Gaisse Commerciale de Eouiers Balfmaandelijksche Rekeningen 4.50 o SPAARKAS 4 Burgerstand van VERMA KELIJKH Ben Statistiek Drinkt "MAS-CAR" bier Binnenland Van alles Vat Tragische Brand te Brussel. Drinkt "MAS-CAB" bier BEURSKBONIJK Louis OSSTYN BEQDELEEM -VERDONCK Belgische Film-Universilei PROVISIE-AARDAPPELEN 2 5 Zondag 17 November 1929 Zondag 24 November 1929 Drinkt overal Lorainen-Bier D.G.C. Geheimzinnige sterfgevallen Door de stadsoverheid van Denain werd een onderzoek ingesteld in betrek king met den plotselingen dood van drie personen uiteen en dezelfde familie, wo nende in een werkmanswijk. Deze 3 per sonen stierven op 8 dagen tijd. Eerst de vader kort daarop de dochter en daarna de moeder. Men vraagt zich af of men hier met geen epidemie te doen heeft er werden ernstige maatregelen genomen omdat het onderzoek vruchten zou ople veren. Een Kruitmagazijn ontploft in Frankrijk Maandag avond greep er een hevige ontploffing plaats te Toul. Gansch de stad was vol rook en de inwoners vluch ten verschrikt uit hunne huizen. De ont ploffing greep plaats in een kruitmaga zijn nabij een kazerne. Dit magazijn hield een 30-tal ton kruit in. Door de Vereeniging der Ingenieurs, die gekomen zijn uit de Gentsche Ilooge- school werd de volgende statistiek opge maakt over het schooljaar 1928-29 Gedurende dit jaar werden de voorbe reidende scholen te Gent gevolgd door 486 leerlingen, waarvan 185 Belgen en 301 vreemdelingen. Van dezen hebben gevolgd 11 de uitsluitende Vlaamsche cursussen 411 de uitsluitende Fransche. 64 de «.Vlaamsche en de Fransche. De bijzondere scholen in de Universitei te Gent werden ditzelfde jaar bezoch door 445 leerlingen, van wie 231 Belgen en 214 vreemdelingen. Van dezen hebben gevolgd 15 de uitsluitend Vlaamsche leergangen 365 de uitsluitend Fransche. 63 de Vlaamsche en de Fransche. mm BAZAR ST ANTOINE Gasselstraat, 40, POPERINGHE. Voor het koopen van uwe geschenken voor de toekomende naamfeesten en voor alle gelegenheden KOMT ONZE UITSTALLING ZIEN E3«. P. U. GEEN VERTOONING op Woensdag 20 dezer, Eerstkomende Voorstelling op WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 Een woord van dank aan den Heer Bestuurder der zaal, om den schoonen band, die iedereen ten volle bevredigde. Het Bestuur. Félix LIÉTAERT, «Café des Allies», bij Gam. BRABANDTS. Yperstraat, 3, Poperinghe, laat weten dat hij Allerbeste PROVISIE-AARDAPPELEN verkoopt, bij hoeveelheden van 1Ó0 en 200 kilos aan 33.00 fr. het 100 kilos. Men gelieve naam, adres en hoeveelheid aan te geven bij Camillo Brabandts, en onmiddelijk worden deze tehuis besteld. Stadsnieuws. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middagheden Zondag nanoen alleen M.VANDEPLAS. Alle Apotheken zijn gesloten van 12^ tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Daar zijn er neg die aan hoofdpijD Migraine,Rhumatiek,en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun noehtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 6.00 fr. en van 10.00 frank. BERICHT. Ik heb de eer ter kennis te brengen dal ik een winkel geopend heb van Witgoed en Merceriën. Bij mij zijn te verkrij gen alle slag van Ondergoed, Norma len, Gillets en Onderbroeken voor mannen en vrouwen, fantaisie hemden en schorten, zwarte en fantaisie kousen en zokken, alles aan zeer genadige prijzen. Alle ondergoed wordt met de meeste zorg en op maat gemaakt. Jeanne FOLCQUE, Yperstraat, 7, Poperinghe. w