zich heb ben ingebeeld beelden zich misschien nog in dat met de formule een ma ximum van loon voor een minimum van arbeid alles gezegd is. Er is geen ver- lokkslijker programma denkbaar en het is volkomen menschelijk. dat de socialis ten er zooveel succes mee hebben behaald. Komt er morgen een partij, die op haar vaandel schrijft Al uw wenschen ver vuld en beelem&al géén werk dan za! haar succes nog grooter zijn. Tegen n dergelijk volksbedrog is in het eerst niet op te roeien. De mensch gelooft nu een maal altijd het gemakkelijkst dat wat hij 't liefst gelooft. En dat de wereld kan blij ven voortdraaien onder een regiem, dat den arbeid veroordeelt als een straf, en aan den mensch den prikkel ontneemt om zich door eigen kracht vooruit ea omhoog te werken in de maatschappij, dat zal de massa zoolang blijven gelooven, tot dat de feiten haar bewijzen zullen.dat dit regiem zuiver bedrog en dwaasheid is. En voor dit overtuigend bewijs zijn de socialisten nu zeiven aan 't zorgen. Het wordt dra een jaar, dat zij de lakens uit- deelen in het Paleis der Natie,dat zij «hun» programma, hun wil opdringen aan hun katholieke bondgenooten. Welnu wie kan iets opnoemen dat sindsdien erop verbeterd is in 't huishouden van den Staat T Is er iets goedkooper geworden I Is de frank in waarde gestegen t Zijn de open bare diensten verbeterd De belastingen verminderd Alles.,. Integendeel De index-cijfers gaan maar steeds de hoogte in. Ten op zichle van het pond sterling is de frank met zes en-twintig punten gezakt. Nooit heerschte een zoo hopelooze waarboel in de opeubare diensten. De vreemde ban kiers willen ons zelfs geen stuiver meer leenen, of het beheer van het spoorweg net moet uit de handen van de socialis tische regeering worden afgehaald. Posten ijzerenwegtarieven slaan om de veertien dagen op, en zonder dat een mensch nog een touw kan vastknoopen aan de stapel krankzinnige belastingwetten, is iedereen volkomen weerloos aan de contributie- ontvangers overgeleverd Intusschen vallen de een na de andere de ledematen onzer industrie stil, is onze nationale scheepsvaart tot op den rand van den ondergang geraakt, en dreigt aan eiken straathoek het spook van de werke loosheid, terwijl de kleine nering een crisis doorworstelt, zooals ze er nog nooit eene gekend heeft. Het is opperbest, dat van zoo gezag hebbende zijde als die van den heer Hy mans, eens klaar en krachtig gezegd is, dat de liberalen er voor bedauken om den staatswagen uit het moeras te helpen til len, terwijl de socialisten er bovenop zouden blijven zitten. Het Belgisch vol! heeft een democratische regeering ge wild, het moet er nu van proeven tot het biltere einde den beker van het so cialisme moet het thans uitdrinken tot op den bodem... Tot dat het socialisme uit braakt, zooals bet volk in Engeland, in Duitschland, in Oostenrijken Hongarie,in Spanje en vooral in Italië het socialisme uitgebraakt heeft. Het is de moeite waard om te noteeren dat het leidende katholieke blad La Libre Belgique openlijk erkent, dat de heer Hymans bet bij 't rechte eind heeft. De katholieken hebben een enorme fout be gaan, door zich alléén met de socialisten in te schepen, zegt dit blad. De intrigen hebben de overwinning behaald van den gezonden zin. Vandaag heeft iedereen den indruk, dat de huidige gouveruementeele samenspanning niet lang meer kan duren. Reeds eischen zekere bladen van links de ontbinding der Kamers En... aan Poullet en Van Cauwelaert vraagt de Libre Belgique thans Wat denken van deze ontbinding en van nieuwe ver kiezingen de strategen, die de rechterzijde naar het bondgenootschap met de socia listen hebben geleid Opmerkenswaard en teekenend voor den indruk, dien de woorden van den beer Hymans te Mons gemaakt hebben in bet land, is ook het spontane protest van den heer Paul Emile Janson tegen de verden king, als zouden zijn onthullingen over Lopbem ais een proefballonoeken voor een nieuwe tripartite bedoeld zijn ge weest. Ook hij wil thans dat men wete dat hij langs géén weg meer voor een samenwerking met de socialisten te vin den zal zijn. Alles gaat goed, en alles komt op z'n tijd. Uit De Nieuwe Gazet Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. 