De Pensioenwetten. weekers Bericht aan de Landbouwers. I ZESDE JAAR -V 1-2 1 5 centiemen liet nummer ZONDAG -21 MAART 1920. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Rond de Wereld. Buree'gerief Gebr. DUPONT Drinkt "MAS-CAR" bier PROVINCIALE COMMISSIE FOOTBALL-CLUB, Poperinghe. liorlogerijj G.Dupont&Zoon Stierenkeuring met Prijskamp Drinkt "MAS-CAR" bier Prachtpapier In de Kamers HI am Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. ALUSRUxNUE Drukwerken te verkrijgen bij Vperstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen t Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland15.00 tr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. m Si i) Iitgevers-Eigr-naars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2. POP8JR1NOHE. POSTCHÏCKREKSNIW® W 48459 5 R AVWW Ter wille van de moeilijkheden welke de tenuitvoerbrenging der nieuwe wetge ving in zake werklieden en bediendenpen sioen, in den beginne, voorde werkgevers en mutualiteiten oplevert heeft het Minis terie van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg, in overleg met de Lijfrentkas, besloten tot in April aan staande den termijn te verlengen voor de afgifte, aan de winketten van een post kantoor der slortingskaarlen van de in Januari en Februari geboren verzekerden. De werkgevers en de mutualiteiten mo gen dus de kaarten der in Januari, in Fe bruari en in Maart geboren verzekerden tegelijkertijd inleveren nochtans moeten zij voor elkeen der drie geboortemaanden een afzonderlijk bordereel opmaken.Op de kaarten der in Januari geboren verzeker den, mogen slechts lijfrentzegels geplakt worden over de maand Januari op die der in Februari geborenen, lijfrentzegels over de maanden Januari en Februari en op die der in Maart geborenen, lijfrentze gels over Januari, Februari en Maart. De zegels voor de bijdragen der twaalf maanden volgende op de verjaarmaand van 1920 der geboorte van den verzekerde dienen geplakt te worden op een nieuwe kaart, welke door den werkgever of door de mutualiteit moeten opgemaakt worden met de aanduidingen der oude die, zoo noodig, vooral dienen gewijzigd. De stortingskaarten moeten, op het oogeublik der afgifte bij de Post, het num mer vermelden, van de rekening, welke door de Lijfrentkas aan den verzekerde toegekend werd. Indien laatstbedoelde formaliteit nog niet vervuld werd moet de aansluiting der werklieden en bedienden bij die instelling dringend aangevraagd worden. Volgens een bericht, uitgaande van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg zullen de post kantoren, binnen een veertiental dagen beschikken over een voorraad bijzondere stortingskaarten (mod. 1 A J) ten behoeve van de personen, die per dag of per halven dag voor rekening en in de woning van verschillende werkgevers werkzaam zijn (daghuursters, hoveniers' naaisters, kof fiehuisknechten enz.) Die personen kunnen kosteloos, in alle postkantoren, formules van aanvragen tot aansluiting bij de Lijf rent kas bekomen. Krachtens eeD beslissing, onlangs ge nomen door het Ministerie van Spoorwe gen, Posterijen enz., mogen de aanvragen tot aansluiting bij de Lijfrentkas bestemd om naar de gemeentebesturen gezonden te worden en de antwoord-kaarten betref fende die aanvragen, welke tot nu toe als postkaarten verzonden werdeD. thans als drukwerk gefrankeerd worden (5 centie men in plaats van 20 centiemen, voor elkeen dier beide stukken.) foor do Exvesliofliebbers. Het vervoer van reisduiven zal dit jaar geregeld zijn als volgt De rendigen voor binnenlandsch en ge ciengd verkeer, zullen alle werkdagen en ook den Zondag worden aanvaard en Hen zooveel mogelijk per goederentrein geschieden. Het gebruik van reizigers- inen zal enkel worden toegelaten als de zendingen geen