Aan onze Lezers NEGENDE JAAR Nr 49 25 centiemen hei nummer ZONDAG 8 DECEMBER 1929. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. GJopontAte Sureelgerief Gebr. DUPONT Aan de Werkgevers Drinkt "MAS-CAR" bier De Ontruiming van Rijnland Horlogen] De Regeeringscrisis opgelost Prachtpapier De tweede Conferentie van den Haag «Mttiië zuiign deelnemen. DE KOFFIE. Voor1 de Rookers Verwoeste Gewesten Provinciale Prijsvraag Duitsche eigendommen in Engeland Openbare Zitting van den Gemeenteraad Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in (loozen. alleruandk Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ringhe. Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgieohe Poetkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. ss Het Postbeheer zal in de eerste dagen de kwittanties ten huize onzer AbonnenteD aanbieden. Daar deze slechts éénmaal worden aangeboden verzoeken wij vriendelijk onze abon- nenten, hunne huisgenooten ervan te willen verwittigen, zoo zij geene storingen in de ontvangst van ons blad willen ondergaan. Zoo als onze lezers verleden week reeds hebbes kunnen bemerken zijn we met een nieuw mengelwerk be gonnen, namelijk de welgekende en boeiende roman van Lew Wallace BEN=HUR, vertaald door M. J. C. Devos. Nieuwe abonnenten voor 1930, ontvangen van NL' tot Nieuwjaar, ons blad KOSTELOOS, alsook op aanvraag de reeds verschenen num mers vau BEN-HUK. In tegenstelling met alle andere dag- en weekbladen blijft de prijs van ods blad onveranderd aan 25 centiemen. Een jaarabonnement voor België kost 15.00 fr. voor Frank rijk 25.00 fr. (5 Belga's)voor Ame rika 30.00 fr. (6 Belga's). Men abonneert zich op De Gazet van Poperingbe in alle Belgische postkantoren, en op onze bureelen Yperstraat, 2, PoperiDghe. Tel. 180 Geeft dus 15.00 fr. aan uwen briefdrager en ge zult ons blad ont vangen tot 31 December 1930. Gebroeders Dupont. l Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitten en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Yperstraat. 2, Pope riDghe. Stel U dus in regel met de wet Lee* aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurtkronijk. De h. André Tardieu, voorzitter van den Franschen ministerraad, ontviDg tal rijke personalieten, met wie hij zich on derhouden heeft over belangrijke diplo matische vraagstukken, waarover onder handelingen aangeknoopt zijn. Werden onder meer ontvangen de h.h. Moreau, gouverneur, en Mort, ondergou- verneurder Banque de France, die verslag gegeven hebben over de besluiten der deskundigen van de commissie van Baden die de statuten opgemaakt heeft van de Internationale Bank voor de betalingen die door het Youngplan voorzien zijn. De bijzonderste kwestie, die behandeld Werd, was deze betreffende de voorbe- uidtng der tweede conferentie van Den Haag. De Fransche regeering stelt den datum van 3 Januari 1930 voor en de h Briand zal belast worden met, voor dfcien datum, de instemming van Duitsch- laud te bekomen, dat de bijzonderste mogendheid is, die alle belang erbij heeft dat de toepassing van het Young plan zoo spoedig mogelijk geschiedt. Hetzelfde voorstel zal aan de andere mogendheden gedaan worden. Voorafgaandelijk hebben de Fransche en Duitsche afgevaardigden elkaar te Parijs ontmoet om 't vraagstuk te onderzoeken der vervroegde vereffe ning van het statuut der Saar. Op 21 Januari zal te Londen de confe rentie voor de ontwapening ter zee geo pend worden, waaraan afgevaardigden van Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrkkkning n' 48459 Tel. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter -i— 1111irr Tr- AVAVAV De laatste troepen zijn Zaterdag uit het tweede gebied vertrokken De bezetting van het 2e Rijngebied is Zaterdag al'geloopen. 