Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. 1 uitent and De Jacht I Onze Regeering en de Vlaamse he Kwestie De Belgische uitwijking naar Frankrijk WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMMER 34. ABONNEMENTEN. 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. I Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. 1 Jaar Congo 25.00 fr. I Jaar Frankrijk 25.00 fr. 1 Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1* en 2° bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3" en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- buxeel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woordde voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. schen dienst gebleven zijn. Zij overheerschen de fronters, die niet goed weten waarin en waaruit en zich in hun vlucht belemmerd gevoelen door politieke berekeningen. Zij kun- Ailerhande belangen in het spel nen zich niet ontmaskeren zonder ge- Wij zijn de eenigen niet te Brussel vaar te loopen de helft van hun kiezers die soms zitten te glimlachen over de te verliezen. Maar op hun beurt oefe- Wordt er voldoende voor onze werklieden gezorgd Zonder het Noorden van Frank- Toen bekreunden de Belgische con suls en eereconsuls zich ook niet om hen. Zij kenden geen Vlaamsch en de Vlaamsche arbeiders gingen liever hun deur voorbij dan te klagen. Die hee- ren stonden zoo hoog boven hen. De tijden zijn toch wat veranderd. Zou de Belgische regeering onze in Ingevolge een ministerieel bericht verschenen in het Staatsblad van 1 7 Augustus, is de opening der jacht, voor de verschillende wijzen van jagen op de verschillende soorten van wild op HET LEVEN VAN DEN WIJN Weersomstandigheden en maan hebben hun invloed Wijn is een levend wezen, een na tuurlijk product, geen scheikundig pre- w paraat. volslagen onkunde van onze groote nen zij druk uit op Van Cauwelaert's rijk, dat door de schromelijke aderla- Frankrijk gevestigde landgenooten niet de navolgende datums bepaald voor' klet druivensap wordt tot wijn door heeren der hoofdstad in zake de Vlaam troepen en mede op zekere niet katho- ting van den oorlog en het verlies van kunnen aanzetten zich te groepeeren gansch het land, behalve in de velden gisting de suiker zet zich om in alco- lieke flaminganten. Zoo deden voor ongeveer 2.000.000 van zijn jonge zo sche gewesten. Die doorluchtige advocaten, finan- den oorlog ook de Daensisten, die de nen ciers en mannen van groote zaken volgelingen van Arthur Verhaegen de- waarvan men ministers maakt, kennen j den vooruitgaan. Men noemde dat mei juist van het Vlaamsche land zijn kust, keverspolitiek. vek onder de bescherming en het toezicht waarop zich graangewassen of andere hol. De gisting werkt zeer afhankelijk haast een gansch geslacht 'van de Belgische ambassade en de Bel- korrel- of zaaddragende planten be- van temperatuur bij te sterke verhit- vreemde werkkrachten behoeft, gische consulaten Er bestaan wel te'vinden, rijp of rijpend te velde staande t'ng sterven de actieve elementen, in waar zij hun verlof doorbrengen net als te Deauville en te Biarritz. Buiten die smalle strook Vlaamschen grond kennen zij niet meer van het Vlaamsche land als van Patagonie. Wat weten de hooge oomes wat er in Limburg of West- Vlaanderen voor valt Wie zal hen inlichten Hun bu reaucratie Dit is een mecanisme of een machien. Hun kabinet De Stre bers die er nestelen zullen zich wel wachten den minister, een godheid, de waarheid te zeggen, want de waarheid wordt niet geduld en is altijd onaan genaam voor wezens die meenen on feilbaar