O K I—I K a üd a cC CC w É- I H CC O M SI Voorheen G. De Laere C° N.V. Vrij van Commissieloon Vrij van Belasting. ra ra i W H cc 55 co P3 pn K o ra Voor het Snijden en Greffiën uwer Fruitboomen en onderhoud uwer Tui nen wendt U bij Nestor Quaghebeur, Boomgaardstraat, 16, Poperinghe, waar gij ter trouw zult bediend worden. DICKEBUSCH Schoone vangst In .de vijvers^van Dickebuseh werd door de knappe vis- scliers, de gebroeders Callewaert van Kortrijk en Maurice Gontier van Dicke buseh, een schoone snoek gevangen van 1 meter 15 lengte en hebbende een ge wicht van 12 kilos. YPER Twist Zondagavond was er in eene danszaal op de markt, oneenigheid ont staan om eene nietigheid, 't En duurde niet lang of men werd handgemeen. Jon gelingen van hier hadden het gemunt op een Boesinghenaar, en 't ging er zoo hard toe, dat de policie gedwongen werd tus- schen te komerf en L. B. een der gewel digste Yperlingen, op te leiden naar het policiebureel, waar hij den nacht mocht doorbrengen. Proces-Verbaal werd tegen hem opgemaakt. Omgeworpen Woensdag avond te 7 ure kwam Dr Doelemans uit de Capron- straat gereden, toen Achille Taillieu, 19 jaar, wonende te Brielen, van uit de Ma- laulaan kwam gebold. Hoe het nu juist voorkwam weet men niet, doch de auto kwam In botsing met den velorijder en wel zoo ongelukkig dat deze omgewor pen en 4 meters ver medegesleept werd. Hij is gekwetst aan het rechterbeen en werd dadelijk per auto naar huis over gebracht. WERVICK Doodgereden Dinsdagavond rond 5 uur, kwam de voerman Verstraete,met den motorwagen zijner meesters Paul- Jean Tiberghien van Tourcoing, den weg af gereden van Castelnan naar Lincelles (aan de Fransch-Belgische grens). De wagen had een lading van 3.000 kilos Een meisje van Linselles, dat de voerman vriendelijk opgenomen had, zat nevens hem op den bok. Onderweg ontwaarde hij bij het licht zijner lampen een wielrijder, die voor hem op den rechterkant van de baan reed Dezen willende voorbijrijden, gaf hij signaal met den toeter. Wanneer hij met zijn wagen reeds dicht was genaderd, wilde de velorijder eensklaps naar links oversteken. Deze slibberde uit op den raiodderagen weg, viel en niettegenstaande de voerman al het mogelijke deed om te sloppen, reed de zware wagen over den gevallene. Het gevolg was, dat benevens vele andere verwondingen, het hoofd van den ongelukkige werd verpletterd door een der wielen en hij op den slag dood bleef liggen. Het slachtoffer is de ge naamde Henri Desreumaux, een brave werkman, vader van 7 kinderen, en wo nende te Wervick. MOESKROEN Inbreker* Toen Georges Pen^z, Za terdag opstond, stelde hij vast dat dieven s nachts waren binnengedrongen en ver scheidene modeartikels hadden gerobberd voor eene globale waarde van 7,000 fr. Eveneens hadden de rekels eene som geld gestolen van ongeveer 1000 fr. De politie in samenwerking met de rijkswacht, heeft het spoor der daders ontdekt. KORTRIJK Aftruggelaar Een soldaat uit het regiment te Wevelghem maakte zich se dert eenigen tijd pliehtig aan alle soorten aftruggelarijen. De zaak kwam aan de ooren der policie van Kortrijk, een kort onderzoek werd ingesteld en de kerel Mar cel B.., uit Deerlijk, werd aangehouden. Hij zal eene goede belooning ontvangen van zijne militaire overheid. RENINGHELST Zonderlinge Kiekendief Sedert geruimen tijd, verdwenen er voortdurend hennen rond de wijk «Busseboom». Bi verscheidene landbouwers werd een be zoek gebracht. Bij