TIENDE JAAR Bij VA LU MG MBtJSWOÜP .V 11 "25 centiemen bei nummer* ZONDAG 16 MAART 1930. Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Horloger/j' Buitenla r>ö But eelgerief Prachtpapier Gebr. OUPONT De Regeering van Leopold II Mupst&ta IMKkt "MAS-CAR" bier De herziening van de Alkoholwet Verwoeste Gewesten De Roppekwestie in de Kaniers Aan de Werkgevers ösze Aardappeluitvosr Baar Frankrijk Ds motor in hei huidige verkeer Handelsfoor 1930 Openbare Zitting van den Gemeenteraad Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. Drukwerken te verkrijgen bij Ypèrstraat, 2 Pope ring he. Abonnementen i Jaar in stad, thuis besteld 12.00 tr. buiten stad, met de post 15.00 fr. Frankrijk25.00 tr. Amerika 30.00 fr. Men abonneert op alle Belgische Fosfk&aforon Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels xoorden qeioeigerd. Uitüevbrs-Eïgknaars Gebroeders DU PONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Bij zijn troonsbestijging, zegde de zoon van Leopold 1 en van Louise-Marie i: «België, zooals ik, heeft zooeven een va- Ider verloren.» En de vertegenwoordigers en senators, die deze belijdenis van den nieuwen Ko- ning Leopold II aanhoorden, vroegen zich wellicht af «Wat zal deze tweede Vorst verrichten, om zich tot het peil op te wer ken, die de stichter der Belgische dynas tie bereikte Gegrond mocht deze vraag wel schijnen, I en nochtans, wanneer we terugblikken op de regeering van onzen tweeden Ko ning, hoe zonderling schijnt zij ons nu De vader hielp de Belgische natie in richten, de zoon zou haar vergrooten, door de toevoeging van een onmetelijk rijk, waarvan we nu na zoovele jaren al den rijkdom nog niet vermoeden. En het zou een eer zijn voor den twee den Belgischen vorst, dat deze verruiming van onzen horizont, vrij zou blijven van de smetten van den oorlog, dat deze ver overing van een gebied, 80 maal grooter dan België, niet het gevolg zou zijn van 't vergieten van menschenbloed, maar wel van een lofwaardig en diep menschelijk initiatief, ingegeven door een helderzien den blik en door een durfvolle wilskracht, j Vooraleer we evenwel de verschillende episodes van de verovering onzer kolonie ronder de oogea zien, willen we even in 't kort de andere gebeurtenissen van de re geering van Leopold II samenvatten. Buiten de afschaffing van het octrooi, dat nog op verschillende banen rond een 80 tal gemeenten bestond, moet, in 't bij zonder, aangestipt worden de groote strijd, dien Koning Leopold voerde tegen zijn katholieke regeering in, en die zou leiden tot het onderleekeneD, drie dagen v<&jr zijn dood, en wanneer hij reeds zijn doodstrijd begon, van de wet op den ver plichten soldatendienst, voor één zoon in elk gezin, waardoor dan de vroegere lo ting en het vervangingsstelsel werden af geschaft. Het had lang geduurd, vooraleer de Koning erin gelukt was de oogen der katholieke politiekers, die in de Kamers over de volstrekte meerderheid beschik ten, te openen op het waanzinnige van hun spreuk «Niemand gedwongen sol daat». En dat hij er bij zijn dood nog maar ingelukte een gedeeltelijken dienst plicht door te krijgen, zal hem zeker niet gelukkig gemaakt hebben, die door zijn talrijke relaties in het buitenland, beter dan wie ook, op de hoogte was van de oorlogszuchtige drijverijen in Duitsch- lanu, en die zich het eerst rekenschap gaf, dat België enkel geëerbiedigd, zou wor- den, in de male van den eerbied, dien zijn leger zou afdwingen. Onder de regeering van Leopold II had ook groote en belangrijke evolutie plaats van het kiesstelsel, en dit is ook wel de moeite van het aanstippen waard, al had de Koning zelf hierin geen overwegende rol te spelen. In 1871 werd een eerste wet gestemd, waardoor het bedrag der belasting, ver- eischt voor het bekomen van stemrecht in de provincie en in de gemeente werd ver laagd. In 1883 volgde een wet, dat het «capacitair stelsel» inrichtte voor deze beide lagere korpsen. Dit stelsel kende