SPAARKAS 4 BEN-HUR CAISSE COMMERCIAL! DE ROULERS öinnenlanö Van alles Vat Burgerstand van: Drinkt "MAS-CAR" bier Vóór het Prinselijk Huwelijk BEUBSKBONIJK Louis OSSTYN BEDDELEEM- VERDONCK PROVISIE-AARDAPPELEN Belgische Film-Universiteit B* F. U. Maatschappelijke Zetel ROESELAERE VERMAKELIJKHEDEN Zondag 10 November 1929 Zondag 24 November 1929 Sneeuw en Vorst in Frankrijk Iü de bergstreken van de Hérault, Aude en Aveyron, namelijk in de streken van Saint-Fons en van Laszac heeft het ge sneeuwd. Het is er zeer koud. In gansch de streek van den Chalonnais heeft het gevrozen. Lijsterregen in Frankrijk De inwoners van Pradelles, Fraakrijk, waren zeer verwonderd toen zij 's mor- geus opstonden, de straten vol doode lijs ters te vinden. In de rue de la Paume had elk inwoner er een 15-tal opgeraapt. Een hunner vond er zelf 50 in zijnen hof. In alle huizen van de stad werden lijsters geeëten. Het schijnt dat deze trekvogels, die'zich met de eerste koude vereenigen in groote benden om naar het Zuiden te trekken, de onvoorzichtigheid begaan heb ben op de elektriekdraden met hooge spanning te gaan zitten en zoo werden zij allen geëlektrokuteerd. Sterke Vorst in Engeland Uit Engeland komen berichten over buitengewone sterke nachtvorsten. Schot land en de Noordelijke graafschappen vaD Engeland werden door nieuwe sneeuw buien gezocht. Op sommige plaatsen wer den de boomen in één nacht tengevolge van de vorst bladerloos gemaakt. In eeni ge gedeelten van West-Engeland en Wa les zijn zware regens en hagelbuien ge vallen, hier en daar met onweerbuien gepaard. Czar Nikolaas II nog in leven Een dagblad van Kopenhagen kondigt een ophefmakend nieuws af, volgens het welk czar Nicolaas II van Rusland nog zou in leven zijn Ofschoon het bloedblad van Ekaterinenburg, in hetwelk gansch de keizerlijke familie om het leven ge bracht werd, algemeen wordt aangeno men, heeft dit nieuws groote opschud ding verwekt, te meer dat het zou bekend gemaakt zijn door zekeren Johnson, ge wezen privaat-sekretaris van den ezar. Volgens den Jhonson zou de keizerlijke familie door trouwe soldaten in veiligheid gebracht zijn. Het eenig overleden lid der familie zou de tsarevitch of kroon prins zijD, die in 1922 aan eene ziekte zou bezweken zijn. Johnson weigert he schuiloord der Ramonoff's bekend te ma ken. De Russische vluchtelingen hechten weinig geloof aan de veropenbaring vaD Johnson. BAZAR ST ANTOINE Gasselstraat, 40, POPER1NGHE. Voor het koopen van uwe geschenken voor de toekomende naamfeesten en voor alle gelegenheden KOMT ONZE UITSTALLING ZIEN ALIDOR LEFEVER, Gasselstraat 435, POPERINGHE, maakt het geach publiek kenbaar, dat hij van heden af zijn stiel zal uitoefenen van Schilderen Glasbewerker en Papierbehanger. Hopende van eenieders gunst te genie ten. Met achting. Félix LIÉTAERT, «Gafé des Alliés» bij Gam. BRABANDTS, Yperstraat, 3 Poperinghe, laat weten dat hij Allerbeste PROVISIE-AARDAPPELEN verkoopt, bij hoeveelheden van 100 en 200 kilos aan 35.00 fr. het 100 kilos Men gelieve naam, adres en hoeveelheid aan te geven bij Camille Brabandts, en onmiddelijk worden deze tehuis besteld Voorheen G. De Laere C N. V. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1929 om 8 uur zeer stipt 20e VERTOONING - PROGRAMMA n. 39 Actualiteiten - Pooljachten zeehond - Vervaardigen van luchtbanden - Verduis teringen en Kometen - Maken van maag defilmen - Listen der dieren - Sionisme in Palestina - Reisillusie. BERICHT - Daar eenige Leden tijdens de Laatste Vertooning afwezig waren, zal vóór de voorstelling, voor de LAAT STE MAAL, de vermindering op de Kaarten van T.C.B. en V.T.B. uitbetaald worden. Na 13 dezer zal alleen nog af slag kunnen verleend worden aan nieuwe Leden. - Kaart van T.C.B. of V.T.B. me debrengen a.u.b. We trekken er de aandacht op dat man telkens om 8 uur zeer stipt zal beginnen