TIENDE JA All ZONDAG W APRIL 1930. I Horlogen] Bui tenia nd HandeSsfoor Yperg *25 centiemen hel nummer Dit Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Bureelcjerief Nr 16 'Het bolsjewisme in de Koloniën G.DapMt&ZMi Drinkt "MAS-CAR" kier Winkeliers en Voortverkoopers, Jus. De liynck-Battheu Y P B R Prachtpapier f Gebr. DUPOHT De nieuwe pasmunt Voor de Oud-Strijders Verwoeste Gewesten De Crisis Aan de Oud-Strijders Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van in doozen. ALLKRHANDE Drukwerken te verkrijgen bij Yperstraat, 2 ËPope ringhe. Goudsmederij Juweelhandei Monters Lip Roskopff - Patent') Statie-Monters. 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika M®a «boiaiaee.H alia Belgische Peathataftorsn Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. De nacimlooze ingezonden artikeh worden geweiaerd. wmm. 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 tr. 30.00 fr. misser?. Men heeft kunnen lezen dat communis- UiT&EvsRs-EieawAARs Gebroeders DUPÖMT Yperstraat, 2, POPERINGHE. POSTCBKCKRKKKNING Nr 48469 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed maent met het algemeeB nut en belang. tijd dat men zich ernstig bezig houdt met dien knoeiboel. De minister van koloniën en de gouverneur-generaal van Congo zijn voldoende gewapend om de noodige tische onlusten ontstaan zijn te Brazza- maatregelen te nemen. vrilln ISJoot» haf haal hanff HA iiVsincnho ville. Naar het heel heeft de Fransche overheid dit oproer kunnen dempen. Op nieuw is het gebleken dat Moscou er de hand in had om de inboorlingen op te sto ken. Die onlusten hebben ook een weer- fgalm gehad te Kinshassa, in de wijk der inboorlingen waar een 30.000 tal negers Ihuizen. Men kan denken hoe gevaarlijk zulke agglomeratie van zwarten kan wor den voor de hoofdstad van oDze koloüie, als die deeg met communistischen geest vermengd is. Aan waarschuwingen heeft het niet ontbroken. De methodische propa ganda die uitgaat van Moscou, heeft voor gevolg gehad dat te Brussel voor enkele j jaren een congres plaats had in het Eg- imondpaleis en een jaar later in 't Vlaam&ch IHuis, waar maatregelen beraamd werden lom het communistisch zaad in alle kolo- Iniën rond te strooien. Men weze dus niet Iverwonderd dat het gist in Fransch en Belgisch Congo, in Engelsch en Neder- landsch-Indië. Men is er eilaas veel te slap geweest en men is dus vol onrust over de gevolgen van die bolsjewistische propaganda. In onze koloniale wereld volgt men niet van dichtbij de ontwikkeling van die on- Tlerduimsche werking welke niet geloca- liseerd is te Leopold ville, maar zich laat gevoelen in alle middenpunten waar zwar tte arbeiders bijeen zijn. Dit is dan ook het geval in de kopermijnen van Katanga en ook te Stanleyville. Men kan hier niet spreken van zelfbe stuur, wanneer zelfs in Nederlandsch-In- dië geen iDlandsch volk bestaat. Ginder treft men net als in onze kolonie enkel verschillende rassen aan, die ook ver schillende eerediensten bezitten en talen sprekeD, terwijl het peil van de bescha ming laag bij den grond staat. Het is bekend dat Moscou een rooden vloedgolf over de ganscbe wereld wil laten stroomen. Niet alleen Engelsch-Indië maar llndonesië is zeer bedreigd. De «Gorres- (pondance Internationale» een hetzblad van Moscou bracht onder de somberste kleuren het lot der revolutionnairen die naar Nieuw-Guinea gedeporteerd worden Dit blad wijst tevens op de toestanden in Indië en maakt de Hollanders uit voor barbaren en wreedaards, die de inland- sche bevolking doen uithongeren. Nederlandsch Indië loopt dus gevaar teens eene revolutie te zien uilbarsten. [Daar hetzelfde gevaar ook in Fransch Ic- ido-China, namelijk in Annam bestaat, is liet niet te verwonderen, dat de gouver neurs van de Fransche en Nederlandsche bezittingen verleden jaar elkander te Bata- Svia ontmoet hebben om overleg te