Aan onze Lezers NEGENDE JAASi N' 51 25 een tiemen hei nummer ZONDAG 22 DECEMBER 1929. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. öottenland DUPONT Horlogen] Bericht aan de Herbergiers Prachtpapier fiJtapaUZm Georges Clemenceau In de Kamers Bsj onze Burgerlijke Oorlogsinvalieden Drinkt "MAS-CAB" kier Ontruiming van Rijnland De Overdrachttaks De Huislmurwet Indien Duitsehland een Clemenceau had gehad... Bureelgerief Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit vao in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 fr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgisohe Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, P&FERINGHE. J|f| P0STCHKCKRKKEW1.VG N' 0.75 Ir. de regel. 0.60 fr. Aankondiging®?? Op 1* en 2° bladzijde Op 3° en 4* met minimum van 3 tr. Rouwbericht'en 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. - Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN ia Saad, Illwr, Hleke/ PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. G. Clemenceau is dood. Met Foch zal hij in de geschiedenis de edelste figuur blijven uit den oorlog. Deze twee mannen 'enkele die beiden een karakter bezaten, bestuurd dooreen onwrikbaren wil, vertegenwoor digden de eene het burgerlijk en de aude re het militaire gezag. Maar indien deze 2 groote hoofden zoozeer verschilden door hun geloof, door hun meeningen en door hun strekkingen, werden zij vereenigd door hun vurige vaderlandsliefde en door hun onmetelijke liefde voor de vrijheid van de wereld en het. is de verborgen maar steeds schrijnende van 1871, die hen deed overeenkomen en zich vereeni gen voor het heil van de beschaving. Clemenceau Sinds vele jaren reeds is zijn naam, niettegenstaande hemzelf, in de geschiedenis opgenomen gewordeD. Zijn slil terugtrekken, gedurende deze laatstejaren, heeft een loopbaan bekroond die, alhoewel vurig en hartstochtelijk vol arbeid en strijd, steeds vervuld blee met uien kwajongensgeest, waarin men het bijzonderste kenteeken kan terugvin den van 't zuiver karakter van de Fran sche natie. Er is geen man in onzen tijd wiens naam meer werd uitgesproken, wiens strijdlustige en vurige ziel meer polemieken verwekte, wiens ruw en bru taal temperament meer vijanden en be wonderaars aanlokte. Als spreker, schrij ver, journalist en staalsmaD, kende hij iederen roem en iederen haat, maar ei is een deugd, die men hem niet zal kunnen betwisten, het is zijn geloof in de lotsbe stemming van zijn land. Deze beroemde Franschraan, die jaren doorbracht met het doen vallen van Mi nisteries met het aanvallen van zijQ tijd- pooten met de scherpe pennestreken van zijn pamfletten en de drift van zijn wrakende welsprekendheid, dit "enfant terrible vaa de Republiek deze onver biddelijke polemist, met zijn ontembaren kritischen geest, Clemenceau, zal gedu rende zijn leven, niettegenstaande al zijn gebreken en feilen, omringd zijn gewor den door een universeelen roem en een buitengewone populariteit. Hij verachtte de eerbetuigingen en ook, ie zekere mate, de menschen. Een zekere hoogmoedige verbittering leefde geduren de zijn laatste jaren in dien beroemden man, wiens herinnering zal gehecht blij ven aan de intergeallieerde overwinning in 1018. Gedurende de laatste weken sche nen zijn krachten hem te begeven en noch tans weigerde hij zijn dagclijksche kracht inspanningen te verminderen. Sinds zijn terugkeer uit de Vendee, ging hij voort met werken met denzelfden ijver als vroeger zonder zich nochtans te vergis sen in de ernstige verwittigingen, die >ijn herhaalde ongesteldheden hem brach ten. Enkele dagen voor zijn overlijden, zegde hij "Ik ben geen zieke, ik ben een stervende,, en het lot, dat voor hem dik wijls zoo ruw was, wilde niet dat hij heen giDg zoDder lijden. En de dood heeft hem gegrepen, om hem zeer wijd de deuren te openen, de deuren van de geschiedenis. ln 1913 had G. Clemenceau heftig de