Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öuitenlivnd Is Duitschland vredelievend? 'De Ekotiomisehe Toestand van België m4mm f ZONDAG 31 OOGST 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR NUMftER 35. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Zaken die niet veel goeds voorspellen De uitlatingen van den Duitschen minister 1 reviranus, zoowel die in zijn laatste rede als aan den reporter van de Allgemeine Zeitung te Konings berg, hebben in de Poolsche en Fran- sche kringen groote ontroering verwekt Het artikel van den heer Raymond Poincaré, den 1 5 Augustus in Excel sior verschenen is er het bewijs van, evenals het protest door den heer Za- leski, Poolsch minister van Buitenland- sche Zaken, namens de Poolsche Re geering, aan den Duitschen gezant te Warschau. Zulke uitlatingen zijn kenschetsend voor de gedachten die in zekere leiden de Duitsche kringen heerschen. Er is voorzeker een groot deel van het Duitsche volk dat, het oorlogswee gedenkend, van geen krijg meer wil weten, maar het jonge geslacht wordt lichamelijk en geestelijk voorbereid tot een nieuwen oorlog. En men weet hoe gemakkelijk het is de gevoelens van een natie op te zwee- pen en de stem der pacifisten in Duitschland zou snel overheerscht wor den. Wie de bewapening van Duitschland van dichtbij volgt, vraagt zich af met welk doel de voorschriften van het tractaat van Versailles zoo brutaal ge schonden worden. Onder opzicht van soldaten, kanon nen en mitrailleusen bezit het Reich hoeveelheden, die vèr de toegelaten getallen te boven gaan, maar buiten dien zijn er andere minder gekende verschijnselen die niet van aard zijn om de gemoederen gerust te stellen, Eerst en vooral zijn het de groote som men waarover het ministerie van oor log beschikt en die slechts een deel vor men van zijn begrooting. Verklaarde de vroegere minister van Financien Kohier niet dat het ministerie van oor log veel onzichtbare financieele reser- ven had Elebben leden van 't Duitsch Parlement hun ongerustheid niet geuit over hetgeen in het geheim gebeurt in de Reichswehr «Generaal Groener's Staat in den Staat», zooals het in het Parlement geheeten werd Werd van socialistische zijde het gevraagde cre- diet van 75 millioen mark (meer dan zes honderd millioen frank) voor oor logsmunitie niet fel gehekeld en werd niet aangetoond dat voor geen enkel leger in Europa zelfs niet voor het Duitsch leger van voor den oorlog zulke groote sommen besteed werden? Was er bij de bespreking der begroo ting ook geen kwestie van credieten be loopend tot 255 millioen mark die kun nen «getransfereerd» worden ten bate van het ministerie van oorlog Maar dat is niet alles er zijn nog andere kenteekens van aanhoudende oorlogsvoorbereiding, onder meer de geheime militaire luchtvaartschool, de Severa Openbaar is deze instelling aangege ven als zijnde bestemd om overzeesche luchtvaartbelangen te behartigen, maar in waarheid is het een militaire vlie- gersschool. Het hoofd van de school is een, voor een paar jaar uit actieven dienst te ruggetrokken scheepskapitein. De in structeurs zijn gewezen marinevliegers en de overige leden van het personee zijn beroepsvliegers en officieren en mannen afgezonderd van de marine diensten om luchtoorlogsdienst aan te leeren. Er zijn regelmatig een vijftig tal leerlingen en de cursus duurt een jaar. De groote kosten van de school wor den betaald uit het geheim fonds waar mede de befaamde kapitein Lohmann die onlangs te Rome overleed de gelden voor de lakende «patrioti sche films» putte, verzekert het parle meutslid Stocker. Duitschland bezit ook een vloot van gecamoufleerde torpedobooten, die evenals de vliegschool van de Duitsche vloot afhangen. Het zijn groote snelle motorbooten Moritz, Max, Siegfried en Luex. - Officieel betitelt men ze met een on- schuldigen naam, maar in werkelijk heid hebben deze booten een torpedo- lanceerbuis en vervoeren zij thans twee torpedos De snelheid dezer schepen is merkelijk meer dan 74 km. per uur en zij kunnen bijna 800 kilometer va ren, met hun brandstof. Deze «posf- booten» namen deel aan de laatste maneuvers en gelukten er in gedurende den nacht onopgemerkt