NEGENDE JAAll Nr 37 25 centiemen het nummer ZONDAG 15 SEPTEMBER 1929. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Gebr. DUPONT horlogen] VIJFTIGJARIG JUBELFEEST VAN DEN H. EUG. VAN ELSLANDE onze kolonie. [be Ontruiming van 'tRijngebied Geruchtmakende Onthullingen Voor de Belgen in frankrijk De Hoptentoonstellingen in het hand van Poperinghe. Bureelgerief prachtpapier GJupnt&ta Hoeveel mensehen wonen er op de wereld Verwoeste Gewesten Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 Ir. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Mora abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Aankondigingen Op 4 en 2'bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3" en 4' 0.50 fr. met minimum van 2 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 Ir. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Ia fiend, Zilver, Mek»! PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Officier d'Académie, Ridder van het Orde van Leopold II ALS BESTUURDER DER KONINKLIJKE PHILHARMONIE 1879-1929 i= Bovenaan de ontvangst 's morgens in de feestzaal van het Stadhuis. Onderaan het huldebetoon der Maatschappijen vóór den optocht. Op Zondag laatstleden 8 September, wierd deze heugelijke gebeurtenis op plechtige wijze alhier in stad gevierd. De feesten door een prachtig weder begunstigd hadden veel volk uitgelokt en verliepen in de beste orde en met veel geestdrift. Van 's morgens reeds waren vele hui zen bevlagd, en 's namiddags, gedurende den optocht was de bevlagging algemeen. Om 10 1/2 uur 's voormiddags wierd de geachte Jubilaris en zijne familieleden van het «Hotel Palace» door de Muziek maatschappij, vergezeld vau Bestuur en Eereleden, plechliglijk naar het Stadhuis geleid alwaar de officieele Ontvangst door de Stadsoverheid in de Groote Feest zaal plaats greep om 11 uur. De h. Burgmeester omringd door de leden van het Schepencollege en den Baad, verwelkomde den Jubilaris in wel gepaste woorden. Hij deed zijn talent als muziekbesluurder op heerlijke wijze uit schijnen, en bedankle hem in naam der gansche bevolking, vooreerst over de aangename stonden welke hij haar ver schaft had gedurende een tijdverloop van vijftig jaar door zijne prachtige muziek uitvoeringen. Daarbij ook nog voor zijne toewijding om onder zijne medeburgers de muziekale kunst te doen beoefenen en waardeeren. Kade menigvuldige prijzen en belooningen opgesomd te hebben door de h. Van Elslande met zijne muziekanten behaald in de prijskampen waaraan zij deel genomen hadden, drukte hij de hoop uit hem nog lange jaren aan het bestuur der Maatschappij te mogen zien. Hij wenschte de Jubilaris in 't vervolg nog van de uitmuntende gezondheid te mogen genieten die op zijnen hoogen ouderdom de bewondering van eenieder verwekt. Daarna overhandigde de h. Burgmees ter het geschenk door het Stadsbestuur aan den Jubilaris gejond. Op zijne beurt bracht de h. Adolphe Crousel, Voorzitter der Koninklijke Phil- harmonie, de hulde van hare leden. Hij ook drukte de hoop uit de h. Van Elslande nog lange jaren de Maatschappij te zien besturen. Hij somde zijne menigvuldige verdiensten op, overliep zijne wel vervulde loopbaan hier in Poperinghe en meende de tolk te mogen wezen der menigvuldige uitvoerende leden die onder de kunstvolle leiding var dezen talentvollen Bestuurder, de muziekkunst aangeleerd en beoefend hadden. Hij voegde daarbij ook de dank betuigingen der honderden eert? lede» die sedert eene halve eeuw met groote vol doening de menigvuldige Concerten en muziekuitvoeringen, onder zijn