Groot Nieuw CIRRUS, op de Groote Markt Monster-programma met de bekendste artisten Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Stad POPERINGHE - Slechts voor 3 dagen Zaterdag 18, Zondag 19, Maandag 20 October, om 71)2 u. 's avonds JONLEV MAX KIKI Zondag namiddagvertooning om 3 uur. Kinderen betalen halve priji. 0e pinantieele Moeilijkheden der Regeering. De Bestuurder HENDRICOS. Verhooging van Post- Telefoontarieven. en Wielrijder in de hoogte van het Cirkus Buitengewone gedresseerde Mensch-Apen Nooit geziene aantrekkelijkheden. - Schoone collectie gedresseerde paarden. De beroemde Clown Dacdsi met zijn Augusten Pipo, Tonny en Jefko. Trapezen, Wip-acrobaten, Springers, Voltigeurs. - Paardenrijdsters met gedresseerde paarden. Prijzen der Plaatsen 5 - 7.50 - 10 - 12,50 fr. Kaarten op voorhand aan wagen 20, vanaf 9 u. 's morgens. ZONDAG 19 OCTOBER 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR. NUMMER 42. ABONNEMENTEN. Jaar in stad, thuis besteld 12.00 fr. 1 Jaar buiten stad, met de post 15.00 fr. I Jaar Congo 25.00 fr. 1 Jaar Frankrijk 25.00 fr. I Jaar Amerika 30.00 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. •V AANKONDIGINGEN. Op 1* en 2e bladzijde 0.75 fr. de regel. Op 3" en 4" bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. PERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telofoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht eon postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Voor het evenwicht in de begrooting Maandag namiddag hebben de le den der regeering een nieuw onderzoek gewijd aan het ontwerp der algemeene begrooting. Men weet dat er geen even wicht bestond en dat de uitgaven met verscheidene honderden miljoenen de inkomsten te boven gaan. De regeering heeft bevestigd dat er geen spraak is nieuwe belastingen te leggen of bestaande taksen te verhoo- gen dergelijke maatregelen zouden enkel voor gevolg hebben wantrouwen en misnoegdheid te verwekken. Het vertrouwen moet behouden blijven, want er is thans geen reden om wan trouwig te zijn. Op de verscheidene budjetten der departementen zouden besparingen moeten gedaan worden. In het ministerie van financies zou men merkelijke besparingen kunnen doen door de samentrekking der likwi- datiediensten voor oorlogsschade. Men denkt ook in de menigvuldige diensten van landsverdediging eenige millioenen te kunnen uitsparen. Maar, waar bijzonder veel en moet uitgespaard worden, dat is op de dien sten van de Duitsche herstelbetalingen. Anderzijds zal het ministerie van po sterijen, telegraaf en telefoon, hetwelk met een groot deficiet sluit, zijne in komsten en uitgaven in evenwicht brengen door de verhooging der tarie ven. Het evenwicht verzekerd door de 500 millioen van het Sekwester Doch, na de besnoeiingen op de ver schillende budjetten, bleef er nog een gapende kuil van drie tot vier honderd miljoen te vullen. Deze werd als volgt gedempt. Belgie had in de Wederlandsche Herstelkommissie van Parijs eene som van 500 miljoen te goed, voortkomen de van de sekwestergoederen. Door de toepassing van het Youngplan is deze som voor ons vrij gekomen, zoodat wij die 500 miljoen in ons buitenge woon budget kunnen opnemen. En al dus is de algemeene begrooting voor dees jaar volledig in evenwicht, zelfs zal er een klein boni zijn. Ook heeft Minister Houtart beves tigd dat de belastingsinkomsten van September zeer verheugend zijn en dat er voor de volgende maanden nog be ter inkomsten verwacht worden. Aldus zullen de belastingsinkomsten toeko mend jaar toelaten de begrooting in evenwicht te houden, daar de uitzon derlijke inkomst van de 500 miljoen sekwestergoederen slechts dees jaar al leen verkregen wordt. Ziedaar op welke wijze de regee ring de algemeene begrooting in even wicht heeft gebracht. KREDIET EN MIDDENSTAND Het kredietvraagstuk is voor den Middenstand steeds een hangende kwestie geweest, die maar moeilijk een oplossing kon bekomen zoolang die oplossing moest komen van de finan ciewereld. Middenstanders die kleine kredieten noodig hebben, geraken