Se Geklopte Triomfator Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland i ZONDAG 20 JULI 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMMER 29. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. een waarborg tegen de uitspattingen van ditzelfde grauw begroette. We herinnerden ons zulks des te le vendiger, daar we dezen gemoedstoe stand ter plaatse zelf hebben kunnen bestudeeren, en wel in Mei 1920, toen Hindenburg bereidt zichzelven een feestelijken intocht. De Duitschers willen zich dus, het we'naar Frankfurtt getogen waren, om koste wat het wil en hoe laat het ook er van de bezetting dezer stad, door de zij, de illusie van de zegepraal ver- Fransche troepen en ons tiende voet- schaffen. j volkregiment, getuige te zijn. Het feit zal in de geschiedenis immer j Op onze reis daarheen verbleven we I als de hoog-komische kant van het we- twee dagen in het toen reeds anderhalf I relddrama opgeschreven blijven, dat jaar lang door de Franschen bezette I de Duitsche troepen, die als hazen uit Mainz, en we zullen niet zoo licht den I Frankrijk en uit Belgie wegliepen, met 1 achterlating van ontelbare massas wa- penen en uitrustingsstukken, eenmaal aan genen kant van de grens, onder I zegebogen als unsere unbesiegten i Truppen werden ingehaald. In defielfde orde van gedachten zet- I* ten de Duitschers den opperbevelheb ber van hun verpletterd leger op den troon van hun voor den vijand lafhar tig gevluchten Keizer maar aan deze - glorie blijkt de oude Hindenburg nog niet genoeg te hebben. Die heeft hem tot dusver nog steeds niet den zinne- ij. zwijmel van een triomfantelijken in tocht verschaft, en deze sensatie wil hij zichzelven thans bezorgen door een I bezoek aan het bevrijde Rijnland. En aan den heer de Margerie, gezant van Frankrijk te Berlijn, die zich ver oorloofde, hem ter overweging te ge- I ven of dit bezoek geen aanleiding zou e kunnen worden tot betoogingen waar- door het herstel van den vrede aller- minst gediend zou zijn, en die hem met- een deed opmerken, dat noch maar- schalk Mac-Mahon, noch president Thiers in 1 870 een dergelijk bezoek ge bracht hebben aan de door de Pruisen ontruimde Fransche gebieden heeft l Hindenburg doen antwoorden, dat de I bezetting van deze Fransche gebieden het onmiddelijk gevolg was van de ze- I gepraal der Pruisische wapenen, ter- I wijl de bezetting van het Rijnland, I slechts het gevolg is geweest van een I politieke actie namelijk van de aan Puitgchland opgelegde wapenstilstands I voorwaarden- Ge moet een Ueber-Mof zijn als Hin- I denburg om dit distinguo te kunnen I uitvinden Precies alsof het feit dat Frankrijk laan Duitschland wapenstilstandsvoor- I waarden kon opleggen en krachtens I deze het Rijnland bezetten, niet even- 1 goed een onmiddelijk gevolg van de 1 zegepraal der Fransche wapenen is ge- weest En, dan nog Welke Duitsche macht I ter wereld zou in November 1918 Foch wel hebben kunnen beletten, deze zege praal in Hindenburgs oogen compleet te maken, door den door hem afge- smeekten wapenstilstand te weigeren, en niet alleen het Rijnland met geweld I in te nemen, maar hem de vredesvoor waarden te gaan dicteeren te Berlijn, of te Potsdam, om de revanche van I Versailles in 1871 compleet te maken Natuurlijk zal, aan Hindenburgs triomfantelijken intocht in het door de [Franschen zoo edlmoedig als onvoor zichtig ontruimde gebied, wel een maxi mum van luister en van bluf worden bijgezet, maar alles is waarschijnlijker dan dat in de algemeenheid der massa van de bewoners dezer streken zèlven, de trots en de vreugde over het ver trek der Fransche troepen volkomen