Burgerstand van: Buitenland Binnenland Pelsenopbrengst in Canada Kutobotsing te Roogstaede De Groote Tombola van de Tentoonstellingen in 1930 Drinkt "MAS-CAR bier1' BEURSKRONIJK Louis OSSTYN Drfnkt "MAS-CAR" bier VERMAKELIJKHEDEN. Geweldige brand te Wasquehal De leerlooierij van A. Delescluse, te Wasquehal, is gedeeltelijk de prooi der vlammen geworden. Men denkt dat de brand onslaan is door hel heet loopen van een machien. Het vuur werd rond 8 ure 's avonds opgemerkt door den werkman Aug. Driot. wonend rechtover de werk huizen. De man zag rook slaan uit de vensters der drogerij. Hij verwittigde den postmeester die de pompiers opbelde. Dezen snelden toe en zetten verscheidene spuiten in werking, maar waren machte loos tegenover den hevigen brand, zoo dat men de pompiers van Roebaais ont bood. Ten 11 ure 's nacht was het vuur gebluscht. De gebouwen besloegen een oppervlakte van 2000 vierkante meters. Alleen de magazijnen en bureelen bleven gevrijwaard. In de drogerij lagen 25.000 kilos knoepens. Alles is vernield. De schade is geraamd op 1 miljoen fr en is door verzekering gedekt. Doodelijk ongeluk in een schietkot Ter gelegenheid van de jaarlijksche vereeniging van het kwartier St-Pavin, te Le Mans, stond er een schietkot. De eige naarster Mad. Julienne Seravin, 34 jaar verhandelde een pistool, toen eensklaps het schot afging. De ongelukkige kreeg den kogel in de hartstreek. Men brach haar naar eene kliniek waar zij overleed Drama in eene Kazerne Te Albertville, Frankrijk, gebeurde een drama in de kazerne, waar een detache mentMarokkaansche scherpschutters ver blijft, gelast met de bevoorrading der forten. Een der Marokkanen wilde een jongere soldaat overhalen tot wangedrag en, toen deze laatste weigerde, greep de eerste een geweer en loste een schot op den jongen soldaat, die met doorboorde borst dood ten grond© viel. De moorde naar is opgesloten. Tragisch bad te Hardelot De 19-jarige Alexis Level, bediende in een hotel van Hardelot-Plage, was een bad gaan nemen buiten het bewaakte gebied. De jongeling zonk en werd door den stroom meegesleurd. Men heeft over al opzoekingen gedaan, maar men heef het lijk nog niet opgehaald. AKADEM1E ROUSSELARE Wedstrijd 1928-29 Beeldhouwkundige Af dee ling Hoogste Afdeeling - Grieksche Romp (Polluse) 1» Prijs en Groot Verzilverd Eeremetaal DEGLERGQ Emiel, Poperinghe. Vrije Beroepschool voor KUNSTEN en AMBACHTEN Afdeeling Meubelversiering 4® Plaats in Derde en Vierde Studiejaar: DEGLERCQ Emiel, Poperinghe. Onze beste gelukwenschen aan den Laureaat. PROVINCIAAL VERBOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN Gewest Rokselare Afdeeling ISEGHEM Inhuldiging Bondsvlag Iseghem Huldebetoon aan jVI. Oscar Kerekhof Deze Bond heeft zijn 500e lid ingeschre ven, en dit wordt gevierd met de Inhul diging eener Bondsvlag op Zondag 8 September 1929. FEESTPROGRAMMA Te 9 1/2 uur. - Ontvangst ten Stad- huize. Overhandiging der Vlag en Stoet. Te 10 uur. - JVijding der Vlag en Plechtige hoogmis. Te 11 1/4 uur. - Op de Zegeplaats Concert door de Harmonie Leo XIII van het Christen Werkersverbond, Iseghem. Te 12 1/2 uur. - Gezamenlijk Noen maal in de feestzaal van het Stadhuis. Onder het Noenmaal Huldebetoon aan M. Oscar Kerekhof. Te 2 1/2 uur. - Groote Optocht van al de leden van den Bond, met de vreemde Afgevaardigden. Vergadering aan de Statie. Te 3 1/2 uur. -. Groote Feestvergade- ring in de zalen van het Stadhuis. Groote KUNSTCONCERTEN, op de Zegeplaats Om 5 uur door de Koninkl. Harmonie «De