Het Huis uer enen fleuren Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. SM&/ ülf /«ÉififK j 1 I öüiicnlanö i ZONDAG 9 NOVEMBER 1930. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN TIENDE JAAR. NUMIviER 45. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Sedert den oorlog is Belgie het huis der open deuren. Zulk huis moet on getwijfeld den kwaadwilligen voorbij ganger aanlokken den drempel te over schrijden en zich meester te maken van hetgeen zulk huis bevat. Men heeft nu tevens op onzen eigen bodem te ver hinderen dat de Duitschers langs de Hollandsch-Limburgsche bres moch ten binnenstroomen. Daarom is het te wenschen dat zonder een uur te ver liezen het groot Albert-kanaal gedol te Dresden een in de nationale econo mie. Voorts telt Duitschland veertien blinde predikanten. Ook de bestuur der van het seminarium te Landau is blind. Betrekkelijk talrijk zijn ook de blin ven worde. Op zich zelf zal het reeds 'n flinke verschansing zijn. Antwerpen den, die hooge regeeringsambten ver dient ook gevrijwaard tegen een ver- vullen. Merkwaardig als voorbeelden rassing uit het Noorden. Luik en Na- j van menschelijke wilskracht zijn voorts eindelijk ingezien hoe gevaarlijk het men zullen hun rol als bruggehoofd twee blinde loterij-verzamelaars te is een gebouw te bewonen dat open moeten hernemen. Er valt te zien of Berlijn, een zenuwaarts te Erfurt, een patent is, en begrepen dat het den in- 1 ook geen versterkingen, zullen dienen veearts te Dresden, een aantal inge val moest verwekken, net als in 1 9 1 4. j aangelegd te St. Truiden en te Diest nieurs en verschillende intellectueelen. DE NIEUWE POSTTARIEVEN keer en de verkeerspolicie, en met het voorleggen van reglementontwerpen, De Koning heeft thans het besluit ,en gebeurlijk van een voorontwerp van Hadden wij toen een weermacht ge had, die ontzag inboezemde, de Duit- scher zou een anderen weg gekozen hebben om nach Parijs te stappen. Als hij door zijn spionnen, die zich op nieuw in ons land vestigen, zal verne men, dat wij ons kunnen verdedigen zooals het behoort, dan zal Mic.hel zevenmaal zijn tong in de mondholte ronddraaien, vooraleer ons nog te be zoeken, toen hij droomde de wereld te veroveren. De overwinning der Hitlerianen is een nuttige waarschuwing geweest. Zij heeft de oogen geopend. Het instinct van ons volk bedroog het niet toen het meende dat de oorlog voor de deur stond. En de oorlog zou er gekomen zijn indien de duistere machten, die achter Hitier staan, hem niet gezegd hadden dat het nog te vroeg was. Hit- Ier heeft de putsch niet mogen wagen, die den oorlog zou ingeluid hebben. Dit is alleen uitgesteld om met des te beter kans, alles op stelten te zetten. De tijd hoeft dus benuttigd, om de verloren jaren in te halen en te ver hinderen, dat ons land nogmaals het slagveld van Europa zou worden, waar de groote mogendheden haar twisten komen uitvechten. Het hangt van ons af dat er nog bij ons slag zou geleverd worden, maar dan moeten wij ons wa penen en niet meer in de wolken gaan leven. Aan pacten, als die van Locarno of van den Amerikaan Kellogg, heb ben wij nooit geloofd. De regeering zal dus aan de Kamers voorstellen, minstens twee miljard te besteden aan de verdediging van ons vaderland. Die verzekeringspremie kan hoog schijnen, zelfs in papieren frank, maar die som is luttel klein in vergelij king van de verliezen die een oorlog te weeg brengt, als de Duitscher zich hier komt nestelen om de bevolking te pla gen en uit te zuigen. De bewapening van het leger zal al dus op de hoogte zijn van den tijd en de omstandigheden. De versterkingen zullen eveneens ons land, van de Noordzee tot Athus, beschermen, en ons leger met de divisies der bondge- nooten toelaten den weg te versperren. Als de Duitscher zal zien dat Belgie zich in flinken staat van verdediging stelt en vast besloten is zich tot het uiterste te verdedigen, dan