te zijn als de Paus. Men warmt liever den gekromden rug aan den gloed van de ministerieele almachtige zon, die uit het niet iemand directeur-generaal maakt en een direc teur-generaal door een gril als een niet doet verdwijnen. De Vlaamsche ministers, eens dat zij aan de Wetstraat huizen, passen zich aan, nemen de gewoonte aan van hun Vlaamsche voorgangers en Waalsche collegas en vragen maar één ding ge rust, gelaten te worden. Wat hun Vlaamsche omgeving be treft, zij berust in de heeren en meesters die over bevorderingen en baantjes beschikken. Wie verdacht is niet plooibaar te zijn als een zweep, krijgt op een goeden morgen de buiten wacht en zulks gewoonlijk op een wijze waarmede elegantie en moed niets te maken hebben. Laat het ons vrijmoedig zeggen De taalkwestie verveelt al die groote hee ren, zoowel Vlaamsche, Waalsche of Brusselsche, die boven alles van hun gemak houden. Pas d'affaire Daar wij een beetje het serail en zijn omwegen kennen, aarzelen wij niet er bij te voegen, dat onze ministers, wie zij ook zijn, hoe verstandig, knap en eminent zij mogen uitblinken boven het vulgum pecus, niet in staat zijn het taalvraagstuk in zijn geheel te omvat ten en op te lossen. De goede wil ontbreekt hun niet, maar wel de kunst, de kennis en de er varing. Zij moeten eerst de ziel der Vlaamsche bevolking kennen. Wij hebben gezien hoe de taalkwes tie die en bloc moest opgelost wor den, dit is zonder talmen noch lanter fanten, is blijven steken na de ver- vlaamsching van de Universiteit van Gent die het reeds driekwart was. In hun onbeholpenheid hadden de nochtans niet naieve hooge oomes ge meend dat na dit werk, zij hadden mo gen rusten zonder rond hun ooren te vernemen het gegons der flamenganti sche muggen en paardevliegen. Wat er in de komende maanden zal gebeuren kan niemand voorspellen om dat men geen rechte lijn ziet. Wat men echter duidelijk bespeurt is een zig-zag politiek op het gebied der taalkwestie. Er zijn misschien, alles bijeen geno men, tweehonderd activisten in het land.Het is een handvolletje, maar die tweehonderd weten wat zij willen, daar gelaten de onvermijdelijke twisten on der elkaar. Dit is een Vlaamsche ziekte door de eeuwen heen, maar als het een franskiljon betreft slaan zij er een parig op, als Stoffel op zijn kat. Die tweehonderd activisten zetten Op hun beurt drukken de flamingan ten van den burgmeester van Antwer pen op de niet-flamingantische rechter zijde, en deze, die kost wat kost wil bewaren wat van de oude katholieke eenheid nog overblijft, weegt op het ministerie, dat toegeeft, omdat ieder een het doet. Uit den aard van haar samenstelling drukt de regeering op de liberalen die toegeven omdat zij den val van het kabinet willen vermijden. Tot slot van rekening zijn het de twee honderd activisten in Duitschen dienst, handelend naar Duitsche onderrichtin gen en bevelen, die aldus die zig-zag- politiek behéerschen. Dit lijkt beschamend, maar wie zich de moeite wil geven die gegevens te proeven zal de constatatie niet in twij fel trekken, want het is geen paradoxe, al heeft dit den schijn. Het spektakel begint reeds hoewel het volop relache is in den schouwburg der Wetstraat. De herrie gaat over de regeling der talen in het lager en het middelbaar onderwijs. Wie zal verwonderd zijn te verne men dat wanneer de ketelmuziek haar toppunt zal hebben bereikt, de bewind voerders eens te meer zullen toegeven? Dan zou men misschien kunnen verne men dat machtige financiers tusschen gekomen zijn. Die heeren, die niets van de Vlaamsche toestanden kennen, beel