Brouwerij MASSCHELEIN xmooeooooooooooc Burgerstand van Binnenland Van alles Vat CAFE ROS ARK) Burgers, Neringdoeners, Herbergiers, Casselstraat-Kermis Verstrooide Heelkundige. Mad. Keller, eene goed gekende Russische tooneelspeelster, was ziek geworden en werd in het gasthuis van Leningrad verzorgd. De vrouw moest er eene heelkundige bewerking onder gaan. Daar haar toestand niet verbe terde werd een tweede heelkundige be werking toegepast, doch deze keer met doodelijken afloop. De lijkschouwing werd gedaan en men ontdekte in de maag van de doode een doek door dfj§tt eersten heelkundige er in vergeten. De Alkoolwet in Amerika Ondanks de strenge wetten in Ame rika op het drankmisbruik, is het aantal dronkaards er nog nooit zoo groot ge weest. Het is zelfs zoover gekomen das» men eene bijzondere rechtbank heeft moe ten inrichten om de talrijke dronkaards te vonnissen. Tijdens de laatste zitting moest de rechtbank een vonnis uitspreken tegen 42 personen, mannen en vrouwen, die in staat van dronkenschap waren aan getroffen op den openbaren weg. aBjgjiaawiwsafi BORMS' WEEZANG over de kapotgeschoten Duitschers. Op 8 Juli 1918 gaf Generaal Ludendorf', in het voordeel en belang der Duitsche fla- menpolitiek, de gelegenheid aan eenige ac tivisten het front te bezoeken, zulks om aan deze activisten de waarde aan te toonen van een nauwe samenwerking van het toekom stige Belgie met Duitschland. Borms, Planquart en Van Der Spurt wer den zoo van i 4 tot I 6 Oogst 1918 naar Passchendaele gestuurd. Op 16 Oogst 1918 sprak Borms in den Raad van Vlaanderen de volgende woorden Wij zijn op de hoogten van Passchen daele geweest aan onze voeten zagen wij het tooneel van volledige verwoesting, van vernieling en dood wij hebben eens te meer gevoeld wat de vrijheid en de onaf hankelijkheid van Vlaanderen zullen hebben gekost... Doch zulk tooneel geeft ons kracht. Het geeft ons betrouwen in dezen op wien wij ons steunen. Inderdaad, vergeten wij niet dat zooveel mannen (Duitschers) ge storven zijn in deze granaatkuilen, in dezen Vlaamschen grond, en dat het juist deze duizenden menschen zijn, begraven in den Vlaamschen grond die de aanvallen hebben verbrijzeld van onze vijanden, die men soms onze bondgenooten noemt, enz...» Ziedaar, oud-strijders van Vlaanderen. Men moet Borms zijn om zulke taal te spreken, niet waar Plij jankt over de duizenden Duitschers, maar noemt ons en onze bond genooten zijn vijanden. Ja, hij was daar terwijl de Duitschers op ons schoten en hij zal wel gelachen hebben als hij de zware obussen zag afschieten die onze stellingen vernielden en de 80 Vla mingen zoo schrikkelijk hebben gedund. Onze arme broeders stikten in hun bloed en terwijl zij een laatste maal de naam van vader, moeder, vrouw en kinders uitsnikten, stond Borms nevens hun moordenaars, in de handen kletsend van verraderspret. De lafaard. Ziedaar, Vlamingen, de man U door de Vossenleiders als hoofdman aangeboden Juicht, arme ouders, vrouwen en kinderen onzer helden, juicht verminkten en oud-strij ders en defileert nog eens voor hem die, sa men met Duitschland, uw doodvonnis had geteekend. Maar wij vragen U, hoelang nog die lage kruiperij, Vlaanderen onwaardig Harop, mannen, het uur is daar LOS van V..O. S. (Het Getrouwe Ghistel) S35® BEURSKRONIEK 20-8-30. De verklaringen waarvan ik in mijne vorige kronijk gewaagde, worden onder vorm van studie door La Société Gé nérale de Belgique aangevat. Gansch de pers hield er zich mede bezig en niet zonder reden. Alwie dusdanige tus- schenkomst ten hoogste waardeerde, drukke maar een klacht uit, te weten eene te lange stilzwijgendheid wierd bewaard. Tusschen het verslag in Februari laatst afgekondigd en de tegenwoordige studie, bestaat er eene volstrekte gelijkaardigheid. Wat alsdan echt was is het ook gebleven