Caisse Commereiale de Kouiers In 't Binnenland. B Uitstap naar Steenvoorde De Vaderlandsliefde van den nieuwen Aartsbisschop Drinkt "MAS-CAR" bier Onthulling yan 't Gedenkt eekan L Abbé Constantin EXAMENS Verwoeste Gewesten Te Blankenberghe. Auto-Moto Club 't Graf vin Pastor Hugo YERRIEST KUNSTSCHILDERIJEN VERMA KEL1JKHEDES De landbouwer Jaa Kempenter*, 33 jaar oud, van Belgische af komst doch ge vestigdin de Fransche gemeente Lou veau kwam met zijn personeel Yan bet veld. Een onweder brak los en de bliksem, aangetrokken door den riek dien de landbouwer op den schouder hield, trof den man en doodde hem op den slag. Al de andere personen werden ten gronde geslingerd, doch kwamen er zonder let sel vanaf De scheepsluitenaut Jean Duran, die met kommandaut Franco den raid Ma drid-Buenos Ayres deed, komt te Barce lona te verongelukken. Een smaldee watervliegtuigen deed onder zijne beve len oefeningen, toen het toestel van Duran op een ander botste en in 't water viel Luitenant Duran, erg gekwetst, kon zich niet redden en verdween in de diepte. De gebroeders Paul en Alfred Du- plouy, onderscheidelijk 25 en 18 jaar oud wonende te Lambres, Frankrijk, waren samen gaan baden. De jongste die nie zwemmen kon, bleef dicht tegen den oever doch verloor op zeker oogenblik grond eu werd door de strooming mee- gerukt. Zijn broer Paul, die eene goede zwemmer was, poogde den drenkeling te redden maar deze klampte hem vast zoo dat de redder geen bewegingen meer kOD doen en beiden verdronken. Tijdens de schitterend geslaagde luchtvaartfeesten te Atrecbt (Frankrijk is een ongeval gebeurd dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Een vliege- nierster, Mej Macke, van Iüjssel, daalde per valscherm en werd door een for schen windruk weggeslingerd op oogenblik dat zij ter hoogte van het dak van een huis gekomen was. Zij plofte ten gronde en werd het linkerbeen gebroken Onbekenden waren naar het zeer schoone eilandje Haguènes (Frankrijk gevaren, hadden er in de bosschen een wandelingje gemaakt en, goed voorzien van spijs en drank, hieldeo zij er een feestpartij. Daarna stichtten zij er brand en vertrokken. Het eilandje, zeven hekt aren groot, werd over de helft zijner oppervlakte de prooi der vlammen. Di eiland is de eigendom van M. Sartiaux woonachtig in de Parijzer omgeving. De Lieflijke en prachtige fransche film Sentimenteel drama in 10 deelen, ver wezenlijkt door Julien Duvivier naar den roman van Ludovic Halivy (van de Fransche Academie) en de comedie van P. Decourcelle en H. Créraieux. Vertolkt door JEAN* COQUELIN en G Cargére, Georges Cannes, De Neubourg Pierre Stephen en CL A IDE FRANCE. Ziedaar een hoogst zedelijk sink, een meesleepende, een lieve film, een werk dat den verdienstelijken schrijver toegang verleende tot de fransche Academie. Een buitengewoon succes Se Noordpool too? de Duitschors Heer sch zuchtige plannen van kapitein Echener. Dezer dagen zullen in Duitschlanc openbare inschrijvingen geopend worden ten voordeele der werven van Friedricbs- hafen, waar de luchtschepen gebouwd worden. Kapitein Eckener. bestuurder der werk huizen Zeppelin, heeft reeds 212 miljoen mark bijeen gegaard. Eckener is van zin een zeppelin te bouwen van 2400 paar denkracht en van 105.000 kubieke meter inhoud. waarmee bij in gezelschap var, eenige geleerden door bera gekozen, de vlocht zal ondernemen naar de Noord pool, ten einde de records van den Amerikaan Byrd en den Noor Amundsen neer te balen De Duitscher zal zich niet