Brouwerij MASSCHELEIN ötnbcnlanö REMINGTON BAL ortnieu-ws Drlalrt "MAS-CAR" bier jUyfnpj'gt3ïïd V2H Drinkt "MAS*!#AR" Mm f Drinkt "MAS-CAR" Mer Handelsfoor 1930 Burgers, Neringdoeners, Herbergiers, Louis OSSTYN VERMA KE L Zondag 20 April 1930 mmmm» mmm mm STAD YPER. Donderdag laatst werd de Ypersche Handelsfoor geopend Niettegenstaande hetslechl weder werd deze plechtigheid druk bijgewoond. Hieronder geven wij de rede, uitge sproken bij de opening door heer Julien Tahon Heer BurgmeesterMijne lleeren, De 7® Handelsfoor welke gij zooeven zult openen kentschetst zich door ver scheidene merkwaardigheden Ten eerste de toenemendeb ilangrijkheid dezer jaarlijksche betooging,dit jaar opge luisterd door de deelneming der nijverhe den welke zich hier in de laatste tijden gevestigd hebben. Ten tweede, de wonderbare Photo-Ten- toonstelling die wij ter gelegenheid dei- eeuwfeesten inrichten. Zij toont wat Yper geleden en verloren heeft voor de onaf hankelijkheid van Belgiü. Zij zal aan alle bezoekers een beeld geven van wat er hier nog ontbreekt, wat wij nog moeteD terug bekomen. Ten derde, de handel en nijverheid van Yper doet heden voor de eerste maal hare intrede in de in heropbouw zijnde Laken halle, door onze voorvaderen voor hunne Nijverheid gebouwd, en den drang onzer tentoonstellers was zoo groot, dat wij verplicht werden ons de zware kosten op te leggen om een tweede gedeelte voor- loopig te dekken. Een eerste stap, en niet de laatste, want wij zuilen al onze krach ten inspannen opdat wij weldra met ge heel onze foor d© weder herstelde hallen zullen kunnen bekleeden. En wat schooner vooruitzicht als dit van onze herbouwde lakenhalle de voortbrengselen ten toon te stellen van onze heropbloeiende Weefnij verheid het nieuwe Yper ia zijne pogin gen waardig makende van zijn groot ver leden. De tegenwoordige dagen zullen tellen in de geschiedenis van onze geliefde stad. De Ypersche bevolking herneemt bezit van de praalgebouwen die steeds den roem van Yper maakten het heropenen der Hoofdkerk van St. Maartens, zoo kun stig door den heer Coomans herbouwd eD de eerste betooging van Ypersche bedrij vigheid in dein herstel zijnde hallen. Het zijn feiten die zullen dagteekenen in de geschiedenis van onzen heropbouw. tiet is mij eene aangename plicht het Stadsbestuur te bedanken voor den milden steun aan onze foor verleend, alsook het Ministerie van kunsten en wetenschappen en den Heer Bestuurder D'hondt die ons toelieten de gebouwen der Middelbare school te bezigen. Om reden der toenemende uitbreiding, en onze intrede in de Lakenhalle, hebben wij dit jaar de lokalen der beroepsehool, waar onze foren geboren werden niet be zet, maar de Heer Bouteca is zoo welwil lend geweest zich tot onze betoogiog te voegen met morgen Vrijdag zijne school te laten bezoeken terwijl de leerlingen aan 't werk zullen zijn. In naam van het K@miteit bied ik hem onzen besten dank. Ik bid U, Heer Burgmeester, mijne Hee ran, te willen overgaan tot de opening onzer zevende Handelsfoor. Wij gelooven dat deze Handelsfoor eenen grooten bijval zal genieten, die er zal gaan zal het zich niet beklagen, want daaruit is er voor allen veel te leeren. BEPRSKROWIJK wendt U ter die U de besteen smakelijkste bieren zal beslelLn aau de genadigste prijzen STERK, allerbest bruin bier: 9 fr. de bak van 12 flesschen. GERSTEN, allerbest blond bier 10 fr. de bak van 12 