's Avonds was het volop feest. Vrijdag bemerkte men te Aken achter de spiegelruiten der groote winkels de zwart-rood-gele vlaggen. Dr. Rombach, de eerste burgemeester van Aken, heeft zich als volgt uitgelaten over de Belgische bezetting De houding van het Belgisch leger, zoo van de man schappen als van de oversten, is in alle opzichten waardig geweest. Wij hebben niet te klagen gehad over de betrekkingen met hen. Voor de Belgen die zich voortaan naar het 2® gebied begeven De ontruiming van het 2® Rijnlandge bied door de geallieerde troepen, is vol ledig te rekenen van 30 November. Daar uit volgt dat de ontruimde plaatsen enkel nog van de Duitsche overheden zullen af hangen. Dientengevolge zullen de Belgi sche onderdanen die zich naar deze plaat sen begeven, zich te rekenen van 1 De cember van het Duitsche konsulaire visa moeten voorzien. De afreis der Belgische troepen Zaterdag rond den middag heeft te Aken een laatste militaire plechtigheid plaatsgehad. Kwart voor 12 ure hebben het 1® bataljon van het 4® geDie en het muziek van het 1® linie, de gendarmerie der bezettingstroepen en de officiers zon der troepen bij het garnizoen, zich opge steld voor het hotel van den staf. Generaal Pouleur kwam te voorschijn uit het huis. De klaroenen schalden en generaal Pouler schouwde de troepen. Daarna volgde een minuut ingetogenheid. Zoo gauw deze minuut verstreken was, deed de kommandant van het detachement de wapens bieden. Langzaam werd de vlag neergehaald, terwijl het muziek de «Bra- banqonne» speelde en dat de klaroenen den veldmarsch bliezen. Generaal Pouleur ontving een laatste maal zijn officiers en stuurde hun het woord toe. De laatste groeten Een aanzienlijke menigte, op de daken der huizen en in de boomen van het park, was bij de plechtigheid aanwezig en vormde voorts de haag langs de twee zij den van den doortocht der troepen. De laatste groeten, de laatste handgrepen werden gewisseld. Generaal Pouleur sloeg per auto den weg in naar België met een geleide gendarmerie tot aan de grens. Het 1® bataljon van het 4® genie, voorafge gaan door het muziek van het 1® linie, op zettelijk uit Verviers gekomen, begaf zich naar de middenstatie vanwaar het met den laatsten militairen trein ten 12^ ure naar België vertrok. Nauwelijks bevonden de laafsle solda ten zich in den trein, of aan al de ven sters der gebouwen in de omgeving, der statie verschenen de rood-geel-zwarte vlag der Duitsche Republiek en gestreep te geel-zwarte Rijnvlag. 't Is uit met de bezetting. Er wordt al meer en meer koffie ge dronken. Het gebruik daarvan bedroeg in 1867 in de gansche wereld 7 ton, welk getal thans is gestegen tot 200. Het vraag stuk, of koffie al dan niet schadelijk voor de gezondheid is, is dus meer dan ooit belangwekkend. De oude Fontenelle die 100 jaar oud werd, zeide «Koffie is een zeer lang zaam vergift. Ofschoon ik reeds meer dan 80 jaar iederen dag verschillende tassen drink, heb ik niet kunnen merken, dat dit mij nadeel deed». De dokters en geleerden zeggen, dat koffie de slagaderlijke drukking ver hoogt, de harteklopping versnelt en de spijsvertering bevordert. Koffie heeft on betwistbaar invloed op het zenuwstelsel en de hersens. Derhalve moet het gebruik van koffie verboden worden aan men- schen die vlug opgewonden zijn, aan hart lijders en zenuwachtige personen die slecht slapen. Andere personen mogen gerust koffie drinken. Dokter Gasparin toonde in de «Académie des Sciences» in 1860 de voe dingswaarde van koffie aan. In zekere omstandigheden kan koffie zelfs dienst doen als voedsel. In de koloniën is koffie een afdoende prikkel tegen den neerdruk- kenden invloed van het warmteklimaat. Uit 't verleden van den Tabak «Mijn pijpken is mijn trouwste maat 1» Wie heeft er dit gedurende den oorlog niet gezegd, ten minste niet gedacht was de pijp in de uren van verveling, van moe deloosheid, van doelloosheid en ontbe ringen geen trouwe vriend, geen troos ter en opwekker ik ken personen, die voor den oorlog nooit rookten, zelfs op 40-jarigen leeftijd, nooit hadden gerookt, en die onder den oorlog gretig aan de pijp trokken. Was de tabakkwestie onder den oorlog niet een der grootste zorgen van het mannevolk en zelfs van vele vrou wen, die het niet over hun hart konden krijgen dat hun Jan of Pier zijn pijpken derven moest Iedereen plantte tabak en iedereen was tabakkweeker geworden. Hoeveel vuiligheid werd er niet gerookt, erzatstabak van koolbladeren enz. Tabak wordt tegenwoordig op drie wijzen gebruikt rooktabak, snuiftabak en pruimtabak. Vanwaar is de tabak in ons land gekomen en sedert wanneer is zijn gebruik in de samenleving als eene noodzakelijkheid geworden Eene nood zakelijkheid, ja, want de oudere wijzen zegden toch Hij is geen man, Die niet rooken kan. Dus om man te wezen, moet ge roo ken. De tabak is ons uit Amerika toegeko men en 'tzijn de burgers der nieuwe we reld die ons het gebruik van den tabak hebben aangeleerd. De burgers der oude wereld waren in dat vak zulke knappe leerlingen, dat zij weldra hunne meesters verre overtroffen. Het tabak verbruik vond in den beginne hevige bekampers, doch men moet wel vast gelooven dat de tabak groote geneuchtens verschafte, vermits hij alle hinderpalen zegevierend is te bo ven gekomen. De geschiedenis van den tabak in Europa is de moeite waard om verhaald te worden. Rond het midden der XVI® eeuw kre gen Spanje en Portugal de eerste zendin gen tabak uit Amerika. De naam van «ta bak» werd gegeven aan gedroogde bla den van eene plant, welke men in Ame rika heette Petum. In Europa zegde men tabak, omdat de planten groeiden in het eiland Tabago. liet eiland Tabago is gelegen in de groep der Antillen nabij de kust van Ca racas. M. de Nicot, destijds Fransche ambas sador in Portugal, stuurde de eerste ta- bakplant naar Katharina Medicis. (Nicot- tienplant komt ongetwijfeld voort van den naam van M. de Nicot). M. de Nicot duidde er Katharina Medicis de gebruiks wijze van aan. De droge tabakbladeren werden tot snuif gemalen en opgesnoven. De snuiftabak was de eerste verbruiks- wijze van den tabak. Het rooken is slechts later gekomen. De snuif viel in den smaak van Katharina Medicis en vond spoedig ingang aan het Ilof en in de edele fami lies. De snuif werd toen geheeten «Pou- dre de la Reine» Koninginnepoeder. Rond hetzelfde tijdstip werd de snuif- labak door kardinaal Santa Croce in Ita lië ingevoerd. Die kardinaal was aposto- lieke nuneius te Madrid geweest en had daar leeren snuiven. De snuif vond iD Italië het geestdriftige onthaal. In Engeland ging het rijk van den rooklabak dit van den snuiftabak vooraf. De eerste tabak werd er ingevoerd door matrozen, die in Amerika hadden leeren rooken en er smaak hadden in gevonden, liet rooken was voor de zeelieden een groote troost en een aaDgenaam tijdver drijf gedurende de laDge zeevaarten. De invoer van den rooktabak in Engeland wordt toegeschreven aan Francis Drake, den beroemden zeevaarder en ontdek kingsreiziger, die van de Amerikanen ge leerd had, dat het rooken het afdoenste middel was tegen slechte spijsvertering. LEENING DER Leening 4 t. h. 1921 TREKKING VAN 30 NOVEMBER Zaterdag morgen ten 10 ure heeft de 72® trekking plaats gehad van de ver woeste gewesten 4 t. h. 1921. De uitslag is Serie 91.776 Nr 11 wint het lot van 1 MILJOEN FRANK. De andere nummers van die series en al de nummers van de volgende series 14984, 25905, 43387, 44990, 114328, 