gedurende de slechte oogenblikken welke men reeds begint te ver geten. Volgens mijn goeddunken dient een kapi talist zich met voldoende waarheid te be moeien het publiek oordeelt ten onrechte over de weerde der ondernemingen volgens den koers der aandeelen op de Beurs. Als men dus in het werkelijke wil blijven men mag zich niet laten beinvloeden door ge beurtenissen die met ons nationaal leven geen uitstaan hebben. Ik wil niet meer terugkeeren op het te gemakkelijk onderwerp van de begane over drijvingen in beiden zin. Ik laat enkel de ware staat van zaken uitschijnen. Ook moet men met mij bekennen dat wat ik schreef ooit dit doel ontliepen, te weten de rede- neerende personen on den goeden weg zet ten, deze die hun te plaatsen kapitaal willen doen voortbrengen, de winstgevende bewer kingen aantoonen voor een bepaald tijdstip in 't vooruitzicht van eenen terugkeer naar den normalen toestand. Wij beleven een oogenblik van koude koortsen veel slechter dan tusschenpoozende aanvallen. Wij zien de echte toestand niet en zoo geraakt men tot het verrechtvaardi gen van de onbedachte en uitzinnigste daden. Wij zeggen onnoozel weg zooals de neger Waarom dit telloor gebroken is Hewel omdat het in stukken ligt De reden Gij bekommert u niet of het uwe onbezonnenheid of uwe onhandigheid is. Kon men deze reden voorzien daaraan laad gij u nog min. De uitslag Gij zegt ik heb toch de beenen bewaard Daaraan kunt gij toch niet eten. En zoo sprekende strijken velen zich al- zoo balsem op het hert. Wij blijven 't ak koord zoo gij er profijt uittrekt, maar eene platonische verklaring brengt geen mooi we der aan, niet meer dan een zonnestraal. Op een objectief oogpunt bezien, mag men verzekerd zijn dat onze Belgische waar den welke te zwaar beproefd wierden vroe ger dan de vreemde waarden den stroom den .waartoe men wonderbare toevlucht nam hun goede kant, al was het maar hun inko men maar men vergat te veel de eigent lijke kenmerken onzer weerden welke ten duidelijkste door het verslag der Générale voorgesteld worden. Dit verslag spreekt van den overdreven afslag der weerden, afslag welke door den algemeenen toestand, noch door den norma len opbrengst welke zelfde weerden kunnen geven niet verrechtveerdigd wordt. Daar zit de knoop Hoe dikwijls hield ik deze waarheid niet voor Hoe dikwijls wees k niet op het gevaar der Fransche weerden de lievelingen van het publiek. Begrijpt wel dat men op de Beurs zoowel als in het leven, zich door den schijn niet mag laten bedriegen Tusschen een inkomen van 5 in Bra zilian Traction of in Hydro-Securitas en onze beste Belgische weerden aan 3 moet men zonder achterdenken deze laatste verkiezen. Zulks is eene kwestie van boekhouden, 't Is de geschiedenis van den krekel en de mier. Groote winstaandeélen wanneer alljes wel gaat inkortingen wanneer alles slecht staat. Daarna natuurlijk, instorting van koers. Men diene dus eene lópus te doen, keus niet steunende op de mode, maar op de rede. In de Amerikaansche weerden kan men gee- ne evengroote herneming in percent voor zien als in de Belgische. De moeilijkheden waren sedert vele maan den voorzien en meest al de nijverheden heb ben maatregelen genomen en aangepast. De alledaagsche tegensprekelijke nieuws tijdingen van over zee wijzen aan dat alles daar in 't zwart uitziet en de bewering als zou er een decouvert bestaan bewijst alleen lijk dat men een verdere steun afwacht. Jamaar America is zoo wijd af. Laat ons niet oordeelen met oogen, door Amerikaanschen bluff verblind, maar bewa ren wij ons gezond oordeel. Deze waarvan de redeneering trager is, hebben tamelijk copieuse orders gegeven, de andere wachten op het uur der herneming. Voor de eersten komt het er op aan goed- koope titels te koopen voor de tweeden gaat het er om titels te koopen die roeren. Men zegt