Buieelgerief Gebr. DÜPONT TIENDE JAAR .V I ZONDAG 23 MAART 1930. Dit Nij verheidsblad voor Poperingdie en omstreken verschijnt wekelijks. I: I 25 centiemen hel nummer horlogen] De Conferentie te Londen Suiker vervaardigen uit hout Zomeruur Handelsfoor 1930 4000 Vliegvelden Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van ^raditpapier in doozen. allerhande ■Drukwerken I te verkrijgen bij Yperstraat, 2 P ope ring he. Abonnementen 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. f«S£«3» Men abooraeert op alle Belgiwohe Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. «1 Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. n' mmËmmtmmmm: Aankondigingen Op 1* en 2'bladzijde 0.75 tr. de regel. Op 3° en 4* 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip Roskopff- Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN la Goud, ZHwr, Ritkef PABRUREN in Goud, Diamant. OipaUto Yperstraat, 2 Poperinghe. N' Mislakking Gevaar vooi B De vlootconferenlie te Londen schijnt in een straatje zonder eind geraakt. Nu is dat wel op zeker moment het geval ge weest voor alle internationale conferen ties in den joDgsten tijd en tenslotte werd dan toch altijd nog een uitweeg gevonden. En het laat zich dus begrijpen, dat Briand die al deze conferenties heeft meegemaakt zoo wat de laatste wil zijn te Londen om zijn optimisme op te geven. I Hijzelf is het ditmaal, die het schip heeft doen omhoogloopen, en wel door een voorstel, dat eigenlijk zoowat het probleem is van Wat was er 't eerst: het kieken of het ei Tengevolge van Briands voorstel, wordt deze vraag te Londen thans zóó ge steld Wat, moet men eerst doen Elkaar den eeuwigen vrede verklaren om dan te kunnen ontwapenen of... beginnen met te ontwapenen, opdat de eeuwige vrede dan vanzelf kome Briand du is de le oplossing toegedaan. Zijn redeneering luidt Frankrijk is bereid om zijn vlootmacht tot op een mi nimum terug te brengen, maar... dan moet het eerst de zekerheid hebben, dat het van buiten-af hulp vinden zal, wan neer het ooit mocht worden aangevallen. I Zooals dé Fransche minister van Buiten- landsche Zaken zich de uitvoering van zijn eisuh voorstelt, zouden de 5 te Londen vertegenwoordigde groote vlootmachten, Frankrijk, Engeland, Italië, Japan en de Vereenigde-Staten, zich tegenover elkaar verbinden om onder hen den vrede te be waren, met dit beding erbij dat wanneer één hunner deze belofte breken zou, en eenen anderen den oorlog verklaren, al de overigen den aangerande bij zouden staan. I Ge zoudt ervan zeggen, als ge logisch redeneeren wilt, dat tegen dit voorstel niets kan in te brengen zijn, waaneer het toch gedaan wordt op een conferentie, welke het waarborgen van den vrede tot doel heeft, op een conferentie van landen en staatslieden, die zioh allemaal besteld beweren door den vurigen wensch om den oorlog uit de wereld te bannen. Wie werkelijk in vollen ernst den vre- Me dienen wil, dien kan het toch geen moeite kosten om de verbintenis aan te gaan, dat hijzelf voor zijn part nimmer een ander zal aanvallen, en dat hij direct zal te vinden zijn voor hulp en bijstand aan een mede-onderteekenaar van het vredesverdrag, die zou worden aange vallen door een anderen onderteekenaar, die zijn woord breken zou. IJ Nochtans hebben alle andere deelne mers aan de Londensche conferentie rond het voorstel van den h. Briand bij hoopen bezwareu opgestapeld. I Vooral reeds de Vereenigde-Staten. Im mer vastgeankerd aan de leer van Mon roe, wil Amerika zelfs niet de kans loo: pen, dat het in een Europeeschen oorlog gewikkeld zou kunnen worden, al ware 't dan juist om den oorlog te bezweren. I Voor dit standpunt is van Ainerikaan- sche zijde wel een en ander te zeggen. Maar... dan mag toch de vraag gesteld, wat Amerika op deze vlootconferentie komt doen I Verwonderlijker echter komt nog de weigering van de Engelsche regeering voor. Nu deze regeering socialistisch is, hadde men toch kunnen hopen, dat haar vertegenwoordigers Ier conferentie