candidatuur van den h. Raymond Poincaré voor het voorzitterschap der Republiek bestreden en deze strijd werd nog tus- schen de twee mannen voortgezet bij het begin van den oorlog. Maar toen in 1917 Frankrijk, ondermijnd door het defaitisme on door den vijand, en beschaamt over bel Parlement, dat het in Mei 1914 had verkozen, een energiek man eischte, om het land te redden en de zege te behalen, had de fa. PoiDcarr genoeg zelfverlooche ning en zielegrootheid om de persoonlijke beleedigingen te vergeten, en om het be wind aan te bieden aan G. Clemenceau. Deze keus verrechtvaardigde alle ver- menccau een der bijzonderste bewerkers was van de neerlaag der buitschers door het achtervolgen van het verraad dat zijn agenten en medeplichtigen tol in het Pa lais de Bourbon had, zelfs onder hen, die oogenblikken vroeger, nog deel uitmaakten van de regeering. Door de. defaitislen en allen, die ontmoediging brachten in het land, te vervolgen be reikte Clemenceau spoedig de moreele heroprichting van het land. Door het in aanrakiDg komen met de "poilus,in het slijk der loopgrachten, wekte hij het ver trouwen der soldaten op en wakkerde den strijdlust der oversten aan. Zoodoende heeft Clemenceau de eeuwi ge dankbaarheid van Frankrijk en van de Verbondenen verdiend. De Geschiedenis zal vermelden, dat hij een der groole fi guren is, die Frankrijk heeft zien opda gen in de uren van nood, waarin ziju lot zeer wankelbaar scheen. De rol van Cle menceau gedurende deze periode wischl alle fouten en alle onrechtvaardigheden, die hij vroeger bedreef, uit en doet die vergeten. Hij zal de "Vader der Overwin ning,, blijven. Het is slechts van tijd tol i tijd, dat de eeuwen zulke reuzen zien ver-j schijnen. Belgen en Franschen, laat ons diep buigen voor G. Ciemenceau, die de overwinning deed ontstaan door een ster ke geestdrift en zonder falen, en die door zijn handeling en zijn wil recht heeft op de eeuwige erkentelijkheid van 't mensh- dom Alle herbergiers worden dringend ver zocht hunne jaarlijksche aangifte te ko men onderteekenen ten kantore van den Ontvanger der Belastingen (Stadhuis) - Zulks moet geschieden voor Nieuwjaar. De Ontvanger, J. C. GESQUIERE. Vraag van M. Brutsaert aan den heer Minister van Financien Ik bid den heer Minister van financiën welwillend te onderzoeken of ingezien de geweldige hoppecrisis het niet mogelijk is als tegemoetkoming aan de hoppe- kweekers de volledige afschaffing der overdrachtstaks voor den verkoop van al leinlandsche hop seffens toe te staan. Ik ben zoo vrij den heer minister te doen opmerken dat noch hoppekweekers noch handelaars noch brouwers de af schaffing vragen der overdrachtstaks op de buitenlandsche hop die hier ingevoerd wordt, want dan zouden de iukomstrech- ten zooveel verminderen en dat ware ten zeerste ongewenscht, daar ik van zin ben een wetsontwerp in te dienen om de in- komrechlen op de hop te verhoogen. Antwoord van den heer Minister De aard zelve van de overdrachtstaxe, die de gelijke waarde niet heeft noch kan hebben van een tolrecht, verzet zich erte gen dat de inlandsche producten, uit het oogpunt van bedoelde taxe, een gunstre- giem genieten ten aanzien van soortgelij ke buitenlandsche producten. Ik voeg erbij dat uitdrukkelijke bepa lingen van enkele handelsverdragen die België met andere landen gesloten heeft, insgelijks verminderen dat zulks zoo weze. Het is dus Diet mogelijk op den wensch van het achtbaar lid in te gaan, waarbij inlandsche hop vrijgesteld zou worden van overdrachtslaxe. heden stapten aan wal, het Engelsch pa- jtfgfgggf (jgf FfanSGhe GfgflS iljoen werd aan boord geheschen, ter wijl het schip langzaam uit de havengeul wegstoomde. Lees aandachtig op tweede bladzijde onze wekelijksche beurskronijk. wachtingen en mea mag zeggen, dat Gle- Het Postbeheer zal in de eerste dagen de kwittanties ten huize onzer Abonnenten aanbieden. Daar deze slechts