Het Bestuur O O VRIJ VAIN BELASTING AGENTSCHAPPEN Ardoye Gortemarck Ingelmunster Iseghem Komen Langemarck Lichtervelde Poperinghe Rousbrugge StadCn Thielt Yper. HULPKANTOREN Aersele Houthulst Meulebeke Swevezeele Vlamertinghe Watou SPAARKASAGENTEN Bixschoote Caeneghem Denterghem Dickebusch Merckem Moorslede Noordschoote Pitthem Poelcappelle Zonnebeke. Stadsnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middagheden Zondag nanoen alleen M. KESTELYN. Alle Apotheken zijn gesloten van 12 tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Ouderdomspensioen - De uitbeta ling der Ouderdomspensioenen zal plaats hebben ep Woensdag a. s. 13 dezer, tussohen 2 en 4 uur namiddag in het gewoon lokaal. De Ontvanger, J. G. GESQUIERE. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine,Rhumatiek,en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 6.00 fr. en van 10.00 frank. Ronderazernij De maatregelen, welke bij besluit van 3 September 1. 1. door het gemeentebestuur vanReninghelst genomen werden tengevolge van een ver dacht geval van hondenrazernij in die gemeente, zijn opgeschorst. De honden moeten dus niet meer voorzien zijn van een muilband. \erkoop Maandag namiddag werd op het Stadhuis, de bouwgrond gelegen in de Vlamingstraat, waarop vroeger het Vredegerecht en de Teeken- school stond, groot 8 aren, 25 centiaren, en toebehoorende aan de stad Poperinghe in openbare verkooping verkocht voor 90.000 frank. BERICHT. Ik heb de eer ter kennis te brengen dat ik een winkel geopend heb van Witgoed en Merceriën. Bij mij zijn te verkrij gen alle slag van Ondergoed, Norma len, Gillets en Onderbroeken voor mannen en vrouwen, fantaisie hemden en schorten, zwarte en fantaisie kousen en zokken, alles aan zeer genadige prijzen. Alle ondergoed wordt met de meeste zorg en op maat gemaakt. Jeanne FOLCQUE, Yperstraat, 7, Poperinghe. Aangehouden Woensdag laatst kwam een man ten politiebureele eene aanklacht doen. Nadat hij zich bekend gemaakt had, stelde men vast dat hij nog verschillende boelen te voldoen had. De man werd ingerekend. BELLE (Fr. VI.) Veroordeeling De boetstraffelijke rechtbank van Duinkerke heeft Woensdag namiddag uitspraak gedaan in het proces ingespannen tegen Natalis Dumez, oud burgmeester van Belle. Deze werd ver wezen tot 5 jaar gevang voor misbruik van vertrouwen en uitgifte van wissels zonder provisie, en tot 20.000 fr. boete. De kooperatief van heropbouw der stad Belle, die zich burgerlijke partij gesteld had, en de kooperatief van heropbouw der vernielde kerken, hebben één frank schadevergoeding bekomen. WAEREGHEM Treinbotsing Dinsdag avond rond 5 uur heeft nabij de statie van Waere- ghem een botsing plaats gehad tusschen een reizigerstrein, ten 4 u. 38 uit Gent vertrokken en op weg naar Kortrijk en eeD goederentrein die uit Kortrijk kwam De drie eerste wagons van den goederen trein werden omgebeukt en twee wagons van den reizigerstrein ontspoorden. Eenige reizigers hebben lichte kwetsuren opgetoopen. Vervolgens bepaalt alles zich Op stoffelijke schade. Voor het Snijden en Greffiën uwer Fruitboomen en onderhoud uwer Tui nen wendt U bij Nestor Quaghebeur, Boomgaardstraat, 10, Poperiughe, waar gij ter trouw zult bediend worden. YPER Aangehouden Donderdag nanoen was B.., vischkoopman dronken, en sloeg zijne weggevluchte echtgenoote. De gen darmen die verwittigd waren gingen zieD, doch toen de baldadigaard hen in de ver te zag opkomen sprong hij op zijn velo en was weg. Ondertusschen waren de po litieagenten hem achterna gegaan en kre gen den kerel te pakken. Dadelijk were hij onder goed geleide naar het policie- bureel gebracht alwaar hij zijn visa kreeg voor het gevang van Kortrijk. Uitdrijving Zekere D..., Fransch man, tegen wien een uitdrijviügsbeve uitgevaardigd werd, was in eene herberg op de Groote Markt binnengegaan. Door