Bureelgerief NEGENDE JAAR Nr 45 25 centiemen hel nummer ZONDAG 10 NOVEMBER 1929. Horlogerij Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. SJnpnt&lMü AMPSN CYRIEL MW Buitenland Gebr. DUPONT De gekoopteerde Senators Drinkt "MAS-CAR" bier slachtoffer kon niet vastgesteld worden. Prachtpapier Schadevergoeding voor Arbeidsongevallen De Belgen in Frankrijk De Ministerieels Krisis in Frankrijk Proefvlucht van een Monstervliegtuig De Nieuwe Regeling van de Supertaks Dood van M. Herbette Inrichten eener hedendaagsche drukkerij Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Goudsmederij Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCHECKREKKNING Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. 0.60 tr. de regel. 0.50 fr. Aankondigingen Op 1' en V bladzijde Op 3° en 4' met minimum van 2 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Juweelhand el Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN ia Goud, Zilver, Hlakaf PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe. Met 1 Januari 1930 treedt de nieuwe wet van 15 Mei 1929 over «de vergoeding der schade voortspruitende uit de arbeids ongevallen» in voege het is volstrekt noodig dat elkeen de veranderingen en de verbeteringen, die daarmede ingevoerd worden, heel stipt kenne. Wij leven thans nog onder het stelsel der wet van 24 De cember 1903 uitgaande van 't «beroeps risico» dat aan baas en werkman gemeen is, bepaalde deze dat beiden, ieder voor de helft, de geleden schade zouden dra gen. De baas moest dus aan zijn werkman de helft van het loon uitbelalen. Te beginnen van 1 Januari 1930 zal het zooniet meer zijn. Uit een korte en bon dige studie, die de h. advokaat Jules Ver- tessen in het maandblad «De Gids» liet verschijnen, ontleenen wij de noodige ge gevens om de gansche zaak in een helder licht te stellen. Het valt gemakkelijk te zien dat de nieuwe wet een stap vooruit gaat naar de volledige schadevergoeding ten bate van den getroffen arbeider. Laat ods eerst de wettelijke schikkin gen onderzoeken, die de vergoeding vast stellen indien het ongeval den dood van den werkman niet veroorzaakt. 1 Tot nog toe kreeg den werkman hoegenaamd niemendalle, indien zijn werkonbekwaamheid maar 7 dagen duur de het was, zoo schijnt het, om alle be driegerij te vermijden. Voortaan heeft hij recht op de helft van zijn gemiddeld loon voor eiken dag werkonbekwaamheid, den dag van 't ongeluk niet medegerekend. 2. Volgens de wet van 1903, bleef de schadevergoeding voor een volledige werkonbekwaamheid onveranderlijk be paald op de helft van het gemiddeld loon. Voorlaan stijgt zij tot de twee derden ervan, te beginnen van den 29n dag. 3. Volgens de wet van 1903, kreeg de werkman een «jaarlijksche» vergoeding van de helft van zijn loon, zoodra een overeenkomst tusschen baas en werk man, of desnoods een eindvonnis, vast stelde dat de «tijdelijke» ongeschiktheid eigenlijk «bestendig» was. Die helft werd berekend naar den graad van gebrekkig heid. Voortaan zal hij de twee derden ontvangen. En indien hij regelmatig de hulp van een ander noodig heeft (een blinde b.v. die een leider niet missen kan), mag de rechter de vergoeding zoo wel voor tijdelijke als voor bestendige onbekwaamheid, nog hooger brengen zij mag echter 80 van het gemiddeld loon Diet overschrijden. Volgens de wet van 1903 moest de haas de geneeskundige onkosten dragen gedurende de 0 eerste maanden. Voor taan moet hij gedurende 3 jaar de onkos ten van dokter, heelmeester en apotheker vergoeden. Ook de kunstmatige toestellen die de liohaamsdeelen moeten vervangen oi de misvorming ervan verhelpen, val len ten zijnen laste, totdat er daarover een akkoerd gesloten is of totdat de rech ter er een einduitspraak gedaan heeft. En om ze bijtijds te vernieuwen wordt op dezelfde wijze een bijzondere