TIENDE JA Alt ZONDAG 9 FEBRUARI 1930. Horlogenj Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Crisis, Handenarbeid, Landbouwmekaniek. Gebr. DUPONT 25 centiemen hel nummer G.§upnUZe<» Drinkt "MAS-CAR" Uier Om in het donker te lezen. Wijzigingen aan de Regeering Bureelgerief Prachtpapier De Spoorwegtarieven met (O 0)0 verhoogd internationale telefonie Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. ALLKRHANÜK Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Pope ring he. Nr 6 Goudsmederij Juweelhandel Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Mesa abonneert op alle Bolglsofee Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Wij hebben hier, op zelfde plaats, ver klaard dat de vermindering van den han denarbeid tot het strikt minimum, ten grondslag moet liggen van al de werk zaamheden op de hoeve. Om daartoe te geraken, moeten er in vele gevallen aan de gebouwen veranderingen toegebracht want er zijn er zeer weinig, die beant woorden aan de vereischten van een eco nomisch produceeren. Het past, in 't kort aan te duiden hoe men tot dien uitslag kan komen. Werkzaamheden binnen de hoeve. - De te vervoeren, te bewerken, op te sta pelen geoogste partijen, zijn doorgaans aanzienlijk. Men heeft er dus belang bij, die werken vlug en tegen den laagsten prijs ten doen. De lokalen moeten derwijze ingericht zijn, dat de nuttelooze handelingen ver meden worden. Een moderne hoeve moet zoodanig ingericht zijn, dat de oogsten en de droge voeders er mechanisch gelost en vervoerd kunnen worden. Sinds lang zijn al de Ganadeesche en Amerikaansche hoe ven voorzien vaa los- en vervoertoestel- len. Van verschillende systemen werden er in België geplaatst, tot aigeheele vol doening. Het ware hoogst wenschelijk, dat zij hier in getal toenamen, en dat der gelijke inrichtingen welhaast algemeen gebruikt werden. De windassen, de eensporige vervoer- toestellen, de sehovenoverbrengers, laten eveneens het uitsparen van veel handen arbeid toe. Het mechanisch dorschen is ten hpidigen dage haast algemeeD, zelfs bij de kleine boeren. Als andere werken op de hoeve, die mechanische kunnen, die mechanisch zouden moeten verricht wor den, kan men opsommen het wortelen- wasschen, het voeders- en wortelenkap- pen, het pletten of malen van de granen, koeken, meststoffen, het houtzagen, het reinigen, sorteeren en opzakken van gra nen en aardappelen het opbinden van het stroo, het roskammen der dieren, al de melkerijwerkzaamheden melken, afroo- men,karnen,knedenhet linnenwasschen, het pompen van water (dus waterleiding jn de lokalen, automatische drinkbakken) en van de aalt. Zooals men zieter is waarlijk geen werk op de hoeve zelf, waarvoor geen gepaste en verbeterde ma chines bestaan. De buitengewoon groote uitbreiding van de electrische netten, ma ken het aan tien duizenden pachters mo gelijk, te beschikken over een ideale kunstmatige verlichting over een uiterst behandelbare en goedkoope drijfkracht. De landbouwers, die zinnens zijn hun hoeveinrichtingen te moderniseeren, zul len in 't algemeen veel baat vinden bij het voorafgaand bezoeken van hoeven, die reeds geheel modern toegericht zijn. Een bezoek aan een of meer zulker hoeven is altijd uiterst leerzaam, en zal dikwijls het doen van overbodige uitgaven laten ver mijden. In voorkomend geval zat de lUjkslandbouwkundige der omschrijving dep belanghebbenden de adressen bezor gen van eenige «modelhoeven» waf be- betreft de mechaniseeriDg. Akkerwerken. - Er bestaat een gan- sche reeks machines voor groot werk, die toelaten den handenarbeid aanzienlijk te verminderen. Ter herinnering zij hier aan gehaald Vooreerst de tractor. Hij kan de groot ste diensten bewijzen. Wij wezen er reeds op, dat de raazout- en gasoeltractors toe lieten, te komen tot uitzonderlijk lage kost prijzen. Ongetwijfeld zal het gebruik van den tractor zich meer en meer opdringen. Hij laat daarenboven toe, machines van zeer groot verwerkingsvermogen te be- I nuttigen, welke door paarden niet zouden kunnen getrokken worden. De tractor kan trouwens voor velerlei doeleinden