GROTTEN van HM en van ROCHEFORT Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. ui te n l an d ZONDAG 17 OOGST 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMMER 33. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. De rol van onzen Koning DE KWESTIE VAN HET SAARGEBIED Waarover men gestruikeld is. DE GEMEENTESCHOOL IN FEEST. Provinciaal Bestuur West-Vlaanderen. DUTSCHLAND's BEWAPENING. Verdachte Activiteit INDIVIDUEEL VAKONDERWIJS VOOR VLASBEWERKERS. Premiën Deze premiën worden toe gekend, benevens de vaste vergoedin gen, indien de leerjongen met goed gevolg na twee jaar onderwijs de voor geschreven proef doormaakt. Ze wor den vastgesteld in verhouding met het aantal bekomen punten en bedragen 1. Voor den vlasbaas, voor 60 tot GEBREK AAN ETEN IN SOVIET-RUSLAND Leening der Verwoeste Gewesten. WERELDSTATISTIEKEN Bijna 2 1)2 millioen blinden op de aarde. 5 1922 BEZOEKT DE Het grootste Natuurwonder der wereld Smelttoven ontploft te Denain. huis der fabriek verzorgd. ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. I Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. I Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. I Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op I' en 2' bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3* en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in "t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordl men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. voortgebracht, maar hij was een Euro peaan. Hij was Russisch generaal ge weest, de echtgenoot van de Engel- sche erfdochter, prinses Charlotte, en Engelschman, later huwde hij een Fran- sche prinses en hij zelf werd Belg. De brieven die hij aan aartshertog Johan van Oostenrijk heeft geschreven, en Het Eeuwfeest heeft de weldoende en groote rol des Konings in het volle licht gesteld. Als grondwettelijke monark is Al- bert I nauwgezet om zijn eed te eerbie digen. Niemand kan hem verwijten te die uitgegeven werden in Leopold I» 1 kort te komen aan zijn verbintenissen, van baron Corty, een Oostenrijker, be- Sedert zijn troonsbeklimming heeft wijzen hoe weinig Duitsch de eerste hij altijd aan fair play gedaan en fair Koning der Belgen was. Van Pruisen play heeft hij ook gelaten aan de poli-, wilde hij niet hooren. Zijn zoon die tieke partijen die het bewind in handen gesproten was uit het huwelijk met een genomen hebben. j prinses van Orleans, was reeds gansch Schier angstvallig houdt de Koning Belgisch. Leopold II was inderdaad neer het Koning Albert en Koningin Elisabeth betreft. Het royalisme spruit als een fontein uit het hart van het volk. Hoe zouden de Belgen anders kunnen zijn als de buitenlanders den grootsten eerbied voor het Koninklijk paar koesteren en het ons benijden zich van de partijen verwijderd. Hij staat er buiten en boven, want hij wil de vorst van alle Belgen zijn. En buiten en boven de partijen staande, is zijn kijk veel klaarder dan deze van hen die de partijdrift onder gaan. Het doel van den Koning, is ook op elk gebied het land boven alles te plaatsen, te doen uitblinken, de een dracht te bewaren en te sterken en de rechtvaardigheid voor alle kinderen des vaderlands te bevorderen opdat zij zich allen thuis zouden gevoelen in het zelfde vaderland, dat geen ijdel woord kan zijn. De Koning weet zich naar zijn tijd te schikken. Hij is niet eigenzinnig, noch halsstarig. Zijn geest is breed zijn hart is goed, zijn toegang is bemin nelijk zijn geduld en zijn goede wi zijn eindeloos. Wat het plichtbese van dien vorst betreft, weinige staats hoofden hebben dit in zoo hooge mate bezeten als