J. V. werden op één oacht een twintigtal dieren weggehaald bij G. C. een tiental. Men dacht dat er diefte in 't spel was. Thans is het geble ken dat dit het werk is van een fluwijne. Verscheidene geroofde pluimdieren zijn teruggevonden in de velden na veel zoekens is men erin geslaagd de schuil plaats van het roofdier te ontdekken en voorzeker zal de vangst niet laDg meer uitblijven. BOESINGHE Doodelijk rijongevai De 54-jarige Gamiel Gornette in dienst als karrevoer- der bij de firma Beghin, te Quesnooi, kwam 's namiddags naar de brouwerij te Boesinghe gereden met een wagen door tweepaarden bespannen, toen hij op ze ker oogenblik het evenwicht verloor en ten gronde stuikte De wielen van het voertuig rolden den ongelukkige over het lijf die op den slag gedood werd. HERSEEUW Bewusteloos De 40-jarige aarde werker Deconinck Jules, werd langs den openbaren weg door voorbijgangers be wusteloos aangetroffen en in eeiie nabu rige woning binnengebracht waar de ont boden geneesheer de man tot bezinning kon brengen. Hij ontdekte geen kwetsu ren, doch stelde eene hersenschudding vast. Na de eerste zorgen deed hij hel slachtoffer naar het gasthuis overbrengen. WEVELGHEM Diefstal In den nacht van Maandag op Dinsdag, zijn dieven binnengedrongen in den stal bij Boscoen Gustaaf, op 't ge hucht «Kruishoek», en hebben er 2 hen nen en een rashaan ontvreemd. De die ven hebben geen braak moeten plegen daar den stal niet slotvast was. Er weeg op niemand vermoedens en er zijn ook geen sporen achtergelaten. Een onder zoek is door de policie ingesteld. BRUGGE Auto-ongeluk Donderdag avond heeft zich nabij Ilonse een auto ongeluk voorgedaan waarin de kath. volksverte genwoordiger Eugeen Standaert, uit Brug ge, betrokken is. Advokaat Standaert be gaf zich namelijk er auto gevoerd door een persoon uit Ilonse, naar zijn landgoec in den omtrek dezer stad gelegen. Een ander auto, komende uit eene zijbaan, is met geweld op den auto gebotst waarin de h. Standaert zat. Deze laatste onder ging eene hevige hersenschudding, welke op zijn leeftijd noodlottig kan zijn. De Belgische Vortten naar Egypte Het voorgenomen bezoek aan Egypte door Koning Albert en Koningin Elisabeth van België, is vastgesteld voor de maand Februaii aanstaande. Denkelijk zullen 1111. MM. vergezeld zijn van Prins Leo pold, Prinses Astrid en Prins Karei. Onze Vorslen en hun gevolg zullen de gasten zijn van Koning Fouad, die twee jaar ge leden aan het Hof van België ontvangen werd. Bankbiljetten van 10.000 frank Vroeger reeds hebben we aangekon digd dat briefjes van 10.000 frank zouden uitgegeven worden, gezien dowaardever- mindering die onze frank sedert den oorlog heeft ondergaan. Het voorbereidende werk voor de uit gifte is nu geëindigd. De Dieuwe teekening zal iets of wat gelijken op die der briefjes van 100 fr. De nieuwe bankbiljetten zullen van licht blauwe kleur zijn. Een Metaal ontdekt harder dan ijzer Binnenkort wordt door de «Westing house electric manifacturing company» een nieuw metaal op de markt gebracht dat harder is dan ijzer. Dit metaal werd kortgeleden ontdekt Men verzekerde dat deze ontdekking een geheele ommekeer in de ijzerindustrie za veroorzaken. Het wordt «konel» genoemd Dr. Erwing Lowry, de leider van de afdeeling van chemisch onderzoek in de «Westinghouse Company» heeft verklaard wat koDel eigenlijk is en welke zijn be standdeelen zijn. Het is een mengsel van nikkel-cobat en