fle Hoeve over Vijftig Jaarl Aan onze Lezers I GRIEP Bureelgerief NEGENDE JA AH 25 centiemen hei nummer ZONDAG 29 DECEMBER 1929. Dit Nijverheidsblad voor Popering"he en omstreken verschijnt wekelijks. Buitenland ABDUSIROÖP Gebr. DUPONT Bericht aan de Herbergiers Aan de Werkgevers Horloger» I GJaponUIöfia Drinkt "MAS-CAR" bier Prachtpapier De nieuwe taksen ^sobeidüB door raiddel van de wan, een laat uitoefenen. Zegels en Tarieven voor Nieuwjaarskaarten De Overdrachttaks van 2 op I p. h. herleid In de Senaat Verwoeste Gewesten Openbare Zitting v&n den Gemeenteraad Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Yperslraat, 2 Pope rlnghe. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika Men abonneert op alle Belgische Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamloose ingezonden artikels worden geweigerd. 12.00 Ir. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. Rond 1880 was er, zooals heden, een landbouwcrisis de tarwe stond aan 9 tot 12 fraDk per 100 kilo's de maïs aan 7 fr. De melkkoe had een waarde van 200 tot 350 frank het volwassen trekpaard gold 700 tot 800 frank een big, 2 tot 5 fr.;een speenvarken, 12 tot 20 freen kip, 1 fr. tot 1,25.; de boter, 1 50 fr. tot 1,75 fr. het kilo de eieren, 1 fr. tot 1,50 fr. per 26 sinks enz... Doch op dit tijdstip was de hoeve haast nog geheel primatief ingericht, en zag men slechts zeer langzaam hier en daar wat vooruitgang maken. De landbouwmachines waren toen nog vrijwel onbekend. Ook slaat men, bij het terugblikken op dit verleden,verrukt over den grooten, zoo vlug afgelegden weg. Hier ook raag in waarheid gezegd «De vooruitgang vordert met reuzenschre den». Op den akker gebruikte men de «voet- jesploeg». Doch dit zelfs niet overal want in Vlaanderen bewerkten de kleine boeren hun veld nog met de spade. Een ware omwenteling bracht de ver schijning teweeg van de dubbele Brabant- sche ploeg, die men thans nagenoeg in alle landbouwbedrijven aantreft. Bij het gebruik van die nieuwe ploegen, waar deerden de landbouwers aanstonds de v voordeelen van een beter grondomwerker en van de vlugheid van den arbeid.^ Als egge, was de geheel houten drie hoekige het meest verspreid doch men vond hier en daar, in sommige hoeven, toch reeds ijzeren. De uitroeiers noch de hakploegen be stonden toen. Wat het zaaien betreftde zaai-machi- nes waren uiterst zeldzaam,zelfs in tame lijk groote bedrijven. Natuurlijk hadden zij in verre na de volmaaktheid niet van da huidige. Zij zaaiden op drie rijen. Er werd dus bijna overal met de hand gezaaid, en de goede zaaiers stonden alsdan zeer in aanzien. In sommige dorpen vond men zaaiers, die van akker tot akker gingen en in ze keren zin gemeentelijke zaaiers waren. Om in de streek van Gembloux vlas te zaaien, deed men zaaiers komen van Estin nes,waar dit gewas op groote schaal verbouwd werd. Het hooien geschiede met de hand, en men zag lustige scharen hooiers en hooi- sters arbeiden aan het keeren en droogen van het gras. Meo sprak toen reeds van de hooima- chine die natuurlijk volstrekt niet was Wat zij nu is, en die in slechts zeer zeld zame bedrijven enkele jaren later voor kwam Bij het pikken gebruikte men de zeis ta de zicht, zelfs in de grootste hoeven. De pikmachines waren uiterst primatief ea sneden slechts de graangewassen zonder ze te binden. Voor het graandorschen was de vlegel tot meest benuttigde tuig. In de hoeven hielden dorschersploegen gewoonlijk van drie of vier, zich met dit werk bezig van Allerheiligen tot faschen. Het rhylhruis slaan der vlegels had een ^kere eigenaardigheid, doch is thans gelukkig verdwenen. Een Hink dorseher kon 100 kilo's graan uit de schoven slaan gedurende zijn toen teer langen arbeidsdag, en op vele plaat sen, zooniet overal, werd hij betaald per tiende, dit wil zeggen, met iO'kilo's graan Pfcr zak. Zoodat zijn loon slechts 0.80 fr tut 1.28 Ir. rjedroeg. De wanmolen of vliegenden duivel tostond ia de hoeven doch in de kleine ven werd het kaf nog van het koren groote*teenen mand. Te dien tijde sprak men vaagjes van de j dorscbmachines, die op zekere groote be drijven in werking waren. Men vond nochtans reeds een aantal dorschmachines gedreven door den paar- den-rosmolen, evenals dorschmachines die in werking gesteld werden door een paard, trappelend opeen schuinsliggend houtwerk, ter voortbrenging van de draai- kracht. Wat het inwendige der hoeve betreft de veestapel was veel kleiner dan heden en had trouwens maar geringe handels waarde. Zijn voeding was verre van oordeel kundig en vergde in den winter heel veel handenarbeid. Zelfs in de grootste hoeven was er nog geen sprake van het breken der koeken of der granen, van het gebruik der stroo- snijders of der wortelkappers. De koeken, die slechts van koolzaad of lijnzaad waren, werden in warm water te weeken gelegd. Voor het stroo bezigde men nog een groot mes, dat op en neerging boven de bussel die met de hand er onder gescho ven werd in een langen tremel. De beeten en de rapen werden met een mes gesneden. In de melkerij gebruikte men plateelen of aarden teilen voor het afroomen der melk. Nadien benuttigde men daarvoor blikken bakken het afroomen gebeurde dan door het laten uitloopen der afge roomde melk langs een kraan. Dit afroomen geschiedde slechts nadat de volle melk eenige dagen gestaan had. Om boter te maken had men steenen potten met houten kloppers. Dat waren haast overal de tuigen om te boteren. Noch verbeterde afroomer, noch karn, noch kneder, noch een van die instru menten welke nadien zoo snel overal ver spreid werden, en die zooveel bijdroegen tot het vlugger verrichten van het werk en tot het verbeteren van de hoedanigheid der boter. Dit was de toestand op de hoeve, over een halve eeuw. Men mag dus gerust be weren; zonder vrees voor overdrijving, dat, zonder de thans bestaande landbouw machines van allen aard en zonder den daardoor verwezenlijkten vooruitgang, de helft van het heden voor den landbouw benuttigd grondgebied nog woest zou liggen. Om te verhelpen aan het gebrek aan arbeidskrachten, wordt de machinale hulp meer dan ooit aangewend in alle boerde rijen een echt museum uitmaken. Het is dus niet te verwonderen, dat de telkenjare terugkomendetentoonstellingen van landmachines, in het JuJjelpark (Gin- quantenaire), in de maand Februari, be zocht worden dooreen steeds aangroeiend getal landbouwers die zich komen op de hoogtestellen van dengemaakten nieuwen vooruitgang op dit gebied. Max Rasquiw. Uitgevers-Eïgknaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. PoSTCHKCKREKKNp.'G Nr 48459 Tel. 180 eNeenee De regeering stelt volgend© wijzigingen voor aan de taksen. De Automobielen De Regeering stelt voor de opcentimes op de taxe op de automobielen en andere motor- of stoomvoertuigen op te heffen Eveneens wordt de op de belastbare w.aarde der autorijtulgen gegronde bijbe belastingen gewijzigd benevens dat ze zal verminderd worden met de bij het eer ste artikel opgeheven opcentimes, zal de ze bijbelasting, welke thans vorderbaar is zoodra de waarde van 't rijtuig 40,000 fr. bereikt, slechts van 50,000 fr. af wor