TIENDE JAAR Nr 13 ZONDAG 30 MAART 1930. Morlogerij Dit Nijverheidsblad voor Popering'he en omstreken verschijnt wekelijks. --yx Drinkt CHASS Bier 25 centiemen hel nummer Gebr. DUPONT De Vlootconferentie te Londen Voor de Belgen in frankrijk UupitAlem OPGEPAST VOOR DE RUPSER Zelfs 'STHMA. MBUSmOOP De Belgische Openbare Schuld Middenstandsbelangen De Crisis neemt toe Openbare Zitting van den Gemeenteraad Bureelcjerief Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van Prachtpapier in doozen. Goudsmederij ALLERHANDE Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 Abonnementen Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. Men» ah«ms»ee?t op alle Belgisofee Postkantoren Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Een moeilijk vraagstuk De teiugkeer Yan den h. Briand Ie Pa rijs bewijst, dat de Fransche regeering besloten heeft, geen actief aandeel meer te nemen aan de vlootconferentie zoolang de huidige toestand onveranderd blijft. Geen datum is tot dusver vastgesteld voor den terugkeer van de heeren Briand of Tardieu naar Londen. L)e Fransche regee ring is van oordeel, dat het aan de uit- noodigende mogendheden, namelijk Enge land en Amerika staat, om thans het ini tialief te nemen. Hoewel zij vast ervan overtuigd is, dat in den huidigen toestand niets meer gedaan kan worden, is de Fransche régeering van meening, dat de conferentie nog zou kunnen leiden tot eeD technische overeenkomst, waarna de po litieke kwesties zouden worden overgela ten aan Geneve. Een dergelijke overeen komst kan eventueel nog omvallen de be perking van den duikbootoorlog, de stop zetting van den bouw van slagschepen, en een overeenkomst in zake de methode van vlootbeperkieg. De «Temps» zegt in een officieel inge geven artikel, dat niets ongedaan mag worden om althans een gedeeltelijk ae- coord lot slaüd te brengen, dat te Genève Aan dienen als een basip van verdere on derhandelingen. Een breuk zou tot een nieuwen bewapeningswedslrijd leiden, waarvoor elke mogendheid moet terug deinzen. Naar verluidt hebben ook de heeren Du- mesnil, de minister van Marine, en Pictri, de minister van Koloniën besloten, de I eerstvolgende paar dagen die te Londen werkeloos voorbij zouden gaan, te Parijs te gebruiken voor de afwikkeling van staatszaken, die zich daar voor hen heb ben opgehoopt. Om een totale mislukking te vermijden Verschillende Engelsche dagbladen die de crisis ter vlootconferentie bespreken, gelooven, dat de gedachte van een drie- mogendhedenovereenkomst veld wint. Be- teekenis wordt gehecht aan de lange ge- sprekken, die Mac Donald had met Stim- i son en later met Wakatsoeki, waarbij, naar vernomen wordt een dergelijk ver drag is besproken. Men neemt aan, dal Mac Donald bij zijn bezoek aan koning Georges dezen op de hoogte heeft ge bracht van de jongste ontwikkelingen ter conferentie. Volgens het «Journal» zou Mac Donald, in het verlangen een geheel mislukken der conferentie te vermijden, willen voor stellen een overeenkomst te sluiten, be palend, dat gedurende vijf jaar geen der betrokken mogendheden baar beslaande vloot zal kunnen uitbreiden, bierbij inbe grepen de schepen die reeds in aanbouw zijn en waarvoor de credielen reeds zijo goedgekeurd. Alleen vervangen zou zijn toegestaan. Onze openbare schuld beliep den 1 Januari op 52.305 miljoen, 't zij 1.740 miljoen min dan den 1 Januari 1929. De buitenlandsche schuld bedraagt 27.008 miljoen en de binncnlandsche 24.G37 miljoen. Op kort en middelmatig termijn in er een schuld van 2.304 miljoeD, te weten 709 miljoen bons op 10 jaar uitge geven in 1922 45 miljoen bons op 10 jaar voor de intrekking der marken in de kantons Eupen en Malmedy en 1.490 miljoen voor de voorschotten der Natio nale Bank uit hoofde van de intrekking der marken in België. Op min dan