éénmaal worden aangeboden verzoeken wij vriendelijk onze abon nenten, hunne huisgenooten ervan e willen verwittigen, zoo zij geene storingen in de ontvangst van ons Mad willen ondergaan. Nieuwe abonnenten voor 1930, ontvangen van NU tot Nieuwjaar, ons blad KOSTELOOS, alsook op aanvraag de reeds verschenen num mers van BEN-IIUR. In tegenstelling met alle andere dag- en weekbladen blijft de prijs ran ons blad onveranderd aan 25 centiemen Een jaarabonnement voor België kost 15.00 fr. voor Frank rijk 25.00 fr. (5 Belga's)voor Ame rika 30.00 fr. (0 Belga's). Men abonneert zich op De Gazet van Poperinghe in alle Belgiscbo postkantoren, en op onze bureelen Yperstraat, 2, PoperiDghe. Tel. 180 Geeft dus 15.00 fr. aan uwen briefdrager en ge zult ons blad ont vangen tot 31 December 1930. Gebroeders Dupont. Drukkers-Uiigevers Yperstraat, 2, poperinghe. De Engelschen verlaten Wieskaden Donderdag hebben de laatste Engelsche troepen definitief Wie6baden verlaten Generaal Thwaites, opperbevelhebber heeft bij de afscheidsplechtigheid zijne troepen in oogenschouw genomen. Tij dens deze plechtigheid werd de laatste groet aan de Engelsche vlag gebracht. Een bataljon Fransche soldaten, uit he garnizoen van Mainz, had in de groote hall der statie post gevat en bewees de krijgseer bij de afreis der Engelsche troe pen. Generaal Thwaites deed zijne solda ten defileeren voorbij het Fransch batal jon, wijl het Engelsch muziek de «Mar seillaise» speelde. De Hooge Intergealli eerde Kommissie is naar Wiesbaden ver huisd. Boven het Kommissiegebouw wap peren de Belgische, Engelsche en Fran sche vlaggen. Afrei» door België De Engelsche troepen namen dan plaats in bijzondere treinen, die langs Goblenz, Keulen en Aken reden, waar de interna tionale lijn op Luik-Brussel-Oostende ge volgd werd. Vrijdag morgen zijn deze troepen te Oostende aangekomen. Inscheping te Oostende Daar heeft de inscheping plaats gehad aan boord van de maalboot «Prinses Ma rie-José». Er waren 415 soldaten en 32 officieren. Het muziek van het 3e linie speelde een koncertonder de uitgevoer de slukken waren verscheidene frontlie deren, zooals Madeion en Tipperary, wel ke door de Engelsche soldaten meegezon gen werden. Rond 10 X kwam generaal de Callatay aan, vergezeld door den Engelschen krijgsgeattacheerde kolonel Daubeny. Na de voorstellingen slapten de Engelsche en Belgische overheden aan boord, waar de eere-wijn aangeboden werd. Generaal de Callatay stelde een heildronk in aan het Engelsch leger. Intusschen waren de Tommies ingescheeptde Belgische over- Algemeene Vergadering der B. O. S. Sektie Yper van Zondag 1 December. Bijna al de leden waren opgekomen en lieten zich opnieuw inschrijven voor het jaar 1930. Om 3 uur opende den heer Voorzitter de vergadering en verwelkomde iedereen. De Sekretaris bracht het zedelijk ver slag uit over de werkingen van het ver- loopen jaar. Hij zegde dat den Bond 185 leden telde, dat niettegenstaande al de pogingen wei tot nu toe werden aangewend, het zeer jammer was dat er nog zooveele Burger- ijke invalieden van Yper en omliggende on verschil] ig bleven aan den oproep zoo menigen keer tot hen gedaan, ten einde zich als lid to laten inschrijvén. De Schatbewaarder gaf lezing der in komsten en uitgaven, hij legde boek en rekeningen ter inzage van het publiek, welke eenparig werden aangenomen en goedgekeurd. M1' Oscar Declercq van Thielt nam als dan het woord, hij zette klaar en duidelijk uiteen hoe groot noodig het is vereenigd te zijn en te blijven, hoeveel het huidige bestuur doet voor zijne leden, niettegen slaande al de tegenkantingen die hen te gemoet komen, dat er door hen reeds veel gedaan en verkregen werd, dat er nog veel le doen valt, enz., enz te lang om te melden. Na nog een woord van dank aan alleD te hebben toegestuurd, sluit de h. Voor zitter de vergadering en er wordt over gegaan lot het uitloten van de