dat het Publiek niet meer tot de Beurs zal terugkeeren Komaan dan Hoe meer de Beursomgeving verlaten is hoe le diger de telegrambussen zijn hoe meer men zich tot de veelvuldige huizen van koersen weddenschappen wendt. Waarom Omdat er daar aanstonds een winner is, terwijl er ter Beurs, moet kunnen gewacht worden. Gij zoekt naar een tuyau in deze re gels. Alles is aanwijzing voor wie nadenkt. De crisis Men meldt dat in de Industries Chimiques de winsten voor 1 930 (eerste halfjaar) gelijk zijn met deze van 1929 (zelf de tijdperk). Zoo dit niet noodzakelijk wil beduiden dat al de titels goedkoop zijn dat wilt zeggen dat men moet redeneeren. De Crisis Vervoeren de Tramways min volk dan voorheen De Crisis De Textielen hebben haar ge kend En het Katoen dat 0.1 125 kwoteert kost dit niet 1 2 cents aan den landbouwer. Wat hebt gij, hoppeplanter, gedaan alswan- neer het artikel u niet meer betaalde Hebt gij het niet afgeschaft En nochtans ver plichte uwe plant u grootekapitalen in draad en kepers te steken, en de plant is niet jaar lijks. Ehwel, uw collega der Vereenigde Sta ten of uit Egypte en Indië zal heel eenvou dig deze jaarlijksche plant afschaffen, en de stocks zullen vanzelf verminderen. Alswan- neer het onweder zal over zijn zult gij op nieuw draad en keepers koopen en zult gij een nieuwe stoot geven aan de nijverheid, want niets blijft duren. De crisis in Congo De schoone zaak. Herleest de voornoemde bulletijn zij is ge stuit en het tegenovergestelde kon niet zijn, want daar waar plaats is voor TIEN handels drijverijen, kunnen er geen honderd bestaan. En ik steun op de Grond-zaken. De lage vervoerkosten, de zeer verminderde lasten, zulk artikel dat vóór twee jaar zich niet kon doen betalen, zal met winst worden voort gebracht, niettegenstaande de prijzen gezakt zijn Beziet eens de Caoutchouc Zijn prijs van opbrengst berekende zich over tien jaar op één Schilling het pond. Tegenwoordig kunnen de goede planterijen hem aan zeven pence voortbrengen. Denkt eens na op uwe onnoozelheid en uwe domheid om slangen in te slikken. Vóór een maand was de oogst overvloedig en de prijzen laag vijftien dagen geleden was de oogst verloren en de amerikaansche land bouw tot de ramp veroordeeld. Nu is de schade geringer dan men eerst gezegd had en de oogst zal toch overvloedig zijn. Men neemt hieruit het besluit dat de finantieele middelen der landbouwers aan de nijverheid zullen toelaten vooruit te loopen. Men meldt dat de amerikaansche laagte-partij voor mil- lioenen titels verbonden is en dat hun markt slecht is. Zoo gij u in al deze tegensprekingen kunt terugvinden, dan wensch ik u geluk. Ik niet I Ik houd mij bij het bestatigen dat niemand voor niets kan werken en dat deze simpele opmerking het evenwicht moet terugbrengen. En men zegt dat de belgische markten onder den indruk staan van den val der Brazilian Traction Zoo het publiek zich laat beetnemn, dan moet men twijfelen aan het gezond verstand der Belgen. Zoo gij de Electriciteitswaarden liefhebt, verkiest dan onze Belgische waarden. Had ik ongelijk toen ik, over enkele maanden, u zegde te verwisselen tegen Intercommunale d'Electri- cité kapitaal Ik zeg u niet Stichter, die volgens mij te duur is. Gij hebt de Armes de Guerre, Angleur, Providence, Cockerill, enz. in vollen bloei gekocht, alswanneer ik den Verkoop aan raadde, Koopt ze nu alswanneer iedereen knarstand. En zoo gij een nieuwe raad noodig hebt, dan wed ik dat M. Frank van de nakend vergadering der Nationale Bank van Belgie gebruik zal maken om u optimistische raad gevingen te doen die hunne waarde zullen trekken uit zijn vroeger pessiinisme. (Verboden nadruk) L. OSSTYN. LOUIS OSSTYN Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, 1XELLES. Telefoon 468.68 wendt U ter frg die U de beste en smakelijkste bie.cn zal bestellen aan de genadigste prijzen {P* STERK, allerbest bruin bier 9 fr. de bak van 1 2 flesschen. X GERSTEN, allerbest blond bier X 1 0 fr. de bak van 1 2 flesschen. TT 10 fr. de bak van 24 kleine flesschen. V# MAS-CAR, het fijnste speciaal blond 1 7 fr. de bak van 1 2 flesschen. Q 1 5 fr. de bak van 24 kleine flesschen. Vk CHRISTMAS, Scotch Type X 24 fr. de bak van 24 kleine flesschen. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 X en 50 liter, aan H STERK 0.85 fr. de liter. GERSTEN 1.00 fr. de liter. m SPECIAAL MAS-CAR 1.50 fr. de liter. X Landbouwers Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, W voor het leveren van bier in flesschen en presvaten. DE KONINKLIJKE PHILHARMON IE TE VEURNE. Het Muziek De Koninklijke Philharmo- Poperinghe, van 15 tot 21 Oogst 1930 e van Poperinghe deed Donderdag 1 5 STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek VANDEPLAS. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en aan de Grippe willen lijden, wij hebben bun nochtans ge noeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, I Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. POPERINGHE-VOORUIT naar BLANKEN- BERGHE. Heden Zondag 24 Oogst neemt Poperingbe-Vooruit deel aan den Histo- rischen en Bloemenstoet te Blankenbergbe. Het wordt een aangenaam uitstapje, met vertrek om 8 Vi uur op de Groote Markt. De reis gaat per autobus aan 25 fr. per per soon. Een noenmaal dat niet verplichtend wordt opgediend te Blankenberghe aan 4 fr. Voor reis en noenmaal zich aan geven en betalen vóór Zaterdag avond om 6 uur, bij Heer Félicien Blanckaert, Gast- Imisstraat, 39, Poperinghe. VEURNE. Botsing. Zondag namid dag, rond 3 uur, heeft er alhier op den hoek der Ooststraat en Noordstraat, een botsing plaats gehad. Een autobus uit Frankrijk, toe- behoorende aan Cardon Vital, van Ault, kwam de Ooststraat uitgereden om de Noord- Oogst een uitstapje naar Veurne, alwaar zij door de Stedelijke Overheid ter gelegenheid der Eeuwfeesten uitgenoodigd was om een Kunstconcert te geven. Om 2 uur vertrokken per autobus uit het lokaal Ons Huis kwamen de muzikanten vergezeld van de leden van het Bestuur rond 3 uur, te Veurne aan. Van uit het Hotel du Nord begaf het muziek zich onder het spelen van stapmar- chen naar het gedenkteeken der Gesneuvel den, alwaar onder het spelen der Braban- jonne een bloemenkrans neergelegd werd. Vandaar vertrok men naar bet gedenkteeken Cogghe, waar bet Vaderlandsch lied opnieuw werd uitgevoerd. Zoo gerocht men al over de Groote Markt in het Stadspark alwaar het Concert om 4 uur aanving, onder een over- groote toeloop van volk en in aanwezigheid der Stedelijke Overheid. De uitvoering der verschillende nummers van het programma liep opperbest van sta pel ook waren de uitbundige toejuichingen die Bestuurder en Muzikanten te beurt vie- en, volkomen verdiend. Na het Concert vonden de leden nog gele genheid om het Japoneesch Vuurwerk, dat aan de statie afgeschoten werd, te kunnen bezichtigen. Rond 7 uur waren de muzikanten allen aan tafel vergaderd in het Hotel du Nord waar hun een lekker eetmaal, door de stad Veurne aangeboden, werd opgediend. De spijzen uiterst goed bereid doen eer aan de kookkunst van den waard, ook wer den zij door zijne gasten smakelijk binnen- genomen. Nog langen tijd zullen deze dit lekker maal in bun geheugen bewaren. Om 8 uur, in het Park had het Concert VOORLOOPIGE BUREELEN TE POPERINGHE, GASTHUISSTRAAT, 36 De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur namid dag tot 7 uur 's avonds. 