Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. IJ ui ter) l a nd BSOTTEK m HM en vu soenmm ZONDAG 10 OOGST 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMMER 32. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Na de ontruiming van het Rijngebied land zal andere middelen beproeven, om te bekomen wat hét wil, 't is te zeggen de aanhechting van Oostenrijk, de beperking van de Poolsche gang naar Dantzig, de gedeeltelijk of volle- De groote gebeurtenis is volbracht, dige herwinning van zijn koloniën, De Franschen hebben volkomen den en om alles te zeggen, de stelselmatige De sterftecoeffient is uitgekomen als volgt Namen 15.72 Henegouwen 15.54; Luik 15.09 Oost-Vlaanderen 14.64 Braband 13.73 Limburg 13.51 Antwerpen 12.63 ;Het Rijk 14.38 (1928 12.78). EENE STAATSZAAK. Meester Butéiye, fronters-volksverte- genwoordiger voor het arrondissement Yper, is, zooals men weet, deze onder de gekozenen der natie die het meest In vergelijking met 1928 is er voor vragen stelt en het meest brieven linkerhoever van den Rijn ontruimd, vernietiging van de verdragen. De ont-jalle provincies afneming in de geboor- 'schrijft. Daar hij dit alles doet op de Deze ontruiming is geschied met orde ruiming van het Rijngebied en de uit- j te- en toeneming in den sterftecoef- kosten der prinses, kost dit hem enkel de moeite. Wij melden vroeger reeds MET POPERINGHE-VOORUIT NAAR ST. OMER. en waardigheid. Dat was immers alles, voering van het plan Young zijn geen wat de Fransche soldaten konden doen einddoel voor Duitschland het is een voor het Fransche prestige. Het ove- vertrekpunt naar nieuwe eischen. rige hing niet van hun wil af. En nochtans levert Frankrijk, door Er is niemand in Frankrijk, op het terugtrekken van zijn soldaten uit uitzondering van enkele politiekers,die het Rijngebied, aan Duitschland een bij het beschouwen van deze belang rijke gebeurtenis, een der grootste van onzen tijd, geen ernstig overwegingen maakt. Onder de zoovele data, waar van de dagbladen sinds 1 1 jaar, histo rische data hebben willen maken, is er geen enkele, zooals die van 30 juni 1930, die werkelijk alle vereischte hoe danigheden schijnt te vereenigen, om waardig te zijn, als historische dag in de annalen van het hedendaagsche Europa opgeteekend te worden. Door vijf jaar vóór het tijdstip, be paald door het Verdrag van Versailles het Rijnland te ontruimen, heeft Frank rijk voor goed een politiek opgegeven gesteund op de ondervinding, en ver zaakt aan een stoffffelijke, tastbaren waarborg, waarvan de verdwijning zelfs hen, die voor deze liquidatiepoli tiek waren, die ze goedkeurden en steunden, reeds schijnt te verontrusten. Behalve de socialisten, die steeds ge reed zijn tot de grootste nationale op offeringen, om genoegen te doen aan hun kiezers, en buiten enkele radicale demagogen, die begeerig zijn op groo- tere macht en altijd maar schreeuwen over vrede en ontwapening, zonder zich rekenschap te geven over de ge volgen van hun slechte houding, is er niemand in Frankrijk, die deze ontrui ming met geestdrift vernomen heeft. Het vertrek der Franschen uit Mainz en Trier is zeker geschied met de groot ste bereidwilligheid, maar indien het land tot hiertoe zijn mooi gebaar nog niet te betreuren heeft, voorziet noch tans geen enkel Franschman welk voor deel het gebaar van zijn regeerders verklaart. In den grond is deze ont ruiming, die in princiep maar een daad van goeden wil is, inderdaad een be werking, die niet nalaten zal het Duit- sche chauvinisme nog aan te moedi gen. Indien het Fransche publiek niet in de onwetendheid gehouden was over de officieele gesprekken, onwetendheid die nog gemakkelijker te bereiken was door zijn onverschilligheid, indien de acten en de diplomatieke accoorden in plaats van opgevat, betwist, en ge- teekend te worden buiten het parle ment en buiten het volk, aan de pu blieke meening onderworpen waren, dan zou Frankrijk heden niet bang moeten zijn terug de Duitsche weer wraak vrij spel gegeven te hebben. En men zou in de