Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Duitenlanö Het TEMPEEST over EUROPA WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR 1 Jaar Congo I JaRr Frankrijk I Jaar Amerika ABONNEMENTEN. I Jaar in stad, thuis besteld 1 2.00 fr. I Jaar buiten stad, met de post I 5.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. H- AANKONDIGINGEN. Op le en 2' bladzijde 0.75 fr. de regel. Op en 4° bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notariisen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAN PQPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Telefoon 180 Uitgevers-Eigenaars Gebroeders Postcheckrekening N' 48459. Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. -Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. raosi Het is niet noodig hooggeleerde te zijn in politieke weerkunde om het on- weder te zien aankomen De gezicht- klaar en duidelijk de vraag durven stellen, zonder zich tot de ontmoedi ging te laten overhellen. Men moet wel weten wat men wil... Men moet, vol gens ons, beginnen met een burgerlijk opperbevelhebber te noemen die, naar De Duitschers wilden zich langs het Zuiden van Verdun meester maken. Maar de Fransche troepen wisten hard nekkig weerstand te bieden aan de le gerkorpsen van den Kroonprins, en den 25 September werd de opmarsch der WAAR MEN ZEER OUD WORDT Brazilië kan er prat op gaan, in ze keren zin het paradijs der vrouwen te zijn. Want wel in geen ander land heeft schappij, genaamd Société Centrale pour l'Exploitation Intercommunale de l'Industrie du Gaz et de l'EIectricité, welke alle ver plichtingen jegens de Stad zou overnemen. Algemeene goedkeuring. Sommige leden van den Raad vragen ver beteringen van aanleiding andere vragen dat er zou gezorgd worden dat de inwoners van de voorkeur van werk en bedieningen zouden genieten volgens de bestaande schik kingen in de Contrakten. li i i -ï- I rr ïr k.Burgmeester beloofd van deze opmer- nnt en Rijnland heffen zich de voor- akkoord met den militairen op-(op de groote offers die de overwin- hebben zelfs de treurige reputatie, tot niet slechts haar invloed op de uiter- kingen goede nota te zullen houden. perbevelhebber. I ning der Geallieerden gekost hebben, J de ergste oorden der kindersterfte ter lijke levensomstandigheden doen gel-13 Goedkeuring der aanstelling door het de vrouw kans, zoo oud te worden als Duitschers, die over de Maas gekomen in de groote Zuid-Amerikaansche Re- Terwij 1 golf-, roei-, tennis- en athle- tiek Wedstrijden zich per jaar slechts in het bezoek van 5.000.000 belang stellenden mogen verheugen. De besluiten, die Chase uit een en ander trekt, zijn nogal pessimistisch. De radicale wijzigingen, die in de pro ductiemethoden van het Amerikaansch einder is met donkere, roodgeboorde raadgevingen van Jean de Pierre- wolken bedekt, en welke de hagelaf- ^eu> mdustrieele mobilisatie van het waren en St. Michiel veroverd hadden, publiek, u.pprrlprc van I „,,r„land zou inrichten en dit met rekening gestuit. Verdun was gered. i De kindersterfte is in Brazilië zeer Volk in den loop der tijden zijn inge- I—OGciI HO IllC L ZU11CI1 W C" 11 111 T~"v 1 k I 1 lil 11 i 1 ten tegen te houden Reeds in Palati- 1:6 "oucien van "e bevoegdheden en in j De heer Poincare wees vervolgens groot eenige braziliaansche steden treden, hebben aldus merkt hij op boodswindjes van den rukwind Begin dezer maand vergaderen in Palatinat, acht en dertig duitsche ge- Konig Albert zijn. De militaire opperbevelhebber zal en hij vervolgde neraals die den grooten oorlog gemaakt hebben, om er met twee en twintig duizend duitsche oud-strijders te ver broederen. Elkeen dezer oud-strijders zal gevoedt en gehuisvest worden en zal daarbij eene reisvergoeding ont vangen, op de kosten der patriotieke vereenigingen. Begin October toekomend