de eersten geweest zouden zijn, om den half- socialist isc.hen Briand bij te spriDgen. Maar neen... ook zij trekken een lang gezicht tegen zijn voorstel. Hun redenee ring luidtEen nieuw pact tusschen de aeemogendheden is niet meer noodig, wanneer toch het verdrag van Locarno en het Kellogg-pact bestaan, waaraan wij al- jeu toegetreden zijn, en die den oorlog tot een misdaad stempelen. Alsof er ooit te veel vredes-eeden tus schen de mogendheden gezworen zouden kunnen worden alsof er ooit overvloed van verbintenissen tegen den oorlog zou den kunnen zijn Maar de reden waarom de Engelsche gedelegeerden deze uitvlucht gezocht heb ben, is Diet ver te zoeken Het Labour- gouvernement voelt zichzelven al méér en méér op een schupstoal zitten en wil zijn leven nog niet méér verkorten door verbintenissen, welke de publieke opinie in Engeland zeker zou beschouwen als nieuwe inbreuken op het «Splendid Iso lement» waarin altijd het groote gezag en de groote macht van het Britsche eilan denrijk gelegen hebben. De publieke opinie in Engeland vindt, dat Groot-Britannië reeds zwaar genoeg beladen is met de plicht, door het ver drag van Locarno voorgeschreven, om mee tusschen te komen, wanneer Duitsch- land ooit beproeven mocht om de door het verdrag van Versailles voorgeschreven Oostgrens van dit land door geweld te wijzigen, zonder dat het ook nog zou behoeven tusschen te komen, wanneer op andere plaatsen, om andere redenen en tusschen andere mogendheden een oor log uitbrak. En hier wordt dan al sprak nie mand op de cenferentie-zèif deze namen uit in de allereerste plaats gedacht aan de mogelijkheid van een conflict tus schen Frankrijk en Italië in de Middel landsche Zee. Nu heeft ook iedereen direct begrepen, dat juist met het oog op zulk een conflict Briand met zijn propositie voor den dag is gekomen. En, wanneer hij sprak van een aanran der tegen wie Frankrijk beschermd wenscht te worden, vóór dat het tot be perking van zijn vloot wil overgaan, dan heeft hij zonder twijfel Italië bedoeld. Terecht of ten onrechte, maar voor 't oogenblik vreest Frankrijk niemand meer dan Italië dat als een grootmacht wil meegeteld worden, en, wat de heerschap pij over de Middellandsche Zee betreft, op minstens dezelfde rechten als Fran krijk aanspraak maakt. En er zou zeker al een groote stap naar het finale welslagen van de Londen sche vlootconferentie gedaan zijomocht het bericht worden bevestigd, dat de Ita- liaansche regeering bereid is, orn met Frankrijk nog een speciaal verdrag aan te gaan, waarin beide partijen zich ver binden zouden, ieder eventueel conflict tusschen beiden aan een scheidsgerecht te onderwerpen, en zelfs zou willen af zien van zijn eisch om zijn vloot steeds op gelijke sterkte te mogen houden met de Fransche. De conclusie, die uit dit alles te trekken valt, is, dat alle vredesconferenties, die tot dusver gehouden werden en al de pac ten, verdragen en verbintenissen die er uit voortvloeiden, nog niets hebben kun nen verdrijven van den geest, die de voornaamste verstoorder van de rust op aarde is, en waardoor het meest van al de cultus van God Mars in stand wordt gehouden Van het wederzijdsch wantrouwen na melijk, dat in de samenleving alle andere gevoelens overheerscht en allen goeden wil verlamt. De mensch gelooft slechts aan zijn ei gen goede trouw en goeden wil. Zijnen medemensch vertrouwt hij juist zoover- als hij hem ziel. Dat is altijd zóó geweest en dat zal wel altijd zóó blijven. Dat ligt in de na tuur van den mensch, en zoolang hij niet verlost geraakt vanziju wantrouwen ten opzichte van zijn medemensch, zal vrede onder de Daties wel een even ijdele her senschim blijven als vrede onder de invi- duën. DNG J De Ouderdomspensioenen ;Per das- Deze nijverheidswerklieden kunnen het Wij achten het nuttig een samenvatting te geven van het nieuwe wetsontwerp over de ouderdomspensioenen, welke op 1 Juli 1931 zal ia voege treden. Princiep der wet Evenals de wet van 10 December 1924, het