Fransche pers niet dien angstigen toon, die ongerustheid over de toekomst vinden, die door het hui dige gebrek aan verdediging van de grenzen van Lotharingen en Elzas nog erger gemaakt wordt. Zonder onderhevig te zijn aan een systematisch pessimisme, maar alleen bewogen door ernstige bezorgdheid en bovenal door een eenstemmig en aanhoudend verlangen naar den vrede zal de Fransche opinie eerst gerustge steld zijn, wanneer het nationaal grond gebied zal beveiligd zijn tegen alle in vallen, en alle onverwachte aanvallen. Zoolang er geen sterke en machtige verdedigingslijn van moderne fortifi caties, aangepast aan den aard van het terrein, zal opgericht zijn, zal de Fran sche ongerustheid verrechtvaardigd zijn. Dat Duitschland jubelt, dat het de vrijmaking van het Rijnland viert, dat zijn vreugde zich uit door het opslor pen van ontelbare glazen bier en door het bevlaggen van zijn groote gebou wen, is zeer natuurlijk. Duitschland be getuigenis van zijn goeden wil. Frank rijk heeft aan die daad van 30 Juni een karakter van mildheid gegeven en er door zijn verlangen naar een inter nationaal accoord en naar een toena dering tusschen overwinnaars en over wonnenen getoond. Zal Berlijn dit ge baar begrijpen Koestert Duitschland het verlangen om zich bepaald en zon der bijgedachte aan den Europeeschen vrede te wijden, en eens en voor altijd de wolken, die den Europeeschen ho rizon verduisteren, te doen wegtrek ken Indien het Reich deze verzoening weigert, dan is het, dat het de ontrui ming van het Rijngebied enkel zal be schouwd hebben, als de eerste stap naar een oneindige reeks verwikkelin gen, om nogmaals en binnen afzien- baren tijd den vrede van Europa en van de wereld te storen. Het DRAGEN van VUURWAPENS in Duitschland verboden ficient. Het overschot der immigratie op de emigratie is bijzonder groot geweest: in 1929 26.434 tegen 13.674 in 1928 en 1 1.228 in 192 7. De immigranten hebben zich meestendeels gevestigd in de provincies Henegouwen, Braband, Luik en Antwerpen. m DRINKT MAS-CAR BIER Bij den VRIJHEIDSBOOM te YPER De Rijkspresident, op voorstel van s Rijksregeering, heeft een dekreet- wet uitgevaardigd, waarbij het dragen van vuurwapens of kneuzende wapens in gansch Duitschland tot 1 April 1931 verboden wordt. Dit dekreet voorziet gevangenisstraf fen tot één jaar deze straffen kunnen evenwel door geldboeten vervangen worden, in geval van verzachtende om standigheden. Het dekreet bevat daarbij nog eene bepaling waarbij het dragen van hoe genaamd wapen ook verboden wordt aan eiken persoon, die eene openbare vergadering van politieken aard bij woont hier ook zijn gevangenisstraf- en voorzien, maar deze kunnen in geen geval, in boeten omgezet worden. Dit uitzonderlijk bevel heeft tot doel een einde te stellen aan bloedige ont moetingen tusschen politieke tegen strevers, namelijk tijdens de kiezings- periode. Zoodra de Rijksdag zal gekozen zijn zal de Rijksregeering dit dekreet als wetsontwerp voorstellen. BELGIE'S BEVOLKING IN 1929 Op 31 December 1929 telde Belgie 5 millioen 60. 1 89 inwoners (3.995 1 56 mannen en 4.065.033 vrouwen) dit cijfer vertegenwoordigt een toeneming met 56.92 0 op het cijfer voor 1928. Het aantal geboorten, die geboekt werden in 1929 1 45.542)is, op eer.i- ge honderdtallen na, gelijk aan dat >or 1928 dat der sterfgevallen is daarentegen gevoelig gestegen (115. duizend 901 tegen 102.270) ook is ret geboorte-overschot van 43.683 op 29.641 teruggebracht. Deze sterftetoe- neming werd waargenomen in de mee ste landen van Europa zij is toe te schrijven aan den harden winter van dat jaar. Met deze sterfteverergering heeft men meer sterfgevallen dan geboorten geteld in twee provincies (Henegouw en en Luik) en in zeven arrondisse menten (Ath, Charleroi, Bergen, Thuin Doornik, Hoei en Luik) in zeven an- ere, inzonderheid Brussel en Gent, reloopt het geboorte-overschot niet 1 per 1 000 inwoners. De geboortecoefficient (per 1.000 toont gevoelens, die maar enkel schij- inwoners) is in 1929 nog gedaald per nen