zullen meer dan honderd duizend Stalen Hel men op den Rijn vergaderen om er de bevrijding van het duitsche vader land te vieren. Deze Stalen Helmen zullen vergaderen in velduitrusting. Ja, lees wel en tracht te begrijpen, in velduitrusting Over eenige dagen den 2 Oogst laatst meldde ons het agentschap Belga, eene ontploffing in een fabriek van scheikundige stoffen te Keulen. Drie werklieden werden gedood. De ontploffing deed zich voor tijdens de proefnemingen van weerstand van an- ti-gazmaskers. Enkele dagen later, meldden alle telgraflsche agentschappen de krachti ge bewapening der Russische legers, en namelijk de vervanging der mitrail- leusen Colt en Lewis door de mitrail- leus van den russischen ingenieur Dic- tereff, de aanneming van een nieuw automatisch geweer, het aanhoudend werk dag en nacht der fabrieken Poutilof te Prem en te Briansk, de bouw te Rastiapino van een groot fa briek van springstoffen en de ontdub beling der groote fabrieken van gift- gassen Ferzelfdertijd hadden wij de rede voeringen over het picraat-potas van Tréviranus, de luidruchtige redevoe ring van den graaf Westarp en de ver klaringen over schietkatoen van Hitier vergezeld van grondopeischingen van Hugenberg... En dit alles is slechts een inleiding,... een uitnoodiging tot de oorlogswals Generaal von Sekt stelt zijn kandidatuur voor het Parle ment en generaal von Kuhl doet hem na terwijl de oude generaal von Lutz- rnann, aangetast door oorlogswaanzin, op een openbare vergadering zulke geweldige uitlatingen doet, dat men de zitting moet schorsen... En men moet gelo oven dat bet geweld als een zeel- steen aantrekt, aangezien dokter Scholz hoofd der volkspartij, en Mijnheer Schazenberg, hoofd der economische partij, de bijtreding hunner troepen aan de politiek van Tréviranus komen aan te hevelen. Dit alles doet zich voor zes weken na de ontzetting van May- ence, en enkele maanden na den dooc van Foch en Clémenceau. Moet ik het zeggen dat de duitsche bespiedingsdienst volop werkt in Bel gie, dat de fameuze duitsche spioen Hartrnann, Oostende komt te verlaten waar hij sedert 2 Oogst laatst verbleef? Vooraleer te Oostende te verblijven had Hartrnann te Spa en elders in Bel gie verbleven. Al de vragenlijsten on langs op duitsche spioenen in Frank rijk gevonden, zijn van een verwon derende stiptheid, met het oog op he vergemakkelijken van een lucht- en landaanval van den vijand. Deze twee aanvallen zullen plotselings, zonder oorlogsverklaring geschieden, om in Belgie de schrik en ontsteltenis te zaai en er» zoo de eindpaniek te stichten De Poolsche bladen doen dagelijks de onvermijdelijkheid van den oorlog uit schijnen en, op het oogenblik deze lij nen neer te pennen, meld ons een tus schenauikel uit een blad, dat Italië voor 2 70 millioen strategische wegen aan legt,.. Al de Italiaansche werkstakers De burgerlijke opperbevelhebber zal zijn 3 3 3 Zou men iemand beter kunne vin den dan Georges Marquet Overal waar Georges Marquet voor bij is geweest, heeft hij teeken gege ven van bewonderenswaardige inrich tingsgaven. Beziet zijne hotelindustrie! 3eziet wat hij gedaan heeft in de auto mobielnijverheid Beziet wat hij doet Dij de Wagons-lits Beziet wat hij ge daan heeft in de metaalnijverheid dij heeft zijne proeven met bewonde renswaardige stiptheid en schitterende uitslagen gegeven. Doch een enkel man kan niets. Naast hem, in het Ministerie van Bevoorra ding, zou men Edouard Anseele moe ten plaatsen Edouard Anseele is evenals Marquet een inrichter van eerste gehalte. Beziet de inrichting van Vooruit te Gent Be ziet de inrichting van de Belgische Wer- cersbank Beziet de inrichting der Zeevischmaatschappij, genoemd Arme- ment Ostendais Beziet I Ik zou er niet mede ein digen zoo ik al de ondernemingen, moest aanhalen waar Anseele zijn proeven van wonderbaar