Eendracht» van Wevelghem. Om 7 uur door de Koninkl. Philharmo- jaie van Ingelmunster. Het Bestuur. I Stadsnieuws. Zondag/rust. Alle Apotheken open ot middag heden Zondag nanoen alleen M. NOTREDAME. Alle Apotheken zijn gesloten van 12^ ot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine, Rhmatiek, en aan Grippe willen ij den, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 6.00 fr. en van 10.00 frank. Ruzie Zondag namiddag ont stond ruzie tusschen eenige verbruikers in eene herberg der Yperstaat. De policie werd bijgeroepen en alles herstelde zich weldra. Proces-verbaal werd opgemaakt. Chicorei Talpe verbetert de koffie. Gevallen Op de steenbakkerij- werven Alf. Scaballie, waren Woensdag eenige kinderen zich aan 't vermaken met een Decauvil-wagentje.Op zeker oogenblik kantelde het waggonnetje om met het on gelukkig gevolg dat het eenig 8-jarig dochterken Lermyte, met het hoofd onder het voertuig gevat werd en aldus eene schedelbreuk opliep, zoodat het ongeluk kig slachtoffer in levensgevaarlijken toe stand opgenomen werd. Na verschillende dagen het ergste ge vreesd te hebben, begint men thans hoop op redding te hebben. Joseph BEUN-LEBON, Betonbewer- ker, Korte-Reninghelststraat, POPERIN GHE, laat weten dat hij als voorheen alle Betonwerken aanveerd, bij hem kan men bekomen, Giternes, Grafkelders, Paarde- bakken, Zwijnenbakken, Hondenhokken, Waschsteenen, Bétonstaken, Platen voor Afsluitingen, enz. Alles aan zeer genadige prijzen. Hoppepluk Sedert Donderdag en Vrijdag is men in vele plaatsen begon nen de hoppe te plukken. Er zijn weerom een groot getal vreemde plukkers toege komen. Men voorziet dat de pluk niet lang zal duren. Paardenmarkten te Brugge. - De 58. paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag 11». en Donderdag 12». Sep tember 1929. De 6®. paardenmarkt wordt gehouden op Woensdag 16». en Donderdag 17». Oc tober 1929. De 7®. paardenmarkt wordt gehouden op Vrijdag 15». en Zaterdag 16». Novem ber 1929. C. GOUSSEY F. L1ÉTAERT Garenstraat, 7, Poperinghe laten weten dat er bij hen wekelijks eene Jonge Koeibeest uitverkocht wordt, aan prijzen buiten alle concurrentie. Bij zonderheid voor feestmalen en bruiloften. Elk zegge 't voort. Hoog er ondenoijs- Middenjury Inschrijvingen voor den 2e zittijd De afgevaardigde van de regeering zal, van 2 tot en met 10 September 1929, den Zondag uitgezonderd van 9 tot 12 uur, in bureel 12 van het provinciaal Be stuur Brugge, de candidaten inschrijven die, voor de door de Regeering ingestel de middenjury, gedurende den tweede zittijd 1929 examen wenschen af te leg gen tot het bekomen van een wetlelijken academischen graad. Na 10 September 1929 zijn de lijsten bepaald gesloten verschuldigde recht ver gezeld, worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijvingsrechten, enz. worden door den afgevaardigde verstrekt aan de candidaten die bij hun verzoek een post zegel voor het antwoord hebben gevoegd. Belanghebbenden kunnen ook daarom trent het staatsblad van 4 Augustus 1929 raadplegen. Grafschennis In den nacht van Zondag op Maandag werden verschillende graven op het stedelijk kerkhof geschon den. Een streng onderzoek werd door de policie ingesteld. PROVEN Plaats open van Onderwijzer Aan vragen te begeven tot het Gemeentebe stuur vóór 17 September aanstaande. Wettelijke wedde. YPER Bezoek M. Lloyd George, verge zeld van leden zijner familie, is Dinsdag onze stad komen bezoeken. Na hier onze slagvelden bezocht te hebben gaat hij naar Frankrijk en Italië