ingegeven te zijn door de vreugde provincie heeft hij zich voorgedaan als over het vertrek van de Franschen, j volgt Limburg 28.39 West-Vlaan- raaar die tegelijkertijd zeker ongeduld deren 22.1 7 Antwerpen 20.60 Oost aanwakkeren. Na de ontruiming, die Vlaanderen 19.47 Luxemburg 18.58 het voor alles wilde, en die het beko-Namen 3 6.56 Brabant 15.33 He men heeft, herneemt het Reich thans negouwen 15.04 Luik 14.71 het zijn vrijheid van handelen. Duitsch- Rijk 18.06 (1928 18.24). Na het plechtig Te Deum, gezongen ter gelegenheid van het Nationaal Feest op Zondag 2 7 Juli te Yper, werd een stoet gevormd muziek voorop, gevolgd door de kinderen der knechtenweezen- school en de leerlingen van verschei dene onzer vrije en officieele scholen vergezeld van hunne meesters en mees teressen, door de pompiers en de va- derlandsche maatschappijen, en door al de overheden die de kerkelijke plechtigheid hadden bijgewoond. Deze stoet begaf zich naar het Jansenius- plein, waar pas enkele weken ge leden den Vrijheidsboom, geplant ter gelegenheid van Belgie's Eeuwfeest, door laffe kerels, vijanden van ons Va derland, werd afgekapt. Daar was de Heer Burgmeester van Yper de tolk der terecht verontweer- dige Yperlingen en teekende, door de volgende rede, een krachtdadig protest aan tegen die schandige daad. Mijnheeren, Deze rede werd door al de toehoor ders met dreunend handgeklap en met de kreten Leve Belgie 1 »en Leve Onzen Koning begroet. Zondag laatst deed deze liefdadig heidskring een uitstap naar St. Omer, waar ze op uitnoodiging van het co- miteit der feesten va,n de wijk der rue d'Arras, een middag-concert zou Het hoofd vermorzeld door een auto. De wielrijder Philibert Vanhovre- hetvels, 39 jaar, autovoerder in dienst van M. Craye, te Roebaais, volgde Dinsdag morgen een kar in de rue de verscheidene der belangrijke vraag stukken waaraan Meester, als ter hart- nemend wetgever, al zijne aandacht wijdt. Ziehier nog een dezer, waarvan eenieder zal bekennen dat het gelijk staat met eene staatszaak, 't Is tot de minister van Rechtwezen dat de fron tist spreekt. Luistert Men verzekert ons dat M. Janson nog nadenkt over het antwoord dat dit belangrijk vraagstuk vergt. KARDINAAL VAN ROEY VERBIED AAN WARD HERMANS, DE HH. SACRAMENTEN TE ONTVANGEN. Kardinaal Van Roey heeft aan den frontist Ward Hermans laten weten dat als gevolg aan artikels in «De Schelde» verschenen, het hem niet meer zal toe gelaten zijn de HH. Sacramenten te ontvangen, noch te Heyst-op-den-Berg zijne woonplaats, noch elders, zoo hij niet openbaar zijne aanvallen tegen iet belgisch episcopaat herroept. DE BEVOLKING VAN AMERIKA. De Vereenigde Staten van Amerika lebben eene volksoptelling gedaan, uit welker eerste cijfers blijkt dat de be volking van vastelandsch Amerika 122.728.8 73 inwoners bedraagt, en het geheel der bevolking van alle Ame- rikaansche gebieden, 137.501.561 'liiiOTmfliWIBM iiii'iiiïiï iTBiiïïlTw Leon VANDENWOUWER in Vrijheid Na acht jaar en een maand in de ge vangenis van Leuven opgesloten te zijn geweest werd Leon Van den -Wouwer, die veroordeeld werd voor het drama van Phoenix Park in voorloopige vrijheid gesteld. Zooals men weet werd Leon Van den Wouwer eerst ter dood veroor deeld. Die straf werd gewijzigd in 20 jaar dwangarbeid. Hij geniet thans van de wet Lejeune, omdat hij het derde zijner straf heeft uitgeboet. Leon Van den Wouwer verblijft nu bij zijn ouders te Calmpthout. Hij is er den Maandag toegekomen. Den Zaterdag had de bestuurder van de kolonie van Merxplas met Mevr. Van den Wouwer getelefoneerd, om haar te verwittigen van het groot geluk dat haar te wachten stond. Het geluk der ouders bij het verne men dezer tijding kan men wel begrij pen, en de moeder van den vrijgestelde oordeelde het beter den zoon niet zelf te gaan halen en hem thuis te ontvan gen. De heer Van den Wouwer en de zuster van Léon Van den Wouwer be gaven zich dan naar de kolonie. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar Léon Van den Wouwer, op aanraden van de geneesheeren, naar de kolonie van Merxplas werd overgebracht, om dat het cedulair regiem, dat hij zeven jaar lang had verdragen, hem een ziek te had bezorgd, die een begin van te ring deed vermoeden. De open lucht h.eeft Van den Wou wer weer versterkt, en op dit jaar ver blijf heeft hij 1 5 kilogram bijgewonnen zoodat hij er niet zoozeer op veran derd is, vergeleken met vroeger. Hij is nu een gezet man van veertig jaar, waarvan men niet zou vermoeden dat hij acht jaar gevangenis achter den rug heeft. behaald. Om te toonen hoe verrukt onze fransche vrienden waren over de komst hunner vrienden petits beiges vinden we niets beter dan vol gend artikel over te drukken, dat we uit LMndépendant du Pas de Calais van Maandag 4 Oogst knippen. Ten einde zijn inhoud in niets te vermin deren, noch te vermeerderen, drukken we hem letterlijk in het fransch over. geven en 's namiddags met hare groep Lannoy te Lys. Op zeker oogenblik Poperinghe Fleuri aan een stoet wJlde hij vorensteken, doch juist kwam zou deelnemen. ujt tegenovergestelde richting een au- Zelden kregen we een onthaal als tocamion, gevoerd door Fernand Ras- Zondag te St. Omer. Dat het feestco- sori) 35 jaar. De ongelukkige wielrij- miteit en de talrijke toegestroomde me- jer werc[ onder de wielen van het log- nigte uiterst voldaan waren over het. voertuig het hoofd verpletterd. Een programma der feestelijkheden door bijgeroepen geneesheer kon nog enkel Poperinghe Vooruit opgeluisterd, j den d(?0)cl vaststellen. De gendarmerie dit hoeven we niet te zeggen, eeniedei J van Roebaais heeft een onderzoek in- weet en kent het succes door deze gesteld. De voerder van den autoca- kring op zijn verschillende uitstappen mlon ka31 niet verantwoordelijk ge steld worden. Papierstapelplaats afgebrand. Vrijdag avond heeft een ongemeen hevige brand gewoed in eene papier stapelplaats te Toerkonje. Een voor bijganger zag vlammen en rook op slaan uit een venster van het gelijk vloers en gaf het noodsein. Seffens waren de pompiers met hun bluschma- teriaal ter plaats. Hun eerste zorg was de aanpalende huizen, die bedreigd waren, te doen ontruimen. Dank zij het kranig optreden der brandweer kon eene ramp vermeden worden en ten 8 uur was alle gevaar geweken. De schade aan het gebouw wordt op ruim 500.000 fr. geschat. Hittegolf in... Amerika. Liet is weeral in Amerika dat de Zomer op zijn heetste aan 't branden is. Over de Middle-West hangt een verzengende hittegolf. Te St. Louis en te Topeka, in Kansas, heeft men 40 graden hitte. De droogte is er zooda nig, dat de landbouwers voor de ver nietiging van den oogst vreezen. Gin der droge zomer, hier natte zomer Beiden even slecht voor den oogst. Geheime Stokerij te Rijssel Eenige maanden geleden werd te Rijssel een Fransch-Belgisch consortium gesticht, voor de oprichting van eene likeurstokerij in een groot gebouw dei- stad. In werkelijkheid betrof het hiei eene geheime stokerij. Het beheer der accijnzen kwam zulks te weten en er werd een huiszoeking gedaan. Deze deed de geheime stokerij in volle wer king ontdekken. Twee der smokkelaars werden aangehouden, een Belg en een Duinkerkenaar. Beiden werden aan het parket van Rijssel overgeleverd. Hun medeplichtigen, ten getalle van zeven of acht, worden ieverig opgezocht. De stokerij is onder de zegels gelegd. Er werden daar 300 liters per dag ge stookt. De fiscus werd reeds voor meer dan één millioen bedrogen. Belg verongelukt in Canada. De Belg Jan Simoens, geboren te Westcappelle, is te Rosedale, in Cana da, waar hij gevestigd was verongelukt op een zeer droevige wijze. Jan Si moens was bezig met palen uit te ha- en voor de B. C. Electric Co. Hij had den kabel aan een ouden boom vast gemaakt, toen deze opeens omver viel en er hem onder verpletterde. In der raast werd hij naar een nabijgelegen rospitaaj overgebracht, maar niette genstaande alle geneeskundige hulp is rij na vijf uren lijdens overleden. ,rg auto-ongeluk aan de fransche grens M. E. Philipart, van Aulnoy (Hene gouw) reed Zondag avond per auto naar