zal hij wel achting en ontzag hebben voor een natie of een land dat zich niet laat ver knechten. Zoo handelen ook de Polen, die zich bedreigd voelen en evenmin natuurlijke grenzen hebben als Belgie. Laat de Duitscher maar naar Dantzig trekken en hij zal een klopping oploo- pen als de Moskovieten die in 1920 reeds meenden Warschau te kunnen innemen. Duitschland is volstrekt niet onaan tastbaar. Hebben de Germanen Frank rijk en Italië besprongen, Duitschland is nog veel megr een slagveld geweest waar Franschen, Zweden, Russen en Oostenrijkers met sabel en geweer heb ben gewerkt. Men denke aan den 30 jarigen krijg, aan den Successie-oorlog, aan den /-jarigen krijg en aan de oor logen van Napoleon. Nog altijd kan de vijand in Duitschland binnendringen zijn steden beschieten ook van uit de lucht, en desnoods dezelfde verwoe stingen aanrichten die men de Duit schers aanwrijft. Voor Frankrijk is de toestand on eindig beter dan in 1914, toen het Metz noch Straatsburg bezat, die nu als uitvalspoorten naar Duitschland kunnen gebruikt worden Frankrijk bezit het sterkste leger der wereld en de beste officieren. Frankrijk aan de lijn der Gete. Onze militaire vliegdienst dient heringericht. Thans staat hij ver beneden dien van Holland Dan ook dient gezorgd dat het natio naal toevluchtsoord bij Zeebrugge ook in orde zij. Voor de kustverdediging zullen onze bondgenooten zorgen. Als het land voldoende uitgerust zal zijn, zal de Duitscher het eerbiedi gen en zich wel wachten het nog te overrompelen als in 1914. Er valt den Belgen, die bewust zijn van het oorlogsgevaar een steen van het hart, bij het vernemen dat de re geering er toe besloten is zich niet meer te laten verrassen door de gebeurtenis sen, doch op krachtige maatregels zint om het oorlogsgevaar van ons land af te wenden. Mocht een leening van 2 milliard onvoldoende blijken om Belgie be hoorlijk te vrijwaren tegen een nieu wen inval, dan is het te hopen dat er nog geld zal gevonden worden om het land volkomen te weer te stellen. Reeds op zich zelf is Belgie's voor nemen zich te verdedigen tot het ui terste met alle middelen waarover het beschikt, een heilzame verwittiging die in Europa niet in den wind kan gesla gen worden, Help u zelf, zoo helpe u God, was de leuze van onze voorvaders van de XVle eeuw. Als wij ons helpen, zullen anderen bijspringen. Laat Holland nu ook geen tijd ver liezen en tevens zijn leger en zijn Oost grens versterken om te verhinderen dat het op zijn beurt het lot van het Bel gie van 1914 onderga. Het heeft van geen militaire alliantie met Belgie en Frankrijk gewild. Flet kan dus op zich zelf beproeven zich te verdedigen. Overigens zal Engeland nooit toelaten dat het een gang worde, die den Duit scher zonder veel moeite toegang tot de Noordzee verleent om van daar het Vereenigd Koninkrijk te bestoken. Het schijnt dat onze Noorderburen door een soort paniek aangetast en ze nuwachtig zijn. En als een Hollander zenuwachtig wordt zooals bij de mo bilisatie van 1914, dan verliest hij het hoofd. Zelfbeheersching is hier gebo den. Dat hij kalm en vastberaden het voorbeeld van Belgie volge, zijn Lim- burgsche bres barrikadeere en voorts de grens tusschen Nijmegen en de Zuiderzee met een flink gediciplineerd leger daarachter en zijn zenuwen zql- len bedaren. Frankrijk en Belgie zijn niet zin nens Holland aan te vallen, noch te pesten, maar zij denken eerst op eigen behoud. Beide bondgenooten wen schen rechtzinnig dat Holland zich forsch zal uitrusten om niet de poort te worden langswaar de Duitscher naar Belgie en Frankrijk zou kunnep op rukken. De voorzichtigheid is de moeder van den porseleinenwinkel. DE BLINDEN IN DUITSCHLAND Hoe zij hun brood verdienen Een in Duitschland ingesteld onder zoek naar den werkkring van blinden heeft merkwaardige resultaten opge leverd. Zoo telt Duitschland ettelijke blinde rechters, te