binnenkomende politieagenten herkend werd hij aangehouden en naar het poli tiebureel medegedaan om 's anderendags aan de rijkswacht van zijn land overge leverd te worden. HOLLEBEKE Botsing Zekere Louis Lenoir kwam 's avonds met zijn kameraad per moto huiswaarts gereden, toen er zich in de Komenstraal eene botsing voordeed waar bij beiden ten gronde stuikten. De moto rijder was .gekwetst aan neus en ooren en zijn gezel aan beide beenen. LAUWE Dieven Stoutmoedige dieven zijn hier Maandag nacht op ronde geweest in de Statiewijk. Eerst klauterden zij over den hofmuur van Cyriile Roose en ge raakten aldus op den koer, waar zij een venster uit duwden en aldus in huis ge raakten. Zij hebben er niets gestolen. Denkelijk werden zij door het een of an der gerucht op de vlucht gedreved. Zij braken dan binnen bij den gebuur Achille Neyrinck en robberden er vier raskonij nen. Wat verder drongen zij binnen bij Henri Sintobin, doch hier werden zij ver jaagd. Een streng onderzoek is ingesteld OOSTENDE Drenkeling Woensdag morgend heeft men aan de kaai van de Vindictive het lijk opgevischt van Vrouw E. Van- derjeug, 00 jaar oud. Zij had rond 6 uur hare woning verlaten. Men kent de oor zaak Van dit tragisch overlijden niet. De Prijs van een... Volksvertegenwoordiger De voorziene begrooting der Kamer voor 1930 beloopt op 11.443.050 fr., in begrepen al de diensten van snelschrift, tiuissiers, enz. Alle kosten gerekend, ver- egenwoordigd een Kamerlid een uitgave van 59.588 fr. ISEGHEM Botsing Dinsdag avond, om 1 ure, kwam de genaamde Van Eeckhout, vel- lenkoopman, wonende te Roesselaere, per velo aan het gehucht Abeele gereden. De chauffeur van J. D..., wonende te Oost-Roozebeke, kwam uit tegenoverge stelde richting en, ziende dat eene bot sing onvermijdelijk was-, deed al het mo gelijke maar al zwenkende had hij den velorijder mede en botste met volle ge weld tegen den gevel van het dichtstaan- de huis. Van Eeckhout en de geleider werden erg gekwetst opgenomen. ROESELAERE Omvergeworpen Donderdag mor gen kwam Maria Decancq per rijwiel op de Statieplaats. De richting volgendenaar den Ardoye-steenweg, werd zij eenige meters van den bareel door een auto aan gereden, viel ten gronde en kwam onder de wielen terecht. De voerder, die ter plaats stopte, nam de vrouw op, die groo- telijks aan het been gekwetst was,voerde haar naar het huis van een geneesheer, I alwaar zij de noodige zorgen ontving. POPERINGHE, van 1 tot 8 November 1929 GEBOORTEN 345 Questroy Joseph, z. v. André en Baes Suzanne, sektie G 346 Tresy Nestor, z. v. Cyriile en Techel Martha, Boeschepeslr. 347 Cauliez Alain, z. v. Camille en Pareyn MariA, sektie E 348 Gappoen Andre, z. v. Cyriile en Frogman Martha, Westvletoren 349 Blanckaert Willy, z. v. Julien en VaDhee Maria, Pottestr. 350 Ileze Marcel, z.v. Maurice en Desodt Pharailde Boeschepestraat. OVERLIJDENS 183 Boucquey Hor tentia,73 j., kloosterzuster,Boeschepestr. De Heropening der Kamers De senators zijn bijeengeroepen voor Dinsdag 12 November, ten 2 uur. Aan de dagorde dezer eerste zitting slaan De benoeming van de Bestendige Kommissie voor onderzoek der geloofsbrieven, eniScharre Bene, 11 maanden, z. v het onderzoek der geloolsbrieven van deI Theophile en Vandewynckel Adrienne, op 2(i Mei 1.1. gekozen senators en plaats-I §ektie A. 185 Gouwet Jules, 79 j vervangende senators door de Provincialel Werkman, echtg. v. Verhaeghe Louise, Raden gekozen. I Oombekestraat. De Kamerleden zullen voor denzell'den| Iim,,r„,rra I HUWELIJKEN datum bijeengeroepen worden Ministerie van Verkeerwezen Ministerie van Verkeerswegen is del nieuwe naam van het ministerie, d<it on der het beleid staat van den h. Lippens, den vroegeren minister van Spoorwegen,I Posterijen, Telegraaf, Telefoon, Zeewezen] en Luchtvaart. 