een jaar vervaldag heeft België eene schuld uit te koeren van 303 miljoen, waarvan 27i miljoen voor de dodatie der strijders. Thans men te Brussel onderzoekt welke verbeteringen aan ons belastingstelsel kunnen toegebracht worden, houdt de Kamer voor Ambachten en Neringen er aan, met aandrang, de wenschen van de Middenstanders in herinnering te brengen Deze zijn hoofdzakelijk le) dat aan de handelsdrijvenden of in dustriëlen middenstander als toekenning van loon voor den gepresteerden arbeid van hem en zijn vrouw een minimum zou bepaald worden, dat evenals het loon van den werknemer niet kan belast worden met de opcentiemen van de provincie of van de gemeente. 2«) dat de belasting op het aangewend kapitaal, bij Middenstanders, t. t. z. bij handelaars en nijveraars die met eigene kapitaal eene zaak uitbaten, waar ze zelf aan medewerken, zou vervangen worden door de gewone bedrijfsbelasting. 3e) dat de met het zegel gelijkgestelde taksen zouden vereenvoudigd worden, door de algemeene uitbreiding van de for faitaire taxatie aaa de bron. 4«) dat de thans bestaande algemeene verplichting om boven een bedrag van 30 Fr. factuur af te leveren, zou wegvallen, en dat de faktuurlaks, -overigens gemak kelijk te vereenvoudigen- enkel maar van toepassing zou zijajqidian-vrijwillig een fakluur afgeleverd wordt, zonder dal evenwel hieruit, ontduiking van over dracht- of luxetaks zou uit voortspruiten. Wij doen een beroep op alle gekoze nen uil Kamer en Senaat om deze wen schen te stemmen, en wij dringen aan bij alle Middenstandsorganisaties, opdat zij onverwijld de Begeering en onze Verte genwoordigers zouden verzoeken deze wenschen te verwezenlijken. Men weet dat de kweslie der sociale verzekeringen van groot belang is voor de Belgische werklieden en bs'dienden die in Frankrijk verblijven en omgekeerd ook voor de Franschen in België, dit wegens een akkoord dat tusschen de twee lan den gesloten is. Het wetsontwerp dat thans in den Franschen Senaat besproken wordt, wijzigt zekere schikkingen die door de Kamer aangenomen werden, doch welke overigens t akkoord is over de noo- dige terechtwijzing. Men mag dus de teksten als aangeno men beschouwen. Zekere dezer teksten* beoogden de vreemde werklieden, want deze ontsnappen niet aan de verplichting der wel. Doch ze zouden ook van ver scheidene voordeelen genieten. De FraiD sche en Belgische ministers van Arbeid hebben over deze kwestie vroeger her haaldelijk besprekingen gehouden, welke nu hun weerklank hebben gevonden in de wet, Damelijk in de paragrafen 4 en 5, welke thans door den Franschen Senaat komen aangenomen te worden. In paragraaf van bedoelde wet wordt gezegd De vreemde bezoldigden die se dert minstens 3 maand hunne werkelijke en bestendige verblijfplaats hebben in Frankrijk, worden als Fransche bezoldig den beschouwd, doch zij zullen niet ge nieten van de vergunningen eu de pensi- oenfrakties, die in de wet, voor de Fran sche arbeiders voorzien zijn. Paragraaf 5 luidtDe vreemde bezol digden die hunne verbijfplaats hebben in den vreemde, doch die bestendig in Fran krijk werken, zullen génieten van de gun sten, in paragraaf 4 voorzien, indien er daarover met bun land een overeenkomst gesloten is. België is natuurlijk 'takkoord met de ze wederzijdscho verstandhouding, zoo als de onderlinge betrekkingen met de mutualiteit«a der Belgen ia Frankrijk. Uitgkvers-Ei&knaars Gobnoetfers DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Aankondigingen 0.75 fr. de regel. 