met hetzelfde doel. Zijne lange reis doet hij per auto. j VINCKEM ST-SYLVESTER-CAPPEL Auto op Autocar Op de wijk Sinl- Sylvester-Cappel, bij Hazebroeck, is een autocar met 23 bedevaarders van Loret- ten op een auto gebotst, in denwelke zich bevonden de echtgenooten Bruszel en hun ne twee kinderen, wonende te Dowaai. Deze vier personen werden gekwetst. Een der inzittenden van de autocar, Mad. Rlaevoet, van Bambecque, bekwam zeer erge verwondingen. WEVELGHEM Groote Brand Maandag namiddag werd te Wevelghem brand vernield. De hangaar behoorde aan den landbouwer en vlashandelaar Henri Surinck, wonende Kruishoek, en bevatte 40.000 kilos ruw vla§, twee wagens en den oogst rogge, tarwe en haver van 20 hektaren. BRUGGE Doodelijk Ongeluk Vrijdagavond rond 8^ ure, is in de Langerei een pijn lijk ongeluk voorgevallen. De dokwerker Peire Leopold, 50 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen, keerde van zijn arbeid huiswaarts. Komende uit de Gra venstraat nam hij het voetpad der Lange rei. Toen hij eenige meters ver was ver liet hij plots het voetpad om op de tram lijn te gaan. Op hetzelfde oogenblik kwam een tram in volle vaart aangereden. De wattman, die onmogelijk de bewegiDg van Peire kon voorzien, kon zijn rijtuig niet tijdig doen stoppen en de ongelukki ge werd met geweld geval en een 15-ta meters medegesleurd. Het slachtoffer werd op den slag gedood. Hij had een schedelbreuk alsook verschrikkelijke ver wondingen over gansch het lichaam be komen. In de Vaatt Een wagen bespannen met twee paarden, behoorend aan den vlashandelaar Pierbot, van Brugge, en gemend door een werkman, reed langs de vaart. Op den wagen bevonden zich meisjes. Op zeker oogenblik klonk de wa gen om en geraakte in de vaart. Twee meisjes konden rap genoeg van den wa gen springeo, doch hun gezellin was zoo gelukkig niet en viel in hel water. Men kon het meisje nogal spoedig op het dro ge brengen, doch het slachtoffer bezweek iets later. MOESKROEN Zelfmoord Een kostganger van het ouderlingeDgesticht, Francois Madou, 79 jaar oud, ongehuwd, en afkomstig van Deerlijk, werd, Woensdag, stervend ge vonden achter den spoorweg dam te Saint Achoir. De ongelukkige door een pijnlijke aandoening aangetast, had reeds herhaal de malen van zelfmoord gesproken. Hij had zich een revolverkogel in de keel geschoten. De sukkelaar is wal later be zweken. Bijter Ch. Libbrecht en Th. Morels geraakten, Dinsdagavond, handgemeen. De agent Gampion die de vechters wilde scheiden, kreeg eene wreede beet in den kleinen vinger. Verscheidene andere poli tieagenten snelden toe en hielden de dader Libbrecht aan. Hij werd tot! twee jaar Merxplas verwezen. OQSTCAMP Onbewaakte ove^w^eg zoon van den landbouwer Ch. Dopsselaere kwam met een gespan aan den onbe waakten overweg op het gehucht Stui venberge. Rij moest staan voor een koop warentrein en, toen deze voorbij w$s, reed hij over. Maar juist kwam de snel trein uit Brugge aangestoomd, het paard werd gevat en drie honderd meters ver meegesleurd, daar het aan de buffers was blijven hangen. Het voorste van den wagen werd verbrijzeld. De voerman had nog tijdig kunnen wegspringen. ICHTEGHEM In den gracht gereden Dinsdag l nacht kwam de voerman Eduard Mispelon met een heele vracht, uit de richting van Roesselare alhier de helling van den berg afgereden. Door slaap overvallen had hij de perpmen niet doen werken. De wagen giDg aan het loopen, de paarden hem Diet kunnende tegenhouden, geraakten los. De Een voorloopig verslag van het 11 