öui ter» I and NEGENDE JAAR N 40 25 centiemen het nummer ZONDAG 0 OCTOBER 1929 Bureelgerief GJipnt&Mo Krijgsgevangenen in Rusland Drinkt "MAS-CAB bier" Lorainen-Bier O.G.C Horlogerij Prachtpapier Maneuvers in de streek van Keulen Nog 8000 Hongaarsche Goudsmederij Juweelhandel Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van io doozen. Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulea Wekkers KETTINGEN Ib M, Zilver, KMef PABRUREN in Goud, Diamant. Drukwerken te verkrijgen bij Aankondiging®!! Op 1* en 2" bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3° en 4" 0.50 fr. met minimum van 2 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men ahomteeH op alle Belgische Postkasstopos» Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Yperstraat, 2 Vreeselijke ontploffing te Rijssel. In eene fabriek van scheikundige stof fen te St-Andrê-Rijssel, heeft Vrijdag na middag eene vreeselijke ontploffing voor gedaan. Twee werklieden waren bezig met herstellingen uit te voeren aan een ketel, dienende tot de fabricatie van sol verether. Opeens deed een schrikkelijke ontploffing heel de fabriek daveren. De bestuurder van de onderneming snelde toe. Nevens den gesprongen ketel en te middden van allerlei puin vond hij de ver minkte lijken van de twee werklieden Alfred Masureel, 32 jaar oud, en Gustaaf Nutten, 42 jaar. De ontploffing zou te wijten zijn aan de volgende omstandigheden de dam pen van ether en solfer, die uit den ketel opwasemden, zijn met de lucht vermengd geraakt en hebben daar een gevaarlijk gaz gevormd. Eene vuurvonk heeft dit gaz doen ontploffen. Zelfopofferende Moederliefde In den omtrek van Casablanca is er een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een in boorlingskindje was nabij den spoorweg- barreel aan het spelen. Het liep aldus op de spoorbaaB, juist toen een trein aan- sloomde. Zijne moeder zag het gevaar, snelde toe en sprong voor den trein. Zij kon haar kindje bezijden de baan wer pen, doch werd zelf onder den lokomo- tief vermorzeld. Het kind is er met lichte kwetsuren vanaf gekomen. Kindje in een ketel kokend water Het knaapje Pierre Ammeux, 2 jaar, dat te Arneke achterover in een ketel ko kend water was gevallen, werd naar 't gasthuis van Hazebrouck overgebracht. Het slachtoffertje is er spijts de beste zor gen overleden. Maalderij vernield Dinsdag is de maalderij Sempff te Cum- losen, in Wurtemberg, door een grooten brand vernield. De geheele instelling en ongeveer 3.000 centenaars graan werden de prooi der vlammen. Bij 't blusschings- werk liep de eigenaar ernstige brandwon den op. De schade bedraagt 200.000 mark en moet door verzekering gedekt zijn. Doodelijke Jachtongeval Zekere Mad. Popelin, was met eenïge andere vrienden gaan jagen te Sologne, Frankrijk. Het gezelschap vermaakte zich goed, en niets scheen den tragischen af loop van de zoo plezierige jachtpartij aan te duiden. Mad. Popelin had een haas be merkt en gaf vuur. Een der jagers kwam dan op haar af, om eene opmerking te maken over het schot. De man gleed uit en viel, met het gevolg dat zijn geweer afging. Mad. Popelin kreeg de volle la ding in de borst en in de keel, waar de slagader was doorgeschoten. De dood was oögenblikkelijk. Het slachtoffer was de echtgenoote van M. Gaston Popelin. Politieke tegenstrever» In het Fransch dorp Demigny heeft het volgende tooneel plaats gehad. M. d'Azin- coui't, 56 jaar, dokter ia de rechten, ge wezen pleitbezorger bij het Beroepshof van Dijon, eigenaar te Demigny, was al dikwijls kandidaat geweest voor de kie zingen in Saone-et-Uoire. Onlangs werd hij alzoo op een kiesmeting tegengespro ken door den bode, M. l'oyen, 57 jaar. Dees dagen deelde M. d'Azincourt mede, dat hij kandidaat zou zijn voor den Se naat in de Cbted'Or. M. Poyen verklaar de dat hij ook zijn kandidatuur zou stel len. Daarop ging de eerste, gewapend met een karabijn, op zoek naar den twee de. Deze was bezig met pakken te los sen voor een kruidenierswinkel. M. d'A zincourt lostte een schot. Zijn tegenstre ver werd in 't been getroffen en naar het gasthuis overgebracht. De dader is aan