0.65 fr. Op 1* en 2" bladzijde Op 3' en 4' met minimum van 3 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. Ju weelhand ei Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN In fiond, Xllvtr, Klokef PABRUREN in Goud, Diamant. Yperstraat, 2 Poperinghe. Onze Aardappeluitvoer Uitvoertaksen In de Kamer is er verzet opgegaan te gen de hooge tolrechten welke Frankrijk en Duitschland leggen op onzen aardap- peluitvoer. Ziehier de tolrechten gevestigd op de Belgische aardappelen bij den invoer in Frankrijk en Duitschland Frankrijk Aardappelen versch inge voerd Van 1 Maart tot 31 Mei inbegre pen, 21 Fransche frank voor 100 kg. gedurende de overige perioden 0 Fran sche frank voor 100 kg. Duitschland Versche aardappelen, geoogst vóór 1 December van het voor gaande jaar (met getuigschrift vaststel lende dat zij geoogst werden voor 1 De cember) Gedurende de periode van 15 Februari tot 15 April 1 mark voor 100 kg. gedurende de periode van 15 April tot 31 Juli, 1.50 m., voor 100 kg. ge durende de periode van 1 Augustus tot 31 Augustus,-. 4 mark voor 100 kg. ge durende de periode van 1 September tot 14 Februari, 2 mark voor 100 kg. ge durende de periode van 15 Februari tot 31 Maart, 4 mark voor 100 kg. Onze uitvoer onderging er de gevolgen van. Als afzetgebied van onze aardappelen komen bijzonder Frankrijk en Duitsch land in aanmerking. Hier stuiten wij nogmaals op het protektionnisin dezer landen. Ds Suikerbestaijverheid ia Iglgis Voor het afgeloopen jaar werd een to taal van 84,000 ton suikerbeeten in Bel gië ingevoerd, vooral voortkomende uit Holland, en waarvoor 18,080,000 fr. be taald werd. Voor hetzelfde jaar werd een totaal van 04,043 ton uitgevoerd, voor een bedrag van 13,208,000 fr. Deze uitvoer geschied de vooral naar Frankrijk (61,299 ton) en Holland (2,710 ton). Het verschil tusschen in- en uitvoer was dus slechts iets meer dan 20,000 ton. In 1929 had men in 't land 57,000 ha. suikerbeeten, 't zij 5000 heet. min dan in 1928.- Voor 1930 wordt nagenoeg hel zelfde cijfer voorzien als voor 1928, en sommi gen beweren zelfs dal hel cijfer zal stijgen. De suikerbeet geeft meer opbrengst dan de voederbeet. Er is sprake van 180 fr. per ton voor suikerbeeten van 17% gehalte, terwijl de ton voederbeeten nau welijks de 100 overtreft. Alles doet voorzien dat er in da Lente, die verleden week begon, een buitenge wone overvloed van rupsen zal zijn. In dien men niet van nu af maatregelen treft, is er groot gevaar den fruitoogst te zien vernietigen. De bestrijding dient onverwijld aange vangen met ermede te wachten tot ver der in de Lente wordt het werk moeilij ker en de uilwerking onzeker. Onmiddellijk dienen de fruitaanplantin- gen nauwkeurig onderzocht, de eieren op de schors of in ringskens worden wegge nomen of verbrand. De stammen en dikke takken moeten af- geschrabd worden en met het afschrab sel verbrand. Sommige rupsen die reeds ontloken zijn, overwinteren in beurzen deze moet men afsnijden en ook zorgvuldig verbran den. Er valt nog aan te stippen dat de rup senwering (verdelging der eieren en der rupsen) VERPLICHTEND is. Aan de be voegde machten werden onderrichtingen gegeven om de verordeningen te doen toe passen. Een paar gevallen om toe te lichten hoe de crisis in de zaken toeneemt. Een be ker/de firma die vooral kachels maakt, heeft zich verplicht gevoeld 100 werklie den op 150 af te danken. In een groote stoomzagerij heeft de meester zich met zijn werklieden verslaan om den Maan- en Zaterdag niet te werken ten einde een noodwendig afdanken van werkvolk te verhinderen. Wisselagenten en bankhui zen danken steeds volk af. Hoe zal dit eindigen als men bedenkt dat de salaris sen reeds voor de crisis geen gelijken tred hielden met deze in 1914 en zelfs niet met deze in 1919. Een plakkerbaas iu Holland zegt men stukadoor kloeg dat hij bijna geen werk meer had voor zijn gasten, die hij nog kon bezigen aan goedkoope woningen Ee» s die woningen voltooid, zou hij die mc'schen moeten afdanken. Hetzelfde voor de smeden, timmerlieden, glazen makers, kortom alle ambachtslieden die van de bouwnijverheid moeten