een stem toe, aan al wie eene zekere geleerdheid bezat, en door geleerdheid moest men dan verstaan, aan al wie kon lezen en schrijven, en zoo zag men dan in de politieke korpsen onderwijs in lezen en schrijven geven, met het doel stem- Bnen voor de partijen te vergaren. In 1893 had nog een grondiger wijzi ging van het kiesstelsel plaats, wanneer men definitief het cijnsstelsel liet vallen, en 't algemeen stemrecht invoerde noch tans in zijn gevolgen gemilderd door het Aankondigingen Op 1* en 2° bladzijde 0".75 tr. de regel. Op 3* en 4' 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhandöl Monters Lip Roskopff- Patent Statie-Mouters. Regulateurs Penduleu Wekkers KETTINGEN in flond, Xilvar, Hiakaf PABRIJREN in Goud, Diamant bij Ypèrstraat, 2 Poperinghe meervoudig stemrecht, dat toegekend den. Den 28 en 30 April daaropvolgend werd aan eigenaars, diploma-houders,gaven de Belgische Kamers, aan Koning hoofden van families, en dies meer. i Leopold, de toelating om soeverein te wor- In 1899 volgde dan een wijziging in j den van den Onafhankelijken Congo-staat. de manier van toekenning der zetels, die in 't vervólg zou gebeuren volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging. Deze laatste twee wijzigingen wa ren in de eerste plaats het gevolg van het optreden van de socialistische partij, die vanaf 1885 in België als afzonderlijke partij werd georganiseerd. En na deze voorname feiten te hebben onderlijnd, kunnen wij overgaan tot de bespreking van de gebeurtenissen in ver band met de aanhechting onzer schoone kolonie. Om de rol van onzen tweeden Koning onder dit Opzicht beter te vatten, moet men weten, dat Prins Leopold van jongs- af zich aangetrokken had gevoeld door de verafgelegen streken, waarover men in dien tijd nog zooveel bijzonderheden niet kende. Als prins had hij verschillende reizen ondernomen in 't Oosten, in Egyp te, Indië en China, en wanneer hij als Kroonprins in den Senaat ging zetelen, waren het dan ook de kwesties in ver band met den handel met deze verre ge westen, die hem het meest interesseerden. En toen hij dan den troon had beklom men, begon hij ook onverwijld te werken voor de uitbreiding en de verbetering der verbindingen tasschen België en de verre landen. Den 1 November 1875 had te Brussel, op zijn initiatief, een eerste vergadering plaats van Wetenschappelijke Maatschap pij van Brussel», die bijgewoond werd door zoowat 450 geleerden van verschil lende landen. Hierop volgde den 12 Sep tember 1876, een tweede bijeenkomst, genaamd «Aardrijkskundige Conferentie» en die leidde tot de stichting van het «In ternationaal Afrikaansch Verbond». Het programma van dit Verbond, was, op wetenschappelijke wijze, de nog niet gekende deelen van Midden-Afrika te on derzoeken, om zoo het aanleggen te ver gemakkelijken van wegen, die aan deEu- ropeesche beschaving zouden toelaten zich in Midden-Afrika te ontwikkelen. Men kan vermoeden, dat op dit oogen- blik de Koning reeds wist wat hij bedoel de, en den 25 November 1878, werd dit doel reeds klaarder omschreven bij de stichting van het «Studiecomiteit van den Hoogeren Gongo-stroom», die met het eer ste vermeld «Verbond» de praotisehe mid delen moest zoeken, om een verbinding te vinden tusschen hel lager en het hoo- ger gedeelte van den Congo-stroom, ver der na te vorschen of het mogelijk was handelsbetrekkingen met de inwoners van den Iloogen-Congo aan te knoopen, en ten slotte de noodige stappen aan te wenden om het bezettingsrecht in die streken te bekomen. In deze phase is er niet meer zooveel spraak van inenschlie- vendheid, dan wel van handelsbelangen. En gedurende 4 jaar nog, zou Koning Leopold officieel zijn geheim doel verbor gen houden, om het appetijt der Groote Mogendheden niet op te wekken. Maar in Maart 1882 werden de twee bestaande or ganismen omgeschapen in een «Internati on aal Verbond van Congoland», dat het programma van de moeder-inrichtingen overnam, maar