öoitcnlanö NEGENDE JAAR ZONDAG 9 JUNI 1929 25 centiemen het nummer Bureelgerief Dit Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks Oupnt&fMii horlogen] De Varkenskweek in België Werkstaking te Duinkerke Uitslag voor tiet Senaat van 26 Mei 1929 Verwoeste Gewesten Bericht Belgisch Schoolschip Goudsmederij r Juweelhandei Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in doozen. Monters Lip Roskopff-Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN in M, Zilver, Kiskel PABRUREN in Goud, Diamant. bij Ypèrstraat, 9 Poperinghe. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Aankondigingen Op 1' en 2° bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3° en 4* 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DU PONT Ypèrstraat, 2, POI'MRINGHE. postcheckrekeninö 'Nr 48459 Tel. 180 Ieder medewerker f ft Het blad staat ter Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgieohe Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Ypèrstraat, 2 Poperinghe der van handelszaken in het nlinisterie van buitenlandsche zaken te Berlijn werd aangeduid om met M. Gutt, onderhande laar voor Belgie de regeling te bespreken van de kwestie der zes miljard marken van de bezetting. Men weet dat de Belgische afvaardiging 37 annuïteiten van 25 miljoen mark vraagt wat een huidige waarde van 400 miljoen mark, berekend tegen 5 p. c. verte genwoordigt. Er dient hier te worden herinnerd dat, wanneer te Geneve tot de samenstelling van het expertenkomiteit werd besloten, de Belgische vertegenwoordiger als voor waarde stelde dat een regeling zou wor den besproken voor de markenkweslie, voorwaarde welke door den Duitschen afgevaardigde werd aanvaard. Anderzijds werden sedert de opening der konferen- cie te Parijs besprekingen gevoerd lus- schen de Belgische en Duitsche afgevaar digden. Provincie WEST-VLAANDEREN AAAAMAV Kath. Soc. Kristen Lib. Front. Yper-Kortrijk 21.089 26.858 24.924 9.855 12.274 Brugge 22.713 12.654 5.614 1.845 Oostende 17.671 7.889 14.715 5.470 Roeselaere 9.168 30.313 1.321 6.169 Provinciale Verkiezingen van 9 Juni Donderdag 30 Mei hebben in Engeland de Kamerkiezingen plaats gehad. Er zijn in de kiezingen veel min onthoudingen geweest dan men voorzag. Niet minder dan 11% der kiezers hebben hun stem recht uitgeoefend. Zooals men weet was het de eerste maal dat de vrouwen, va naf 21 jaar, aan de stemming gingen deel nemen Officieele Uitslagen De laatste officieele uitslagen werden als Volgt uitgegeven Travaillisten 287 zetels Conservatieven 257 Liberalen 58 ünafhankelijken 9 Er blijven thans nog vier zetels toe te kennen. Het ontslag van M. Baldwin M. Baldwin heeft zooals te voorzien hel gezamenflijk ontslag van het Engelsch ka binet aangeboden aan den koning. Eenigen tijd daarna werd het ontslag van het kabinet en zijn aanvaarding door den koning officieel aangekondigd. M. Mac Donald aanvaardt de sa menstelling van het nieuw kabinet. Woensdag werd M. Mac Donald ont vangen door den Koning. De leider der labourpartij aanvaardde de taak een ka binet samen te stellen. Van Eecke Daniël Bekomen zetels 4 4 3 0 0 Zooals men hierboven kan bemerken, bekomen de Katholieken met 61.473 stemmen, 4 Senatorzetels, terwijl de Liberalen met 31.505 en de Fronters met 25.758 geen enkele gekozene hebben. Iedereen moet hier toegeven dat er iets mist aan ons huidig kiesstelsel. Deleu Isidore Belangrijk Bericht aan de Landbouwers Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen der slad Poperioghe maakt de inwoners bekend dat het streng verboden