den zich in dat het spook van den burgeroorlog hunne geldkist bedreigt. Met het land schijnen zij minder in te zitten. Misschien zal men dan opnieuw ad- vocatenlisten voor den dag halen om de tegenstrevers te overhalen. Alles is mogelijk. D. N. G. DE GEBEURTENISSEN AAN HET HOF VAN ROEMENIE De kroning van koning Carol II is thans vastgesteld op 5 October a. s. De patriarch Miron Christea en de regeering zijn reeds begonnen aan de vaststelling van het programma der kroningsplechtigheden. Over het alge meen is het programma hetzelfde als bij de kroning van koning Ferdinand. Alleen in het kerkelijk ceremonieel is een verandering aangebracht. Daar na melijk zoowel Carol I als Ferdinand katholiek waren, konden zij zekere, door de Grieksche-katholieke kerk voorgeschreven ceremonien niet nako men. Koning Carol II heeft tegenover den patriarch den wensch uitgedrukt, het ceremonieel te laten geschieden volgens de oude Roemeensche traditie. De patriarch heeft zich dientengevolge op de hoogte gesteld van de kroning plechtigheden der Oost-Romeinsche keizers, opdat de kroning volledig vol gens de oude traditie kan plaats vinden De kwestie der verzoening Het dagblad «Curentul»meldt dat de heer Junian, minister van rechtwe zen, aan de griffie van het Beroepshof de afschriften gevraagd heeft van de acten van het dossier der echtscheiding en dat hij op het oogenblik deze stuk ken met de rechtsgeleerden onderzoekt Koning Carol zal een acte van con testatie indienen op grond dat hij op het oogenblik der uitspraak van de echtscheiding verhinderd was zich per onbeschaamd en gelijkmoedig de Fla- soonlijk voor het gerecht aan te bieden menpolitik van hun meesters voort, nu en dat hij daar door een mandataris vooral dat zij dank aan de prachtige moest vervangen worden. Clementiewet, dit meesterstuk v^n j Brusselsche advocaten, vrije hand in De rechtsgeleerden zullen dezer da gen opnieuw vergaderen, onder het België gekregen hebben. Men probeere voorzitterschap van den heer Junian eens een Clementiewet in Duitschland om een definitieve beslissing te nemen, te verkrijgen j De verzoening tusschen koning Ca zou de werkloosheid in het Vlaamsche land reeds rampspoedig zijn. Buiten de 500.000 Belgen, meestal Vlamingen die in Frankrijk gevestigd zijn, zijn er duizenden en duizenden die dagelijks 's morgens over de grens trekken om 's avonds terug te komen in de autobussen van de fabrikanten van het Fransch Noorden. De arrondissementen Audenaerde, Kortrijk, Thielt, het kanton Deinze de arrondissementen Roesselaere, Yper en Veurne leveren de meeste werklieden die heen en terug reizen. Daarentegen komen de werklieden van de arrondissementen Aalst en Den- dermonde naar Brussel arbeiden ter wijl de Waaslandsche werklieden zich naar Antwerpen begeven. In 1892 verbleven 465.855 Belgen in Frankrijk, waarvan 289.528 in het departement van het Noorden. Men tel de er 58.453 in het departement der Seine (Parijs). De pastoor van St. Joseph te Rou- Daix schreef in 1 889 dat er niet minder dan 8000 Vlaamsche werklieden zijn parochie bewoonden. De getallen van 1889 en 1930 van de in Frankrijk verblijvende Belgen zijn ongeveer gelijk. Wat zou er van ons land worden in geval de Belgische werklieden geen be zigheid meer vonden in het nabgrig Frankrijk en een deel van de 500.000 Belgen naar ons land moest terugkee- ren Nochtans lijdt Frankrijk ook aan een crisis. Er is zelfs, zooals men weet, een algemeene staking in het Noorden van Frankrijk onder de textielarbeiders uitgebroken. Laat ons hopen dat zij niet te lang meer