ge bruikt worden. Benevens den tractor, heeft men de veelscharige ploegen, de gelede eggen, de grondbrekers, de uitroeiers, de schij- venrollen, die den grond op groote breed te bewerken, de meststoffenstrooiers, de zaaimachines van 2,50 tot 4 m. breedte. Voor het hooien, stippen wij aan de maaimachine, de hooimachine, de hark, de hooirijfmachine, de zwadenlegger, de hooiladder. Voor het oogsten de maaimachine met piktoestel, de pik en biodmachine die de schoven op hoopen ligt. Voor de onderhoudswerken de hand- hakken en de bespannen hakken (voor graangewassen, bieten, enz.) Voor de aardappelteeltde plantings machine, de aanaardploeg, de bespannen besproeier voor het toedienen van koper pap, de rooiïngsmachine. Voor de bieten, de chicorei, enz., de rooi- en kapmachine. Voor het vlas de vlastrekkings- en -bindmachine, die uitstekend werkt. Voor het bestrijden van het onkruid de bespannen hakken, de motorbesproei- ers, waarmede men verschillende hecta ren per dag kan bewerken. Al die maohines laten toe, het werk van den arbeider te vertiendubbelen, t@ verhonderdvoudigen. Mag men dan niet zeggen,dat het vraagstuk van den «schaar- sehen en duren handenarbeid» grooten- deels zou opgelost zijn, indien de boeren algenteener gebruik maakten Yan al dit modern materieel Niemand twijfelt nog aan de groote diensten, welke die machines bewijzen. Vele van haar zijn ten andere alom ver spreid doch er blijft nog veel te doen. In de groote ondernemingen gebruikt men nog te vaak machines van ontoereikend verwerkingsvermogen, die beter zouden passen in middelmatige bedrijven. De groote ondernemingen, die naast alle loon arbeiders aan 't werk stellen, moeten vol strekt een modern materieel van groot verwerkingsvermogen nemen. Haar be staan hangt er van af. De middelmatige en kleine bedrijven moeten de moeilijkheden overwinnen die het algemeener gebruik van machines in den weg staan, en die voornamelijk van tweörlei aard zijn a) het overdreven ver kavelen van den eigendom b) de te hoo- ge prijs der machines, in verhouding met de grootte van de hoeve. a) VerkavelingBijna al de landbouw machines worden doelmatigst benuttigd op tamelijk uitgestrekte perceelen. De ge ringe oppervlakte der strookjes gronds wordt dan een keer ernstig beletsel. De concurrentie, die meer en meer zich voor ziet van een materieel van groot verwer kingsvermogen, en onze markten overlast met goedkoope producten, brengt de mid delmatige en kleine teelt in ditxstraatje zonder einde ofwel, afzien van het ver bouwen der gewassen, welke de groote ondernemingen kweeken ofwel, zonder winst arbeiden, - dftar het werk van den uitbater niet loonend meer is. Het samenvoegen der landerijen kan voorzeker in ruime mate de bezwaren doen te boven komen, welke de middel matige en kleine teelt verhinderen, de ma chines te gebruiken. Doch zullen de kleine boeren hun geest van voorouderlijk «par ticularisme» laten varen, om een voorloo- pig heil te vinden in de vergrooting hun ner kavelljes, door middel van ruiling f De voordeelen, welke er zouden uit voort spruiten loonen wel de moeite de proef er van te wagen, zonder zich nochtans door illusies te laten misleiden. Want maken die kaveltjes, welke zij bebouwen in het Uitgkvkrs-Eï§inaars Gebroeder# DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGtHE. Rostchkcjcrkkknino N" 48468 Tel. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter zweet van hun harden arbeid, geen onaf scheidbaar deel uit van hun leven, van hun bestaan En men zou hun vragen ze prijs te geven b) Prijs der machines. Het is begrij pelijk dat voor de middelmatige en kleine bedrijven de aankoopsprijs van sommige machines een beletsel voor het aanschaf fen wordt. De geringe oppervlakte van de hoeve, het klein getal dagen waarop de machines zouden kunnen benuttigd wor den, veroorlooveti niet de kosten vau aan koop, onderhoud en aflossing er van te dragen. Doch het is tamelijk gemakkelijk daaraan te verhelpen Naast elkander wonende landbouwers kunnen zich on derling verstaan om ze gemeenschappe lijk te koopen. Zij kunnen