I van Buitengewone BEKLRPIESTOET ZESDE JAAR 13 centiemen het nummer ZONDAG II APRIL 19*20. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. G.DiiponUZoon Drinkt CHASS Bier Buitengewone ^EKLflJVIESTOET Rond de Wereld. Bureeigerief Gebr. OUPONT Horlogerijj OE OUDERDOMSPENSIOENEN Drinkt "MAS-CAR" bier Steeds de kwestie der Schulden mm i Prachtpapier ■Hl Schoolgerief Speelkaarten 1 o Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Vperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 7.50 tr. buiten stad, met de post9.00 fr. Buitenland45.00 tr. Men abonneert op alle Delgieche Poetkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. l)e tiaamlooze ingezomlen artikels worden geweigerd. w w a ir w r m a li tg evers-Eigenaars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. N' - A8459 - a a a a a Aankondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.40 ir. de regel. Op 3* en 4' 0.35 fr. met minimum van 4 fr. Rouwberichten 0.50 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelharidel Monters Lip Roskopff - Patent, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Goud, Zilver, NSekei PABRUREN in Goud, Diamant. I bi> Vperstraat, 2 Poperinghe. Het ministerie van Arbeid en Nijverheid deelt mede Er wordt in herinnering gebracht dat de werkgevers en de mutualiteiten in den loop dezer maand, aan de Lijfrentkas de stortingskaarten der in de maanden Janua ri, Februari en Maart, van weldanig jaar geboren verzekerden dienen over te ma ken. De werkgevers en de mutualiteitsver eenigingen zijn er toe gehouden aau de Lijfrentkas de stortingskaarten, zelfs deze waarvoor het op de Lijfrentkas geopend rekeningsnummer hen niet zal bekend zijn over te maken. In dit geval zullen zij er voor zorgen, op de stortingskaart, den familienaam en de voornamen van den verzekerde voluit te melden, alsmede de plaats en den datum zijner geboorte. I)e mulualiteitsvereenigingen boeven, om tot die verrichting over te gaan, even eens niet te wachten tot dat de controleurs der belastingen hen bet bij art. 04b van het koninklijk besluit van 49 November 4925 voorzien getuigschrift hebben over gemaakt of aan hun leden verschaft, be doeld getuigschrift bevat de bevestiging dat het bedrag van hel globaal inkomen van den belanghebbende de 45.000 fr. niet overschrijdt. Die getuigschriften zullen slechts in den loop der maand April kunnen worden afgeleverd bijzondere onderichtingeu zullen eerstdaags aan de mutualiteitsver- eeniging worden gegeven. Bij ontvangst der getuigschriften zullen de afgevaardig den der mutualiteiten aan de Lijfrentkas den naam en het rekeningsnummer hun ner leden bekend maken, in geval deze, uit hoofde van hun inkombedrag, de wet tige en reglementaire voorwaarden om van de Rijkspremiën te genieten niet ver vullen. De afgevaardigden mogen op blad zijde 2 van het bordereel 2b aan de ver klaring de volgende woorden toevoegen behoudens gebeurlijke w ijziging Per Vliegmacbien Daar de Noordpool AWWW De Byrd-expeditie uit Brooklyn vertrokken De Noordpoolexpeditie, onder de beve len van den scheepsluitenant Byrd, der Amerikaansehe marine, die in Mei beproe ven zal de Noordpool per vliegtuig te be reiken is, Maandag 5 April, aan boord van de stoomboot Chantier uit Brooklyn naar Kingsbay (Spitzberg) vertrokken van waaruit de tocht zal aanvangen. De expe ditie bestaat uil zes en veertig man, al vrijw illigers matrozen,vliegers en werk tuigkundigen. De vliegtocht naar de Pool zal ondernomen worden door den heer Bennett, loods, en luitenant Byrd, aan boord van een Fokker, Josephine-Ford gedoopt, ter eere der dochter van den heer Etsel Ford, die de expeditie gelde lijk steunt. Men denkt dat de vlucht den 43 Mei zal kunnen aangevangen worden. Op dien datum staat de temperatuur in de Poolstreken het laagst en zijn de mist- luehten bet zeldzaamst. De Pooltocht zal in zes vluchten afge legd worden de eerste