plegen. lOverigens bestaat over die propagande 'een nauwkeurige geschiedenis van de hand van Petrus Blumberger, ambtenaar aan 't Ilollandsch ministerie van koloniën. Als men dit boek doorbladerd lieeft, vraagt men zich af of de Gerretsons en andere Groot-Nederlanders, die in Vlaan deren de activisten met raad en daad steu- |cen, niet stapelgek zijn. Zij doen bij ons Ivat de Russische communisten in Neder landsch Indië aan het verrichten zijn. De Idag breekt wel aan dat loontje om zijn boontje komt. Te Brussel heeft men ver bomen dat nevens de loutere communis tische werkiog ook een Vlaamsch activis tisch geknoei in Congo bestaat. Onze ko lonie telt eenige blanken die het Vlaamsch activisme naar de kolonie willen expor teeren en zich voorloopig verschuilen achter een Vlaamsch dagblad, welk aan sekere Belgen kosteloos gestuurd wordt, ten weet dat Moscou ook het Vlaamsch ïxlremisme steunt sedert de communisti sche vergadering in het Vlaamsch Huis e Brussel, waar o m. een bekend Ant- werpsohe activist aanwezig was. Het is Het is ook wenschelijk dat onze Re- geering zich zou verstaan met die van Frankrijk, Portugal en Engeland om een eenig front tegen het bolsjewisme in Mid den-Afrika te maken, zooals de Fransche en Nederlandsche regeeringen zich ver staan hebben met het oog op de bolsje wistische propagande in de Fransche eD Nederlandsche bezittingen van het verre Oosten. Rien ne sert de courir, il faut parler a point. si» De frontstreeprente De wet van 25 Augustus 1919 verleent een eersten frontstreep aan al de solda ten die vóór 28 September 1918 tot het veldleger behoorden, omdat zij, al was het ook maar één dag, aan het bevrij- dingsoffensief hebben deelgenomen. Toen de wet van 25 Augustus 1919 ge stemd werd, lag dat laatst offensief versch in ieders geheugen en het was daarom zeer natuurlijk, den soldaten die aan dat bevrijdingsoffensief deelDameü de gunst der eerste frontstreep en de daaraan verbonden rente te verleenen. Ruim tien jaar nadien, blijkt helechter duidelijker dat de soldaten van Luik, Na men en Antwerpen, in 1914, niet minder verdienstelijk waren, dan de strijders die deel namen aan het bevrijdingsoffensief. De aandacht werd er immers op inge roepen dat de verdedigers van Luik, Na men en Antwerpen, deze van den Yser waard zijn. Zij werden dikwijls geslacht offerd om het «gros» van het leger te redden, den aftocht te dekken, den op tocht van den vijand te stremmen. Daarom is er in de Kamer een wets voorstel ingediend, voor doel hebbende de verdedigers van Luik, Antwerpen en Namen voor de eerste frontstreep op ge lijken voet te stellen met de oudstrijders van den Yser. Voor de Oud-Strijders-Kinderen De wet van 1 Juni 1919 besloot een spaarboekje van 100 frank te verleenen aan elk kind van onae oud-strijders. Id 1919 bad de som van 100 frank nog een waarde van zekere beteekenis. Doch, nu in 1930 en ca de stabilisatie is de waar de van die 100 frank onbeduidend en volstrekt niet meer in overeenstemming met den wil van den wetgever. Pasgeleden werden de frontstreeprente de vergoeding verbonden aan nationale orden,aangepast en vermenigvuldigd met 5. Met reden wordt gezegd dat, door de waardevermindering onzer munt, de vastgestelde vergoedingen niet meer be antwoorden aan den wil van den wetge ver. De tegemoetkoming van 100 fr. onder vorm van een onaantastbaar spaarboekje aan de kinderen van oud-strijders, werd toegekend door dezelfde wet die ook bet famiüeaandeel van 300 fr. en frontstreep- rente in het leven riep. En indien op dit oogenblik de front- streeprenle reeds aangepast werd, dan kan er geen enkele omstandigheid van welken aard zich ook verzetten tegen de perekwatie der spaarboekjes. Daarom is in de Kamer een wetsvoor stel ingediend, luidende Artikel 1. - Het spaarboekje van 100 frank, voorzien bij art. 15 der wet van 1 Juni 1919, wordt vanaf 1 Januari 1930 gebracht op 500 frank. Art. 2. - De verhooging voorzien door vorig artikel is toepasselijk op al de spaarboekjes die op 1 Januari 1930 be staan of nadien opgemaakt worden. Vijffrankbriefjes en stukken van 5 fr. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend strekkend tot oprichting van een Muntfonds. Wat is het doel van dit wetsontwerp Baron Houtart, onze Kanselier der Schat kist, zegt het in de Memorie van toelich ting «Het thans aanhandig gemaakte wets ontwerp is enkel bedoeld een overgangs maatregel te zijn tot verhelpen van de blijkbaar te groot geworden schaarschte van kleinmuntomloop, die een gevolg is van de bij het besluit van 1926 daaraan gestelde grens. Het inzicht bestaat deze grens uit te zetten van 750 tot 1.200 mil joen fr. «De biljetten van 20 en 5 fr. van het type «Nationale Bank-Thesaurie» zouden voorloopig, met onvergroolen omloop, behouden blijven, doch eene proef zou ter- zelfdertijd worden genomen met een vijf- frankspenning uit nikkel of uit eeDig an dere soortgelijke legeering van een goed gehalte, welke model het midden houden zou tusschen het huidige 2-frank,- en het vroegere 5-frankstuk, wat aan zulke munt een groote mate van bruikbaarheid verlee nen zou. De achtbare minister verdedigt zijn voorstel met redenen die wij gemakkelijk kunnen bijtreden zoowel om redenen van bezuiniging als ter wille van de hygië ne is toch het invoeren van 5-franksluk- ken aan te bevelen. Wie onzer heeft al niet 5-frankbiljelten ontvangen, zoo vreeselijk vuil, dat ze niet met eene tang aan te pakken zijn en die minstens door duizend handen zijn gegaan eer ze in de uwe kwamen. Alle oogenblik- ken moeten er dus nieuwe gedrukt worden Nikkelen munt brengt om zeggens gee- ne onderhoudsuitgaven mede, terwijl bij papiergeld dergelijke kosten vrij aanzien lijk zijn waarbij nog komt dat eerstge noemde munt zich rein handhaaft in het gebruik van de andere integendeel weten wij allen uit dagelijksche ondervinding hoe, ondanks een gestadig en kostelijk vernieuwen, zij er maar al te vaak onzin delijk uitziet. De Regeering is voornemens een eerste aanmunting te doen van 100 miljoen fr.; b.oven dat bedrag zou echter kunnen ge gaan, bij geval en tot zoover de behoefte daartoe zou ingezien zijn,waarbij dan ver der ook in acht zal genomen worden dat de uiterste grens voor den geheelen om loop is gesteld op 1.200 miljoen fr. Wij zouden dus beschikken over 1200 miljoen biljetten en stukken van 5 cn 20 fr., en voor 200 miljoen stukken van 50 centiemen, 1 en 2 fr., totaal 1400 miljoen. Het plan der Regeering is de middelen, aldus aan de circulatie ontleend, aan zul ke regeling te onderwerpen dat, terwijl tevens tot verdere financieele saneering worde bijgedragen, de munt volkomen gezond en stabiel worde gemaakt, met te bewerken dat hare waarde niet meer op ingebeelde, doch op werkelijk vaste gron den zou zijn gevestigd Indien het haar toeschijnt dat het gunstig oogenblik tot invoeren van definitieve munt-types niet gekomen is, toch vraagt zij aan het Par lement eene onwankelbare goudbasis te willen vastellen, waarop de voor rekening van den Staat circuleerende munt voor taan zal zijn gevestigd. Aan dat voornemen gevolg te geven is wat bedoeld wordt met het oprichten van het muntfonds. Aan dit Fonds zou de gan- sche opbrengst worden toegekend van de uitgiften van kleinmunt, zegge dus zooals daareven aangetoond, een kapitaal groot 1.400 miljoen fr. Door middel van de proeven, die de re geering door het uitgeven van metalen LEENING DER Leening 4 t. h. 1921 TREKKING VAN 14 APRIL Dinsdagmorgen ten 40 uur heeft in de Nationale Bank te Brussel de 75* trekking plaats gehad der leening van de Verwoeste Gewesten 4t. h. 1921. Serie 195.779 nr 15 wint het lot van één miljoen frank. De andere nummers van deze serie zijn uitbelaalbaar met 250 fr. Het Zomeruur in de verschillende