onvermengd zullen zijn. Wij bedoelen hier niet zoozeer de separatisten, die zich alle door Duitsch- I land afgelegde beloften en aangegane overeenkomsten ten spijt, officieel aan de zoogenaamde volkswoede zien over geleverd, als wel de vrede- en ordelie vende bevolking in de Rijnsteden, die van het verloop en de uitbreiding dezer wanordelijkheden het ergste te vreezen heeft Vernemen we inderdaad al niet van verschillende zijden, dat de rol van wrekers des Vaderlands uit de handen der patriotten en nationalisten overge- zetting. Zóó was 't destijds gesteld met den vaderlandschen trots van de bevolkin gen, door welke Flindenburg zich thans wil laten inhalen als een met glorie overdekte instamper van een open deur. nnilf WESTVLAAMSCHE LETTEREN eersten Duitscher vergeten, wien we om zijn eerlijke meening over de bezetting vroegen. Het was een rustige oude heer die aan dezelfde tafel als wij in 't ho tel zijn klein ontbijt nuttigde, en uit onzen brief van dienzelfden ochtend schrijven we de volgende verklaring van hem over, die zoo woordelijk mo gelijk weergegeven was Ja... wat zal ik u zeggen Wij hebben den Krieg verloren daar is nu eenmaal niets aan te verhelpen. We moeten nu maar zien, hoe we er ons uit redden. Van de Französen hebben we geen last. Natuurlijk zagen we ze lie ver niet. Gij moet dat begrijpen. Maar ...'t kon veel erger. Ze dringen zich niet aan ons op. Dat kunt gij zóó wel zien. En... ze beschermen ons tegen Spartacus en dat is ook wat waard Spartacus was, zooals men zich herinneren zal, de eerste Duitsche naam voor de hydra van het bolsjewisme, die uit alle spleten van het ontredderde Reich zijn koppen uitstak, na den wa penstilstand. Op deze reis werd ons ruim gelegen heid geboden tot vergelijkingen tus- schen den toestand der bevolking in het bezette en die in het vrij-gebleven Duitsche gebied. Te Mainz, onder de Fransche «dwin gelandij een, op 't eerste zicht, vol maakt normaal leven. In hotels, restau rants en winkels een overvloed van le vensmiddelen, een rustig goedgekleede bevolking. Steeds is ons het beeld bij gebleven van een schoolspeelplein, kri oelend van frissche, blozende, hun levensblijheid als een vlucht musschen uitschaterende kinderen. Ongewoon deden in deze Duitsche stad alleen maar de Fransche soldaten aan, die zich zonder eenige opdringe righeid, in het stadsgewoel mengden. En een zonderling en beteekenisvol gezicht was het ook dat zoovele uitstallingen opleverden, vooral die van de fotografen met heele vitrienen vol portretten van Fransche officieren en manschappen, zelfs van Senegaleezen, en met levensgroote beeltenissen van Fransche generalen als Mangin en Guil- laumat, en die van kleer- en hoeden makers met alle denkbare Fransche equipementstukken. We stellen ons niet te veel voor van hetgeen aan dez vitrienen op 't oogen- blik nog hèèl is. 's Anderendaags in 't gisteren nog vrije Frankfurt. Wat een verschil 1 Eensklaps voelden we ons in volle oor logstijd teruggeduwd. De eerste vraag in het hotel, na deze om ons paspoort, was Uw broodkaart Anders mocht men ons geen dejeuner verstrekken. Met schoon geld werd daar wel gen mouw aangepast, doch een klontje sui ker bij het vloeibaar schoensmeer, dat men daar koffie heette, was voor geld noch goede woorden vindbaar, en met een paar boontjes saccharine had den we al heel blij te zijn want dat was nog een gunst waarvan we maar liefst niets te weinig mochten denken. En wat denkt ge zooal, dat het eer ste verzoek was, waarmee door de Ste delijke Overheid bij kolonel Rocque- vigne, den bevelhebber der Fransche bezettingstroepen, werd afgekomen Dat hij