ACHTSTE JAAR 25 centiemen het nummer ZONDAG 19 FEBRUARI 1928. Onderrichtingen aan het Onderwijzend Personeel BAL in Ons Huis Im Drinkt CHASS Biei Eenige Aanbevelingen Bal FORREST i: fii>i I c nl nD Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Palace-Theater.. Drinkt "MAS-CAR bier" Suree'gerief Norlogerij j«en die ik «k afkeur Murde ond.rwij- Bericht aan de Bloedverwantenr rF Carnaval I... CARNAVALDAGEN van Gesneuvelde Soldaten Verwoeste Gewesten Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in dooaen. Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. OUPONT Yperstraat, 2 Pope ring he. 8 Abonnementen I Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgieohe Poetkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamloose ingezonden artikels toonden geweigerd. 0 m m a 0 V r ik an Uitgcviks-Eigi.mars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. BS* N' 4USI 5 a Aankondigingen Op 4* en 2* bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3" en 4' 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmeden; Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Pateut, Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN iBfttri.ZUm.Rlüti PABRUREN in Goud, Diamant. bij G.DupontaZooB I Yperstraat, 2 Poperinghe. pp De Brief van Minister Vauthier zer die in het openbaar, door het woord We geven hieronder den volledigen tekst,van den brief.dieo de heer Vauthier, minister van Wetenschappen en Kunsten, Woensdag morgen in de Kamer heeft voorgelezen, en die onderrichtingen be vat aan bet adres van de onderwijzers, maar waaruil volgens den wensch vau den steller, de gemeentebesturen ook hun profijt kunnen trekken. Zooals de minister eraan herinnert, is deze brief het gevolg van de interpellatie Feuillien over het gedoe der communis tische onderwijzers, en van het optreden van den heer Buyl, die tot hem een vraag desaangaande heeft gericht Zekere incidenten hebben opnieuw de aandacht van de openbare machten gevestigd op het vraagstuk der rechten en verplichtingen van de ambtenaren en inzonderheid van de leden van het on derwijzend personeel, wat betreft het uiten van de politieke overtuiging. In antwoord op een tot mij gerichte ondervraging over de a aanwezigheid bij het openbaar onderwijs van talrijke bols jewistische onderwijzers en leeraars hêb ik mijn meening en mijn bedoelingen bekend gemaakt in de vergadering van de Kamer der Volksvertegenwoordigers van 31 Januari 1.1. Het is evenwel van belang dat de belanghebbenden nauw keurig weten naar welke beginselen de Regeering haar houding op dit gebied zal bepalen het is eveneens noodzake lijk dat de gemeenten onder wier onmid- delijk gezag de groote meerderheid van het onderwijzend personeel staat, klaar en duidelijk ingelicht worden over haar verantwoordelijkheid en haar rechten. Dit is het doel van de hiernavolgende onderrichtingen welke voor de eenen en voor de anderen bestemd zijn en welke ik getracht heb zoo precies en nauwkeu rig mogelijk te maken. Een eerste beginsel waarop het over bodig is nadruk te leggen, zoozeer schijnt men bst erover eens te zijn, h dat de school streng moet gesloten blij I ven voor alle politieke propaganda. De onderwijzer wordt aangesteld om zijn leerlingen les te geven in de moedertaal en in het rekenen, in het schrijven en in de geschiedenis maar niet om openlijk of onderduims de verkondiger te worden van de leer van een sekte of van een partij. Daar is echter meer. Er bestaat een uitdrukkelijk voorschrift dat men aantreft in al de wetten