ook de uitvoe ring van een gedeelte hunner werken toe vertrouwen aan ondernemers, goede me caniciens,voorzien van modern materieel, die per stuk werken. Ongetwijfeld blijft er in die richting veel te doen. Zooals men ziet, kunnen de boeren, door een or ganisatie volgens de plaatselijke toestan den, een zeer groot getal van de werken, die thans door arbeiders verricht wor den, mechanisch doen uitvoeren. Doch is er voordeel bij, den arbeid van den mensch te vervangen door dien van den motor of van de machine Dit zullen wij in een volgend en laatste artikel on derzoeken. ('t vervolgt) A. Carukr. Testooasteilisg van Ssriaoeriagen uK \_830. liet honderdjarig bestaan van ons land wordt te Antwerpen en te Luik herdacht door tentoonstellingen van onze kunst en onze nijverheid, terwijl in de hoofdstad binst den Zomer een tentoonstelling van herinneringen uit 1830 ingericht wordt. Allerlei voorwerpen en bescheiden, die betrekking hebben op onze revolutie, de stichting van ons Koninkrijk en den oor sprong van ons Vorstenhuis worden in het Egmontpaleis ten toon gesteld. Daartoe werd te Brussel eene centrale pommissie gesticht waarin afgevaardig den uit al de streken van ons laad zete- Door deze centrale commissie werden plaatselijke commission in iedere provin cie aangesteld belast met het opzoeken en verzamelen van al wal voor deze ten toonstelling zou kunnen gebruikt worden. Z. D. H. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge Baron Janssens de Bisthoven, Gouverneur en Generaal Herremerre, bevelhebber van de Provincie hebben het eerevoorzitterschap van de commissie voor West-Vlaanderen aanvaard. Dat iedereen die schilderijen, meubels, gedrukte en geschreven bescheiden bezit die betrekking hebben met de gebeurte nissen van 1830, deze voorwerpen voor enkele maanden in leen geve aan de ten toonstelling, en zoo het zijne bijdrage tot het waardig vieren van het honderdjarig bestaan van ons Koninkrijk. De volgende leden van de commissie zullen met de meeste welwillendheid alle noodige inlichtingen verschaffen en de voorwerpen aanvaarden. Te Brugge de h. A. Visart de Bocar- mé, 18, St. Jansstraat. Te Kortrijk de h.h. E. Vicrin, kunst schilder en P. Debbaudt, stadsbiblioteca- ris. TeVeurne: deh. Advokaat P. de Grave Te Yper de h. Daniël Tack. Te Oostende de h. O. Loontiens, stads bibliothecaris. Al de voorwerpen die zullen in leening gegeven worden voor de tentoonstelling, worden verzekerd tegen diefstal, verlies en vernieling. Ook zal er goede zorg voor gedragen worden om te beletten dat ze geen de minste schade oploopen. Kamer voor Ambachten en Neringen van West-Vlaanderen Zaterdag 25 Januari 1.1. hield de West- Viaamsehe Kamer voor Ambachten en Ne ringen eene belangrijke algemeen© verga dering. De H. Senator Van Goillie onderlijnde in korte bewoording hoe de wetsontwerpen betreffende de betaalde verlofdagen «de sociale verzekeringen», «de gezins vergoedingen en de ouderdomspensioe nen» voor de patroons eene totale tus- schenkomst van 8% op de loonen zal ver gen. Hij stelde voor die ontwerpen door eene bijzondere Commissie te doen onder zoeken, doch in afwachting reeds nu aan te dringen om de veralgemeening der ge zinsvergoeding ook lot de middenstanders uit le breiden. De H. Vuylsleke van Kortrijk gaf ver slag over bet wetsontwerp betreffende de rechtstreeksche belastingen, namelijk wat betreft de ongelijke behandeling in opzicht van bedrijfsbelasting, tusschen het loon van de werknemenden en het ge zin van een middenstander. Waar het loon van eerstgenoemde niet door opcentiemen kan getroffen worden, mag het gewin van een middenstander belast worden met een getal provinciale eo gemeentelijke opcen tiemen, dat enkel beperkt is door de nood wendigheden van die betrokken openba re besturen. Zoo komt het dat normaal genomen in eene gemeente van 5.000 15.000 inwoners, een gewin van 18 000 Fr zal belast zijn met 374 Fr in geval het een kinderloos gezin van een loontrekken de geldt, en met 880 in geval het een zelf de gezin van een middenstander geldt. Daarenboven wordt een middenstander