pensioen toekennen als een recht, dus niet meer als een aalmoes. Op wie is de xoet toepasselijk Evenals in de vorige wet op de hand werklieden als verplichte storters, de be dienden van den Staat en het sladsper- soneel uitgesloten. Vrije storters Vrouwen en kinderen der verplichte storters en al wie geen 18.000 fr. inkomen geniet. Eene nieuwigheid is dat ook verplichte storters worden de kleine ambachtslie den die voor eigen rekening werken en geen 18.000 fr. inkomen hebben. Bedrag der stortingen 2.50 fr. per maand voor min dan 10 fr. per dagloon enz. tot 12,50 fr. voor meer dan 40 per dag. De patroons storten dezelfde som. De Staat schenkt toelagen. De ambachtslieden en de voor eigen rekening werkenden zullen betalen 1,50 t.h. op hun verdiend loon, doch slechts tot 12,000 fr. Vrije storters Jongelingen onder de 21 jaar en vrouwen 60 fr. per jaar mannen boven de 21 jaar 120 fr. per jaar minimum. Wie niet voldoende zal gestort hebben zal ook zijn pensioen zien verminderen. Wie min dan 50% gestort heeft zal geen pensioen ontvangen. Hoe zullen de stortingen gedaan ivo rden 1. Verplichte stoiters Afhouden van hun loon en patroun gelast en verant woordelijk voor de kaarten en zegels. 2. Voor de voor eigen rekening wer kenden te regelen bij kon. besluit. 3. Vrije storters Door de plaatselijke pensioenkassen. Voordeelen der niewe xoet Eens de nieuwe wet volledig in toepas sing zat ze een pensioen van minimum 3600 fr. toekennen. Het zal echter nog vele jaren duren vooraleer de slorter zich door zijn stor tingen een volledig pensioen zal verwor ven hebben. Gedurende dien tijd zal een bijslag gegeven worden, het verschil be dragend© tussohea de rente verworven door eigen stortingen en 3600 fr. Voorbeeld Iemand heeft gedurende 10 jaar gestort en eene rente verworven van 2000 fr. Het verschil tusschen 3600 en 2000 is 1000 fr. Hij zal dus van den Staat een toeslag krijgen van 1600 fr. en aldus 3600 fr. genieten. Deze toelage zal verleend worden zon der onderzoek voor de verplichte storters, die regelmatig gestort hebben. De vrije storters zullen een onderzoek moeten oudergaan. Zij zullen den bijslag genieten indien hun inkomen de 5400 fr. (als echtpaar) of 3600 fr. als (alleenstaan de niet) overtreft. Ouderdom om in pensioen te gaan De mannen 05 jaar met recht het op 00 jaar te vragen. De vrouwen 60 jaar met recht het op 55 jaar te vragen. Het vroeger aanvragen heeft natuurlijk een pensieenvermindering voor gevolg. Eene niexiwigheid de ongezonde nijverheden. De nieuwe wet voorziet een bijzondere regeling voor de werklieden in de onge zonde nijverheden. Deze worden onder j oen speciaal regiem geplaatst. Hunne stortingen zijn ook hooger 4 fr. per maand voor 10 fr. per dag tot 18 fr. per maand voor meer dan 40 fr. loon pensioen bekomen vanaf 55 jaren (man nen) en vanaf 50 jaren (vrouwen). Voor de huidige gepexisioexxeerden Vanaf 1 Januari 1931 zal hun pensioen worden gebracht Alleenstaande die nu 720 fr. geniet, 1050 fr dan. Alleenstaande nu 1440 fr. genietende, dan 2100 fr. Twee ouderlin gen die nu samen 2700 fr. ontvangen, dan 3200 fr. En ze zullen dat bekomen zonder nieu we vraag, alleen door verandering vaa hun boekje in een gezinsboekje. Weduwen- en weezenrente Weduwrente wordt verhoogd van 360 tot 540 fr. Weezenrente van 180 tot 240 fr. Voor de volle weezen 420 fr. per jaar. Het Zomeruur zal dit jaar in voege treden den Zondag 13 April om 2 uur 's morgens. Alle horlogies dienen dan dus één uur VOORUIT gezet te worden. De Vorderingen der Wetenschap l)e Ileidelbergsche professor dr. Bergi- us, wiens naam vooral bekend is gewor den door de methode tot vloéibaarmaking van steenkolen, heeft zich gedurende do laatste jaren onder meer bezig gehouden met hwt uitwerken van een methode voor het vervaardigen van suiker uit hout, waaromtrent de Pruisische minister van Landbouw thans Dadere inlichtingen heeft verstrekt. Daarbij wees de minister er op, dat de ze uit hout vervaardigde suiker in de eer ste