er het politiek doel bij voegde, van de onafhankelijkheid van den nieuw gevormden Staat te doen erkenneD, onder de soevereiniteit van Leopold II. Koning Leopold was ondertusschen aan de verschillende Europeesche hoven a even sympathiek geworden als zijn vader het destijds was, en de goedkeuring van de Mogendheden liet niet al te zeer op zich wachten. En zoo kon, den 26 Februari 1885, de staat door het «Internationaal Verbond van Gongo-land» gesticht, door de Confe rentie van Berlijn definitief erkend wor Deze toelating was vereischt ingevolge de bepalingen der Belgische Grondwet. Op dit oogenhlik evenwel bleef de vereeni- ging van België en Congo onder één staats hoofd slechts van persoonlijken aard, en België had officieel nog niets te stellen met het beheer, van Congo. Het, zou nog duren tot in 1909 vooraleer de Kamers, en dan nog niet zoo erg geestdriftig, den 20 Augustus en 9 September, de aanhech ting als kolonie zouden goedkeuren, die Koning Leopold den 3 Februari 1908 in een Verdrag van annexatie had toegestaan. Deze aanhechting werd in de Kamer gestemd met 90 stemmen tegen 48 en 7 onthoudingen. De oppositie kwam mees tal van de socialisten, die zich tegen het princiep van kolonisatie verzetten, en meenden dat België een avontuur te ge- moet ging, waarvan het op dat oogenhlik de gevolgen nog niet kon vermoeden. En zooals de eerste Vorst van België overleed, na de vrijheid van de Schelde te hebben verzekerd, zoo overleed ook zijn tweede Koning, nauwelijks 3 maan den, nadat hij door de aanhechting van Congo de kroon op zijn grootseh koloni aal werk had gezet. En aldus had België het overgroot ge luk, na een moedig man aan zijn hoofd te hebben gehad, die de onafhankelijkheid van het land verzekerde, als tweede Vorst een genie te hebben gevonden, een Ko ning zooals alle landen in Europa er in dien tijd een zouden hebben gewenseht. De huidige bloei onzer kolonie, en de enorme voordeelen, die zij ons van nu af reeds heeft bezorgd, vormen de schoonste aereool rond de regeering van Leopold 11. LOONBOEKJES De wet verplicht de Werkgevers aan ieder zijner Werklieden een loonboekje te geven. Deze boekjes kan men verkrijgen bij Gebr. Dupont, Ypèrstraat, 2, Poperinghe. Prijs 0.75 fr. per stuk. wnai.» wwww Van Fransche zijde regent het taksen en rechten op al onze landbouwproduk- ten. Men weet hoe zeer onze bloem en on ze graangewassen door den Franschen dumping worden geschaad. Daar komen nu nog de Fransche taksen bij onzen uit voer van aardappelen. Immers, sedert 20 Januari 1. heeft de Fransche regeering de rechten op onze aardappelen verdubbeld Deze taksen beliepen te voren 3 fr. per zak van 100 kilo, of, indien de lading los per wagon werd verzonden, 3 fr. per 100 kilo. Dit tarief is nu verhoogd op 6 fr. per 100 kilo. Het spreekt van zelf dat onze landbouwers door dien maatregel zwaar getroffen zijn. Is daar niets tegen te doen Ziedaar de vraag welke in de Kamer gesteld werd aan den minister van buitenlandsehe za ken die het volgende heeft geantwoord «Deze kwestie is aan mijne aandacht niet ontgaan. Onze gezant te Parijs werd gelast dienaangaande stappen te doen bij de regeering der Republiek. Er valt ech ter op te merken dal de rechten van het Fransche tarief op de aardappelen niet geconsolideerd werden in het handelsak koord tusschen de Belgisch-Luxemburg- sche Ekonomische Unie en Frankrijk, on derteekend op 23 Februari 1928.» Verkoop van Alkohol per liter toegelaten De commissie welke verschillende zit tingen besteed heeft aan de studie tot herziening van de bestaande alkoholwet heeft Dinsdagnamiddag hare werkzaam heden geëindigd en de volgende besluiten getroffen. Voortaan zal de verkoop van alkohol worden toegelaten per 1 liter in plaats van per 2 liters. De verkoop van alkoholistische dran ken zal overal worden toegelaten indien die dranken geen alkoholgehalte bezitten hooger dan 18 graden. De herbergiers en hoteliers worden ge machtigd