tot op 500 me ters van de kruisers te komen, hetgeen voor deze, in oorlogstijd, een ramp zou beteekend hebben. In de Duitsche ma rinekringen heet men die scheepjes dan ook terecht zeepesten Er zijn nog meer verschijnselen van Duitsche oorlogsorganisatie, en in eer ste lijn komt de spionneerdienst. Van tijd tot tijd komt een voorval bewijzen hoe actief deze dienst werkt. Onlangs nog op de Poolsche grens, namelijk te Neusofen op de Weichsel «werkt» een groep Duitsche spionnen zoo goed om tegenspionnering van Poolsche zijde tegen te gaan, dat twee Polen gevangen genomen werden waar van een erg gewond zijnde, overleed. Wij spraken hierboven reeds van ka pitein Lohmann. Deze is de ontwerper van een systeem van spionneercentra, in gansch Europa onder het etiket van handelsondernemingen, zooals banken verzendingskantooren, filmmaatschap pijen, enz., zooals blijkt uit een onder zoek gedaan door een Reichsdagcomi- teit. Deze Lohmann heeft aan den Duit schen Staat meer dan 20 millioen mark (175.000.000 fr.) gekost. Onder de ontwerpen van Lohmann was ook een plan van een geheime vloot zooiets als een tegenhanger van de Zwarte Reichswehr En wat er pok verteld wordt van be langhebbende zijde, over Lohmann, er is geen twijfel dat hij steeds gehandeld heeft met volle instemming van hoog geplaatste personen en dat hij geen aftruggelaar of onbekwaam handels man was, iets waarvoor men hem nu wil doen doorgaan, Hij is langen tijd gehecht geweest aan den Duitschen militairen inlich tingsdienst en ware het niet dat de groote verliezen door ondernemingen geleden, niet door de marinebegrooting ongezien konden gedekt worden, zou men ze geheim gehouden hebben. Van reel de zaak is ten andere slechts zeer weinig uitgelekt, een bewijs dat hoog geplaatste personen in de zaak betrok- een waren. Te Rome hield Lohmann zich nog jezig met het tot stand brengen van een overzeesche dienst tusschen Italië en Zuid-Amerika. Het ware doel van zulke onderne mingen is natuurlijk Duitschland op ret voorplan te houden in de lucht vaart, die de groote rol in de toekom stige oorlogen zal spelen. Al de Duitsche luchtlijnen werken met verlies, maar dit verlies weegt te gen de voordeelen op, vermits de kei zerlijke republiek aldus over een leger vliegers, een vloot luchtschepen, en dc noodige vliegtuig- en bestuurbare bal- lonfabrieken beschikt. Dat alles toont aan hoe weinig, he laas, de militaire geest in de Duitsche leidende kringen door de neerlaag van 9 1 8, vernietigd werd. Voegen wij hier nog bij, dat Duitsch land officieren zendt naar landen waar oorlog woedt. Deed generaal Yen Hsi- Shan voor een paar maanden geen klacht tegen de Duitsche officieren in dienst van de Nankin - Regeering, die Chiang Kai Shek bijstaan, en verzekerde Chuao Hsiang, namens de Noorder Taiyuan Regeering niet dat ieder gevangene Duitsche officier zonder meer zou gefu silleerd worden Het was ook een Duitsch officier, baron Winfried von Gfug Gassendorf, die Abdel Krim, den Rifkapitein in Verklaringen van M. FRANCK Goeverneur der Nationale Bank Maandag heeft M. Franck, goever neur der Nationale Bank, op de ver gadering der aandeelhouders een aan spraak gehouden, waarin hij vooreerst den toestand der Nationale Bank uiteen zette, er op wijzend dat wij thans de wereldkrisis met een stevigen munt- standaard kunnen te gemoet zien. Daarop vervolgde hij De uitzichten der Wereldkrisis De krisis biedt twee uitzichten aan en heeft twee oorzaken. Er is voor eerst de algemeene prijsverlaging. De oorlog had de prijzen buitensporig op gedreven, het is natuurlijk dat ze da- en naar het vooroorlogsch peil se dert eenige jaren geschiedde zulks trapsgewijze, soms is er een plotse val. Zulks deed zich voor in 1920 thans opnieuw. Sommigen knoopen die da- ing vast aan faktors betreffend de munt, de reden ervan zoekend in de schaarschte van het goud, dat slecht verdeeld zou zijn tusschen de groote anden en de groote markten. Vooral "rankrijk en de Vereenigde Staten, die meer goud opslorpen dan zij behoeven worden hier bedoeld. Het tekort van goud op andere markten, zou de prij zen doen dalen hebben. Indien zulke toestand in theorie mo gelijk is, kan toch geen