plaats als varkensvoer in aanmerking komt, waardoor de Duitsche invoer van maïs en gerst kan worden verminderd. De kunstmatige suiker is gemakkelijk op losbaar, bezit dezelfde voedingswaarde als natuurlijke suiker. In aansluiting aan de door den minister verstrekte inlichtingen wordt door profes sor Bergius zelf medegedeeld, dat reeds voor den oorlog twee Duitsehe geleerden er in waren geslaagd, om cellulose door inwerking van zoutzuur in een suiker om te zetten. In 1916 zette hij, professor Ber gius, deze proeven voort, speciaal met de bedoeling een methode te ontdekken, krachtens dewelke op het op deze wijze vervaardigen van suiker loonend zou zijn. Gedurende 14 jaar heeft hij aan het vraag stuk gewerkt en thans meent hij eindelijk tot een bevredigend resultaat te zijn ge komen. Onlangs is de eerste inrichting door hem in bedrijf genomen, waardoor een voldoende productie mogelijk is. Met het product zijn proeven genomen, teneinde vast te stellen welke voedings waarde de synthetische suiker bezit. liet Pruisische ministerie van Landbouw stel len de deskundigen ter beschikking voor het controleeren van de resultaten der be doelde proefnemingen. Naar de minister heeft medegedeeld, hebben de proefne mingen een bevredigend verloop gehad. De suiker uit hout kan, wat smaak en gebruiksmogelijkheden aangaat, de ver gelijking met beetensuiker niet doorstaan. Het nieuwe product kan uit alle houtsoor ten worden vervaardigd, in het bijzonder uit minderwaarde hout en uit houtafval; 2/3 van het hout wordt in suiker omge zet, en 1/3 het zoogenaamde lignin, le vert goede briketten op. Voorts verkrijgt men azijnzuur, zoodat het hout voor 100% in nuttig effect wordt omgezet. De kosten zijn aanzienlijk lager dan die van vee- j voer, terwijl door vermenging met aar- jdappelen de prijs van het product nog ^verder wordt verlaagd. STAD POPERINGHE. Openbare Siitiag van den Gemeenteraad van Zaterdag 15 Maart 1930 De vergadering word geopend om 6.30 uur onder het voorzitterschap van de h. Burgmeester Lahaye. Afwezig Raadsle den Desomer, Vaccayseele en Verbeke. Men gaat over tot de bespreking van het dagorde. 1 Punt Verslag der laatste raads zitting. De h. Secretaris geeft lezing van dit verslag. Na eene kleine wijziging, voor gesteld door raadslid D' Brutsaert, wordt het verslag algemeen goedgekeurd. 2 Puiit Aanvraag te sturen aan den heer Goxivemeurten einde de hxnshuurwet voor een jaar te verlen gen. (Voorstel ingediend door de leden der minderheid). H. BURGMEESTER - Ik heb niets tegen dit voorstel, maar ik moet toch doen op merken dat het voordeelig kan aanzien worden voor de eenen, maar ook nadee- lig voor anderen zoo bijvoorbeeld voor dezen die een huis aangekocht hebben om het zelf te bewonen en er geen bezit kunnen van nemen. Ik ken ook werk- menschen in dit geval. H. BRUTSAERT - Er word door h. Le- febvre verzekerd dat er in Poperinghe woningsnood bestaat. II. CARPENTIER - Er zijn hier voorze ker 200 werkmanshuizen le kort. Schepen VANDOOREN - Het Gemeente bestuur deed zijnen plicht in het bestrijden van den woniDgsnood het nam onder ander, de barakken van hel Koning Al- bertsfonds over voor 50.000 fr. en deed er voor 10.000 fr. herstellingen aan. Deze barakken worden door de stad goedkoop verpacht. H. DESMYTTER - Stonden de huizen, door de Maatschappij van Goedkoope Woningen opgericht, te lande, zij zouden mogelijks gemakkelijker koopers vinden. H. BRUTSAERT - Gij vergist u voor zeker. Na nog eene korte gedachtenwisseliDg waaraan verscheidene raadsleden deelne men, word het voorstel ter stemming gelegd en algemeen aangenomen. Medcdeelingtn. H. DESMYTTER klaagt over den er- barmelijken toestand van den macadam van den wegnaar Proven, bij de Melkerij. H. BURGMEESTER - Dat is daar eene Staat sbaan. Schep°n GOM BERT - Verleden jaar wierd er door den Staat een nieuw sy steem van macadam beproefd, men werd verplicht den weg uit te breken daar hij niets weerd was en in afwachting van eenen nieuwen is het