TIENDE JAAR Nr 18 De Wet op de Vergoeding der Arbeidsongevallen REMINGTON 25 centiemen het nummer Dit Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken verschijnt wekelijks. Buitenland Prachtpapier Nationaal Eeuwfeest 1330-1930 Overvloed van Graan in de Vereenigde Staten Bureelgerief Schoolgerief Speelkaarten Specialiteit van iii doozen. allerhande Drukwerken te verkrijgen bij Gebr. DUPONT Yperstraat, 2 ZONDAG 4 MEI 1930. Ab©nn©m@nten 12.00 tr. 15.00 fr. 25.00 Ir. 30.00 fr. 1 Jaar in stad, thuis besteld buiten stad, met de post Frankrijk Amerika Men abonneert op alls Belgieehe Postkantapess Plakbrieven bij ons gedrukt worden éénmaal gra tis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPOWiï Yperstraat, 2, POPERINGHE. w A&nkondigingen Op 1* en 2* bladzijde 0.75 tr. de regel. Op 3* en 4* 0.65 fr. met minimum van 3 tr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met minimum 5 tr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dikwijls te herhalen reklamen,prijzen volgens overeenkomst. Alle Aankondigingen zijn voorat te betalen. Morlogerij Goudsmederij Juweelhand el Monters Lip Roskopff - Patent Statie-Monters. Regulateurs Pendulen Wekkers KETTINGEN Ia Qratf, Zllvtr, Mik«f PABRUREN in Goud, Diamant. GJnpoQtftlm Yperstraat, 2 Poperinghe. verbruiken van dit kapitaal, wellicht de Hst getroffene tot last zoude kunnen vallen Wat de Arbeideis en ook de Werkgevers dienen te weten Tot voorlichting onzer Arbeiders en meteen ook van de Werkgevers, zullen (wij zeer beknopt, maar zoo volledig moge- flijk, de Wet op de Vergoeding der Arbeids ongevallen verklaren. Deze wet is toepasselijk op alle werk- lieden, werkzaam in private of publieke ondernemingen, ook in laadbouwonder- emingen waar minstens drie werklieden 'orden gebruikt aan het zaaien, planten en oogsten. Vallen niet onder de toepassing der wet, kunnen dus geen beroep doen op de voordeelen der wet bij ongeval 1. Arbeiders en arbeidsters werkende ■voor eigen rekeniDg. 2. Werklieden of vrouwen tehuis wer- kende voor een patroon. 3. Dienstboden en meiden. I 4 Militairen werkende in staatsdiensten 5. De gevangenen. C. Zeelieden, visschers en matrozen. 7. Facteurs, handelsreizigers, verkoo- pers en verkoopstersin handelshuizen. I Bedienden zijn aan de wet onderworpen doch enkel als zij aan dezelfde gevaren blootstaan als de werklieden,zich tusschen de werklieden moeten bewegen door den aard van het werk. Wat moet er gedaan worden bij een arbeidsongeval Bij gelijk welk geval, hoe klein ook moet de arbeider verwittigen of doen verwittigen zijn patroon of onmiddellijke oversten van het gebeurde. Men neemt als het mogelijk is, twee getuigen die het ongeluk zagen gebeuren. De patroon van zijnen kant is verplicht binnen de drie dagen, den arbeidsopzich- ter en den vrederechter van het kanton jwaar het geval gebeurde, te verwittigen rover den aard en het gebeuren van het f-ongeval; hij zal ook wel doen de verze keringsmaatschappij die hem dekt, tege lijkertijd op hoogte te stellen. Ziekten door den aard van het beroep en het werk veroorzaakt zijn geen werk ongevallen nochtans ziekte kan het gevolg zijn van een ongeval. 1® voorbeeld In de fabriek of chantier grijpt een ontploffing of instorting plaats; arbeiders worden gedood of erg gekwetst; een andere arbeider tengevolge van het ■wreed schouwspel, wordt zinneloos. 2® voorbeeld Een gazontsnapping heeft plaats in de fabriek arbeiders ver stikken of worden ziek door het inademen van het gas. Deze gevallen worden aanzien als ar- beidsongevallen en ook zoodanig vergoed. Elk arbeidsongeval om vergoed te fworden moet gebeuren bij het uitvoeren Ivan het werk, in aüdere woorden, moet 'gebeuren terwijl de arbeider in werkalij- ken dienst is, van den patroon en voor hem werk uitvoert; dus onder zijn toe zicht of onder het toezicht van deze door hem aangesteld. Uitzonderlijke gevallen bijv. een arbeider wordt, terwijl hij aan den arbeid is, gedood door den bliksem. Zulke ge vallen worden niet vergoed en vallen niet onder de wet. Waarop heeft men recht bij arbeidsongeval 1. Gedurende drie jaren als het noodig is, op verzorging van doktoer, genees middelen, toestellen en zoo noodig ver zorging in kliniek of hospitaal. 