zijne woning. Een weinig boven de Fransche grens ging hij uit het rij tuig en liet zijn zoon Louis, 12 jaar, zijne vrouw en een kameraad van zijn zoon in den auto. Op zeker oogenblik deed de kleine Louis de auto in gang en het rijtuig vertrok in groote snel- reid. Het kind, dat niet kon sturen, ge lukte er niet in de auto stil te leggen en reed de helling af tegen de baan. Het rijtuig klonk om en rolde verschei dene keeren rond. Spoedig snelde men de slachtoffers ter hulp. Louis Philipart werd met gebroken ruggewervel opge-> nomen en zijn kameraad met erge ver wondingen aan het gelaat en gebroken sleutelbeen. De moeder werd den rech- Het grootste Natuurwonder der wereld terarm gebroken en verder licht ge kwetst. Het rijtuig is gansch vernield. BEZOEKT DE ABONNEMENTEN. Jaar in stad, thuis besteld Jaar buiten stad, met de post Jaar Congo Jaar Frankrijk Jaar Amerika 12.00 fr. 15.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1° en 2" bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3' en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. V Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. De Pontabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noem. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naaznlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te woegen. Het blad si:aat ter beschikking van alwie het goed meen t met het algemeen nut en belang. Ik heb doen uitplakken dat de vader- landsche stoet, na den Te Deum, hier zou stil staan, om protest aan te teekenen tegen eene wandaad en wetsovertreding hier be dreven. Binst den nacht van 8 tot 9 Juli 1930, hebben tot heden onbekend geblevene kwaad doeners den boom afgekapt, dien de Stad hier den 1 6 Maart 11. plechtiglijk geplant had ter herinnering aan de honderdste Ver jaring van Belgie's Onafhankelijkheid. Die 't vernielingswerk verrichten, waren zoo beschaamd over hun kwaad, dat zij er de eenzame duisternis voor zochten, en zij zijn zoo benauwd van er voor gestraft te worden, dat zij zich verduiken en zich niet durven bekend maken. Na 't gepleegd onverschoonbaar misdrijf, strooiden zij naamlooze strafbare briefjes uit, waarop gedrukt stond Wij willen geen Belgische Vrijheidsboom. Wij willen niets weten van Belgie. Maar nog eens, zij tee kenden niet, en zij zwegen en blijven zich verduiken, gelijk Caïn na den moord van Abel. Zulke handelwijze is eene bekentenis van de snoodheid van 't vernielingswerk, en van de onverdedigbaarheid van het beoogde doel. Zij willen van Belgie niet weten, nadat Belgie ons eindelijk de onafhankelijkheid bracht, en verloste van het opvolgentlijk Oostenrijk en Holland Zij willen van Belgie niets weten dat het volk de breedste vrijheid schonk,'t getal inwo ners in eene eeuw verdubbelde, handel en nijverheid uitbreidde, onderwijs en opvoe ding verbeterde, en alle kunsten en weten schappen onder al de klassen der samenle ving uitspreidde Zij willen van Belgie niet weten dat door Koning Leopold II in Afrika een koloniaal gebied kreeg, 794 keeren uitgestrekter dan Belgie, een oprecht land van beloften Zij willen van Belgie niet weten dat, van I 830 tot 1914, 't geluk had in rust en vrede te leven in plaats van, gelijk in vroegere eeuwen, tot slagveld en speelbal te dienen Van vreemde oorlogsvoerders Zij willen van Belgie niet weten dat in den afgeloopen oorlog eene zoo eerlijke hou ding had, dat het in hooger aanzien kwam bij alle Vorsten en Volkeren Zij willen van Belgie niet weten dat ons geliefd Yper namelijk herbouwde en in het land vrede en voorspoed wederbracht Eindelijk zij willen van Belgie niet weten wiens Volk nooit beter en verkleefder, be kwamer en werkzamer, gewaardeerder en invloedrijker Vorsten en Vorstinnen gekend heeft. Ik doe een beroep op alle Yperlingen, op elks hoofd en hert, op elks gezond verstand en goeden wil, om zich niet te laten mee- sleepen in een wrokkigen, vernielenden, on- vruchtbaren opstand en oorlog tegen Vorst en Vaderland, en om, integendeel, eensge zind te werken voor vrede en