daar een ware poel. De II. BURGMEESTER stelt voor dezen toestand van zaken bij de Hoogere Over heid aan te klagen bij middel van een verzoekschrift door den Gemeenteraad opgesteld. De zitting eindigt rond 7.30 uur. 2ieht- It Speelkaarten ten bureele dezer. BERICHT. Bij ontstentenis van een voldoende ge tal KROOSTRIJKE GEZINNEN om de 10 Woningen voor Bedienden en de 10 Wo ningen voor Werklieden AAN TE KOO- PEN, mogen alle andere liefhebbers zich aanbieden bij den Heer Notaris VAN EECKE le Poperinghe, tot 15 April 1930. Namens het Plaatselijk Comiteit Dr BRUTSAERT. STAD YPER. Het Bestuur der Tentoonstelling heeft in hare laatste vergadering beslist, een bestendige dienst van bewaking in te richten gedurende den duur der Foor. De heer Bevelhebber van het brandweer korps heeft bereidwillig toegestemd om eenige zijner manschappen met deze taak te belasten, zoodoende zal alle gevaar voor brand voorkomen worden. De nieuwe affichen zullen binnen eeni ge dagen met hunnen volledigen tekst uitgehangen en rondgestuurd worden, evenals de bijzondere aanplakbrieven, welke de muziekuitvoeringen der verschil lende maatschappijen zullen vermelden. Zooals vorige jaren zullen alle school hoofden van hel arrondissement met hun ne leerlingen uitgenoodigd worden om op Goeden Vrijdag kosteloos de tentoonstel ling te bezoeken. De E. II. Bouteca, Be stuurder der Beroepsschool, willende het nuttige met het aangename vereenigen, zal op dezen dag de werkplaatsen zijner leerlingen toegankelijk houden van 9 tot 12 uur 's morgens en van 14 tot 18 uur 's avonds. Tijdens deze uren zullen de leerlingen zijner school aan het werk wezen, hetgeen het bezoek dezer lokalen zeer aantrekkelijk zal maken. Daar de inschrijvingen tot de aanstaan de Foor van nu af reeds talrijk zijn, heeft het Bestuur besloten eene algemeene Ver gadering te beleggen voor de deelnemers, welke zal gehouden worden op Zondag 23 Maart om 11 uur 's morgens, in het lokaal De Sultan Groote Markt. Tijdens deze vergadering zal aan de Tentoonstellers hunne plaatsen aangewe zen worden en hunne vragen om inlich tingen beantwoord worden het is dus van het hoogste belang deze vergadering bij te wonen tot de bevrediging van eenieder en om het wellukken der Foor te verzekeren. Julien Tahon. LrO ON BOEKJES De wet verplicht de Werkgevers aan ieder zijner Werklieden een loonboekje te geven. Deze boekjes kan men verkrijgen bij Gebr. Dupont, Yperstraat, 2, Poperinghe. Prijs 0.75 fr. per stuk. Er bestaan thans zoowat 120 000 km. vlieglijnen in de wereld, hetzij driemaal den omtrek der aarde, waarop geregelde vliegdienslen worden onderhouden. In 1917 vermeldde de statistiek 641 vlieg velden in Europa. Dit aantal is sedertdien geslegen, en voor 1930 voorzag men in de Vereenigde Staten 1464 vliegvelden ln andere werelddeelen en landen, zooals Japan, China, Engelsche beaittingen en Fransche koloniën, heeft de luchtvaart eveneens eene belangrijke uitbreiding ge nomen, zoodal men thans het aantal vlieg velden reeds op 4000 mag schatten. In België telt men 1G vliegterreinen 4 burgerlijke vlieghavens te Brussel (Ha ren), Antwerpen (Deurne), Luik (Ans) en Oostende. 3 openbare vliegvelden onder toezicht van den StaatCharleroi (Gosse- lies), St. Hubert en Knocke (Het Zoute) 1 privaat vliegveld te Ilody en 8 militaire vliegvelden te Luik (Bierset-Awans), Tie nen, Diest, KortrijkNijvel, Beverloo, Brasschaet en Elsenbom, terwijl het vliegveld te Haren Evere gedeeltelijk voor burgerlijke en militaire vliegtuigen gebruikt wordt. In Congo, waar nagenoeg 4000 km. luchtlijnen, hetzij meer dan het aantal km. spoorlijnen bestaan, zijn er 12 vlieg velden en 77 hulplerreineu. tMHUMXUJ (bij de Post) GAZET VAN POPERINGHE POSTCHÏCKRKKKNING leder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo- gelijk tegen den W Donderdag noen. 48456 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post) SS»®»»iSSS» v.v. -vWWWW- iGENADIGE PRIJZEN.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1