flesschen 10 fr. de bak van 24 kleine flesschen. MAS-CAR, het fijnste speciaal blond 17 fr. de bak van 12 flesschen. -15 fr. de bak van 24 kleine flesschen. CHRISTMAS, Scotch Type 24 fr. de bak van 24 kleine flesschen. Dezelfde bieren kunnen IJ besteld worden in presvaten van 100 en 50 1,ler' aan STERK 0.85 fr. de liter. GERSTEN 1.00 fr. de liter. SPECIAAL MAS GAR 1 50 fr. de liter. LANDBOUWERS Een aangenaam bruin bierkan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bicrhandelaais, voor het leveren van bier in flesschen en presvaten. Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, IXKLLES. Telefoon 468.68 Voorloopige bureelen te Poperinghe, Gasthuisstraat, 36. De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur na middag tot 7 uur 's avonds. Stadsnieuws. Zondag rust. Alle Apotheken open tot middagheden Zondag nanoen alleen M. VANDEPLAS. Maandag 21 April, (2e Paaschdag) M. NOTREDAME. Alle Apotheken zijn gesloten van tot 1 ure, en na 8 ure 's avonds. Daar zijn er nog die aan hoofdpijn Migraine,Rhumatiek,en aan Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Hofcredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozes van 7.00 fr. en van 12.09 frank. Ministerie van Bmnenlandsche Zaken en Volksgezondheid. - Nationale Militie. De in 1911, 1912, 1913 en 1914 geboren jongelingen worden er aan herinnerd dat zij, op straffe van als weerspannigen te worden aanzien, op 31 December van het jaar waarin zij den leeftijd van 19 jaar bereiken, in de wer vingsreserve moeten ingeschreven zijn. Dezen onder hen, die van hun inschrij ving geen bericht ontvangen hebben, moeten bezwaar indienen bij den burge meester van de gemeente waarin zij ver bleven op 1 Maart van het jaar waarin zij den leeftijd van 16 jaar bereikt heb ben of zullen bereiken. Nationale Militie De Belgen, geboren in 1914, die den 15 April 1930 geen bericht zonden ontvangen hebben van hunne inschrijving in de wervingsre serve, moeten zich vóór den 30 APRIL 1930 tot het bestuur der gemeente wen den, waar zij op 1 Maart 1930 in de be volkingsregisters ingeschreven waren. kelkdroppel Het Bestuur van den Melkdroppel laat weten dat de ge wone raadpleging van den Maandag 21 April verzet is op den Dinsdag 22 April, op de gewone uur. Been gebroken Zondag morgen rond 9^ uur kwam Mej. Vandelanotte, 15 jaar oud, wonende aan den Busse- boom, per velo in de Yperstraat, toen zij opeens uitgleed en ten gronde stuikte. De ongelukkige was eea beeu gebroken. Biljartclub Zondag laatst had in het lokaal der Biljarders, bij Remi Dewickere, een prijskamp plaats voor deleden. Er waren 32 spelers De uitslag was 1. Remi Dewickere-Julien Carron 2. Valere Tally-Marcel Papegaey 3. Hector Mahieu-Andre Liebert 4. Hector Gasteleyn-Amand Dewickere 5. Maurice Vasseur-Arthur Claeys De hoogste serie werd gespeeld door Marcel Papegaey met 12 punten. Militie - Lichting 1931 Aan vragen om vervroegde oproeping, uitstel en onbepaald uitstel. VERVROEGDE TERMIJNEN a) Vereroegde oproeping de jongelingen, geboren in 1912 en 1913 mogen vragen om met de klas 1931 op geroepen te worden (art. 9) b) onbe paald uitstel (vrijstelling van dierist in vredestijd) hebben recht daarop voor één hunner kinderen, mits deze het aan vraagt, de familiën van minstens zes kinderen, wier inkomsten niet te hoog zij a (art. 10) c) Uitstel voor één jaar de ingeschrevenen d«r klas 1931 mogen om allerhande