tevreden stellen met over de Pool te vliegen hij- wil er landen en er de Duitsehe viag planten. Als alles naar wensek verloopt, natuurlijs Ktpileio Eckeoer beeft nog «niere pleur,eo in t boofd. Na den >o -rd- pooltocbt schikt bij Tan de Spaaascbe kust in een trek naar Peraambnco rüeaen. ten einde aaa de «Ikerea ru Zuid-Amerika te bewijttn.dat Dmtacb- is nog met al s. wnui d >g den fccfatscfcip om een hpansebe uibiagi'ng beant«norden Hebben hunne examens afgelegd aan de Hoogeschool van Leuven Heer Georges CROUSEL, Poperinghe, handelswetenschappen en financien, 1* aar, met onderscheiding. Heer Liox DEWl'LF, Poperinghe, kan didatuur in wetenschappen voorbereidend tot de geneeskunde, 2* jaar, met onder scheiding. Onze beste gelukwenschen. ONDERSCHEIDINGEN Aan de Vakschool van Tourcoing, be haalde M André Gillioen van Poperinghe volgende onderscheidingen in de zinkbe- werking Eerste Prijs, met gelukwenschen voor de best afgewrochte proef Eerste Prijs, voor het snelst afwerken der proef. Onze beste gelukwensehen. VROEGER BANK VAN POPERINGHE Voorbeen G. UE LAEKE 4 C. Zondag laatst deed de Koninklijke Phil harmonic een uitstap naar Steenvoorde, vergezeld van een groot getal eereleden. Ter gelegenheid der Kermis was deze Maatschappij uitgenoodigd door het ge meentebestuur om een Concert aldaar le spelen. Om 5 ure had de Officieele Ontvangst plaats op het Stadhuis door de h. Paruien- tier, Meier, omringd door de leden van den Raad. Was ook tegenwoordig de h. Notaris Coudeville, Conseillef-Géncral. De h. Meier verwelkomde de werkende en eereleden en de eerewijn werd gedron ken. In korte woorden bedankte de h. Burgmeester Labaye over het vriendelijk onthaal, hij deed de broederbanden uit schijnen die Poperinghe en Steen voorde hechten en dronk op de gezondheid van Belgie en Frankrijk en den voorspoed van beide landen. Om 6 ure greep het Concert plaats op het Kiosk der Groote Markt. De uitvoering bekwam eenen welverdienden bijval en werd door eene overgroote menigte aan hoorders fel toegejuicht. Bestuurder en muziekanten werden door de feestcom missie gelukgewenscht en aan M. Van Elslande wierd eene schoone bloemgarve overhandigd. Rond 8 ure waren de muziekkanten aan eco lekker avondmaal vergaderd en rond 10 ure blaasde men den aftocht. Om 1 i ure landden de reizigers wel gezind en uiterst tevreden over het uit stapje aan te Poperinghe. Mgr. Van Roey, aartsbisschop van Me chelen, heeft zijn eersten herderlijken brief doen samenvallen met het Nationaa feest. Wij zijn daarom zoo gelukkig den inhoud en den vorm van den herderlijken brief te mogen prijzen. Die brief is opge steld als een bevelschrift, knap en helder gesteld De primaat van Belgie maant aan tot koelbloedigheid, kalmte en wijsheid. Dan prijst hij de eensgezindheid onder alle Belgen aan Degenen, zoo schrijf hij, die hunne persoonlijke belangen, hoe het ook zij, ten nadeele van het openbaar welzijn najagen, vergeten dat eromstan digheden in het leven van de natiën zijn dat bet lot van eenieder het hunne zoo wel als dit van anderen afhangt van den goeden wil en de samenwerking van allen. Indien iedereen altijd dien plicht had begrepen, zouden wij waarschijnlijk niet geraakt zijn waar wij zijn En de aartsbisschop maant aan tot het werk en het eenvoudig leven zooals van voor den oorlog. Hij laakt de weelde, de mode. de sportkoorts.de genietingen, de schijnbare noodwendigheden die van boog tot l3ag van de maatschappelijke ladder werden geschapen. Dit alles slorpt