voorspoed in 't Land en heropbouw en herleving van ons bemind Yper. Deze die begeeren in het huwelijk te tre den, moeten een uitttreksel van hun geboor teakt voorleggen. De officier van den Bur gerstand is hij verplicht in den opstel van de huwelijksakte, dezelfde schrijfwijzts te gebruiken voor de doopnamen als deze ge bruikt in de geboorteakte Bijvoorbeeld Het uittreksel van den ge boorteakt meld als voornamen Aloysius Henricus De bediende van den burgerstand moet hij in de huwelijksakte schrijven Aloysius-Henricus ofwel mag hij schrij ven Aloïs-Henri CHRONIQUE MUSICALE Poperinghe, ville chérie, Belle cité fleurie, C'est pour vous que nos cceurs sont en fête Et tous sont heureux quand ils nous voient. Comment done enthousiasmés ravis a preuve Ie» ovations que la Société Philan- thropique Poperinghe Fleuri receuillit le long des rues audomaroises, dimanche après- midi, lors du défilé organisé a l'occasion de la kermesse du quartier de la rue d'Arras. Le matin, cette même société devait don ner un Grand Concert-Apéritif. Malheureu- sement, Ia pluie (que l'on n'avait pas du tout invitee) vint troubler la fête. A la sortie des dernières messes, plusieurs, qui s'étaient a'onné rendez-vous rue Gambetta, voyant cette pluie diluvienne, prirent presto le che- min de Ia maison. lis eurent tort, grandement tort. Ne devaient-ils pas se douter que les habiles organisateurs de la Kermesse, avai- ent tout prévu Le concert ne pouvait avoir lieu dehors Eh bien, la gracieuse salie du Cinéma moderne ouvrit largement ses portes aux musiciens et a leurs amis. Cette société Philanthropique comprend un choeur mixte et une fanfare. Dans le premier morceau joué par cette dernière France-Belgique nous reconnumes des bri bes d'air chers aux deux pays. Cette poignée de musiciens joue avec éclat et déja on peut juger de la valeur de quelques-uns. Les choeurs La Neige, Poperinghe Fleuri furent gentiment executes. La polka pour flute Paula, de Ryssens, executant M. Oreel Odillon, ex-soliste de la Musique Militaire fut longuement applau- die. M. Oreel Odillon nous charma par une douceur, une suavité, une volubilité de sons incomparables. Cette polka trés longue, qui aurait fatigue d'habiles danc.eurs, fut jouée avec la plus facile aisance. M. Oreel Odillon soyez remercié du grand plaisir que nous avons eu a vous entendre. Le morceau pour tuba soliste M. M. Van- devoorde, chef de la fanfare nous révéla un second artiste. Le tuba instrument ingrat par excellence qui, dans un orchestre, four- nit une basse superbe au groupe des instru ments en cuivre donner ici un solo Mais certainement un solo de tuba et ce fut tout bonnement merv/eilleux. II fallait vloir de quelle attention I'auditoire suivait ces sons majestueux, pleins d'une extreme vigueur ou d'une douceur presque... éthérée. «C'est un as entendis-je prés de moi, parmi les bravos de la loule. Monsieur M. Vandevoor- e, je ne vous répéterai pas I'écho entendu, mais permettez-moi de vous féliciter de la maitrise que vous possédez de votre instru ment et des qualités que vous nous avez montrées, d'artiste habile et consommé. Les Montagnards, choeur. Ce fut du dé- lire lorsque la voix chaude du bariton-so liste détailla les diverses strophes. Oh I cette voix prenante, si bien conduite, au timbre pur et clair et sans aucun accent du ter- roir. Les Beiges naissent artistes-» dit-on quelquefois, ce n'est certes pas Ia Société Philanthropique de Poperinghe qui fera op position a l'adage Monsieur Fichaux a Ia fin du chceur offrit une superbe gerbe de fleurs au baryton-soliste. Comme la foule ne se fatiguait pas de crier bis I bis noU3 eumes le rare bonheur d'entendre un second morceau Ma Belgique, tu renaitras. La Marseillaise, la Brabanjonne écoutées religieusement, mirent fin au concert. Pré- cédée des organisateurs, aux sons d'un pas redoublé, la Société se rendit a I'Hotel Car- lier ou devait avoir lieu le banquet. Vive Poperinghe Vive la Belgique

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1