ernslig bezwaar ople veren voor het publiek. Voor bet vervoer per goederentrein ïlleo de zendingen onderw orpen zijn aan e voorwaarden van tarief II. Provincie West-Vlaanderen der Prijskampen voor Vruchten to Velde BERICHT. Zooals de voorgaande jaren zullen er in 1926, in West-Vlaanderen prijskampen voor vruchten te velde ingericht worden. Deze prijskampen hebben voor doel de beste graan- en Aardappelsoorten te doen verspreiden, en alzoo de verbetering en de vermeerdering van den laudbouwop- brengsl te bewerken. De bijzondere provinciale Commissie door de Bestendige Deputatie van den Pro vincieraad aangesteld zal,zooals de vorige jaren, deze prijskampen in 1926 besturen en de jurys aanstellen wier leden de me dedingende perceelen zullen beoordeelen met toepassing eener puntenschaal waar van elke deelnemer kennis zal van krijgen De prijskampen zuilen ingericht wor den met de medewerking der officieéle en vrije landbouwvereenigingen en afzon derlek voor de leden van elke dezer vereenigingen, dewelke zijn Oe Landbouwcomicen, De Boerenbond, De Vrije Eigenaars en Landbouwersbond. De landbouwers die geen lid zijn van een dezer instellingen, kunnen ook aan de prijskampen deelnemen zij zullen eene afzonderlijke prijskampsgroep vormen. De prijskampen van 1926 begrijpen de volgeDde teelten tarwe, rogge, haver, aardappelen. Elke deelnemer mag mededingen, ofwel voor eene enkele van deze vruchten,ofwel voor verscheidene, doch, wat de granen betreft, voor niet meer dan twee van de drie soorten. Hij mag voor elke teelt slechts met één perceel mededingen en dit perceel moet ten minste 10 aren beglaan. De deelnemers moeten voor elk perceel eene vragenlijst invullen. De leden der Landbouwcomicen van den Boerenbond en van den Vrije Eigenaars en Landbouwersbond moeteD deze lijsten vragen aan het bestuur hun ner vereeniging en ze ingevuld aldaar terugbestellen. De landbouwers die geen lid zijn van een dezer instellingen, moeten de lijsten die zij noodig hebben vragen in het secre tariaat der provinciale Commissie en de zelfde na invulling aldaar terugzenden. Al de ingevulde vragenlijsten moeten naar dit secretariaat gezonden worden, ten laatste den 15 Mei 1926. Namens de Provinciale Commissie BW Mgr. Ernest VAH ROEY Het officieel orgaan van bet Vatikaan heeft Maandag avond de benoeming afge kondigd van Mgr. Van Roey. Vikaris-Ge- neraal van Kardinaal Mercier, tot Aarts bisschop van Mechelen. Mgr. Van Roey werd in 1874 geboren te Vorselaer. bij Herenthals. uit eene landbouwersfamilie. De vader van den nieuwen aartsbisschop ts nog in leven en is thans 80 jaar oud. De officiecle benoeming van den nieu wen Aartsbisschop zal plaats hebben in het Konsistorie dat op 25 Maart aanstaan de te Rome zal gehouden worden. De plechtigheid der wijding zou dan kunnen geschieden binnen eene maand, Na 'n Zondag rust, waarop or enthou siast geoefend werd, herneemt dus heden de voetbalcompetitie. En dat herpakken vangt aan met 'n korte maar niettemin gevaarlijke verplaatsing naar de herbo ren Yzerstad Dixmude. En toch hopen we, hopen we vast en onvoorwaardelijk op de beide puntjes. Niet dat we Dix- mude's elftal heelemaal versmaden, Niet tegenstaande de wanhopige krisis, waar door ze sedert lange weken trachten te spartelen, niettegenstaande de miezerige uitslagen die ze de laatste matchen boek ten, blijft het op eigen veld toch nog 'n geduchte ploeg. Maar onze jongens gaan er heen geschoord door 'n sterke begeerte om in II* te geraken, en ge schraagd door 'n begeesterende suppor- tersschaar. Ze zullen spelen met 'n «roode duivelsche» geestdrift, van den aftrap tot 't einde.... en ze zullen winnen, omdat de jeugdige geestdrift bet halen zal op de moedelooze gelatenheid en de spookach tige zekerheid van