op een jaar fabelachtige sommen op die een nuttig en vruchtbaar gebruik zouden kunnen vinden Als gij dus het land wilt redden en meteen de collectiviteit en u zelf, dient gij na te denken aan de ver plichüngen die de dag van beden u oplegt Brengt die in de praktijk. Dan zult gij □iet aan onze toekomst moeten wanho pen. Dit is eene vermaning die overeenstemt met het gezond verstand en de Belgen naar het hart zal gaan De aartsbisschop spreekt cck nog van de angstige dagen van den oorlog, bet nog schrijnend ge- w ede vaderland, waarvan nieuwe on geluk iêQ dienen afgewend BANQUE DE Kapitaal 200.000.000 BkLXBLLES Reservefonds 94 440.000 HALPMAANÜELIJKSCtlE REKENINQEN tijdperk: var» 26 Juli tot IO Oogst 1Q26 S,7o o gUrgerSJancJ van Stadsnieuws. Zotulagrust. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen M. NOTREDAME. Alle Apotheken zijn gesloten van 12 tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. 21 Juli Het stadsbestuur laat het publiek weten dat, iDgezien het nacht feest van Woensdag laatst, 21 Juli (Na tionale Feestdag) door het slecht weder heeft moeten opgeschorst zijn, de ont worpen oefeningen dezer turners op Zondag aanstaande, 25 Juli, zullen uit gevoerd worden op de Groote Markt, om ure 's avonds. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 2.00 fr. en van 3.50 frank. St. Janskerk Heden Zondag 25 Juli in de Hoogmis vau 10 u. zal door het gemengd koor van Ardoye (ongeveer zeventig leden) de Mis ter eere van St. Arnold, van Alois Desmet uitgevoerd worden. 's Namiddags vertrekt dit koor naar Kemmel, alwaar zij het lof zullen zingen Liefdadigheidsfeest Het Komi teit van het liefdadigheidsfeest ten voor deele der arme weezen en noodlijdende invalieden der stad, gegeven op Woens dag 14 Juli, in den Carrousel-Salon van Mijnheer 0 vermeer-Lagae, op de Groote Markt, heeft de eer en bet genoegen alle medeburgers te bedanken voor hunne zoo talrijke medewerking tot het weigelukken van dezen liefdadigen avond. Het was waarlijk een prachtig fees met veel verzet en veel beweging. Eenie der heeft met de meeste voldoening he aangenaam feest bijgewoond. De talrijke prachtige prijzen, die zoo mildelijk door liefdadige personen der slad gejond wier den, hebben den meesten bijval gehad. Het komiteit is fier over den bekomen uitslag en is verheugd te mogen bekend maken dat aan de arme weezen en aan de noodlijdende invalieden der stad een rond sommeken zal kunnen overhandigt ziju. Het is met dankbaarheid dat deze minstbedeelden, die al onze aandacht genegenheid en hulp verdienen, de gif zullen aannemen tot verbetering en ver zachting van hun lot. Duizendmaal dank aan alle deze die door hunne tegenwoordigheid een blijk van genegenheid betoond hebben tot onze arme Weezen en Invalieden. Duizendmaa dank ook aan de talrijke medeburgers die een prijs ten geschenke gaven. Het Komiteit koestert de beste hoop voor het toekomende om in dergelijke gevallen bij de welstellende inwoners op nieuw te mogen aankloppen voor het be komen hunner bijdrage tot zulke goede liefdadige werken die voorzeker niet on beloond blijven. Aan allen nogmaals dank en tot de naaste gelegenheid. Het Komiteit. Opschorsing van verkeer Ten gevolge der Herstellingswerken aan de Bruggen, wordt het verkeer opgeschort langs het gedeelte der Switch Road tus schen de Crombekestraat en de Duinkerk straat alsook io de Westouterstraat. YPER Vrijdag namiddag, rond 5 nar, werd de 76 jarige Francis Degryse, aangereden door eenen auto-kamion. De