redenen tijdelijk uitstel of vernieuwing van tijdelijk uitstel vragen (art. 11). - TERMIJN VOOR INDIENING DER AANVRAGEN van 1 tot 20 Mei aanstaande (en niet meer in Oogst zoo als voorheen). Tombola der Tentoonstelling - De trekking van Serie K. zal plaats héb ben op Dinsdag 6 Mei. Er blijven nog slechts enkele boekjes over in ons Post- bureel. Stadhuis Er wordt herinnerd dat de bureelen van het Stadhuis slechts 's VOORMIDDAGS toegankelijk zijn voor het publiek. In het machien gevat Woens dag was Julien Allerweireldt, timmerman wonende in de Hondstraat, en werkzaam bij zijn vader op de Werf, aan het werk met de zaagmachien, toen hij alopeens gevat werd aan de hand en drie viogers vermorzeld werd. Messteek Zondag nacht werd Emile Onraedt bij het buitenkomen der herberg 't Roosje, Pottestraat., eene mes steek toegebracht in den rechterarm, door Camille Glabau. Hij was twee aders overgesneden en verloor overvloedig bloed. Andere verbruikers hoorden het hulpgeroep en snelden toe. Onraedt werd terug binnengeleid en de eerste zorgen toegediend. Thans is hij buiten levens gevaar. Glabau heeft de vlucht genomen. Ruzie Zondag nacht ontstond ruzie onder eenige late verbruikers laags de Proven kalsijde bij de Melkerij. Wel dra werd men handgemeen en eenige stampen en slagen werden uitgedeeld,ge- lukkiglijk zijn er geen erge gekwetsten. De gendarmerie heeft een proces-verbaal opgemaakt. VLAMERTINGHE Schielijk gestorven Jan Vanhouc- ke,sedert zooveel jaren voerman lusschen Poperinghe, Vlamertioghe en Yper, kwam Woensdag langs de baan naar Yper ge reden. Daar de bareel aan den grooten traveer gesloten was, moest de wagen stil houden. De wachter stapte tot bij den wagen om een woord te spreken met den voerman, doch beslatigde dat de man achterover lag en door eene beroerte ge troffen was. In allerhaast naar huis ge bracht stierf de ongelukkige zonder terug te zijn bekomen. YPER Stuur gebroken Vrijdag morgen reed M. Slosse met zijn auto waarin werk lieden gezeten waren naar Rijssel. Op den Meenensteenweg brak het stuur, met het ongelukkig gevolg dat de auto in de gracht bolde. Zeven personen liepen kwetsuren op door de glasscherven, de auto is erg beschadigd. VEURNE Omvergeworpen Maandag avond kwam Prudent Bogaert, 39 jaar oud, ge huwd, zonder kinderen, per velo van Adinkerke gereden. Toen hij de brug van de Firminie wilde oversteken, werd hij gevat en omgeworpen door een auto die hem dwars over de borst reed. Hij werd bewusteloos opgenomen en onmiddelijk naar eene kliniek overgebracht, alwaar hij overleed. Bogaert was de borst inge drukt en de armen gebroken. RUMBEKE Velokoer*en Op Maandag 21 April (2® Paaschdag) om 2^ uur namiddag, Prachtige Beroepsrijders-koersen in den Velodroom 1. - Omnium, tusschen Ila- merlynck-Jan Van Kempen 2. - Achter volging, tusschen Goris-Haezendonck 0. Van Ilevel-Possche, Gebroeders Mar tin Van Iseghem-Vermeersch, C. Dy- zers Duyvejonck 3. - 80 km. Ploeg- koers met Hamerliuok-Dossche, Van Kempen-Duyvejonck, Goris-Haezendonck, Gebroeders Martin, Van Ilevel-Dyzers, Van Iseghem-Vermeersch. P0PERIWGHE. van 11 tot 18 April 1930 GEBOORTEN 120 Delfosse Mathieu zoon van Adrien en Bagein Anna, Yperstraat 121 Delmotte Achiile, z.v. Josue en Markey Agnes, Westvleteren 122 Boone Marcel, z. v. Julien en Julia Ryckeboer, Pollinchove 123 Leterme Maurice,z. v. Albert en Quaghebeur Alice Yper. OVERLIJDENS 58 Deraedt Hilaire, 61 j., winkelier, echtgenoot v. Wulleman Emma, Komstraat 59 Deburghgraeve Julia, 38 j., herbergierster, echtg. v. Piarcke Joseph, Casselstraal. BELOFTEN 29 Derycke Marcel, land bouwer, v. Pop. en Verriele Pauline, landbouwster, v. Bambecque. 