124988, 132741, 133196,149084,153168 en 162583 zijn uilkeerbaar met 250 fr. Door de Provinciale Commissie voor Handel Nijverheid, was een prijsvraag uitgeschreven voor: 1®) een kunstaan- plakbrief2®) een diploma 3e) een ge-, denkpenning, die gebeurlijk voor de eeuwfeeslen zouden gebezigd worden. De jury, samengesteld uit de HII. Ber- nolet, Voorzitter, J. Fonteyne, L. Reckel- bus, G. Vallaeys, A. Van Goillie, B. Van Eeghem, J. Verbeke, en Emm. Viérin, heeft over de ingediende ontwerpen de volgende beslissing genomen A. Aanplakbrief. Geen eDkel ontwerp beviel volledig. - Onder de ingediende ontwerpen werden gerangschikt 1. Mr. R. Thys, St. Kruis. - 2. Mr. C. Leegenhoek Brugge. 3. Mr. Ch. Jooris, Brugge Mr. Lesaffre, Kortrijk. B. Diploma. Geen enkel ontwerp beviel. Een aan- moedingspremie van 500 Fr. werd toege kend aan Mr. It. Buys, Oostende. C. Gedenkpenning. Dé jury drukte zijn voldoening uit over de ingediende ontwerpen. Werden gerangschikt 1. Mr. Kar. Lateur, Brugge. Mr. Jos. Dupon, Berchem. Mr. Kar Laloo en Zoon, Brugge. Aankondigingen Op 1'en 2" bladzijde 0.60 tr. de regel. Op 3" en 4* 0.50 fr. met minimum van 2 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. mm Goudsmederij Ju weelhand el Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN ia Send, Zilver, flicks' PABRUREN in Goud, Diamant. bij Yperstraat, 2 Poperinghe. MWWVV Minister Snowden heeft in het Lager huis een uiteenzetting gegeven van het standpunt der Britsche regeering met be trekking tot de kwestie der liquidatie van private Duitsche eigendommen in Engeland. De minister verklaarde, de Britsche deskundigen uit de commissie voor het YouDg-pIan geraadpleegd te hebben. Hem werd medegedeeld, dat met de beschikking over het overschot der liquidatie van de Duitsche eigendommen ten volle rekening is gehouden door de commissie van deskundigen te Parijs en dat de Britsche deskundigen zoowel als die van alle andere crediteur-mogendhe- den van oordeel zijn, dat de opbrengst dezer liquidatie overeenkomstig het ver drag dient te worden behouden door de betrokken crediteurmogendheden en dat geen deel van deze opbrengst aaD Duitschland mag worden terugbetaald. Slechts onder dien verstande hebben zij besloten, een vermindering van de Duit sche verplichtingen, zooals die in het Youngplan is vervat, aan te bevelen. Snowden verklaarde voorts, dat naar het oordeel der Britsche Regeeiiog het overschot der liquidatie, ten bedrage van 14 miljoen pond sterling een onafschei delijk deel vormt van het door de des kundigen opgestelde plan. Onder geeD omstandigheden kan worden toegestemd in een wijziging van het plan ten koste van Engeland, zooals de teruggave vaD een deel van dit bedrag aan Duitschland zou moeten worden aangemerkt. Wordt het Young plan definitief aangenomen, dan zal de regeering de Duitsche eigen dommen of aanspraken prijs geven tot een bedrag van meer dan 10 miljoen pond sterling, hetgeen meer is dan de door alle andere Europeesche crediteur mogendheden vrijgegeven bedragen. Met het oog op de lasten, welke de Britsche belastingbetalers als gevolg van den oorlog moeien dragen, is de minister van oordeel, dat Engeland door het af staan van dit bedrag de grootste mate van vrijgevigheid betracht welke te recht vaardigen is. Naar zijn meening is deze teruggave ten volle in overeenstemming met den wensch, die door hem, toen hij nog slechts een geringe verantwoordelijk heid had te dragen, te kennen is gegeven namelijk dat men deze verdragsbepalin gen ten slotte zal laten vallen. STAD POPERINGHE. van Ma&nJag 9 December 1929 om S-uur 's avonds in het Stadhuis. D A G - O R D E 1 Punt Begrooting der Kerkfa briek van St. Bertinuskerk voor het dienstjaar 1930. 