Tombola, welke dan ook veel bijval genoot gezien de schoone prijzen die er te winnen wa ren, elk lid kreeg een prijs en allen ver lieten vol geestdrift en voldoening de zaal. Een telegram werd dan gezonden naar het Koninklijk Paleis te Brussel, met deD hiernavolgeoden tekst Aan Hunne^Majesteiten Koning, Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Marie-José Hel Nationaal Verbond der B O. S. Afdeeling Yper en Omliggende, in hare Algemeene Vergadering van 1 December O 1929, bidt Hunnne Majesteiten de eer biedvolie gelukwenschen te willen aan- vaarden, ter gelegenheid der verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Marie José, met Ziine Koninklijke Hoog- - heid Prins Umberto van Italië, en ver zoeken hen beleefd de wettige eischen dezer slachtoffers wel te willen onder steunen Namens het Bestuur en Leden De Voorzitter, De Sekretaris, II. COUSSEMENT. J. Cornelissen. De Fransche regeering heeft Maandag in de Kamer een wetsontwerp neergelegc voor opening van een krediet ter ver weerinrichtiDg van de grenzen. Om den nationalen grond te vrijwaren voor een gebeurlijke schending, zegt de regeering in de memorie van toelichting, is het on ontbeerlijk verdedigingswerken te bou wen, voorzien van wapen en munitie, en aan een beperkt getal soldaten toelatend den opmarsch van vijandeljjke troepen te sluiten. Bijgevolg wordt de opening ge vraagd van een krediet van 2,900 miljoen fr. eenerzijds voor het grensverweer en van 400 miljoen fr. anderzijds voor het Iuehtverweer, sommen waarover het mi nisterie van oorlog zou te beschikken heb ben voor de dienstjaren 1930 tot 1934 in begrepen. Het program zou niet kunnen uitge voerd worden in 5 jaar indien het minis terie van oorlog verplicht was de verbin tenissen der uilgaven te schikken per jaarlijksche schijven in overeenstemming met de opeenvolgende budjetaire wetten, en die verbintenisssen te beperken vol gens de machtigingen aldus telken jare gegeven. De regeering vraagt in toevoe ging aan het krediet, toegestaan door de financiewel van 30 December 1928 en door bijzondere wetten, een miljard op het budjet van 1928, als volgt te verdee- len 250 miljoen voor de artillerie, 750 miljoen voor de genie. wordt vanaf Januari 1930 van 2 op I gebracht In den Ministerraad van Maandag ver klaarde M. Houtart, minister van Finan cien dat hij een Koninklijk Besluit zal vragen bepalende dat de overdrachttaks vanaf 1 JANUARI 1930 van 2 op 1 per honderd zou gebracht worden. Iedereen weet dat minister Houtart, in zijne fiscale hervorming, de herleiding der overdrachttaks van 2 op 1 voor stelt. Deze fiscale hervormingen kunnen onmogelijk vóór Nieuwjaar nog gestemd worden en daarom neemt de Minister zijn toevlucht tot een Koninklijk Besluit. ..T fiTT rr—TT-TfliTfi iliifi llgl lisht- Speelkaartea ten bureele dezer. WB—Bgit» jw.ya ^dtvwm^acuxiissssmemaBmi Het Bestuur ontving volgend antwoord Brussel, 4-12-29. Den lleeren Coussement en Cornelissen Voorzitter en Sekretaris van het N. V. der B. O. S. Afdeeling Yper en Omliggende. Het Vaderlandschlievend adres dat gij hun ter gelegenheid van de verlo- ving van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Marie-José hebt toegezonden, heeft den Koning en de Koningin diep getroffen. Hunne Majesteiten gelasten mij aan U alsmede aan al de leden van uwen Bond tot wier tolk gij U gemaakt hebt, hunne oprechte dankbetuigingen over te maken (get. 