enkel stellig jewijs tot staving ervan aangevoerd worden. In de laatste jaren hebben nijverheid en arbeid die 't verdienden, steeds voldoende hulpbronnen gevon den en het is niet bij gebrek aan betaal middelen dat men heden met moei- ijkheden heeft af te rekenen. De oor zaak der prijsdaling moet eenerzijds gezocht worden in den aanzienlijken aangroei der wereldvoortbrenging. De ze steeg van 192 5 tot 1930 met 2 7 t. h. voor het gietijzer, 30 t. h. voor iet staal, 25 t. h. voor de mekaniek- nijverheid en 30 t. h. voor de elek- trieknijverheid voorts 6 t. h. voor 't katoen en de wol, 1 3 t. h. voor kunst zijde. Die overvoortbrenging vindt haren afzet niet, en hierin is de tweede oor zaak der krisis gelegen. Troebels op de wereldlandsche markten hebben het aankoopvermogen der volken vermin derd het buitensporig spekuleeren te New-York, het mislukken der pogingen om den prijs der koffie te handhaven in Brazilië en der tarwe in de Ver eenigde Staten en in Canada financi eele moeilijkheden in Argentine en Australië, politieke beroering in Indie en Egypte de onrustbarende staat van zaken in China en Rusland. Kan de huidige ongunstige toestand bestendigd worden De vermeerde ring der opbrengst, dit is van beschik bare rijkdommen, is in zich zelf een weldaad; de prijzenverlaging lokt terug de koopers aan. Prijsstijging is er eenigzins het gevolg van, met aanpas sing bij de voortbrengers, waarvan sommigen verdwijnen, terwijl anderen versmelten. Het evenwicht wordt stil- lekens aan hersteld en de voorspoed komt opnieuw te voorschijn. Men heeft het ervaren in 1873 en in 1893 bij voorbeeld, toen men een veel ergere krisis dan heden te doorworstelen had. Het gevaar hierbij is dat men zijn toe vlucht zou nemen tot lapmiddelen, zoo als tarievenverhooging, beperking, premies, enz. kunnen genieten van den grooten voor spoed tot in 1929. Rond het midden van 1929 doken de eerste verschijn selen op der komende krisis. Onze nij verheid is niet belemmerd met abnor male stocks grondstoffen, te duur be taald en zij beschikt over een eerste klas materiaal, onlangs vernieuwd. De levensduurte blijft in Belgie onder die in de landen-konkurrenten, dank aan onze breede tolpolitiek, welke wij on voorwaardelijk moeten handhaven. De Belgische nijverheid is dus in staat aan de krisis te weerstaan en een nieuwe vlucht te nemen zoogauw de omstan digheden het zullen toelaten. HET BESLUT Het besluit van M. Franck luidt: De huidige wereldkrisis, ernstig en diep, laat nog geenszins haar einde voorzien maar we zijn best geplaatst om er aan te weerstaan. Het land be vindt zich in bijzonder sterke voor waarden om ze te boven te komen. De krisis zal eindigen gelijk al zulke voorgaande teneerdrukkingen men moet er zich niet door laten ontmoe digen. Overigens de tijden kunnen niet steeds even gemakkelijk zijn. Moei lijke tijden verwekken echte leiders, en ze doen tevens uitschijnen dat avon turen en spekuleeren geenszins de plaats kunnen innemen van den arbeid en de voorzorg ook leeren ze aan de jonge geslachten, dat slechts nieuwe vooruitgang te maken is door naar stige bedrijvigheid en wilskracht, De POST- en TELEFOONTARIEVEN PLANNEN, TOEZICHT VAN ALLE SOORTEN VAN GEBOUWEN. STUDIE VAN GEWAPEND BETON PAUL HEYDEN, Ingénieur en Architect 88, Stanleystraat, 88, Ukkel-Brussel. Tel. 454.88 DRINKT MAS-CAR BIER HET VROUWENOVERSCHOT IN EUROPA. De Krisis in Belgie De huidige krisis raakt heel de wereld. Belgie, dat van de uitvoer leeft, kan er niet aan ontsnappen. Wij zijn opstand zoo wel raad gaf dat hij Izijn echter nog begunstigd in vergelij- het vele jaren tegen Spanjaarden en king met de andere landen. De Beurs franschen volhield. Deze officier was wordt beheerscht door de groote eko- in het Vreemdelingen legioen getreden nomische bewegingen. Het vraagstuk en hij deserteerde, luitenant zijnde, jvoor ons wordt terug gebracht op on naar de Kabylen, na heel de militaire zen handels-, nijverheids- en banktoe- organisatie der Franschen bestudeerd'stand. te hebben. D. N. G. Waarom zijn wij heden begunstigd? Omdat onze nijverheid sedert einde 1926, dank aan de stabilisatie, haar plaats gedeeltelijk heeft hervvonnen op