alkoholische dranken in hun be zit te hebben op voorwaarde dat die dranken bewaard worden In lokalen bui ten de openbare drankgelegenheden. De commissie heeft het voorstel ver worpen het schenken van sterke dranken toe te laten in de spijshuizen na het noen- en avondmaai. Anderzijds is de commissie op haar be sluit teruggekomen luidende dal de sterke dranken enkel te koop gegeven worden in de winkels die van den verkoop van sterke dranken een specialiteit hebben gemaakt. Dus ook in groentenwinkels en andere mogen sterke dranken per 1 liter verkocht worden. De commissie heeft het voorontwerp van wet op de herziening van de alkohol wet goedgekeurd. Opeen volgende ver gadering zal het verslag over de weg werkzaamheden van de commissie defini tief goedgekeurd worden. Naar blijkt uit officieele cijfers, waren er in België, in het eerste kwartaal vaD 1914 13 000 motorvoertuigen in gebruik; hieronder telde men 7.678 autos, 1.937 vrachtautos, 3.474 motorfietsen. la 1921 waren die cijfers al gestegen op een 15.000 autos, een 5.600 vrachtau tos en een 13.000 motorfietsen dus in 't geheel 33 000 voertuigen. Vergeleken bij 1926, stelt men evenwel een nieuwe ge weldige uitbreiding vast59.000 autos, 33.000 vrachtautos, 29.500 motorrijwie len, dus samen 121.500 voertuigen. Hierna eenige cijfers over de jongste 2 jaren autos van parlikulieren 57.433 in 1927 en 72.869 in 1928 huurautos 5.229 iu 1927 en 6 081 in 1928 lichte autobussen en toerautos 803 in 1927 en 637 in 1928 zware auto's 308 in 1927 en 297 in 1928 lichte vrachtautos 26.849 in 1927 en 33.059 in 1928 zware vrachtautos: 6.230 in 1927 en 7.385 in 1928 motorrijwielen 32 086 in 1927 oa 39 287 in 1928. In het geheel waren er 129.982 motor voertuigen in 1927 en 160.008 in 1928. LEENING DER Leening 5 t. h. 1922 TREKKING VAN 10 MAART Maandag morgen, ten 10 ure, had de 94* trekking plaatsder leening 5 t. h. 1922 der Federatie van de Coöperatieven voor Oorlogsschade. De nummers der uit te betalen titels werden getrokken door de oorlogsblinden C.Verbeke, van Ileyst-aan-Zee, en F. Plis- nier van Waver. Het lot van $00.000 f. wordt gewon nen door de obligatie nr 5 der r. 46025. De loten van 100.000 fr. zijn gewon- !nen door de obligaties Nr 17 en 19 der reeks 142321. Het is alleszins jammer dat ons han-j De andere nummers dezer reeksen, als- delsverdrag met Frankrijk in zulke na- ook al de nummers der reeks 9029, zijn deelige voorwaarden is afgesloten. uitkeerbaar tegen 300 frank. Verleden week en deze week werden door onze Volksvertegenwoordigers H II. Brutsaert, Butave en Vanden Bulcke eene interpellatie gedaan in de Kamers over de maatregelen die de Minister van Land bouw voornemens is te nemen om in de Hopkrisis te voorzien. De Minister van Landbouw, h. Baels, gaf volgend antwoord op deze interpellatie Ik moet M. Brutsaert bedanken en ge- lukwenschen voor zijn gedachtenrijke in terpellatie. Zij zal den besten uitslag heb ben. Het is niet slecht vóór de Kamer de ze gedachte te ontwikkelen welk is het belang van de hopkweek voor den land bouw en het land Feitelijk zijn de cij fers niet zoo heel treffend. Het gaat niet over een teelt als die van tarwe of suiker- beeten b. v. Inderdaad, in 1928 worden aan de hopkweek slechts 1.500 heet. be steed, dit is 1 van de landbouwoppper- vlakte van ons land. Doch de hopkweek is evenwel van zeer groot belang voor uitgestrekte gebieden van ons land, name lijk in het Noord-Westen van Braband, in West- en ook in Oost-Vlaanderen, waar de hopkweek, namelijk voor het arron dissement Aalst, van groot belang is. Thans zijn de prijzen erg aan 't zakken. Er is veel spekulalie waaraan de voort brenger vreemd blijft. Er staat de hop- planters nog eene schoone toekomst te wachten, maar daarvoor moet er voor eene goede hoedanigheid gezorgd wor den, en dan zullen de brouwers onze hop willen. Aan verhooging van inkomrechten, op den vreemde hop, kan niet gedacht wor den, omdat de Tolkonventie er zich tegen verzet. De toekomst van de hopteelt ligt in de verfijning. De tusschenkomst van deskundigen kan daartoe veel bijdragen, en eene degelijke propaganda bij de brou wers zal voorzeker het verbruik van in- landsche hop terug doen toenemen. De Regeering zal niets waarloozen om hare hulp te verleenen in alles wat aan den hopkrisis kan verhelpen.» STAD YPER. AAWWM Ieder werkgever is thans verplicht een Nieuw Werkhuisreglement te bezitten en in zijn werkhuis uit te hangen. Dit reglement kan men verkrijgen bij Gebroeders Dupont, Ypèrstraat, 2, l'ope- ringhe. Prijs 1 fr. 