7.15 zullen opvaren. Wij staan op een keerpunt Oslo, 3 7 WISSELKOERS VAN DONDERDAG Londen, 34.86 Parijs, 28.15 New-York, Amsterdam, 288.31 Geneve, 139.18; nsferc .49 Italië, 192.35 Kopenhagen, Vertegenwoordiger Félix GERARD, 58, Veurnestraat, 58, POPERINGHE. BOTSING. Toen Woensdag nanoen, rond 1 J/2 uur, de jonge Danneels per velo de Vlamingstraat kwam uitgereden, waren juist eenige jonge renners die wat aan koersen deden, die de Gasthuisstraat inwil- den. Een dezer botste met geweld op den jongen Danneels zoodat hij ten gronde wérd geworpen, zonder zich nochtans te bezeeren. Zijn velo was het voorste wiel dubbel. In- tusschen was de aanrijder er spoedig uit gemuisd. OVERREDEN. Zelfden avond, rond 8 1/4 uur, kwam de dienstmeid van M. G. Beirnaert, per velo de Vlamingstraat uitge reden en wilde de Gasthuisstraat in. Een auto kwam op hetzelfde oogenblik de Gasthuis straat uitgereden. Het meisje werd door den auto gevat en onder de wielen geslingerd, deze liepen baar over het been. In allerijl opgenomen werd zij naar het gasthuis over gebracht, waar een geneesheer haar kwam verzorgen. Deze bestatigde dat niets gebroken was en zelfden avond kon het meisje nog huiswaarts keeren. Haar velo was gansch verwrongen. De auto, toebehoorenede aan een paardenslachter uit Yper, kon na een kort onderzoek zijn weg voortzetten. REMINGTON MoolLfi£N NAAR ^CLEN, BIJ GEBfr- OOSTVLETEREN. Schelmstuk zonder weerga. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn tot nu toe onbekende schel- men of schelm binnen gedrongen in de drui- venserre van de HH. Dequeker Ach. enM., en hebben er al de druiventronken welke thans in hunne volle opbrengst zijn, op eenige centimeters van den grond afgezaagd. Volgens inlichtingen van den hovenier Noy- elle Alois, waren de druivelaars in bun volle opbrengst, meer dan I 00 kransen, ieder min stens één kilo zwaar versierden de serre. De dader of daders zijn onbekend maar een iets blijft vast, diefstal was niet de drijfveer, maar wel wraak tegenover de eer lijkste lieden onzer gemeente. Een onderzoek is door de gendarmerie ingesteld en, wie weet, de stommer) spreken soms. WATOU. Verleden week reed de zoon Pariet langs de baan van Vormezeele naar Yper met zijn moto, toen hij met geweld op een auto botste. De jongeling werd ten gron straat in te steken. Op hetzelfde oogenblik! -ii x t i il plaats uitgevoerd door net vermaard muziek kwam uit de richting der INoordstraat de D., ""Les Felissiers de Binche Niettegenstaand auto van M. Marissens, van Brussel, en bei de voertuigen botsten lichtelijk op elkander, waardoor zij licht beschadigd werden. Beiden hebben hunnen weg kunnen voortzetten. een uiterst slecht weder, het regende gewei dig, hadden onze muzikanten er aan gehou den deze kunstuitvoering bij te wonen het publiek talrijk opgekomen, begroette de uit- YPER. Botsingen. Woensdag rond|voering der prachtige stukken met herhaald den middag, kwam een kiekenkoopman vanl handgeklap. GEBOORTEN 276. Deneire Omer, z.v. Georges en Lequien Angèle, Casselstraat. 277. Maerten Clara, d.v. Remi en Delboo Maria, Bruggestraat. 278. Claus Maria, d.v. Roger en Desmet Anna, Bertenplaats. 279. Lemahieu Jeannine, d.v. Louis en Bottez Antoinette, Hondstraat. 280. Van- depitte Marie, d.v. Charles en Boerhave An toinette van Watou. 281Alleweireldt Paula, d.v. Henri en Verbrigghe Martha van Proven. 282. Dequeker Emile, z.v. Nestor en Benouwt Alice, Korte Reninghelststraat. 283. Ruyssen Esther, d.v. Camille en Ja cob Maria, Sektie A. 284. 1 leyman Gé- rard, z.v. Eusebe en Verdonck Bertha van Watou. 285. Debergh Maurice, z.v. Jé- róme en Flauw Marie, Sektie L. 286. Doom Julien, z.v. Emile en Vermeulen Ber tha, Sektie G. OVERL1JDENS 1 16. Christiaen Lucie, 60 j., huishoudster, echtg. van Vaneecke Alphonse, Sektie A, Vogelhoek. I 1 7. Van- depitte Marie, 2 dagen, d.v. Charles en Boer have Antoinette, Bruggestraat. 