xxxxxxxxxxxx >ÖOGOO<»©OOOOQÖÖ( g Brouwerij MASSCHELEIN Drlnkt"MAS-CAR"bler ötnncnlanö SNELHE'DSMOTOKOERSEN Bmile DENUT Burgerstand van Drtnkt<lMAS-CAR"b!er H Burgers, Neringdoeners, Herbergiers, SCHILDER WERKEN Fabriek brand nabij Budapest. Vrijdag avond is een hevige brand uitgebroken te Ujpest, in de omgeving' van Budapest. Een fabriek van elek trische gloeilampen is in de vlammen opgegaan. Twee millioen elektrische lampen zijn vernield. De pompiers moesten werken, voorzien van gasmas kers. De schade wordt op twee millioen en half pengoes geschat. Acht pom piers en werklieden liepen lichte brand wonden op. Doodelijk ongeluk te Marcq-en-Baroeul Op het gehucht Covrie, te Marcq-en- Baroeul, Noord-Frankrijk, is Donder dag namiddag een doodelijk ongeluk gebeurd. Een kareel-autokamion reed langs de groote baan van Toerkonje en wilde een ander voertuig voorenste- ken. De voerder had echter de zwen king te kort genomen en beide voer tuigen botsten met zulk geweld op el kander dat het tweede voertuig op het gaanpad geslingerd werd, waar de echtgenoote Cappelle met hare drie kinderen aan het wandelen was. De vrouw kon twee der kinderen bij tijds weg trekken en wilde ook het derde een jongentje van 2 jaar, grijpen, doch het was te laat. Het arme kind werd onder het voertuig verpletterd. Seffens naar de woning van een geneesheer gebracht, konden de zorgen niet meer baten, en gaf het kind weldra den geest. Het wichtje was vreeselijk over gansch het lichaam gewond. Het par ket is ter plaats een onderzoek komen instellen. Wijndepot vernield bij Bordeaux In de wijnbergplaatsen van het kas teel van Issan-Cantomao bij Bordeaux, heeft een ongemeen geweldige brand gewoed. Gansch de bergplaats, met een grooten voorraad ouden wijn, is vernield. De schade beloopt 7 mil lioen frank. Vrouw levend verbrand te Boulogne Woensdag morgen, rond 3 uur, be vond Mad. Riquet, afkomstig van Rijs sel, zich in hare woning, te Boulogne, met brandende kleeren, nabij een gas- vuur, dat zij ontstoken had. Een bij geroepen geneesheer diende het slacht offer de eerste zorgen toe, en bevool de overbrenging der vrouw naar het gasthuis. Toen de ambulancie-auto ter plaats kwam, gaf Mad. Riquet den geest, na schrikkelijke pijnen door staan te hebben. M. Riquet, opziener eener bank, op rondreis, was afwezig. Leening der Verwoeste Gewesten. 1921 4 Dinsdag morgen heeft in de Natio nale Bank van Belgie te Brussel, de 77° trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 4 t. h. 1921. Het lot van 1 millioen frank is ge wonnen door serie 120.532 n. 5. De andere nummers van deze serie zijn uitbetaalbaar met 250 fr. BEURSKRON1EK 1 6-7-30. Bij hoog en laag beweerde ik over eenigen tijd, en daarvoor steunde ik op mijne ondervinding, dat men rond Poperinghe-Kermis al zijn liggende geld moest gebruikt hebben. Zulks was gewaagd daar bijna iedereen de verledene week zich nog inbeelde dat alles voorts om ter slechts ging- Onder het geronk der draaimolens wierd de menigte door eene groote kwaal aange tast De portefeuille moest absoluut en zon der reden te gelde gebracht. Zulke vlagen zijn immer van korten duur en al wie het volk bestudeerd heeft, weet dat er op zulke stonden moed van doen is en dat men alsdan dient te koopen. Ik deed opmerken dat de oude ervaren beursmannen ter Markt wedergekomen wa ren om den toestand te doorsnuffelen en aankoopen gedaan hebben. Gisteren was men bevreesd voor wrijving tusschen Frankrijk en Italië, deze vrees is alsnu in eene verzekerde gerustheid veran derd. De veronderstelling als zoude den af slag voortduren op de grondstoffen heeft plaats gemaakt voor eene