en al de re glementen op de openbare scholen van allen aard en dit voorschrift is onveran derlijk opgesteld in de volgende termen «De onderwijzer verwaarloost geen enkele gelegenheid om zijn leerlingen de voorschriften der zedenleer in te prenten, om bun het plichtgevoel, de liefde tot bet vaderland, den eerbied voor onze ■ationale instellingen en de verkleefd heid aan de grondwettelijke vrijheden in te boezemen Dit voorschrift^ geldt «oowel voor de private door de open bare machten gesubsidieerde inrichtingen als voor de openbare instellingen, het ver oordeelt niet enkei hen die ongezonde kiemen verspreiden, de volksbedervers wier verstand en woord onze instellingen ome vrijheden en het Vaderland zelf zouden aanvallen het treft nog degenen welke op oneerlijke wijze, door een be rekend stilzwijzen aan bet voornaamste deel van bun taak zouden tekort komen de Staatsburgerlijke opvoeding. Dit geldt voor de school. Doch wanDeer de onderwijzer eén maal sijn klassen en zijn leerlingen ver laten beeft, mag men hem in beginsel geen enkel der rechten ontzeggen welke de andere Staatsburgers genieten. In zijn roudzendbriefvan 25 Februari 1920 druk te een van mijn ambtsvoorgangers, de beer Jules Destrée, zich uit als volgt Bijvoorbeeld, dient aan de onderwij- zers het reebt toegekend zich in syndi- 0 katen te vereenigen, hunne beroepsbe- langen te bespreken en de overheid op klaebtea en hervormingen te wijzen. Mijnerzijds, zou ik er geen bezwaar in vinden de afgevaardigden van die syn- dicaten te ontvangen en rechtstreeks met hen in briefwisseling te treden, omdat ik overtuigd ben dat zij zelf weldra zullen inzien dat hun gezag slechts zal stijgen met enkel gegronde >5 klachten te steunen eu ernstig bestu- deerde oplossingen voor te staan. Zoo ook kan er geen sprake van zijs, den onderwijzer de uitoefening van zijn politieke rechten te ontzeggen. Zooals deomzendbrief van 4884reeds verklaar- de zij zijn kiezers, daar zij burgers zijn, en raogeu dan ook volgens hunne overtuiging stemmen. Op hen mag geen druk worden uitgeoefend en hun- ue persoonlijke overtuiging geeft geen recht op onrechtvaardige gunsten en is evenmin een grond tot straf. Om dezelfde reden blijkt het mij on- aogelijk aan een onderwijzer te ver- bieden deel uit te maken van een poli- tieke vereeniging, zich naar believen op een politiek dagblad te abonneereD, zich bij eane partij te laten inschrijven of om 'teven welke andere wijze de aan de Belgische burgers erkende rech- ten uit te oefenen. Ik stem zonder eenig voorbehoud in met dezen commentaar en ik herhaal de volgende aanbevelingen welke de acht bare heer Destrce aan het onderwijzend personeel wat de uitoefening betreft der rechten die hij hun bad toegekend. Ik maak die aanbevelingen tot de mijne en verklaar dat zij van gebiedenden aard zijn. Er dieBt echter niet vergeten dat, al hebben zij dezelfde rechten als de andere burgers, hun ambt hun een bijzondere gematigdheid oplegt, bij de uitoefening van die rechten. Zij mogen er slechts gebruik van maken met mate en voor zichtigheid, zoodat het vertrouw en dat de ouders van de bun toevertrouwde kinde ren in hen moeten hebben, geenszins verzwakt wordt. De openbare school moet toegankelijk zijn voor allen de onder wijzer die de school in een brandpunt van politieke propaganda herscheppen zou of van de schoolvergaderingen zou gebruik maken om tot de leerlingen over politiek te spreken of onder hen partij schriften uit te deelen, zou niet alleen ernstig aan zijn plichten te kort