ijzer. Niet alleen is dit nieuwe metaa harder dan ijzer maar het kan zelfs plati na vervangen bij de fabricage van lampen en radioartikelen. Appeltjes van Oranje Maandag kwam de stoomboot Delia uit Sevilla, in de haven van Antwerpen aan, zij was geladen met 2500 kisten oranje appelen. Spoedig werd door vlijtige han den de lekkere vracht veilig in de fruit- magazijnen geborgen. De fijnproevers zullen dus binnen enkele dagen de sappige vruchten weer kunnen genieten, 't Schijnt dat ze zullen goedkoop zijn. Sameawerkecde Brandverzekering van POPERINGHE. Zicht- Speelkaarten ten bureele dezer. 1GENADIGE PRIJZEN Een oude vrouw en een meisje omgekomen. Een tragische brand woede Dinsdag avond in den hoedenwinkel van M. Tob bie, Oudekleerkooperstraat te Brussel. De brand ontstaan door de ontploffing eener naftekruik, zette spoedig gansch het binnenhuis in vuur, zoodat de vrouw van M. Tobbie, zijn moeder en zijn doch ter welke zich op de bovenverdiepen be vonden, van den wenteltrap geen gebruik meer konden maken. Mad. Tobbie welke zich op het derde verdiep bevond, kon langs een venster in een naburig huis ge raken, terwijl de oude vrouw 76 jaar en het meisje, ii j.,op zich het tweede ver diep bevindende, in de vlammen omkwa- f men. POPERINGHE, van 8 tot 15 November 1929 GEBOORTEN 351 Vanspranghe Leon, v. Camille en Lietaert Valentine, Veurnestr. 352 Wyckaert Kachel, d. v. Valere en Gollez Godelieve, sektie L. 353 Vandevoorde Marie, d. v. Lucien en Dave Ivonne, Duinkerkstr. 354 amerlyuck Clara, d. v. Marcel en Zoé Verhaeghe, Werfstr. 355 Devos Sidou v. Maurice en Lazoore Adrienne, Meessenstr. - 356 Vandevoorde Simonne v. Amand en Goeman Philomeue, Vlamertinghe. OVERLIJDENS 186 Goucke Maria, 78 z. b., wed v. Blomme Aloise, Noordstr. 187 Adriaen Emma, 64 jz. b., wed. v. Beheyt Jules, St-Michielstr. 188 Brigou Louise, 72 j., huishoudster, wed. Vandevoorde Desire, sektie G. 189 Lamerant Jules, 74 j., z. b., echtg. v. Hennekein Sylvie, Boeschepeslr. HUWELIJKEN 83 Sohier Cyrille, 25 jplafODneur, en Keygnaert Marie, 25 j., naaister, b. v. Pop. 84 Orbie Firmin, 26 j., landbouwer, en Duflou Judith, 18 j., z. b., b. v. Pop. 85 Cordenier Francois, 29 j., wever, v. Boeschepe en Decrock Madeleine, 20 j., fabriekwerkst. v. Pop. 86 Gappelaere Henri, 29 j., landbouwer, en Gauwelier Alix, 21 j., landbonwerster, b. v Pop. 87 Mollet Jerome, 31 j., landbouwer, en Capoen Christine, 34 j., z. b., b. v. Pop. BELOFTEN 129 Cappoen Hippolyte, electricien, en Mahieu Madeleine, fabriek werkster, b. v. Pop. 130 Brys Firmin timmerman, v. Watou en Bruneel Rachel werkster v. Pop. BELANGRIJK BERICHT Er wordt de Inwoners van Stad ter kennis gebracht dat de heer Julien VandoorenVperstraat, 33. alhier aangesteld is als Schrijver en Zaak voerder dezer Maatschappij, in vervanging van wijlen Mevrouw Weduwe Jules FOLCQUE. Voor alle inlichtingen betrekkelijk het aangaan van Verzekeringen, het vernieu wen of verhoogen derzelfde, gelieve meD zich voortaan te wenden tot bovenstaand adres. Zooals voor dezen zullen de kwittan- cies der jaarlijksche premiën ten HUIZE DER VERZEKERDEN ter ontvangst aan geboden worden. HET BESTUUR. HERBERGKERMIS «In Cambrinus», bij Emile Lecleire, Meessenstraat. «In de Meiboom», bij Verlet-Aurele, Yperschesteenweg, en konijn te verhol len, gegeven door Jerome Vermeersch Maandag Kandeel. «Ia den Pauw», bij Camille Clabau, Casselstraat. «In den Faubourg», bij Bene Deman, Doornstraat. «In