2. Op geldelijke vergoeding indien het slachtoffer onbekwaam is te werken. Hoe wordt deze geldelijke vergoeding voor onbekwaamheid berekend Bijvoorbeeld, tijdelijke onbekwaam heid tot werken. Dit is enkele dagen, enkele weken of maanden onbekwaam en daarna volkomen genezing. Men handelt dan als volgtmen bere kent het loon door het slachtoffer het vori ge jaar verdiend (voor de berekening mag men tot 20.000 fr. verdienen) en het verdiende loon wordt dan gedeeld door 365 en de uitkomst door 2, dit is wat gewoonlijk in den volksmond de «halve daghuur» wordt genoemd. Op deze vergoeding heeft de getroffene recht van af den tweeden dag van het ongeval. De vergoeding MOET betaald worden op de gewone betaaldagen, dat is wanneer de andere werklieden hun loon uitbetaald worden, alle weken of alle veertien dagen, volgens gewoonte en regeling. Dus een arbeider die 2 of 3, of 4 of 5 dagen enz., onbekwaamheid heeft, moet betaald worden. Vele patroons, wanneer het slachtoffer de vraag doet om zijne wettelijke vergoe ding te ontvangen, antwoorden dat de verzekering dit wel zal regelen, ja laten de werklieden soms naar hunne vergoe ding wachten tot na de genezing. Dit is in strijd met de wet, wat de wetgever wilde voorkomen door artikel 12 der wet, die zegt dat op de gewone betaalda gen ook de vergoeding voor werkonbe kwaamheid door arbeidsongeval veroor zaakt, moet betaald worden, dit opdat de getroffene Diet zonder inkomen en niet in ellende zoude verkeeren. De 29® dag der onbekwaamheid ver meerdert de vergoeding en komt van 50 h. op 2/3 of ongeveer 66t.h. van het gemiddeld loon. Bestendige of gedeeltelijke werkonbekwaamheid Bestendige volledige onbekwaamheid wil zeggen dat de getroffene na genezing der wonden, en nadat de hulp van den doktoor overbodig is geworden, tenge volge van het ongeval, nooit meer zal kunnen werken. Gedeeltelijke onbekwaamheid beteekent dat, na de genezing, dus als er geen zor gen van doktoor meer noodig zijn, de getroffene nochtans niet meer zal kunnen werk en zooals voor het ongeval, dus een zekere invaliditeit bezit. Dan gebeurt liet volgende men rekent ook het loon verdiend het vorige jaar. De groote invaliditeit wordt vastgesteld door een doktoor. Iogeval de twee partijen, getroffene en Verzekering akkoord gaan, wordt dit akkoord geteekend in het ka binet van den vrederechter, ingeval geen akkoord, velt de vrederechter een vonnis De vergoeding wordt alle drie maan den aan het slachtoffer uitgekeerd. Noch- thans artikel 30 geeft aan het slachtoffer het recht, en dit gedurende drie jaren van af den dag van het akkoord of vonnis in geval zijn toestand zoude verslechten, een nieuw onderzoek te vragen om ge beurlijke hoogere vergoedingte bekomen. De verzekering heeft van hareD kant hetzelfde recht. Bij merkzame verbetering kan zij een nieuw onderzoek vragen om de vergoeding te verminderen. Na het verstrijken der drie jaren kan niets meer veranderd worden, en wordt een kapitaal vastgezet, welker lente de vergoeding verzekert. Dan kan de getrof fene per schrijven aan den vrederechter en best ook aan de Verzekering, het 1/3 van dit kapitaal vragen, hetgeen gewoon lijk wordt toegestaan. Nooit kan men het volledig kapitaal krijgen daar alle rente of zond® ophouden en bij het gebeurlijk rt-«ig.OpAin1-W«ldUrto^„Wlit| komen. Bij een werkongeval die de dood ver oorzaakt of wanneer de getroffene binnen de drie jaren van het akkoord komt te overlijden tengevolge van het ongeval, wordt er 750 frank voor begravingskos- ten toegekend en 30 t. h. van het gemid deld loon aan de echtgenoote, met lijfrente voor de kinderen Doch wanneer het slachtoffer overlijdt nadat het herzieningtijdperk is versche nen, dus na de drie jaren van het ak koord, sterft de