komen, maar de onderwijzer die, zelfs builen de school, geweldig de gevoelens van de gezinshoofden zou kwetsen, zou zijn ge zag in opspraak brengen, en zou de eer bied \erzwakken, die de ouders aan den opvoerder van hun kinderen verschul digd zijn. Wij moeten oas herinneren, dat het belang van de school altijd den voorrang moet hebben op het reGht van den onderwijzer en aan derende grootste omaichligheid gebied. Die woorden zijn de wijsheid zelf. De moderne samenleving kent het mee- niogsmisdrijf niet en ik zou het een aan slag op het menschelijk geweten achten moest ik aan ambtenaren het recht ont kennen in hun binnenste of zelfs in de uitingen van huo private betrekkingen zicb geestelijk aan te sluiten bij maat- Zondag 19, Maandag 20, Dindag 21 en Zondag 26 Februari 192S met den prachtigen reuaenorgel van Maurice Benouwt (Theeten). Laatste Airs l Laatste Airs STAD POPERINGHE. De Burgemeester der stad Poperinghe maakt kenbaar dat er in het belang der openbare veiligheid en om alle wanorde lijkheden te vermijden, het dit jaar ver boden is zich te vermommen of te mas keren op de openbare plaatsen of straten en in alle zalen voor het publiek toegan kelijk. De gemaskerde bals worden eveneens verboden. De gewone bals worden toe gelaten op Zondag 49 Februari, Maandag 20 Februari en Diesdag 24 Februari aanstaande, alsook op Zondag 26 Febru ari en Zondag 48 Maart (Halfvasten), telkens van 46 ure tot middernacht, mits schriftelijke aanvraag te richten tot den beer Burgemeester minstens 48 uren op voorhand. De drankhuizen en openbare zalen en danszalen zullen te 4 ure s nachts moe ten gesloten worden. Bij de minste w auordelijkbeden zullen bovengemelde toelatingen geheel of ge deeltelijk kunnen ingetrokken worden. De politie straff en, door de reglementen voorzien, zijn op de overtredingen van deze schikkingen toepasselijk. Poperiogbe. den 6 Februari 4928. De Burgemeester, N. LAHAYE. of door de pers, onze instellingen zou] laken, zou lucht geven aan zijn sympathie voor leerstelsels of methodes die de ont kenning en de tegenstelling zouden zijn van de moreele en maatschappelijke orde welke wij aangenomen hebben die zich als verdediger zou aanstellen van ge- weldadige ondernemingen en als apostel van een internationalisme dat de vernie tiging nastreeft van het begrip natie of van een separatisme dat onvereenigbaar is met 's Lands bestaanhij die, ten slotte door zijn geschriften of zijn uitlatingen de eerbiedwaardigste gedachten zou kren ken van de ouders die hem hun kinderen oevertrouwen, die zou niet tegelijk pro pagandist zijner opvattingen en lands dienaar kunnen blijven hij zou te kiezen hebben. Ik hoop dat deze waarschuwing door hen die op een dwaalspoor zouden kun nen geraakt zijn, zal gehoord worden als een welwillende, maar dringende oproep ot de rede, de beroepslrouw en het plichtbesef. Moesten zij dezen oproep niet beantwoorden, dan zouden zij zich blootstellen aan al de gestrengheid van de strafmaatregelen die de regeering be sloten is te treffen, opdat de voorsohrif- en waaraan ik zooeven herinnerde, na geleefd worden. Ik zot de gemeenteoverheid aan zich e laten leiden door bovenstaande richts- ijnen bij 't overwegen van de maatrege- en welke zij zouden kunnen te nemen ïebben ten opzichte van hun personeel schappelijke opvattingen of politieke stel- DépotD GRUWEZ, Crombeke Bezoek der Graven De kostelooze vervotrbons per spoor weg aan bloedverwanten van voor bet vaderland gesneuvelde militairen, die de ze graven willen bezoeken, worden voor taan afgeleverd door de zorgen van het Arrondissementskommissariaat te Yper. Wie heeft recht op kosteloos vervoer? 