NEGENDE JAAR (let Geheimzinnig Drama van Beernem Gebr. DUPONT Nr 30 25 centiemen hel nummer ZONDAG 28 JULI 1929. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. I Horlogerij Uipnt&lQ« Over onze lasten Drinkt "MAS-CAM bier" Huis Kinders HXJYGHE Schepers en Hoste zijn veroordeeld tot 20 jaar Dwangarbeid Bertenplaats, Popering-lie, LIEFDADIGHEIDSFEEST Prachtpapier !n de Spaarkas Verwoeste Gewesten Dë Handel in Kruidenierswaren (Groot Klein) van Kinders HuygHe, Yperstraat,Poperinglie is overgebracht naar de Bertenplaats (oud huis Gemeentekrediet van België) vlak over de Katholieke Krin" Open sedert DONDERDAG 4 JULI Bureelgerief Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. ALLERHANDE Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 pope ringhe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgüsohe Poatkasstoreja Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHECKRF.KENING N' 48458 Tel. 180 Aankondigingen Op 1'en 2'bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3° en 4" 0.50 fr. met minimum van 2 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen-reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lïp Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs PenduloB Wekkers KETTINGEN Ia PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe, Welke dienen er afgeschaft? Het is een waarheid, die even vast staat als de Eifeltoren van Parijs, dat men aan elke kategorie belastingen slechts een belang mag hechten in ver houding met de opbrengst ervan. Er bestaan geen symbolische belastin gen. Wanneer een belasting weinig opbrengt en ze talrijke protestuitingen veroor zaakt, mag ze zonder bezwaar worden afgeschaft. Het zou onzin zijn ze te wil len behouden in naam van princiepen van betrekkelijke gerechtigheid of maatschap pelijke rechtvaardigheid, die altijd be twistbaar zijn. Het eenig fiscaal programma bestaat er io toereikende belastingen te hebben, die met gematigheid op den belastings- schuldige drukken en die goed genoeg verdeeld zijn om gemakkelijk aangeno men te worden. Twee belastingen moeten te dien op zichte onze aandacht gaande houden. Vooreerst de supertaks. Op eene begrooting van 9.543 000.000 't zij 4.5o/o Wanneer men zich herinnert dat be roepstaks en de registratietaks elk één maaien half zooveel opbrengen, dat de belasting op de roerende goederen het dubbel opbrengt, de douanen en accijnzen 4 maal zooveel, de timber met de over- drachlstaks meer dan 5 maal zooveel, is men verplicht aan te nemen dat het be houden, het verminderen, het hervormen of het afschaffen van de supertaks zonder invloed eouden zijn op het evenwicht der begrooting. De preerdere fjskqle opbrengsten zijn zoo aanzienlijk en zullen zoo aanzienlijk blijven, om reden van de economische uitbreiding van het land, dat de super taks zelfs zonder bezwaar zou mogen ver dwijnen. Derhalve, is het zuiver onzinnig van die belasting den hoeksteen te maken van gansch een fiscaal stelsel. Goede finan ciën dulden geen symbolischs belastin gen. Het nadeel van de supertaks ligt ove rigens, niet in 't princiep zelf dier belas ting, maar, integendeel, in de gevolgen van de toepassing ervan. Er kan geen su pertaks op 't globaal inkomen uitgedacht worden zonder fiscale inkwisitie. Welnu, de fiscale inkwisilie verwekt weerzin bij al diegenen die er 't voor werp van zijn. Het betaamt dus een middel te vinden ond de supertaks aan te pas§en, derwijze dat de fispale inkwisitie wordt afgeschaft. Daartoe volstaat het de supertaks op !t globaal inkomen te vervangen door 3, cedplaire supertaksen 1. Een toenemende supertaks op de onroerende inkomsten 2. Een toenemende supertaks op de be roepsinkomsten 3. Een forfaitaire supertaks op de roe rende inkomsten. Indien de twee eerste gepaard gaan met breede vrijstellingen aan de basis en indien de laatste noch de beleggingen in de Spaarkassen aanlast, zullen deze be lastingen de voorwaarden van sociale gerei,hligheid verwezenlijken die doör de openbare opinie worden gevergd en zui lenzij, ten andere, aan de supertaks haar nadeelen en haar impopulariteit ontne men. De tweede belasting die men dient te oodepzoelfen in het ljpht dep prinpiepen 4ie wij opgesomd hebben, is hel succes iiepecht, Zij wordt geschat op 270 miljoen in de Begrooting