het Wit Konijn», bjj Ferdinandt Louis, Yperstraat. «In het Boldershof», bij Marcel Tally- Vandevoorde, Veurneslraat. «In de Voorstad», bij August Techel, Bruggestraat. Ieder week vanaf den DONDERDAG, PAARDENVLEESCH e verkrijgen bij Ferdinand CLABAU OPENBARE VERKOOPING der DUIVEN van Theophile DEHAENE 2 uur stipt, bij Bemi Dewickere, Veur nestraat, Poperinghe. f Vrouw Weduwe Jules COUWET-VER HAEGHE en Kinders bedanken Vrienden en Kennissen om hun aanwezigheid in de BEGRAVING van d'tfeer JULES COUWET 14-11-20. Ik heb de laatste nieuws tijdingen afgewacht ten einde door mijn artikel eenigzins den tegenwoordigen geestestoestand der Beurs te kunnen we dergeven. Men dient de zaken in te zien zooals zij hun hebben voorgesteld. De mark van Brussel, zooals ik het reeds meer maals verklaarde aan mijne kliënlen heeft nog nooit bedenkelijker toestand be leeft. Zelfs de vereffening op den voora vond van den grooten oorlog was niets in vergelijking met deze welke de beurs komt te doorstaan. Zij heeft, helaas t eenige slachtoffers gemaakt wiens verantwoordelijkheid kan verzacht worden door het feil dat de uit gestrektheid van de instorting door geen enkel gezonde geest kon voorzien wor den. Daardoor hebben wij aan New-York de groote bluf betaald waarvan de helden langsdaar en de slachtoffers langshier te vinden zijn. Waanzin, verwarringschrikspeel den meester en laten ons toe de rampen af te meten die er voortspruiten. Wat is de menigte toch grillig 't Is waarlijk het oogenblik en de plaats om over dit punt eene zielkundige studie te doen In 1926 zagen wij personen, door slechte orders medegesleept, [tonden koo [ten aan 250 fr. Nu zagen wij deze laatste, die niets kennen, toch dwaze gedachten rondstrooien, de menigte aanjagen om ti tels aan spotprijzen te verkoopen. De krankzinnigheid stond aan 't hoofd. De markt dreef af, men mocht het slecht ste verwachten. De beste waarden wier den omgetrokken en op ongelooflijke lage koers gesmeten. Al wie zich sedert eenige jaren met beurszaken bemoeid en wie terugziet op de kwoteeringen van 1926, staat verwon derd over deze ramp. Men moet gek zijn om nu te ver koppen, zoo men er niet toe verplicht is. En zoo gij er toe verplicht zijl, trapht eerst verhens of patatten te verkoopen vooraleer er aan te denken weerden té verkoopen,of degroote verant woordelijkheid op u te Irekken de ver koop ervan aan een andere aan te raden. Zoo staan nu de zaken. De tegenwoor dige meesters van de Amerikaansche markt laten ons nu weten dat maar dom migheid alleen den huidigen koers kan wettigen. American Telephone aan 200 dollars, Anaconda aan 70 dollars, titels die 10% opbrengen Om zulks maar te drooraen, moet men reeds zot zijn. Hier bij ons zien wij de Tanganyika aan eenen voorooi logschen prijs weder- keeren de Kasa'i wiens winsten sedeit 1924 twee honderd frank per titel wa ren, en die in September 1926 aan 910 frank stond. Onmogelijk elders de reden van zulken val te vinden dan in de krank zinnigheid. Ja, wij herhalen het opnieuw. Nu nog zijn er vele titels die nog te hoog staan, maar wat ziet men al niet Zoogezegde tuyati.r zijn altijd te vin den, wilt gij er zekere Neemt de gewone B Chemin de Fer Congo. Zij draait rond de 1000 fr. De dag van vandaag heeft deze titel 814.20 fr. verachterde koepons die aangehecht bleven. Voor den oorlog trok deze titel 60 fr. koepon en stond aan 1500 fr. Ee nieder weet alsnu dat de