bestuur uitgevoerd, bijgewoond hadden. Met bewogen stem bedankte de geachte Jubilaris de heeren Burgmeester en Voor zitter over hunne aanspraak. Aan de eer die hem te beurt viel was hij diep gevoe-, lig en wat hij gedaan had aanzag hij als zijn plicht. Daarna nam de h. Arthur Van Elslande het woord om in naam der familie het Ge meentebestuur te bedanken voor de over groots bewijzen van eerbied en erkentenis aan hunnen Vader, Schoonvaderen Groot vader op dezen dag bewezen. Na het overhandigen van twee prachtige bloemtuilen, geschonken door de Geachte Familien Van de Gasteele-Vaicke en La- haye-Vandenberghe, liep dit deel van het programma ten einde. Daarna om 11 uur, gaf het Muziek van den Katholieken Kring op het Kiosk der Groote Markt onder de keuiige leiding van de h. Karei Ileilbroeck, een prachtig kunstconcert dat veel bijval genoot en door een talrijk publiek toegejuicht werd. De Jubilaris hield er aan, benevens de Voorzitter der Philharmonie, zijnen per soonlijken dank uit te drukken aan Be stuurder en Werkende leden. De h. Heil broeck, van zijnen kant, wenschte de h. Van Elslande hartelijk geluk ter gelegen heid van zijn Jubelfeest en omhelsde hem op ware medebroederlijke wijze. Om 1 uur had het noenmaal plaats in het lokaal Ons Huis aan den Jubilaris en zijne Familieleden aangeboden. Vele eereleden, benevens de werkende leden, hadden gehouden er aan deel te nemen. Onnoodig te zeggen dat men aldaar aan een familiefeest deelnam in den waren zin van het woord en dat gulhartigheid er den toon gaf. Vooraleer zich aan tafel te zetten, kre gen wij eene verrassing waarvan onze goede confrater Achille Lermyte het ge dacht had opgevat. De leden der Tooneel- afdeeling zongen een gelegenheidscantate waarvan het muziek door den h. Jubilaris getoonzet wierd over vele jaren. De uit voering was waarlijk prachtig en ver diende het langdurig handgeklap waar mede ze begroet werd. Binst de maaltijd wierd men nog ver gast door weluitgevoerde muziek en zang stukken, waaronder eene bijzondere mel ding verschuldigd is aan de heer Lionel Declerck, eerste klarinet, die op verruk kende wijze een moeilijk nummer wist weer te geven. Nu was het oogenblik gekomen van de overhandiging der geschenken. Door de eereleden weid den gevierden Jubilaris een prachtige zetel (club) bij inschrijving aangeboden. In naam der werkende leden wierd als herinneiing eene mooie pijp overhandigd door de h. Achille Lermyte. Deze laatste reeds gedurende 48 jaren uitvoerend lid, dus allerbest met het ver leden der Maatschappij bekend, wist deze plechtigheid te doen gepaard gaan met eenige welgepaste woorden tot zijne ka meraden gericht. Hij wakkerde deze aan sliptelijk de herhalingen bij te wonen en uit de lessen van hunnen geachlen Be stuurdèr al het mogelijke nut te trekken. Zoodoende zullen zij het schoonste en duurbaarste bewijs leveren van erkente lijkheid jegens hunnen gevierden Jubilaris die geen moeite ooit gespaard heeft om hunne muzikale opleiding te bewerkstel ligen. De h. Voorzitter Crousel stelde, alslan een heildronk voor aan de Koninklijke Familie, welke gevolgd wierd door eene dreunende B(abandonee. Het oogenblik voor het vormen van den Stoel, in de Yperstraat was aange broken, voor de deelnemende Maatschap pijen. De Jubilaris gevolgd door zijne fa milieleden en het Bestuur der Philharmo nie ging zich plaatsen aan den voet van het Stadhuis alwaar de Maatschappijen hem hunne hulde kwamen aanbieden en bloemen overhandigen, een veertigtal bloemtuilen wierden in den Stoet gedre- gen door Turners