0 m a a a a Aankondigingen Op 4en 2'bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3* en 4* 0.35 fr. met minimum van 1 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweeihandel Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN»' n Goud, ZÜT6F, ftiekei PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe Zicht- Speelkaarten ,en taw'e~ dezen _genadigk prijzen'., 1L - PROVINCIEBESTUUR VAN WEST-VLAANOEREN 3* Afdeeling STAD POPERINGHE De Gouverneur van Uest-Vlaanderen, Gezien artikel 5 van het Koninklijk besluit van 12 December 1924 betrekke lijk tot de MllL- en POOTPLAAG Gezien het verslag en de voorstellen der Heeren Opzieners-Veeartsen Yanmid- delen en De Jonckheere van 22 Februari 1920, in overleg met de afgevaardigden der landbouworganismen Overwegende dat de provincie West Vlaanderen om zoo te zeggen vrijgekomen is van de muil- en pootplaag Overwegende dat deze smetziekte nog sleeds beerscht in de andere provincit'n van het land en dat er dientengevolge gevaar bestaak, van nieuwe besmetting voor het vee van West-Vlaanderen, voor namelijk op dit tijdstip van het jaar, door het iubrengen van vee uit andere provinciën Besluit Artikel 1. Van eersten Maart tot vijftienden Mei 1926, moeten al de run deren komende uit eene andere provincie binst tien dagen bij den invoerder of be stemmeling in eenen slal gehouden wor den zooveel mogelijk afgezonderd van alle ander vee vooraleer zij mogen in de weide geplaatst, of op eene markt te koop gesteld, of op gelijk welke wijze verhandeld worden. De eigenaar of houder van zulk inge voerd vee, moet onmiddellijk de aankomst ervan kenbaar maken aan den Burgemees ter der gemeente waar de dieren in quaran taine gesteld worden. De politie dezer gemeente zal eene lijst met korte beschrijving, dezer dieren op maken. Een afschrift dezer lijst zal door den Burgemeester onmiddellijk gezonden wor den naar den opziener-veearts, met bij voeging van naam en adres der eigenaars of ouders der dieren, de dagteekening hunner aankomst en de plaats waar de quarantaine doorgebracht wordt. Al de dieren in één en deozelfden spoorwagen uit eene andere provincie aangekomen, moeten de quarantaine in eene en dezelfde plaats overbrengen. Runderen die uit de officieele quaran tainestallen der grens RECHTSTREEKS in West-Vlaanderen aankomen, moeten aan geene nieuwe quarantaine onderwor pen worden. Artikel 2. In geval van overtreding der schikkingen van het tegenwoordig besluit zullen de maatregelen en straffen voorzien door de artikels 44 en 46 van het koninklijk besluit van 12 December 1924betrekkelijktotdemuil-en pootplaag toepasselijk zijn. Dit ongeminderd de burgerlijke verant woordelijkheid waaraan de overtreders zich zouden blootstellen. Brugge, den 24 Februari 1926, De Gouverneur, Baron JANSSENS de BISTHOYEN. Wilt ge Echte Hollandsche Nicotine gewaarborgd 290-300 graden per kilo. Koopt bij Frans VANDEPLAS, Koninklijke Maatschappij DE PHILHARMONIE MAANDAG 15 en DINSDAG 16 MAART 1926 om 6' 1)2 ure 's avonds PRACHTIGE VERTOONINGEN met de kunstvolle medewerking van Mevr. Th. Cüypers en Mevr. L. Devüist tooneelspeelsters uit Brussel. drama in 3 bedrijven, door X. De Tière gevolgd door blijspel in één bedrijf door Eug. Fortiu en Em. De Veen. 11 Stad Op Zondug 1-4 Alanrt 1926 om 2 1/2 ure, 30 Groepen en Wagens Sensationncele Balletten L««t en Ytrsp-; A 3E GAZET YAS POPES H6KE Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden Nicotine gewaarborgd per kgr. Allemaal in puilen vee 1 kgr. SPECIALE BIJGEVOEGDE TRAM Naar we uit goede bron vernemen is het om zeggens eene afgedane zaak. Het bestuur onzer jeugdige maatschap pij "Jong Poperingheheeft het flink gedacht opgevat, tens het. aangename met het nuttige te paren door een der gelijk feest, hier in onze stad, in te richten. En inderdaad, hier in Poperinghe, met onze tattoo.e maatschappijen en gilden, indien allen eens willen, eenie der heeft er