öinnènlanö IXKKHKKHJömHJÖOÖCHHMÖOÖOÖOÖOt Brouwerij MASSCHELEIN Burgerstand van >00000 Burgers, Neringdoeners, Herbergiers, BEURSKRONIEK 2 7-9-30. Daar wij ons in de verlofwe- ken bevinden zal ik mij deze week enkel bezighouden hier de meening van anderen weder te geven. Dus hier geef ik onder vorm van tweespraak het gedacht van M. ledereen met het antwoord van M. wie het aangaat. M. Iedereen. Wat crisis en vooral onder de Congoleesche weerden Ik zal weldra moeten gelooven dat niets bestaat. Ginder ver heeft men er nog voor lange jaren en men mag nu nog min dan vroeger aan eene herneming gelooven. Franck. (redevoering Nationale Bank op 25 11.). Het lijdt geen twijfel dat de herstel lingskrachten de bovenhand zullen verkrij gen in de streken die bijna al de overgroot natuurlijke middelen welke nog maar aan een begin van aanlegging onderhevig zijn. Zelfs zou men mogen gelooven dat het langs dien kant is dat men de eerste klaarste zal zien te voorschijn komen. M.Iedereen. Ik ga voort. Zie eens ron dorn u in Belgie. Vertraging langs hier, werkloosheid langs daar langs alle kanten vermindering van zaken men heeft te veel stil gelegd de grondstoffen zinken in weer de, enz. M. Franck. (zelfde bron). De Belgische Nijverheid is niet overlast met buitengewone stocks welke te duur betaald wierden. Zij beschikt over werkgereedschappen van eer sten rang welke onlangs vernieuwd werden binst de goede jaren kon zij voldoende hoe veelheden ter zijde leggen de kost van het leven blijft nog gevoelig lager dan in mede dingende landen die op de hoogte staan, beweren dat zelf aan de huidige prijzen meest al onze nijverheden kunnen leven, o werkende klas is goed op de hoogte van den werkelijken hedendaagschen toestand. Ik meen mij niet te bedriegen wanneer il staande houd dat de Belgische nijverheid beter geplaatst is dan welkdanige harer me dedingsters om aan de crisis te weerstaan en om haren vooruitgang te hernemen zoodra de gelegenheid voordeelig wordt. M. Iedereen. Alles goed Men stak mijn kop vol en 't waren al maar woorden. Ik zie naar den beurskoers daling. Ik krijg een afkeer en verkoop mijne weerden in porte feuille. M. Franck. Goed, maar beken toch dat er veelvuldige redens bestaan welke deze crisis veroorzaakt hebben (deze welke ik opgegeven heb, mijne lezers kennen ze sedert twee jaren). Maar het dalen der prijzen vind zelf een verzachtingsmiddel. Als het vertrou wen herleeft bestatigd men een aangroei van verbruik. Op den duur komt men op het evenwichts punt en de voorspoed herleeft opnieuw.Zulk zag men in de crisis van 18 73 en deze van 1893 die veel lastiger waren dan de heden daagsche. Het land verkeert in bijzonder sterke voor waarden om de crisis te doorstaan en het ware kinderachtig in pessimisme of ontmoe diging te vallen. M. Iedereen. Zulks kan waar zijn ook zal ik herbeginnen wanneer de koers der ameri kaansche weerden goed zal gestegen zijn deze hebben meer veerkracht en daar durft men vooruitgaan. M. Franck. Bij tegenstelling met wat sef fens na den oorlog gebeurde is het in deze laatste jaren Europa die op gebied van voort brengst den grootsten vooruitgang deed, zelfs voor de eetwaren. Het oud vasteland (wel is waar bij middel zijner koloniën waarvan het de gereedschappen ontwikkeld) is ver van zijn meesterschap te verliezen, zoowel op punt van nijverheid als op punt van fi nantien. Mijne lezers zullen op hunne manier d weerde schatten der gesprekken welke zij dikwijls verplicht zijn geweest te houden al vonden zij dikwijls maar steun bij hu eigene onwetendheid of deze van andere. Ik zou nog eens de aandacht mijner lezers die zich voorzichtig lieten wikkelen in d Electriciteitsweerden van tweeden rang, wil len inroepen en hun tot overweging brengen Zoo zij hunne intresten wel begrijpen, dienen zij