nog getroffen door de belasting op het aangewend kapitaal, wanneer redelijker wijze de opbrengst van het aangewend kapitaal, voor middenstanders als een be- drijfsinkomst, moet aanzien, en dus enkel volgens de bedrijfsbelasting zou moeten belast worden. Eene notie werd in dezen zin aangeno men. Mr W Van Hobays lichtte daarna een motie opde OBrechtstreeksche belastingen toe Deze motie luidt als volgt De «Kamer voor Ambachten en Nerin gen van West-Vlaanderen». Na kennis genomen te hebben van de koninklijke besluiten van 18,19,20, 21.en 25 December 1929 op de met bet zegel gelijkgestelde taksen Overwegende dat deze besluiten welis waar eenige vermindering der laksen be- teekenen, maar dat zo geen vereenvoudi ging in de toepassing breDgen, in tegen deel nieuwe verwikkeling uit oorzaak van de zooveelste verandering Overwegende dat het voor de Midden standers van meer belang is de toepas sing der taksen te vereenvoudigen Overwegende dat er een probaat mid del ter vereenvoudiging bestaat, namelijk de eenmalige forfaitaire texatie aan de bron, en liet afschaffen zooniet het vast stellen op een eenvormig bedrag van kwijting- en faktuurtaksen Overwegende dat het gewenscht zou zijn dit princiep onverwijld toegepast ea in een prachlisch voorstel uitgewerkt te zien Beslist: Bij de Regeering aan le dringen opdat zonder uitstel de studie der hervorming van de met het zegel gelijkgestelde tak sen in dezen zin zou aangevat worden 5 Draagt aan het Bureel der Kamer de jzorg op, een speciale Commissie met het zelfde doel in te richten, en beluit bij d» Ileeren volksvertegenwoordigers en Se- 'natoren in de Provincie aan te dringen om deze hervorming te bewerken. Mr. T. Schepens gaf daarna een over Aankondigingen Op 1'en 2" bladzijde 0.75 lr.de regel. Op 3" en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 Ir. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooral te betalen. Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Ia GtoaMilwMtiekif PABRUREN in Goud, Diamant. Ypërstraat, 9 Poperinghe. zicht van de kwestie van den handelsei gendom. «Het wetsontwerp zooals het thans'aan den Senaat onderworpen is, behelst hoofd zakelijk de volgende punten 1°) faculteit van den huurder-handelaar 0111 zijn huur te zamen met zijn handels zaak aan derden af te staan. 2°) toekenning van een vergoeding aan den uitgewonnen huurder, ingeval hij de huurhernieuwing aangevraagd had. Deze uitwinningsvergoeding zou berekend wor den volgens de verrijking verschaft door de oprichting en de uitbreiding van een handel. Dit wetsvoorstel wordt als onvoldoen de beoordeeldalhoewel spreker toch verklaart geen voorstander te zijn vaa een stelsel op preventieven grondslag, omdat hierdoor het privaateigendom, zoo niet in zich zelf, dan toch in zijn gevolgen (vrije beschikking van den eigendom) zou aan getast worden. Daarom wordt een stelsel verkozen, op repressieven grondslag, zooals de Fran- sche wet van 30 Juni 1926. De spreker vat zijn voorstel samen in een motie, die met algemeene stemmen aangenomen wordt. Provinciale Prijskamp voor Vlaamsche Vakboeken voor 1929. De prijs van 5000 fr. wordt verleend aan den Heer Vansteenkiste Constant, uit Vperen, schrijver van Vlasberei ding -MVWVW- Iedereen kent het ongerief, dat zich voor den schouwburgbezoeker bij elke voorstelling voordoet dat hij het voor goed geld gekochte programma niet lezen kan en er dus pas in een rumoerige poos tijd voor vindt, te vernemen wie de spe lers zijn, zoomede verdere bijzonderhe den. Dit bezwaar is des te grooter, naar mate gelijk in moderne stukken her haaldelijk voorkomt niet alleen de zaal, maar ook het tooneel in volslagen duisternis gehuld is. Een vernuftige geest te Londen is nu op een inval gekomen, en een Londenschen schouwburg komt de eer toe, het middel moedig te hebben overgenomen. Het is overigens zoo eenvoudig en voor de hand liggend, dat men zich verwonderen zal, waarom er niet al vroeger aan gedacht is Radium geeft licht in het donker. Het zelfde géiul voor een aantal radio-actieve lichamen, die zeer aanzienlijk goedkooper