30 De Berdt Maurice, paardengeleider, v. Vla- mertinghe en Goeman Florence, dienst meid, v. Pop. 31 Lermyte Camille, landbouwer, v. Pop. en Meersseman Celina, z. b. v. Watou - 32 Lobelle Charles, landwerker v. Oostvleteren en Labaere Maria, v. Westvleteren 33 Batlheu Nestor, bijzondere, v. Pop. en Ghesquicre Madeleine, bijzondere, v. Becelaere. Het beste, bet duurzaamste, het gemakkelijkste, het meest modern Schrijfmachien. Agentschap Gebr. DUPONT Yperstraat, 2, Poperinghe Komt zien naar de laatste nieu we modellen, altijd in magazijn M] De Familie, Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de PLECHTIGE ZIELEMIS op MAANDAG 21 APRIL, (2® Paaschdag) om 9 uur, in O.L.Vrouwkerk, voor Vrouw LOUISE KESTEMAM Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de PLECHTIGE JAARMIS op MAANDAG 21 APRIL, (2® Paaschdag) om 9 uur, in St-Bertenskerk, voor Heer en Vrouw Charles MEF00GflE-CA|KBf{0|4 WESTOUTER, van 1 Jan. tot 1 April 1930 GEBOORTEN Malesys Edmond Vandevoorde Frangine. OVERLIJDENS Ingelaere Lucie, 51 j. echtg. v. Vandromme Elie Specenier Gyrille, 74 jechtg. v Clarebout Melanie Knockaert Henri, 35 j. Becuwe Stephanie, 80 j., echtg. v. Devos Henri Goudeseune Ida, 1 j. HUWELIJKEN Callewaert Gustave en en Rassalie Martha Bonte Georges en Vaneechoutte Clara. Men vraagt een gazetdrager voor wekelijk- sche ronds in stad. Voorwaarden vragen en zich aanbieden ten bureele van dit blad ALOIS VERWAERDE laat weten alsdat hij op Pascben-Zondag den 20 April, een uitstap doet per auto bus naar Roubaix, naar de aankomst van de Groote Koers, Parijs-Roubaix vooraf een prachtige Voetbalmatch. Vertrek om 1 uur. - Prijs 13 fr. heen en terug - Van heden af inschrijving bij Alois Verwaerde, Yperstraat, 46, Poperinghe. Alsook op 2e Paaschdag uitstap per autobus naar CASSEL, naar den Jaar lijkschen PRACHTIGEN KARNAVAL- STOET. - Vertrek om 1 uur. - Prijs 10 fr. heen en terug. Inschrijving van heden af bij ALOIS VERWAERDE, Yper straat, 46. 2iehi- Speelkaartsu ten bureele dezer. Park «Grooten Ons Heer» Om 4 uur stipt, GROOTE PARTIJ, 4 van 7 voor 2000 fr. - Achiile Stragier, Elverdinghe, en zijne vrienden, eu langs de andere zijde Nestor Liétaerl, Pop., Léon Deschuylter, Watou, Gaston Van Bruwaene, Pop. en Léon Bruneel,Komen. Zwijnland- Kermis in de tent van Maur. BENOUWT (Theeten), staande nevens de herberg «Het Zwijnland». Zaterdag 19, Zondag 20 en Maan dag 21 April 1930. met Jazz-Band, «In de Snippe», bij Julien MESSIAEN, Zwijnland, op Zondag 20 April (Paschen) en Maandag 21 April (2# Paaschdag), Internationale Frankrijk-België VOETBAL Match V oetbalkroniek We hebben nu drie wedstrijden van het beker torn ooi achter den rug en kenden nog geen enkele maal de neerlaag. Samen met Yper staan we aan de kop van de rangschikking. Yeurne is heelemaal buiten koers, wat wel jammer te noemen is dit komt wel meest omdat hun tweede elftal niet het minste gewicht in de balans kan werpen. Dit kan gelukkiglijk niet gezegd worden van onze tweede ploeg die reeds 3 punten van de 4 meebracht. En Zondag laatst nog waren we in de gelegenheid om werkelijk te zien dat onze reserven van waarde zijn. Al