gehouden. Yperstraat, 2 van alle vleeschwaren, groenten, fruit en meelspijzen in restaurants, eethuizen en koffiehuizen genuttigd. Alleen te New- York al zijn er 15.000 restaurants, die dagelijks door ongeveer 2 miljoen men- schen worden bezocht. De New-Yorksche restaurants hebben ongeveer 100.000 man personeel in dienst. Yan de Bruto-inkomsten der res taurants is 26% berekend voor arbeids loon, 6 voor huur, en 2 voor het breken van borden en glazen. Om toch genoeg te verdienen,berekenen de restau rants gemiddeld 300 opslag op den kostprijs der levensmiddelen. In enkele uitzonderlijke gelegenheden loopt dit wel op 1000 De New-Yorksche restaurants verbrui ken per dag 25 miljoen kilo ijs, een ont zaggelijke hoeveelheid die verklaard wordt door de voorliefde der Amerikanen voor dranken met stukjes ijs er in. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. Standard lamp Open Arlilalamp, de Philips Arlita opgerolde gloei- draad blootleggend. Toch werd naar Standardisatie ge streefd men moest evenwel tot. heden wachten om de verschillende lampen ty pen te zien herleid tot zes Standaard modellen/Aan Philips zal men die aan zienlijke verbetering te danken hebben met de standaardlamp Arlita wordt aan alle schijnbaar tegenstrijdige voorwaar den voldaan aeslétisch aanzien, maxi mum lichtsterkte, uitschakeling van alle gevaar voor verblinding. Deze laalste eigenschap vindt zijn oor zaak in het feit dat. bedoelde standaard lamp inwendig gematteerd is, hetgeen tal van voordeelen in zich sluit. Ten eerste is het onderhoud van een inwendig ge matteerde lamp even eenvoudig als die van een heldere dito Daarbij wordt hej. licht op volmaakte wijze gediffuseerd dat is uitgespreid en slaat, in praktijk dé opslorping van het matglas gelijk met O. Fotometisphe berekeningen hebben bewezen dq,t de iuwendjge matleeriog een bijzondere eigenschap bezit het licht op dezelfde vorm te verspreiden als een toe stel van dezelfde vorm en van helder glas gemaakt Uit aestetisch oogpunt mogen de voor deelen van de Arlita ook niet onderschat worden. Deinwendige malteering verleent aan de glazen bel een parlemoerachtigen glans die het oog streelt en die haar kleur eenigszins wijzigt naar gelang het midden waar de lichtbron geplaatst wordt. De reeks der 6 Arlita Standaardlampen, die 81 typen vervangen. te Saint-Louis (Amerika) Zaterdag werd het vertrek gegeven aan de 9 deelnemers voor den Gordon- Bennet wedstrijd. Dit vertrek geschied de met tusschenpozen van 5 minuten. Zes landen hebben zich voor den wed strijd laten inschrijven: België, Frankrijk, Duilschland, Amerika, Argentinië en De nemarken. Van de negen deelnemende ballons, steeg de Duitsche het eerst op. Zondag daalden reeds verschillige bal lons, alleen Demuyter (België) bleef nog in de lucht, In den nacht van Zondag op Maandag rnoest de Belgica toch dalen, na 28 uren de lucht gehouden te hebben. Hij heeft dus het langst in de strijd gebleven, doch had slechts 375 km. afgelegd. De Amerikanen hadden 558 km. afgelegd. Het Klassement Ziehier nu echter hoe het klassement voorloopig zou ineen steken 1. «Goodyear» (Amerika) Van Orman en Mac Cracken, gedaald te Troy in Ohio; 558 km. 300. 2. «American Army» (Amerika), Kep- ner en Rodell, gedaald te Gelina, in Ohio 543 km. 800. 3. «American Navy» (Amerika), Settle en Bushnell, gedaald te Eaton, in Ohio 506 km. 800. 4. «La FayJle» (Frankrijk), Blanchet en Schnlle. geaaid te Stinesville 402 km. 20,0. 5. «België» Demuyter en Charlier, ge daald te Coryden, 375 km. 6. «Barmen» (Duitschland), Kaulen en Ebener, gedaald te Meivin, in Illinois 281 km. 500. 7. «Danemark» (Denemarken), Schen- slrom en Rasmussen, gedaald te Bedford, in Indiana275 km. 8. «Stadt Essen» (Duilschland), Leim- kugel en Friebel, gedaald te Gatlin, in Illinois 273 km. 500. 