en Turneressen. De Stoet zette zich in gang om 3 uur, en doorkruistte de bijzonderste straten der Stad tusschen eene samengepakte menigte toeschouwers. Vijf en dertig Maatschappijen en Gilden, waaronder acht muziekennamen er aan deel. Om 4 1/2 uur ging de Stoet uiteen op de Groote Markt en de Kunstconcerten vin gen aldaar aan op twee verhoogen. Van het begin tot het einde der uitvoe ringen was er veel volk op de Groote Markt geschaard, en toen om 10 uur, de reeks der Concerten door het muziek van Proven gesloten wierd, was er nog altijd een even talrijk publiek tegenwoordig. Wij zullen hier Diet breed uitwijden over de manier waarop de verschillende programmas uitgevoerd wierden. Hel waren allen Kunslconcerten, in den wa ren zia van het woord, dat men te hoo- ren kreeg. Iedereen verdiende lof en het schoonste bewijs ervan is wel de uitbun dige toejuichingen waarmede iedere uit voering begroet wierd. Eene bijzondere melding nogthans aan de Harmonie Ypriana die door de uitvoering van een uitgelezen programma vele bijval oogstte De Muzieken van Meessen en Westnieuw- keike die wij hier voor de eerste maal te hooren kregen waren voor ons eene aan gename verrassing. Wat betreft onze ge- buren uit Abeele, Watou en proven wij zijn uiterst gelukkig bij hun een rassen vooruitgang te kunnen bestatigen sedert hun laatste bezoek, wij aanzien het als een plicht hun vurigste gelukwenschingen te mogen aanbieden en wenschen hun volherding in het beoefenen der kunst. En zoo verliep in orde en eensgezind heid een welgelukt feest dat in het geheu gen der Poperinghenaren nog lang zal bij blijven. Mevrouw Wed. Maurice PRIEM-LEHOUCK Gasthuisstraat, 44, Poperinghe heeft de eer het geacht publiek van Poperinghe en Omstreken ter kennis te brengen, dat zij, als vroeger, alle werken zooals, behangen van papier, plaatsen van linoleum, vermaken v&n zetels, enz. laat uitoefenen. Wanneer Koning Leopold II Congo aan Belgie schonk, had hij de koloniale ge dachte gesticht. De Belgen hebben het werk van hun Koning voortgezet zij hebben aan hun tweede grondgebied hun beste mannen gegeven en eea belangrijk deel hunner kapitalen. Hun pogingen werden met goeden uitslag bekroond. Nu bezorgen de wouden van den Bel gischen Congo een belangrijken uitvoer. In 1914 voerde men 6993 ton kopal uit in 1927, 27 000 ton. In verscheidene gewesten kweekt men katoen de oogst van 1928 gaf circa 15.000 kilos. Wijzen wij ook op de caoutchouc, de palmolie. (07.347 ton in 1927), cacao en koffie. De Belgische Congo brengt 't meest ivoor van gansch de wereld voort. In 1927 voerde men 482 ton uit. Onze Kolonie bekleedt de eersle plaats voor de voortbrengst van radium, de tweede voor het diamant., de vijfde voor het koper, de twaalfde voor het goud. Van 18.196 ton koper in 4920, steeg de opbrengst in 1922 tot 43.362 ton om in 1927, 90.000 ton te bereiken. Op het einde van 1926 schatte men de opbrengst aan erts op 77 millioen ton koper. Onze Kolonie bracht in 1926 27 onge veer 757 ton tin voort en 4000 kilos goud. En de rijkdom onzer Kolonie aan kos- telijken steen In 1926 voerde men 847.660 karaat diamant uit, wat onze Congo voor de wereldvoortbrengst op den tweeden rang bracht. Voor het katoen, de olieachtigen, het hout, de koffie, de tabak, de semaan, de wonderolie, het ivoor, den mijnenrijkdom enz is Midden-Afrika een der rijkste en uitgeslrekste bekkens voor de grondstof fen. Uit die grondstoffen moet men alle profijt trekken. Daartoe is handenarbeid noodig. Deze is ontoereikend in Congo. Het zwarte ras heeft goede