's Konings Kabinet Overste. De Parijsche editie van de Chicago Tribune publicieert een verklaring, die de ex-krooDprins van Duitsehland tijdens zijn verblijf op Wieringen, over deD heer Clemenceau tegenover een medewerker van het blad aflegde. Clemenceau, zoo verklaarde de kroon prins, was de werkelijke oorzaak van onze nederlaag. Het waren niet de 14 punten van Wilson, niet de toetreding van Amerika tot den oorlog en niet de Bril- sche vloot die ons gedwongen hebben. Het was de; kleine grijsaard, die op het Parijsche ministerie troonde, de man die zich nimmer gewonnen wilde verklaren die ons overwon. Toen in 1917 mijn leger het groote Fransche oLonsief had afgeslagen, toen Frankrijk ontzei ten de verliezen had gele den en geen ander politicus den oorlog zou hebben voortgezet, was Clemenceau's eenige antwoord aan hen die wilden op houden Vechten, vechten en overwin nen Toen een jaar later onze troepen op 100 kilometers van Parijs stonden en de eene overwinning op de andere volgde bleef Clemenceau onwrikbaar. De benoe ming van Foch tot opperbevelhebber der geallieerde troepen was voor ons een zware slag het was een daad van Cle menceau. De ontmoediging die, van onzen opper sten generalen slaf uitgaande, zich van onze troepen meester maakte, vond haar werkelijke oorzaak in de overtuiging, dat geen macht ter wereld ooit den Tijger zou kuunen doen bukken. Eens zal het Fransche volk inzien, dat het den man, die de overwinning bevocht, anders had dienen te behandelen. Indien Duitsehland een Clemenceau had gehad, zou ik ru niet op dit kleine eiland zitten dan hadden wij den oorlog nimmer ver loren De bijzondere Sensatkommissie heeft Donderdag namiddag de nieuwe huishuur wet onderzocht De bijzonderste bepalin gen ervan werden goedgekeurd. Doch, betreffende den duur der verlenging werd voorbehoud gemaakt. Het voorstel voor ziet de nieuwe vei lenging van 1 Januari 930 tot 1 Januari 1931 of 1932, volgens 1@ kategories. De kommissie stelt voor de verlenging een aanvang te doen ne men op t Juli 1930, zoodat zij zou loopen tot 1 Juli 1931 of 1932. Zulks zou geldig zijn voor de huizen en ook voor de ge deelten van huizen. Wat den huurprijs betreft, werd de vermenigvuldiger 7 algemeen aangeno men, mia de onthouding der socialisten. Groote Brand te Roebaais Donderdag avond ten 9 ure 30 is een hevige brand uitgebroken in een kruide nierswinkel te Roebaais. Aanstonds wer- ilen de pompiers verwittigd. Bij humie aankomst woedden de vlammen, die een licht verteerbaar voedsel vonden in den voorhanden voorraad, op zijn hevigste. Drie groote waterslangen werden op den vuurpoel gericht. Ook een nevenstaande magazijn werd met vernieling bedreigd. Na anderhalf uur krachtdadig werken was alle gevaar voor uitbreiding geweken en was het vuur volkomen gebluscht. De schade wordt op ongeveer een miljoen frank geschat. De oorzaken van het ont staan van den brand zijn nog niet gekend. Liever verhangen Een boer van Baraize werd tot zes dagen gevang veroordeeld. Liever dan naar het gevang, heeft hij zich in zijne woning verhangen. Hevige Brand te Wattrelos Vrijdag is brand ontstaan op de hoeve van landbouwer Louis Carrette-Delgran- ge, Leersstraat, te Wattrelos. Het vuur vond overvloedig voedsel in het opgebor gen strooi en wanneer de pompiers van toeibaais ter plaats kwamen, vormde de schuur met 20.000 k. strooi nog slechts een reusachligen vuurpoel. De pompiers moesten zich beperken tot het vrijwaren van de naburige gebouwen. Twee reus achtige lansen werden in werking ge steld en weldra was alle gevaar geweken. De schade bedraagt ongeveer 25.000 fr. en is door verzekering gedekt. Het doodende raderwerk Een 18 jarig'meisje was op bezoek, bij ïare familie op eene pachthoeve, nabij Joinville. Te dicht bij een landbouwma- chien gekomen om den gang na te gaaD, werd haar hoofdhaar door een transmis sieboom gevat, en werd zij tweemaal rondgesleurd. Het arme meisje werd eerst verlost nadat haar hoofdhaar was uitge rukt. Zij is vreeselijk gekwetst. ALLERHANDE E GAZET VAN POPERINGHE (bij de fost) Poperinghe. «PJSMKW» De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. Iede:r medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. 48469 - Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. rwMymwam bij !(bij de Post oor? LAAPH nröLöCDhDn for» 5 f GENADIGE PRIJZEN

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1