den gevorderd. Men heeft inderdaad ge acht dat de rijtuigen van 40,000 tot maar beneden 50,000 fr. waarde geen luxe rij tuigen zijn. Anderdeels werd er aandacht op ge vestigd dat de auto-vrachtwagens in veel grootere mate dan de rijtuigen van par ticulieren schuld hebben aan het vernie len van ons wegennet. Het 2« van artikel 2 houdt er rekening mede door de taxe in hoofdsom, voor de nijverheids-en de handelsvoertuigen vaD meer dan 2,000 kilos, van 28 op 30 fr. te brengeneohter zal de taxe op deze voer tuigen, doordien de 10 opcentimes weg vallen nog steeds lager zijn dan wat ze te voren wasT Alle herbergiers worden dringend ver zocht hunne jaarlijksche aangifte te ko men onderteekenen ten kantore van den Ontvanger der Belastingen (Stadhuis) - Zulks moet geschieden voor Nieuwjaar. De Ontvanger, J. C. GESQUIERE. Mevrouw Wed. Maurice PRIEM-LEH0UCK Gasthuisstraat, 44, Poperinghe beeft de eer het geacht publiek van Poperinghe en Omstreken ter kennis te brengen, dat zij, als vroeger, alle werken zooals, behangen van papier, plaatsen De vermakelijkheden Het ontwerp stelt voor nieuwe minima en maxima, binnen welke grenzen bij kon. besluit andere bareraa's zullen kunnen in gevoerd worden. Door dezan tekst goed te keuren zullen de Kamers ervan ontsla gen zijn, zooals ze den wensch daartoe hebben uitgebracht, de bijzonderheden in zake belastingtrappen en aanslagcijfers na te gaan, mits voorbehoud om de nieu we barema's aan te nemen of te weige ren, daar zij de goedkeuring van bewust kon. besluit zullen kunnen toestaan of weigeren. De nieuwe barema's zullen der wijze bepaald worden dat ze, voor de ge zamenlijke schatplichtigen ontlasting voor gemiddeld een vierde medebrengt, welke ontlasting voortspruit zoowel uit de opvoering van de cijfers die de grens zijn van de belastingtrappen als uit de vermindei ing van de aanslagbedragen zelf en de opheffing van de 5 opcentimes. De duivenprijskampen Gelet op de financieele moeilijkheden van den tijd, werd bij artikel 6, paragraaf 1, der wet van 7 Juni 1926 het maximum van de vrijgestelde toewijzing per reis en per duif, van 100 tot op 75 fr. vermin derd De regeering is van oordeel dat be doeld maximum van 75 fr. aan den nieu wen monetairen toestand kan aangepast worden en men van de evenredige taxe de toewijzingen dient vrij te stellen die, per reis en per duif 200 fr. niet overtref fen. Ten einde de inningsverrichtingen te vereenvoudigen stelt zij anderzijds, voor voortaan vermelde taxe tegen een gelijk matig 4% te heffen. Worden van de taks vrijgesteld d6 wedstrijden met liefdadige doeleinden en sommige volkspelen zooals het balspel, het wedloopen, de rijwielmo tor- of automobielkoersen, biljartprijs kampen en behendigheidsoefeningen van denzelfden aard. l van linoleum, vermaken v&n zetels, enz. Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitten en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Yperslraat, 2, Pope ringhe. Prijs 1 fr. 'tstuk. Stel U dus in regel met de wel Het Beheer vestigt de aandacht van de afzenders op het tarief voor prentkaarten, voor Nieuwjaarskaarten en voor naam kaartjes. Dit tarief is thans vastgesteld als volgt, Prentkaarten of nieuwjaarskaarten Zonder briefwisseling of met een be leefdheidsformule van ten hoogste 5 woor den binnenlandsche dienst, 5 cent. Con go, 20 c. Luxemburg, 10 c. Nederland, 35 c. andere landen, 35 c. Met briefwisseling binnenland, 35 Congo, 60 Luxemburg, 40 Nederland, 1 fr. andere landen, 1 fr. Gedrukte naamkaartjes zonder ge schreven briefwisseling of met een be