landes aawmv Meest al de naties hebben voor het ge mak der wederlandsche betrekkingen hun uurregeling vastgesteld volgens den meri diaan van Greenwich in Europa heeft Holland alleen den meridiaan van Amster dam behouden, die 20 minuten verschilt met dien van Greenwich. Het Zomeruur wordt toegepast in de volgende landen Engeland en Ierland, België en Groot- Hertogdom Luxemburg, van den derden Zaterdag van April tot den eersten Zater dag van October; Frankrijk, Algerië en Monaco, van den laatsten Zaterdag van Maart tot den eersten Zaterdag van Octo ber (datums welke kunnen gewijzigd wor den na verstandhouding met de naburige landen)Spanje, Marokko, Kanari-eilan- den, Portugal, Gibraltar, van begin April lot begin October (zelfde aanmerking); Holland, van half-Mei tot half-September; Canada, van 4 Mei tot einde September Vereenigde-Staten, van einde April tot einde September (veranderlijk volgens de Staten); Chili, van 4 September tot 4 April; Nieuw-Zeeland, van den eersten Zondag van November tot den eersten Zondag van Maart (veranderlijk); Engelsch Hon duras, 30 minuien vooruit van 4 October Tot half FebruariGouden Kust, 20 minu ten vooruit van 4 September tol 1 Januari munten van verschillende categoriën zal nemen, zal zij het tijdperk kunnen vast stellen waarin deze munten eventueel vol ledig de plaats van de huidige kleine bil jetten zullen kunnen innemen. De uitgifte van een metalen munt van 40 fr.die drin gend in de nijveiheidskringen wordt ge vraagd, wordt inzonderheid thans nauw keurig onderzocht. Van belang is nog het volgende nieuwe wetsvoorstel, omdat het de nikkelstukken van 5 en 10 o. betreft Onze muntwerkplaatsen werden er toe gebracht het fabriceeren van pasmunt in cupro nikkel van 10 en 5 c. te schorsen, omdat de koslprijs met inbegrip van de kosten van fabricage der muntplaatjes en van verdere aanmunting, het bedrag der nominale waarde thans overschrijdt. Deze abnormale toestand is het gevolg van het stijgrn van de loonen en van den prijs der mttalen, stijging die met de waardever mindering van den frank in nauw ver band staat. Ten einde aan de zoo talrijke als drin gende vragen naar pasmunt te voldoen, wordt het noodzakelijk tot nieuwe aan munting over te gaan. De Muntkommissie heeft het advies uit gebracht dat een nieuwe legeering, die aan de stukken hetzelfde uitzicht en ge wicht zou behouden, dient aangewend. Wij krijgen dus eerlang stukken die waarlijk 5 en 10 centiemen in metaal waard zijn, terwijl de huidige méér waard zijn, waarbij de Staat alleen geld ver liest en wij toch niets méér in onzen zak hebben. De winst zou overigens te klein zijn om ze met het doel er geld mee te ver dienen achter te houden. Ziedaar zoo wat de voornaamste bepa lingen van de voorgenomen munthervor ming. Aankondigingen Op 1' en 2' bladzijde 0.75 tr. de regel. Op 3" en 4* 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn vooraf te betalen. HIWHHHI Regulateurs Pendules Wekkers KETTINGEN Ia fiovi, XSIvar, Hleker PARRLREN in Goud, Diamant Yperstraat, 2 Poperinghe. Eenige berichten over de crisis te Brus sel. Een firma, die premies aan den han del verschaft, om aan de klanten uitge deeld te worden, telt nog tien werklieden van de 50 die zij rond Nieuwjaar bezigde. De bureeljuffers zijn op twee geslonken. Een groot magazijn had 250 magazijn- juffers en mannelijke bedienden afge dankt, van dit getal zijn er 450 terugge keerd op voorwaarde dat zij er in toe stemden dat hun loon verminderde. De menschen hebben nog liever iets dan niets. De bouwmaterialen blijven dalen, maar weinig wordt er nog gebouwd. Er wordt minder brood geeten, zeggen de bakkers. Misschien worden geen boter hammen meer weggegooid zooals meB dit in sommige volksstraten zag. Vroeger was geen metser, plakker of dekker te krijgen. Nu wel. Als men een werkje uit te voeren heeft, laat de metser zich