van Spitzberg naar Pearyland, t zij ongeveer 400 mijlen ten einde er een depot van naphte, eet waren en kleederen in te richten de tweede de terugkeer naar het vertrek punt de derde de overbrenging van nog meer voorraad naar Pearyland, van waar de vliegers dan een vlucht van 850 mijlen rond de Pool (met terugkeer naar Paeryland) zullen ondernemen. Indien deze vlucht gelukt, zal een andere (van 800 mijlen) boven de onbezochte gewes ten van 't Noord-Westen gedaan worden ten einde er nieuwe landen te ontdekken. Deze laatste luchtvaart zal de ontdekkings reiz.gers naar Spitzberg terugbrengen. Alcemeene Spaar- es Lijfrentkas I. Op het oogenblik der afgifte aan de Post, moet op de stortingskaart ver meld slaan bet nummer der lijfrentereke uing, dat aan den verzekerde toegekend werd. Is dat nummer nog niet gekend, tengevolge van uitzonderlijke gevallen (aanviaag tot aansluiting nog niet terug gezonden door het Gemeentebestuur, re keningnummer nog niet opgegeven dooi de Lijfrentkas, enz.) dan mag de stortings kaart, bij uitzondering zonder dat num mer, ter post afgegeven worden, doch, alsdan moeten al de andere opgaven,ver- eischt door den gedrukten tekst der kaart verst rekt worden cn, namelijk, de juiste geboortedatum van den verzekerde en al zijn voornamen, ten volle uitgeschreven (volgens de eenzelvigheidskaart). Het spreekt van zelf dat, ondanks die vergun ning, de normale aansluiting desgeval lend, onveiwijld, door den middelaar, moet bewerkt worden. II. Gedurende de laatste weken heeft de Lijfrentkas, van verschillende midde laars, 52 aanvragen om rekeningnummers (mod. 1458) ontvangen, welke, samen, verscheidene honderden namen begrijpen, zonder aanduiding van den naam en het adres van den afzender. De Lijfrentkas verkeert dus in de onmogelijkheid die aandragen in te willigen. De middelaars die sedert langer dan een maand rekening nummers zouden gevraagd hebben zon der antwoord te krijgen, zullen dus wel doen hun aanvraag te hernieuwen, mits zorgvuldig een formule nr4458in te vul len en hun naam en adres daarop niet meer te vergeten. III. Op de aanvragen om rekening nummers moeten al de voluitgeschreven voornamen der aangeslotenen en de juis te geboortedatum (volgens de eenzelvig heidskaart) opgegeven worden. IV. In geval bij vergissing een twee de nummer aan den middelaar toegekend werd en indien de Lijfrentkas daarvan kennis gekregen heeft, als gevolg op den omzendbrief nr. 4001 (werkgevers), ware het niet noodig rekening te houden van bet nummer dat vermeld staat bij het adres van dezen omzendbrief. De Lijfrent kas is bezig met de nummers na te zien welke aan 30.000 middelaars toegekend werden. De Tolrechten in de Fransche Earner Met 30% verhoogd De Fransche Kamer heeft het éénig ar tikel der wet aangenomen waardoor de tolrechten met 30% verhoogd worden, uitgezonderd voor w at betreft tabakdag bladenpapier, koffie, cacao, graan, suiker gescheiden stukken van landbouwma- chienen. Dit artikel werd aangenomen met 34 4 tegen 39 stemmen. De zenuwen van de Kamer waren na bet fiscale debat en vooral Da de laatste urenlange nachtzilting uitgeput. In een lustelooze sfeer besprak ze het voorstel tot tijdelijke lariefverhooging met 30%. De heer Falcoz, verslaggever der douane- eommissie, verklaarde onder meer De redenen liggen voor de band de schommelingen van den frank ea de stij ging van de wereldprijzen. Sinds 1922 bleven die rechten onveranderd met bet gevolg, dat de bescherming van de natio nale productie nu veel minder is dan in 4922. Weliswaar staat hiertegenover dat de w aardevermindering van de munt zelf een vorm van bescherming is in zoover als de aankoopen in bet buitenland sterk vermin derd zijn. Tot voor kort was die waarde daling een belangrijke uitvoerpremie. De laatste maanden echter is de Fransche uitvoer zeer gedaald, onder andere ten gevolge van de moeilijkheid zich over de grenzen