man viel en >ekw am verwondingen aan been en scbou deren kloegover inwendige pijnen. Zijn oestand is onrustwekkend. WERVIK De33 jarige aardew erker Jules Sarrasin woonachtig in de Groenstraat die werkt aan een io opbouw zijnde gebouw te jaars INGELMUNSTER De oude schuttersgilde Dc Mandel- Schutteis o vierden Zondag het jubelfeest als 50 jaar handboogschutter van haar lid Camiel Follet, die ten 1 ure stoetsgewijze ter gaaipers gebracht werd en er het voorwerp was Yan eene geestdriftige be tooging van wege de talrijke deelnemers, die aan de jubelschieting op twee persen zouden deeluemen en als aandenken het portret van den jubilaris ontvingen. De oppervogel werd geschoten door Heer Emile Decrock van Poperinghe. Onze beste gelukwenschen aan jubilaris en topschutter. Dit eene rake, sobere, maar treffende Rodebeke stelde er vast dat een dief zijn aal, d;e ook andersdenkenden zullen j rijwiel gestolen had dat bij er geplaatst ioedkeuren Het iseen flink debuut en we 'had binst zijo arbeid. Hij diende hierover mogen den aartsbisschop om zijne vader klacht in bij deo policiekommissaris die andsbefde feiicileeren. een onderzoek beeft ingesteld. Dinsdag morgend had, te Brussel, de 38* trekking plaats der Leening 5 t. h. 1923 van de Federatie der Kooperatieven voor Oorlogsschade. De uitslag is R. N. 397«3 ft 137793 J 30*657 I 185165 li Al de andere geven reeksen 550 fr. R. N. 61727 3 147180 3 331554 3 369797 1 R. N. R. N 71861 2 95505 147368 1 183143 334473 2 254131 1 379464 1 nummers van de opge zijn uitbetaalbaar me I)e correspondent van «LaNation Beige» heeft een onderhoud gehad met den heer Pauwels,burgmeester van Blankenberghe die in 't geheel niet bij minister Jaspar ontboden is geweest, zooals al de Brus selsche bladen verkeerdelijk gemeld heb ben. De heer Pauwels heeft zich krachtdadig verdedigd tegen eiken twijfel aan zijne vaderlandsliefde. Hij protesteert ook tegen het verbot om de Brabangonne en de Marseillaise ui le voeren, dat sommigen hem hebben toe gedicht. Het tegendeel is de waarheid zegt hij Aan de Fransche en Belgische maatschappijen, die te Blankenberghe komen spelen, heeft hij zelf den raad ge geven, ieder concert te besluiten met hun vaderlandse!) lied. Maar bij heeft hun af geraden, tot twee- driemaal toe de Mar seillaise of de Brabangonne te spelen, en daarin heeft hij gelijk. Er behoeft in ons vaderlandse!) lied nooit iets uitdagends te liggen. Verder zegt de heer Pauwels, dat bi, aan den vooravond van den 14n Juli a de hoteliers en koffiehutshonders, die een orkest hebben, bijeengeroepen heeft om hen te verzoeken, het Fransch nationaal feest te vieren, door de Marseillaise te doen uitvoeren. En voor Woensdag laatst had het ge meentebestuur een programma opge maakt om waardig het Belgisch nationaal feest te vieren. Er werd een Te Deum ge zongen, bijzondere concerten werden op den dijk gegeven, en 's avonds werd een prachtig vuurwerk afgeschoten. Tot zijn medeburgers en alle badgasten bad de h. Pauwels een oproep gericht, om zich bij de overheden aan te sluiten, teneinde het vaderlandse!) feest met luister en waar digbeid te vieren. Wat nu de Duitschers betreft, hebben zich geen meldenswaardige incidenten meer voorgedaan De heer Pauw els beeft aan al de hoteliers gevraagd, dat zij hun vreemde gasten herinneren zouden aan de plichten die het fatsoen op bet strand en in de stad voorschrijft. Ook de politie de badmeesters en de controleurs hebben onderrichtingen in dezen zin ontvangen. Verder