over 1929, 't zij min dan 3% Op te merken feit vóór den oorlog, met gematigde bedragen, bracht ze on geveer 200 miljoen op, nu, met bedragen die haar bijna een karakter van quasi confiscatie geven, brengt zij niet de helft meer op. Laat ons dus de successierechten op een redelijke ladder herleiden en laat ons, namelijk, rekening houden van het geen er te dien opzichte wordt gedaan in de Nederlanden, in Groot Luxemburg en in Zwitserland, landen die, dank zij hun gematigde fiscaliteit, echte spaarkassen geworden zijn voor West-Europa, ge voed door de beleggingen van een uitge breide vreemde klienteel. Anderzijds dienen wij den moed te heb ben de successierechten tusschen echtge- nooten af te schaffen, die schandelijk on rechtvaardig zijn. Want het successierecht verrechtvaar- digt zich slechts billijkerwijze, door een voorafneming van den Staat op het ver rijken, wanneer dit voorkomt van den be langhebbende zelf. Welnu, tusschen de echtgenooten kan er nooit sprake zijn van verrijken de echtgenooten hebben gezamenlijk van de zelfde goederen genoten, en het afster ven van een van beide loopt geenszins uit voor den langstlevende op een aan groei der goederen waarover hij beschikt. Wel integendeel, de vrouw die wedu we wordt, is gewoonlijk verarmd, ver mits zij de opbrengst van haar man's ar beid verliest. En voor wat den echtgenoot betreft die, in meestal de gevallen, de fortuin van het gemeenschap heeft gewonnen, hem wordt bij het afsterven van zijn gade een belasting opgelegd op de spaargelden die hij door zijn arbeid en zijn voorzienig heidsgeest heeft kunnen verzamelen. Is er een onrechtvaardige belasting, dan is het wel deze Wij moeten des te minder aarzelen om ze af te schaffen, daar zij ten slotte, zeer weinig aan den Staat opbrengt. Ve PROVINCIAAL COjtfG^ES DEN KHOOSTHIJKE GEZIflplK TE VEpp Op 4 OOGST 1929 houdt het provin- oiaal verbond der K.-G. zijn jaarlijksch provinciaal congres der K -G. te VEURNE waar de bloeiende plaatselijke afdeeling te dezer gelegenheid de plechlige wijding en inhuldiging van haar BONDSVAAN- DEL zal vieren. De Algeipeene Spaar- en Lijfrenlkas heeft haar verslag over baar handelingen van 1928 gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat het aantal personen, die een boekje heb ben met 157.000 toenam en er dus nh 4.582.000 zijn. Deze personen maakten stortingen voor méér dan 0 miljard frank, wat één mil jard meer is, dan in het vorig jaar. Wat de Lijfrenlkas betreft, voerde de wet van 27 Juli 1928 het maximumbe drag der gezamenlijke (uitgestelde en da delijke) renten op tot 12.000 frank en dit der dadelijke renten lot 6.0$0. Het aantal aangeslotenen bij' de Lijf renlkas klom in 1928 van 3.589.000 tot 3.751.000 hetzij een vermeerdering van 162.000. De stortingen in 1928 verricht bedroe gen 202 miljoen frank. Het rentefonds groeide aan met 293 miljoen frank. Qp dien datum betaalde de Lijfrenlkas renten uit aan 120.444 personen zij be taalde n.l. aan 11.003 weduwen oveile- vingsrenten uit voor een gezamenlijk be drag van 4 miljoen frank. De Aanstelling der Provinciale Senators Hieronder geven wij de volledige ver deeling der provinciale senatorszetels PROVINCIE WEST V L AAN DER EN Katholieken de h. h. Vancoillie, De ponthieu en Lammertyn, die als candi daat werd voorgedragen ter vervanging van ridder de Vrièie van Beernem, die den wensch uitgedrukt had niet herkozen te worden. Naar het schijnt kan de h Lammertyn geen senator worden daar hij over twee jaar nog provincielid was. Socialisten de h. Martens. OQSTVLAANDEREN Liberalen de b h. graaf de Kerckhove deDenterghem, Katholieken de h.h. Eylenbosch, Mo- yerson en Thienporrt. Socialisten de h. Toch. BRABANT Liberalen de h.h. Ilenricot en Leur- quin. Katholieken de h. h. Leyniers, Van Overberghe en De Becker. Socialisten de h.h. Vincken Béosier. ANTWERPEN Katholieken de h.h. Lebon en d'Ursel Socialisten de h.h. Cools en Barnich Fronters de heer Van Mierlo. LIMBURG Katholieken de h.h. Bekers, Schot mans en JaDssens. LUIK Liberalen de heer Magnette. Katholieken de heer Polet. Socialisten de h. h. Lafonlaine en Joachim. HENEGOUWEN Liberalen de h.h. Quinotte en Asou. Katholieken de heer Hulin. Socialisten de h. h. Lekeu, Danhier en Gastermans. NAMEN Liberalen de heer