an- delsdepartement van Canada voor het seizoen 1927-1928, laat weten dat de brute p°lsenopbrengst in groote vermin dering is in vergelijking van deze in 1926-1927. De totale verzameling der pelsen, in begrepen deze bekomen door de trappers in de wildernis en deze bekomen in de kweekerijen, beliep in 1927-28 lot 3 milj 592.700 stuks van eene waarde van 18.541.753 dollars tegen 4.289 233 pel sen geschat aan 18 864.126 dollars in hetseizoen 1926-27. Zijn in vermindering de bever, hermine, roode en witte vos, lyncx en marters terwijl de zilver vos de muskusrat, de olter en de skung in vermeerdering opkomen. De muskusrat is van hoogste belang rijkheid. Hare totale opbrengst in 1927- 28 beloopt tot de som van 2.967.915 dol lars. In tweede rang volgt de zilvervos met eene pelsenweerde van 2.353.200 dollars, gevolgd door den bever me 1.944.024 dollars, en de witte vos me 1.514 477 dollars. Dan komt de roode vos met 1.425.488 dollars en de martre me 1.108.991 dollars. In vroegere jaren was de bever de meest aangekochte pels in Canada. Nu heeft de muskusrat de eerste plaats in genomen, terwijl de zilvervos zich de tweede toeeigende en de bever slechts de derde in rang blijft staan. POPERINGHE, van 23 tot 30 Oogst 1929 GEBOORTEN 263 Dachy Robert, z.v. ean en Loonis Julia, Rousbrugge 264 Vanelslande Godelieve, d. v. Remi en leughebaert Leonie, lloogstaede 265 hornette Joel, z. v. Maurice en Lesage Marlhe,Crombeke 266 Gantois Jeremie z. v. Richard en Six Martha, Komstr. 267 Techel Andrea, d. v. Achilleen Alice D'haene Veurnestr. - 268 Larou Albert z. v. Julien en Masschelein Martha, sektie E. 269 Gostenoble Alain, z. v. Medard en Bartier Maitha, Rousbrugge 270 Boone Agnes, z. v. Georges en Gandaele Zoé, sectie A. OVERLIJDENS 152 Marey Jeanne, 7 j., d. v. Rene en Devylder Emilienne, sektie I. 153 Debruyne Willy, 13 d., z. v. Omer en Cossey Marie, Komslr. 154 Ilooghe Virginie, 76 j., z. b., wed. v. Noliet Henri, St-Michielstr. 155 Lanoo Bertha, 17 j., dienstmeid, ongeh., Gasthuisstraat. HUWELIJKEN 55 Morrisse Albert, 23 j timmerman en Bonduelle Maria, 28 j z. b., b. v. Pop. 56 Vermeulen Jerome 27 j onderwijzer, en Delva Germaine, 27 j., z. b., b. v. Pop. BELOFTEN 85 Roosebeke Camille, stoker, v. Pop. emSpillier Maria, huis- werkster, v. Aertrycke 86 Langbeen Sylver, chirurgien en Vancayzeele Ivonne z. b., b. v. Pop. Woensdag avond kwam M. Camille Battheu-Ghesquière van Poperinghe met zijn auto van De Panne huiswaarts gere den. Bij hem hadden de h.h. S. Lahaye, N. Verhaeghe en E. Bourgeois van Po peringhe plaats genomen. Gekomen te Hoogstaede, nabij het Ou demannenhuis, waar de steenweg in zeer slechten staat is, deed de auto een zij sprong, juist op het oogenblik dat een an dere auto, uit tegenovergestelde richting, wilde voorbijsteken. Deze vatte het rij tuig van M. Battheu in de zijde en sloeg het met geweld tegen een boom. M. Bat theu werd bewusteloos opgenomen en in het Oudemannenhuis binnengedragen, waar een toegesneld geneesheer hem ver zorgde en hem eenige dagen volkomen rust oplegde. De drie andere inzittenden werden min of meer erg .gekwetst. De au to was gansch ontredderd. Ziehier de winnende lijst der groote loten Lot van 200,000 frank. 