verachterde koe- pons zullen betaald worden en zoo zij het niet waren, dat de samengestelde intres ten zeven zouden bedragen. Zoo de koepons afgesneden worden, is deze titel 110 fr. papier weerd en toen gold hij 1500 fr. goud. Welnu, ik bewees het u reeds, hei is langs dezen ijzerweg dat Gansch de Congo adem haalt, hij ver voert alsnu twaalf maal meer koopwaar dan in 1913 En binnen eenige maan den zal de nieuwe lijntrekkicg toelaten, het tegenwoordig opbrengstvermogen per kilometer, gevoelig te doen aanwinnen. Daar is toch wel eene schoone gele genheid, meen ik. Er zijn er nog andere, misschien zoo schoon niet, maar er zijn er vele voor dewelke ik het genoegen zou verschaffen de geschiktheid ter hand te doen. Ik voeg er bij dat er van hooger hand besloten is, zulke toestand niet meer te dulden en dat de aankoop van goede waarden een algemeenen regel is en dit voor belangrijke sommen. In mijn vorig artikel melde ik dat men Renten en Obligatiën moet kunnen ver koopen om Titels te koopen. Ik herhaal dezen raad zoowel voor deze met breede gedachten als voor de andere. Ze zullen mij later bedanken, want als men aan Beurszaken gewoon is, weet men dat er tijd noodig is vooraleer men iels schijn baar ingewikkeld, maar eenvoudig goed verstaat. Er zijn veel weerden die niet waardig zijn in portefeuillen te steken van mijne lezers en het is eene groote verantwoor delijkheid dat zekere menscben nemen die niet genoeg op de hoogte zijn voor het doen plaatsen van spaargeld. Wacht u van gegeven raad om een mid delmate te nemen, daar waar de toes tand niet zekerlijk vastgesteld is. Bepaald uw aankoopen bij waarden die ondersteund zijn door machtige Banken, zooniet zult gij het u beklagen. Ik geloof niet dat de dreigende Mini sterieel e krisis die heerscht, nog Brusstl kan beinvloeden. Niet meer als de nieuwe krachs komende van Londen, waar men huizen aanmeld die groote kapitalen heb ben verloren door den storm. Hier heeft men de maat doen overloopen, zooals het zeker blijft dat men zich in Brazilian Traction en Securities niet moet bege ven, deze titel is de pest der markt, zoo zeker is het dat men onze waarden moet koopen. En in onze titels, het is onbetwistbaar dat het in de rubriek is waar men het meest verwoest heeft, dat men moet lus- schenkomen de Koloniale rubriek. Bin nen eenige dagen zullen wij de princiepen van M. Tschoffen kennen. Door de eerste gegeven uitdrukkingen, kan men besluiten dat die verstandige man bevoegd is. Met recht spreekt hij reeds van decentralisatie, zeker is het dat hij al de verordeningen die onze landbouwinrichtingen bezwaren, zal doen verdwijnen hij moet rekening houden met de gewesten voor de toepas sing van goede verordeningen zekerlijk voor de Katanga, maar onzinnig voor an dere streken van Congo en belachelijk als ze zich richten tot andere maatschappijen dan de Union Miniere. Als alles zal geregeld zijn, en het zal jinnen kort zijn, let dan op voor de te rugkomende vlam. Gij publiek, ziet ervan af, daar gij van de hun gezegde zottigheden niets afweet, voopt de goede Koloniale titel met uw stilligende geld en slaapt gerust, liet is zeker dat ge mij zult bedanken. Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, IXELLES. Telefoon 468.68 Voorloopige bureelen te Poperinghe, asthuisstraat, 36. De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. het smakelijk w Iaf

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 2