leven. Iiilusschen leest men dat de belastin gen millioenen meer opgebracht hebben dan in hetzelfde tijdperk van 't vorig jaar. Het is hoog tijd dat de regeering ingrijpe om hare belofte vooreen milliard en half belastingen te niet te doen, t® houden. Eerst wordt dé middenstand, d l. de be dienden en ambachtslieden getroffen. Men hoort niet dat zij een kamerlid ver zocht hebben een interpellatie over hun toestand in te dienen. De laudbouwers zitten ook reeds gene pen. Zij ook verzuimen hun gekozenen t® pramen om te interpelleeren. Maar dan komt de beurt aan de werk lieden. Dezen zullen niet onverschillig zijn eu men zal wel muziek in de Kamer hoo- ren. Zij weten zich te verdedigen. Nu le ven zij nog op hun vet, maar als eens dit vet zal verteerd zijn, zullen zij de stem verheffen. Dit is menschelijk. Wie kan hun ongelijk geven Men dient den toestand in zijn werke lijkheid en waarheid te beschouwen. Hand afgesneden Een jong meisje, werkzaam in eene fa briek te Londen, werd over eenige weken het slachtoffer van een ongeluk, waarbij man haar de rechlerhand moest afzetten. Het meisje kreeg daarvoor, door het ge rechtshof, eene schadevergoeding van 1,572 pond sterling, wat ongeveer de som maakt van 285,000 frauk. BELANGRIJK RERÏCÏIT Als andere middelen niet ge holpen hebben Uw Asthma- aanvallen minder benauwd en minder veelvuldig te maken, wend U dan in vertrouwen tot het middel, waarop nog nooit tevergeefs een beroep is gedaan bij ziekten der luchtwegen AKKER'S Redder der Longen De Toeziener der Douanen en Accijnzen alhier brengt ter kennis van het publiek dat eene bestuurlijke verordening het ge bruik der geviseerde-geleiaangifte 152B (pass&vant) voor het verkeer van vee in den voorbehouden tolomtrek als ver plichtend oplegt. Dit bescheid bevat, wanneer het goed ingevuld is, alle wenschelijke inlichtin gen met het oog op eene gemakkelijke identifieering der erop vermelde dieren De volstrekte vereischte inlichtingen zijn 1) Soort van Vee 2) Gewioht in kilos (in volle letters) 3) Ouderdom (jaren-maanden) 4) Kleur van het haar a) der huid b) van den kop c) der ooren d) der pooten e) van den staart 5) Afstand tusschen de hoorens of de toppunten (centimeters) 6) Bijzondere kenteekens. Ilij vestigt de aandacht van de belang hebbenden op hel feit dat dit formulier 152B nooit werd afgeschaft, en verwit tigt dezen dat met ingang 1 April aan staande geen andere geleiaangiften voor vee nog zullen geldig gemaakt worden. Alwie verlangt zich teleurstellingen en nuttelooze voetstappen te vermijden zal zich dus op voorhand formulieren 152B aanschaffen. Deze formulieren I52B zijn in den han del te verkrijgen. Dépot D. GRUWEZ, Crombeke STAD POPERINGHE. van Vrijdag 28 Maart 1930. Aanslaande week geven wij hel volle dig verslag. De bevolking der wereld Terwijl in 1920 op de aarde een mil jard 811 miljoen 12 duizend menschen woonden, met een bevolkingsdichtheid van 12.4 per vierkanten kilometer, is in 1928 het bevolkingscijfer gestegen tot een miljard 930 miljoen 507 duizend,met een bevolkingsdichtheid van 13.3. Het agentschap La Becentissima meldt, dat het bevolkingscijfer van Euro pa is gestegen van 450 miljoen tot 478, dat van Afrika van 132 tot 140, dat van Noord- en Zuid-Amerika van 210 tot 239 dat van Azie van een miljard 12 miljoen tot een miljard 70 miljoen, dat van Australië van 7 miljoen 615 duizend tot 9 miljoen 300 duizend. In het begin van deze eeuw werd de bevolking der aarde geschat op een mil jard 000 miljoen in nog geen dertig jaar is dus de bevolking der aarde, on danks den oorlog, met ongeveer 350 mil joen menschen vermeerderd, aldus de <Osservatore Romano». Wielrijder doodgereden te Roebaaia De beenhouwer Sylvère Quintin, oud 35 jaar, wonende te Croix, Fransch-Noor- den, kwam Dinsdag pei veslo op den