rente aan het slachtoffer toegestaan uit. De erfgenamen wie zij ook zijn, kunnen enkel aanspraak maken op de achterstallen, dit naar verhouding der verloopen en niet uitbetaalde dagen. Hier is eene leemte in de wet die pijnlijk aandoet. Een arbeider, slachtof fer van een werkongeval, sterft tengevol ge van het ongeval, enkele dagen voor het eindigen van het herzieningstijd perk. De echtgenoote geniet 30 t. h- rente en lijfrente voor de kinderen, doch wan neer de arbeider sterft enkele dagen na bet herzieningtijdperk, en dit noch tans ook tengevolge van het vroeger ge beurde arbeibsongeval, ontvangen de ach tergebleven echtgenoote en de kinderen niets meer dan het achterstel. Andere vraag moet de arbeider zich laten opereeren wanneer de doktoor oordeelt dat daardoor zijn toestand zal verbeteren De werkman kan weigeren, doch de vergoeding kan verminderen. Nochtans indien de operatie gevaarlijk wordt ge oordeeld ofwel als er gechloroformd moet worden, mag hij weigeren en de vergoeding kan niet verminderen. Wat veel betwistingen zal vermijden in het berekenen van het jaarlijksoh loon om de vergoedingen bij werkongeval vastte stellen, is het invoeren van het loonboekje, invoege getreden van af i Ja nuari 1930. Vroeger moeilijk onderzoek voor deze arbeiders die door den aard van hun werk en beroep gedurig van patroon veranderen; nu met het loonboekje zal de eenvoudigste arbeider kunnen bewij zen wat hij had verdiend ea desnoods zelf kunnen berekenen op wat hij reeht heeft. Het koninklijk besluit van 25 Novem. 1920, artikel 8 bepaalt dat de huidige loonboekjes aan de Haven te Antwerpen in gebruik, mogen voort in gebruik blij ven. Aan de Haven te Gent, werken tot hiertoe nog altijd onze dokkers zonder loonboekje. Ook eene regeling zou daar noodzakelijk moeten worden in getroffen want wat tal van moeilijkheden zullen er niet oprijzen in het begin van toeko mende jaar bij mogelijke arbeidsongeval len aan de dokken. De Tijd. Brlukt "MAS-CAR" Mes? Het beste, bet duurzaamste, het gemakkelijkste, het meest modern Scbrijfmachien. Agentschap Gebr. DUPONT Yperstraat, 2, Poperinghe Komt zien naar de laatste nieu we modellen, altijd in magazijn van Antwerpen door de Koninklijke Familie Zaterdagnamiddag heeft de Konink lijke Familie plechtiglijk het jubeljaar onaer onafhankelijkheid ingeluid, met de opening der Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Deze tentoonstelling is niet alleen een triomf van praal en pracht, maar vooral van de levenskracht en daverende bedrij vigheid eener natie, welke met fierheid op haar honderdjarig verleden mag te rugblikken en met vertrouwen de toe komst mag ifistaren. De wereldtentoonstelling van Antwer pen is inderdaad de herdenking van het honderdjarig bestaan eener natie zij is de viering van de levenskracht van een volk dat twaalf jaren na de verwoestin gen en vernielingen het schouwspel biedt van een naarstig en ijverig volk, dat door sterke wilskraoht en volharding zich heeft opgewerkt uit de diepten der oorlogsramp tot de hoogten der vredes wet vaart, der zedelijke en ekonomische grootheid. Daarvan biedt Antwerpen het schouw spel, Luik zal er de getuigenis van af leggen. En de vreemde naties uit alle werelddeelen sluiten zich bij dit jubelfeest bij Belgieaan. Oaze wereldtentoonstellingen zijn niet alleen huldigingsbetoogingen om het ver leden. Zij zijn de zegepoorten waaronder ons land de tweede eeuw van zijn vrij en onafhankelijk bestaan intreedt. Mocht deze tweede eeuw voorspoedig wezen, bestraald met zedelijk en stoffelijke wel vaart van ons volk Om 2 uur 10 stoomde de koninklijke trein de middenstatie van Antwerpen binnen. Stapten uit, de Koning,de Konin gin, prins Leopold, prinses Astrid, prins Karei, minister Jaspar, Heymaü, en ver dere hofpersonen. Burgemeester Van Gauwelaert, verwelkomde de Koninklijke Familie. Na een kort oponthoud in het eeresalou toog de stoet naar den uitgang der statie. Uit duizende monden steeg een oor- verdoovend