begrip heeft gegeven. Anseele en Marquet zijn niet enkel twee groote schranderheden, het zijn ook twee groote harten, altijd daar als er een goed werk te doen is... Het zijn mannen opgekomen op het door God gewilde uur om de plannen uit te voeren van Deze die heerscht in de demelen en die alle rijken beheerscht, om aan het hoofd van een koninkrijk te worden gesteld op de droevige uren die zich voorbereiden... Geen zinsbedrog Geen ij dele hoop De politieke gebeurtenissen zullen met verhaaste stap voortgaan. Kiezin gen in Duitschland en Staatsaanslagen zullen zich opvolgen. De werkloosheid vermeerderd van dag tot dag in Enge- and en het getal der zonder werk staande verhoogd van week tot week revolutie, dit is de economische uitval. Aan nieuwe toestanden, nieuwe metho den aangepast door voorzichtige moe dige mannen Aan het hoofd van Bel gie, hoeven er anderen dan groot sprekers. Als alles dreigt medegerukt te worden door het tempeest dat zich aankondigd, hoeven er uiterst-wils krachtige mannen aan alle hoofdposten Binnen zeer kort zal er nieuws zijn in het Westen. Maurice Reynaert (Le Nouveau Phare) Voor den heropbouw der verwoe ste gewesten heeft Frankrijk, met eigen penningen, door de belasting en door de leening, de noodige sommen moe ten vergaren, en om van Duitschland de terugbetaling dezer sommen te be komen, heeft Frankrijk geen andere panden dan de bestendige beloften van Duitschland. Wanneer een overwinnend volk zoo ridderlijk is van zulk vertrouwen te stellen in de regeering die het den oorlog verklaard heeft, dan is het toch wel het minste dat wij kunnen vragen, dat Duitschland eer zou doen aan de handteekening die het onder de Vre desverdragen, door een lange reeks la tere overeenkomsten bevestigd, gezet reeft. Wij willen niet dat Duitschland, angs omwegen, door het stellen van steeds nieuwe eischen, aan zijne ver plichtingen zou ontsnappen. Wij heb- Den reeds te veel toegevingen gedaan, en Wij kunnen toch niet altijd de eeni- gen blijven die de kosten zouden be talen van de overeenkomsten die ons voorgesteld worden wereld te behooren. Maar hebben de den, doch tevens hebben zij een diep Schepencollegie van een tusschentijdige Ont- menschelijke wezens er het eerste jaar gaande psychologische verandering ten 1 vanger der Stad. GENOEG TOEGEVINGEN AAN DUITSCHLAND Onlangs hield de heer Poincaré een redevoering te Chaillon. Hij herinnerde eraan dat, na de Fransche nederlagen van 1870, de grens steeds dichter de onbeschutte streek naderde. De versterkingen aan de Opper Maas zelf, zegde de heer Poincaré, la gen achter u en konden u niet meer beschermen. De Woevre moest dus on vermijdelijk ingenomen worden. En nu, over I 6 jaren, kwamen de Duitsche troepen van het versterkt kamp van Metz, schier zonder slag of stoot in deze streek. Daar het keizer lijke Duitschland het Verdrag der Bel gische Onzijdigheid als een papieren vod beschouwde, waren onze troe pen verplicht meer het Noorden in te FRANSCH BELGISCH VERDRAG De Nationaliteit der Echtgenoote Het Journal Officiel het Fransch Staatsblad, van 3 September, kondigt de wet af waarbij de Overeenkomst Detreffend de nationaliteit der gehuw- vrouw, tusschen Frankrijk en Bel gie gesloten, bekrachtigd wordt. Deze wet zegt De vrouwen die ïunne hoedanigheid van Fransche ver oren hebben tengevolge van hun hu welijk met een Belg, kunnen, mits ver- DÜjf in Frankrijk, deze hoedanigheid terug bekomen, bij dekreet en volgens de schikkingen der Fransche wet van Augustus 192 7, wel te verstaan wan- :er zij, volgens de Belgische wetge ving, de nationaliteit van hunnen echt genoot verloren hebben. In geval de twee wetgevingen niet overeenstemmen, zal de toekomende echtgenoote de nationaliteit nemen van het land waar het huwelijk gesloten wordt. !lllllllll!!lllllllllll!llllllll!lHIIIIIIIIIII!llllll!