de bevolking zou willen be schermen tegen Spartacus Dat hij ongenadig alle vergaderingen van ar beiders zou verbieden. Rn voor zoover onze socialisten en die van de andere aer patriotten en nationalisten uvcigc-,u»« w~ia.uai.cii <=41 uic van ue anaere nomen wordt door het grauw, en dat ex-geallieerde landen, zich met deze tuchttiging van de separatisten op Duitsche arbeiders zouden willen menige plaats al een naam geworden solidariseeren zullen we hun verwittigen is voor vulgaire plundering van winkels dat op de meetings, tegen welke de en magazijnen j Frankfurtsche overheid direct de hulp En dat herinnerde er ons dadelijk der Franschen inriep, luidop verklaard aan, hoe in 1918 en zelfs in 1920 werd, dat het Duitsch proletariaat al- nog te Frankfurt de burgerij der le reden had om de Fransche bezetting Rijnsteden de vreemde bezetting als te verkiezen boven een Pruissische be- Vruchtbaar mag in de letterkunde het Gezellejaar heeten. In het eerste halfjaar van 1930 verschenen reeds drie Vlaamsche werken waarvan som- 'mige benijders zeggen 't Is taalpar ticularisme en dialekt» maar die reeds ingang vonden bij het volk. 't Is toch wonder dat een Braban der b.v. Gezelle's werken mooi vindt, alhoewel hij er niet alle woorden van verstaat, ook een Hollander en een Limburger kan niet nalaten zijn tol van hulde te betalen aan den koning der Westvlaamsche Letterkunde. Maar gaat het over werken van au teurs die nog niet algemeen zoo ver spreid werden in Nederland, dan val len sommige recententen deze penne- vruchten aan met machtelooze woede en lijk wespen halen ze er 't beste uit en steken met een giftigen angel. Het boek van Herwin Eeckel (Dr Allaeys) 't Onzent in 't Westland heeft ophef gemaakt en een commer- cieelen bijval genoten (drieduizend exemplaren werden verkocht in geen tijd). Een voortreffelijke jury heeft dit werk bekroond en naar oordeel van bevoegde kritiekers die hun West- Vlaamsche tale grondig kennen, werd het boek hoog geprezen, vooral geeft het bloedeigen volk van Dr Allaeys, het Vlaamsche van den Westhoek, dat nochtans niet rap is om boeken te koopen en te lezen, dat volk heeft ook uitspraak gedaan en 't is een allergun stigste, vol waardeering over deze schepping. Want eene schepping mag het heeten, door zijn menschenkennis en taalschat ertoe te komen iets van niets te maken een boek van meer dan 400 bladzijden over een klein dorpje, dat Woesten genoemd wordt. Het tweede werk is het eigenaar digste boek dat sedert tien jaren in Vlaanderen verscheen. «Het Klokhof» door R. Meyseune. (Nr. 6 Romanse- serie, 300 bladzijden, fr. 18, Excel sior, Brugge. Met stijgende belangstelling las ik dezen roman en weet niet wat in dit flink geschreven werk meest te loven valt de kleurige en geurige beschrij ving der hoppestreek, waarover in 't Vlaamsch nog geen litteratuur bestond de levendige dialogen in kruimig- volksche taal, de pakkende tooneelen vol schrille tegenstellingen. Hier wordt een tragische strijd tusschen een man en vrouw uitgestre den, langs onverwachte perepitien en konflikten heen. Een bewonderens waardige vrouwenfiguur lijdt tot het heldhaftige toe en blijft sympathiek het boek door. De echtgenoot in de somberste kleuren afgeschilderd als ondoordringbare sfinx, meesterlijke veinzer en huichelaar, ontaard tot een koelhatend moordenaar. Naderhand wordt hij, als echte frontstrijder door de strengste boetedoening in de loop graven gelouterd. Alles is er echt en doorvoeld. Over de ethische waarde van het boek volstaat het te zeggen dat het een boek is voor weldenkende vol wassenen, zooals het voorgaande. Ik herlees af en