De bureelen van het stadhuis zijn sléchtsde wereldmarkten, hare reserven te- voormiddags toegankelijk voor het publiek. ^ïug heeft samengesteld en alzoo heeft Europa schrijft de «D.A.Ztg.» is het eenige werelddeel, dat een vrouwenoverschot heeft. Tegen 1000 mannen zijn er 1 024 vrouwen, terwijl er in Azie bijvoorbeeld, slechts 958 zijn. De mannen zijn in de overige werelddeelen in de meerderheid, zoo dat er op aarde toch nog meer mannen dan vrouwen zijn. In Europa hebben echter de meeste landen, behalve eeni ge kleine Balkanstaten, een aanzienlijk vrouwenoverschot. Wanneer wij de ja ren van vóór den oorlog als normaal beschouwen, staan er tegenover 103 tot 107 vrouwen 100 mannen. De ge volgen van den oorlog zijn duidelijk merkbaar, zoodat in de betrokken lan den het vrouwenoverschot thans aan zienlijk hooger is. Het verschil was na tuurlijk vlak na den oorlog het grootst. 1 egen 1 000 mannen waren er in 1911 in Duitschland 1026 vrouwen, in 192! 1 100 in Frankrijk waren deze getal len 1035 en 1 120 in Engeland 1068 en 1093 in Italië 1037 en 1070 in Zwitserland 1034 en 1 I 30 in Rus land 1002 en 1229. Naar duidelijk te zien is zijn de uitwerking van den oor log het ergst voor Duitschland Frankrijk geweest. Plet groote vrouwenoverschot is echter niet slechts het gevolg van den oorlog, doch is voor Europa een nor maal verschijnsel. Nog meer ingewik keld schijnt deze kwestie, als men be denkt dat er niet meer meisjes dan jon gens worden geboren, doch dat er in alle landen een vrij groot mannelijk I geboorteoverschot is. In Spanje wor den er zelfs 1 1 0 jongens geboren te gen 100 meisjes. De sterfte van jon gens en mannen is echter veel grooter dan van meisjes en vrouwen. Wegens het vrouwenoverschot trou wen er minder vrouwen dan mannen Voor Duitschland zijn de getallen 5 3,. 1 61.1 vpor Frankrijk 50.66 er. Door de verschrikkelijke crisis, die de handel en de nijverheid doormaken zijn de inkomsten in belastingen, voor alle departementen veel minder dan de ramingen van de besturen. Daarentegen is dit jaar het budget der uitgaven, door de gevoelige wed den en pensioenverhoogingen, die aan de verschillende categorien beambten toegekend werden, fel gestegen. De administratie overweegt dan ook als eenig redmiddel, een nieuwen op slag van de post- en telefoontarieven. Van bevoegde zijde wijst men er evenwel op, dat door zulke verhoogin gen, de handelaars en nijveraars weer in de eerste plaats zouden getroffen worden, met het gevolg, dat hun zaken nog slechter zouden gaan, en dat de belastingsinkomsten weer gevoelig zou den verminderen. Men durft dan ook nog niet officieel zulke verhoogingen aanprijzen. Het is nochtans wel aardig reeds bekend te maken, wat de heeren van de open bare besturen er op gevonden hebben: Een brief zou 70 of 75 centiem kosten om te verzenden, in plaats van 60. Het telefoonabonnement zou met 20 tot 25 frank verhoogd worden, en de prijs der aansluitingen zou ook ver meerderd worden. Verder zouden de overschrijvingen van de post-check, die tot hiertoe al tijd kosteloos gebeurden, om de een voudige reden, dat de Staat het intrest- geld van de milliarden frank, die op de postch'eckrekeningen gestort wor den, voor zich zelf behoudt, van nu af aan getakseerd worden. Dit laatste zou natuurlijk voor gevolg hebben dat weer veel verhandelingen door de ban ken zouden gebeuren, en dat de Staai den intrest van het gestorte geld zou verliezen. Laten we hopen, dat al deze sugge sties van de administratie, door de le den der regeering in de scheurmand zullen geworpen worden, vermits zij er zouden toe bijbrengen het leven nog duurder te maken. In de besnoeiing van de openbare uitgaven ligt de eenige redding. Daar alleen is de oplossing voor de huidige crisis. VERLENGING DER VACANTIE Een nieuws dat zoowel de onder wijskrachten als de leerlingen, met ge noegen zullen vernemen is, dat de va- cantie in de Rijksonderwijsinstellingen, met een week verlengd wordt. De heer Vauthier mninster van Kun sten en Wetenschappen, verzond inder daad het volgend schrijven Aan de heeren gouverneurs der provincies. Aan de heeren opzieners van het la ger, middelbaar en normaal onderwijs. Aan