zijn dan het duur element. Men heeft lichtgevende wijzerplaten op horloges door de verf voor de cijfers en minuten- punten is gemengd een spoor van een radiumzout of een andere radio-actieve, stof. Dat spoor is buitengewoon gering en door de geringheid komen ook de kosten ervan practisch niet meer in aanmerking. Ook hel nieuwe, in hel donker leesbaar schouwburgprogramma is gedrukt met gebruikmaking van radio actieve stoffen. Het blad zelf bestaat uit zwart papier, de drukinkt is wit en bevat een zeer geringe hoeveelheid radio-actieve stof. De letters zijn dan in het donker heel goed te lezen en de toeschouwer behoeft niet op de poos te wachten, om te weten wie er meespeelt. Het plan bestaat reeds derge lijke programma's ook in andere Londen- sche schouwburgen in te voeren- En mis schien staan we hier nog pas aan het begin eener ontwikkeling, die ons in het donker leesbare operatieboekjes, parti turen, piano-uittreksels, eo dies meer brengen zal. Ds Nieuwe Ouderdomspsasioenwet Het bedrag van het Ouderdomspen sioen wordt op 3600 frank vastgesteld. De personen, geboren in 1869 en 1874 moeten, om aan 65 jaar hun Ouderdoms pensioen te bekomen, hunne eerste stor tingen doen in 1930 en dit in de maand waarin zij verjaren. Voor de mannelijke verzekerde 36 fr. 's jaars. Voor de vrouwelijke verzekerde 12 fr. Verdere inlichtingen kunt gij bekomen bij Aciiille LERMYTE, Vlamingstraat, 3. Opgepast dus voor dezen die in de ja ren 1869 en 1874 geboren zijn. MftV/yW Er wordt gemeld dat den h. Charles, thans secretaris-generaal van het mini sterie van Koloniën, tot algemeen beheer der van Koloniën zou benoemd worden, in plaats van een nieuwen Minister van Koloniën. Van een terugkeer van den h. Tschof- fen, is op verzoek van M. Tschoffen zelf, tijdelijk geen spraak meer. Er is ook spraak als zou de h. Houtart thans Minister van Financiën, ook binnen kort vervangen worden door een hoogen ambtenaar van zijn departement. Verders zegt men dat de h. deBroque- ville, thansMinistervan Landsverdediging er ook zou aan denken het Ministerie te verlaten. Deze zou waarschijnlijk ver vangen worden door een generaal. De Regeering zou er alsdan uitzien als volgt 5 liberalen, 4 katholieken, 2 ambtena ren en 1 generaal. MV/MV Het bestendig comiteit der Spoorweg maatschappij heeft de tarievenverhooging zoowel voor het goederenvervoer, als voor het reizigersverkeer, met 10 goedgekeurd. Uitzondering wordt gemaakt voor de levensmiddelen, demetaalprodukten, wel ke in de vijfde reeks gerangschikt wor den. Belangrijke uitbreidingen en nieuwig heden zijn in ons internationaal telefoon verkeer toegebracht. Voortaan zal men van uit elk Belgisch net in telefonische verbinding kunnen tre den met welk net ook van Frankrijk, ter wijl vroeger zulks slechts met voorname centra's en met de Noorderdepartemen ten mogelijk was. De dienst tusschen België en Finland zal voortaan 113.40 frank tot 138.60 fr. kosten per eenheid van 3 minuten, en volgens de ligging van het Fiusche net. Met alle Europeescbe netten is het nu mogelijk, vóór het gesprek, te vernemen of de correspondent thuis is en in de mo gelijkheid om in gesprek te treden. f>e prijs daarvoor bedraagt een derde van den prijs van een gesprek van drie minu ten. Tot heden toe, mocht men gedurende maximum zes minuten in betrekking zijn, indien een ander correspondent op hetzelf de oogenblik wachtte. De maximum-duur- tijd zal voortaan 12 minuut bedragen, dit bij wijze van proef. Er wordt verder aan herinnerd, dat de telefoondienst met de Vereenigde-Staten van Amerika, Canada, Mexico en het ei land Cuba, nu zonder onderbreking dag en nacht open is. (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE De naamlooze ingezonden artikels worden qexoeiqerd. msÊÊBsmmsBBmimÊmÊimsiÊÊSBam blijft verantwoor- A beschikking- van al delijk voor zijne A-witÈfer wie het goed meent met het algemeen nut en belang. bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post t lijn i riiiii^iaff."iTTi^iiT~Trrnr?i¥i:TinTiiiii»iiii èiia«m

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1