oprechte vastheid. Zelfs op stand der graankwestie wil de voor zitter Hoover de voorstellen van te pessi- mischen aard niet onderzoeken. In de Union Minière heeft de H. Jadot de volgende rede gehouden Ik wil de uitbrei ding van het Koperverbruik. Daar toe zijn lage prijzen van doen en wij zullen meer voortbrengen. Om den dracht dezer woorden te begrij pen, was het voldoende ter vergadering te genwoordig te zijn, alswanneer hij den te- genwoordigen prijs van de Electro op zijn eigenlijke waarde bracht. Op het wezen der hoofdmannen der Kopernijverheid kon men een gerust optimisme aanschouwen, dit be wees voldoende dat er geen vrees voor kwaad te lijden was. Integendeel Slimgeboren lieden, dus wel op de hoogte, verklaarden Het moet slecht gaan Men laat geen cijfers meer kennen Ziehier het antwoord daarop In 1930 gedurende de zes eerste maanden van het jaar beliep de voortbrengst tot 65.000 ton tegen 63.000 verleden jaar. Andere zeggen en de Kilo-Moto De op brengst verminderd, de mijnen raken uitge put. Laat ons eens de cijfers nazien. In Juni 1930 brachten zij 356 kilos tegen 329 in I 929 op. De aanwinst voor de zes eerste maanden bedraagt 3 70 kilos goud, dus een gewin van 15%. Allen uitleg ware overbodig. Ik durf voorzeggen dat binnenkort deze titel zonder veel beslag eene belangrijke sprong naar de hoogte zal beleven aan 400 zal iedereen ernaar snakken. Gedurende vele weken als gevolg aan mijn beweringen, geloofde men, niet zonder reden dat de markt eenen nieuwen weg ingeslagen had en dat men buiten wete in eene hoogte periode leefde. Ostyn zet ons het hoofd op hol 't Was toch verstandiger dan te zeggen: alles gaat slecht en zal nog slechter gaan. I Ter Beurs zijn er maar weinig dagen noodig om over eene misgreep van lange maanden gelijk te halen. Wij staan vóór zulk tijdstip en ik herhaal het, alle goede titels maken goede kansen uit. Als men zich op het gedacht der nijver heid steunt, alsdan hoort men zeggen de zaken gaan voortdurend slecht, maar men vraagt naar prijzen, met den herfst verwacht men zich aan herleving Hewel, ja I 't Kan zijn en 't is waarschijn lijk. Maar de Beurs nochtans, ter groote verwondering, viel wanneer men luidkeels riep voorspoed, groote winsten Nu gij ontmoedigd zijt zal men rijzen. Het lang zaam werk van ontzetting der portefeuilles welke in slechte handen verbleven is vol trokken. De titel ligt nu elders. Wilt gij nu verkoopen en uw verlies bij dalenden koers oprapen, dat kunt gij gemakkelijk maar probeer eens weder te koopen hetgeen waar van gij u ontmaakt hebt en gij zult mij moe ten bekennen dat zulks met meer moeite zal gepaard gaan. De oude Beurspilaren achten den afslag reeds vergeten, zij zeggen dat men zachtjes opnieuw aan het werk geraakt, dat men niet meer achteruit zal gaan en dat de eerste sprong naar vastzetting de 20 zal bereiken. Persoonlijk stem ik niet in met dit gezeg- dens. Ik houdt mij vast bij het gedacht dat de rijzing zeer brutaal zal zijn en dat zij van veel boven uitgedrukt percent zal over schrijden voor deze die den titel van hoeda nigheid zullen gekocht hebben. Ik voorzie een duw gedurende de bewer kingen van likwidatie die zich op het einde dezer week zullen voordoen, op de herope ning van Donderdag aanstaande. Voor een weinig dat New-York volhoudt in den goeden weg, en alles laat het voorzien, aangezien op acht dagen tijds de beweging der titels verdriedubbeld is, bevestigen technische re dens op een voorbarige manier dat men moet duwen. Gebruikt dus geweld en koopt. Men zegt dat de Iogiek ter Beurs lan gen tijd ongelijk heeft maar dat ze tot haar recht terugkeerd. De bilan der