moeten we grif toegeven dat de bezoekers maar schamele voetbalartisten waren, toch bleek het ons dat de keikoppen af en toe ernstig voetbal te zien gaven. Vooral de voorlijn gaf blijk van spelkeDnis en tak liek. Met een centervoor als verleden Zondag die iedere kans vrijwel benuttig de, kon het niet anders of ettelijke doelen moesten ons meesterschap bc.vestigeD, wat dan ook gebeurde. We zouden die jonge spelers voorloo- pig op één punt willen wijzen en namelijk dat ze veel, veel vlugger boeven te spelen. Het mankeert ons bepaald aan snelheid en dit kan verholpen worden door athleti- sche oefeningen in den Zomer. Dergelijke jonge kerels zouden toch allemaal pur-| sangs moeten zijn. Oefenen en nog oefe-: nen l H Het driehoekig tornooi is zooals voor zien uitgeloopen op een duel Yper-Pope- ringhe, met Veurne als spelbreker, want vergeten we niet dat de Veurnaars, alhoefi wel zonder kans op zege, ons nog aardi ge toeren kunnen spelen. Logischer wijze is Yper groote favoriet want hun beide elftallen waren in de kam pioenschappen heel wat sterker dan de onze. Persoonlijk gelooven we dan ook in eene Ypersche eindzege, hoe dolgaarne we ook den beker in ons lokaal zoude willen behouden. Papier is echter gewillig, en wal som zeker is wordt op het speelveld le niet gedaan. Daarom ook is het dat we me ongeduld de twee favorieten in het veld verwachten. En dat zal reeds aanslaande Maandag 2e Paaschdag. Maandag wordt te Yper de eerste man che van den tweestrijd Yper-Poperinghe uitgevochten, figuurlijk gesproken natuur lijk. We steken het onder stoelen noch ban ken dat we veel belang hechten aan die ontmoeting, dal we ze ongeduldig verbei den en terzelfdertijde vreezen. Vreezm niet om een klopping, want normaal zul len we daar verliezen, maar omdat die ontmoeting bijna onvermijdelijk moeilijk heden schept. Spelers ondereen kunnen best over mekaar, wat niet altijd kan ge zegd van het publiek. Wanneer zal er nu eens begrepen wor den dat noch Yper noch Poperinghe, wie ook winne of verlieze, belachelijk hoeft gemaakt te woorden. We spelen voor ocs plezier, we doen mee aan den beker met plezier en zullen Maandag met genoegen probeeren te winnen. Gaat het niet dan wenschen we onze tegenstanders met evenveel genoegen proficiat enrendez vous op ons eigen veld. Supporters, er is plaats voor. 60 man in de aulos (3 fr. heen en terug). Zult ge op post zijn 1 We verwachten u, wa 't is naar Yper en dat zegt genoeg. Tot Maandag dan en mocht rood en geel iets meebrengen. KEIKOP. KLASSEMENT DER PLOEGEN 1. C. S. Yper 3 2 10 10-4 2. F. C.'Poperinghe 3 2 10 10-4 3. S. V. Veurne 4 0 0 4 2-14 KEIKOP. Bericht aan de Supporters 60 plaatsen beschikbaar aan 3 fr. heen en terug. Inlichtingen in 't lokaal. Laat ons eens aannemen (Jat den afslag voort duurt en laat ons ook daarbij aannemen dat me nigvuldige voortbrengers niet meer zullen kun nen opbrengen niet winstwat zal alsdan den toestand van de Union Minière wezen'? Is bet misschien een droom dat aanstaande jaar do Benguella Railway zal voltrokken zijn? Is het niet waar dat de uitbating van dezen ijzer- weg de voortbrengstprijs van tiet koper van om trent 7 pond zal verminderen Brengt do Union Minière niet liet dubbel koper op dan in 1924 en zal zij niet voortdurend nog meer opbrengen Worden hare werkhuizen niet door de electriei- teit bewogen en brengen dus eene bijgevoegde winst. Volgens mij