118. Per- soone Marguerite, 28 j., huishoudster, echtg. van Paesschesoone Hector, Sektie A, Vogel- hoek. HUWELIJKEN 57. Dormieu Elie, 20 j„ bediende van Boeschepe en Verhaeghe Go- delieve, 20 j., febriekwerkster van Poperin ghe. 58. Verdonck Ernest, landbouwer en Bollengier Irma, landbouwster, b.v. Pop. BELOFTEN 84. Van Gompelaere Cyriel onderwijzer van Couckelaere en Dfezeure Yvonne, z.b. van Poperinghe. 85. Deprez Nestor, metsersgast en De Dobbelaere Elise, z.b. v. Denderwindeke. 86. Keygnaert Jo seph, metsersgast van Poperinghe en Bulteel Maria, werkster van Westoutre. 87. D'haese Henri, diamantbewerker en Degrae- ve Marguerite, dienstmeid, b.v. Woesten. Watou met paard en kar van het Minneplein gereden, toen een autobus met werklieden deze wilde oversteken. Hoe het nu kwam weet men met geen zekerheid te zeggen. In alle geval er ontstond eene botsing waarbij de koopman gekwetst werd aan de hand, het paard aan den kop en verschillige kiekens er bet leven bij inschoten. Ook de autobus liep stoffelijke schade op. Hier waren er geen gekwetsten. w Woensdag met den noen, kwam G. S. suikerbakker, de Wenninckstraat uitgereden, daar hij juist suikerbak met zijn velo thuis gebracht had. Juist gekomen aan den hoek botste er een ander veloman op hem met het ongelukkig gevolg dat hij ten gronde geworpen werd. Men droeg hem dadelijk binnen in de herberg De Valke De bij geroepen geneesheer voerde hem naar de X-stralen en kwam tot de bevinding dat het been op twee plaatsen gebroken en nog al erg gesplinterd was. Opstand. Maandag avond, om 1 1 uur, slenterde zekere C..., van de Poperin ghe steenweg, in de Merghelynckstraat rond. De man was bedronken. Toen de politie hem aanmaande huiswaarts te keeren, beviel het hem niet en hij kwam dadelijk in opstand. Dienvolgens werd hij opgeleid naar den ami go, waar hij zijn roes uitsliep om 's anderen daags met een proces-verbaal naar buis te keeren. Diefstallen. Sedert eenigen tijd had de politie het oog op eenige jonge lieden die nog al groot verteer maakten, 't En duur de niet lang eer zij die te knippen kregen. Verschillige diefstallen hadden zij reeds op hunnen kerfstok. Een ervan, de plichtigste, werd voor eenigen tijd naar bet verbete ringsgesticht gezonden. Vier gekwetsten bij een auto-ongeval. Een herbergier uit de Statiestraat, kwam Woensdag morgen, rond 2 uur, in gezelschap van vrouw en kind per auto van Meenen gereden. Aan de Kruiskalsijde sprong een der wielbanden en de auto sloeg om in het veld. De man, de vrouw, het kind en de autovoerder liepen allen kwetsuren op GULLEGHEM. Erge val. Woensdag morgen, rond 1 I uur, was de genaamde Alb. Vanhoutte, wonende Yperstraat, aan 't werk op het dak van een nieuwgebouwd huis, toen hij het evenwicht verloor en viel. De ongelukkige werd een been gebroken. Onvoorzichtige Vrouw. Vrouw De Puyper, wonende herberg Kuiperij bevond zich Woensdag avond rond 7 uur, op het platform van een tram, komende van Bisse ghem, toen zij haren man zag voorbijgaan. De vrouw haren man willende vervoegen sprong van den tram, doch viel zoo ongeluk kig dat zij met bet hoofd tegen de straat- steenen botste en erg gekwetst werd. De ongelukkige werd bewusteloos opgenomen en een geneesheer moest meer dan een uur werken om haar tot het bewustzijn te krijgen GHELUWE. Verkeersongeluk. De smidsbaas Aderian Jos., kwam hier per auto door het dorp gereden, toen komende in de Yperstraat, een auto uit tegenovergestelde richting kwam. De eerste autorijder week rechts en stak op hetzelfde oogenblik een wielrijder voorbij, de tolbediende Degrendel Emile, die men weet niet hoe, bij de linker band door de kruk van de portière gevat en zoo ten gronde geslingerd werd. De auto stopte dadelijk en de autorijder bood spoe dig hulp aan bet slachtoffer, dat de hand langs binnen opengesneden was. De genees heer diende spoedig de noodige zorgen toe en de veldwachter deed het gebruikelijk on derzoek. NIEUWPOORT. Auto-ongeluk. Dins dag namiddag, rond 6 uur, is op den