Alimentattion Bas Congo bevestigt dit gezegde. Zij is, met de Chemin de fer du Congo, de oudste congoleesche maatschappij. Haar ka pitaal is van 1 8 millioen men heeft tijdens de twee laatste kapitaalsverhoogingen, zoo ik mij niet vergis, aan 900 en I 200 fr. on derschreven. Zij heeft in 1929, 700.000 fr. netto gewonnen, aflossingen niet inbegrepen. Haar actief is onroerend baksteenen, aan uiterst lage prijzen aangekochte gronden. Zij heeft zoo wat 6 millioen beschikbaar. Haar toestand is zeer vlottend. De koersen heb ben 2.000 fr. bereikt en overschreden. Haar finantieele groep de Société Générale de Bel- gique. Haar nominaal 500 fr. Haar hui dige koers 350 fr. Kan men grooter on regelmatigheid uitdenken De Haut Congo is in hetzelfde geval. Ik zou mijne woorden herhalen zoo ik zegde dat de huidige koersen om tot de werkelijk heid te naderen zouden moeten verdubbelen. Deze die geen voorbedachtheid hebben, zijn 't akkoord om te denken dat de Kolo niale Rubriek eensdaags de gansche Beurs van Brussel zal doen opleven. Alsdan zal men zich rekening geven dat deze die on langs spraken van Congoleesche crisis en die het publiek, gewoonlijk onwetend, afge wend hebben, van de gelegenheden die zij aanbood en die bij anderen ontmoedigings- verkoopen veroorzaakt hebben, grootelijks schuldig zijn. Geen begoochelingen Hooi van nutte- looze woorden Als men de werkelijkheid beziet, dan bemerkt men een gezonde toe stand in de algemeenheid der congoleesche zaken. Een finantieel blad, schreef, in een onlangs overzicht, dat in 1929 voor 56 ge kende uitslagen van congoleesche maatschap pijen, er slechts 7 een bilan aantoonden met tekort. Zoo ik staat maak op mijne persoonlijke ondervinding in zake congoleesche crississen (ik heb er twee medegeleefd, de eerste in 1913, de andere in 1922) dan geven alle kenteekens eene aanduiding van herneming der zaken. Deze die uit Katanga terugkeeren bevestigen dit. En onze industrieelen die de koers maken, 't zij in textiel of andere vakken, in de laboratoriums onzer congo leesche maatschappijen, zullen verwonderd staan in October orders te ontvangen en te bestatigen dat tot het normaal leven terug gekeerd wordt. Zij hebben niet begrepen dat de brutale stilstand der commanden in Januari laatst, de uitverkoop der stocks beduidde, 't Was het kenteeken eener na kende herneming der zaken. Het is soms nuttig buiten het domein der beurs te treden om zich uit te leggen wat er gebeurd. En, zonderlinge bestatiging, dit gevoelig organisme, laat zich beinvloeden, bij manier van spreken natuurlijk, door de formidabele drukking der massa waarvan de blinde stoot, de eenige regel is. Leert dus een bilsèjn overwegen, lezen. Gaat niet bij uw wisselagent een tuyau vragen. Zoo hij niet werkt, zoo hij geen on dervinding heeft in de zaken, zoo zijne betrekkingen op de hoogte niet zijn, kan hij u slechts gevaarlijke waarschijnlijkheden aanwijzen. De beste tuyau is de uwe, uwe oplettendheid. En vergeet nooit, dat wij die in de dagelijksche warboel zitten, wij ons met tegenwil laten meeslepen met den vloed zonder den tijd te hebben gehad ons te overwegen. En dit legt zulks uit deze die bestudeerd heeft en kent, heeft soms langen tijd ongelijk om in korten tijd tien maal gelijk te hebben. (Verboden nadruk) L. OSSTYN. LOUIS OSSTYN Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, IXELLES. Telefoon 468.68 VOORLOOPIGE BUREELEN TE POPERINGHE, GASTHUISSTRAAT, 36 De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur namid dag tot 7 uur 's avonds. WISSELKOERS VAN DONDERDAG Londen, 34.80 Parijs, 28. I 5 New-York, 7. 1 4 Amsterdam, 287.97 Geneve, 139.1 1 Oslo, 37.48 Italië, 192.37 Kopenhagen,! 