zal duren, Buiten kijf heeft ons Vlaamsch werk volk Frankrijk noodig, maar de Fran- sche industrieelen kunnen ook zonder de Vlaamsche werkkrachten niet voort. Hier dienen nog bijgevoegd de tijde lijke uitwijkelingen die met pak en zak Frankrijk ingaan om er te arbeiden aan den oogst, in de suikerfabrieken, de steenbakkerijen, de aardewerken, enz. Geen enkel stadje of gemeente van beide Vlaanderen of er wijken werk lieden tijdelijk naar Frankrijk uit. In 1890 reeds trokken duizend werklie den van het kanton Nederbrakel naar Frankrijk, 900 uit Waereghem, 450 uit Zonnebeke, 300 uit Harelbeke, enz. Al die arbeiders brachten na hun cam pagne vele blinkende Napoleons naar moeder de vrouw, die met de kinderen intusschen op krediet van bakker, slachter en kruidenier leefde, maar eer lijk werden de gemaakte schulden ver effend. Toen waren die noejstige werkers aan un lot overgelaten. Het geheugt ons, dat wij op verzoek van eenige van die oogsters welke door een boer van rond Creil bedrogen wa ren zij werkten bij akkoord en ken den geen Fransch hun belangen voor den vrederechter gingen verdedi gen. De boer werd tot schadevergoe ding verwezen. Wel is waar bestond reeds het Werk der Vlamingen, in de rue Charonne te Parijs, doch het hield zich alleen bezig met de te Parijs gevestigde Vlamingen. In het Noorden van Frankrijk was door het toedoen van graaf de Cau- laincourt en den groot-nijveraar Vrau ook een Werk voor de Vlaamsche ar beiders gesticht, waarvan een priester de heer Arthur De Haese de ijverige bestuurder was, maar uit België kwam toen geen cent. Eens zegde ons de heer De Haese Als er kiezingen op handen zijn wer- Parijs eenige groepen zooals de Belgi sche koophandelskamer, en liefdadige vereenigingen, maardit is niet voldoen de. Er bestaat steeds een leemte. Tevens zou onze regeering ook onze tijdelijke uitwijkelingen kunnen be schermen. Die uitwijkelingen dringen diep in Frankrijk. Wij ontmoeten er in de Beauce, de Brie, aan de oevers vap de Loire, en zelfs rond Poitiers en bij Bordeaux. Men heeft sedert den Vrede van Versailles, tal van Belgische consula ten en consulaire agentschappen in Frankrijk afgeschaft, hoewel het eere- posten waren, die dus weinig kostten. Men heeft voorzeker ongelijk had dit te doen, met het oog op onze uitwij kelingen van allen aard. Het zou wen- schelijk zijn die eereconsulaten en a- gentschappen te herstellen. Aldus zou den onze werklieden ginder voelen dat zij niet verlaten zijn. 111! DRINKT MAS-CAR BIER PLANNEN, TOEZICHT VAN AL.LE SOORTEN VAN GEBOUWEN. STUDIE VAN GEWAPEND BETON PAUL HEYDEN, Ingénieur en Architect 88, Stanleystraat, 88, Ukkel-Brussel. Tel. 454.88 HET VOORZITTERSCHAP DER FRANSCHE REPUBLIEK In het begin van het volgend jaar loopt naar men weet, het president schap van den heer Geston Doumergue ten einde. Deze legt dan het hooge ambt van president van de Republiek neer om zijn leven als burger voort te zetten in rustige vergetelheid of in een ander beroep. Verschillende voorbeel den kan de heer Doumergue volgen. Zal hij zich in landelijke eenzaamheid in het zuiden van zijn land terugtrek ken gelijk onder meer de heeren Lou- bet en Faillières hebben gedaan. Zal hij, evenals de rusteloos arbeidende Poincaré, in de actieve politiek terug- keeren, of weer advocaat worden Misschien is de kans grooter, dat de heer Doumergue, hoewel hij den In van deze maand pas zeven-en-zestig jaar is geworden, het rustige leven gaat verkiezen, want reeds melden Parijsche bladen, dat de aftredende president zijn geboorteplaats Aigues-Vives in het Gard-departement heeft uitgekozen om er zijn laatste levnsjaren te slijten. Illl DRINKT MAS-CAR BIER Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1923 Woensdag voormiddag had te Brus sel, de 87 trekking plaats der Leening 5 t. h. van de Federatie der Coöpera tieven voor Oorlogsschade. De premien werden gewonnen al volgt Reeks 308266 nr. 3 en reeks 334983 nr. 5 100.000 fr. reeksen 97511 nr 2, 150307 nr. 1 en 284937 nr. 5 50.000 fr. Volgende nummers winnen elk fr 10.000. 