2 Punt Bemachtiging aan de Kerkfabriek van St. Jan om te mogen grond afstaan, welk in de Switch lload ingelijfd is. 3 Punt Bemachtiging aan de Kerb fabriek van O. L. Vr. om te mogen grond afstaan aan de stadwelk in de SiÖitch lload ingelijfd is. 4 Punt Aanvraag door het Be- schermingskomiteit van het arrondis sement Yper om eene jaarlijksche toe lage der stad ten voordeele von het Werk tot bescherming van de zedelijk verlaten kinderen der in vrijheid ge stelde veroordeelden. 5 Punt Rekening der stad voor het dienst jaar 1928. 6 Punt Mededeelingen. M. Jaspar bij den Koning Woensdag morgen, om 11 uur, verliet M. Jaspar het ministerie van binnenland- sche zaken, om zich naar het Paleis van Brussel te begeven. M. Jaspar werd on middellijk door den Koning ontvangen. De kabinetsvormer deelde den Vorst me de dat hij erin gelukt was de hem door 's KoDings vertrouwen opgedragen zen ding te vervullen, en dat hij de nieuwe regeering had samengesteld. Het was middag wanneer M. Jaspar het paleis verliet. De nieuwe Regeering M. JASPAR, eerste minister, minister zon der portefeuille. M. HOUTART, minister van financies. M. HYMANS, minister van buitenland- sche zaken. M. JANSON, minister van justicie. M. DE BROQUEVILLE, minister van landsverdediging. M. VAUTII1ER, miüister van wetenschap en kunsten. M. TSCHOFFEN, minister van kolonies. M. IIEYMAN, minister van nijverheid, ar beid en sociale voorzorg. M. VAN C ^ENEGHEM, minister van open bare werken. M. BAELS, minister van landbouw en binnenlandsehe zaken. M. LIPPENS, minister van post, telefoon, telegraaf. M. FORTHOMME, minister van vervoer middelen. Deze regeering is het III® Ministerie Jaspar het eerste in 1926 het tweede in 1927 (bij het ontslag der socialisten) en nu het derde. Parlementaire werkzaamheden Dinsdag aanstaande zullen de parlemen taire werkzaamheden hernomen worden. Dinsdag voormiddag komt de financieele kommissie bijeen 's namiddags, open bare vergadering der Kamer, met de re- geeringsverklaring en de interpellatie over de politiek der regeering. Eerst de Belastingswetten De Kamer zal dus Dinsdag 10 dezer de regeeringsverklaring bespreken. Nadat M. Jaspar lezing zal gegeven hebben van den tekst der regeeriDgsverklaring zal de Kamer de interpellatie hooren over de regeeringspolitiek, die tengevolge vaa de crisis uitgesteld werd. De Kamer zal zit ting houden Dinsdag, Woensdag en Don derdag. Nadat de behandeling van de regee ringsverklaring zal geëindigd zijn, dan wenschtM. Jaspar de Kamer enkele ont werpen van wet van dringenden aard te doen afhandelen, namelijk het ontwerp op de vaststelling van het legerkontiagent de begrooting van 's lands middelen, de verlaging der belastingen en de huis huurwet. De Kamer moet vóór 1 Januari beslissen of de huishuurwet verlengd zal worden en in welke voorwaarden. De commissie van financies zal reeds Dinsdag vergaderen om het ontwerp op de belastingen te behandelen. De Kamer zal zich moeten spoeden, zoo zegde M. Jaspar, om met haren arbeid gedaan te krijgen. De fiscale ontwerpen zullen in ieder geval vanaf den 1 Januari 1930 worden toegepast. mrnsrnm Mevrouw Wed. Maurice PRIEM-LEH0UCK Gasthuisstraat, 44, Poperinghe heeft de eer het geacht publiek van Poperinghe en Omstreken ter kennis te brengen, dat zij, als vroeger, alle werken zooals, behangen van papier, plaatsen van linoleum, vermaken van zetels, enz. laat uitoefenen. (bij de Post) blijft verantwoor- beschikking van al delijk voor zijne wie het goed meent bijdragen. JsËffliÊÊK. met het algemeen Bijdragen in te nut en belang, zenden zooveel mo- gelijk tegen den Persoonlijkheden Donderdag noen.nemen we niet op. «sfb (bij de Post)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1