ten andere zijn voordeel en plicht bij, zooveel mogelijkhel reemde tolk naar onze stad te lokken, waarom zou dit hier niet gaan Dat dergelijk feest een overgroot suc ces zou beleven,lijdt geen den minsten twijfeldaarbij wie herinnert zch niet (onoer de ouderen inzonderlijk) de zoo groote volkstoeloop ten tijde der toen vermaarde Popcringsche Calvaeaden ingericht door den alsdan bestaanden 4 Cercle des XEens een eerste stap. en stilaan zou dit feest zijne vroegere vermaardheid herwinnen. t an nu af reeds is de deelneming erzekerd van verscheidene wagens en groepen, en naar 't schijnt zouden ook wedstrijden, voor de verschillende ka- te g or ie n, worden uitgeschreven, en met geldelijke prijzen begiftigd zijn. Eencommercieel-gedeelte zou hierbij worden gevoegd om onze nij vera ars toe te laten er vneteen iets nuttigs can te maken. Daarom doet het inrichtend bestuur een oproep tot al de maatschappijen van stad, en noodigt hunne Voorzitters of hun afgevaardigde, uit op de hier toe belegde vergadering. Woensdag a s. I Maart, om 7 ure 's avonds, in het Hotel-Palace, Yperstraat. Uitleggingen zulten er worden verschaft, alsmede de deelnemingen aanreerd. Te Zweveghem bij Kortrijk werd begra ven de 83 jarige oud-volksvertegenwoor diger en oud-seaator Vandevenne. De Vandevennes zijn notaris van vader tot zoon, deftige, fatsoenlijke en rijke Vlaam- sche burgers. In 1900 werd de overledene voor de eerste maal liberaal kamerlid voor bet arrondissement Kortrijk gekozen In 1912 verliet hij de Kamer voor den Senaat. In 1919 zag hij van zijn mandaat af. Het weze herinnerd dat de overledene door de Duitschers werd gedeporteerd, lu de fabriek Bekaert, waar men pinne- keusdraad vervaardigt, hadden de werk lieden kloekmoedig geweigerd voor den vijand te werken, in afwezigheid van hun fabrikant. Dadelijk worden bedoelde ar beiders naar Duitschland en de Fransche frontlijn gedeporteerd. Senator Vandeven ne, die toen meer dan 70 jaar oud was, onderging tegen alle recht en reden dezelf de straf, die hij manhaftig doorstond. Ondanks de ontberingen en de gevangen schap heeft hij de bevrijding van zijn land beleefd. Hij genoot dan ook de algemeene achting. Menig katholiek mandataris heeft er aan gehouden zijn lijkplechtigheden bij te wonen. Hier weze herinnerd dat de overledene ook een slachtoffer van politie ke onverdraagzaamheid is geweest. In dertijd was een groot deel, zooniet de meerderheid der gegoede burgerij van het Vlaamsche land liberaal, maar uiterst ge matigd met de kenspreuk de pastoor in zijn kerk en de burgemeester op het ge meentehuis. Maar al die liberalen gingen er kerk. Zoo was het ook met de familie Vandevenne gesteld. Zekeren dag kwam op Zweveghem een nieuwe pastoor. De schoolstrijd van 1879 was begonnen. No- aris Vandevenne moest het vooral ont gelden, hij het hoofd van de liberalen van Zweveghem, dat toen een liberaal gemeen- ebestuur had. Het ging zoover dat deno- aris geen voet in de kerk meer kon zetten zonder hel mikpunt der sermoenen te zijn. Hij verliet dus zijn parochiale kerk om 's Zondags mis te hooren hetzij te Kortrijk hetzij in het omliggende, tot hij voor goed thuis bleef. Toen kon de liberale meerder ïeid gekelderd worden. Turn-Club "De Onvermoeibaren o o POPERINQNE o o n Den Zaterdag avond om 7 ure Alge meene Herhaling voor de groote Turners. Het Bestuur. De raid BrussehKinshasa Dinsdag morgend zijn onze Belgische vliegers, Onder-Luitenant Medaets, als pilote, Luitenant Yerhaegbe als waarne mer en Adjudant Coppens als mekano, met het vliegtuig ^Koningin Elisabeth» op het plein van Evere opgestegen voor de eerste der zeven vluchten Brussel-Belgra do, 1415 km. Om 6 50 ure vertrokken, zija ze om 14.10 ure te Pancevo (Belgrado) behou den geland, 't zij met eene voorsprong van meer dan 2 uren op het voorziene uur of met eene gemiddelde sneibeid van 200 km. per uur. Woensdag morgend, te 7 ure, namen ze te Belgrado het vertrek voor den twee den rit. Belgrado-Athénes, 980 km. waar ze reeds 's middags landen na 5 u. vlucht t zij gemiddeld 200 km. ia 't uur. Dond erdag deden ze hun derde rit, 't zij AL oes-Heliopolis, w aar ze eveneens behouden zijn aangekomen na 1250 km vlucht, waarvan 730 km. boven de zee. Vandaar vertrokken ze Vrijdag mor gend voorde vierde rit Heliopolis-Atbara 1450 km. Gemeentekrediet van Belgie. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben zeker klaar genoeg de oogen van het publiek doen open gaan. 't Is daarom dat wij gedacht hebben te dezer gelegen heid nog eens er op te moeten wijzen, hoe heelemaal verschillend de werkwijze van het Gemeentekrediet is, met die van andere Bankinrichtingen en hoe bij het gemeentekrediet alle onvoorziene ge vallen, alle onzekerheid, alle wisselvallig heden totaal vreemd blijven aan de be werkingen die onze inrichtingen verricht. Door zijne statuten zelf is het Gemeen tekrediet verplicht tot een soort verrich tingen van streng bepaalden aard. De fondsen, ingebracht door het publiek mo ge» tot niets anders gebruikt worden dan tot leeningen aan gemeentebesturen. Hier is geen spraak van zich te wagen in twij felachtige of gevaarlijke ondernemingen. Hier niels te vreezen van wege een al te stouten of onbedachten beheerraad, aau- gezien hij er geen meester van is de gel den te gobruiken waar hij wil. Wat meer is, ten einde de volkomene naleving der statuten te verzekeren, is er eene Com missaris der Regeering en een afgevaar digde van het Ministerie van Binnenland- sche zaken, die de bewerkingen der Maatschappij nagaan. De geldinbrengers en Obligatiehouders van het Gemeente krediet weten dus dat hun geld uitgeleerd wordt aan de gemeenten en zij weten ran een anderen kant dat de gemeenten ook altijd solvabel zijn, aangezien zij kun nen belastingen en taksen heffen. Verders valt oog aan te merken dat onze maatschappij aan de gemeenten de voorschotten slechts toestaat in de mate der middelen waarover de gemeenten be schikken ora hunne schuld te dekken.Wij herhalen bier nog eens dat de schulden der gemeenten tegenover onze maatschap pij gelegd worden door het voorafnemen van wat ons toekomt, op het aandeel der gemeenten in het fonds der gemeentenen in de cedulaire belastingen. Met zijn geld toe te vertrouwen aan bet Gemeentekrediet doet het publiek dus meer dan gewoonweg geld ver schieten, steunende op moreele waarbor gen der bestuurders hier steunt het ver trouwen op de stoffelijke, onaantastbare waarborgen, die een waar pand uit ma ken. Wij hebben er aan gehouden deze korte beschouwingen in overweging te geven, want xij zijn op zich zelf de beste weerlegging van elke bewering die het Gemeentekrediet zou willen op den zelf den rang stellen als andere Bankinrich tingen wier vertrouwbaarheid in twijfel getrokken wordt. Ter gelegenheid van half-vasten Op Zondag 14 Maart 1926 met pracbligen orgel in de zaal Pc!ace Theater WÊÊÊ^JM Uit Kóningshuette,(Duitschl.), wordt gemeld dat dichtbij Cherzow een botsing heeft plaats gehad tusschen een kolen- trein en een lokomotief, waarbij de loko- motief omver geworpen werd, met het ongelukkig gevolg dat twee spoorweg- ai beiders er onder terecht kwamen. Een hunner werd verpletterd,terwijl de andere tijdens het overbrengen naar een gasthuis overleed. (bij de Post) r 0 0 0 POSTCHECKRKKAHIN® N' 48459 Ieder medewerker Het blad *taat ter blijft verantwoor- a ffiSg j A beschikking van a! delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. Ai YN met het algemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- -v gelijk tegen den ;y Persoonlijkheden Donderdag noen.nemen we niet op. a a a a (bij de Post) Apotheker - Kleine Markt. Opvoering van Kaarten lijn op voorhand to bekomen, voor de leden en de vrouwspersonen van hun hulsgezin en met hen wonende, bij M.A. Drnut, Yperstraat tegen twee frank per voorbehoudene plaats voor de beschermende leden en óóii frank voor de andere. In de driukzaal zijn de plaatsen kosteloos. Yper, vertrek 13.00 u. j Moessen, vertr. 10.30 u. Meessen, a. 11.00 u. j Yper. aank. 20.30 u. Gemeentekrediet van Belgie. □□□□□DDoannn □□□□□□□□anno

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1