vergoeding toegestaan, die in geval van verergering der kwaal mag verhoogd worden. De nieuwe wet is dus veel breeder dan deze, die met Nieuwjaar aanstaande ver val Ua zal. Wat gebeurt er indien het ongeval den dood van het slachtoffer veroorzaakt heeft? t. Begrafeniskosten. De nieuwe wet geeft daarvoor 750 fr. de wet van 1903 gaf er maar 75. Maar 't waren goudfran- ken. 2. Vergoeding aan hen, die door den overledene ondersteund worden. a) De echtgenoot (e) krijgt voortaan voor zich zelf eene lijfrente die berekend wordt naar den leeftijd van ieder derecht- genooten en den grondslag van 30 van het gemiddeld loon des verongelukten ar beiders. Vroeger werd de lijfrente ook op grond slag van 30% vastgesteld Doch kinde ren en kleinkinderen konden daarop hun deel vragen. Nu zal de overlevende echt genoot (e) alleen reeds die lijfrente trek ken. b) de kinderen, wier vader of moeder dood is, krijgen tot hun 18 jaar een lijf rente gelijk aan 15o/0 van het jaarloon des overledene, voor elk kind, zonder dat hel totaal 45% mag te boven gaan. Indien zij echter vader en moeder ver loren hebben, krijgen zij een lijfrente van 20% van hel jaarloon zonder de 60 van het totaal te mogen overschrijden. Vroeger hadden de kinderen slechts tot aan hunne 16 jaar recht op eene lijfrente en de wet maakte geen onderscheid tus schen hen die beide ouders hadden ver loren, en deze die slechts een van de 2 moesten ontberen. De nieuwe schikkin gen zijn veel menschelijker en ook recht vaardiger. c) Vader en moeder van een veronge lukten werkman, die geen echtgenoote of kinderen heeft, krijgen elk een lijfrente berekend naar den maatstaf van 20 van het jaarloon. Indien hij wel een echt genoote had, doch geen kinderen, wordt de grondslag op 13% verlaagd. Indien er geen ouders meer zijn, wordt de rente gegeven aan de bloedverwan ten in opgaande lijn (oom, tante), zij be draagt 15 voor elkeen onder hen, indien er noch echtgenoot, noch kinderen achter blijven, en 10% indien er een echtgenoot blijft zonder kinderen. De vooruitgang op de vorige wet van 1903 is hier zeer aanzienlijk het vergoe dingsstelsel is overigens zelf veranderd. d) De kleinkinderen, wier vader dood is, krijgen tol hun 18> jaar een lijfrente gelijk aan 15% van het jaarloon des ver ongelukten werkmans, voor elk kleinkind, zonder dat het totaal 45 overschrijden mag. Doch er wordt vereischt dat de werkman zelf geen echtgenoote of ge rechtigde achterlaat- Moest het anders zijn, dan hebben de kleinkinderen, wier vader dood is, in groep gelijke rechten als een kind en de lijfrente van 15% wordt onder hen verdeeld. Indien er meer dan 3 kinderen of 3 groepen van klein kinderen zijn, wordt 't bedrag voor el keen in evenredigheid van hun getal ver minderd. e) Volgens dezelfde regelen mogen ook broeders en zusters aanspraak maken op een lijfrente van 15% zonder dat het to taal 45% mag te boven gaan. Ontegensprekelijk heeft de wet van 15 Mei 1929 alles willen voorzien en de slachtoffers van arbeidsongevallen be hoorlijk bijgestaan. Men neme overigens wel in acht dat het loon welk in het berekenen van al die ver goedingen in aanmerking komt, tot 20.000 fr. klimmen mag. Er zullen zeker niet veel gevallen zijn, waar liet loon van den werkman hooger staat. Om al de betwistingen en moeilijkhe den te voorkomen, heeft dezelfde wet van 15 Mei 1929, een nieuwe verplichting aan de bazen opgelegd. Voortaan, het is te zeggen vanaf 1 Ja nuari 1930, moeien de werkgevers aan al de arbeiders, op wie de wet toepasse lijk is. een boekje geveD, waarin het be drag van de betalingen moet vermeld staan in den vqrra en naar de regelen die door een koninklijk besluit zullen worden vastgesteld, Dé landbouwbedrijven vallen daar bui len. De h. advokaat Vertessen, wiens uiteen zetting wij hier hebben benuttigd, dringt