Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. e 19 3 5 fiANCROFTl Guiten l a nd LAAT ONS KALM BLIJVEN PALACE-THEATER, POPERINGHE Maurice LES AP Aanstaande Week - Een groot Meesterwerk DAMS LE/ DE l'CCÉAN Ë8ÊB8ïn3££!itt ZONDAG 5 OCTOBER 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR. NUMMER 40. ABONNEMENTEN. 12.00 fr. 15.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. 1 Jaar in stad, thuis besteld 1 Jaar buiten stad, met de post 1 Jaar Congo 1 Jaar Frankrijk I Jaar Amerika 3 MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. Op 1* en 2° bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3* en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. GAZET VAK POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. De uitslag van de Duitsche verkie zingen doet zekere politiekers en bla den raaskallen. Die uitslag was te voor zien, na de poging van referendum van verleden jaar en de toenemende cri sis in Duitschland. Dat die crisis niet delingen. vooral zorge dat ons leger zoo modern mogelijk uitgerust wordt opdat het niet zou moeten onderdoen voor de Reichs- wehr, die een beroepsleger is. Daarbij dient een flinke wet tot be teugeling van de vreemde spionnage gestemd te worden en tevens een scher per toezicht over de verdachte vreem- lokaal is, maar de gansche wereld om vat is ook een waarheid. De Hitlera- nen gelijken aan de menschen die van den drop in den regen loopen. Zij meenen dat de oorlog het eenige mid del is om den kabel door te hakken, en Duitschland te redden. Een wanhoopspolitiek heeft nooit iets rechtgezet en een paardenremedie kan den dood veroorzaken. Net als generaal Boulanger, die wei gerde Deroulède te volgen, wanneer hij hem aanzette het Elyseepaleis te bemachtigen, heeft Hitier zijn kans ver keken. Dadelijk had hij in den nacht van Zondag op Maandag van de verkie zingen met zijn stormtroepen Hinden burg, Bruning en alle ministers moeten opsluiten. Maar Hitier beschikte niet over het commando van de Reichs- wehr, noch over de politie of de schu- pos, die rood stemmen. Die anti-par lementair, welke de parlementaire in stellingen naar de maan wenscht, zal als de communisten, die ook anti-par lementair zijn, doen als de parlemen taire groepen en partijen. Aldus loopt hij gevaar opgeslorpt te worden en als Samson zijn haar en zijn krachten te verliezen. Zijn putsch van 1923 heeft bewe zen dat Hitier slechts een waaghals is. Wil hij nog een putsch wagen, dan eindigt die man als generaal Boulan ger, die geen oude metsersknaap was en daarenboven een zwart paard be reed en Paulus had om hem te bezin gen. Als Hindenburg en de regeering Hit- Ier laten begaan is het uit met de re publiek en misschien met Duitschland. Dit land kan dan opnieuw den akeli- gen tijd van den oorlog van Dertig Jaar beleven, waardoor het een eeuw lang onmachtig in Europa werd. Wij twijfelen er aan of Duitschland alles op haren en snaren zou zetten om na de nederlaag van 1918 en de redding van 1923 van de anarchie en het communisme, het opnieuw te wa gen in die anarchie en dit communis me te springen als een wanhopige in het water. Wij onderschatten het ge vaar niet voor Duitschland, want de geschiedenis leert dat de Duitschers nooit iets duurzaam in de staatkunde hebben geschapen. Aldus is het oude Duitsche Keizerrijk der Middeleeuwen ellendig ten onder gegaan, zooals het Duitsche Keizerrijk van 1870 en zoo als Oostenrijk. De internationale financie houdt ook Duitschland in de klem. Wat kan Duitschland doen zonder vreemde ka pitalen Duitschland is als een slecht betaler, wien de schuldeischers geld voorschieten om een bankroet te voor komen, dat schadelijk zou zijn voor hen en voor den schuldenaar. Ook heeft Duitschland 's anderen daags na de kiezingen gevoeld dat de financie haar geld begon terug te vra gen en dat de Duitsche beurswaarden onheilspellend zakten. Dit heeft reeds geholpen. Hindenburg, die in de gronc met de revenchards sympathiseert, sprak dadelijk van orde en autoriteit. Het heeft dus tot iets gediend, meer dan de Volkenbond