handelend op te treden en eene onzekere weerde tegen eene zekere uitwisslen. Op het onlangs gehouden congres de Electriciteit te Berlijn, heeft de Americaan sche crisis een e redevoering doen uitspreken door den ambassador van dit land, waarvan men ten miste kan zeggen dat M. Hoove hem niet ontkend heeft. Zoo zegde hij onde meer dat de voortbrengers van drijfkracht de stroom te duur verkochten en de onmid deling daling van het stroomtarief in Amerika sproot hieruit voort. Zulks zal voorzeke elders volgen want te dure stroom beteekent hooge voortbrengingsprijs bij de Nijverheid, Daarbij in slappe tijden, duidt zulke veria ging zich ten zeerste aan. Wat zullen alsda de stichtersaandeelen, waarop zooveel hoop gesteld was, geworden En de vooruitgang vergt hij niet van langs om meer nieuwe vastleggingen waarvan men niet eens de tijd heeft deze te amortisee.cn Verwissel uwe stichtersaandeelen met titels van eerste rang Verwissel zonder dralen. De politiek van het goedkoop geld bevestigd deze bewerking. En nu kom ik tot de Zambesian exploring. Het beste wat ik doen kan is M. Robert Williams, waarvan ik tijdens mijne volgende kronieken de vertaling der redevoering uit gesproken op de laatste vergadering zal ge ven, aan het woord te laten. Hij handelt over de Union Minière, de Tanganyika, en over de uitbreiding der Afrique Centrale. Onze belgische dagbladen moeten zekerlijk gemis hebben aan vertalers om zoo een schoone gelegenheid te laten voorbij gaan om hun lezers te documenteeren. Het ge dacht van den grootsten zakenbrouwer uit dezen tijd in Africa, loont nochtans de moei te om er eens bij stil te houden. Alswanneer men gedurende dertig jaar aan het hoofd eener beweging staat, dan moet men er al iets van afweten. De voorzitter, generaal Sir F.R. Wingate. Vooralleer het woord te geven aan Sir R. Williams, waarvan gij met nieuwsgierig heid de redevoering verwacht, laat mij toe mij vooraf stil te houden bij de bijzonderste punten waarover hij u zal onderhouden. M. Jadot deed, in de Union Minière, opmerken dat niettegenstaande de schommelingen van het koper, men met het meeste vertrouwen de toekomst mocht inzien. Deze uitslag is toe te schrijven aan de voorzichtigheidspo- litiek van voornoemde en R. Williams gedu rende 25 jaar en gij zult naar waarde hun samenwerking weten te schatten. Onze maat schappij heeft, zooals gij zult zien, dezelfde politiek gevolgd en niettegenstaande de we- reldsche neerdrukking, is haar algemeene toestand bevredigend. De voltooing der Benguella Railway (hij zal binnen drie maand voltooid zijn) en de belangrijkheid welke men hem toeschrijft wijzen op het gerechtvaardigd vertrouwen der aandeelhouders in de vooruitzichten van Sir R. Williams. Ik leen hem nu het woord. Sir Robert Williams. ...Het kapitaal der Zambesian Exploring is onveranderd op 865083, evenals de reserven op 435.000, zij 50 van het kapitaal. Wij bezitten vlot 223.841 de aandeelen en obliga ties in portefeuille komen voor 1.160.343 voor, aan den kostprijs en eronder tegen 809.346 in December 1928. De verhooging komt voort uit de aanwerving van actiën der Rhodesian Katanga en Tanganyika (ter wijl alleman verkocht. Nota van den ver taler). Op 31 December 1929 was de meer waarde op de enkel gekwoteerde waarden oven 497.000. kleden, niettegenstaande e grootheid van den val, vertegenwoordi gen de gekwoteerde waarden 1.500.000. Rekening gehouden van het amortissement der voorschotten aan de Congo Nile divide Syndicate, is de winst van 106.501 tegen 2.453 in 1929. Om reden der tegenwoor dige toestanden der waardenmarkt en niet wenschend onze reserven in te korten, ho pen wij gerechtvaardigd te zijn in het niet geven van een bonus. In de Benguella Estates is de uitbreiding der beplantingen voldoende en in overeen stemming