hij. In dit jubeljaar heeft het volk gezien hoe onvermoeid hij is. Nu eens bezoekt hij de hoofdplaats eener provincie, dan eens een van beide tentoonstellingen 1 e Brussel is hij steeds de eerste als het een vaderlandsche plechtigheic geldt, een congres, een ontvangst, het onthaal van een prins, enz Rust roest schijnt zijn leuze te zijn. Het volk ziet die uitwendige werk zaamheid, maar gist niet dat de koning zich druk met staatszaken bezig houdt en ook op het leger en 's lands verde diging waakt. Van locarnisme en paci fxsme in woorden en geschriften schijnt hij niet veel te houden. Heeft hij on gelijk, na de rampspoedige les en on dervinding van 1914 Wie erkent niet dat Belgie alles aan zijn nationale Koningen te danken heeft Vrij en zelfstandig hebben onze voorvaderen zich een eigen dynastie gekozen. Dit was, wat eens een Duit- sche socialistische vrouw op een con gres in 1910 zegde, met een zweem van ijverzucht. In Duitschland was het kleinste prinske toen een vorst bij Gods genade Serenissimus boezemde er bij het volk zulk ontzag in dat de voorbijgan gers zelfs voor de ledige hofkoetsen bogen en de livreiknechten groetten, terwijl zij zich stil hielden om de ka rossen te laten voorbijrijden. Niet wetende van wat hout pijlen gemaakt om Belgie en zijn Koning te beschieten, spreken onze activistjes, in dienst van Duitschland en Groot- Ne derland, van Albrecht van Saksen Ko- burg. Zij vergeten er Gotha bij te voe gen. Hadden zij liever den hertog van Nemours of den hertog van Leuchten- berg- Beauharnais, of een anderen vreemdeling als Koning gehad, want van republiek of een inlandschen prins kon er in 1 830 geen spraak zijn. Zoo ja, dan zou het niet lang geduurd heb ben of Belgie zou bij Frankrijk inge lijfd geweest zijn. De Vlaamsche taal zou het lot ondergaan hebben van de brabbeltaal die men nog in de dorpen rond Kassei en Winoxbergen spreekt. Van Vlaamsche pers en Vlaamsche boeken zou er na honderd jaar geen spraak meer geweest zijn in een centra listisch land als Frankrijk met een ty- rannieke administratie die Napoleon I tot stand heeft gebracht. De gemeen telijke vrijheid, die hier bijna alles is, is in Frankrijk niets, maar de prefect is er alles. Leopold I was wel Duitscher gebo ren, stamde af van een zeer o ud ge- met zijn geboortegrond en zijn volk vergroeid. Hij was een vorst van zijn tijd, dien men niet gemakkelijk nader de en die zich niet geneerde zijn mee ning ronduit te zeggen, al moest hij daardoor iemand kwetsen. Duitsch van aard was hij absoluut niet, evenmin als zijn broeder, de graaf van Vlaande* ren, Leopold II en Leopold I hebben nog alleen voor Belgie geleefd. Wie zal nog iets Duitsch in Albert I aantreffen Hij, die reeds van het der de geslacht is, groeide natuurlijk naar zijn Belgische omgeving. Hij spreekt Fransch met een Waalsch accent. Van manieren is hij een goedmoedige Vla ming of beter zijn personaliteit is ty pisch Belgisch. Men spreekt altijd van Vlamingen en Walen, maar verliest men niet uit het oog dat er boven alles een Belgische type is ontstaan, zooals er ook een typisch Hollander is boven den Amsterdammer, den Hagenaar den Rotterdammer, den Fries en de mannen van het Zuiden. De typische Franschman vindt men ook in Frank rijk, boven de verschillende volk stammen. In Belgie treft men reeds honderd duizenden typische Belgen aan. Geen volk is meer vermengd dan het onze. Wie zal houden staan dat de prinsen dit is, de vierde generatie, nog iets van den voorvaderlijken aard hebben behouden. Zij zijn zoo Belgisch als het maar kan, in handel en wandel. Zij zijn ook Belg geboren als hun va der en