met recht en reden aan, opdat de aandui dingen van dit boekje stipt zouden nage gaan worden. Het juiste loon dat de werk man verdient, moet daar worden aange geven, en deze heeft er het grootste be lang bij Moest er immers een ongeval gebeuren, dan wordt het gemiddeld loon dat tot grondslag der vergoeding dient, volgens de aanduidingen van dit boekje berekend. Indien er een minder loon op vermeld staat, wordt ook de ver goedingspremie minder en het ware ui terst jammer indien er te weinig betaald werd, omdat de cijfers van het loon on juist aangeteekend zijn. Vergeleken met de wet van 1903, brengt de wet van 15 Mei 1929 een tast bare verbetering in het lot der talrijke arbeiders, die nu nog, ondanks al de aan gewende voorzorgen, het slachtoffer wor den van een werkongeval. Over het alge meen bedraagt de vergoeding de twee derden van het loon, en soms stijgt ze nog hooger. De gedachte dat de werk man, spijts het ongeluk dat hem treft, altijd genoeg trekken moet om zijne plich ten als huisvader te vervullen, dringt meer en meer door. Wij zouden zoo ver re moeten komen dat hij op'de eene of an dere manier een volledige vergoeding verkrijgt. Volmaakt is de wet dus nog niet. Zij vertoont ook leemten, die alleszins dienen aangevuld te worden. Alzoo blijven de «familievergoedingen» uiteen werkman met 8 kinderen heeft dus niet meer te verwachten dan een ander die geen kin- derlast te dragen heeft. Het ware noch tans meer dan billijk rekening te houden met zulke eervolle familieplichten, en een vergoeding boven de twee derden van het loon toe te staan. Gelijk^de wet nu is, werd zij onlangs door den Bond der Kroostrijke gezinnen een «antifamiliale» wet geheeten, juist opidat zij de samen stelling van het gezin niet in aanmerking neemt. Kaal ons hopen dat zij dit verwijt nietlang meer zal verdienen- Lees aandachtig op tweede bladzijde on$e wekelijksche beurskronijk. Een onrechtvaardige maatregel Vanaf 3 Februari 1930 zullen de Fran- sche en vreemde loontrekkenden, in Fran krijk arbeidende, 5% van hun loon of wedde zien afgehouden worden voor hel samenstellen van een rustpensioen. Deze afhouding zal de loonen treffen, waar van het maximum wordt op 18.000 fr. gebracht wanneer de loontrekkende ge huwd is, vader van een kind, en vermeer derd worden met 2 000 fr. per kind ten zijnen laste. De Belgen die sinds 2 jaar in Frankrijk werken, zijn aan deze wet onderworpen en zullen de afhouding van 5% onder gaan. Dat is een onrechtvaardige maatre gel, daar men wee! dat zij geen recht op pensioen hebben. De afhouding op hun loon of wedde zullen eenvoudig dienen om de inkomsten te vergrooten van soli dariteitsfonds, voor het verhoogen van de Fransche pensioenen, voorzien door artikel 60 der Fransche wet van 5 April 1928. Bij hel laatste bezoek vanM. Heyman, minister van nijverheid en arbeid, te Pa rijs, was er spraak dat er op de Belgen, die in Frankrijk werden, een wederkeerig stelsel zou toegepast worden, doch geen enkel akkoord werd, desaangaande, ge sloten. Een kabinet Tardieu M. Tardieu is er in gelukt zijn kabinet te vormen en heeft zich Zondag naar het Elyseum begeven om den President der Republiek zijn lijst medewerkers voor te leggen. De nieuwe regeering is als volgt samengesteld M. Andre Tardieu, minisler-voorzitter en minister van binnenlandsche zaken. M. Marcel Héraud, onderstaatssekreta- ris van het minister-voorzitterschap. M. Rene Manaut, onder-slaatssekreta- iis van binnenlandsche zaken. M. Lucien Hubert, justicie. M. Ghéron, financiën. M. Champetier de Ribes, onder-staats- sekretaris van financiën. M. Aristide Briand, buitenlandsche za ken. M. Maginot, oorlog. M. Maurice Petsche, onder-staatssekre- taris van oorlog. M. Georges Leygues, zeewezen. M. Deligne, onderstaatssekretaris van