4) Vader en moeder van ongehuwde soldaten 2) Vader, moeder, weduwe en kinders van gehuwde soldaten 3) Bij gebrek aan rechthebbenden,hier boven gemeld, twee broeders of zusters vau den overledene 4) Rechthebbenden die gebrekkig zijn, en niet alleen kunnen reizen, mogen zicb van eenen leidsman doen vergezellen. Het kosteloos vervoer wordt alleen toegestaan in 3* klasse, voor eene reis binnen het jaar, on alleen aan de familiën die de verzorging yan het graf aan het land overgelaten hebben. Indienen der aanvragen De aan vragen daartoe moeten ingediend worden op het Arrondissemenlskommissaiiaat en vergezeld zijn van de volgende stukken 4) een ambtelijk sluk het overlijden bevestigende, en de begraafplaats aan duidende (te vragen op het Ministerie vau Binnewiandscbe Zaken, Beheer van Mi litie) 2) eau getuigschrift der gemeenteover heid, het recht op vervoer, ingevolge bloed verwantschap, zooals hierboven ge zegd, en desgevallend de onbekwaamheid om alleen te reizen vaststellende en be vestigende. De bons voor kosteloos vervoer zijn slechts geldig op Belgisch grondgebied. Zij zijn niet geldig voor de buurtspoor wegen. De reiskosten in den vreemde, moeten door de belanghebbenden zelf be taald woeden. De terugbetaling van den HELFT dezer reiskosten, kan op aanvraag terugbetaald worden, aan deze 1) die van uit België, Daar Frankrijk, Holland, Zwitserland of Engeland gaan 2) die uit een dezer landen naar België komen 3) die in een van gezegde landen ver blijvende, naar een ander dezer landen gegaan zijn, voor grafbezoeken zonder door België te komen. Deze vraag om terugbetaling moet gezonden worden aan den heer Minis ter van Binnonlandsche Zaken, en zij moet nauwkeurig aanduiden 4) den gevolgden weg, met vermelding van bet grenspuot 2) de som betaald voor het reisbiljet (andere kostekomt-o niet in aanmerking) 3) vergezeld zijn van eene bevestiging hunner tegenwoordigheid in de plaatse lijkheid waar de bezoekers zich hebben begeven, welk stuk moet afgeleverd zijn, door den Konsul van België, de Maire, de Burgmeester, de Poliliekommissaris of de Statieoverste. Voor onvermogende Belgen bestaat er een bijzondere overeenkomst, met Frankrijk, kosteloosheid van vervoer toe latende, in dezelfde voorwaarden als hierboven vermeld. Om dit kosteloos vervoer op Franscb grondgebied te bekomen, moet men voor afgaandelijk eene vraag sturen aan den Chef de la 3e division, Bureau des Sepul tures Militaires. Avenue Lowendael, 44, Paris. Deze vraag moet vergezeld zijn van dezelfde stukken als booger gezegd, met daarbij «en getuigschrift van onvermogen Voor het deel der reis af te leggen op Belgisch grondgebied moet de vraag op gezonden worden aan bet Vrrondisse- mentskommissariaat te Yper, in dezelfde voorwaarden als hierboven gezegd. STAD POPERINGHE den 48 November 4924 De titels die door het Gemeentekrediet vao België aangeboden worden, zijn van allereersten rang. Het is eene uitmuntende geldbelegging die benevens een boogen interest (vrij van lasten) op korten termijn, ook eene onbetwistbare zekerheid oplevert. Voor het College De Sekretaris, De Burgmeester, (get) M. COUTTENIER. (get) N. LAHAYE. STAD YPER den 4 Februari 4925 Het stadsbestuur van Yper neemt de vrijheid U het aankoopen aan te prijzen van de titels van het Gemeentekrediet van België omdat gij alzoo zeer voordeelig en zeker uw geld plaatst. Voor het College De Sekretaris, (get) G. VERSAILLES. De Burgmeester, (get) R. COLAERT. STAD WERVICK den 9 Februari 4025 Het Gemeentobesluur laat zich toe ernstig het plaatsen aan te prijzen van gelden bij het Gemeentekrediet van België daar deze plaatsiugcn van alle zekerheid zijn, van korten duur en met vergeldende interesten. Voor het College De Sekretaris, De Burgmeester, (get) Em. DE MAZIERE. (get) Paul LEROUX. Gemeenten Bixschoote-Noordschoote-Oostvleteren-Pollinchove-Woesten. 