hun grootvader. De prinsen vereenzelvigen zich met het volk en het land. Welnu het land maakt de taal, de zeden en den aard. De hertogen van Burgondie waren Valois als de koningen van Frankrijk De polittieke en economische belangen van onze gewesten, maaktt.en er vijan den van, hoewel zij van hetzelfde bloed waren. Hebben onze Koningen Belgie's be langen boven alles niet geplaatst Welke vorst heeft zijn land verrijkt met een kolonie als die van Congo Toen Albert I in Augustus 1914 den Duitschen keizer zegde dat Belgie zijn eer en zijn grond zou verdedigen, sprak en handelde hij toen als Belg. Hij zou desnoods hetzelfde gezegd hebben aan den president der Fransche republiek. En de Koningin Heeft zij in en na den oorlog niet gehandeld als de beste onder onze vrouwen, het lief en het eed gedeeld in vollen oorlog van man en kinderen. Is zij de moeder der sol daten niet geweest, zorgend voor de zieken en de gewonden, zooals nooit een Koningin heeft gedaan. Maakt zij onderscheid tusschen rijken en armen? Verhaalt Pierre Loti niet dat hij de eer rad in De Panne door de Koningin ontvangen te worden en dat de vorstin rem zegde dat tusschen haar en haar Duitsche familie een ijzeren gordijn was neergelaten Wie in dit geval geweest is te willen afbreken met zijn familie omdat zij Duitsch of Oostenrijkse!» was, kan er de pijnlijkheid van beseffen, des te meer daar de Koningin woord heeft gehouden, Locarno ten spijt. Men moet daarvoor een sterk karakter hebben. Men moet geen hoveling zijn, noch de taal van een hoveling kunnen spre- cen, om de hoogste achting, den groot sten eerbied en de eerbiedigste sym pathie voor Koning Albert, de Konin gin en de Koninklijke Familie te koe steren. Zij hebben ook in deze laatste maan den ondervonden dat die gevoelens al gemeen zijn. Leopold I en Leopold II boezemden ontzag en bewondering in, De leider der Duitsche afvaardiging voor de Saar-onderhandelingen, onder staatssecretaris von Simson, heeft in een onderhoud met een vertegenwoor diger van de Kolnishe Zeiting om trent den stand der onderhandelingen het volgende medegedeeld De onderhandelingen zijn geschorst, daar men het niet eens kon worden betreffende de mijnen. Frankrijk die wenscht een oplossing op de basis van Fransche deelneming aan het bedrijf der Saarmijnen, Duitschland is van oordeel dat de mijnen onaangetast aan haar vroegere bezitters, Pruisen en Beieren, moeten worden teruggegeven. De behoeften der Fransche nijverheid zouden door overeenkomsten op lan gen termijn gewaarborgd kunnen wor den. De Duitsche afvaardiging was be reid tot het aangaan van dergelijke overeenkomsten, doch was niet in de gelgenheid dit denkbeeld verder uit te werken. Herhaaldelijk, zoo zeide von Sim son, werd mij van Fransche zijde te verstaan gegeven, dat het resultaat van de volksstemming in het Saargebied geenszins zoo zeer vast stond als van Duitsche zijde werd verondersteld. Ik weet niet, uit welke bron de Franschen hun inlichtingen omtrent de houding der Saar-bevolking putten in ieder geval zijn die inlichtingen onjuist. Aan Duitsche zijde weet men rotsvast, dat vrijwel 100 der bevolking voor Duitschland zal stemmen. Het tot dusver bij de onderhande lingen bereikte resultaat noemde von Simson onbevredigend het is echter niet waardeloos. Het vraagstuk is van alle zijden bestudeerd en in enkele op zichten valt reeds de mogelijkheid van een oplossing te voorzien. Ik geef daar om de hoop niet op, zeide de leider der Duitsche afvaardiging, dat het ge lukken zal, de onderhandelingen op een nieuwen grondslag te hervatten, welke kan3 op succes zal bieden. Het ligt voor de