zeewezen. M. Hennessy, landbouw. M. Robert Sérot, onderstaatssekretaris van landbouw. M. Pernot, openbare werken. M. Malarné, onderstaatssekretaris van openbare werken. M. Pierre Etienne Flandin, handel. M Laurent Eynac, luchtvaart. M. Piétri, koloniën. M. Alcide Delmonte, onderstaatssekre taris van koloniën. M. Loucheur, arbeid. M. Qberkirph, onderstaatssekretaris van arbeid. M. Pierre Marraud, onderwijs. M. Henry Pale, onderstaatssekretaris voor lichamelijke opvoeding. M. Francois Poucet, onderstaatssekre taris voor schoone kunsten. M. Barétv, onderstaatssekretaris voor V 7 technisch onderwijs. M. Gallet, pensioenen. M- Germain Martin, posterijen en tele grafen. M. Rollin, koopvaardij. De partijen en het nieuwe kabinet Ilel nieuwe kabinet bestaat uit 16 mi nisters, (4 senatoren en 12 volksverte genwoordigers) en 12 onderstaatssekre- larissen. De Senatoren MM. Pierre Mar raud, Lucien Hubert en Gallet behoopen tot de groep der radikale demokratische en radikaal socialistische linkerzijde M. Ghéron lot de groep der republikeinsche unie. De ministers en onderstaatssekretaris- sen, volksvertegenwoordigers, zijn als volgt te rangschikken 8 republikeinen van links MM. Tardieu, Rarely, FlaDdin, Beraud, Leygus, Petsche, Piétri en Rollin; 6 radikalen van links MM. Deligne, Lau rent Eynac, Germain Martin, Loucheur, Maiiarmé en Manaut 2 republikein-soci alisten MM. Biiand en Hennessy 2 de- mokratische-socialistische aklie MM. Maginot en Frangois Poncet 3 demokra tische republikeinsche unie MM. Ober- kirch, Pernot en Serot 2 onafhankelij- ken van links MM. Alcide Belmont en Henry Paté een volksdemokraat. M. Charpentier de Ribes. Op het vliegveld van Malpensa, heeft in tegenwoordigheid van den minisler van luchtvaart,M Balbo, het grootste vliegtuig der wereld van het type Gaproni, eene vlucht gedaan van drie uren met eene nuttige lading van 20.000 kilos en ver wezenlijkte eene snelheid van 210 km. in het uur. liet machien wordt bewogen door eene kracht van 6000 paarden. MAAMW Hoe men haar zal toepassen Men houdt zich in het ministerie van Financiën druk bezig met het in orde brengen van de nieuwe regeling van „supertaks", vermits men toch den naam van de onpopulaire taks wil behouden. Volgens ingewonnen inlichtingen zou de nieuwe supertaks beginnen te werken voor een inkomen van minstens 30.000 25 000 of 20.000 fr. naar gelang de ge meenten. Deze getallen komen overeen met viermaal het bedrag van het vrijge steld minimum van de beroepstaks. Zooals gezegd, zou de belastingplich tige zelf zijn inkomen vaststellen, door de opgave van de waarde van zijn mobilier (te controleeren door de verzekeringspo lis), van de huurwaarden van zijn woniDg (controleerbaar door het cadastraal in komen), van het aantal dienstmeisjes (de uitgave voor één dienstmeisje zou geschat worden op 8.000 fr.). en van het aantal rijtuigen of luxe-paarden (een auto-rij tuig zou geschat worden op 5.000 tot 30.000 fr. per jaar, naar gelang de macht van den motor). Wanneer de optelling van het inkomen van deze 4 posten minimum 20.000 fr. zou vertegenwoordigen in een kleine gemeen te en. 30.000 in een groote stad, zou de taks toepasselijk zijn, en wel als volgt De fiscus redeneert, dat indien ge al dus 30.000 fr. per jaar opdoet, ge een in komen moet hebben, dat op 45 000 fr. kan geschat worden, d.w.z. dat hij het coef ficient 1,5 toepast, en naar gelang de uitgaven grooter zijn, schat hij ook het inkomen proportioneel grooter, en past zoo op een inkomen tusschen 40 en 60.000 het coefficient 1,6 tusschen 60.000 en 80.000 het coefficient 1,7 tusschen 80.000 en 100.000 het coefficient 1,8 tus schen 100.000 en 120.000 het coefficient 1,9 toe, om vanaf 120.000 fr. uitgaven, aan het coefficient 2 te geraken, dat het maximum zou zijn. Wat nu de taks zelf betreft, deze zou ook