zou kunnen bera men. Wat Frankrijk, Polen en Belgie be treft, die het meest door Duitschlanc bedreigd worden, we hoeven niet te vreezen als wij ons als in 1914 niet meer laten verrassen. Het Briandisme heeft uitgediend. Het pacifisme hac ons opnieuw bij den oorlog gebracht Dit bijltje mag men laten vallen om Duitschland te toonen dat het uit en amen is met toegevingen en dat Euro pa niet zal dulden dat het opnieuw aan het duivelen zou gaan als in 1914. De bedreigde landen hoeven zich flink te weer te stellen en Duitschland te laten zien dat het desnoods hard om hard zal gaan als het de oorlogskans V/il wagen. Dat de Belgische regeering eerst en Ook dient men den binnenlandschen vrede te versterken, door kwesties op te lossen, waaruit de Duitschers munt zouden kunnen slaan om den tegen stand te verzwakken. De luchtmacht dient ook merkelijk versterkt en verbeterd. Aan de bur gerlijke bevolking hoeft eveneens ge dacht om haar te voorzien van gas maskers en schuilplaatsen. Aan de versterkingen langs de grens dient gewerkt. Als Duitschland zou zien, dat Belgie rankrijk en Polen vast besloten zijn zich tot den dood te verdedigen, zal de razende hond stil in zijn hok kruipen. Intusschen is het plicht de bevolking die nog op 1 Augustus 1914 in slaap gewiegd werd, de waarheid en de wer- celijkheid kenbaar te maken. Het is reeds te veel dat Fransche Diaden dezer dagen beweerd hebben dat het op een haartje is gekomen of dat de oorlog tusschen Frankrijk en talie op 1 5 Juli laatstleden uitbrak. Oorlogen breken onverwachts uit. De tijd is voorbij dat herauten de prin sen tot den kamp beriepen. Moest Duitschland oorlog voeren dan zou dit gebeuren met raids van lichte troe pen in autos en vliegmachienen om de roofdsteden en groote middenpunten te bestoken en paniek te zaaien. Als Duitschland zou gewaarschuwd worden dat de andere landen bereid zijn Essen, Keulen, Hamburg, Munchen 3erlijn en Breslau te bestoken, zou het stillekens een pot bier blijven drinken. We stellen de vraag of het niet noo- dig is een nationale maatschappij te stichten met doel om naar het voor- Deeld van het violetten kruis van Lau-. sanne voor de veiligheid en het leven der burgerlijke bevolking te zorgen, welke van nu af door de Duitsche uchtvloot met dood en verdelging is Dedreigd Die kwestie is het onderzoek en be- studeeren waard. Redevoering van M. Tardieu WAARBORGEN EN SANCTIES stand in de binnenlandsche partijge schillen met het oog op buitenland- sche verwikkelingen moet worden be schouwd als een aansporing en als een vertolking van den wil van het volk. De heer Tardieu geeft er mede weer, dat het Fransche volk inderdaad denkt en dat is een onmiddelijk gevolg van de Duitsche verkiezingen, van de Oostenrijksche crisis en van de mis lukking van de Fransche-Italiaansche besprekingen over en oprecht ver langt naar een vermindering van den druk van bewapening. Eveneens be staat er een niet te miskennen verlan gen om het eens te worden met Duitsch land en met Italië, indien dit eenigszins mogelijk is, doch op het oogenblik ge voelt de Fransche meening, dat de po gingen hiertoe in beide richtingen op krachtigen weerstand zijn gestuit en dat het land voor het oogenblik alleen op zich zelf kan vertrouwen. HET PROCES DE ROSA te BRUSSEL GEDEELTELIJKE KIEZINGEN IN FRANKRIJK. In de kiesomschrijving van Belle ville, in Frankrijk, hebben Zondag aatst gedeeltelijke wetgevende verkie zingen plaats gehad, om te voorzien in de vervanging van den overleden socialistischen volksvertegenwoordiger uquet. De uitslag der kiezing is als volgt M. Thorez, kommunist 4256 stemmen M. Jardel, socialist 3667 VT Erlich, links republiekein 1 755 VI. Chandry, republikeinsche unie 1 690 Daar de noodige meerderheid niet be reikt is, zal er eene balloteering moe ten plaats hebben. De huidige uitslag duidt op een mer- celijken achteruitgang der socialisten, en op eene groote aanwinst der kom- munisten. llllltlUlülltllUllllllllllillllinillllllIllllllillllllllllllllüllllllllllllllllllilllllHil! DRINKT MAS-CAR BIER