grondstoffen te verschaffen. Als redmiddel is nu in den Senaat voorge steld de douanerechten op den goudvoet te berekenen. Maar dit ware een te krasse verhooging geweest, welke vergelding zou uitlokken. Bepaalde landen genieten al ten opzich te van Frankrijk een minimumtarief, en kele andere laten die rechten op de goud basis gelden. De voorgestelde verhooging zal Frankrijk ook in slaat stellen conces sies vau andere landen op dezelfde ma nier te beloonen. Wel moet het leven daarvoor duurder worden, al blijft leef tocht van verhooging vrijgesteld. De re geering schat de stijging van de duurte als gevolg daarvan slechts op 4 Van andere zijde wordt die op koffie op 4, op bier zelfs op 9 ten honderd geschat. De suikerprijzen stegen ai bij de aankondiging van dien maatregel. STAD POPERINGHE ZONDAG 18 APRIL 1926 DépotD. GRUWEZ, Crombeke. De gevolgen van den achteruitgang van het geboortecijfer in den oorlog, beginnen zich in de landen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, reeds te laten gevoelen. Dit is vooral het geval in Duitschland, waar hel geboortecijfer van jongens van het jaar 4914 tot 4917 van 934.200(4914) tot 471.300 (494 7) gedaald is. Tot 4920 steeg het weer tot 927.400. Nadien is weer een achteruitgang ingetreden, zoo dat het aantal dezer geboorten in 1924, nog 656.300 bedroeg. Volgens statistieke berekeningen zal het gebrek aan 4 4 jarige jongens in Duitsch land in de jaren 4927-34 zeergroot zijn, d. w. z. het zal tot het jaar 4934 sterk toenemen en dan tot het jaar 4934 weer tot het peil van 1927 dalen. Voor de afzonderlijke jaren zijn, na af trek van het aantal gestorven jongens, de cijfers van 44 jarige jongens als volgt: 192"/ 4929 4934 4933 724.000 522.000 351.000 536 000 1928 4930 4932 4934 verband 702.000 400.000 368.000 670.000. met deze Een blad zegt, in cijfers, dat bet de taak van de vakveree- nigingen moet zijn, van den nood, dien het intredende mindere aanbod van door de school ontslagen leer- en arbeidskrach ten veroorzaakt, voor de jeugd een deugd te maken. De voorwaarden, waaronder het opnemeD der leerlingen in de verschil lende ambachten geschiedt, behoeven sinds lang hervorming. Die noodzakelijke hervormingen zijn niet eerder te verwach ten, dan wanneer zij dringend noodig zijn De leertijd is in vele gevallen op geheel andere gronden vastgesteld dan den voor de opleiding tot gezel of hulpkracht noo- digeo tijd. Een leertijd van vier jaren is veel te lang, daar immers de opleiding met den leertijd niet afgesloten is. Het zoogenaamde kostgeld is gewoon lijk zoo karig, dat het voor de meeste ouders, vooral in groote gezinnen, onmo gelijk is, hun jongens te laten opleiden. Kortom, de voorwaarden dienen voorde ouders gunstiger te worden, in dit op zicht is een achteruitgang van het tot dus ver te groote aanbod zelfs wenschelijk. Bovendien heeft een tegemoetkoming reeds in zooverre plaats, dat der jeugd de kazernejareu bespaard blijven. ingericht door «JONG POPERIJS GHE Tijdelijke Uitwijking van Werklieden naar Frankrijk. Te vervullen pleegvormen Het Ministerie van Buileulandsehe Za ken meent aan de Belgische werklieden die naar Frankrijk gaan wei ken de regle menteering betreffende het verblijf van vreemde werklieden aldaar te moeten herinneren. Tijdelijke Uitwijking van Werklieden Te vervullen pleegvormen voor de iverklieden, die begeeien lijde lijk hun verblijf in Frankrijk le nemen De Belgen die in Frankrijk wensoben le werken, moeten 1) Van den werkgever (patron) een ge tuigschrift van indienstneming (certifieat d'embauchage) bekomen 2) Dit getuigschrift doen viseeren door den Franschen Opziener van den Arbeid (Tnspedleur du Travail), ïn' WféM ressort zij hun bedrijf uitoefenen zullen 3) Zich met het aldus geviseerde ge tuigschrift aanbieden op een der immi- gratiebureelen of frontierposteo, waar zij door de zorgen van den bijzonderen grens- kommissaris zullen