toe brokken de verteHementen van Petje onder den hoppepluk, alles met scherts gekruid, over het leuke Zenobietje.enz. Uit het tweede deel, het zwart boek, loktp mij opnieuw de bloedavond aan, waar na ik om de gemoedsstemming te veranderen, het geestig sermoen nam over het Canawonder. Het roode boek, het derde deel trof mij bijzonder door het akelige en ontzettende van het eindoffensief. Bij deze rake bladzijden die zoo typisch en volksaardig den oorlog weergeven, schijnen mij aan Barbusse, Latzko en Remarque te verbleeken. Een goeden eindindruk maken op den lezer het roerend wederzien van zijn Klokhof 'en het pathetiek terugvinden van zijn zondenkind na vier jaren langen ban- gen oorlog. De edeldenkende en warmvoelen de schrijver heeft een bijzonder talent om te boeien, beurtelings door zijn lan delijke en gemoedelijke dichterlijkheid ook door het geweldige van den tra- gischen zielestrijd, door zijn realistisch en origineele vertelkunst, maar vooral door een tintelenden humor. Het derde werk is van Warden Oom het 1 9® boek van den onvermoeibaren en nooit volprezen volksschrijver Ed ward Vermeulen. Het jongste boek draagt voor titel Verstervend Ras en verscheen bij Lannoo, Thielt. De Duinengalm Dit laatste werk Het Klokhof zal in 't kort in onzen boekhandel te verkrijgen zijn. Staats-Middelbare Jongensschool PRIJSUITDEELING NIEUWE GELDSTUKKEN Dinsdag laatst werden nieuwe stuk ken van twee frank, naar het oud mo del, uitgegeven. Een eerste bedrag van één millioen frank, in Fransche en Vlaamsche stuk ken van 5 frank, werd eveneens in omloop gebracht. De stukken van 5 frank zijn in zuiver nikkel, meten 31 millimeter doorsnede en wegen 1 4 gr. Zij dragen de beeltenis van Koning Albert. Men is aan het bereiden der nikkelen stukken van 10 frank. Zij zullen 1 l/i gram wegen en 34 millimeter doorsne de hebben. Zij zullen de beeltenissen dragen van Leopold I, Leopold II en Koning Albert en als datum dragen 830-1930. Al deze stukken worden in gelijke hoeveelheden met Franschen en met Vlaamschen tekst geslagen. REEDS VALSCHE STUKKEN Nauwelijks zijn de stukken van 5 frank in omloop gebracht, of zij wor den reeds nagemaakt. De valsche vijf frankstukken zijn zeer goed nagemaakt doch als men goed oplet kan men ze van de andere onderscheiden in plaats van de vermelding Belgie, en de klei ne sterretjes, staan er op de valsche stukken slechts streepjes, zooals op de muntstukken van 50 centiemen, 1 en 2 fr. Men kan de valsche muntstukken ook nog herkennen aan hun doffen klank. Dus opgepast. Een verwittigd man is er twee waard. DRINKT MAS-CAR BIER GENADEMAATREGELEN Ter gelegenheid van het Nationaal Eeuwfeest. Ter gelegenheid van het honderjarig bestaan van 's Lands onafhankelijkheid heeft de Regeering besloten de uitvoe ring te schorsen 1Van de politiegevangenisstraffen die samen niet 90 dagen beloopen. 2. Van de politieboeten die het to taal van 50 fr. niet overschrijden. 3. Van de tuchtstraffen uitgesproken door toepassing van art. 59 van het Militair Strafwetboek. 4. Van alle principaal boetstraffelijk gevang, van alle militair gevang, van alle bijkomend gevang voor eene boet straffelijke boet, die de 3 maanden niet overtreffen. Ten gunste van de veroordeelden die vroeger door geen crimjneele of correctionneele straf getroffen werden, De veroordeelden, die reeds hun ne straf ondergaan, en die niet voor andere zaken zouden opgesloten zijn, zullen in voorloopige vrijheid gesteld worden. Deze genademaatregelen zijn niet toepasselijk a) Op bijgaande gevangenisstraffen voor fiskale boeten b) Op de veroordeelingen uitge sproken krachtens de bepalingen