191.60 Stockholm, 191.67 Praag, 21.21 Weenen, 101.07 Berlijn, 170.86. wendt U ter die U de beste en smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen STERK, allerbest bruin bier 9 fr. de bak van 1 2 flesschen. GERSTEN, allerbest blond bier 1 0 fr. de bak van 1 2 flesschen. 2^ 10 fr. de bak van 24 kleine flesschen. MAS-CAR, het fijnste speciaal blond 1 7 fr. de bak van 1 2 flesschen. 15 fr. de bak van 24 kleine flesschen. CHRISTMAS, Scotch Type 24 fr. de bak van 24 kleine flesschen. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 1 00 en 50 liter, aan STERK 0.85 fr. de liter. GERSTEN 1.00 fr. de liter. SPECIAAL MAS-CAR 1.50 fr. de liter. Landbouwers Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leveren van bier in flesschen en presvaten. STADSNIEUWS. Zondagrust. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag na noen alleen M. NOTREDAME. Alle Apotheken zijn gesloten van 1 2 Zl tot 1 Zl u en na 8 u. 's avonds. De Caisse Commerciaie de Rou- lers, keert in Veertiendaagsche Reke- iing eenen intrest uit van 2.95 (tijd perk van 10 tot 25 Juli). Daar zijn er nog die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en aan de Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 fr. en van 12.00 fr. Aan St. Sebastiaan. Zondag laatst had de Jaarlijksche Groote Schieting plaats. Er waren 1 98 schutters. De oppervogels werden neergehaald door Oppervogel, De- wancker, Crombeke Zijdvogels Notreda me H., Poperinghe Tant R., Rousbrugge Kallen Timperman A., Poperinghe en Hae- ghedoorn A., Bixschote. De 2'' oppervogel werd niet geschoten. Auto in de gracht. Dinsdag morgen rond 7 uur, reed de autobus in de gracht, langs den steenweg tusschen Rousbrugge en Proven. Een der inzittenden werd nogal erg aan het been gekwetst. De ander reizigers kwamen er met een fermen schok vanaf, Kleermaker. Leopold DE GRAEVE, laat weten dat hij zijn stiel van kleermaker uitoefent voor eenie der aan genadigen prijs. Hij hoopt met eenieders gunsten vereerd te worden en bied u zijn dank op voorhand. Veurnesteenweg, C. 34, bij de Kruisstraat. PROVEN. Eeuwfeesten. Zondag 27 Juli aanstaande viert de gemeente Proven de Herdenking der Honderdjarige Onnafhanke- lijkheid van Belgie. 's Namiddags om 5 uur, Historische Stoet, Concert en algemeene Ver lichting. GRUWEZ OSWALD, Veurnestraat, 77, Poperinghe, laat weten dat hij koo- per is van alle soorten geakkerd vlas. Dadelijke levering, van het veld weg. Hoogste prijzen. Elk zegge 't voort. WATOU. Eeuwfeesten. De gemeente Wa- tou zal op Zondag 3 Oogst feest vieren ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van de onafhankelijkheid van Belgie. In den namiddag zal een prachtige stoet, bestaande uit groepen te voet, groepen te paard en praalwagens, her inneren aan de roemrijkste personen en feiten van ons onafhankelijk land. Drie muzieken zullen den stoet op luisteren en concerten geven. 's Avonds Cinema in open lucht en verlichting van 't Standbeeld. WESTOUTRE. Baanbolling. Zon dag 20 Juli 1930. 1000 fr. prijzen. Inschrij ving bij A. Hoornaert, van 5 tot 6 uur rjam. aan 1 0 fr. per peleton van vier mannen. 