met de vooruitzichten. De voort- rengst van fibre zal binnen een jaar of twee beginnen. De andere maatschappij is e Angola Estates, welke wij samen met Bovril uitbaten. Verder zullen wij niet meer spreken. De Tanganyika die een dividend van 7 Yl voor hetjaar uitdeelde, heeft de betaling der tusschentijdige dividenden uitgesteld tot verbetering der algemeene zaakvoorwaarden. Niettegenstaande den val zonder voorgaande der waarden, vertegenwoordigd zijn porte feuille 10.000.000 zonder te spreken van zijn acties Benguella Railway voor een no minale waarde van 2.700.000, 't zij 90 an het kapitaal. De Tanganyika heeft tot u toe 2.00.000 dividend uitbetaald, 2.00.000 in reserven geplaatst. Zij heeft het gedaan, niettegenstaande hare groote werk- bronnen nog niet tot rijpheid gekomen zijn. De Union Minière brengt slechts een weinig eer dan de voorziene tonnemaat op. De Mijn van Kansanshi heeft nog niet beginnen voortbrengen. De Benguella Railway zal nog maar binnen kort (binnen drie maand) aan zijn doelpunt komen. Vervolgt. (Verboden nadruk) L. OSSTYN. LOUIS OSSTYN Geagreëerde Wisselagent Louis Lepoutrelaan, 68, IXELLES. Telefoon 468.68 VOORLOOPIGE BUREELEN TE POPERINGHE, GASTHUISSTRAAT, 36 De h. L. Osstyn is ten dienste van het publiek iederen Zaterdag van 3 uur namid dag tot 7 uur 's avonds. WISSELKOERS VAN DONDERDAG Londen, 34.83 Parijs, 28.14 New-York 7. 1 4 Amsterdam, 288.22 Geneve, 139.06 Oslo, 3 7.46 Italië, 192.3 7 Kopenhagen 191.72 Stockholm, 191.72 Praag, 21.22 Weenen, 101.10 Berlijn, 170.86. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag alleen Apotheek A. KESTELYN. nanoen DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en aan de Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans ge noeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr Vertegenwoordiger Félix GERARD, 58, Veurnestraat, 58, POPERINGHE. DIEFSTAL. Zondag nacht werden er ter hofstede Omer Kesteman, bij den Abeele, ongeveer 40 hennen gestolen. Klacht werd bij de politie ingediend, en een streng onder zoek ingesteld. Verscheidene andere dief stallen werden nog gepleegd rond den Abeele zooals konijnen, hennen, kiekens. De politie houdt zich met de zaak bezig en hoopt \yeldra de daders bij de lurven te stekken. ZOMER Sedert begin deze week heb ben we nu eigentlijk de zomer gekregen, in alle geval is 't toch weêr ernaar. Zoo namen we Donderdag middag 42 graden warmte op in de zon. 't Schijnt dat de hittegolf ons uit Am erika toekomt, 't kan er nogal door. Wie zegdet daar dat we geen zomer meer konden krijgen. Dat het nu nogeens maar niet voor eenige dagen is, om daarna weer opnieuw aan 't regenen te gaan. POPERINGHE-VOORUIT OP UITSTAP. Zondag laatst nam onze Liefdadigheids maatschappij Poperinghe Vooruit deel aan de groote stoet te Blankenberghe, ter ge legenheid der Eeuwfeesten ingericht. Het was met de groep De Sneeuwvlokken dat zij optraden. Nog nergens viel hen zulk een succes ten deel. Het was op den twee uren lange doortocht een onophoudend handge klap vanwege de duizenden toeschouwers. Kwestie van uit de gewoonte niet geraken kwamen ze met den eersten prijs huiswaarts. Hieronder geven we de uitslagen hunner categorie. 1 Cat. Groepen, Maatschappijen en Scho- len 1 prijs, Poperinghe Vooruit. 2. De Menschlievende Domeis, Mont-St-Amand. 3. De Ware Vrienden, Mecheien. 4. L'Union wendt U ter die U de beste en smakelijkste bieren zal bestellen aan de genadigste prijzen STERK, allerbest bruin bier 9 fr. de bak van 1 2 flesschen. GERSTEN, allerbest blond bier 1 0 fr. de bak van 1 2 flesschen. 10 fr. de bak van 24 kleine flesschen. MAS-CAR, het fijnste speciaal blond 1 7 fr. de bak van 1 2 flesschen. 