hand, dat het Duitsche standpunt niet kan worden gewijzigd. Een oplossing zal mogelijk zijn, wan neer Frankrijk inziet dat het werkelijk doel niet is de bevrediging van belan gen, doch de oplossing van een poli tiek vraagstuk, dat nog uit de oorlogs jaren is overgebleven, ter bevordering van de Fransch-Duitsche betrekkingen en de pacificatie van Europa. lang oponthoud had te Nowograd-Wo- lynsk. De bewuste wagon trok toen sterk de aandacht, daar van eenigen Op Zondag, 10 Oogst laatst-, had arbeid cler inspectie-commissie niets <Je plechtige prijsuitdeeling plaats voor gebleken was. Wel was vastgesteld dat <Je leerlingen der Gemeenteschool de zoogenaamde commissie zich naar Vanaf 3 uur was de ruime, rijkver- de markt hadden gespoed en daar met sierde zaal van ons Stadhuis, dichtge- veel moeite hadden gettracht eenige Vuld met de Ouders, Moeders vooral, levensmiddelen zonder bons in te slaan <Jer leerlingen. De Geestelijke en de De Gepeoe werd daarop ontboden en Stedelijke Overheid vereerde het feest- deze drong in den wagon, waar een je met hunne tegenwoordigheid, althans voor Russische begrippen ta- j Het uitdeelen der prijzen werd voor gelijk wel voorzien hansternest werd j afgegaan door zangen en dichtstukken aangetroffen. Men vond er namelijk die de instemming van eenieder mede- meer dan 50 kilos meel, 15 kilos bo- droegen. ter en ongeveer 1 00 eieren. Aanhou-1 Kwestie van zang en declamatie, de ding der Soviet-beambten volgde en leerlingen der Gemeenteschool hebben hun afscheid van den wagon voor hup eens te meer getoond wat zij kunnen, overbrenging naar de gevangenis Alwie ze gehoord heeft en ze in hun moet wel hongerige gewaarwordingen I gymnastiekoefeningen aan den gang in hen hebben opgeroepen. gezien heeft, moet bekennen dat onze Gemeenteschool gerust de proef mag onderstaan tusschen de verschillende scholen van geheel het omliggende Dat de jongens der Gemeenteschool in zake geleerdheid ook nog een beet je daar zijn, dat hebben de uitslagen Het te Praag verschijnende blad, de Lidove Listy publiceert de vol-{bewezen welke tijdens de prijsuitdee- gende bijzonderheid over de bewape- jhng bekend gemaakt werden. Na den ning van Duitschland. Volgens het vredesverdrag mag Duitschland slechts beschikken over 100.000 man militie, 84.000 geweren en 18.000 karabijnen. In werkelijkheid bezit het Duitsche leger reeds 300.000 I twee-stemmigen samenzang Ons Land kwam M. Maur. Desmadryl, bestuurder der Gemeenteschool, aan [het woord. Na de Overheden en de Ouders be dankt te hebben voor hunne tegen geweren, 20.000 mittrailleuzen, 1 9.000 Jwoordigheid op het feest, zette hij de vestingskanonnen en 2000 veldkanon- jOuders aan om hunne kinderen zoo net nen. In plaats van slechts 450.000 kar doezen te vervaardigen maakte Duitsch land er 2 millioen. Het vervaardigen van munitie houdt op. Met behulp van zijn huidige mo derne luchtvaartuigen kan Duitsch-land onmiddelijk een machtige luchtvloot samenstellen. en zoo regelmatig mogelijk naar de school te zenden. Hij bewees en alles bewijst dat de Gemeenteschool het volle vertrouwen der Ouders weerdig is. M. Desmadryl eindigde zijne gloed militaire volle aanspraak met een kort, maar kernachtig overzicht der voornaamste De Provinciale Raad van West- Vlaanderen heeft, in zijn gewonen zit tijd van 1930 eene speciale verorde ning gestemd voor het inrichten van het individueel vakonderwijs voor jon ge vlassers. Deze vakopleiding zal geschieden in de uitbatingen van daartoe door de Bestendige Deputatie aangenomen vlas bazen, en toevertrouwd worden aan daartoe door de provinciale overheid bekwaam gevonden