82 Depoorter Julien, 23 j., bakker, v. Westvleteren en Artois Irma, 23 j., z. b., v. Pop. BELOFTEN 120 Pinceel Gaston, lat- tenkliever en Deraeve Maria, naaister, b. v. Pop. 127 Momerency Julien, fabriekwerker, en Dehaene Martha, fa briekwerksler, b. v. Pop. 128 Julien De Byser, plafonneerdersgast, van Pop. en Carton Maria, dienstmeid, v Reninghelst. Spoorwegkaarten voor Oorlogsinvalieden De vijfjarige identiteitskaarten 1930-34 voor Oorlogsinvalieden tot vermindering op het spoor zijn sedert 15 October geldig De Provincie-kommandanten zijn reedsl www- met het afleveren er van aan de belangheb-| Volgens de laatste berichten zal de benden begonnen en tegen 31 Decemberl huwelijksinzegening van Kroonpris Um a. s. moet alles afgeloopen zijn. Voor denlberto en Prinses Marie-José van België, goeden gang van het werk worden de [geschieden te Rome in de Paulijnsche rechthebbenden dringend verzochtgeener-| kapel van het Quirinaal (koninklijk pa- lei voetstappen in de bureelen van voor-1leis). melde militaire overheden aan te wenden, aangezien de oude kaarten van de be langhebbenden tot 31 December 1929 geldig blijven. Zal de Winter koud zijn Deze vraag staat aan de orde van den dag. Moet men de voorspellingen van een Berlijner weerkundige gelooven dan staan er ons kwade dagen te wachten. De weer kundige in kwestie steimt zijne voorspel lingen op het stijgen van den Nijl en den Indus. Telkens dat deze stroomen buiten hunne oevers treden wat het geval was in 1869, 1870, 1878, 1879, 1887, 1890, 1895 en in 1916 dan wordt Eu ropa door een strengen Winter geteisterd. In alle geval, men heeft altijd bestatigd dat een heete Zomer door een kouden Winter gevolgd wordt. De Zomer va'h Indien het huwelijk kapel plaats heeft beteekent dit, in meer intiemen familiekring, dan oor spronkelijk in het voornemen lag, ge sloten zal worden zonder galastoet,staat- siekoetsen enz. Het paar zou echter na het huwelijk op het balkon van het Qui rinaal verschijnen, om de toejuichingen van het publiek in ontvangst te nemen. Een bericht uit Rome meldt nog dat de huwelijksplechtigheid zal plaats heb ben in de tweede helft van Januari. NATIONALE STRIJDERSBOND EENDRACHT Het Bestuur. H&SÜ Klachtenbureel open Heden Zondag van 10 tot 11 1/2 uur, LAATSTE ZITTING voor aanvragen Vergoeding voor ach 1928 was slikkend, en men is de streng-1 tergelaten Burgerskleederen heidvan denverleden Winter nog niet Vriendelijk verzoek uwe militaire pa- vergeten. De Zomer van 1929 was ookBP^eren me(ie te brengen, ongemeen warm... dus de komende Winter zal ons doen rillen Onze Koolmijnen in September In de maand September 1.1. hebben de Belgische mijnen 2,132,100 ton kolen voortgebracht, en op 't einde van gemel de maand was er een stock van 278,020 ton. Het is de kom van Charleroi die aan 't hoofd van de voortbrengst staat, met 617,790 ton. Dan komen de «Couchant de Mons», met 454,000 ton Luik, met 427,220 ton het Center, met 342,090 ton Limburg, met 256,840 ton, en Na men, met 33,210 ton. De voortbrengst in de maand Augustus was globaal 2,219,910 ton. De Klas van 1929 De Milicianen der klas van 1929 zullen binnen geroepen worden den 15 Novem ber, voor de tweede fractie van de 2®, 3 en 4® transportkorpsen. De lucht in de café's Vóór eenige maanden vescheen een Kon. Besluit, dat den lokaalhouders voor schreef alle noodige maatregelen van ver bopwing te nemen, opdat hun lokalen, ter beschikking van het piibliek 70 kubiek meter inhoud zonden hebben, zqlks op dat steeds een gezonde lupht in deze loka len zou behouden blijven. Talrijke klachten werden tegen dezen maatregel geopeerd. Er zijn inderdaad talrijke lokalen die slechts een tiienteel van voorbijgangers hebben, en waar zel den veel menschen bijeen blijven zitten. In andere, is er gezorgd voor een uitste kende officieele verlichting, enz. Ingevolge deze klachten is het besluit voor één jaar ingetrokken, en ondertus schen zal de kwestie kunnen onderzocht worden. Mevrouw Wed. Maurice PRIEM-LEHOUCK Gasthuisstraat, 44, Poperinghe heeft de eer het geacht publiek van Poperinghe en' Omstreken ter kennis te brengen, dat zij, als vroeger, alle werken zooals, behangen van papier, plaatsen van linoleum, vermaken van zetels, enz. I laat uitoefenen. Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68,1XELLES. Telefoon 468.68 Voorloopige bureelen te Poperinghe, Gasthuisstraat, 36. De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. HERBERGKERMIS «In de Zwaluw»,bij Petrus Ryckewaerl Watoustraat. «In den Klemop», bij Jules Ostyn (de bomme) Crombekestraat. Ieder week vanaf den DONDERDAG, PAARDENVLEESCH te verkrijgen bij Ferdinand CLABAU OPENBARE VERKOOPING der DUIVEN van Theophile DEHAENE te 2 uur stipt, bij Remi Devvickere, Veur- 0-11-29- Alle Europeaansche markten hou den de oogen gericht op de Vcreenigde Staten van Amerika en volgens de strekkingen van de beurs aldaar hervat men den moed of verliest men het weinig overblijvende vertrouwen. Deze toestand wordt rampspoedig en bewijst tot wat punt het goede publiek ontredderd' is. Men kan het niet genoeg zeggen in plaats van te zien naar wat uwen gebuur doet, let liever wat bij uw zeiven gebeurd. Zie rondom u de ver liezen veroorzaakt door deze die paniek zaaien, of die op gelijksoortige manier handelen. Laat de amerikaanders zelf de waarde hunner eigen weer den schatten. Zij zijn daarin meer bevoegd dan wij en het is geen voldoende reden den onuitleg- baren val, welke aldaar op zijn amerikaans, op enkele dagen, gebeurde, alswanneer bij alhier achttien maanden van doen bad, te vergrooten daar de eenige reden ervan bestaat in bet gemis aan vertrouwen. Die sedert twintig jaar zjch met de Beurs be moeid en nog nooit zulke dagen beleefd hebben, weten toch uit ondervinding dat de goede weer den altijd den hoogstens koers wedervinden. De laatste aangekomene zijn daarvan onwetend en roepen overal dat men de hoogte nooit meer zul len wederzien. Hunne onwejendhejd gelijkt aan lipnne onbcvoegdhpid om een oordeel te strijken. Aan alles komt een einde, zoowel aan goede dan aan slechte zaken deze die kunnen wederstaan aan het gevoel van verveling en vrees overa] binnengedrongen is en die nog wat geld op zak hebben moeten van da gelegenheid gebruik maken. Na de paniek van Woensdag verklaarden, vol gens de dagbladen, de groote finantieinannen dat men een dollar voor 7o cents kon koopen. In België zou men kunnen zeggen dat men in vele gevallen een frank aan 30 centiemen kon vinden. De vermaarde tusschenkomst der groote ban ken schijnt maar een moreel effekt bijgebracht te hebben aan de reddingsboei welke men den drenkeling toewerpt. Zulks is onjuist volgens mijne meening. Sinds men ze aankondigde wierd Amerika zoo- j tandigheden onmogcl'jk was om aan dit nieuws een uitwerksel te geven. De politieke crisis is voorbij in Frankrijk. Het is te beklagen dat het Ministerie Tardieu teye.l naar de rechterzijde belt, dit tegen den wenseh van zijnen stichter. Deze richting beneemt veel van zijne macht aan het nieuw ministerie, dat met rechtsche elementen een links programma zal uitvoeren. Het zal een strijd ministerie wezen en do voorspellingen van eeu lang leven zouden wel door de feiten kunnen gelogenstraft worden. Intusschentijd geeft Parijs voortdurend blijken van groote bedrijvigheid. Alswanneer Brussel de Banque de Paris verkoopt 't is Parijs, die ze op raapt op de komptantmarkt te Parijs bestaat er eeno vraag die van dag tot dag aangroeit. Te New-York om alle overdrijvingen te belet ten word den duur der beurszittiugen vermin derd. llier zou, zonder schade te berokkenen, zulks ook mogen geschieden. Op bet oogenblik dat dit artikel zal verschij nen zou de Nationale Bank van België bet voor beeld navolgende van andere groote kredietin