1 5 fr. de bak van 24 kleine flesschen. CHRISTMAS, Scotch Type 24 fr. de bak van 24 kleine flesschen. Dezelfde bieren kunnen U besteld worden in presvaten van 100 en 50 liter, aan STERK 0.85 fr. de liter. GERSTEN 1.00 fr. de liter. SPECIAAL MAS-CAR 1.50 fr. de liter. Landbouwers Een aangenaam bruin bier kan U besteld worden aan een voordeeligen prijs. Speciale en voordeelige prijzen voor Brouwers en Bierhandelaars, voor het leveren van bier in flesschen en presvaten. STAD POPERINGHE. 1830 -«o»- 1930 EEUWFEESTEN van Belgie's Onafhankelijkheid. OP ZONDAG 14 SEPTEMBER 1930 Om 10 Zi uur voormiddag, op het Stadhuis Overhandiging van Eereteekens aan stads- bedienden. Plechtige ontvangst door de Stads overheid, van Jubilarissen, ter gelegenheid van hun Gulden Bruiloft. Feestcommissie van tan de deelnemende Fraternelle de Boussu (de 9 provincies) 5. The Jolly Scotchmen de Gand 6. Les Léo- poldistes de Blankenberghe 7. De Lustige Burgers, Mecheien 8. De Ypersche Vlie gers 9. L'Institut Born de Wenduyne 10. De Vereenigde Vischmijnvrienden, Oosten de 11. Les Papillons d'Ath 12. De Yper sche Schotten 1 3. Filles de Pêcheurs de Blankenberghe. Voorwaar een prachtige uitslag voor onze stedelijke maatschappij. YPER. Geelectrocuteerd. Woensdag om het middaguur, waren de mannen van den telefoondienst bezig met bun werk op de Statieplaats, toen zij een vreeselijk ge schreeuw hoorden. Zij keken rond, ook om hoog, en bemerkten dat hun makker daar aan den paal met zijn hoofd omlaag hing. Dadelijk trokken zij hunne sporen aan en gingen den ongelukkige uit zijn gevaarlijke toestand redden. Het was hoog tijd. De on gelukkige had een gebroken telefoondraad vastgenomen welke gevallen was op een ka bel der lage spanning van het electriek net en door den schok had hij zijn evenwicht verloren en achterover gevallen. Hij was de beide voeten in de koppeling gebroken. Zijn toestand is erg, doch niet hopeloos. Omgeworpen. Zaterdag morgen, rond I 0 uur, kwam vrouw Martens, wonende in de Slachthuisstraat, uit de Beluikstraat, toen zij omgeworpen werd door een automo bilist uit Rijssel. De slag was zoo geweldig dat de ongelukkige vrouw eene erge wonde opliep aan het hoofd en er haar verscheidene tanden uit den mond gerukt werden. De po- licie deed het gebruikelijk onderzoek. Omgeworpen. Noel Lernould, 2 5 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen reed Zondag namiddag om 1 uur naar Le Bird, toen hij door een motocyclist die dap per wegvluchtte omgeworpen werd. De on gelukkige liep een hersenschudding op, ten gevolge van den val en was daarbij deerlijk gekwetst aan neus en lip. Dadelijk werd hij overgebracht naar het hospitaal. Zijn toe stand is bedenkelijk DE PANNE. Aan de Gesneuvelden. Zon dag 3 1 Oogst zal op het militair kerkhof van De Panne een grootsche plechtigheid plaat hebben ter eere der gesneuvelden die daar begraven liggen. Op dit kerkhof rusten er 3085 Belgen en 27 Fransclien. Prins Leopold zal bij deze betooging tegenwoordig zijn GHELUWE. Verkeersongevallen. Omstreeks 6 Yl uur 's avonds heeft de auto bus Van Dumortier Florent, uit Poperinghe bij het oversteken tegen het gespan gereden van den bakker Denys Omer. Flet rijtuig werd tamelijk erg beschadigd doch de ge leider reed door. De policie heeft een proce verbaal opgemaakt. De handelsreiziger Vandeputte Emile uit Moeskroen, in gezelschap van zijn echt genoote en zijn schoonmoeder kwam pe auto hier gereden, toen gekomen aan d herberg Leystraat, de geleider links moest zwenken om eene opening te mijden, daar men de baan aan het herstellen is. Intusschen wilde een zware vrachtauto geladen met blok steenen en toebehoorende aan M. Van., uit Hoboken de eerste auto voorbijsteken De laatste beukte aldus op het achterstel van den eersten dat gansch ingebeukt werd De stoffelijke schade is aanzienlijk. WEST-ROOZEBEKE. Door granaat ge kwetst. Alhier is men nog altijd bezig met de granaten