1732 nr 2, 1951 nr 1, 13761 nr 2, 23135 nr 5, 122417 nr 1, 135513 nr 1 nr of afgemaaid, maar liggende op den grond Den 6 September, om 8 uur s mor gens, voor den patrijs, den kwakkel, den wachtelkoning en de boschsnip. Het konijn mag in open veld gescho ten worden vanaf denzelfden datum, om 8 uur 's morgens. Den 1 3 September, om 8 uur 's mor gens, voor den haas, den schotschen boschhaan en den boschhaan, met uit sluiting van den berkhoen, alsook voor de jacht met den drijfhond. Den 4 October voor de fazanthanen de herten (de spitherten uitgezonderd) de reebokken en het hazelhoen, alsook voor de groote jacht. In de kantons Eupen, Malmedy en St. Vith is het schieten van het volwas sen hert, bij aannadering, en met scherp, toegelaten vanaf 1 September. Den 1 8 October voor de fezanthen- nen. Den 1 November ,voor de reegeiten en de hinden. Het schieten van spitsherten, dam herten en damhinden, van berkhoenen alsook de jacht met den hazewindhond blijven verboden. Het jagen in de velden, waarop zich graangewassen of ander korrel- of zaad dragende planten bevinden, rijp of rijpende te velde staande, of afgemaaid maar liggend op den grond, is verbo den en zal inzonderheid gestraft wor den met de bij artikel 6 der wet van 28 Februari 1882 voorziene straffen. Dit verbod is niet toepasselijk op gras en voeder van allen aard, op bee- ten, aardappelen, rapen of andere planten, die niet geteeld worden met iet oog op de graan- of zaadopbrengst op de oogsten van gebonden, recht gezette of ongehoopte graan- of zaad gewassen, noch op de herfstgewassen. De sluiting der jacht is bepaald als volgt Na 30 November, voor de fazant- ïennen, den patrijs en den schotschen loschhaan. Na 1 5 December, voor de reegeiten. Na 3 1 December, voor den haas, de lerten, den kwakkel, den kwartelko ning en voor alle om 't even welke jacht in open veld, behalve de beper kingen van artikel 5 en de groote jacht. Na 31 Januari 1931, voor de hinden de reebokken, de boschhanen, de ha zelhoen en de fazanthanen, het opstel len van eenden-hinderlagen, alsook voor de jacht met den drijfhond en de sneppen jacht in de bosschen, bij klop jacht of met den staanden hond. Na 28 Februari 1931, voor de blok eenden, mannetjes en wijfjes, en de jacht op het waterwild met ganzen roeren. Na 31 Maart 1931, voor alle andere jacht op het waterwild. Na 30 April 1931, voor de groote jacht met koppel jachthonden en zon der vuurwapens. 1 elk geval worden zij werkeloos. De wijn werkt ook nog later, in de flesch en wel op zeer bepaalden tijd wanneer de wijnstok knop zet, wanneer hij bloeit, wanneer er geoogst wordt. Men treft die werking soms aan tot vijftien jaar na de geboorte. Dit werken geschiedt onafhankelijk van de plaats waar de wijn ligt. Een okshoofd Bordeaux te Tokio werkt op de Fransche natuurperioden, en niet op de Japaansche. Weersomstandigheden en maan heb- Den invloed. Men perst liefst bij droog relder weer, men tapt liefst op flesch in November, Maart en Juli, bij zonnig weer, afnemende maan en als er geen Oostenwind is. Ten slotte twee okshoofden van den