zal de stijging van dezen titel bin nen korten tijd de grootste beursgebeurtenis zijn en wie in Union Minière, Tanganyika en Zambe- zia Exploring belang stelt, zal binnen korten tijd eene gevoelige voldoening aanstippen. Eens te teer zal de Beurs den schijn loochenen, stijgen alswanncer de stof zakt.'t Is de gesohiedenis'van iet volvoerde feit. De Koloniale Rubriek heeft op redemaligo wij ze de klaarblijkenste dolingen genezen welke de iefhebbers van kleine titels bedreven hadden wanneer zij door verwarde schikkingen tweede en derde rang titels deden vooruitspringen. Alles wijst aan dat na de Paaschfeesten die al- e beweging stop zetten, zij op den voorraDgzui- en terugkomen. Voor do Kasdi draagt men eene belangstelling waaraan men sedert lange maanden niet meer gewoon was, deze belangstelling breid zich van dag tot dag uit't Is maar met recht, deze titel moet naar weerde gekwoteerd worden. De Kilo-Moto, na door hare omgeving medege- sleept te zijn geweest, liet zich Woensdag laatst uitschijnen en eindigt aan 345. Ik ben van mee ning dat de maximaprijzen dezer laatste dagen weldra gevoelig' zullen overschreden worden. De evendigheid is er zelfs luidruchtig geworden en men kan er aankoopen bestatigen van wel inge- ichte personen. Hoe kan het anders wezen als- wanneer men maandelijks eenen gevoeligen aan groei kan aanstippen van den goudopbrengst zij ner ontginningen. Wat betreft de Minière Lacs, deze titel is het meest typisch voorbeeld van humoroorsprong 1 6-4-30. - De te rappe stijging voor velen hoeft met liet begin der week de speculatiedrift ingetoomd. De kleinteel had haar zeer wijslijk onthouden van deze uitzinnige beweging te vol gen, men was dus verplicht het overtollige aan gekochte te verkoopen. Zekere twijfelaars volg den nochtans en daardoor wierd den achteruit gang veel verdapperd. Alles duidde eventwel binst de zitting van Dinsdag aan dat men zich met eene zuivering bezig hield en dat door de wending der vreemde markten er maar weinig noodig zoude zijn om de beurs weder in gang te steken. Voeg daarbij het brutale bericht van de inzak king van den prijs van liet koper alzoo zal men zich een gedacht kunnen vormen van den hande en wandel der Beurs. De slappe houding der ko perweerden in gansch de wereld laat in de laat ste tijden voorzien dat er iets op handen was. En zoo kwam het dat sommigen aan verkoopen dachten, Tanganyika en Union MinièreBinnen zeer korten tijd zullen zij ondervinden dat zi grootelijks mis waren alswanneer zij hun inbeel den dat eenen tijdelijken afslag van het koper de koers der weerden ging medeslepen. Reeds Woensdag bleef de Union Minière gevraagd (de bevoorrechte) aan GU60, na reeds aan 5800 ver handeld te zijn geweest, 't Was reeds veel hoo- gor dan één dag vroeger. Het verleden dient altoos ingeroepen te wor den om den tegenwoordigen toestand te kunnen beoordeelen. Alswanncer het koper aan 13 cents liet pond stond, de bevoorrechte Union Minière stond aan 8000 op het zelfde tijdstip stond de Tanga aan 550 en nu 37ö. ter beurs. Met de algemeene achteruitgang dei- twee eerste zittingen hebben beroepsmannen en publiek verkocht. Men waagt niets met de terug keer van een en ander tot betere gevoelens we gens deze waarde te voorspellen. De Belgo-Katanga vermeld zelfde winst als vorig dienstjaar. Als men denkt aan de minder waarde van alle portefeuilles, moet men besluiten dat de