niet meer pramen. Men voorziet reeds dat de huismoeders die het kunnen betalen, opnieuw meiden zullen kunnen hebben. Op den buiten, vooral in de textielnijverheid, worden meisjes afgedankt. De crisis voelt men niet in de cinemas. Sommigen worden steeds door het pu bliek belegerd. De beurs herneemt wat, dank, zegt men, aan de maatregelen die de regeering met het oog op de exploitation en den han- lel in Congo genomen heeft. Zal dit du ren Aanzienlijke verliezen zijn hier geleden geweest. Men verzekerde dat iemand, die nog niet lang overleden is, voor zijn part 30 miljoen had verloren. Waar is al dat verloren geld heen Id wiens zakken is het geborgen Men kan niet genoeg voorzichtig zijn. Speculeeren is een spel en de Beurs heeft Qooil een goede faam gehad. Intusschen dalen hier de prijzen dei huizen. Wekelijks wordt een groot aantal van de te koop gestelde woningen inge trokken. De daling zou reeds 40% bedra gen en dit is maar een begin beweren de deskundigen, die een crisis in de bouw nijverheid t n de huizen voorspellen, hoe wel het hun persoonlijk belang niet is al dus te profeteeren. De duizenden appartementen die te huur zijn, liefst gemeubeld, blijven onbe trokken en de kleine affichen verkleuren in het licht. Er is, zoo hooger gezegd, geen gang in den verkoop van de huizen. De notarissen klagen, de bedienden kla gen, de kleinhandel klaagt omdat de groo te magazijnen hun prijzen afslaan en de boer klaagt, niet zonder reden. Ziedaar een kleiR overzicht dat niet aan genaam is om lezen, maar de waarheid is nooit aangenaam. Zijne Majesteit de Koning zal al de oudstrijders, gegroepeerd per regimenten en diensten, zooals zij hel waren op het front, in oogenschouw nemen op Zondag 20 Juli 4930. De oudmililairen van den veldtocht 1944-4918, die verlangen bij een eenige en plechtige gelegenheid den grooten Bevelhebber weer te zien die hen heeft aangevoerd, en de strijdmakkers van wie zij een zoo sterke herinnering hebben be waard, kunnen zich aansluiten bij de Ver broedering van hun regiment welke hun ten gepasten tijde de oproering en ver- eischte inlichtingen zullen sturen. Er zal een aanvraag om kosteloos vervoer inge diend worden. Zij die nog geen deel uitmaken van een Verbroedering, dienen hun naam, voor namen, adres, en regiment, ten spoedigste aan de Vereeniging der Verbroederingen van het Veldleger 446, Adolf Max-laan te Brussel te laten geworden, die het noodige zal doen. Werkman geëlektrokuteerd De elektriekwerker Arthur Legros, 23 jaar oud, die te Neuville-sur-escaut in ee ne elektriekkabien aan den arbeid was, heeft bij ongeluk eene strooming aange raakt van 5000 volts. Hij liep hevige brand wonden op aan den rechterarm en aan het gelaat. De ongelukkige zal gedurende 4 maanden werkonbekwaam zijn. Knaap het hoofd vermorzeld De handelaar Jeroom Vanderstraeten, van Hélesmes, was met een autokamionet aardappen komen leveren op het gehucht cilé d'Alsace, te Exaudain. Na de leveriDg zette hij zijn auto terug in gang. Een jon ge Pool, Jozef Kiviakowski, 9 jaar oud, kroop op de voettrede van den auto. Hij hield zich stil tot aan de rue de Stras bourg, waar zijn ouders wonen. Hij wil de er afspringen, doch slecht bekwam het hem. Hij rolde onder den auto en werd het hoofd vermorzeld. Een bijge roepen geneesheer kon nog enkel den dood vaststellen. 4 H? 4^x4 O i A van 17 tot 21 April laat niet na een bezoek te brengen in de lokalen der Staatsmiddelbare School, Mondstraat ME IlCERIEJ\-BONNE TE RIEN- van het Huis 31, Van den Peereboomplaats, 31 bis Tel. 340 Het Huis verkoopt enkel in 't groot $95 21% oti JvhiWi OTBOTtOTMmi Wï sWi imi iWI otrvto i^l inni JWl rW bW aYna 2vi irfïi Wl (bij de Post GAZET VAN POPERINGHE Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. Persoonlijkheden nemen we niet op. bij (bij de Post

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1