gejuich op Leve de Ko- niüg Leve de Koningin Leve de Prin sen Het was een buitengewone geest drift. Zakdoeken wuifden, hoeden en vlaggen zwaaiden. Een Incident. De Koninklijke Familie en haar gevolg stapte in de galakoetsen. Voorafgegaan door een schadron lanciers reden de koet sen naar de tentoonstelling. Overal verdrong zich een ontelbare menigte welke onophoudelijk onze Vor- ten toejuichte. Het gejubel was ongehoord in de volkswijk van de Mechelsche steenweg. Hier deed zich een incident voor. Eenige vlaamsch-natioDalistische heethoofden wierpen strooibriefjesin de Koninklijke koets. Twee rekels werden door het volk afgeranseld en door de policie opgeleid. In de Tentoonstelling. Drie ruiterstandbeelden prijken onder de drie bogen der triomfpoort van de tentoonstelling. Het zijn deze onzer drie koningen Leopold I® Leopold 2® en Albert. RoDd 3 uur komt de koninklijke stoet in het feestpaleis aan. M. Martougin, voorzitter van het uitvoerend komiteit en M. van den Burch, kommissaris der regeering, verwelkomden II H. M.M. aan wie zij de vreemde regeeringskommissa- rissen voorstelden. Na de prachtige reden uitgesproken kwam Z M. de Koning aan het woord. Hij gaf een kort overzicht van den weg door Belgie afgelegd sedert 1830, de voortdu rende ontwikkeling van zijn handel en nijverheid. Op het einde van zijne schitte rende rede verklaarde hij de teatoonstel- ling geopend. Donderend applaus begroette deze woorden. De stoet verliet het feestpaleis om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling De ingang was nog afgesloten door een driekleurlint dat door de Koningin door gesneden werd. In Oud-Belgie Vervolgens had de officieele inhuldi ging plaats van Oud-Belgie dat het schoon ste hoekje is der expositie, met smalle, slingerende straatjes en open pleinen, het begijnhof met kapel, oude gildenhuizen, nederige huisjes met trap- en puntgevels en houten dak- en wandbeschotten. Dit alles brengt ons terug tot den goeden ouden tijd, tot het stille leven onzer voorouders. Da kleederdracht van voor meer dan honderd jaar van de bewoners en het personeel van Oud-Belgie, maken de begoocheling volledig. Uitspanning en vermaak zijn hier de hoofdzaak, en de bezoekers zullen er aangename uurtjes slijten. Srinkt «1 i CAR" Mor 1dooi* M. Martougin ea Minister Heyman, vergoedinggjcht- Spflölkaartflaten bureele dezer, waarin zij dereden, het doelen het nut i:i_ Jrghnadige prijzen, der tentoonstelling deden uitschijnen, Een overstrooming lijk er over enkele weken in Frankrijk woedde en er talrijke slachtoffers maakte, een mijnramp te Elouges waar 15 dooden bleven, een ei- nemabrand in Japan, waar 102 personen het leven lieten, een wereldoorlog als deze vaa 1914-18, waarin duizenden sol daten sneuvelden en miljoenen menschen tot hongerlijden werden gedoemd, zulke voorvallen ja, mag men rampen noemen. Maar wat gezegd als de vruchtbaarheid der aarde als een ramp wordt aangekon digd 1 Hoe kan men zich verbeelden dat zoo iets mogelijk zou kunnen zijn Het is nochtans het geval met wat we 'n drietal weken geleden in bijna alle dag bladen te lezen kregen «Men meldt uit New-York aan den Daily TelegraphAl leen een slechte oogst of een mirakel zijn bij machte de Vereenigde Staten van een finantieelen ondergang te redden». Dit wil zeggen De schuren zitten in Amerika nog vol koren en tarwe. Door zijn vernuft en zijn heerschappij over de natuur is de mensch er in gelukt een graanoogst te bekomen die voor meer dan een jaar voldoende is. Een nieuv\e goedgelukte graanoogst zou zooveel mondvoorraad aanbrengen dat levensmid delen ontzaggelijk in waarde zouden dalen Herhaaldelijk heeft de geschiedenis mel ding gemaakt van hongersnood, den grooten hevigen vijand waarmede de mensch door de eeuwen heen te kampen had maar een groote nationale ramp door te veel eten en levensmiddelen, dat is nog nooit gebeurd en moet natuur lijk voor den eersten keer in Amerika voorvallen. De zorg voor het levensonderhoud is een der grootste