is het onkruid of wied,gras, distels, enz., welke op de velden uitgeroeid zijn, op den openbaren weg of in de grachten te wer pen. Deze handelwijze heeft voor gevolg de netheid, onderhoud en herstellen der stralen en waterloopen te beletten of te vertragen, alsmede hel verkeer te belem meren. De plichtig bevondene zullen onmidde- lijk dit onkruid moeten wegnemen, en, üoven de betaling der berokkene schade, de straffen oploopen door de politieregle- menien voorzien. Poperinghe den 30 Mei 1929. Kindje levend verbrand Mad. Ilozier, wonende te St-Souplet, was er 's avonds aan den wasch in de ve randa en had haar 9 jarig dochtertje ge last de melk van de stool te nemen wan neer ze zou koken. Toen het meisje de kom wilde opnemen schoten hare kleer tjes in brand. Het arme kind liep radeloos naar den hof en de wind deed de kleeren nog meer ontvlammen. In een oogwenk was de ongelukkige kleine geheel in vlam men gehuld eu zij liep zulke vreeselijke brandwonden op dal zij kort nadien in de vreeselijksle pijnen overleed. Een naald in de hersens Mad. Jennie Hervey, van Pine Grove, nabij Pottsville (Engeland) zag zekeren dag dat de punt eener naald uitkwam, dichtbij het linker oog van haar dochter- ken, 9 maanden oud, zij poogde de naald uit te trekken, doch, ten gevolge eener onbehendige beweging, verdween zij in het vleesch. Een radiografisch onderzoek werd gedaan en er werd bevonden dat de naald rechtlijnig in de hersens van het kind stak. Dr Rogers, heelmeester van het gasthuis van Pottsville, na de schedel huid gedeeltelijk losgemaakt te hebben, kon, met een zeilsteen, de naald uithaleD, die noodlottig had kunnen zijn. Men denkt dat het kind in leven zal blijven. Schrijnwerker verongelukt te Anzin De schrijnwerker Plug. Pitou, 50 jaar oud, wonende rue du Chateau d'Eau, te Anzin, werkzaam in de fabriek Piguet werd er omgeworpen en verpletterd door een aantal vallende buizen. De ongeluk kige, die het been werd gebroken en ook breuken had opgeloopen aan de borstkas en aan het onderlichaam, bezweek terwijl, men hem naar zijne woning overbracht. Botsing tusschen twee wielrijders De genaamde Georges Ghesquiére, 15 jaar, reed te Bruay sur-Escaut per rijwiel langs den zijweg voorbehouden aan den tram. Uit tegenovergestelde richting kwam een anderen wielrijder, Francisco Carvallo. Een botsing ontstond en de 2 fietsers stuikten ten gronde. Gesquière kon ongedeerd opstaan doch Carvallo werd bewusteloos opgenomen en naar een naburige apotheek gedragen vanwaar men hem naar het gaslhuis van Valencijn heeft gebracht. Men vreest dat de onge lukkige de schedel gebroken is. Hoeve afgebrand Een hevige brand, veroorzaakt door den slechten staat der schouw, is uitge broken in de hoeve van M. Galens, van La Houssaye, bij Beauvais. Niettegen staande het krachtdadig optreden der pompiers werd gansch het huis vernield, evenals de aanhoorigheden zooals stallen en schuur. De schade beloopt op 100.000 frank. LIBERALEN N° 5 1. VAN ALLEYNES Leonce, brouwer, Yper 2. SOUXDORF Camille, timmerman,Yper 3. DESMARETS Remi, timmerman, Wervick 4. VANDERMARLIERE Leon, meester- hoefsmid, Yper 5. LAtlEYE Emile, courtier, Yper De varkenskweek bereikte in ons land op 31 December 1928 een totaal van 1 miljoen 139.131 sluks, met meer dan 9.000 stuks de voortbrengst van het vorige jaar overtreffende. Er valt op te merken dat op eenige maanden tijds er overgroote veranderingen komen in de varkens voortbrengst. In Oost-Vlaanderen vindt men de meeste varkens 280.382 stuks dan komt Braband