Dqchateau. Katholieken de h. Legrand (phr. deip) Socialisten de heer Ronveauk- LUXEMBURG Katholieken de heer Delvaux. Liberalen en Vpéjsten de h.h. Speyer en Jabon bekomen hetzelfde aantal stem men. In dit geval is het de Senaat die oordeelt en die den oudsten verkozen ver klaart. In dit geval is het de Upéist de h. Jabon die zou verkozen worden. VOOR GANSQH RET LAND Liberalen 7 gekozenen. Katholieken j9 gekozenen. Socjalisten 12 gekozenen, fronters 1 gekozeqe, Upéisten gekozene. LEENING DER Leening 5 t.h. 1923 Zaterdag morgen heeft ter Nationale Bank van Brussel de 74® trekking plaats gehad van de Leaning der Verwoeste Ge westen 5 t.h. 1923. De uitslag Reeksen 153873 n. 3 en 325822 n, 4 winnen elk een lot van IOO OOO fr. Reeksen 143538 n. 4 243029 n. 5, en 369444 n. 3 winnen de loten van 50.000 frank. De loten van 10.000 frank zijn ge wonnen door de volgeqde reeksen R. N. B. N. B. N.' B. N- 241473 3 260923 4 310598 2 113190 3 231879 2 300104 3 118200 2 101709 3 330339 4 7002 2 187577 4 301509 5 52445 4 204609 2 107890 2 De nummers van al de uitgetrokken reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 frank. De verdwijning en den dood van Hector De Zutter Het Proces voor de Assisen van Antwerpen Het Einde Vrijdag 19 dezer is het berucht proces van Beernem voor de Assisen van Ant werpen afgeloopen. Verleden week gaven wij reeds een kortbericht met de uitspraak De Vragen Aan de gezwoornen werden de acht volgende vragen gesteld 1. Is Schepers schuldig als dader of mededader hebbende rechtstreeks mede gewerkt om de misdaad te bedrijven of dergelijke hulp te hebben verleend, dat zonder zijne hulp de misdaad niet kon ge schieden vrijwillig, met het oogmerk vaa te dooden een doodslag te hebben gepleegd op Hector De Zutter 2. Ondergeschikte vraag aan de eerste: Is Schepers plichtig als medeplichtige hebbende onderrichtingen gegeven om het feit te plegen of het wapen verleend om een doodslag te plegen, vrijwillig met het inzicht te dooden 3. vraag Is Schepers plichtig als da der of mededader vrijwillig slagen en wonden te hebben toegebracht zonder oogmerk te dooden, doch die den dood voor gevolg hebben gehad 4. vraag, ondergeschikt aan de derde: zelfde vraag doch als medeplichtige. 3., 6., 7., en 8, vragen zelfde vragen voor Hoste. De jury ging om 5 uur in beraad slaging, dewelke zeer lang duurde. Het Verdikt Om 6 uur deed de jury terqg zijne in trede en gaf volgende antwoorden op de gestelde vragen Eerste vraag Ja de tweede vraag vervaltde derde vraag vervaltde vier de vraag vervaltop de vijfde vraag ja de zesde vraag vervalt de zevende vraag vervalt de achtste vraag vervalt. Goedkeurend gemompel in de zaal. De be schuldigden werden binnen geleid. De griffier gaf hun lezing der antwoorden door dc schuldigen a.anb,oord in onver schilligheid. Ijta deze atleziDg gaal het Hof en de Jury beraadslagen p,ver de s,traf. De Straf Het Hof en de jury bleven tot 6 1/2 ure in beraadslaging. Bij de herneming der zitting gaf de voorzitter lezing van het lange arrest tijdens hetwelk de schuldi gen .weer beiden in onverschilligheid ble^ ven zitten. Jn de diepste stilte aanhoorde de menigte de lezing van het arrest, het welk luidtSchepers en Hoste worden veroordeeld elk tot TWINTIG JAAR DWANGARBEID en tot al de kosten. (Rumoer in de zaal.). Ten 7 ure is het proces afgeloop.ea. Den eisch van schadevergoeding Maandag morgen heeft het Assisenhof van Antwerpen, zetelende zonder de ju ry, het laatste bedrijf van het proces over het drama van Beernem afgehan deld. Het ging over den eisch tot schadever goeding aan de burgerlijke partij. Men weet dat in zulkdanig geding geen jury tusschen te komen heeft. Deze eisch beloopt de som van 150.000 fr. Nadat M, Smolders in eene korte rede zijnen eisch verrechtveerdigd had, ver leende men het woord aan de verdediging die van alle pleitrede afzag en er zich bij bepaalde zich aan te sluiten bij de beslis sing van het Hof. Schepers en Hóste verklaarden ook niets te zeggen te hebben. Het llof verwijderde zich om te be raadslagen. Ha een half uur keerden de rechters in de zaal terug en velden een vonnis, luidende dat Schepers en Hoste veroordeeld worden tot het betalen soli- dairlijk van eene som van 75.000 fr. aan de burgerlijke partij. Deze laatste ver