voorzien worden van een vrijgeleide (saufconduit), die hun toe laat zich naar de plaats te begeven waar zij eene betrekking hebben 4) Binnen de 48 uren na hunne aan komst in deze plaats, moeten de vreemde werklieden hunne tegenwoordigheid mel den aan den politiekommissaris of, indien er geen is, aan den burgemeester (maire), hem vier photographicn afgeven, in volle gelaat getrokken, en met ontdekt hoofd, en hem de volgende inlichtingen geven naam, voornamen, afstamming (met da tum en plaats van geboorte), beroep, nationaliteit, familietoestand naam, ouderdom en nationaliteit van de(n)echt- genoot(e) voornamen, ouderdom der kinderen onder de 45 jaar laatste woon plaats in het buitenland. N B. Krachlens art. 66 der Fransche wet op de Financiën van 13-7-4925, is het recht van 68 Fr. dat geëischt wordt bij het afleveren of bet vernieuwen der indentiteitskaarten van vreemdelingen, verminderd op 40 Fr. voor zekere cate- goriën van personen en bijzonderlijk voor de loontrekkende arbeiders, op voorw aar de dat deze zich aan bovengemelde regle menteering onderworpen hebben. De werklieden, die zich naar Frankrijk zou den begeven hebben, zonder zich op een immigratiebureel of een frontierpost aan gegeven te hebben, zouden er toe ver plicht zijn het maximum-recht van 68 Ir. te betalen, dat op de niet-bevoorrechte vreemdelingen geïnd wordt. De identiteitskaarten zullen geldig zijn voor twee jaren, elk begonnen jaar tcit voor een gansch jaar (bijv. een kaart af geleverd den 6 April 4926, is geldig tot einde 4927). In geval van verandering van woon plaats in Frankrijk, moet de vreemde ar beider binnen de 48 uren na zijne aan komst, zijne identiteitskaart doen viseeren op de Mairie of op het politiekommissa- riaat van zijne nieuwe woonplaats. Geniet een arbeider van het verminderd recht van 40 Fr., dan zullen zijn ectatge noot®, vader, moeder en kinderen, die met hem inwonen, dezelfde gunst genie ten Aan de Oorlogsinvalieden van liet Arrondissement Yper Ten einde alle verw arring te vermijden in de aanvragen tot vergoedingen of hulp brengt het Arrondissements-Comiteit van het Nationaal Werk derOorlogsinvalieden ter kennis der Invalieden dat er in Belgie twee afzonderlijke inrichtingen bestaan die voor doel hebben, hulp te verleenen en in de noodwendigheden der Oorlogsin- valieden en Verminkten te voorzien. 1. HetAsile des Invalides(A.S.I.B.) waarvan in het Arrondissement eenige afdeelingen beslaan, namelijk in Yper en Wervick, dat kostelooze woningen ter be schikking stelt der Oorlogsinvalieden die ten minste 70o)o invaliditeit hebben. 2. Het Nationaal Werk der Oorlogs invalieden (O.N.I.G.) waarvan een Co- inileit bestaat in ioder Arrondissements hoofdplaats, en aan al de Oorlogsinvalie den de volgende voordeelen verleent 4) Huwelijksvergoeding 250 fr. 2) Geboortevergoeding 400 fr. per kind 3) Hulp in geld in geval van nood. 4) Buitengewone hulp voor verkloeking 5) Geneeskundige zorgen 6) Leeningen voor aankoop van huis, handelsinrichling, enz. 7) Kunstmatige toestellen 8) Verzorging in een hospitaal of sana- orium 9) Begravingskosten en hulp aan de de weduwe en kinderen beneden de 18 aren. Hel Arrondissements-Comiteit van Yper van het Nationaal Werk der Oorlogsinva- ieden vergadert regelmatig den 4 sten Woensdag van iedere maand, alle vragen ot vergoeding, hulp of leening mogen rechtstreeks gericht worden hetzij tot den Voorzitter of den Secretaris-Schatbewaar der, hetzij tot een lid van het comiteit. HET COMITEIT Öe Voorzitter Robert Clinckemaille, Elverdinghestraat, 25, Yper De Onder-Voorzitter Eugene Biebuyck, Meenensteenweg, Yper De Secr.