zijne voorzichtig samengesteld is om dit aar zelfde dividend te hebben kunnen uitdeelen. Eene herinnering der kwoteeringen van ten tijde van het bilan komt zekerlijk van pas. Dc titel stond alsdan aan 800 fr. tegenwoor- lig heeft hij eene waarde van 500 fr. Niets ver- reehtveerdigd dit verschil en ik druk erop, deze waarde aan den tegenwoordigen koers aan te raden om een belangrijke -winst te maken. Zoo men de houders van boekjes ondervraagt, hoort men tegenwoordig zeggen dat de markten dch gevoelig versterken. Er zijn koopers én ver- koopers. 't Is de eenige manier om eene herne- ning van de markt te kunnen hopen, en de ver- koopingen door welingelichte personen, die ge kocht hebben op 't uur der wereldsche inzakking /.uilen de rijzing temperen en haar meer normaal maken. Wij zullen getuige zijn van bewegingen gelijk aan deze der laatste weken. Men zal moeten we ten te verkoopen, winsten te nemen en in andere zaken belang tö stellen, 't Is het jaar van vele en kleine winsten. Parijs verwacht de stemming der ontlastingen en men is verwonderd over de vastheid dei- markt, niettegenstaande de zenuwachtigheid welke deze afwachting teweegbrengt. De plaatselijke waarden zijn onderhevig aan belangrijke bewegingen. Men stelt er belang in, en voor zooveel Parijs ons wat steun geeft,zullen do uitsluitend lokale waarden terug kunnen vooruit gaan. In Canadeesche waarden raad ik eens te meer le voorzichtigheid aan. Zeker zal het mij in het hoofd niet komen te betwisten dat zij ten deele de bedrijvigheid van onze markt spijzen maar ik herhaal eens te meer dat zekere ekonomische verschijnselen nijpende tegenslagen zouden kun nen voorbehouden aan deze welke het matige te buiten gaan. Zonder twijf 1, heeft de Brésil eene leening gesloten gesteund op 15 miljoen zakken koffie Dit vervast geenszins de koers der koffie De toestand van Bresil veranderd in niets, tenzij dat de openbare lasten aangegroeid zijn. Ongetwij feld spreekt men van samensmeltingen, enz Men hoeft zich te wantrouwen over de herhaling van geruchten welke ook de ronde deden toen de Brazilian Tr-action aan 2.600 stond. Ja, ik zeg het nog, de Hydros Securities toont een weldoende bedrijvigheid en zij volgt daarin de beweging der Amerikaansche elektriciteils- waarden. Wij zijn steeds 'takkoord. Maar is dit optimisme logiek alswanneer allen 't akkoord zijn om te denken dat de Vereenigde Staten van Amerika zich maar langzaam hernemen. De herneming der grondstoffen is zij voldoende En zoo de aanstaande opbrengst voordeelig is wat zal er gebeuren Daar is het hoofdpunt van alle vraagstuk dat iedereen voor oogen houdt en beziet volgens zijn oogpunt. Zoo wij naar over vloedige opbrengsten gaan, dan is het ergste te vreezen. Men moet het niet loochenen, want 't is het onvermijdelijke dat al de nieuwe landen tenge volge der lage prijzen der grondstoffen hun koopvermogen in gevoelige verhouding vermin derd hebben. Van daar is liet dat, zoo de stocks niet schuiven, de zoolang verwachte bedrijvig heid zich niet zal voordoen en men zou zich kun nen voor een eclit tijdperk van krisis bevinden. Om zijne plaatsing van fondsen te richten, moet men rekening houden van deze opmerkingen waarvan men dikwijls te weinig rekening houdt. Men beklaagt het te iaat. BjSttpS* M^rt'p •N-'.v Vy v_ 'Jf, f <v*j SVStj 1GENADIGE PRIJZEN. 1-0

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 2