l!t!l!ll!lllllllll!l!lll!lll!llllllll!li!llllllllll!llllllll!ll!llll!ll!llllll!lllllllllilllll!llll!llllllll!ll REUSACHTIGE FABRIEKSBRAND TE ROEBAAIS. Over de redevoering door Minister Tardieu te Alengon uitgesproken,is het volgende zeer opmerkzaam De buitenlandsche politiek, zegde de heer Tardieu, dient onttrokken te zijn aan de polemieken tusschen de partijen. Frankrijk gelooft nog steeds dat de basis van den vrede gevormd moet worden door drie factoren vei ligheid, arbitrage en ontwapening, doch Frankrijk blijft weigeren toe te staan, dat men de volgorde van deze factoren omkeert. Daarom moet Frank rijk in afwachting van waarborgen door sancties ondersteund, de nood zakelijke stappen nemen die voor de veiligheid van het land worden ge- eischt. Binnen deze grenzen heeft in de afgeloopen tien jaar geen enkel land zoo gewetensvol als Frankrijk de bewa pening te land, ter zee en in de lucht verminderd. Het heeft blijk gegeven van zijn wil tot vrede en verzoening en wanneer het den indruk had, dat het gegeven voorbeeld niet werd ge volgd, heeft het in weerwil van ver blinde en verontrustende commentai- ren z'n koelbloedigheid bewaard. De regeering is zich er van bewust, de verdragen, welke de grondslagen zijn van den vrede, verdedigd te hebben, en te dien opzichte niets te hebben verzuimd. Nog onlangs heeft Frankrijk daarbij bewezen eensgezind te zijn. Daarom meent de minister, die daarbij de stem ming van het volk vertolkt, dat het onvoorzichtig zou zijn, om door bin nenlandsche tweedracht bij het bui tenland de meening te wekken, dat het volk niet eensgezind en vol ver trouwen op zijn kracht en zijn recht de verdragen wil naleven. Tardieus roep om een wapenstil- Zaterdag laatst is het berucht pro ces van den anti-facist De Rosa, die te Brussel op den Italiaanschen Kroon prins Umberto geschoten had, geein- 1 digd met de veroordeeling van De Rosa. j Na de pleidooien van de advokaten Spaak en Soudan, werden de volgende vier vragen aan de jury gesteld. Is Fernando De Rosa schuldig 1- Te Brussel, op 24 October 1 929 vrijwillig, met inzicht te dooden, te irebben gepoogd een misdaad te ple gen op den persoon van den prins van Piémont, het besluit deze misdaad te plegen door uitwendige daden een be gin van uitvoering gekregen hebbende en maar geschorst geworden zijnde of doel gemist hebbend dpor omstandig- reden onafhankelijk van den wil van den dader. 2. - ld. met voorbedachtheid 3. - In Belgie, in October I 929, met iet inzicht te bedriegen of kwaad doen gebruik te hebben gemaakt, hoewel lij wist dat het vervalscht was, van een valsch paspoort van den Zwitser- schen Bond op naam van Maracci En rico, dragende nr. 8.024 en als ge- Doortedatum Bellenzona 1 5 September 908. 4. - In Belgie, in October 1929, openbaarlijk den naam te hebben aan genomen van Maracci die hem niet toekwam. Daarna eischte de procureur gene- aal Cornil, de toepassing der wet en Meester Spaak pleitte de verzachtende omstandigheden voor den dader gezien zijn jeugdigen ouderdom. De Jury ging in beraadslaging en antwoordde bevestigend op al de vra gen. De Rosa werd veroordeeld tot VIJF AAR gevangenisstraf en de kosten van het proces. 10 Miljoen frank schade Zondag morgen is brand uitgebro ken in de wolkammerij van Alfred Vlotte en Cie, rue d'Avelghem, te Roe- Daais. Deze fabriek, die verscheidene vierkante kilometers beslaat, en waar niet minder dan 3000 werklieden ge- oezigd zijn, is wel een der grootste wolkammerijen van de wereld. Nevens iet kanaal staan reusachtige stapel plaatsen opgericht waar de balen wol uit Australië en Argentina ontladen worden. Het is in een dezer stapelplaatsen dat het vuur uitbrak. Rond 8 ure zag de meestergast Parent, dat een dikke rook uit het dak opsteeg. Seffens gaf hij het noodsein. De pompiers werden telefonisch verwittigd en intusschen be gonnen de werklieden te trachten zoo veel mogelijk balen wol te redden. Eerst scheen het vuur geen groote uitbreiding te zullen nemen, doch eens dat de ruiten door de hitte aan stuk ken gesprongen waren en er lucht bin nen kon, nam het