de hoofden der rijksonderwijs instellingen Athenae, Middelbare scholen, Normaalscholen). M. M„ De leden van het onderwijskorps hebben niet enkel gedurende het schooljaar, doch ook tijdens de laat ste vacantie met de meeste toewijding hun gewaardeerde medewerking ver leend aan de inrichting der feestelijk heden en cler vaderlandsche betoogin gen welke overal in Belgie hebben plaats gehad om de honderdste ver jaring van 's Lands Onafhankelijkheid te vieren. Ten einde de erkentelijkheid der Re- geering te betuigen, heb ik besloten dat in de Rijksonderwijsinstellingen de les sen op 23 September a. s. en niet op 16 September, zullen hervat worden. Tevens zet ik de gemeentelijke en provinciale overheden aan, in denzelf den geest van erkentelijkheid en wel willendheid, de wenschelijkheid te on derzoeken om bewusten maatregel ins gelijks toe te passen op de onder hun eiding staande scholen welke door mijn Departement erkend of gesubsi dieerd zijn. Van dezen omzendbrief zal kennis worden gegeven aan bedoelde overhe den door de heeren gouverneurs der provincies en aan de hoofden der pri vate inrichtingen door de heeren op zieners van het onderwijs. De Minister, (get.) M. VAUTHIER. en en PRINSES MARIE-JOSE in blijde verwachting Volgens Dinsdag uit Rome gemeld werd, verwacht de Italiaansche Kroon prinses, onze prinses Marie-José van 3elgie, eene blijde gebeurtenis in de maand Januari a. s. Provincie West-Vlaanderen DRINKT MAS-CAR BIER 59.5 Engeland 56.2 en 63 Zweden 46.4 en 54.9 Bulgarie 69.8 en 73.8 en voor de Vereenigde Staten 59 en 60.9 ten honderd. LEERLINGEN - VROEDVROUWEN STUDIEBEURZEN In zitting van 17 Juli 1930 heeft de Provincieraad beslist dat er aan de leerlingen van door het Ministerie van Binnenlandsrhe Zaken en Volksge zondheid erkende en er van afhangen de vroedvrouwenscholen .studiebeur zen toegekend kunnen worden. Bij beslissing van 14 Augustus 1930 heeft de Bestendige Deputatie het ver krijgen eener beurs afhankelijkheid ge steld van volgende voorwaarde Voor het afleggen van het toegangs examen moeten de beursgenieters zich ertoe verplichten, gedurende ten min ste vijf jaar die op het eindexamen volgt, ten dienste van de Westvlaam- sche bevolking te blijven,. ngeval de leerling of dier ouders redenen meenen te hebben om, in den loop van deze vijf jaar, van die ver bintenis ontslagen te worden, zullen zij deze redenen aan de Bestendige De putatie laten kennen en om ontsla ging verzoeken. Een jaarlijksche beurs, van hooger bedrag dan deze verleend tot het ver krijgen yan het diploma vail vroed vrouw, wordt toegekend aan de leer lingen die de verbintenis aangaan, be nevens het diploma van vroedvrouw, ook dit van vroedvrouw-bezoekster te verwerven. Deze studiebeurs zal ge Los het slijm op, vastzittend in de luchtpijpen, verge makkelijk het fluimen, ver zacht de snijdende pijn van het hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, maar altijd onschadelijke Redder der Longen Eene Bom ontploft De soldaat L. Havron, 26 jaar oud, van het 1 ste Regiment koloniaal ge schut van Frankrijk, was in verlof bij zijne moeder te Parijs. Zij waren eene bom aan het hanteeren, toen deze eens klaps ontplofte. De soldaat, aan het gelaat en aan den buik getroffen, werd stervend naar het gasthuis overgebracht waar hij een weinig later overleed. Zijn kameraad A. Qhasseur, 18 jaar, en zij ne moeder, mad. Havron, 53 jaar oud, bekwamen verwondingen, doch kon- durende de drie studiejaren meer be- j den na verzorging in het gasthuis, dragen. naar hunne woning terugkeeren. ABONNEMENTEN. 1 Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. 15.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. 1 Jaai buiten stad, met de post 1 Jaar Congo I Jaar Frankrijk 1 Jaar Amerika MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1* en 2" bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3° en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. PERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. STADHUIS. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Alle Apotheken. Per flcscli fr. 14.50, fr. 24.50 en fr. 39.*j0,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1