te verzamelen door den vijand achtergelaten. Men had een put gegraven om er de verzamelde granaten te doen in ont ploffen. In den namiddag begaf Van Eegroo van Hulsterloo, zich in den put om het door woelde zand te verwijderen. Plots ontplofte een granaat en de man werd erg aan d borst gekwetst. Het slachtoffer moest hij hoogdringendheid naar het gasthuis overge bracht worden. AD1NKERKE. Brand. Woensdag namiddag is er brand uitgebroken op de hof stede van Albert Vandaele, wonende langs de Pannekalsijde, op het grondgebied Adin kerke. Het vuur ontstond in de mik die vol gestapeld lag met oogstvruchten en die door het vuur vernield zijn. De pompiers van Adinkerke en van De Panne, in allerhaast verwittigd, zijn ter plaats gesneld om het vuur te overmeesteren en om de andere gebouwen te vrijwaren. Tegen den avond heeft men het vuur kunnen uitdooven. De schade is groot en er bestaat verzekering. WEVELGHEM. Vliegtuig gevallen. Donderdag namiddag rond 4 uur was 5 vlieger A. Van Overmeire geboren te Gee- raerdsbergen in i 909, zich aan het oefenen boven het vliegplein alhier. Gekomen boven de hofstede van M. Verbrugge, op den Mo lenhoek, haperde de motor eensklaps, en het toestel plofte ten gronde tegen de hoeve Men snelde den ongelukkige ter hulp en haalde hem erg gekwetst van onder het ver brijzelde vliegtuig. Men droeg hem naar het vliegplein waar men vaststelde dat de on gelukkige erg gekwetst was, vooral aan het hoofd. Er wordt voor eene schedelbreuk ge vreesd. Na een eerste verzorging heeft men hem naar het gasthuis van Kortrijk over gebracht en van daar naar het gasthuis van Doornik, DIXMUDE. Onthulling gedenkteeken Generaal Baron Jacques. Zondag 7 Sep 1 tember wordt alhier plechtig het gedenktee ken, opgericht bij Nationale inschrijving, aan Generaal baron Jacques van Dixmude, ont huld. Z.K.H. Prins Leopold van Belgie, zal deze plechtigheid met zijne tegenwoordigheid vereeren. Verscheidene hooggeplaatste, zoc geestelijke als wereldlijke personaliteiten zul len op deze plechtigheid aanwezig zijn. Om I 1 uur voormiddag, wordt een plechtigs dienst gezongen door Mgr Dugardyn, hoofd aalmoezenier, tot nagedachtenis van de groo te Held. 's Namiddags om 2 '/2 uur, aankomst van Z.K.H. Prins Leopold. Redevoeringen optocht, concerten, verlichting en vuurwerk STADEN. Ongeluk. De paardenge leider D. Capelle, in dienst van De Beil was met een gespan den oogst van een vriend helpen inhalen, toen huiswaarts keerend, bij het toedraaien der sluiting hij ten gronde viel en een der wielen bij het hoofd hem meesleepte, zoodat hij ijselijk gekwetst was van beide zijden en door een geneesheer moest verzorgd worden. Het slachtoffer werd nadien huiswaarts gebracht. CORTEMARCK. Brand. Zondag middag is er brand uitgebroken bij den land bouwer Petrus Vanghelder-Devriendt. Een gansche schelf staande op de hofstede is in de vlammen omgekomen. Dank zij de spoe dige tusschenkomst der brandweer konden de schuur en de stallingen gevrijwaard woï den. De stoffelijke schade is tamelijk groo1 Door den wind begunstigd sloegen de vlam men over naar het huis van den gebuur Léon Vandaele, dat ook vuur vatte, doch de pom piers konden spoedig alle verdere uitbreidin verhinderen. HEYST. Pas op aan de onbewaakte overwegen.Maandag namiddag had hie aan den onbewaakten overweg tusschen de Knockestraat en den dijk een verkeerson geluk plaats. Leopold Helsmoortel, rustend visscher, 7 I jaar oud-, wonend te Heyst, werd er door een goederentrein verrast en ver morzeld. Flet lijk werd wat later ontdekt Men vermoedt dat het slachtoffer op den slag dood is gebleven. Het parket van Brugg. werd verwittigd. De verongelukte laat eene weduwe na. Zijn twee dochters zijn gehuwd STAKINGEN IN FRANSCH-NOORD De stakingen zijn nog altijd niet ten volle geëindigd, men zou eerder opnieuw voor uitbreiding vreesen. Verscheidene incidenten deden zich deze week opnieuw voor, name lijk te Meenen waar op een morgen een dee van den steenweg naar Halewijn was uitge broken, ten einde de autobussen te beletten door te rijden. De aanslag werd echter tijdig bemerkt en zoo kon men ongelukken ver mijden. OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD DER STAD op Vrijdag 29 Oogst 1930. 