leefdheidsformule van ten hoogste 5 woor den, onder open omslag of onder band binnenland, 25 Kongo, 20 Luxemburg, 10 Nederland, 35 andere landen 35 c. Met om 't even welke geschreven mede- deelingen in open omslag of onder band binnenland, 25 c. Congo, 1 fr. Luxem burg, 75 c. Nederland, 1,50 fr. ander landen 1,75 fr. In tegenstelling met alle andere dag- on weekbladen blijft de prijs van ons blad onveranderd aan JL& centiemen Een jaarabonnement voor België kost lo.OOfr. voor Frank rijk 25.00 fr. (5 Belga's)voor Ame rika 30.00 fr. (6 Belga's). Men abonneert zich op De Gazet van Poperinghe in alle Belgische postkantoren, en op onze bureelen Yperstraat, 2, Poperinghe. Tel. 180 Geeft dus 15.00 fr. aan uwen briefdrager en ge zult ons blad ont vangen tot 31 December 1930. Gebroeders Dupont. Drukkers-Uitgevers Yperstraat, 2, Poperinghe. Vanaf 1 Januari 1930 Verleden week hebben wij gemeld dat de regeering een zeer belangrijk besluit had genomen betreffende de overdrachi- taks. Men weet dat deze taks nu 2 p. h is. De fisltale ontwerpen van M. Iloulart voorzien de herleiding dezer taks op 1 p. h. Doch, deze ontwerpen kunDen niet meer voor Nieuwjaar gestemd geraken. Daarom werd beslist de taks van 2 op 1 p. c. te herleiden door Kon. Besluit, met toepassing op 1 Januari. Zulks is vol strekt noodig voor den goeden gang van handel en nijverheid. Dit Kon. Besluit ver scheen nu Woensdag in het Staatsblad, in dezer voege «Artikel 1. Het bedrag der over drachttaks evenals dit der forfaitaire taks, ingesteld door het Wetboek der met het zegel gelijkgestelde taksen worden terug gebracht tot de vóór de wet van 8 Juni 1926 in voege zijnde bedragen (zijnde op 1 De taks van 2 op de werkaannemings- kontrakten en op de verhuringen van roe rende zaken en het vervoer is velaagd tot 1 Het bedrag der weeldetaks is eenvor mig vastgesteld op 6 Art. 2. Het huidig besluit zal op 1 Januari 1930 van kracht worden. Aankondigingen Op 1* en 2° bladzijde 0.75 tr. de regel. Op 3° en 4* 0.60 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Goudsmederij Juweelhandel Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendule» Wekkers KETTINGEN ia fiend, 2iiT«r,Hiefc«l PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, f Poperinghe. Dinsdag namiddag werd in de Senaat de Huishuurwet in haar geheel aangeno men met 107 stemmen tegen 25 en 3 ont houdingen. Daarna had de bespreking der Regee ringsverklaring plaats. Na de bespreking werd de Vertrouwingsmotie aangenomen met 88 stemmen tegen 55 en 2 onthoudin gen. In geheime zitting werd alsdan, met 5 stemmen meerderheid, aangenomen dat de vergoediDg van de senators van 12 .000 op 28.000 fr. gebracht wordt. Van deze som wordt 3000 fr. afgehouden voor het pensioen. LEENÏNG DER Leening 5 t. h. 1923 TREKKING VAN 20 DECEMBER Vrijdag morgen ten 10 ure heeft de 79" trekking plaats gehad van de lee ning 5 t. h. 1923 van het Verbond der Coöperatieven voor Oorlogsschade. De winnende nummers werden uit de bus gehaald door twee oorlogsbliuden. üe uitslag is Serie 166.469 nummer 5 wint het lot van 500.000 frank. Serie 176.326 nn\l wint het lot van 100.000 fr., de series 122.556 nr 2, 213 888 nr 2 en 68.925 nr 5 winnen elk 50.000 fr. De andere nummers van die series zijn betaalbaar met 550 fr. STAD POPERINGHE. vWWVWV van Zaterdag 28 December 1929 om 5 uur 's avonds in het Stadhuis. MVWWV D A G - O R D E 1 Punt Goedkeuring van plans bestek en lastenkohier voor het opbou wen van twee klassenmet aanhoox ig- hedenoverdekte speelplaats en gemak ken bij de tusschengemeentelijke school- van Abeele. 