300-250-200-150-100 fr. PLOEGSTEERT. Bestolen. De ge naamde Emerentia Duhayon, dezer gemeente die op bezoek was te Antwerpen, had plaats genomen in een tramrijtuig van lijn 2. Een behendige gauwdief wist uit haar handzakje eene brieventesch te rooven, inhoudende eene som van 4000 fr. De bestolene kon voor alle troost een klacht indienen bij de policie. YPER.Gevecht. Zondag avond rond 7 uur, verlieten eenige vrienden eene her berg uit de Lombaardstraat. Langs den weg geraakten zij in twist en 't en duurde niet lang eer zij aan den slag waren. Alle drie kregen hun deel mede. Gelukkiglijk was de politie er dadelijk bij en kon de vechters naar den amigo opleiden alwaar zij den nacht overbrachten en 's morgens met pro ces-verbaal vertrokken. Diefstal. Eene vrouw wonende in de Dixmudestraat, was deze dagen de St Maar tenskerk binnengegaan om er een gebed te doen. Zij verliet eenig oogenblikken haar i stoel om den zang te beluisteren van een groep toeristen, doch toen zij naar haar^ plaats terugkeerde was haar handzakje ver dwenen. Vliegfeesl. Deze zomer krijgt Yper z'n vliegfeest. Het gaat naar alle waarschijnlijk heid door op Zondag 2 1 September, op de landerijen der hofstede Deraedt, te St Jan. Onnoodig te zeggen dat duizende en duizen- de toeschouwers zich ter plaats zullen ver dringen. KOMEN. Diefte. 's Nachts zijn die ven binnengedrongen in het magazijn van den handelaar in muziekspeeltuigen, Emiel Plouvier, na het glazen raam der ingangdeur te hebben uitgenomen. Zij stolen een accor deon van 1 200 fr. waarde, de bewoners hoor den niets. AUTO-MOTO CLUB POPERINGHE ZONDAG 20 JULI 1930 ter gelegenheid der Eeuwfeesten op het koersplein der Groote Heerlijk heid, Woestensteenweg GROOTE NATIONALE Ingang Omheining 3 fr. Tribuun 6 fr. Verscheiden gekende renners zijn in geschreven, en de koersen belooven al lerbelangrijkst te zijn. STAD POPERINGHE DE MET ZEGEL GELIJK GESTELDE TAKSEN. j Het nummer van het Staatsblad van 6 en I 2 Juli hebben de wijzigingen afgekondigd aan de wetgeving op het zegel en op de tak- sen gelijkgesteld met het zegel. Deze wij zigingen, welke sedert I 6 Juli van kracht zijn, zijn de volgende Overdrachttaks. De forfaitaire taks op de scheikundige vetten, alsmede op de nij- verheidsafvallen dienende tot veevoeder, wordt op I t.h. verminderd. Er wordt eene forfaitaire taks van I t.h. gesteld op de me- lassevoeders, alsmede op al de andere sa mengestelde voeders voor vee en gevogelte. Deze taks dient toegepast bij den verkoop gedaan door degene die deze voeders be reidt. Voor dezelfde ingevoerde voeders, is de taks 2 t.h. Er wordt eene forfaitaire taks van 2 t.h. bij de bron gesteld op bieren, honingdrank, appeldrank, mineraal water en gashoudende limonade, alsmede op de be werkte tabak (sigaren, sigarillos, sigaretten, rooktabak, enz.) Taks op de aannemingskontrakten. Het bedrag der taks is niet gewijzigd, doch hare toepassing is verplichtend gemaakt naarmate de betalingen bij afrekeningen van den prijs der aanneming. Weeldetaks. De lampen voor radio- elektrische apparaten, evenals de gecomb neerde apparaten behelzende een fonograaf en een radiophonisch toestel, worden belast met de weeldetaks van 6 t.h. bij de bron. De eischbaarheid der weeldetaks verschul digd op de phonographen, schijven en toe- behoorten wordt overgebracht bij de bron. De handelaars dier voorwerpen zijn gehou den een inventaris van hunnen stock op te maken en den taks op dien stock te kwijten. De weeldetaks is niet meer van toepas sing op sommige weefsels samengesteld uit kunstzijde en katoen. Taks voor verblijf en verbruik in hotels, spijshuizen en pasteibakkerswinkels. Deze taks is afgeschaft. Taks op de betalingen van honoraria. Deze belasting is afgeschaft wat betreft de advokaten, geneesheeren, notarissen en an dere personen welke een vrij beroep uitoefe nen. Zij blijft behouden ten bedrage van I t.h. wat betreft de fnakelaars, zaakwaarne mers en alle commercieele lasthebbers, an dere dan commissionnairs in goederen, com- missionnairs-expediteurs en grens-expediteurs Zegel der handelseffekten. Het recht wordt verminderd