bekommernissen voor den mensch «In 't zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten». De mensch moet werken voor zijn voedsel dat de basis van zijn leven hier op aarde is. Heel de geschiedenis van het menschdom is ten langen laatste slechts een tragische oor log tegen de natuur om het dagelijks brood te bemachtigen. Alle uitvindingen, alle ontdekkingen, alle overwinningen, alle ondernemingen hadden in de verte voor doel de aarde er toe te nopen den mensch beter en be ter zijn voedsel te doen vinden. De kolonisatie, de handel, de nijver heid, de beursspeculatie komt ten laatste hierop neer middelen aanwenden om het den mensch van langsom meer ge makkelijk te maken in den strijd om den broode. De mensch mocht rechtmatig fier zijn het zoo ver gebracht te hebben dat hon gersnood geweken is, dat aide menschen die den aardbodem bevolken het noodza kelijke voor hun levensonderhoud ver dienen, dat zelfs de aarde meer kan opbrengen dan dat bepaald voor de men schen noodzakelijk is. Door zijn meesterschap over de natuur elementen heeft de mensch het ver ge bracht. Maar mocht de mensch dit tot het uiterste drijven t Het antwoord zal klaar zijn na een feit aangestipt te hebben. Vandaag ten jare 1930, midden in de eeuw van den vooruitgang op alle gebied staat het machtigste,rijkste en welvarend ste land van de wereld op 't punt een nooit geziene finantieele inzinkiDg op te loopen. Kan er strenger straf voor de misbrui ken van het tegenwoordig regiem uitge dacht worden Millioenen werkloozen zijn er over de wereld. Over enkele dagen zagen wij de reusachtige getallen meer dan 2 miljoen in Duitschland, anderhalf miljoen in En dand, in de andere landen ongeveer in dezelfde verhouding. Al deze werkloozen zijn even zooveel menschen, die tenge volge der everproduktie hun levensonder houd niet kunnen verdienen. De economisten zullen allerhande oor zaken van deonmiddebjke en verwijderde oorzaken dezer overproduktie opgeven. Maar ten slotte komt alles toch hierop neer in zoo weinig mogelijk tijd heeft men zooveel mogelijk willen verdienen. Door alle mogelijke middelen heeft men getracht, ondanks de grootere opbrengst van den oogst, de prijzen van 't graan slaande te houden. Daarom was men ge dwongen het overvloedige te verzamelen en in te schuren bij zoo verre dat de stockage in tegenspraak geraakte met de hooge prijzen. Het verdwijnen van de kleine eigen dommen, het inscburen dat mogelijk ge maakt werd door de dwangmaatregelen van het geld en nog vele andere redenen, hebben ten slotte dit paradoxaal bericht uitgelokt«alleen een slechte oogst of een mirakel zijn bij machte de Vereenigde Staten van een finantieelen ondergan te redden. Noodlottige Vechtpartij te Rijtsel Twee werklieden wevers, waren Zon dag aan het twisten geraakt. Zij gingen buiten om daar de zaak te vereffenen. Nauwelijks waren zij op straat gekomen of Francois Desmet, 59 jaar oud, greep zijn tegenstrever bij de ooren en trok hem voorover op de straatsteencn, zoodat de ongelukkige den schedel gebroken werd. Het slachtoffer Henri Leroy, 34 jaar oud, had nog de kracht om tot aan zijne woning te sukkelen, waar hij tijdens den nacht bezweek. Desinet werd aangehouden en in het gevang van Bijssel opgesloten. Kindje in kokend water Vrouw Slettin, moeder van 7 kinderen van Longwy, deed de wasch in hare keu ken. Haar 3-jarig kind viel al spelende ineen ketel kokend water, die demoeder op de grond geplaatst had. Seffens werd het kindje uit den kelel getrokken, maar het was zoo erg verbrand dat het enkele uren nadien bezweek. (bij de Post Pope ring he. GAZET VAN POPERUIGHE De naamlooze ingezonden artikels worden geweigerd. POSTCBKCKRKKKNING Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden zooveel mo gelijk tegen den Donderdag noen. N' 48459 Tel. 180 Het blad staat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. Persoonlijkbeden nemen we niet op. bij (bij de Post mm

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1