1. Goedkeuring van het Proces-Verbaal der laatste zitting. 2. Aanvraag tot het inrichten van eenen openbaren en regelmatigen autobusdienst tusschen Rousbrugge-Haringhe en Yper. 3. Begrooting der Staatsmiddelbare School voor 1931. 4. Begrooting der Kerkfabriek van O.L.V. voor 1930. 5. Advies nopens de verpachting van on roerende goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van St. Bertinus. 6. Advies nopens de verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van O.L.V. 7. Advies nopens de verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand. 8. Goedkeuring van Lastenboek en Bestek voor de onderhoudskosten aan de gemeen telijke Steenwegen van groot verkeer. 9. Goedkeuring der Aanbesteding van de gewone onderhoudswerken aan de gemeen telijke steenwegen van groot verkeer voor 1930-31. 10. Verkoop door de Kerkfabriek van St Bertinus van een streepken grond op de Botermarkt aan de stad. 11. Aankoop door de stad aan de Kerk fabriek van St. Bertinus van een streepken grond op de Botermarkt. 12. Afstand door de Société Générale de Distribution Electrique aan de Société Centrale Gaz et Electricité te Brussel van haar vergunningskontrakt voor het leveren en verdeelen van Electriciteit aan de Stad. 13. Goedkeuring der aanstelling door het Schepencollegie van een tusschentijdige Ont vanger der Stad. 14. Benoeming van een Gemeende-Ont vanger. De uitslag der stemming voor deze benoe ming gaf volgenden uitslag De Zuttere Valère 7 stemmen André, 3 Bortier Félix, 1. 15. Mededeelingen, Uitdeeling door de Herinneringsmedalien Maatschappijen. Vandaar zal de stoet zich begeven naar de Bertenplaats, alwaar de Boom van Vrij heid plechtiglijk in den hof zal geplant wor den, gepaard met een Monsterduivenloslating. Om 4 uur namiddag, op de Groote Markt, Ballonwedstrijd onder de Kinderen der stad (van 4 tot 12 jaar) Om 5 Yl uur, Concert door het Muziek van den Katholieken Kring. Om 7 Yl uur, Concert door de Koninklijke Philharmonie. Om 9 uur *a avonds, Prachtige OPEN- LUCHTVERTOONING door het huis Bred- ford, aannemer der Feestelijkheden der We reldtentoonstellingen van Antwerpen en Luik (acrobaten, cyclisten en equilibristen van den Koninklijken Cirkus en het Zomerpaleis van Brussel). Elecirische Verlichting van Stadhuis en Gedenkteeken der Gesneuvelden. Nadere inlichtingen zullen bij middel der plaatselijke weekbladen gegeven worden. De inwoners worden vriendelijk verzocht op dien dag hunne huizen te bevlaggen. Aldus opgemaakt door de Commissie der Eeuwfeesten in vergadering van 23 Oogst 1930. De Burgemeester-Voorzitter, N. LAHAYE. Gezien en goedgekeurd in zitting van het College van Burgemeester en Schepenen op 27 Oogst 1930. Bij bevel De Secretaris, De Burgmeester M. Couttenier. N. LAHAYE. Poperinghe, van 22 tot 28 Oogst 1930 j GEBOORTEN 28 7. Beun Michel, z. v. Joris en De Groot Leontine, van Brielen. 288. Roily Remi, z.v. Georges en Vromman Maria, van Hoogstaede. 289. Lebbe Jac ques, z.v. Gérard en Antheunis Gabrielle, Sektie A. 290. Demeestere Jenny, d.v. Achille en Decoutere Madeleine, Veurnestr. 291. Dewulf Simonne, d.v. Marcel en Debruyne Martha, St. Janskruisstraat. 292. Stiuye Jeanne, d.v. Nestor en Lacante' Anna, Duinkerkestraat. 293. Frayman Gérard, z.v. Cyrille en Delboo Zulma, van Westvleteren. 