den ondergang. Keikoppen, wint ge Zondag dan mogen we nog de meest optimistische vooruit- richten koesleren voor het kampioenschap Na de verheugende beslissing van het Centraal komileit der scheidsrechters heb ben we meer hoop dan ooit. En die hoop, die ge zelf nog intenser in U draagt dan vvij.zal u Zondag ter zege brengen Dan zal de beiaard spelen, van al uw toren transen En gij supporters, doet ook uw plicht Met honderd gaat ge mee. Geen achter blijvers, geen twijfelaars. Teruggesteund door u en bezield met 'n grenzelooze geestdrift zullen onze elf getrouwen hun 0n uw club toekomend jaar in II* brengen Keikoppen, goed heil I KEIKOP. Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 tr. de regel. Op 3'en 4' 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelliandei Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN io Goud, Zilver, Klckcl PABRUREN in GoudDiamant bij Yperstraat, 2 Poperinghe. STAD POPERINGHE Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen der stad Poperinghe maakt kenbaar dat, ingevolge beslissing der Bestendige afvaardiging, eene keuring van stieren zal plaats hebben te PoperiDghe, Berten- laats, op Woensdag 31 Maart aan staande, om 9 1)2 uur 's morgens Alle stieren van den omtrek van Pope ringhe mogen aangeboden worden. Ten einde deze keuring aantrekkelijker ie maken, heeft het stadsbestuur besloten voor iedere soort aangebodene slieren, twee eeremetalen uit te reiken, te weten Stieren zonder tand van volwassene Twee bronzen eeremetaleD. iStieren met een of twee tanden van volwassene 1* Een zilveren eeremetaal, 2* Een bronzen eeremetaal. 3) Stieren met ten minste drie tanden van volwassene I* Een zilveren eeremetaal, 2* Een bronzen eeremetaal. De keurraad behoudt zich verders het recht voor, de eereteekens al of gedeelte lijk uit te reiken volgens het belang en de verdienstelijkheid der aangeboden dieren. Het stadsbestuur doet een oproep tot al!e landbouwers om aan deze keuring tegenwoordig te zijn en zoo talrijk moge lijk met hunne dieren op te komen. De eereteekeBS zullen aanstonds na de reuring uitgereikt worden in een der zalen van het stadhuis, alwaar de WelEdele f(eêr Baron Pecsteen eene klein# aan spraak zal houden, om eenige aanduidin gen te geven nopens provinciale veror deningen en eenige raadgevingen voor de verbetering van het runderras. De Burgemeester, N. LAHAYE, Belangrijk Bericht Pensloengilde "Z0RGEJ1 voor MO^GEfL, De leden dezer maatschappij reeds vóór 1 Oogst 1925 ingeschreven, worden vriendelijk verzocht op de Algemeene Vergadering te willen tegenwoordig zijn welke zal gehouden worden in het lokaal Ons Huis op Zondag 21 Maart aan staande om 10 1/2 ure voormiddag. Dagorde Storting voor 1920. De nieuwe leden ingeschreven sedert 1 Oogst laatst zullen binnen korte dagen op eene bijzondere vergadering bijeenge roepen worden. Hf.t Bestuur. Wilt ge Echte Hollandsche Nicotine Ook te verkrijgen pullen van 90 tot 100 graden Nicotine gewaarborgd per kgr. Allemaal in pullen van 1 kgr. Hij liet hem de keuze. Vader Pieter, ik zie dat uw broertje 't kleine stuk van de koek heeft. Heb ge hein niet laten kiezen, zooals ik u gezegd heb Pieter Ja, ik zei hein, dat hij mocht kiezen 't kleinste stuk of niets en hij nam 't kleinste. Vrijstelling van werkelijken Dienst Gelieve de heer minister mij te ant woorden op de twee volgende vragen 1* Indien een klant bij een handelaar in sterke dranken komt, moet deze dan, alvorens de bestelling uit te voeren, den naam en woonst vragen van den kooper? 