-Schatbew. J Van der Mersch, Steu rstraat, 8, Yper Bestendig Secretaris: Oscar Moletn, Yper .eden Edmond Caenepeel, AiméGruwez sai Gruwez, Amédée Dumon,allen te Yper Emile Dezegher, 28, Groote Markt, Pope ringhe. Meaning van een Amerikaansch financier M John Mody, voorzitter eener finan- cieele maatschappij te New-York, heeft in een Londensch dagblad zijn meening doen kennen over de zooveel en druk bespro ken kwestie der schulden onder bondge- nooten. M. Mody verklaart, dat veel Ame rikanen denken dat de oorlogsschulden nooit hadden mogen beschouwd worden als eenvoudige handelsschuldende recht vaardigheid eischt dat de Amerikaansehe schuldvordering op Eoropa gestort wor de in de massa der gemeenschappelijke offers, omdat de zegepraal niet alleen de bondgenooten: maar ook Amerika van het Pruisisch militarism gered heeft en voegt erbij Is Amerika in den oorlog getreden als do goede Samaritaan Neen Het heeft er zicb meè gemoeid om zijn huid te redden het werd er in gesleurd eener- zijds, door de politiek van Duitschland, en anderzijds omdat het niet langer meer werkloos dierf blijven uit vrees Duitsch land te zien zegepralen. In de gemeenschappelijke zaak hebben wij onze dollars in de balans geworpen. Zal men nu beweren, dat die dollars met intrest moeten terug gegeven worden I In dien wij in 4947 ten prijze van 4U mil liard dollars één millioen soldaten in Frankrijk hadden gezonden, zouden wij nu aan de mogendhedeu vragen ons die uitgave terug te betalen Nochtans zouden de bondgenooten in dat geval een veel grootere verplichting jegens ons hebben dan nu. En wij zouden dan wellicht twee maal meer Amerikaansehe levens geof ferd hebben Wettelijk kunnen de bond genooten ons 40 milliard dollars verschul digd zijn, maar volgens het gezond verstand zijn zij niet verplicht ons een dollar terug te betalen. om 3 ure namiddag (Zomeruur) Tot nu hebben volgende firma's hunne bijtreding toegezegd Fabriek van Béton en Ciment-armé, Jé- rémie Veihaeghe, Poperinghe. Huis Dan. Gruwez, Crombeke, bieren, limonade, stout en pale-ale. Fabriek van Chicorei Ysrburgh, Iloes- selare. Autovervoer Cyr. Hosdey, Poperinghe. Garage CésarMotrie, Yper, Agentschap automobielen Chevrolet Brouwerij Verlende, Loo, bieren "Zon nekin Huis H. Lysy, Poperinghe, Agentschap motos Sarolea Brouwerij Masschelein, te Poperinghe, bieren Mas-Car. Cigarettenfabriek W. D. a H.O. Wills, Antwerpen, Gladia, Flag, enz. Brouwerij Germain Devos, Poperinghe, bieren Cecilia. Tabak, cigaren en cigarelten, Van der Eist, Antwerpen. Garage Oct. Devos, Poperinghe, Agent schap automobielen Imperia Cats-Bronnen Limonaden, Stavele, dé- polhouder C. Battheu-Ghesquière, Pop. Fabriek van Honingkoek ea Biscuits H. Maes-Romrcens, Poperinghe. Huis Gaston Feys, Poperinghe, pijpen. S. A LAlliaoce, essence en oliën B.P. depothouder C. Battheu-Ghesquière, Pop. C° der naaimachienen Singer, Arthur Yerdoene, Poperinghe. Huis Cam. Battheu-Ghesquière, Pope ringhe, merceriën-bonneteriën pelsen Fabriek van Chicorei Van Tieghem-Du- pont, Roeselare. Onbekenden hebben een bom van groote ontploffingskracht in het lokaal van de Nationale Monarchistische Unie. te Barcelona gelegd. Het tuig zou van hetzelfde maaksel zijn al de bom, die men onlangs, voor de aankomst van den koninklijken trein, in een tunnel gevon den heeft. Te Edinburg is de schilder A. Alexander overleden, die ofschoon hij zonder armen werd geboren, groote vaar digheid had verkregen in het schilderen en schrijven met behulp van zijn teenen. Zijn schilderijen werden herhaaldelijk inde Kon Schotsche Akademie tentoonge steld en zelfs herstelde hij oude miniatu ren. Men w eet dat Antwerpen ook zoo een een artist bezeten heeft, namelijk de kunst schilder Felu, die niet onverdienstelijke genrestukjes vervaardigde. ALLERHANDE (bij de Posh ar PoSTCHCCKRBKimiiG Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de Post) iAlAAAAAA V» TWv Toepassing der wetten op de Ouderdomspensioenen Inschrijvingen in te zenden, vóór 12 April, op het Secretariaat Yperstraat, 2 naar Frankrijk. STAD POPERINGHE. injerioht door JONG POPERINGHE OP ZONDAG 18 APRIL 1926

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 1