met 188.550 West-Vlaan- deren met 155.628 Luik met 125.682, en Luxemburg met 102.123. Ia de andere provinciën is de varkenskweek niet zoo sedrijvig Antwerpen komt aan den staart met 52.546 stuks. België heeft verleden jaar ingevoerd, 2 miljoen 611.000 kilos versch vleesch van niet vervrozen varkens, voor de som van 26 miljoen 644.000 fr. versch spek 14.200 kilos voor eene som van 156.000 fr. Onze invoer aan levende varkens bedraagt eene som van 8 miljoen 657.000 fr. voor 11.645 stuks. Aan de Oud-Strijders van 't 1 e en 21 e linie De Hertog en de Hertogin van Braband uit Indie terug Prins Leopold en Prinses Astrid, die den 22 November 1928 Brussel verlieten om eene omreis in Nederlansch ladie te ondernemen, zijn Zondag in de hoofdstad teruggekeerd. Zij ontvingen in de statie van Schaer- beek den Koning en de Koningin en eeni ge waardigheidsbekleders van het Prin selijk Huis. Hunne Koninklijke Hoogheden werden vervolgens naar het kasteel van Laeken gevoerd, om daarna, naar alle waarschijnlijkheid hun Zomerverblijf op het kasteel van Stuyvenberg te betrekken. De Werklieden der bouwnijverheid van Duinkerke, die sinds verscheidene weken in slaking zijn, hebben zich aan eene reeks beschadigingen plichtig gemaakt, die de tusschenkomst van het gerecht gewettigd hebben. Alzoo hebben de werk stakers de deuren der werkhuizen van verscheidene aannemers, wier werklieden aan den arbeid gebleven zijn, met een bijtend vocht beschilderd, alsook de ge vels van huizen, door de aannemers van schilderwerken bewoond, en deze van de huizen waar, sinds de werkstaking, werken uitgevoerd werden. Op andere plaatsen werden deuren, luiken en gevels bevuild. Bij depolicie zijn twee-en-twintig klachten toegekomen. Er is een streng onderzoek geopend. LEENING DER 4 T. H. 1921 TREKKING VAN 1 JUNI Zaterdag morgen ten 10 uur heeft in de Nationale Bank te Brussel de 68® trekking plaats gehad van de leening der verwoeste gewesten 4 t. h. 1921. De winnende nummers werden getrok ken door de oorlogsblinden II. Minnebo, van Ledeberg, en D. Francois, van Woumen. De uitslag is Serie 32,978 nr 6 wint 250,000 frank. Serie 70,894 nr 12 wint 100,000 fr. Serie 32,978 nr 11, serie 70,894 nr 15 en serie 130,232 nr 5 zijn elk uitbetaal- jaar met 50,000 fr. De and.:rc nummers van deze series en aide nummers van series 121,378 en 92,686 zijn uitbetaalbaar met 250 fr. De examenjury voor het toekennen der verschillende brevetten van officier ter Koopvaardij, verleende aan oud-kadetien van het belgisch Schoolschip volgende brevetten. Kapitein ter lange omvaart, met groote onderscheiding Mr. Becu Renó, van Oostende. 1° Officier ter lange omvaart, met onderscheiding MM. Gobin Jozef, van Oostende. Jonckheere Remy, van Oostende. 2® Officier ter laDge omvaart met onderscheiding Claereboudt Georges, van Veurne. Wederom een bijval voor onze Belgische Schoolschepen. Maatschappijen, scholen, gelieve acht dagen op voorhand te schrijven aan Bestuur der Grot, llan o/Lesse, voor het bekomen van vermindering. 60 (Jo vermindering voor de talrijke gezinnen, op vertoon hunner kaart. (bij de Post blijft verantwoor- beschikking van al delijk voor zijne w'e ^et f»oe<t meent bijdragen. t'. met het algemeen Bijdragen in te ^f*Ci Élf nut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen. nemen we niet op. (bij de Post AVWWW Brouwer te Poperinghe Burgmeester te Meessen Bij Bevel De Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, N. LAHAYE. M. Couttenier.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1