op 50 cent. per 1000 fr. met minimum van 50 centiemen. Kwijtschriftzegel. Heden zijn de kwijt schriften van min dan 10 fr. vrij van zegel recht. Deze vrijstelling wordt uitgebreid tot de kwijtschriften van 30 fr. en min. FEESTELIJKHEDEN tergelegenheid der Honderdste Verjaring van BELGIE'S ONAFHANKELIJKHEID. ZONDAG 27 JULI 1930 Om 1 1 uur voormiddag, in de hoofdkerk van St Bertinus, Plechtig TE DEUM. Algemeene vergadering der Overheden, Schoolkinderen en deelnemende maatschap pijen, om I 0.45 uur, aan het Stadhuis, ten einde zich van aldaar in stoet naar de kerk te begeven. Onmiddellijk na deze plechtigheid, bij het Stadhuis, Uitvoering van VLAAMSCHE LIE DEREN, door de leerlingen der Gemeente school. Om 1 1.30 uur, CONCERT door het Mu ziek van den Katholieken Kring, Om 3 uur namiddag, OPTOCHT, door de Overheden, Schoolkinderen en deelnemende maatschappijen, langs de bijzonderste stra ten der stad. Vóór het vertrek van den stoet zal de Stedelijke Vlag (Rood en Geel) aan den ge vel van het Stadhuis uitgehangen worden, onder het zingen van de Poperingsche- Marsch door de leerlingen der Gemeente school. Onder den doortocht, Aanhechting der Nieuwe Naamplaten van volgende straten Maurice De Wulfstraat, vroeger Meessen- straat. Guido Gezellestraat, vroeger Schaalstraat. Deken De Bolaan, begin van den steenweg naar Reninghelst. Om 8 uur 's avonds, op het kiosk der Groote Markt, CONCERT, door de Konink lijke Philharmonie. 1. 1930, marche militaire Rousseau 2. Marche Jubilaire J.E. Strauwen 3. Ouverture de Maritana Wallace 4. a) Aubade a Musette, serenade F. Popy b) L'Angélus du Soir, mélodie Andrieu 5. Fantaisie sur Lakmé L. Deslibes 6. Sous le Pont des Soupirs, suite de valses J. Turine DE BRABANCONNE Om 9.30 uur 's avonds, Prachtig VUUR WERK, afgeschoten door het welbekend huis V. Deriemaecker, Ardoye. Na het vuurwerk, Schitterende ELECTRI- SCHE VERLICHTING van het Stadhuis, Postbureel en Gedenkteeken onzer Gesneu velden. TENTOONSTELLING in de lokalen der Staatsmiddelbare School, van Bloemen en Sieraadplanten. TENTOONSTELLING, in de bovenzalen van het Stadhuis, der Werken van de leer lingen der Stedelijke Teekenschool, alsook dezer van liefhebbers der Schilderkunst on zer stad. Kunstwerken van gekende schil ders, zoowel van Poperinghe als andere zul len tentoongesteld worden. De inwoners worden beleefd verzocht op 27 Juli aanstaande, hunne vaderlandsche vlag uit te hangen. AMBTELIJKE BERICHTEN. AAN DE MILITAIREN IN DIENST Het schijnt dat een verlof aan de milici- anen in dienst gegeven is om in hunne ge meente de feestelijkheden der honderdjarige Onafhankelijkheid van Belgie bij te wonen. Op 2 7 dezer hebben te Poperinghe die fees telijkheden plaats. Zoo er personen zijn die begeeren een verlof aan te vragen mogen zij hun aanbieden op het gemeentesecreta riaat, om er een bewijs te ontvangen dat de plechtigheden den 21 plaats hebben. STADHUIS Ter gelegenheid der Nationale Feesten zul len de bureelen van het stadhuis gesloten zijn op Maandag aanstaande 21 Juli. EEUWFEESTEN Eene tentoonstelling van bloemen en sie raadplanten wordt op Zondag 27 Juli en vol gende dagen, ingericht in de lokalen der Staatsmiddelbare School, Groote Markt. De bijtreding van hoveniers en bloemisten onzer stad is van nu af reeds verzekerd. Om deze plechtigheid zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, drukt de feestcommissie den wensch uit dat de inwoners, die bloemen en sieraadplanten bezitten, deze aan haar gedu. rende die dagen, zouden willen toevertrou wen. De planten zullen ten huize afgehaald wor den en van alle noodige zorgen genieten. De stedelijke