>!IIIIIIIIIIIIIII!llllll!!llll!lilll)l!llll!llllllll!lllllllll NATIONALE HOPTENTOONSTELLING te ANTWERPEN. In October aanstaande zal er te Antwerpen een tijdelijke nationale prijskamp voor hop gehouden worden, waarvoor er talrijke eeremetalen en 12.000 frank premies te winnen zijn. De Belgische hopplanters alleen mogen mededingen met een daartoe bereid baaltje van 2 kilogram droge hop, voor elke gekweekte variëteit, d.w.z. Aal- stersche, Poperingsche of vreemde soort. Alle inlichtingen worden verstrekt door den Secretaris van het Inrichtings- comiteit, E. H. De Jaegher, 30, Boe- scheepstraat te Poperinghe. (Medegedeeld) doorstaan, dan schijnt een soort «schif- ting» te hebben plaats gehad, want de natuur is dan al bijster goedgunstig. Immers Brazilië telt onder zijne 30.635.000 inwoners niet minder dan 6724 honderdjarigen. De getallen dateeren van de volks telling van 1 920, welker gegevens eerst thans geheel zijn bewerkt. Volgens die gegevens zijn er op elke 100.000 in woners van Brazilië 22 honderdjarigen Brazilië staat daarin op de vijfde plaats Het rekord houdt Guatemala, met 34 honderdjarigen, dan volgen Chili, Co lumbia, Japan en Cuba. Opmerkelijk is nu, dat ofschoon Brazilië iets minder vrouwen telt dan mannen, toch veel meer vrouwen dan mannen er dien hoogen leeftijd be reiken. Tegen 4127 vrouwen van 100 of meer jaren waren er 1597 mannen. De uitdrukking «zwak geslacht» schijnt dus, ten minste in Brazilië, wat de le venskracht betreft niet geheel op te gaan Leening der Verwoeste Gewesten. 4 1921 Maandag om 10 uur heeft de 78 trekking plaats gehad van de Leening 4 p. h. 1921, der Verwoeste Gewesten De uitslag Het lot van 250.000 fr. werd gewon nen door de Reeks 154.733 nr. 17 het lot van 100.000 door de Reeks 135.604 nr. 2. De Reeksen 67.472 nr. 6, 102.748 nr 10 en 154.733 nr. 18 winnen elk 50.000 fr. Al de andere nummers van de win nende reeksen, alsook al de nummers van Reeks 95.187 zijn uitbetaalbaar tegen 250 frank. EN HET TIJDVERDRIJF DE VERMAKEN IN AMERIKA FRANSCH-BELGISCH POORVERKEE R Men komt in Frankrijk de overeen komst af te kondigen die den toldienst regelt op de Fransch-Belgische spoor wegen, voor wat de treins betreft die onderweg bezocht worden, bijzonder lijk tusschen Parijs-Brussel en Parijs- Luik. Hierin wordt gezegd dat de tolbe dienden hun dienst moeten doen en gaan, om een omsingelende beweging zullen aan militaire werken gebezigd tegen te houden. Onze postvatting aan Worden en waarschijnlijk ook de duit-Jjg Marne redde voor een tijd dezen'zoo noodig straffen, doch dat zij niet sche. Het tempeest zal over Europa hoek van Lotharingen, doch weldra mogen overgaan tot aanhoudingen. De uitbarsten [werden onze troepen na een ontzettend gesmokkelde voorwerpen mogen ver- Wat gedaan in Belgie Men moet^bombardement, geweldig bestookt, ^beurd verklaard worden. Waar de dollars naar toe gaan Een vooraanstaande Amerikaansche statisticus en kenner van sociale toe standen de heer Stuart Chase, is na een grondige studie tot de ontstellende gevolgtrekking gekomen, dat niet min der dan 21 milliard dollar per jaar, namelijk één derde gedeelte van het geheele nationale inkomen der Ver- eenigde-Staten voor tijdverdrijf en ver makelijkheden wordt verzwolgen. Gaat men de oorzaak na van deze buitensporige zucht naar verstrooiing en afleiding, dan komt men tot de overtuiging aldus Stuart Chase, dat de geweldige druk van het Amerikaansch arbeidssysteem, de tot het uiterste ge- mecaniseerde en gerationaliseerde me thoden der Amerikaansche nijverheid een onvermijdelijk tegengewicht ver- eischen in den vorm van gestandaar diseerde afleiding. Een statistisch ge rangschikte specificatie bewijst dit dui delijk. Dagbladen en tijdschriften hebben dagelijks 35.000.000 lezers. lederen avond luisteren 50.000.000 