leermeesters. Dit onderwijs wordt geregeld door leer- contracten en toelagen worden voor zien om den baas, den leermeester en den leerjongen aan te moedigen of te vergoeden. Deze toelagen zijn de volgende Vaste Vergoedingen 1aan den vlasbaas 400 fr. per jaar. 2. aan den leermeester 200 fr. per jaar. 3. aan den leerjongen 150 fr. per jaar. 79 bekomen punten 600 fr. voor 80 tot 100 bekomen punten 900 fr. voor den leermeester 400 en 600 fr. voor den leerjongen 400 en 600 fr. Nadere inlichtingen, alsmede het omstandig reglement en de in te dienen formulieren, voor het bekomen van een leercontract mogen aangevraagd worden aan den heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen te Brugge. Volgens hooger genoemd blad be- feiten uit onze vaderlandsche geschie- reidt men in Duitschland zorgvuldig Idenis sedert 1830. den oorlog met stikgassen voor. j Nu nam de heer J. Vandooren het|PLANNEN, TOEZICHT VAN ALLE De toenemende schaarschte aan al- erlei levensmiddelen in de Soviet-Unie waar de menschen slechts op vertoon van bons een zeer beperkte hoeveel- ïeid voedsel in ontvangst kunnen ne men, heeft tot toestanden zooals in de oorlogsjaren geleid, toen het aantal ïamsteraars voortdurend aangroeide. Op alle mogelijke wijzen trachten de -lussen hun karig rantsoen aan te vul- en en een kleine reserve voor de eerst- comende dagen te vormen al valt hun dit dan ook buitengewoon moeilijk, daar de levensmiddelenmarkt al zeer slecht voorzien is en de Gepeoe onaf gebroken op de loer zit. Een groep Sovietbeambten, die ook aan het ham steren geslagen waren, had in verband hiermee een nieuwe truc bedacht, waar van de Moscousche Prawda mel ding maakt. Het troepje beambten be stond uit een treinconducteur en zes technische spoorwegbeambten, die in gemeen overleg een wagen tot ham sterwagen hadden ingericht. Ten einde zich voor onbescheiden blikken, voor al die van de Gepeoe te vrijwaren, hadden zij op den wagoïi het opschrift inspectie-commissie geplaatst, een Duitschland vervaardigt in het ge- [woord om de aanwezigen te danken, heim zware kanonnen en tanks. Hij had een bijzonder woord van hulde De Rijksweer bezit een speciale af- voor den heer Schoolopziener Staelens deeling die in bestendige betrekking is om den steun dien hij de Gemeente met de fabriek van Moscou, welke overheid geeft in zake Onderwijs. On- 70 millioen mark ontvangen heeft voor derwijs is van zeer groote weerde, aan- het oorlogsmaterieel dat zij van 19231 gezien er van alle kanten zooveel be- tot 1926 geleverd heeft. Deze fabriek werkt onder toezicht van Duitsche officieren. Aan den kant der Fransche gren3 [langstelling voor is. M. Vandooren eindigde met de hee- Iren Onderwijzers der Gemeenteschool te verzekeren dat zij op de krachtda- SOORTEN VAN GEBOUWEN. STUDIE VAN GEWAPEND BETON PAUL HEYDEN, Ingénieur en Architect 88, Stanleystraat, 88^ Ukkel-Brussel. Tel. 454.88 wordt het verkeer op strategische wij- dige medewerking van 't Gemeentebe- ze ingericht. stuur mogen rekenen. De heer Schoolopziener Staelens was gelukkig den overprachtigen uitslag te mogen mededeelen van den wedstrijd die gehouden werd onder de leerlingen Ofschoon het dank zij de vorderin gen, die gezondheidsleer en weten- In de Nationale Bank van Belgie te Brussel heeft Zaterdag de 99e trekking plaats gehad der leening van oorlogs schade 5 t. h. 1 922. De uitslag is Serie 31.310 n. 3 is uitbetaalbaar van den Vierden Graad Deze wedstrijd omvatte voor ons|lTiet 250.000 fr. Serie 86.889 n. 18 en gewest 800 leerlingen van het hoofd-159.254 n. 20, zijn uitbetaalbaar met schoolopzicht Kortrijk. j 100.000 fr. Er namen 6 