zelfden wijn die met slechts enkele da gen tusschentijd op flesch zijn getapt Dij verschillende kwartieren van de maan, leveren elk een verschillend pro duct. 153224 nr 1, 16031 I nr 5, 161 136 pen de Belgische katholieken 't geld n 85804 n d, 203297 nr 1,2160j1 door deuren en vensters, maar buiten nr 5, 2375 78 n 1, 27421 1 n 4,390567 HET KANAAL YPER-YSER J - ro 1 A Die propagandisten zijn steeds be- rol en prinses Helena zouden in prin- de kiezingen is hun beurs gesloten. Zij nr reid desnoods hun rol van den oorlogs- ciep voltrokken zijn maar nog slechts voelen niets voor de Vlaamsche men- tijd te hernemen vermits zij in Duit- op de ofïicieele bekrachtiging wachten. schen in Frankrijk». De andere nummers der uitgelotte reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 fr.plechtigheid bij. Eerste Steenlegging Zondag werd te Yper de eerste steen gelegd van den nieuwen kaaimuur van het kanaal Yper-Yser, De burgemee 3ter, M. Sobry, omringd van de leden yan den gemeenteraad en vergezeld van de harmonie Ypriana en het pom pierskorps, hield ter plaats, eene rede voering, waarbij hij de voldoening uit drukte die aan al de Yperlingen ver oorzaakt wordt, bi j 't vooruitzicht dat weldra deze waterweg volledig zal ver- wezentlijkt zijn. De heer hoofdingenieur van Brug gen en Wegen hieldt ook eene rede. Een talrijk publiek woonde Brand te Lys-lez-Lannoy Donderdag avond brak er brand uit in de magazijnen van de spinnerij Bou- temy gebroeders, te Lys-lez-Lannoy. Alhoewel er spoedig hulp was, nam het vuur eene groote uitbreiding door de revigheid van den wind. Aanzienlijke roeveelheden vlas en kemp zijn de prooi van de vlammen geworden. De schade bedraagt 600.000 fr. De oor zaak van den brand is kortsluiting. Beschuldigd van Diefstal Te Vendin-Bethune, Fransch-Noor- den is een dief binnengebroken bij een Dareelwachter van eene koolmijnmaat schappij en heeft er dertig duizend rank gestolen. De gendarmen van Be- thune stelden een onderzoek in en gin gen over tot de aanhouding van den 3elg Cyrille Vandoorne, die gedurende vijf jaar ingewoond heeft bij den be nadeelde hij loochent echter alle schuld. Niettemin werd de Belg in het gevang van Bethune opgesloten. Kasteel afgebrand nabij Amiens Dinsdag is het kasteel van Bertangles afgebrand, toebehoorende aan gravin Louis de Clermont-Tonnerre, die te Parijs verblijft. Gansch het gebouw en de meubelen zijn de prooi der vlam men geworden. Het kasteel dagteeken- de uit de XVIIIe eeuw, en was een echt museum van oude kunstvoorwer pen en schilderijen. De schade wordt op ongeveer twintig miljoen geschat. Noodlottige slag met een steen Een drama der jaloerschheid heeft plaats gehad in de Fransche gemeente St. Firmin, tusschen twee landbouwers Ferdinand Haye, 62 jaar oud en Augu- ste Blanc, 32 jaar. Deze laatste sloeg den andere met een steen op den rech ter slaap. Haye stuikte neer en bezweek eenige uren later, zonder het bewust zijn herkregen te hebben. Onder wagons vermorzeld De 36-jarige Jean Touzot, gebezigd in de statie van Montceau-les-Mines, (Frankrijk) werd door een reeks wa gons verrast en vermorzeld. De onge lukkige bezweek in de gruwelijkste pijnen. Touzot was gehuwd en gezins- vader met vier kinderen. Voor wat Fruit In het Duitsche dorp Buza was een werklooze in den boomgaard van den landbouwer Rips op een boom geklom men en at van het fruit. Rips bemerkte het, greep zijn geweer en schoot den man dood. De dader een der rijkste deze boeren uit gansch de streek, werd aan- gehouden. i

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1