verklaarde de beer Pauwels dat het seizoen schitterend is Verleden Zon dag werden er 54.951 baden genomen, De Vreemdelingen in België De ministerraad heeft beslist de kwes tie der verblijftaks van de vreemdelingen te onderzoeken. Dit punt werd reeds aan geraakt, doch kon tot geene oplossing komen, omdat men de gepaste formuul niet gevonden had. Het schijnt dat Belgie in deze zaak internationale overeenkoms ten moet eerbiedigen. De kwestie zal opnieuw door den mi nisterraad onderzocht worden. Men zou het eens ge worden zijn op de volgende oplossing: de vreemdelingen, die niet in het bezit zijn van de Belgische eenzelvig- heidskaart, zullen eene verblijftaks beta len van een bedrag van 50 p. c. van den huurprijs hunner kamer of appartement. Deze inning der taks zou geschieden bij middel van zegels. De hotelhouders of de verhuurders zullen voorde inning verant woordelijk gesteld worden. Het Sluitingsuur in België De ministerraad heeft een ontwerp van koninklijk besluit onderzocht, dat van kracht zal worden den dag zijner afkondiging in het Staatsblad, en welke bepaalt, dat alle openbare lokalen, her bergen, gasthoven, dancings, enz., moe ten gesloten zijn ten 12 ure 's nachts De overtreders worden gestraft met boe ten welke 10.000 frank kunnen bereiken en met gevangzilting van 8 dagen tot 1 maand. Belgisch Schoolschip Het eerst volgend ingangsexamen voor bet Belgisch Schoolschip zal in begin September 1920 te Oostende plaats grij pen. Inschrijvingen voor dit examen kunnen van nu af gezonden worden aan de N.V. Association Maritime Beige, 25, Jordaenskaai, Antwerpen. Geïllustreerde propaganda boekjes aan 2,50 fr. per exemplaar, bevattende alle nuttige inlichtingen aangaande de Instel ling zijn op aanvraag te bekomen. Het bestuur laat weten dat het jaar geld, 't zij 15 franken, in de eerste dagen zal ten huize afgehaald worden. De lidkaarten zullen in de eerste vergadering afgeleverd zijn. Gemaente RENINGHELST Groote PAAR DENKOERSEN op de renbaan tan Henri Ooghe, langs den steenweg naar Locre. 2000 Prank Prijzen OVER TE INGOYGHEM op ZONDAG 8 OOGST 1926 Aan alle Vlamingen en Vlaamsche Ver- •enigingen zonder onderscheid, uit eigen lande Aan Noord-Nederland, waar de naam van Verriest zoo n helderen klank heeft Aan 't naburig Fransgh-Vlaanderen, roet zijn vele vrienden en vereerders van den Meester En niet het minst aan de onverbasterde Vlamingen uit Noord-Amerika,met Pastor Devos van Chicago aan 't hoofd, die zoo mild ons Yerriest-fonds hebben gesteund Aan allen dus, die met ons in taal eD stamgemeenschap verblijven, wordt deze oproep gericht, om meè te doen aan de hulde van een volk aan zijnen Levenwek ker. Allen zullen welkom zijn We laten hierna 't programma volgen I. Om 94 u., in de kerk van Ingoy- ghem, Plechtige Hoogmis, waaronder kanselrede door E. H. Dr Karei Vander Espt. II. Daarna Onthulling van den Gedenk steen. 1. Aanspraak door Notaris Persyn. 2. Aanspraak door Dr Dendoncker. 3. Rede door Dr F. de Piliecyn. 4. Bloemenhulde door de VI. Meisjes. 5. Eed aan Vlaanderen. III. Om2u. namiddag I. Vergadering voorde Vlaamsche Studenten. 