491.524-2. Loten van 50,000 frank. Biljetnum mers 129.254-5, 221.251-9, 483.050-2. Loten van 10,000 frank. Biljetnum mers 141.014 8, 145.056-9, 166.521-8, 169.439-5, 184 917-9, 195.125-7, 237 dui zend 707-4, 245.542-10, 286 579-3,318 duizend 299 1, 332.071-7, 355.534-10, 309.128-1, 371.824-8, 399.537-2, 462 duizend 931-6, 494,777 6, 501.449-4, 536.039-9, 593 814 3. OMSLAGBRIEFJES Lot van 50,000 fr. (^tnslagnummer 368.415. Loten van 25.000 fr. Omslagnum mers 132.400, 460.139,474.752,574.830. Loten van 10,000 fr. Omslagnum mers 235.428, 317.856, 451.560,488.994, 531.388 ZONDAG I SEPTEMBER 1929 Luisterrijke Gaaibolling «In den Transvaal», bij J. Lermyte, Bruggeslraat. - 120 fr. Prijzen. - Begin om 2 u. - Voorwaarden als gewoonte. Luisterrijke Trabolling gegeven door de Maatschappij «De Lus tige Bolders», in de Overdekte Tra, ter herberg «In St-Gérard», bij Julien Goutte- nier, Gasselstraat. - 250 fr. Prijzen, ver deeld als volgt 100-80 40-20 fr. - Inleg 2 fr. - Inschrijving om 1.30 uur - Begin om 2 30 uur. ROUSBRUGGE - Buitengewone Schieting gegeven door de Maatschappij «Sint f Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de PLECHTIGE MIS op ZONDAG 1 SEPTEMBER, om 8^ in St-Janskerk, voor De overledene Ouders van Heer Leopold DEPLAEDT zijne overledene Huisvrouw SILVIE BILLIAU en Vrouw Alfons KAESTEKER-CAMER LYNCK en Kinders, noodigen beleefd Vrienden en Kennissen uit tot de PLECHTIGE LIJKDIENST op MAANDAG 2 SEPTEMBER, om'J^u in St-Janskerk, van Heer ZcLFOHS KAESTEKER Deze die bij vergetelheid geen rouw brief zouden ontvangen, gelieven dit als dusdanig te aanzien. AWVWW - Joris. - Oppervogel 150 fr. - Ieder Zijd wagen plofte met geweldïn een gracht van (vogel 75 fr. - Jeder Kalle 40 fr. - 2* Top'len wij al het koper kunnen voortbrengen dat het 3 meiers diepte. Vele schade word aao de1M fr. - fop 5» fr. - Inleg 25 fr. - E"ü<« hfef>, da.rhij zullen Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, IXELLES. Telefoon 468.(38 Voorloopige bpreelen te PoperingRe, asthuisstraat, 3{L De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. NATIONALE STRIJDERSBOND EENDRACHT ladiDg toegebracht. De voerman klaagt '^rug 20 Ir. - Boven de 80 schutters al pjniërfe1 De 'primés van 25 fr. - Inschrijving opa q. tol Zl,ikdariig piint 'dat sir Robert Williams ttit van inwendige verloren pijnen en heeft een oog Begin om 2 u. - Einde rond 7 u. J Klachtenbureel open Heden Zondag van 0^ tot uur, voor aanvragen «Ver goeding voor achtergelaten Burgersklee- deren en Frontrente». Vriendelijk verzoek uwe militaire pa- pieren mede te brengen. Het 5 r Bestuur. AVMWV llllllllllllillllllClillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllWIIIIIilllllIUHlIIIIIIlllllliyilll! Gevallen De paardenknecht vau M. Dehaeek, rijdende Vrijdag avond langs de kassei naar 't gehucht «Zwaantje», is opeens uil zijn ledigen wagen gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Op zijn hulpgeroep kwam de landbouwer Messuwe R. toegeloopeD, die geholpen door Yaühoutte R., den zwaar gewonde opnamen. Deze werd meteen auto naar het huis van zijn meester gevoerd en door een geneesheer verzorgd. studie heraanneenit over de verlenging van dc ngola en Noüi-u Rhodesia. W ordt deze yzerweg angelegd, iels waarover ik geenszins twijfel, niks zal groote schade berokkenen aan de Ka- tanga. Deze laatste heeft wel is waar voldoende onontginde rijkdommen voor zich zelf, maar het was niet onaangenaam te mogen denken dat het ons zonde toegelaten geweest zijn profijt te mo gen putten uit de uitbating dezer uitgestrekteN streek. Deze bestatigingen bekrachtigen de juistheid van mijn vooruitzicht alswanneer ik maanden geleden de Chartered aanbevool. Deze maat schappij, ik herhaal het, was de maatschappij waarop Leopold II. de Comité spécial du Ka- tanga nabotste. liet