Nou veau Boulevard gereden te Roebaais. Op aeker oogenblik werd hij gègrepen door een tram, komende uit de richting van Boebaais-Stad. Hij werd 17 m. ver weg geslingerd en bskwam een schedelbreuk. Naar het gasthuis der Fraternité overge bracht is hij er een weinig later overle den. Het slachtoffer laat een weduwe en een dochter na. Motorijder gedood M. Maurice Williame, van Momigries, kwam Zondag avond, rond 0 ure, per moto door de gemeente Chimay gereden. Bij een draai sloeg de motocyclet van de baan en kwam op een elektriekp&al te recht. M. Williame werd op den slag ge dood. Zijn vriend, die op het achterzadel van den moto zat, was ongedeerd. Het slachtoffer, 30 jaar oud, laat eene wedu we en vier minderjarige kinderen na. Auto-ongeluk nabij Boulogne Zondag namiddag rond 5 ure, is op de baan van Boulogne, te Pont-a-Briques, een geweldige bolsing ontstaan tusschen den auto van M. Gambier, 32 jaar oud, en dezen van M. Samuel. M. Gambier was vergezeld door zijn vrouw G. Gras, 27 jaar, hunne 2 dochtertjes, 4 en 3 jaar en van zijne schoonmoeder, Mad. Gras, 52 jaar. De bewoners uit de naburige huizen, kwamen op het gerucht buiten en snelden de slachtoffers ter hulp. M. Jos. Gambier werd de schedel gebroken. Jn eene naburige kliniek beeft hij de schedel boring ondergaan. Zijn toestand is hope loos. De andere inzittenden werden min erg gekwest. M. Samuel was ongedeerd. Schrikkelijk ongeval te Lens Een Belgisch-Fransche Maatschappij bouwt te Lens een fabriek. Het grof werk is voltooid en de metsers bouwden de ovens voor het bakken van karreelen. Plotselings stortte een dezer ovens in. De me'sersen hun helpers werden onder de puinen bedoDen. Op den slag der instor ting en het gekerm der slachtoffers kwa men de andere werklieden toegesneld.De hoofden der slachtoffers alleen slaken boven den puinhoop uit. Het kostte veel moeite om de ongelukkigen uit hun ne- teligen toestand te halen. Een bijgeroe pen geneesheer diende hun de eerste zor gen toe. De ergst gekwetsten werden per auto naar tiun woning overgebracht. De ande ren werden ter plaats verzorgd. POPERINGHE (bij de Post) Pope rittghe. «ÖfSSSJT. De naamlooss ingezonden artikels worden geweigerd. POSTCHKCKRKKKNINO Nr 48458 T«l. 180 Ieder medewerker Het blad staat ter blijft verantwoor- beschikking van al deiijk voor zijne wie het goed meant met het algemeen nut an belang. voor bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Persoonlijkheden nemen we niet op. mmmmm bij (bij de Post) i'iï y" k i y All.'. Apotheken. Per flench ..'J ft. 14.30, fr. 2-150 en fr.39.50. 1 Punt. Goedkeuring over het verslag der laatste zitting. 2 Punt Aanvraag door de Com missie van Openbaren Onderstand voor het bouwen eener nieuive ziekenzaal in het Burgerlijk Gasthuis. 3 Punt Kohier van lasten en voor waarden voor de openbare verpachting der goederen van de Kerkfabriek van O. L. Vrouw. 4 Punt Aanvraag door de Kerk fabriek van St. dan om de toelating te bekomen tot verkoop uit ter hand uan een partij t-s -bgelegen te Elverdinge. 5 Punt Aanvraag eener Stadstoe- ge door het Nationaal Woningfonds van België. G Punt Vernieuwing van het kon trast van aanneming der volgende la gere Scholen Meisjesscholen der Zu sters Penitenten, Benedictineft, en Pau- linen in stad, de gemengde scholen der Zusiers van den Brabant en St. Jan ter Biezen. 7 Punt Vernieuwing der over eenkomst betrekkelijk de bescherming van het Bisschoppelijk Go!Kg ie. 8 Punt Consolidatie der vlottende leeningenaangegaan met het Gemeen tekrediet van België. O Punt Motie te sturen aan den Minister van Landbouw en de Voor sit ters van Kamer en Senaat., betrekkelijk de inkomrechten op de vreemde hop en het uitroeien der mannelijke hoppe- planten. 10 Punt Mededeellngen

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1