9. «Argentina» (Argentinië), Bradley en Cadaval, gedaald te Terrehuate, in In diana 257 km. 400. De Schaal wordt dus voor de 3® maal en definitief door Amerika gewonnen. Een Keulsch dagblad geeft verslag o ver manceuvers, Zondag laatst gedaan in de streek van Keulen, door de vereeni- ging der Staalhelmen. De verrichtingen gebeurden volgens een strategisch plan en beoogden het verweer van de radio- phonische statie van Langenberg, aange vallen door den vijand. Drie groepen van 1.000 inan elk namen deel aan de maneu vers, welke gevolgd worden door prins August-Willem van Pruisen en een der zo nen van den gewezen kroonprins. Ret ge raas der mitrailjeuzen was vervangen door tromgeroffel en mortiers verbeelden 't grof geschut. De hoogten waren mili tair bezet en verscheidene banen ver sterkt. Het hoofdkwartier, ongeveer 200 officiers sterk, werd op de hoogte gehou den door ijlboden en verbindingsagenten. De staalhelmen werden ten slotte ge schouwd door prins August-Willem. Op klacht van een ooggetuige hebben de stadsoverheden van Keulen een onderzoek naar die feiten bevolen. Er zouden thans, 10 jaren na het einde van den oorlog, nog verscheidene duizen den Hongaarsche soldaten als krijgsge vangen in Rusland verblijven. Volgens in lichtingen, toegekomen in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, te Budapest, zouden in Siberië alleen nog 5000 dezer ongelukkigen geteld worden. Velen heb ben aan de Soviets het burgerschap ge vraagd en bekomen anderen zijn, zon der het te weten, onderdanen geworden van gewesten, die krachtens de vredes traktaten, van llongarië gescheiden zijn. Doch buiten dit reeds zoo aanzienlijk ge tal, zijn er in Rusland nog 300 Hongaar sche krijgsgevangenen die het recht heb ben van naar hun land terug te keeren. Nochljms, al de pogingen door het Ilon- gaarsch goevernement gedaan om de te rugzending dezer oudstrijders te beko men, zijn vruchteloos gebleven. Het schijnt dat Rusland derwijze eene druk king op llongarië wil uitoefenen om het te dwingen tot de herneming van de di plomatieke betrekkingen. Een krijgsgevangene, door de tusschen- komst van het internationaal Rood-Kruis, naar Hongarië terug gezonden, bevestigt dat talrijke zijner landgenooten, die in Siberië vei blijven, nog niet eens weten dat de oorlog gedaan is. De bolchevisti- sche overheden doen al het mogelijke om hunnen terugkeer ngar het vaderland te dwarsboomea. Voor weinig geld een lekker maaltje? Niemand gaat zud vaak in een restau rant eten als de Amerikaan. In de mid dag-pauze snelt hij om te lunchen naar een goedkoop snelrestaurant, waar hij voor weinig geld een lekker maaltje kan krijgen, en 's avonds gaat hij vaak bui tenshuis eteD, omdat hij noch zijn vrouw tijd en lust heeft inkoopen te doen voor het avondeten en het gereed te maken. Een kenner van de Amerikaansche re- taurant-toestanden, de heer Martakis, be stuurder van een groot restauraut-con- pern, heeft deze eigenschap der Ameri kanen van den statistischen kant bestu (Jeerd, en hij is tot zeer belangwekkende vaststellingen gekomen, Minsteps een zesde van alle levensmid delen wordt in Amerika in restaurants verbruikt. Precies berekend wordt 17% ZIJN PAS VERSCHENEN DE MISDAAD VAN BEERNEM VLAAMSCHE en FRANSCHE UITGAVE DQOU M. REMY EN SINTAIR De eenige volledige, met de verschillende onderzoeken, verhooren en het gansphe proces voor de Assisen van Antwerpen. Geïllustreerd met meer dan dertig photos PRIJS B.tfö FR. Snoeck's Groote Almanak Snoeck's Kleine Almanak BIJ ONS TE VERKRIJGEN. Voorzeker bezitten de Arlila-lampen van de Philips standaardreeks nog tal vau voordeelen, uit oogpunt van lichtsterkte, van vereenvoudiging der typen, van bouw enz., doch het doel van deze korte studie was slechts een en ander te berde te brengen aangaande het in wendig mattee- ren, dal op zich zelf een groote verbete ring is inzake verRchtingkunde. Ouderling verkoold te Thiant De 84 jarige Lucien Parmart, van Thi ant, werd half verkoold op zijn bed ge- vonden. Een brandende petrooliamp was op het bed gevallen en had het beddegoed in brand gestoken. Drinkt overal het smakelijk ALLERHANDE De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. (bij de Post) Poperinghe. (bij de Post) poperinghe 'mms* De onmisbare vriend van den huize. PRIJS 4.50 FR. De aanvuller van den groote, met de zoo koddige cn aangename dagklapper. PRIJS 0.75 FR

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1