hoek van de Langestraat en de Recollettenstraat een auto-ongeluk gebeurd. Een luxe-auto be- hoorend aan een handelsreiziger uit St. Ni klaas, is op een vrachtauto van de Cristal Bronnen gebotst. De luxe-auto kwam uit de Recollettenstraat en de vrachtauto uit de Langestraat. Er is weinig schade. KQRTRIJK. Wielrijder gekwetst. Woensdag avond, rond 6 J/j uur, kwam de motorijder Follet Gérard, wonende te Dessel- ghem, alhier langs den Bruggesteenweg naar Kortrijk toe. Een weinig voorbij het brugje wilde hij een auto vorensteken. Zijn achter wiel slipte, waardoor Follet met het hoofd AMBTELIJKE BERICHTEN. Om 9.45 uur uit Veurne vertrokken land den onze Philbarmonisten over tevreden over hun uitstapje om 10.30 uur, te Poperinghe STAKINGEN IN FRANSCH-NOORD Te Moeskroen deden zich Maandag avond nieuwe incidenten voor. De stakers gingen betoogen voor bet huis van den werkman Catteau die het werk hernomen had. Deze verloor zijne koelbloedigheid en loste drie revolverschoten door de deur, waardoor een der betoogers aan den kin werd gekwetst. De gendarmen moesten tusschenkomen om de betoogers uiteen te drijven. De werkstakingen mogen thans als ge ëindigd worden beschouwd, alhoewel er nog werklieden zijn die het werk niet hernomen hebben. Toch komen eiken dag meer en meer arbeiders zich op het werk aanbieden. Zoo telde men in de textielfabrieken van Rij ssel, Donderdag morgen 3.500 werkher- nemers, en 200 in de metaalnijverheid. Te Roebaais hebben zelfden morgen 1.700 werklieden den arbeid hernomen. EEN PRINS OF EEN PRINSESJE Prinses Astrid bevindt zich te Ciergnon, waar zij dank zij het gunstige weder, wan delingen kan doen. Dezer dagen zal onze Prinses vermoedelijk naar Brussel weerkeeren, vermits de blijde gebeurtenis, die Belgie misschien een toe komstigen koning brengen zal, weldra kan verwacht worden. Ons Kroonprinsenpaar verwacht inderdaad de geboorte van een Prins of een Prinsesje voor het einde dezer maand of het begin der maand September 27 DAGEN IN DE LUCHT De Amerikaansche vliegers Jacksón en O'Brien hebben het wereldrekord van den duur per vliegmachien, met bevoorrading in de lucht, behaald met eene vlucht van 647 uren. Dit rekord behoorde tot hiertoe aan de gebroeders Hunter met 554 uren. 320 KM. PER UUR De Amerikaansche kapitein-vlieger Hawks die Woensdag morgen ten 5 uur 1 6 van het vliegplein van Glendale (Californie) was op gestegen, is ten 1 7 uur 4 I op het vliegplein van Curtisfield (New-York) aangekomen. In 12 uren 25 minuten en 30 seconden had hij een afstand afgelgd van 3950 kilometers, zijnde aan eene gemiddelde snelheid van 320 kilometers per uur. Hij haalt aldus het rekord neer van kolonel Lindbergh die den 20 April denzelfden weg aan 288 km. per uur aflegde. WARD HERMANS ONDERWERPT ZICH Men weet dat het Vlaamsch-Nationalis- tisch Kamerlid Ward Hermans, aanzegging gekregen heeft dat de H. Sacramenten hem geweigerd worden, zoolang hij niet openlijk de beleedigende uitlatingen zou herroepen en intrekken, die hij tot het Belgisch Epis copaat gericht heeft. De Maasbode van Zaterdag, kondigt nu de volgende mededeeling af van zijnen Brusselschen briefwisselaar Naar wij uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen, zal Ward Plermans zich aan den eisch van den Kardinaal onderwer pen en zou hij reeds naar het Aartsbisdom hebben geschreven, dat hij de door hem gebruikte termen herroept en intrekt. STOMME HERKRIJGT DE SPRAAK. Een inlander uit de omgeving van Mechra ben Abbon (Marokko) de doofstomme Mo- hamed el Rhamani, werd aangereden door een auto. Men snelde hem ter hulp en stelde met verbazing vast, dat hij het spraakver mogen had herkregen. De inlander roerde duchtig zijne tong tegen den autovoerder, dien hij met het gerecht bedreigde. JORIS DE LEEUW VRIJGESPROKEN. Donderdag morgen is de soldaat