leerlingen der Gemeen- De andere nummers van de aange- schap in en loop der eeuwen hebben tegcj100j van poperinghe deel aan den Ljuide series zijn uitbetaalbaar met 300 gemaakt, is men gelukt het aantal b.in- wecJstrijd en allen hebben hun diploma fr. den zeei aanzienlijk te verminderen, j verjcregen ]y[eer nog Huyghe Albert treft men toch nog altijd naar pro- van Jg gemeenteschool, bekwam eene Wff'TWMBSRB iiïïiiHWa», fessor Cords mededeelt 2.390.000 dezer ongelukkigen over de geheele wereld aan. Omgerekend op het totaal aantal menschen, dat de wereld telt. komt dit neer op 1 36 blinden per I 00 duizend inwoners. Vergelijkt men cle getallen voor de afzonderlijke landen, dan springt on der eerste plaatsen met 339 punten op 375. De andere leerlingen behaalden ook eene schoon e plaats. Hunne namen vol gen Leupe Etienne Santy Omer Warlop Raymond Bortier Albert en Dedrie Gérard. Het moet zeker niet gezegd worden middelijk in het oog, dat de meer naai jat a]gemeene toejuichingen volgden het Oosten gelegen gebieden, die ge- J Qp bekendmaken van dezen zoo heel of grootendeels van de moderne j prachtigen uitslag Westersche gezondheidsleer zijn ver- stoken, ver uitsteken boven het gemid- delte van 1 36 blinden per 1 00.000 in woners terwijl de in WestEuropeeschen I zin beschaafde landen er ver beneden Eene maatschappij van Smeltovens bezit nabij de brug van Faidherbe te Denain (Frankrijk), benevens eene Eere ook aan de Meesters, die door I staalgieterij, ook smeltovens die onder Eere aan de Jongens, die door hun werk en hun studie, zulks bekomen hebben. een blijven. Aan het hoofd dezer tragi- hun vlijt, de leerlingen tot daar geleid dezelfde hal werken. Zaterdag kwam gische lijst staat Egypte met zijn be-1 hebben. (men de herstelling van den oven nr 8 te eindigen en men ging hem in wer king stellen, toen het invoeren van gas aanleiding gaf tot twee ontploffingen, i.i- I die zich op enkele minuten tusschen- Hier volgen de namen der leerlingen - r-, f i. ruimte voordeden. De eerste ontplof- die de eerste zijn van hunne klas 1 goed klinkend woord voor bolsjewisti- slacht, datt der Wenden en der Saksers, maar die gevoelens worden volledigd sche ooren. Eenigen tijd gingen de za- Welk o. m. groote veldoversten heeft door een oprechte genegenheid wan-[ken naar wensch, totdat de trein een rucht hoog aantal ooglijders, terwijl Belgie met het kleinste aantal de lijst sluit. Voorts merkt professor Cords nog op, dat in die landen, waar verplich te inenting bestaat, de voorheen zoo veelvuldige gevallen van blind wor den van pokkenlijders thans natuur lijk tot het verleden behooren. Te vens is de wetenschap erin geslaagd talrijke andere gevallen van blind heid hetzij te voorkomen pf te gene zen. Groene staar komt vrijwel niet meer voor en het verlies van het ge Aan allen wenschen wij, met hartelijken Proficiat, een goed en wel verdiend verlof. Lagere graad, 1 studiejaar Techel Oscar. 2 studiejaar Bouton Dan- Middelbare graad, 1c studiejaar Huyghe André en Warlop André. 2° studiejaar a) Lalan Maurice b) Thoris Maurice. Hoogere graad, 1° studiejaar Suf- zicht als gevolg van ongevallen is tot E°ger. 2 studiejaar Six Leop. een minimum beperkt. Vierde graad Huyghe Albert. fing had voor gevolg dat het deksel van den smeltoven dwatfs door het dak der halle vloog. De tweede ontploffing gebeurde in de 35 meters hooge schouw, die met schrikkelijk gekraak instortte. Een met- sersgast, Edmond Montery, 21 jaar oud, ongehuwd, wonende te Guignies (Belgie) werd den schedel gekloven Flet slachtoffer wordt in het verband-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1