stellingen, baar discontoprijs wel kunnen ver minderen. Dit ware een gunstig teeken dat zou bewijzen dat de muntkrisis, waarvan er veel ge sproken wierd, aan het verminderen is in af wachting dat zij verdwijne. Velen vragen zich af wat de toekomst ons voorbehoud. Deze vraag alleen toont den slaat van onrust waarin de beurskrisis de meest be daarde geesten zelfs gedompeld heelt. Wij be vinden ons in volle ziekte, de specialisten, in dit geval de bankiers, vervolgen de ontwikkeling ervan. Zoo de geneesheeren somtijds zonder uit werksel blijven, zoo ook, in bet huidig geval, gelooft bet publiek aan de krachtdadigheid niet der geneesmiddelen die traag maar doelmatig werken. Dat men het zich gezegd weze, dat de tegen woordige verkoopingen, verplichte verkoopingen zijn, deze van personen die den slag niet kunnen volhouden, of zich laten ontmoedigen. Men moet niet verhoopen dezen die iets beschikbaar heb ben moeten koopen volgens zijne vermogens. Gewoonlijk en bet is een zuinige maatregel, zullen wij dees dagen een grooten verkoop van obligation en renten zien het is een plaatsing die ophoud op het oogenblik dat de Nijverheids- weerden, Kolonialen van eerste rang, een koepon van 5% en meer zullen geven. Dit is het werk van den bedaebtzamen kapita list, die zijne portefeuille veranderd zich steu nende op deze aanmerking want een titel van in de Paulijoschel eersten rang, een zekere bevoegdheid van jaar dat het|6jksche uitbreiding hebbende, mo'et zich op de zelfde wijze als de obligatiën niet kapitaliseeren. Eene obligatie, dat men het niet vergete, is een leening tegen een vasten intrest. De kapitaal Beunos-Ayres, om slechts dit voor beeld onder honderd te geven, waarde op de termijnmarkt gekwoteerd, die dus een vasle markt beeft, brengt 5% op. Hetzelfde voorde Transelgaz. Ziedaar een titel vertegenwoordiger van eene zaak die zich grootelijks uitgebreid beeft en die zijne normale waarde niet 4 maal kwoteerd en die een schoone opbrengst verze kerd Dat is al bespotting Het publiek moet deze dwaasheid stoppen, goed voor de menigte, die op zeker oogenblik goede waar verlaagt tot een belachelijk peil. En zult ge mij zeggen dat de Tanga, zich ver slaat, die in ponden onder de prijs van voor den oorlog staat, alswanneer men in 191 aan 3 pond inschreef, en dat de Union Minière 140.000 ton nen koper voortbrengt tegen 7.500 in 19J3. De tegenwoordige prijzen zijn Zotte prijzen. Wilt ge bedenken dat de Kasai slechts tot drie maaien half den prijs van 1912 gekomen is. Herinner U dat men alsdan niet sprak van palm olie en koolpalm als Congoleesche uitvoerartike len en dat hare depóts nog niet bestonden, en het bijzonderste men had nog het goud en diamant niet gevonden. Dit alles is bespottelijk. Te veel menschen denken dat de Beurs een speelzaal is waar er veel nummers zijn en waar men plaatst en wint of verliest, 't Doet er weinig toe boe de zaak is, men bemoeit er zich niet mee of het eene goede of slechte zaak is. Ziet eens de Petrofina tusschen de prijzen van 850. Ziedaar een titel die 7 intrest geeft. Neem een weinig kalmte, gezond verstand en zinsopvatting, dat iedereen zal beklagen van geen gehad te hebben alswanneer men er moest hebben. Wij behooren tot ontknooping, 'lis geen reden om naar de Brazilian Traction en de Securities te zien. Laat deze weerden aan de vreemdelingen; ziel naar de Belgische beurs en ge zult er alles vinden om uwe grillen te voldoen Vroeger hebt ge gewonnen met de Brazilian Traction, die tijd is voorbij en deze waarden vertegenwoordigen thans niet meer voor ons, alswanneer men den afgrond beziet, waarin onze goede Belgische waarden, of deze vertegenwoordigend de Belgi sche poging in den vreemde, geworpen werden. j danig geschud dat het inde tegenwoordige om- Destra&t, Poperinghe.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 2