vuur bliksemsnelle uitbreiding en gansch 't gebouw vorm de weldra nog slechts een reusachtigen vuurpoel. Aan blusschen viel niet te denken, doch de pompiers beieverden zich om de eigenlijke fabriek te vrij waren. Ten 3 uur namiddag waren niet minder dan 23 lansen in werking gesteld, die voortdurend stroomen wa ter deden neerstorten. Gansch de sta pelplaats is de prooi der vlammen ge worden. De schade wordt op 1 0 tot 1 2 mil joen frank geschat. Men denkt dat het vuur veroorzaakt werd door eene kort sluiting. II DE VLEESCHKAARTEN TERUG INGEVOERD in DUITSCHLAND De vleeschkaarten gelijk aan deze die tijdens den oorlog uitgedeeld wer den, gaan vanaf 2 October in Duitsch land terug verschijnen. En zulks ten gevolge van een besluit door den mi nisterraad genomen, waarbij, te reke nen van denzelfden datum, de vrije invoer van bevrozen vleesch verboden wordt. De Brusselaars maken reeds toebe reidselen voor de wereldtentoonstelling van 1935. Als een teeken van bezit rijst reeds het Stadion van Heysel bij iet expositieplein op. De Noordstatie zal tevens groote veranderingen on dergaan. Allen die voorloopig de hui zen in de Aerschotstraat langs de sta tie betrekken hebben opzeg gehad om die staatsgebouwen onmiddelijk te ver aten. Men hoopt dat de vuile Zenne, die slechts een riool is, ook van nu tot 1935 zal gevuld worden tot het Gas- gesticht te Laken. Aldus zal men de Jacqmainlaan, dit is, de oude Zenne- aan kunnen voorttrekken en een flink verfraaiing- en gezondheidswerk daar- stellen. Tevens zal de loop der Zenne door de stad kunnen afgeleid worden, zoo danig dat het riviertje zijn bedorven wateren in de vaart van Willebroeck zal kunnen storten. Zoo zullen de jaar- lijksche overstroomingen ook verme den worden. Het Zennedal is overi gens een der nijverigste gewesten van ons land geworden. Er is ook geen stilstand te bespeuren. De inrichters van de tentoonstelling in 1935 zijn vol hoop en zijn ook vast overtuigd dat het een groot succes zal zijn. OP DE BELGISCHE SPOORWEGEN Gedurende de eerste maanden van het jaar was de uitbating van de spoor wegen, vergeleken met verleden jaar, niet heel gunstig. De wereldcrisis op nijverheidsgebied had daar natuurlijk oorzaak aan. We stippen dan ook met genoegen aan, dat de maand Augustus weer meer hoop laat. Men boekte inderdaad ge durende die maand een winst van 46 millioen frank. In elk geval zal de winst dit jaar vee kleiner zijn, dan het vorige en men spreekt van 300 millioen in plaats van een half miljard in 1 929. Het superdividend op de aandeelen van den spoorweg, zou dit jaar waar schijnlijk één ten honderd kunnen be dragen. Lui BLOEMIST Westöuterstraat, POPERINGHE laat weten dat hij een Duizendtal Prachtige witte CHRYSANTHEMEN te koop heeft in Potten, te beginnen van 3 bloemen tot 1 5 bloemen per pot. Alle dagen zichtbaar en verkrijg baar aan genadige prijzen. Komt zien en Oordeelt. DE TROONOPVOLGING IN ENGELAND Zal de wet van 1689 gewijzigd worden Toen enkele weken geleden de tweede dochter van den hertog en de lertógin van York geboren werd, nam men aanvankelijk aan, dat dit prinses- e, zoolang de prins van Wales niet in het huwelijk treedt en kinderloos blijft en den hertog van York geen zoon geboren wordt, de vierde plaats in de Engelsche troonopvolging zou nnemen, namelijk in deze volgorde prins van Wales, hertog van York, prinses Elisabeth (de eerste dochter van den hertog van York) en daarna iet thans geboren prinsesje. Thans is er eenige twijfel over gerezen of dit wel vaststaat. Volgens het Engelsche erfrecht, geldende voor den adel, gaan titel en bezittingen over op den oud sten zoon of op den eenigen zoon en indien er geen zonen zijn, maar wel en dochter, op deze dochter. De toe stand verandert wanneer er geen zonen doch wel meerdere dochters zijn. Deze nemen ten opzichte van de erfenis- rechten denzelfden rang in en kunnen de goederen onder elkander verdeelen. Ten opzichte van de troonopvolging is nooit vastgesteld wat in zulk geval zou hebben te geschieden. De erfenis- wet dateert van 1 689 en er wordt