doorgaans moeilijk bediend. De gewone financie banken achten die verrichtingen te wei nig belangrijk en winstgevend, en wan neer ze die kredieten toestaan zal het doorgaans ook maar aan zeer zware Voorwaarden zijn- Het valt niet te loochenen dat deze houding der gewone handelsbanken steeds een groot hinder geweest is voor de bestendiging, de versteviging en de uitbreiding der kleine en der middel matige handels- en nijverheidszaken. Nu werd er van Regeeringswege door de wet van 1 I Mei 1929 een be langrijke stap gedaan die deze kwestie ten voordeele der middenstanders zal Keipen oplossen. Door die wet werd immers een bedrag van 50 millioenen ter beschikking gesteld om in gunstige Voorwaarden, krediet aan middenstan ders te verleenen. De Hoofdkas voor het Klein Be roepskrediet werd ten dien einde te Brussel gesticht, en om de gelden van de Regeering in het bereik der midden standers te stellen, moet er per pro vincie een gewestelijke beroepskrediet kas gesticht worden. Er zal gepoogd worden die kas voor West-Vlaanderen binnen kort te stich- ten, en met het oog op die stichting wenden wij ons tot alle middenstan ders, van welke politieke overtuiging ook, om hen aan te zetten, de stichting van die kas mogelijk te maken, met nl. te onderschrijven in het maatschap pelijk kapitaal. De maatschappij zal gesticht worden in den vorm eener samenwerkende vennootschap. De aandeelen zullen van 1 00 fr. zijn, waarop 1 0 te storten. Is het van belang dat middenstanders op het kapitaal inschrijven Ja, be paald zeker, want hier staan wij voor een organisme dat als opdracht heeft de middenstanders gemakkelijk en in gunstige voorwaarden beroepskredie ten te verleenen, zoodat de moeilijk reden waarvan hooger spraak, hier nu terdege kunnen opgelost worden. Die gewestelijke kas zou als een zelfstandig organisme staan, en bijna als tusschenpersoon de kredietaanvra gers in betrekking stellen met de hoofd tas die de aanvragen al of niet toe staat. De gewestelijke kas heeft welis waar een zekere verantwoordelijkheid af te dragen, doch die is beperkt tot het redrag van baar onderschreven kapi taal. Waarschijnlijk zal de kas voor West Vlaanderen haar zetel te Brugge heb ben, doch het is te voorzien dat in alle Delangrijke centra, agentschappen zul- en moeten opgericht worden, zoodat de middenstanders van de gansche provincie gemakkelijk haar diensten zullen kunnen inroepen. Deze diensten zullen in gunstige voorwaarden toege staan worden, daar de kredieten ge middeld aan 5 alles inbegrepen, zullen aangerekend worden. Een belangrijke vraag is te weten welk risico de onderteekenaars op zich nemen. Welnu daarop kunnen we kor daat antwoorden, dat alle risico bijna uitgesloten is, daar de gewestelijke kas enkel onder controol der Hoofdkas can werken, die alléén maar kan be staan, als de gewestelijke kassen finan cieel gezond blijven. Ons besluit is dan ook Midden standers wordt aandeelhouder van het West Vlaamsch Beroepskrediet. Het gaat hier om een ernstig middenstands- belang dat door de solidariteit van de middenstanders zelf, een degelijke op lossing kan bekomen. De Staat stelt 50 millioeh ter beschikking der mid denstanders, aan hen nu te toonen dat ze deze belangstelling der wetgevers waardeeren en practisch weten te be nuttigen. Inlichtingen kunnen steeds op het Secretariaat der Kamer voor Ambach ten en Neringen, Zwarte Leertouwerij- straat, 34. te Brugge, gevraagd worden De inschrijvingen moeten op hetzelfde adres ingediend worden, terwijl de stortingen moeten geschieden op de postcheckrekening dezer Kamer, nr. 249718. Het woord is nu aan de Midden standers, om een waarlijk verdienste lijk werk ten dienste der Middenstan ders zelf, mogelijk te maken. Medegedeeld) Itlllllllllllllllllllllllllllll: DRINKT MAS-CAR BIER Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1922 Trekking van 10 October Het budget van dit ministerie sloot met een tekort van 80 miljoen. De re geering heeft beschouwd dat post, te lefoon en telegraaf, eene nijverheids onderneming uitmaken, welke