Commissie der Eeuwfeesten heeft beslist op Zondag 27 Juli en volgende dagen, in de bovenzalen van het Stadhuis deJaarlijksche Tentoonstelling te houden van de werken der leerlingen onzer teekenschool Er werd overeengekomen ter dezer gele genheid eenen oproep te doen aan al de liefhebbers der schilderkunst om hunne wer ken in leening te vragen voor deze dagen. De werken van kustschilders zoowel Poperingsche als vreemde zullen op die dagen insgelijks tentoongesteld worden. Om aan deze plechtigheid allen luister bij te brengen verhoopt de Commissie der Eeuw feesten dat de inwoners, in bezit van zulk danige meesterwerken, deze binst deze da gen aan haar zullen willen toevertrouwen. Alle voorwerpen,betrekhebbende op onze geboortestad, zoowel van geschiedkundigen als van artistieken of folklorischen aard, zullen ook met dank aanveerd worden. Alle bijtredingen zullen uiterst welkom wezen. De voorwerpen, ten huize afgehaald, zullen met al de vereischte zorgen verhan deld worden. Voor de Commissie der Eeuwfeesten De Burgmeester-Voorzitter, N. LAHAYE. 48, Gasthuisstraat, Poperinghe. Gediplomeerd Vakman van de Gentsche Hoogere Schilderschool. Nabootsing van Hout en Marmer V ersieringschilderen Letterschilderen op Vitrines, Uithangborden, Spandoeken, Rijtuigen, Auto's, Pancarten. DORURE ONDER GLAS LUMINEUSE RECLAME'S NABOOTSING VAN VITRAUX Verkoop van Kleuren en Vernissen in 't klein Alle inlichtingen bij mij te verkrijgen. Verzorgd werk Genadige prijzen Poperinghe,van 12 tot 18 Juli 1930. GEBOORTEN 225. Decreus Paul, z.v, Georges en Boussemaere Maria, Sektie D. 226. Denys Marie, d.v. Julien, en Devos Zos, Sektie J. 227. Denys Georgette, d.v. Ju lien, en Devos Zoé, Sektie J. 228. C haerle Lucien, z.v. Joseph en Dehaene Marguerite, van Herseaux. 229. Pyffeweu Norbert, z.v. Joris en Butaeye Alice, van Ghyverin- chove. 230. Coupillie Willy, z.v. Germain en Vandenbussche Yvonne, van Leysele. 23 I Boudry Roland, z.v. Oscar en Verhelst Alice, van Westoutre. 232. Vanoost Ju dith, d.v. Georges en Adriaen Maria, van Watou. 233. Suffys Paula, d.v. Georges en Casier Marie, Prootstraat. 234. Bryor. Martha, d.v. Camille en Vanlerberghe Vir- ginie, van Hollebeke. OVERLIJDENS 105. Suffys Theresia. 92 jaar, z.b. wed. van Vandenbruane Petrus St Michielstraat. 106. Cneut Marie, 73 jaar, z.b. echtg. van Feys Séraphin, Veur nestraat. HUWELIJKEN 50. Vanbecelaere Maurice 24 jaar, landbouwer van Beveren-Yzer, en Vandenberghe Alice, 19 jaar, landbouwster van Poperinghe. t Vrouw Weduwe Julien BERAT en Familie bedanken bij deze de Vrienden en Kennissen welke tegenwoordig waren op den Lijkdienst en Begraving van hun Echtgenoot en Fami- ielid, Heer JULIEN BERAT, echtgenoot van Vrouw Marie Yperman. f Zaterdag laatst had alhier onder grooten volkstoeloop de plechtige begrafenis plaats van Heer Julien BERAT, voorzitter van de Tooneelmaatschappij «Roeysche Barbaristen» Het was een man vol toewijding voor zijne maatschappij, waarvoor, hij alles veil had en deze tot een hoog peil in de tooneel- kunst had weten te verheffen. Hij was de geliefde man voor al zijne leden en zijn verdwijnen brengt een gevoelige slag toe aan de maatschappij, wiers lotbestemmingen hij in handen had. Op het kerkhof werd, door Heer Henri DE GRUYTER, bestuurlid zelfder maatschap pij, volgende roerende rede uitgesproken Mijnheeren, Geachte Medebroeders, Nogeens bevinden wij ons op dezen ge wijden grond, geschaard rondom het graf van Hem, ons zoo duurbaar ontnomen, onzen geliefden Voorzitter. In naam uws allen, heb ik een heiligen S> plicht te vervullen jegens den persoon, welke de dood uit ons midden gerukt heeft, onzen