niet speciaal in vermeld dat wanneer de troonopvolger sterft en alleen dochters achterlaat, die dus zijn gezamenlijke erfgenamen zijn, de oudste dochter ten opzichte van de erfenis-prioriteit zal genieten. De vraag is nu of het tot vermijding van latere moeilijkheden, gewenscht al zijn Je erfenis bij wet nader te bepalen, waarbij dan zal worden vast gesteld, dat, indien de prins van Wales kinderloos komt te overlijden, de eer ste dochter van den hertog van York, prinses Elisabeth, na diens overlijden, de eerste troonopvolgster is. Gemeld wordt, dat koning Georges den wensch heeft te kennen gegeven tot het instel len van een nauwgezette onderzoek ten einde vast te stellen of een amen deering van de erfeniswet gewenscht is. Mocht een nieuwe erfeniswet noodig geacht worden, dan zal deze eveneens in alle parlementen der Dominions be handeld moeten worden, daar hun ge lijkheid in grondwettelijken status hun het recht geeft zelf over deze zaken te beslissen. Kamion in eene Kerk Een kamion, geladen met vijf tonnen stond op de koer eener brouwerij te Sèvres, toen plots de remmen loskwa men. De kamion rolde de poort uit en kwam in dolle vaart de Grande Rue afgereden, om op de kerk terecht te komen. Deze is erg beschadigd op ver scheidene meters breedte. Fabrieksbrand te Marcq-en-Baroeil In eene fabriek van kinderrijtuigen, te Marcq-en-Baroeul, Fransch-Noor- den, heeft een hevige brand gewoed. Het vuur, dat bliksemsnelle uitbrei ding nam, sloeg over op eene aanpa lende breifabriek die erg geteisterd werd. De pompiers van Ryssel en van Toerkonje werden opgeroepen om den reusachtigen brand te blusschen. De schade bedraagt meer dan 1 miljoen. Men vreest dat twee honderd werklie den hierdoor zonder werk zullen val len. Noodlanding van een Belgisch Vliegtuig te Fiers Een Belgisch militair vliegtuig, ge- loodsd door korporaal Marcel Soors, 2 1 jaar, heeft te Fiers, bij Ryssel, eene noodlanding moeten uitvoeren. Het machien hoort thuis in het vliegplein van Wevelghem. De jonge loods legde zijne proefvluchten af voor het beha len van zijn brevet. Hij was op 4100 meters geklommen, waar hij in den mist de richting verloor. Bovendien had zijn motor haperingen, zoodat hij genoodzaakt was neer te dalen. Ongeluk in eene koolmijn te Peronne Dinsdag heeft in den put Ste-Mar- guerite, der koolmijnen van Péronne een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. De meestergast Vanderscheuren, 61 jaar oud, werd er gegrepen door eene lokomotief welke eene reeks wagon netjes voorttrok. Gansch het konvooi reed over het lichaam van Vander scheuren, dat ijselijk vermorzeld werd. Een Miljoenenwinner Een handelaar van Poitiers, M. N« Brémofft, wonende boulevard de la Gare, had onlangs het groot lot van één miljoen der Koloniale Tentoon stelling van Parijs gewonnen. Nu heeft diezelfde persoon het groot lot van één miljoen der Leening van de stad 'arijs gewonnen. Loopt het water niet altijd naar de zee Door een kamion vermorzeld M. Emile Hadivet, 43 jaar oud, cwam met zijn kamion te Dieppe ge reden, toen hij een vriend ontmoette, VI. Behaghe. Deze laatste was per rij wiel en reed nevens den kamion om Tadivet een hand te geven. Hierdoor verloor hij het stuur en viel onder den camion. De ongelukkige werd onder de logge wielen het hoofd vermorzeld. Vreeselijke Botsing te St. Ay Op de baan van Blois, te St. Ay, reeft een vreeselijk ongeluk plaats ge- rad. Mad. Cubain van Parijs was per auto naar Boynes vertrokken, in gezel schap van hare schoonmoeder, hare 1 9 jarige dochter Francine, haar 1 7-jarige zoon Michel en haar neef Jean-Louis Diffloth, 23 jaar, ingenieur te Saint- Mandé. Deze laatste zat aan het stuur Bij het voorbijrijden van een auto, gleed hun voertuig plots van de baan en kwam in botsing met een auto die in de richting van Orleans reed. De schok was uiterst geweldig. Mad. Cu bain werd den schedel gebroken en was op den slag dood. Hare schoon moeder en hare dochter werden erg gekwetst. De anderen waren min erg gekwetst.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1