is eene maatschappij met charter die boven de rechten op grond en onder grond nog de yzerwegen bezit. In 1923 zag zij van hare politieke rechten al'en houdt zich alsnu maar enkel meer bezig met door anderen tiare gronden in weerde te doen brengen. Aan de hedendaagsche koersen geeft zij 3% nkomen. liet is geraadzaam alsnu de helft in zijne deelneming in Katanga te verwisselen tegen deze titels. lloe zal de Tanganyka en de Zambezia hen daaronder al gedragen Wat reeds vroeger de gelegenheid vond te ver klaren blijft voorde Rhodesia du Nord, uit oor zaak der ontdekkingen ver onder de waarheid. 1. De Benguella Railway wierd opgevat al re- De politieke toestand blijft onduidelijk en hier in België meer dan elders volgt de Beurs zenuw achtigde debatten van Den Haag. Niets wettigd deze schommelende strekkingen welke men ons opdringt, ook mag men zeggen dat zij voort spruiten uit de bedrijvigheid van sommige groe pen die de ontmoediging van het publiek benut tigen Ware het anders waarom zouden wij zoowel te Parijs als te Londen getuige zijn van eene geza mentlijke consolidatiebeweging in eene stand houdende, zelfs vaste omgeving Men bezingt op alle tonen onzen onvergelijk baren voorspoed, zoowel op gebied van nijver heid als van kolonie, waarop wordt er toch on der de massa de grootste onverschilligheid waar genomen Zuls schijnt zonderling en het is zonneklaar dat wij in dezen slaat niet kunnen blijven. Men mag toch niet staande houden dat het publiek voor eeuwig afkeerig zal blijven van beurszaken Wat echt is, 't is c'at hij moede is van maanden lang ged wongene trappeling op zelfde gronden. Het blijft immer voort achterdochtig en gaf geen geloof aan herin ming, welke alsnu plaatsgreep en welke men bezig is met te versterken. Toch moet het bekennen dat de termijnweerden van tO tot 20 klommen sedert begin Juli, zonder te gewagert van de groote keurweerdèn die ont zaggelijke voorsprongen mieken. De overdrevene beursverhandclingen van ver leden jaar hebben nu luinne herhaling in de spe culation op onroerend goed. Zotte prijzen wierden betaald voor gronden en gebouwen onnoodig te beweren dat er langs dien kant, binnenkort, een toon lager zal gezongen worden en sommige Reden zullen beklagen titels met verlies verkocht te hebben om zich onroerende goederen aan te schaffen. De Belgische markt daargelaten djent er van een belangrijk feit nota gehouden le, worden, 'tls van de rooringenomendheid tot de speculatie in Amerika, Engeland en Frankrijk voor de weer de» der Rhodesia dat ik wil spreken. In België bezitten wij maar de enkele groep der Tanganyka - 't is de minste niet - die ons toelaat met deze streek te verhandelen. Het staat heden vast dat binnen korte jaren de ze streek de voornaamste voortbrengster van Koper zal zijn van gansch de wereld. De mach tigste bestaande maatschappijen hebben er reus achtige ondernemingen belegd. De toekomende aren zal men er de kleinigheid van 3.000.000 per dag verteeren voorliet oprichten van werkhuizen Beeld u eens in wat zulke som vertegenwoordigd De Engelschen jubelen Binnen drie jaar zul- keiiing van een vervoer van 100.000 ton koper, In 1035 zal hij er 500.000 vervoeren. Van einde 1030 zal hij best geschikt staan om het materiaal noodig voor de in opbouw zijnde werkhuizen van Katanga alsook van Rhodesia aan te brengen. Daarbij zal hij nog het noodige materiaal voor den nieuw ontworpen spoorweg te veroveren. Ware er nevens deze bronnen van rijkdom,mach tig genoeg om van deze vervoermaatschappij een der belangrijkste der wereld te maken, niets an ders meer te vinden zulks zou nog schoon mogen genoemd worden. Maar daar vind men nog de laiidbouwuitbreiding van Angola die beloofd van gauw een nieuw Argentina te geworden. 