hoedanig heden en vele gebreken. Dank zij de poli tiek van algemeene welvaart,van gezond heid, die in Congo hare eerste proeven gedaan heeft, zal men er toe komen de inboorlingen lichamelijk en zedelijk te verbeteren en te ontwikkelen. Zeker blijft er in Midden-Afrika nog veel te doen. Maar de reeds verkregen uitslagen, het hoofdbelang der spoorlijn Congo-Oceaan, aan gansoh het Congo- bekken onmisbaar, het programma der vooruitgezette werken aan wier uitbrei ding men reeds bezig is, dit alles zal van onzen Congo,vroeger dan men wel denkt eene kolonie maken breed open aan in- en uitvoer. De Huishuurwet De Fransche minister van Juslicie heeft aan de rechtbanken, die gelast zijn met de toepassing der huishuurwetten, in Frankrijk, een omzendbrief gestuurd, waarin gewezen wordt op de diplomati sche overeenkomsten tusschen Frankrijk en Belgie, voor de toepassing der huis huurwetten in beide landen, met weder- keerigheid der gunsten van die wetten voofe de Ffanschen in België en voor de Belgen in Frankrijk. De omzendbrief zegt dus dat de Belgi sche eigenaars en huurders in Frankrijk heeiemaal gelijk moeten gesteld worden met de fransche eigenaars en huurders, en dat de Fransche wetgeving op de huis huren zoowel voor de Belgen als voor de Fransphen geldig is. Schikkingen voor de Britsche troepen Van officieele zijde te Wiesbaden wordt medegedeeld, dat de ontruiming van het bezette gebied door de Britsche troepen als volgt zal geschieden Op 14 September begint de algemeene ontruiming, op 16 September wordt met het vertrek uit Koeningstein en op 17 September met het vertrek uit Bad Schwalbach begonnen. Deze beide badplaatsen zullen op 20 September geheel door de bezetting ont ruimd zijn. De te Wiesbaden-Biebrich eD te Wiesbaden-Schierstein ondergebrachte afdeelingen artillerie en huzaren begin nen op 29 September, hun kwartieren te ontruimen. Met de terugtrekking van hel derde bataillon op 14 November een aan vang worden gemaakt. Eveneens op 14 November zal het ver trek van het bataillon uil Bingen met dat der ordonnanslroepen een aanvang ne men, terwijl te Wiesbaden-Dotzheim op 30 September een aanvang met de onl ruiming wordt gemaakt. Wat er van de Engelsche troepen nog te Bingen, Wies- baden-Schierstein overblijft, zal te be ginnen mei 7 en 9 December vertrekken, zoodat op 13 December de ontruiming van het Rijngebied door de Britsche be zettingstroepen een voltrokken feit zal zijn. De Fransche troepen trekken weg den 18 September Van Duitsche officieuse zijde wordt meegedeeld dat de Fransche troepen van de 23® en 151® regimenten voetvolk den 18 September aanstaande Keulen zullen verlaten. Twee bataljons van het 23® zul len garnizoen houden te Hagenau, en een ander bataljon te Wissemburg, in den Elzas. Het 39® regiment veldartillerie, dat ook te Keulen ligt, zal ontbonden worden. Va naf toekomende week zullen de soldaten in onbepaald verlof naar huis gestuurd worden. Volgens de laatste statistiek zou onze aarde door ongeveer 2 miljard menschen bewoond zijn. Van deze wonen er 900 miljoen in Azië 500 miljoen in Europa 220 miljoen in Amerika 150 miljoen in Afrika en 7 miljoen in Australië. Vau de Europeesche landen staat Rus land aan '1 hoofd met 115 miljoen inwo ners dan volgen Duitschland met 62.5 miljoen Groot Brittariië met 42.7 mil joen Italië nidl 41 miljoen Frankrijk met 39.5 miljoen Polen met 20 miljoen Roumenie met 17 miljoen Tcheko-Slava- kie met 13.G miljoen Youg-SIavie met 13 miljoen Hongarie met 8 miljoen Belgie met 7.8 miljoen Nederland met 7.6 miljoen Oostenrijk