progressief zijn en 1 bedragen tot 40.000 fr. verondersteld inkomen, en zou dan waarschijnlijk met een half p. c. men sprak ook van één p. c. opgaan per schijf van 20.000 fr., tot een maxi mum van 15 Hel maximum van taks zou dus toepas selijk zijn vanaf veronderstelde inkom sten, die minstens 600 000 frank zouden bedragen. Indien we dus resumeeren dan vinden we dat volgende getallen overeenkomen Opgegeven Fiscaal verondersteld Taks inkomen inkomen 30 000 45.000 675 40.00O 04.000 1.280 50.000 80.000 1.000 60.000 102.000 3.050 70.000 119.000 3.570 80.000 144.000 5.760 90.000 162 000 7.290 100.000 190.000 9.500 110.000 209.000 11.495 120.000 240.000 14.400 De toepassing ervan veronderstelt geen inquisitie meer vermits elk der 4 bestand- deelen, gemakkelijk en zelfs door buiten- staanden kan nagegaan worden. Kandidaten der rechterzijde De rechterzijde van den Senaat verga derde Dinsdag namiddag onder het voor zitterschap van baron Descamps, om de lijst op te maken van hare kandidaten voor de zetels der gekoöpteerden. Zij heeft in blok uitspraak gedaaQ ten voor- deele eener lijst met de namen der 7 uit tredende leden MM Tschoffen, Segers, E. P. Rutten, Ligy, Hubert, de Broque- ville en Limage, en voorts van Z. E. H. Kanunnik Broeckx, MM. Golenvaux en Duchatel. Deze uitslag werd verkregen door 45 stemmen, 12 witte briefjes en 1 onthouding. RADIO-ELECTRICITE1T Electrieke Zak- en Velolampen Telefoon (nieuw nummer) 203 WatoustraatA 5, Poperinghe. Gezant van Frankrijk te Brussel M. Maurice Herbette, gezant van Frank rijk le Brussel, is Maandag morgen, rond 4 uur schielijk overleden aan een hart kwaal, in een hotel van de Avenue des Champs Elysées te Parijs, waar hij afge stapt was. De afgestorvene werd geboren den 11 November 1871. Zijn vader, M. Jules Her- 1 bette, is gezant van Frankrijk geweest te Berlijn. Hij zelf begon zijne diplomatieke loopbaan in dè Duitsche hoofdstad, waar hij gezantschapsgeattacheerde was in 1894. Den 32 Oogst 1896 ging hij over naar het politiek bestuur. Binst den oorlog was hij bestuurder der bestuurlijke en technische zaken. Sedert Februari 1917 was hij groot officier van het Eerelegioen, en hij werd in October 1922 gezant van Frankrijk te Brussel benoemd. De lijkplechtigheden van den afgestor vene hebben Donderdag plaats gehad. De Belgische Linotype Maatschappij richt op Zondag 17 November aanstaan de, te 10 uur, in de feestzaal van het stadhuis van Kortrijk, eene aantrekkelij ke manifestatie in, waarvan wij met veel genoegen den documentairen- en kunst zin willen aanstippen. Elke liefhebber van schoone boeken en prachtuitgaven, zal er aan houden ze bij te wonen. Mijnheer Edmond GRFGOIR, bestuur der drukkerij Goossens, te Brussel, wier faam als technieker gekend is, zal do zeer belangrijke zaak behandelen «Het inrichten eener Hedendaagsche drukke rij». De voordracht zal zooveel te aantrek kelijker zijn, daar zij gepaard gaat met eene tentoonstelling van zeer merkwaar dige prachtuitgaven, in 't zwart of in kleu ren gedrukt, en allen voortgebracht op en door de machines der Belgische Lino type Maatschappij. De ingang is volkomen vrij en koste loos. Een Fluitje in de keel De kleine Pierre-Emile Ancelin, 5 jaar, wonende te Nizza, was aan het spelen op een fluitje. Opeens ademde de knaap diep en hel fluitje schoot in zijne keel. De po gingen om het fluitje uit de keel te halen bleven vruchteloos, en de arme kleine stierf door verstikking. Meisje door trein vermorzeld Dinsdag avond rond 6 u. 50, bij de aankomst van den trein uit Bijssel, werd een meisje van 18 tot 20 jaar oud, door een goederentrein gegrepen en vermor zeld in de statie van Loos (Fr. Noorden). (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag: noen. N' dag nc 48459 - Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1