der wet van 8 Mei 1924 en op den trafiek van goud en zilver 5 c) Op de straffen die reeds vermin derd zijn op hooger aangeduid beloop door vroeger genademaatregelen, Op 14 Juli had de prjijsuitdeeling plaats aaiTde leerlingen der Staatsmid delbare school, in de prachtig versier de feestzaal van het stadhuis. De plech tigheid werd voorgezeten door den be heerraad der school. Om drie uur deden de overheden der stad, begeleid door den bestuur der, hunne intrede, in de stampvolle zaal, begroet door het vaderlandslied. Een welgevuld en goedgekozen pro gramma werd door de leerlingen der verschillende klassen op puike wijze uitgevoerd. De zuivere uitspraak, het goed articuleeren werd in 't bijzonder opgemerkt, zóó voor de vlaamsche als voor de fransche gedichten en vanaf de kleinste tot de grootste leerlingen. We wenschen daarom èn de leerlingen èn de heeren leeraars van harte geluk. Het muzikaal gedeelte onder de lei ding van den h. Van Elslande, leeraar van muziek, was goed verzorgd. Het turnspel De kleine gevan gene uitgevoerd door de leerlingen van het 2e studiejaar, viel in ieders smaak. Bravo daarvoor, beste jongens, zonder den heer Aertssen, onderwij zer van dit studiejaar te vergeten. Na de uitvoering van het programma begon de prijsuitreiking. Op dit artikel volgen de namen der leerlingen, welke de eerste prijzen behaalden. Hier een woord van dank aan het bestuur van den oud-leerlingenbond, voor de reeks kostelijke werken, die het aan de be kroonden deed overhandigen. We nemen ook de gelegenheid te baat om de aandacht der ouders te vestigen op den brillanten uitslag be haald door onze Middelbare school in den wedstrijd uitgeschreven door het Institut dactylographique de Belgi- que Aan dien wedstrijd namen 29 ver schillende onderwijs-gestichten deel, met een totaal van ongeveer 600 in DAG DER INVALIEDEN. Oproep tot de bevolking Op Zondag 2 7 Juli aanstaande zal een bloempje verkocht worden ten voordeelevan 'het dotatiefonds dér Oorlogsinvalieden van het Arrondisse ment Yper. Wij doen een bijzonderen oproep tot de milddadigheid der bevolking opdat de juffers, gelast met het verkoopen van het bloempje, overal en bij ieder een bijzonder wel onthaald worden. Het dotatiefonds, onder toezicht van het Comiteit van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalieden, dient immers in 't bijzonder om hulp te verleenen aan de in nood verkeerende invalieden, ook aan de zieken en verder voor het uitbetalen der vergoedingen toege staan bij geboorten, huwelijken en o verlij dens. Namens den Invaliedenbond Yper De Secretaris, De Voorzitter, O. Molein. I. GRUWEZ. Namens het Comiteit van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalieden De Secretaris-Schatbewaarder, J.Van der Mersch De Voorzitter, R. Clin- ckemaillie. Staats-Middelbare Jongensschool SCHOOLJAAR 1930-1931. De Staatsmiddelbare School be staat uit een Voorbereidende Afdeeling en een Middelbare Afdeeling. De Voorbereidende Afdeeling (voor leerlingen van 6 tot 1 2 jaar oud) om vat zes studiejaren, waarin men de vakken van het lager onderwijs aan leert. Nederlandsch en Fransch worden van het eerste Studiejaar af, tegelij kertijd onderwezen. De Middelbare Afdeeling (voor leerlingen die de lagere school afge maakt hebben en 1 1 tot 12 jaar oud zijn) omvat drie studiejaren, waar in men de volgende vakken aanleert Godsdienst, Nederlandsch, Fransch, schrijvingen. De middelbare school Engelsch, Duitsch, Aardrijkskunde, Ge- behaald met vier leerlingen, de eerste J schiedenis, Rekenen, Algebra, Meet- plaats en den eere-beker. Inderdaad kunde, Dierkunde, Plantenkunde, Na- Mejuffer