klaarde zich daarmede t'akkoord. Daarop werd de derde zittijd van het Assisen hof gesloten. Gedurende deze korte zitting kon men opmerken dat Hoste nog steeds zijne kalmte en onverschilligheid had behou den, terwijl Schepers er fel terneerge drukt uit zag. Na het Proces Het vreeselijk vonnis in deze gruwelij ke moordzaak is verpletterend gevallen op het hoofd van de twee beschuldigden, welke voortaan zijn twee schuldigen. Immers de jury, het volksgerecht, heeft gesproken, en, zijn vonnis is vast en on herroepelijk. üe eerbjed en het ontzag voor het Gerecht nopenf ons deze uit spraak te aanvaarden als de uitdrukking van de waarheid. De jury heeft gesproken. Zijn woord MOET voor iedereen waarheid zijn. Zóó gebiedt het de burgerplicht, zoo eischt het do eerbied en het ontzag en gezag van het Gerecht. Dit somber drama heeft jaren lang de gemeente in eene ongemeene spanning en drukte gehouden, beroering verwekt en driften gegist. Gaat nu de berusting in treden, gaat nu rust en vrede heerschen, nu gerechtigheid is geschied Het ware t i hoopen Geen Verbreking Daar de twee betichten Schepers en Hoste de drfe dagen na de uitspraak heb ben laten verloopen, hebben zij dus van de Verbreking afgezien. GROOT KUBIN -MWMW- De opbrengt der tombola aan den Car rousel-Salon op 16n. Juli laatstleden ge geven heeft toegelaten aan alle behoefti ge ouderlingen der beide ouderlingge stichten de som van 5 fr. te geven in geld en elk voor eene weerde van onge veer 45 fr. in chocolat, tabak, suiker, kleedingstoffen, enz. gegeven, naar keus van eiken ouderling. De vreugde der ouderlingen was on beschrijfelijk bij de uitdeeling. Aandoen lijk was het die oude, zwakke en gebrek kige lieden gelukkig te zieu en menig traan van genoegen wierd door die arme ouder lingen weggevaagd bij het ontvangen van den kleinen troosten hulp. De ontroering was algemeen. Het overige der opge brachte som wierd onder de armë ouder lingen van het Weduwenhof (St. Anna- plein) in natura verdeeld. De weldoeners en de steunders van het feest mogen het genoegen en de voldoe ning smaken dat de opofferingen en het goede, welke zij voor het welgelukken gedaan hebben, ten volle door de belang hebbenden begrepen is geweest en dat de ouderlingen meteen dankbaar hart de giften aangenomen hebben. Zij bedanken uit ter harte alle weldoeners die hun rechtstreeks of onrechtstreeks geholpen hebben. Het Bestuur van Poperinghe-Vooruil. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. STAD POPERINGHE Openbare Sitting van den Gemeenteraad op Zaterdag 27tJuIi 1929 om 6 uur 's avonds op bet Stadhuis D A G - O It D E 1 Punt Begrooting der Kerkfa briek van O. L. V. voor 1921 2 PuntRekening der Kerkfabriek van O. L. V. voor 1927 3 Punt Begrooting der Kerkfa briek van O. L. T. voor 1928. 4 Punt Rekening der Kerkfabriek van O. L. V. voor 1928. 5 Punt Rekening der Kerkfabriek van St. Jan voor 1928. 6 Punt Begrooting der Kerkfa briek van St. Jan voor 1929. 7 Punt Rekening der Kerkfabriek van St. Bertinus voor 1928. 8 Punt Goedkeuring van Plan en Bestek voor het plaatsen der Elektriehe Verlichting in St. Janskerk. 9 Punt Driemadndelijksch On derzoek der Kas van den Gemeente ontvanger. 10 Punt Driemaandelijhsch On derzoek der Kas van den Openbaren Onderstand. 11 Punt Goedkeuring van Eastern kohier en Plan voor den Openbaren Verkoop van Bouwgrond in de Vlot mingstraat. 12 Punt Goedkeuring der beperk te Aanbesteding voor het omheinen van den Stadseigendom, aangekocht aan de erfgenamen van Juf vr. Vanden Bulcke 13 Punt Kredietopening niet het Gemeentekrediet van België tot het be talen der gewone uitgaven. 14 Punt Eindrekening van den gewezen Sekretaris - Penningmeester der Staatsmiddelbare School. 15 Punt Herziening der Jaar wedde van den Uoofdbediende van hei Secvetdriaat. 10 Punt Mededeelingpn minimal1 im Minimi wnBnwMn-iirrfi jiiimniw' wi— iiitmmmm mi mri (bij de Post) GAZET POPERINGHE Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- JP beschikking van al delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. met aliTemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- V /f gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen.nemen we niet op. bij (bij de Post mm MVWWV

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1