Amerikaansche luistervinken naar de muzikale trillingen van de aether. Afgezien biervan bezitten I 5 miljoen personen een fonograaf. De tallooze cinemas der Vereenig de Staten worden avond aan avond door 50.000.000 bezoekers gevuld. De populaire dagbladen bezitten een totale oplaag van 1 5.000.000 exem plaren. Schouwburgen, concerten en lezin gen worden wekelijksch door 5 mil joen personen bezocht. Baseball-wedstrijden (het gelief koosde Amerikaansche spel) trekt jaar lijks 40.000.000 kijkers. Voetbal-matchen daarentegen niet meer dan 10.000.00 supporters. gevolge gehad. Deze psychologische wijziging uit zich in de toenemende zucht naar gemecaniseerde verstrooi ing De door geestdoodend-eentonig werk uitgeputte en murw gemaakte Amerikaan beschikt niet meer over vol doende geestelijke spankracht, om zich zelf actief en individueel de noodige afleiding te verschaffen. llliilllHIlllHlllllllllllillillllliilHIIllllllJlllllllillllllliyillllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllillllllil OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD DER STAD van Vrijdag 29 Oogst 1930 De heer Burgmeester Lahaye opent op het gestelde uur de zitting. Afwezig de h.h. Gombert, Verbeke en Devos. Men gaat over tot de bespreking der dagorde. 1. Goedkeuring van het Proces-Verbaal der laatste zitting. De h. Secretaris geeft lezing van het pro- ces-verbaal der laatste zitting, hetwelk zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. 2. Aanvraag tot het inrichten van eenen openbaren en regelmatigen autobusdienst tusschen Rousbrugge-Haringhe en Yper, De h. Burgmeester - Er is hier spraak van den autobusdienst tusschen Yper en Rous- brugghe, reeds sedert eenige maanden uit gebaat. Algemeene toestemming. 3. Begrooting der Staatsmiddelbare School voor 1931. De voorziene ontvangsten en uitgaven beloopen tot eene gelijke som van 420.950 fr Goedgekeurd mits onthouding der h. h. Brutsaert, Lefebvre, Carpentier en Desmyt- tere. 4. Begrooting der Kerkfabriek van O.L.V. or 1930. De h. Gombert treed binnen. De begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven 1 6.2 I 7.63 fr. Algemeene goedkeuring. 5. Advies nopens de verpachting van on roerende goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van St. Bertinus. Een gunstig advies wordt door al de leden uitgebracht. 6. Advies nopens de verpachting van on roerende Goederen, toebehoorende aan de Kerkfabriek van O.L.V. Gunstig advies wordt uitgebracht. 7. Advies nopens de verpachting van on- oerende Goederen, toebehoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand. Gunstig 'advies wordt gegeven. Schepen Gombert als lid van het bestuur en Burg meester Lahaye in zijn hoedanigheid van pachter, onthouden zich. 8. Goedkeuring van Lastenboek en Bestek voor de onderhoudskosten aan de gemeen telijke Steenwegen van groot verkeer. 9. Goedkeuring der Aanbesteding van de gewone onderhoudswerken aan de gemeen telijke steenwegen van groot verkeer voor 1930-31. H. Burgmeester - Het bestek beloopt tot 63.454.50 fr. on laagste aanbod, dit van M. Bataille bedraagt rond de 0 7.000 fr. Het lastenkohier laat toe de werken te verminde ren tot verhouding van het bedrag van het bestek. Daar de toelagen maar alleen slaan op dit bedrag, stel ik voor de aanbesteding enkel goed te keuren met dit voorbehoud. Schepen Gombert - Een vroegere aanbe steding voor deze werken werd door den gemeenteraad niet goedgekeurd daar de laag ste aanbieding het dubbel van het bestek beliep. Wij zullen ons t' akkoord zetten met den h. Ingenieur om de noodigste werken dit jaar te doen uitvoeren. Mits deze opmerking worden deze twee punten algemeen goedgekeurd. 