door ei gen inkomsten hare uitgaven moet dek ken. De klienten moeten hier de dien sten betalen, welke zij door dit beheer genieten. DE BRIEVEN. Ziehier de nieuwe brieventarieven, welke eerlang bij Koninklijk Besluit in voege zullen komen Gewone brieven 70 cetiemen in plaats van 60. Expressbrieven Onveranderd. Aanbevolen brieven 1.75 fr. in plaats van 1.50 fr. Postkaarten 40 centiemen in plaats van 35. Dagbladen onder band, 5 centiem in plaats van 3 per abonnement 4 centiem in plaats van 3. PostcoIIo 1 fr. opslag op de hui dige tarieven. Postchecks Onveranderd. Telegrams 2.50 fr. voor 10 woor den, in plaats van 2 fr. en 50 centie men supplement per 5 woorden. TELEFOON Er zijn vier verschillende netten 1deze met min dan 300 geabonneer- den 2. met 300 tot 1000 3. met 1000 met 10.000 4. met 10.000 en meer. De eerste reeks betaalde nu 200 fr., en wordt opgeslagen tot 375 fr. met recht van 400 kostelooze verbindingen. De tweede reeks, die 220 fr. betaal de, wordt verhoogd op 450 frank, met recht op 500 kostelooze verbindingen. De derde reeks, die 300 fr. betaalde is opgeslagen tot 525 fr. met recht op 600 kostelooze verbindingen. De vierde reeks, die 325 fr. betaalde wordt verhoogd op 600 fr., met recht op 700 kostelooze verbindingen. De telefoon inter bekomt een breederen kring deze wordt gebracht van drie kilometers op tien kilometers minimum en betaalt 49 centiemen per 3 minuten, in plaats van 50 centiemen. Hier is dus afslag. Doch, van 10 tot 20 kilometers, betaalt men 80 centiemen van 20 tot 30 kilometers, 1.20 fr. van 30 tot 75 en meer kilometers, 4.50 tot 6 fr. Met deze nieuwe tarieven is het te kort van dit beheer nagenoeg gedekt. Er zal nog een verschil blijven van 1 4 tot 1 5 miljoen, doch dit spruit voort uit de verzendingen postvrij dom der verschillende ministerien, die voor taan dan ook zullen moeten afrekenen met het beheer van posterijen. De brieventarieven voor den vreem de blijven onveranderd. DRINKT MAS-CAR BIER NOG STEEDS BEERNEM Een brief van Schepers zuster aan den Koning. Vrijdag had te Brussel de 101e trek king plaats van de Leening 5 t. h. van de Federatie der Coöperatieven voor Oorlogsschade. De premien werden gewonnen door: Reeks 080.043, nr. 6 250.000 fr. reeksen 087.768 nr. 17 en 080.043 nr. 18 elk 100.000 fr. De andere nummers van de uitge komen reeksen en al de nummers van de reeks 026.077 zijn uitkeerbaar met 300 fr. De zuster van Schepers, die destijds te zamen met veldwachter Hoste voor het Assisenhof van Antwerpen veroor deeld werd als schuldig aan den moord op August De Zuttere, heeft een brief geschreven aan den Koning, waarin zij recht vraagt voor haar broeder, t is te zeggen, herziening van het proces. Zij steunt haar vraag op het feit, dat de moord op De Zuttere zou ge beurd zijn naar aanleiding van het ge heim van de verdwijning van veld wachter Dierickx, dat door De Zuttere gekend was. Haar broeder was noch tans op het oogenblik van die ver dwijning als vrijwilliger aan het front met zijn twee broeders, en had dus met die verdwijning niet te maken. De brief zou reeds overhandigd zijn aan den Minister van Rechtswezen. De zuster verwacht vol hoop, dat de mi nister een onderzoek zal bevelen, of er redenen tot herziening hestaan. De Minister heeft zich nog over de zaak niet uitgesproken. DOOPSEL VAN PRINS BOUDEWYN Zaterdag laatst hadden de doop- plechtigheden plaats van prins Bau- douin van Belgie. Veel volk verdrong zich rond de Koninklijke en de Paleizenplaats, een publiek dat niet ophield heilkreten te slaken, wanneer de koetsen van het hof met den Koning, de Koningin, den Hertog en de Hertogin van Braband met den kleinen prins en het prinsesje voorbijreden, gevolgd door de vreem de prinsen en prinsessen, waaronder prins en prinses Karei van Zweden, grootouders langs moeders zijde, de hertogin René van Bourbon, meter den erfprins en prinses Martha van Noorwegen, enz. Het hof van Zweden was knap vertegenwoordigd. In de kerk wachtten de hofdignita- rissen, het diplomatisch korps, de mi nisters in groot uniform, de