Yvonne Steendam, dochter tuurkunde, Scheikunde, Boekhouden, van den bestuurder, werd de eersteTeekenen, Handenarbeid, Turnen, Mu- gerangschikt met 96 punten op 100 en ziek en Dactylographie. haar werd door de Jury van het hoo-Deze afdeeling is dus bijzonder nut- ger vermelde instituut den eere-bekertig voor leerlingen, die de lagere stu- toegewezen. Het was dan ook onder diën hebben voleindigd en die verlan- daverend handgeklap, dat die prach tige coupe door den heer Burgmeester aan de gelukkige laureate werd over handigd. Die uitslag strekt tot eer voor Poperinghe, en we denken hi^r de tolk gen meer uitgebreide kennis te ver werven, hetzij om bekwame meesters of geschoolde werklieden te worden, hetzij om als beambten in besturen van Staat, Provincie of Gemeente, in te zijn van al wie het goed meent met nijverheidsgestichten of handelshuizen de school, wanneer we den heer Mau rice Caenen, leeraar van dactylogra phie, van harte gelukwenschen voor den bekomen uitslag. Om te sluiten nam de heer Julien Vandooren, Schepen van Onderwijs, aan wiens toewijding onze middelbare school zooveel te danken heeft, het woord om de leerlingen en leeraars #ieluk te wenschen en de ouders te bedanken voor het vertrouwen dat ze stellen in het cci^te officieel onderwijs gesticht der stad. Een toeschouwer. Hier volgen de eersten uit ieder klas Voorbereidende Afdeeling Studiejaar Vermeire, Olivier. Lauwers, Roger. Vanacker, Julien. D'Amour, Roger. Vandepitte, Daniel. Heughebaert, Jacques. De Turck, Albert. Clement, Charles. 2° Studiejaar 3<> Studiejaar 4e Studiejaar 5° Studiejaar 6" Studiejaar Middelbare Afdeeling 1° Studiejaar Van Gaveren, Albert. 2e Studiejaar Vandelanotte, Roger. 3° Studiejaar Cuvelier, Maurice. Uitgangsexamens Twee leerlingen werden tot dit exa men toegelaten. Bekwamen een diploma Met de grootste vrucht Cuvelier, Maurice. Met groote vrucht Beun, Liévin. dienst te nemen. Het godsdienstig onderwijs is, in beide afdeelingen, aan een priester toe vertrouwd. Aan de zedelijke opvoe ding van de leerlingen wordt bijzon der zorg gewijd. Meisjes, die het 6® Jaar van de la gere school afgemaakt hebben, worden in de Staatsmiddelbare School toege laten. SCHOOLGELD. Voorbereiden de Afdeeling, 1 00 fr. per jaar. Mid delbare Afdeeling, 200 fr. per jaar. Zeer veel kostelooze toelatingen en toelatingen tegen verminderden prijs. BRUIKLEEN VAN BOEKEN De schoolboeken worden aan de leerlingen in leen gegeven, mits het betalen eener kleine bijdrage 4 laagste klassen, 10 fr. 5* en 6° Studiejaren, 15 fr. Middelbare Af deeling, 25 fr. HEROPENING DER KLASSEN en TOELATINGSEXAMEN, op 16 Sep tember 1930. Inlichtingen en Inschrijvingen bij den Heer Bestuurder (bureel der school) Groote Markt, Nr 1. De Woelingen in Indie. I e Kishoregang, Bengalen, hebben nieuwe onlusten plaats gehad. Bij een woelige betooging der nationalisten heeft de politie gebruik moeten ma ken van hunne vuurwapens. Vier be- toogers werden gedood, en twee an deren gekwetst. Er werden niet min dan 35 aanhoudingen gedaan. ABONNEMENTEN. 1 Jaar in stad, thuis besteld I 2.00 fr. 1 Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. I Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. I Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. V- AANKONDIGINGEN. 2° bladzijde 0.75 fr. de regel. 4° bladzijde 0.65 fr. de regel, minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. Op 1° Op 3' en en met De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, worcft men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. D. N. G.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1