2. Vergadering voor de VI. Meisjes. IV. Om 3 u. Algemeene berdenkings- vergadering voorgezeten door Dr Bruwier oud-leerling van Pastor Verriest. Sprekers: Dr H. Linnebank, Kruisheer egen 3406 op den overeenkomstigen te Uden (Nederland) Dr J. Muls, Conser- Zondag. verleden jaar En aan verblijf- vator aan het Koninklijk Museum te Ant- taks werd tot dusver al 10.000 fr. meer werpen. ontvangen dan in 1925. (Ingezonden) POPERINGHE, van 16 tot 23 Juli 1926 Geboorten 166 Coumans Joseph, z. v Eugene en Clemence Vanderschr&ege - 167 Van Walleghem Therese, d. v Joseph en Maria Van Malleghem 168Pauwc!; Oscar, z. v. Maurice en Martha Huyghe - 169 Devos André, z. v. Cyrille en Mam De Creus 170 Theite Joël, z. v. August en Antoinette Vandevoorde 171 Rappelet Gilberte, d. v. Valere en Mam Vandooren 172 Derycke Maria, d. v Omeren Anna Ruyssen 173 Bourgeois Paula, d. v. Jules en Maria Smagghe - 174 Metsu Bertha, d. v. Jerome en Rache Thores. Overlijde.ns 143 Thayman Elodie, 7V j., z. b., wed. v. Jules Devos, St. Jans- Kruisstr. 144 Muyllaert Andrea, 2 m Groote Markt 145 Bollengier Joseph 3 m., Boescheepstr. 146 Bruneel Maria 45 j., z. b., ongeh., sectie D. a Huwelijken: 55 Bourdeaud'huy Henri, 49 j., werkman en Denaux Marguerite,47 j., werkvrouw, b. v. Pop. 56 Borlier Maurice, 35 jlandbouwer en Doch) Madeleine,31 j., landbouwster, b. v. Pop 57 Vancalis Cyrille, 24 j., landb. ec Doom Irma, 23 j., z. b., b. v. Pop. 58 Struye Joseph, 23 j., bakker en Vande wynckel Maria, 21 j.z. b., b. v. Pop. Beloften 77 Libeer Henri, landb en Polley Irma, z. b., b. v. Pop. 4- T De Hinders DEVOS-THAYMAN, bedan ken de talrijke Vrienden en Kennissen die door hunne tegenwoordigheid in den PLECI1TIGEN LIJKDIENST Vrouw Charlotte THAYMAH blijk gegeven hebben van hunne deelne ming in den rouw die hen treft en laten ook weten dat de EERSTE ZESWEKENMIS zal gezongen worden in de parochiale Kerk van St. Jan, op Woensdag 28 Jut om 9 1)2 ure 's morgens. ME IN VRAAGT Adres ten Bureele. seffens gevraagd bij Charles Declero; Kleine Markt, 12, Poperinghe. TE KOOP PEH OCCASIE Kindervoituur, k besten staat, bij We Truwant, Gasthuis straat, Poperinghe. 11^ ATHLETIEK Op de alhletiek-meeting van British Club Yper, gegeven Woensdag laatst oj het terrein Hoornwerk hebben onz- stadsgenooten Felix Liétaert en Joël de- saegher, prachtige uitslagen bekomen. In de 100 m. plaatste F. Liétaert zich 4» evenals in de 220 m. In den MarathonPoperinghe-statk Vper-Meenenpoort (13 km.) veroverdeF Liétaert de 3* plaats op 80 m. van de® eerste en Joël Desaegher o® op 200 vü F. Liélaert. Proficiat. in OLIE- WATERVERF (Aquarellen) te verkrijgen bij IYI. DUVERLY,Yperstraat, 127 bij de Statie) Zondag 25 Juli 1926 TE VERBOLLEN DOOR DEN UIL «Au Cornet D'or», St. Jans Kruisstra»: bij Jerome Verfaillie, begin om 5 ure. Zaterdag 31 Juli 1926 In de overdekte nieuwe Tra van Julif® Couttenier, «Café St. Gérard», Cassek straat. kermis-Zondag 25 Juli 1926 Oppervogel 80 fr. - Ieder Zijdvoge 40 fr. - Ieder Kalle 20 fr. - Een prime vas 12 fr. per 4-tal schutters - Koppels le k® Inleg 11 fr. - Terug 8 fr. - ïrischrijvirg van 1 tot 2 ure - Begin om 2.30 ure - Ein de om 7 ure. Zat. om 8 uie,Zondag om 4 en 8 u. en Maandag om 8 uur Autoongeval Rijwiel gestolen Jubileum TREKKING DER 5 t. H. 1923 Trekking van 20 Juli Serie 64.882 nr 3 en Serie 140.234 nr 2 elk uitbetaalbaar met 100.000 frank Serie 120.743 nr 3 Serie 307.472 nr 2 en Serie 395.357 nr 3 elk uitbetaalbaar met 50.000 frank l)e volgeude titels zijn uitkeerbaar me 10.000 fr. ZONDAG 25 JULI, om 3 1)2 ure 8 van hunne Overledene Moeder 0 oede Meid, Adres ten bureele dezer oschgarde met bekwaamheid. Adres ten Bureele. Leerjongen-Coiffeur voor Poperinghe Leerjongen-Elektriek werker, WOrdl Een vet konijn Combatbolling RENINGHELST Schieting

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1926 | | pagina 2