leider en wijzen bestierder Heer Ju- lien Berat. Twintig jaren reeds was hij aan het hoofd onzer zoo bloeiende tooneelmaat- schappij, en wistte haar altijd met raad en daad bij te staan om het vlaamsch tooneel te helpen verheerlijken ook door zijn edel karakter werd hij door gansch onze broederschaar bemind en geacht, en telde hij niets dan vrienden. De onverbiddelijke dood echter, die blind en wreed haar zeis zwaait in alle middens, in alle rangen der maatschappij, en die noch vriendschap, noch liefde, noch jeugd ontziet, heeft thans uit ons midden dien hooggeachten Vriend en Voorzitter weg- gerukt en droef gestemd staan wij, zijne leden, rond zijn graf. In deze verheven stonde rijst voor onze oogen het heerlijke beeld van onzen be- treurden afgestorvene, getooid en beladen met de ruime en onschatbare verdiensten welke hij heeft in den bloei en de goede faam onzer maatschappij. Helaas I Onzen Voorzitter leeft voor- taan bij ons nog slechts door het dierbaar aandenken dat wij van Hem in onze harten bewaren, en dit aandenken zal duurzaam en onuitwischbaar blijven. Achtbare Familie, geachte Medebroe- ders, mochten de tranen, welke wij hier bij dit geopend graf storten, geen ijdelo droefheidsbetuigingen zijn. Houden wij in- tegendeel in ons geheugen het beeld van Hem, dien wij heden, weenend aan de gewijde aarde toevertrouwend, en spiegc- 3 len wij ons aan zijn wakker voorbeeld. In naam der Roeysche Barbaristen - bied ik hier aan de geachte Familie, onze innige deelneming in de droefheid om het wreede verlies die zij komt te ondergaan en aan de dierbare afgestorvene zeg ik, in naam van al onze Medebroeders, tot weerziens trouwe Voorzitter, tot weerziens hierboven I Rust in Vrede I maam& LIEFDADIGHEIDSFEEST. Met genoegen en een ware voldoening mag gezegd worden dat het Liefdadigheidsfeest van Dinsdag laatst in den Carrousel-Salon van M. Overmeer en zoon, ten volle gelukt heeft. Van den beginne af was er geestdrift en vreugde onder het publiek dat talrijk op gekomen was. Tot het einde toe was eenieder welgezind en met voldoening kocht men aan houdend kaarten, alzoo hunne liefdadigheid en genegenheid tot de armen betoonende. De prijzen voor de tombola waren talrijk en schoon. Een bijzonder wooijd van dank aan de personen die allen met waar genoegen en voldoening een prijs schonken voor het liefdadigheidsfeest en zoo het feest mogelijk hebben gemaakt. Niet een, waar er aan de deur geklopt werd, heeft geweigerd dit be wijst den geest van liefdadigheid dat, buiten alle politiek, onder onze bevolking heerscht. Een woord van dank ook aan al degene die, door hunne tegenwoordigheid op het feest, hunne gehechtheid en verkleefdheid getoond hebben aan onze arme bevolking dat allen steun en hulp verdient. Zij hebben een be wijs gegeven dat zij verstaan dat de schamele armen onzer stad, 't is te zeggen, die armen die, om te kunnen wat brood en andere be- noodigheden verschaffen, maandelijks gelde lijke hulp moeten ontvangen, niet mogen vergeten zijn, en dat alle mogelijke hulp hun moet gejond zijn gelijk van waar zij komt. Zij zijn immers de minst bevoorrechte in de samenleving. Wij bedanken ook de H. Overmeer en de Maatschappij van electriek, voor hunnen milden steun, waarop wij voor de toekomende jaren voorzeker ook mogen rekenen. Aan allen dus onzen besten en innigen dank in naam der schamele armen der stad. Tot wederziens toekomende jaar. Aanstaande week zal den uitslag van het Liefdadigheidsfeest bekend gemaakt worden. Namens het Stadsbestuur en de Liefdadigheidsmaatschappij Poperinghe-Vooruit

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 2