2° Mag die handelaar verantwoordelijk gesteld worden voor een valschen naam of een valsoh adres dat hem door zijn klant zou zijn opgegeven Antwoord: 1° Het ministerieel besluit van 25 September 1925 (Staatsblad van 31 October 1925, nr 304), legt de hande laars in sterke dranken de verplichting op aan eiken kooper een stuk af te leve ren om het vervoer en het in bezit hebben van de sterke dranken te wettigen. De te betalen rechten (weetdetaxe of over- drachtstaxe), evenals de af te leveren do- kumenten,verschillen volgens dat de koo per een gewoon privaat burger of een ïikeursteker, handelaar, slijter in 't klein of weder vervoerder is Dus is het noodig dat de handelaar in sterke dranken, voor dat hij de gevraag de waar aflevert.naar de identiteit van den kooper vraagt 2° De handelaar kan verantwoordelijk gesteld worden voor de verkeerde aan duidingen betreffende de identiteit der koopers. Dat is een feitelijke kwestie in elk bij bijzonder geval te beoordeelen. Bij toepassing van artikel 57 van de wet op do militio, de werving en de dienstverplichtingen, heeft de bestuurs commissie de miliciens van verderstaan- de categorieön van den werkelijken dienst vrijgesteld i* Do miliciens van 1926, geschikt voor den gewapenden dienst, eerstop- geroepenen van gezinnen van ten minste tien kinderen of van families, tellende negen kinderen, waarvan, ten minste zes zonen 2° De miliciens van 1926, enkel ge schikt voor den hulpdienst, eerstopge- roepenen van gezinnen van ten minste zes kinderen. Overeenkomstig de wetsbepalingen is er geen vrijstelling van werkelijken dienst kunnen verleend worden aan de miliciens van wien sprake onder bovenstaande 1* en 2°, van wien een broeder reeds, als eerstopgeroepene van een gezin met ten minste zes kinderen, vrijstelling van dienst, onbepaald uitstel of ontheffing van dienst heeft genoten. Daar de commissie eerlang met hare werkzaamheden moet klaarkomen, moe ien de miliciens van 1926, die onder Nrs 1 of 2 van bovenbedoelde voorwaarden vallen en geen kennis gekregen hebben van hunne vrijstelling van werkelijken dienst, een bezwaar indienen, waarbij moeten worden vermeld naam, voor namen, datum en plaats van geboorte, gemeente van de inschrijving voor de militie, wervingsbureel waarvoor zij ver schenen zijn. Op straf van uitgesloten te zijn, moe ten de belanghebbenden hun bezwaar, per aanbevolen brief indienen aan het Ministerie van Landsverdediging, 95, Hertogstraat, te Brussel voor 25 Maart 1926. De miliciens, vrijgesteld van den wer kelijken dienst, hebben de keuze af te zien van de vrijstelling onder voorwaarde hunne verzaking, per aanbevolen brief, te doen geworden aan het Ministerie van Landsverdediging. 95, Hertogstraat, te Brussel, binnen de acht dagen volgende de beteekening van bet Wervingsbureel Het Chloorammoniak of Chloorammonium Het Chloorammoniak of Chloorammonium is een meststof meteen hoog gehalte aan ammoniakale stikstof, dat wonderbare uitslagen geeft. Het bewijs ervan werd reeds overvloedig geleverd. Te geschikter tijde en redematig gebruikt, op dezelfde tijdstippen als bet ammoniaksulfaat, verbrandt het de jonge planten niet, niet meer of niet minder als bet ammoniak sulfaat doen zou. Het past voor gelijk welke teelt. Gebruikt in verhouding van 200 tot 300 Kgr. per Hectaar, oefent zijn Chloor, evenmin als het zwavelzuur van het ammoniaksulfaat, niet den minsten nadeeligen invloed uit op plantengroei. Het Chloor, evenals bet zwavel, dat men in de weefsels der planten aantreft, vormt zekere samenstellende grondbestanddelen. Het Chloor, evenals het zwavel, is eea bijkomend voedzaam bestanddeel van de ptantencel. Het Chloorammoniak beeft hel voordeel de larven #n de woekerplanten te vernietigen. Verdere inlichtingen en beste gebruiksaanwijzingen kosteloos te bekomen bij A. J. Schenck. 105 Lombardstraat, Brussel. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben zeker klaar genoeg de oogen van het publiek doen open gaan. 