'tstuk. Stel U dus in regel met de wet I De valling is niet het ergste. Maar pas op voor de ver wikkelingen van een ver waarloosde kou, die zoo gemakkelijk ontstaan. Begin lifever bij het begin en ver zorg reeds een „gewone" valling met de beroemde AKKER'* Redder der Longen Toen men, ten jare 1924, op de muren onzer herlevende stad voor de eerste maal de aanplakbrieven zag, een Handelsfoor aankondigende, lazen de voorbijgangers, schokschouderden, lachten en gingen he nen. Wat zou men ook deuken «een Foor inrichten net als te Brussel», de Yperlin- gen zijn zeker door den oorlog den kluts kwijt geraakt, zoo dachten velen, en hiel den het voor onmogelijk iets degelijks tot stand te brengen. En zie, niettegenstaande bovenmen- schelijke moeilijkheden, gelukte deze on derneming wonderwel en ze werd van jaar tot jaar belangrijker en grootscher, zoodanig dat, moest de Foor op heden geen plaats grijpen, de bevolking van stad en streek een groote ontgoocheling zou ondergaan. Wanneer men heden op reis gaat en de dagbladen overziet, vindt men algauw een mededeeling uit Yper de aanstaande Foor aankondigende. Tot in de kleinste gemeenten en gehuchten vragen de inwo ners van ons arrondissement wanneer de jaarlijksche Foor zal plaats grijpen en of het. nog zal «wel» zijn. Welnu, getrouwe bezoekers onzer stad, de Foor zal vele aantrekkelijkheden be vatten en haar bezoek zal de moeilijksten zelf tevreden stellen vsn alles zal er te zien wezen en dat het muzikaal gedeelte ook niet vergeten zal zijn is van nu af reeds verzekerd door de toetreding der muziekmaatschappijen van stad, die op Paschen een concert geven, en deze van Proven, van den Katholieken Kriüg van Poperinghe, der muzieken van Waasten en Le Bizet, die op 2" Paaschdag de beste slukken van hun repertorium zullen ten gehoore geven. STAD POPERINGHE. op Zaterdag 15 Maart 1930 om 6 uur 's avonds op het Stadhuis. WWMW DAGORDE: 1 PuntVerslag der laatste raads zitting. 2 Punt Aanvraag te sturen aan den heer Gouverneur, ten einde de huishuurwet voor een jaar te verten gen. Moto ongeluk M. Vincent Garrëre, die zich te Tarbea (Frankrijk) per motocyclet naar een ge maskerd bal begaf, in gezelschap van JW. Viau, brievendrager en dezes vrouw, botste op een voorbijganger. Door den schok werd M. Viau van de moto tegen een boom geslingerd en bleef op den slag dood. M. Garrère werd nogal erg aan het rechteroog gekwetst, terwijl Mad. Viau er met lichte kneuzingen vanaf kwam. De Kommunisten te Duinkerke Het kommunistisch syndikaat van Duin kerke had bevel gegeven aan al de arbei ders om Maandag het werk te laten slaan op de kaaien, in de fabrieken eB de wer ven. Deze algemeene slaking moest die nen als protest tegen de oprichtingeener zoogezegde bevrachtingskamer, door de Handelskamer en waartegen de schippers gekant zijn. Het stakingsbevel werd al leen door de dokkers opgevolgd. Een stoet van een 400-tal schippers en evenveel dokwerkers trok door de straten. Gee» incidenten deden zich voor. ALL&RHANDI (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE POSTCHKCKRKKKNXNG N' 48459 Tal. 180 Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algeaieen nut en belang. HOU) Persoonlijkheden nemen we niet op. (bij de post AVYVVAV- «ff* Alle Apotheken. Per flesch fr.Ph50.fr. 24.50 tp fr. 39.50.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1