met 6.5 miljoen Zweden en Griekenland ieder met zes mil joen. LEENING DER Leening 5 t. h. 1922 Zaterdag morgen, ten 10 ure, heeft in de Nationale Bank te Brussel de 88® trek king plaats gehad der leening van oor logsschade 5 t.h. 1922. De uitslag is Reeks 70920 n. 1 wint 500.000 fr. Reeksen 70920 n. 15 en 70920 n. 17 winnen elk 100.000 frank. De andere nummers van de aangeduide serie 70920 en al de nummers van series 59459 en 165646 zijn uilbetaalbaar met ^250 frank, «wvvww De fameuze Duitsche keizerlijke lijfwacht In gansch de wereld bestonden er geen schooner regimenten voetvolk en ruiterij als deze van de keizerlijke lijfwacht, te Berlijn en te Potsdam, toen deze nog de residencies van Wilhelm II waren, geka zerneerd. Meest al de officieren dezer re gimenten behoorden tot den hoogsten en oudsten Duitschen adel, terwijl de klein ste der manschappen 1 m. 90 moest groot zijn. Tusschen de bevelhebbers telde men de priDsen en hertogen van Hohen- lohe, van Reuss, van Ratibor, van Ysen- burg, van Stolberg, van Salm, van Wal denburg de graven van Wedel, van Neipperg, van Donnersmarck, van Ga- gern, van Straehtwitz, en andere «von's» met dozijnen. Men zou zich terecht voorgesteld heb ben dat deze keuiregimenten, tijdens den oorlog 1914 1918, de roemrijkste helden daden uitgericht en hun bloed bij beken voor het Deutsche Vaterland lieten stroomen. Dwaling Een gewezen schadronoverste van een der lijfwachten heeft, over eenige dagen, het zonderling gedacht uitgewerkt van de geschiedenis van zijn regiment tijdens den oorlog in 't licht te geven. En daaruit blijkt dat zijn regiment 2 officiers en 20 paarden verloren heeft Het 2® regiment dragonders der wacht (met 49 officiers) het regiment der «Leib-Garde» (met 42 officiers), het regiment kurassiers «Kai ser Nikolaus I» (met 51 officiers), 't zij een totaal van 142 officiers, verloren geen man Klaarblijkend werden deze keurkorp sen buiten het vuur gehouden, terwijl de gewone infanterieregimenten, die in het vuur gezonden werden 50% hunner offi ciers en tot 5000 hunner manschappen, in de vier jaren oorlog, verloren. Deze onthullingen verwekten in Duitsch land een goed te begrijpen opschudding, en de Duitsche dagbladschrijver Arno Schirokauer vraagt dat men aan de regi menten «die zulken heiligen schrik van den oorlog hadden» den Nobelprijs van den Yrede zou toekennen. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. Den ZONDAG 15 SEPTEMBER zal er eene plaatselijke tentoonstelling van hop gehouden worden te Crombeke, in de Knechtenschool te Proven, in de Muziekzaal; te Reninghelst, in het lokaal Rozendaal te Rousbrugge, in de Muziekzaal te Vlamertinghe, in den Engel te Watou, in de zaal der Boerengilde te Westoutre, in het Gemeentehuis. Den VRIJDAG 20 SEPTEMBER zal de Gewestelijke Tentoonstelling géhouden worden te Poperinghe in de Vakschool. Deze tentoonstelling zal open blijven tot den Zondag 22 September. De leden der hopbonden mogen deel nemen 1® in den Algemeenen Prijskamp met Poperingsche hop (Groene of Witte Rank) 2» in den bij zonderen prijskampmet nieuwe soorten uit zaad gewonnen, of wel met vreemde soorten uit Elzas, Duitschland, Bohemen of Engeland alhier aangebracht en als proefteelt gekweekt. Men wordt verzocht tegen den 8n Sep tember zijn naam als tentoonstelier aan te geven bij den schrijver van den plaatse lijken hopbond. ALLERHANDE (bij de Post GAZET VAN POPERINGHE N' 48459 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. POSTCHKCKRKKENING Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1