't Is daarom dat wij gedacht hebben te dezer gelegen heid nog eens er op te moeten wijzen, hoe heelemaal verschillend de werkwijze van het Gemeentekrediet is, met die van andere Bankinrichtingen en hoe bij het gemeentekrediet alle onvoorziene ge vallen, alle onzekerheid, alle wisselvallig heden totaal vreemd blijven aan de be werkingen die onze inrichtingen verricht. Door zijne statuten zelf is het Gemeen tekrediet verplicht tot een soort verrich tingen van streDg bepaalden aard. Do fondsen, ingebracht door het publiek mo gen tot niets anders gebruikt worden dan tot leeningen aan gemeentebesturen. Hier is geen spraak van zich te wagon in twij felachtige of gevaarlijke ondernemingen. Hier niels te vreezen van wege een al te stouten of onbedachlen beheerraad, aan gezien hij er geen meester van is de gel den te gebruiken waar hij wil. Wat meer is, ten einde de volkomeno naleving der statuten te verzekeren, is er eene Com missaris der Begeering en een afgevaar digde van het Ministerie van Binnenlar.d- sche zaken, die de bewerkingen der Maatschappij nagaan. De geldinbrengers en Obligatiehouders van het Gemeente krediet weten dus dat hun geld uitgelee, d wordt aan de gemeenten en zij weten van een anderen kant dat de gemeenten ook altijd solvabel zijn, aangezien zij kun nen belastingen en taksen heffen. Verders valt nog aan le merken dat onze maatschappij aan de gemeenten de voorschotten slechts toestaat in de mate der middelen waarover de gemeenten be schikken om hunne schuld te dekken.Wij herhalen hier nog eens dat do schulden der gemeenten tegenover onze maatschap pij gelegd worden door het voorafnemon van wat ons toekomt, op het aandeel der gemeenten in hel fonds der gemeenten en in de cedulaire belastingen. Met zijn geld toe te vertrouwen aan het Gemeentekrediet doet het publiek dus meer dan gewoonweg geld ver schieten, steunende op moreele waarbor gen der bestuurders hier steunt het ver trouwen op de stoffelijke, onaantastbare waarborgen, die een waar pand uit ma ken. Wij hebben er aan gehouden deze korte beschouwingen in overweging te geven, want zij zijn op zich zelf de besle weerlegging van elke bewering die het Gemeentekrediet zou willen op den zelf den rang stellen als andere Bankinrich tingen wier vertrouwbaarheid in twijfel getrokken wordt. In Zuiden der Zuid-Araerikaansche republiek Peru heeft Vrijdag eene gewel dige aardbeving plaats gehad. Op ver scheidene plaatsen zijn instortingen gebeurd, waardoor de verbindingen afge sneden waren. Ook het verkeer op de Zuiderspoorwegen is moeten stop gezet worden. Landbouwer Louis Duroussoy, van Compiègne, was van de jacht thuis geko men en had zijn geweer in een hoek der keuken gezet. Zijn 12-jarige zoon Lucien greep het wapen dat steeds geladen was en deed een schot afgaan. Zijn 17-jarige zuster werd getroffen en plofte op den vloer De ongelukkige was op den slag gedood. Een soldaat der Reichswebr, welke 's nachts op schilwacht stond te Spamlau, schoot op drie personen, die over de om heining wilden klauteren. Deze antwoor den met revolverschoten en doodden den soldaat. (bij de Post) - Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. n Mededeeling van de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas Secretariaat Provinciebestuur te Brugge Kamer 7. De deelneming aan deze prijskam pen is kosteloos. Er zal minstens 10.000 frank aan prijzen besteed wor den. De Sferetr. ris-Tresorie. De Voorzitter, A. Abeel. A. Olivier. Opvolger van Kardinaal MERCIER als Aartsbisschop van Mechelen (bij de Post) gewaarborgd 290-300 graden per kilo. Koopt bij Frans VANDEPLAS, Apotheker -:- Kleine Markt. Bericht aan de miliciens van 1926. Vraag van den heer PIBRCO Gemeentekrediet van Belgie.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1