42-40-25 Het Gemeentebestuur laat zich toe ernstig het plaatsen aan te prij zen van gelden bij het Gemeentekrediet van België, daar deze plaat singen van alle zekerheid zijn, van korten duur en met vergeldende interesten. btj bevelt De Sekretaris, De Burgmeester A Schepenen, Alphonse PEENE TH. SOENEN. Ach. GARMYN. H. VER EECKE. De Sekretaris, Remi MORLION. M. BAILLEUL. Richard SMIS. A. VANHOUTTE. LE SOIR Aldus hebben onze Gemeentebesturen, dank zij het Gemeente krediet van België, hoofd kunnen bieden aan de gewone behoeften in afwachting dat zij in hunne begrootingen het evenwicht kunnen verwe zenlijken, en zoo hebben zij ook diensten van openbaar nut kunnen tot stand brengen die het gemeentélijk bezit verrijken en meer welstand en gezondheid voor de bewoners medebrengen. En waarop ook nadruk moet gelegd worden om het groot nut van het Gemeentekrediet van België in klaar daglicht te stellen, 't is namelijk dat de interest die aan de ontleende gemeenten gevraagd wordt van 4 tot 4.50 minder is dan deze die in voege is. LOUIS BERTRAND, Socialistisch Volksvertegenwoordiger voor Brussel. De plaatsiogen kunnen gedaan worden bij alle plaatselijke agen- alsook bij het Hoofdagentscbap. POPERINGHE, BERTENPLAATS, 10, Tél. 80 YPER, Groote Markt, 9, tél. 304 I KOMEN, Groote Markt, 7, tél. 58 Moeskroen, Toerkonjeatraat 109, tél. 179 Zonder, Maandag en Dinsdag CA RIN A VA L^BAL Woensdag 22 Februariom 8 ure Groote Cinema=Qala met Harold Lloyd LEENING DER de 1922 5 ten honderd 1922 Vrijdag heeft in de Nationale Bank trekking plaats gehad der leening 5 p. c. der Verwoeste Gewesten. Reeks 161.132 nr. 1 wint 250.000 fr. Reeks 161.132 nr. 3 en reeks 146.891 nr. 7, winnen elk 100.000 fr. De andere nummers der hierboven staande reeksen en deze der reeks 72.620 zijn uitbelaaibaar met 300 fr. Dwaze grap Te Cbalons-sur-Marne is een schrikke- ijk ongeluk gebeurd. Eene groep landar beiders keerde uit het veld terug. Een bunner, de 22-jarige Pool, Frans Tonezak, vond onderweg een houwitser van 75 mm Waarschijnlijk meenendc dat het tuig niet meer geladen was, zijne makkers willende bang maken, greep hij den hou witser en sloeg hem ten gronde. De obus ontplofte en Frans Tonezak werd aan stukken en brokken geslagen. Een der arbeiders is erg aan den bil gekwetst. Doodgeplettert In de gieterij van ijzeren balken Du- noyer, te Lyon, werd een balk van 3000 kilos zwaar per rolbrug verplaatst: door t breken der ketting viel de balk op den meestergast Pontillon, 65 jaar oud, die het werk bestuurde. De ongelukkige werd letterlijk doodgepletterd. Overreden en gedoed In de Emmastraat, te Hilversum, werd een 6-jarig knaapje bij het oversteken van de straat door een auto gevat en overreden. De ongelukige kleine was op den slag dood. (bij de Post) PorrcaxcxEKKKiuxo Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijae bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mj- gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de Post) Ook nuttig voor die gemeentebesturen k i

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1928 | | pagina 1