294. Lapère Joseph, z.v. Jérome en Dejonghe Emilie van Vlamertin- ghe. 295. Vandooren Maria, d.v. Elie en Pittellioen Victorine, Doornstraat. OVERLIJDENS 124. Wicke Achille, 66. jaar, tabakbewerker, echtg. van Bruynooghe Irma, Komstruat. 125. Devos Madeleine, 47 jaar, z.b. echtg. van Devos Remi, Sektie D. 126. Galliaerde Léontine, 76 jaar, z. weduwe van Ingelaere- Charles, O.L.V. Kruisstraat. 127. Feys Séraphin, 83 jaar, rentenier, weduwaar van Cneud Maria, Veur nestraat. HUWELIJKEN 59. Huyghe Maurice, 23 jaar, werkman, van Westvleteren en Donche Madeleine, 19 jaar, naaister, van Poperin ghe. Bortier Daniel, 23 jaar, werktuig kundige, en Vandenbunder Alice, 29 jaar, z.b. b.v. Poperinghe. 6 I Morisse Aloise, 22 jaar, bediende en Peel Maria, 29 jaar, bediende b.v. Poperinghe. BELOFTEN 88. Declercq Lionel, steen kapper en Vanhoutte Maria, z.b. b.v. Pope ringhe. 89. De Rynck Marcel, handelaar :n Battheu Yvonne, z.b. b.v. Poperinghe. 90. Lentoyne Maurice, werkman te Poperin ghe en Ruckebusch Angèle, werkster van Watou. 91. Desender Roger, handelaar en Beauprez Alida, coiffeuse, b.v. Pop. AAN DE 50-JARIGE GEHUWDEN. Op Zondag I 4 September I 930, ter gele genheid der Eeuwfeesten, heeft het stadsbe stuur besloten de inwoners die 50 jaar ge huwd zijn op het stadhuis plechtig te ont vangen en hun aldaar een blijvend geschenk aan te bieden. De inwoners die zich in dit geval bevinden en ten stadhuize die eer willen bewezen zijn, worden vriendelijk ver zocht, onverwijld hun aan te geven op het secretariaat, voorzien van hun trouwboekje. REMINGTON N gAat >,r. M°£>Elr £N NAAR DE tLLEN, BIJ GEBR- Weduwe KEIGNAERT en Kinders noodigt beleefd Vrienden en Kennissen uit tot de PLECHTIGE JAARMIS, welke zal gezongen worden op Zondag 31 Oogst, om 8 uur, in St. Bertinuskerk, tot lafenis der zielen van HEER CYRILLE KEIGNAERT en overleden Zoon. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen tot de GEZONGENE MIS welke zal plaats hebben op Zondag 31 Oogst 1930, om 9 uur in St. Bertinuskerk, tot zielelafenis van Heer CYRILLE DERAEDT Echtgenoot van Vrouw Anna DEWANCKER. COIFFEUR voor HEEREN DAMEN VLAANDEREN's BEDEVAART TE DIXMUDE. Vlaanderens jaarlijksche bedevaart naar de graven van den Yzer had Zondag laatst plaats. Zooals reeds verscheidene jaren was het naar Dixmude dat dez bedevaart ging waar ditmaal tevens ook het Yzermonument of Doodentoren ingehuldigd wierd. Benevens talrijke goedmeenende Vlamignen w'orden daar natuurlijk al de vooraanstaande fron tisten of Vlaamsch Nationalisten op afge stuurd. Lievige incidenten hebben zich nu Zondag laatst voorgedaan. De «mannen van Belgie kapot hebben er wat van hun perten ge speeld. Zij hadden het natuurlijk gemunt op onze Nationale driekleur. Aan de Minoterie te Dixmude wapperde de nationale vlag. Twee gendarmen stonden er de wacht. Eenige studenten trokken er naartoe en wilden die vlag neerhalen. Daar de gendarmen dit wilden beletten werden zij door de wildemannen afgeslagen. Daarop wilden zij, na nog op verscheidene plaatsen belgische vaandels te hebben afgerukt en verbrand, hun schelmstuk nogeens herhalen met de nationale driekleur van het stadhuis af te halen. Hierop werd door gendarmerie te paard ingegrepen en een charge uitge voerd. Verscheidene personen en zelfs gen darmen werden gekwetst. Talrijke aanhou dingen werden gedaan. Tot laat in den avond bleef de stad Dixmude woelig en moesten patrouilles de straten doorkruisen. In hun bladen draaien de scheidingsstre- vers natuurlijk al de schuld op den rug van de frankiljons en inzonderlijk schrijven zij dat de rustige en ingetogene menigte welke te Dixmude aanwezig was opgehitst werd door de uitdagingen van een vliegtuig dat boven de bedevaarders is komen rondzweven en briefjes uitgooide tegen de bedevaart ge richt en eindigende met de roep Leve Bel gie Leve onzen heldhaftigen koning Dat hieraan