Joris De Leeuw in hooger beroep voor het krijgshof te Brussel verschenen. Zooals men weet werd De Leeuw door den Krijgsraad te Luik ver oordeeld tot drie straffen van 1 5 dagen, I maand en 2 maanden militaire gevangenis, uit hoofde van drie gevallen waarin hij ge weigerd had aan Fransche bevelen te ge hoorzamen. Na een korte zitting werd volgende uit- spraak geveld I Gezien De Leeuw verklaard heeft dat PLAATS VAN GEMEENTEONTVANGER Het stadsbestuur van Poperinghe maakt kenbaar aan het publiek dat de plaats van gemeente-ontvanger open is door het afster ven van heer Julien Devacht. De aanvragen tot het bekomen dier plaats moeten uiterlijk op 25 Oogst aanstaande bij aanbevolen brief ter post besteld zijn. De aanvangswedde zal het minimum bedragen, door de Bestendige Afvaardiging der Provintie vastgesteld in zitting van 14 Maart 1930 en bij Koninklijk Besluit van 1 4 Juli daarna goedgekeurd. HOOGER ONDERWIJS - MIDDENJURY. Inschrijvingen voor den 2'' Zittijd 1930. De afgevaardigde van de Regeering zal, an 1 tot en met 10 September 1930, den Zondag uitgezonderd, van 9 tot I 2 uur, in bureel 1 2 van het Provinciaal Bestuur te Brugge, de candidaten inschrijven die, voor de door de Regeering ingestelde Middenjury gedurende de tweede zittijd 1930, examen wenschen af te leggen tot het bekomen van een wettelijken academiscben graad. Na 10 September 1930 zijn de lijsten be paald gesloten. Schriftelijke aanvragen om inschrijving, zelfs van bet verschuldigde recht vergezeld, worden afgewezen. Inlichtingen omtrent de voorwaarden, de inschrijvingsrecbten, enz worden door den afgevaardigde verstrekt aan de candidaten die bij hun verzoek een postzegel voor het antwoord hebben gevoegd. Belanghebbenden kunnen ook daaromtrent het staatsblad van 6 Augustus 1930 raadplegen. De Nieuwe Geldstukken Talrijk zijn zij die nog geen stukken van vijf en tien frank in handen kre gen. Het aantal reeds in omloop zijnde stukken is overigens nog niet zeer groot Naar we vernemen, zijn er slechts twee millioen vijf-frankstukken door de Nationale Bank uitgegeven. Tien frankstukken zijn er nog minder. Maar we moeten er bij voegen, dat eiken dag door de munt 1 50.000 stuk ken van één Belga, en 100.000 van twee Belgas worden afgeleverd, zoo dat het toch niet lang meer zal duren, vooraleer wij, bij 't wisselen van geld regelmatig muntstukken zullen terug krijgen. VERMAKELIJKHEDEN ZONDAG 24 OOGST 1930. EERSTEN TAP In Cambrinu8 bij Alphonse Despeghel, Maurice De Wulfstraat. DRIE SCHOONE KADERS te verhollen In den Pauw bij Jules Pittel- lioen, gegeven door Maurice Samyn en Gas- pard Keygnaert. sm STAD POPERINGHE. ZONDAG 24 OOGST 1930. Om 3 uur namiddag, GROOTE VELOKOERS. 450 fr. Prijzen. Inschrijving tot 3 uur bij Jules Lenoir herberg 't Zwaantje Goede baan. 45 km. voor beginnelingen zonder licence. Na de Velokoers, LOOPKOERS en TRAAG- KOERS per Velo, met 100 fr. prijzen. GROOT DANSFEEST, in de tent van Maur. Benouwt (Theeten) staande in de Cassel straat. 0ROOT DANSFEEST ter herberg «'t Zwaan tje bij Jules Lenoir, Casselstraat. in de beursgeschiedenis en nu dient er ge- 191.84 Stockholm, 191.90 Praag, 21.23 de geslingerd en met gebroken arm en been handeld. Voorzeker hadden de vreemde weer-j Weenen, 101.07 Berlijn, 170.98. t opgenomen, terecht kwam tegen den auto en vandaar ten bij zijn eigen land trouw wil dienen als hem gronde stuikte en buiten kennis lag. Hij was bevelen gegeven worden in zijne eigene taal erg gekwetst. Flaastig opgenomen werd hij en dus abe misdadig inzicht ontbreekt, wordt naar de kliniek overgebracht Zijn toestand bet vorig vonnis vernietigd en spreekt het Statieplaats YPER Camille UZEEL-VERSTRAETE was Donderdag morgen bevredigend. Hof De Leeuw VRIJ. Goed Onthaal. Lekkere Dranken.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 2