2. De Rhodesia Katanga waarvan de portefeuil le van de Tanganyika een titel op acht bezit en in deze van dc Zambesia een op 2 3)4, kondigt aan dat men kan voorzien dat zij eene voorspoedige koper-en goudontginning zal geworden. Sir Ro bert schat de reserven voor de aangelegde deelen alleen reeds op 180.000 ton koper en 50.000 ons goud. 3. Onnoodig nog terug te keeren op de rol door de Union Minère gespeeld in het vaststellen der weerde dezer titels, deze is voldoende gekend. Om te sluiten de laatste nieuwstijdingen be vestigen en bewijzen dat deze twee titels de schitterendste toekomst te wachten staat en de dag blijft niet ver meer af waarop men ze met ge weld zal willen aan veel hoogere koers. Laat ons eens de pratieke kant der zaak onder zoeken. Wie Union Minière bezit en er inkomen van verwacht zou slim handelen met ze te ver wisselen tegen Zambezia daar eene gelijke som geld geplaatst in deze titel verzekerd een inko men van 800 fr. voor iedere Union Minière die slechts 240 fr. betaald Deze titels zijn beide even zeker en ik kan niet genoeg zeggen dat mij ne bovenstaande afleidingen geen benadering, maar wel zekerheid gelden. Tusschen de andere weerden der Rhodesia dn Nord die een groot belang opleveren, stip ik aan de Rohan Antelope, de Changa, de uwatu M'Kubwa de Congo Rhodesia Bonder. Het is nuttig te weten dat al deze maatschappijen hun ne vergunningen van de Chartered kregen, dH zij haar gratis titels overhandigden en daarbij nog een belasting per voortgebrachte ton koper verschuldigd zijn. Bij sommige dezer nieuwe ta ken beslaat er risi'co, ook trek ik de Chartered vóór, die brengt reeds op. Laat ons eens de algemeene markt bezichti gen. Eens te meer hadden de optimisten gelijk. De gevolgtrekking van den Haag galvaniseerde al de beurzen en na 24 uren schijn van ongelijk kregen deze gelijk die hadden kunnen bemerken dat dehooge bankwereld opslag wilde. Volgende maanden schijnen mij voorzeker met meer en meer bedrijvigheid bezield en wie mijnen raad volgde - 't is te zeggen deze die niet aarzelden hun liggende geld te gebruiken alswanneer eenie der.... gevoelde, zullen binnen kort eene schoo- ne winst mogen opstrijken. Ik teeken aan de Sidro, de Tanga, de Kasai, de Buenos-Ayres en de Fransche weerden als met verrassin gen omringd. Van zeer goede bron weten wij dat het niet meer te voorbarig is zich stillekens aan met de Rubberweerden te bemoeien. Binnen kort kom ik er op terug. Men moet zich eerst en vooral met de termijn- markt bemoeien, om reden dat zij door de vreem de markten beïnvloed is. Ongetwijfeld zal Lon den van de verlegendheid ontlast, door de kan selier Snowden te nadeele van zijn eigen land geschapen, weer vooruitgaan en dit ten bate on zer markt. Parijs en Berlijn zullen volgen en ik durf stoutweg voorspellen men mag Dnitscltt weerden koopen iri 't vooruitzicht der ophitsing der Duitsche Beurs alswanneer onze dappere sol daten het Rijnland zullen verlaten. Willen de Duitschers'op deze manier tiet einde der bezet ting kenmerken trekken wij er baal uit, want lunne weerden staan goedkoop. als aandeel behouden in de De uitvindingen zijn belangrijk ion Mjnièrè zullcdariig zijne 'droopièu vaii vppreep fèrug komt e'n zijne

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 2