10. Verkoop door de Kerkfabriek van St. Bertinus van een streepken grond op de Botermarkt aan de stad. 11Aankoop door de stad aan de Kerk fabriek van St. Bertinus van een streepken grond op de Botermarkt. Verkoop en aankoop op den voet van 40 fr. de vierkante meter voor een streepken grond van 61 m. 30 op de Botermarkt, waarop er voor den oorlog een sacristie stond, worden algemeen goedgekeurd. 12. Afstand dooi' de «Société Générale de Distribution Electrique aan de Société Centrale Gaz et Eleciricité te Brussel van haar vergunningskontrakt yoor het leveren en verdeden van Electriciteit aan de Stad II. Burgmeester - De twee maatschappijen aan wie Poperinghe de levering van Gaz en Bij beraadslging heeft het Schepencollege de h. Van Mol Leopold, stadsbediende, aan geduid om de bediening van Stadsontvanger waar te nemen, opengevallen door het af sterven van heer Devacht, tot dat de nieuwe titularis zijn ambt zal kunnen waarnemen. H. Burgmeester - Ik neem deze gelegenheid waar om hier nogmaals eene openbare hulde te brengen aan den voorbeeldigen stads ambtenaar, die gedurende lange jaren tot eenieders voldoening zijne bediening uitge oefend heeft. Al de raadsleden treden deze woorden bij. Dit punt der dagorde word met algemeene stemmen goedgekeurd. 14. Benoeming van een Gemeentle-Ont- vanger. In geheime zitting wordt de h. Valere De Zuttere bij meerderheid van stemmen stadsontvanger benoemd. Er werden vier aanvragen ingediend, als volgt De Zuttere Valere, Allard André, Bortier Félix en Tryssesoone Remi. 15. Mededselingen. De h. Schepen van Onderwijs geeft eenige inlichtingen over den opbouw der klassen aan de tusschengemeentelijke Schjool van Abeele en spreekt over het inrichten van Avondscholen. Na nog eenige opmerkingen door leden gedaan over het aanveerden van stadswerk- lieden en het vermaken van keizeis, wordt de zitting om 7 /i uur geheven. Fabrieksbrand te Rijssel Dinsdag rond middernacht, is er brand ontstaan in de fabriek van schei kundige stoffen Culbmann, te La Ma deleine, nabij Rijssel. Het gebouw der superfosfaten is vernield. De aanpa lende gebouwen en de petrolraffineer- derij Desmarets gebroederskonden behouden blijven. De schade beloopt ruim een miljoen. De oorzaak van den brand is niet gekend. Electriciteit bij komen zich te konlrakt toegestaan heeft, versmelten in eene maat- Op het punt te verdrinken Een onvoorzichtige baadster die zich te Berck (Frankrijk) te ver in zee had gewaagd, was op het punt te verdrin ken, toen de genaamden Cuissot en Le Roy, in behandeling in het zeegasthuis aldaar, haar ter hulp snelden en er in laagden de vrouw boven water te hou den tot de aankomst der reddingboot, welke het drietal oppikte. Brand te Ghyvelde Maandag nacht zijn drie korenmij ten te Ghyvelde (Fransch Noorden) de prooi der vlammen geworden. Ze hoorden toe aan landbouwers Plateel, Ryckebusch en de gebroeders Isai en Charles Debleu. De schade wordt op 36.000 fr. geraamd. LINDBERG en zijne Vrouw bijna levend verbrand Kolonel Lindberg en zijne vrouw hebben gevaar geloopen van levend verbrand te worden. Op 't oogenblik dat zij, te Indianapolis, in een vlieg tuig plaats namen, ging de kraan van den vergaarbak naphte schielijk open, en schoot het vocht in brand. De klee- ren van kolonel Lindberg vatten vuur, en het is aan de spoedige tusschen- kornst der mekaniciens, die de vuur- uitdoovers deden werken, dat de held van den overtocht van den Atlantiek zijn behoud te danken heeft. Brand te Lys-Iez-Lannoy In de preparatiezaal van de weverij Duthoit, te Lys-lez-Lannoy, is Vrijdag avond rond 1 0 uur brand uitgebroken. De pompiers van Robaais werden te lefonisch verwittigd en waren weldra tel plaats. Op dat oogenblik was de zaal, van ongeveer 200 vierkante me ters oppervlakte, een echte vuurpoel gelijk. De pompiers moesten zich be palen lot het vrijwaren van de andere gebouwen. De schade wordt op onge veer 100.000 frank geraamd.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1