2 Punt Goedkeuring van bestek en lastenkohier voor de werkert van jaar- lijksch onderhoud der gemeentewegen van groot verkeer. 3 Punt Verkoop door de Commis sievan Openbaren Onderstand van een perceel g'ond, bij de statie van Abeele om er eene woonst op te bouwen. 4 Punt Verkoop door de Commis sie van Openbaren Onderstand van een perceel grond, bij de statie van Abeele om er een xooonst op te bouwen. 5 Punt Afstand door de Commis sie van Openbaren Onderstand van gronden, noodig tothet behoud en ver dubbeling der spoorweg lijn Poperinghe Adinherke. 6 Punt Vernieuwing der keur- rechten op het slachtvleesch. 7 Punt Aanvraag van toelage door de de Vereeniging zonder Winst bejag Sanatorium St. ldesbahlus te llouthem voor het oprichten van een Sanatorium voor teringlijders op den eigendom De Lovie S Punt Aanvraag van toelage door het Komiteit der Cuido Geselle- Ilulde. O Punt Eeuiofeest der Onafhan kelijkheid van België Krediet voor plaatselijke Feesten. Van zijn wagen gevallen te Roebaais De voerman Ed. Lefebvre, 64 jaar, van Blanchemaille, reed Maandag namiddag met e©n zwaar geladen wagen met 2 paar den bespannen door Roebaais. Op den hoek van de rue de Coq Francais en Gam- bettalaan, schokte de wagen nogal gewel dig, zoodat de voerman op de steenen stortte. Een der wielen reed hem over het lichaam. Men snelde den ongelukkigen ter hulp en droeg hem in een nabijgele gen huis waar een geneesheer ham de eerste zorgen toediende. Men bracht hem naar het gasthuis waar hij overleden is. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Man door auto vermorzeld Een taxi gevoerd door F. Garneri, 34 jaar, van Mezières, heeft in den draai van de baan aan de spooroverweg van La Francheville, tegen Mezières, een Itali- aansch werkman Pergolina, 59 jaar, om gereden en gedood. De autovoerder be kwam nogal erge verwondingen aan het hoofd. Twee jonge meisjes, Georgette Deré 23 jaar en Anna Carpentier, 25 jaar, die in het rijtuig zalen, bekwamen talrij ke kneuzingen. Geweldige Ontploffing In de Fransche gemeente Epehy, waren twee Poolsche werklieden, onderschei- ienlijk 32 en 30 jaar oud, bezig een Duit- schen Houwitser van 105 los te draaien. Het moordtuig ontplofte en de twee Po len werden op den slag gedood. M. Poincaré op de Azuren Kust M. Poinoaré is Maandag avond ten 7 ure uit Parijs vertrokken met bestemming voor de Azuren Kust, te Roquebiune, waar hij de gastvrijheid geniet bij zijn vriend M. G. Hanotaux, der Fransche Aka- demie, gewezen minister van buitenland- sche zaken. M. Poincaré zal daar verblij ven tot wanneer hij volledig hersteld zal zijn. Toen de trein uit de LyoDstatie giDg wegstoomen, verscheen M. de minister voorzitter om M. Poincaré nog even te groeten. Bomaanslag in Indië Maandag werd een aanslag gepleegd op het leven van den onderkoning van Indië Een bom werd geworpen op den trein, waarmede de onderkoning reisde. Alleen de deur van een spijswagen werd ver nield. Een persoon werd gekwetst. De onderkoning bleef ongedeerd. Griep is vooral gevaarlijk om de verwikkelingen, die gemakkelijk tengevolge van haar verzwakkenden in vloed op het algemeene gestel kunnen ontstaan.Wachtdan ook niet langer en neem van daag nog de versterkende AKKER'S Redder der Longen GAZET ALLERHANDE (bij de Post) POPERINGHE leder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. wsmm «M* hij (bij de Post) 10 Punt Mededeelingen. Alle Apotheken. Per (leach fr. 14.50. fr. 24.50 en fr. 39.50.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1929 | | pagina 1