niet alleen de schuld ligt is het feit dat reeds 's morgens bij het gaan naar Dixmude, door zoogezegde bedevaar ders, een belgisch vaandel werd afgerukt te Eessen, dus voor dat het vliegtuig hen had komen ophitsen. Voor wie ter plaats eens is geweest zou men hoegenaamd niet zeggen dat hier een bedevaart plaats heeft. Immers op alle bede vaarten ziet men een ingetogene biddende menigte, hiqr echter ziet men meer knippela dan paternosters.Hier zou men denken dat 't eerder een vlaamsch nationalistische betoo ging geldt, want de mannen van voor Belgie nikske spelen hier steeds de hoofdrol. Te De Panne, Oostende, Wenduyne en Blankenberghe lokten de terugkeerende be devaarders overal incidentjes uit die de tusschenkomst der politie en der gendar men noodig mieken. In Oostende werden zelfs verscheidene personen gekwetst door een autobus die moedwillig door de menigte reed. GRUWEZ OSWALD, Veurnestraat, 77, Poperinghe, laat weten dat hij koo- per is van alle soorten geakkerd vlas. f Dadelijke levering, van het veld weg. Allard t -Hoogste prijzen. j Elk zegge 't voort. Ik heb de eer het geacht publiek kenbaar te maken dat ik mij, vanaf DINSDAG 2 September, mij kom te stellen als Coiffeur voor Heeren en Damen. Hopende met eenieders gunsten ver eerd te worden bied ik U mijnen dank op voorband. FELIX DENUT, Casselstraat, 38 (bij O.L.V. kerk) AMBTELIJKE BERICHTEN. PROINCIALE WEDSTRIJD VOOR OPSCHIK DER WERKMANSWONING. Voor den provincialen wedstrijd voor op schik der werkmanswoning hier vroeger in ons blad aangekondigd, en voor dewelke de inschrijvingen vóór eersten Oogst moesten binnen zijn, waren er I 68 aanvragen. Al deze aanvragers hebben onmiddellijk na eersten Oogst eene vragenlijst toege stuurd geweest, die ze vóór I 5 Oogst inge vuld moesten terugsturen naar den Secreta ris der Commissie. Op de I 68 inschrijvers zijn er enkel 80 die op gestelden datum de toegezondene vragenlijst hebben teruggestuurd. Na onder zoek blijven er van deze 80 nog 58 over die in de voorwaarden verkeeren om aan den prijskamp deel te kunnen nemen. Het is tusschen deze 58 huisgezinnen dat de prijskamp zal plaats grijpen. Al deze per sonen zijn reeds per brief verwittigd dat ze aanvaard zijn voor den prijskamp. Die geen bericht ontvangt mag daaruit afleiden dat zijne aanvraag niet in regel is. Voor het meeste deel ligt het hieraan, dat de aanvra gers, eigenaar van hun huis, niet genoten hebben van de bouw- of kooppremien sedert den oorlog, door de openbare besturen ver leend. Meestal kochten een oud huis waar voor geen premie kon verleend worden of betaalden hun huis met hunne eigene centen zonder premie andere bouwden op cijns, enz. De beoordeeling der ingeschrevene wonin gen zal geschieden in den loop der tweede elft der maand September. Elke mededinger die behoorlijk gerang schikt wordt zal, benevens een diploma, een eeremetaal en mogelijks eenen prijs in na- tura ontvangen. De prijsuitdeeling zal plechtig geschieden de maand October of November. PAARDENMARKTEN TE BRUGGE. De 5' markt op Woensdag I 7 en Don derdag 18 September I 930. De 6'' markt op Woensdag 15 en Don- rdag 16 October 1930. De 7" of laatste markt op Zaterdag 15 en Zondag 1 6 November I 930. VERMAKELIJKHEDEN WOESTEN. GROOTE SCHIETING MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930. Oppervogel 150 fr. Ieder Zijdvogel 75 fr. der Kalle 35 fr. 50 kleine vogels aan 20 fr. Inleg 25 fr. Boven de 60 schutters een vogel van 25 fr. per schutter meer, heneden de 60 een vogel van 20 fr. min. Inschrijving bij Cam. Boudry tot 2 Zl uur om seffens te be ginnen schieten tot rond 7 uur. i'T jihÉqiiiiiiMiÉaaBBaiiiwaMl REMY'. KOUDLIJM, in pakken van 1 en Yl kilo, bij Gebroeders Dupont, Yperstraat, 2, Poperinghe. 'jjk

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 2