voorzitters van Senaat en Kamer, de luitenanten- generalen, de aartsbisschop in zwierige roode capa magna, kortom de hoogste waardigheidsbekleeders des lands. De militaire eer werd bewezen. Het werd elf uur. Van buiten drong door de wijdgeopende poort het ge rucht van klaroengeschal en de militai re bevelen. De kardinaal wachtte aan het portaal den Koning en de Koningin alsmede de prinsen en prinsessen af. Na enkele woorden die tusschen den Kardinaal en den Koning werden ge wisseld, trok de stoet door de midden gang en over een rood tapijt naar het koor onder gejubel van het orgel. De Koning was peter, zooals het den grootvader langs vaderlijke zijde be taamt. De prinses de Bourbon was me- ter, omdat het een katholieke prinses is en de grootmoeder langs moeders- I zijde tot den Lutherschen eeredienst behoort. En er waren nog tweede en derde peters en meters, zoodat de klei ne Baudouin mag hopen goed bedacht te zullen worden als het nieuwjaar zal zijn. Later zal hij ook meer nieuwjaars brieven moeten schrijven met als slot Brussel den l Januari 193.... DRINKT MAS-CAR BIER DE KWESTIE VAN EUPEN EN MALMEDY Een Deensch dagblad, dat bëschouwd wordt als het orgaan der Duitsche be langen in Zuid-Sleswig, had op zijn manier de voorwaarden uiteengezet waarin de teruggave van de kantons Eupen en MHmedy aan Belgie ge beurd is. Een der grootste dagbladen van De nemarken, de National Tidende heeft thans aan deze kwestie een uitge breide studie gewijd van de hand van zijn medewerker, den heer Carl Muus- man, die zich in de geschiedkundige vraagstukken gespecialiseerd heeft. Het artikel van den heer Muusman draagt als titel Het land waarvan Hitier de restitutie eischt De schrijver herinnert aan het feit dat Hitler in den loop der jongste ver- kiezinscampagne in Duitschland ver klaard heeft dat het mogelijk is dat Duitschland nadeel berokkend heeft aan Belgie maar dat Belgie als weer wraak nadeel heeft berokkend aan Duitschland met Eupen en Malmédy te ontrukken en dat Belgie vroeg of laat verplicht zal zijn dezelve aan het Duit sche moederland terug te geven. Na eenige bijzonderheden medege deeld te hebben over den toestand dezer gebieden, die hij verleden Zomer bezocht, merkt de heer Muusman eerst en vooral op dat het Belgisch beheer aldaar meer vrijheidslievend is dan dat der Duitschers, zelfs onder de Repu- I bliek. Maar wat hier hoofdzaak is, zegt hij, evenals wanneer er kwestie is van Elzas-Lotharingen en van Sleswig, dat is de rechtskwestie. Welnu, rpen kan aanstonds bevesti gen dat deze cantons historisch jaan het Belgisch grondgebied toebehooren. Het is zonder eenigen grond, zonder dat de bevolking geraadpleegd werd n veeleer door een misverstand, dat deze gebieden door den Vrede van Weenen aan Duitschland toegekend werden. Ginder was nooit kwestie ge weest van sympathie voor Pruisen of voor Berlijn en de Duitschers wisten zulks maar al te goed. De schrijver herinnert vervolgens aan het resultaat van de door het Verdrag van Versailles voorgeschreven volks raadpleging die den voorkeur van bij na de gansche bevolking voor den te rugkeer tot Belgie aantoonde. De Duitschers hebben wel altijd be weerd dat er verkiezingsdrukking in het spel geweest was maar de Volken bond heeft erkend dat de raadpleging in voorwaarden van volle vrijheid had plaats gehad. Het is waar dat een terugkeer van grondgebied tot een land evengoed dan zijn afscheiding van een ander land als een heelkundige bewerking beschouwd kan worden. Er vloeien verwikkelingen en ontevredenheden uit voort. Maar degenen in het geval dat ons bezig houdt, zijn zij, die nooit tevreden zullen zijn over 't is gelijk welk regime omdat zij aan weerskan ten voordeelen wenschen. Indien een nieuwe volksraadpleging juist op dit oogenblik moest plaats hebben, zou zij misschien verrassende resultaten opleveren. In de grenslanden vreest men meer dan elders deze noodlottige politiek die in vredestijd den oorlog uitlokt en die van de landsgrenzen een slagveld maakt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1