Berlijn, Frankcfort, Main, Flamburg, Dresden, en andere Niettemin vormen al deze gevallen slechts een klein gedeelte van de 3 7 duizend Duitsche blinden, die voor het meerendeel in het geheel niet tot wer ken in staat zijn, daar zij behalve hun blindheid, vaak nog andere gebreken meestal zenuwziekten hebben. De meesten hebben een eenzaam, troosteloos bestaan, waarbij nog komt dat hun maandelijksche uitkeering van 53 mark, hen niet voor de nijpendste zorgen van het dagelijksche leven ver mag te vrijwaren. PAL ACE-THE ATER Heden Zondag om 4 en 8 uur. KRANKZINNIGE OP EEN DAK TE MERXEM. Donderdag nacht, werd de Wuyts- lei te Merxem, in rep en roer gebracht door een dramatisch voorval. Een jon geling was plotseling krankzinnig ge worden. Woensdag was de 2 1 -jarige student Lodewijk Borms, van de hoogeschool van Leuven thuis gekomen, omdat hij zich onwel gevoelde. De ouders hadden gezien, dat er iets abnormaals aan den jongen was, die tijdig naar bed ging en voor alle zekerheid deed de vader Dr. A. Borms de deur der slaapkamer op slot. Rond middernacht werd de moeder Borms wakker door het heen en weer loopen van haar zoon. Zij wekte haar man en ging eens aan het sleutelgat zien, wat Lodewijk uitvoerde. Zij zag dat hij zich juist de handen waschte. Wanneer de vader op zijn beurt ging zien en in de kamer kwam, was de jonge man verdwenen. Het bleek dat hij het dakraam had geopend en op het dak geklauterd was. Eensklaps begon hij daar te zingen en uit te gal men, zoodat, op een ommezien, dg buurt in beroering gebracht werd, Hier en daar werd een licht opgesto ken om te zien wat er gaande was, maar pas had de jongeling het licht bemerkt, of hij begon de schouw van het huis af te breken en met de stee.- nen naar de verlichte plaatsen te wer pen. Een steen, die anders door twee man moet verplaatst worden, werd door Lodewijk door het dak van een naburig huis geworpen. De politie was inmiddels verwit tigd en de commissaris raadpleegde met zijne mannen om te trachten den jongen te bereiken. Zulks was uiterst moeilijk, want hij sprong van het eene dak op het andere. De pompiers wer den er ook bijgeroepen en deze stelden een ladder op, gereed om in te grijpen. Langs een aanpalende woning wa ren de agenten naar den zolder ge klommen, vanwaar zij het dak meen den te bereiken. Zij zagen den onge lukkige in hun richting komen en hiel den zich schuil achter een duivenslag. Het was langs het duivenhok dat Lodewijk op den zolder van het huis kwam, waar de agenten hem, met ge- o.io 0.04 0.05 0.02 0.50 0.50 onderteekend in verband met de nieu we posttarieven, die vanaf 1 December zullen toegepast worden. Voor de nieuwsbladen zal de ver hooging echter eerst op 1 Januari 1931 in voege treden. Hier volgen de nieuwe tarieven Fr. Gewone brieven, tot 50 gr. 0 70 Spoedbrieven 2 45 Aangeteekende brieven 2.45 Gewone postkaarten 0 40 Postkaarten met betaald antw. 0.80 Gedrukte naamkaartjes 0.10 Naamkaartjes met beleefdheids- formuul van ten hoogste vijf woorden 0.25 Naamkaartjes met briefwisseling 0.40 Verluchte postkaarten, zelfde ta rief als voor de naamkaartjes Drukwerk (per 50 gr.) 0.10 Monsters (tot 200 gr.) 0.40 Monsters (per 50 gr. of deel meer 0.1 0 Zakenpapieren (tot 350 gr.) 0.70 Zakenpapieren (per 50 gr. of deel meer Daghladen (postabonnement) Dagbladen of tijdschriften onder band Dagbladen of tijdschriften (bij voeglijk per 50 gr. boven 75) Postrekeningen (vaste taks) Stortingsbulletijns Te innen efïekten en kwijtschrif ten tot 50 fr. 0.70 van 50.01 tot 100 fr. 1.00 van 100.01 tot 200 fr. 1.25 boven de 200 fr. tot 1000 fr. bijvoeglijke taks per 100 fr. 0.25 boven de 1 000 fr. bijvoeg lijke taks per 1000 fr. 0 50 Handelseffekten ter aanvaarding aangeboden 1.25 Postmadaten visa voor datum, betalingsadvies, betaling ten huize Stortingen voor postrekeningen in de handen van den brieven besteller tot 50 fr. boven de 50 fr. Ontvangstbewijzen tot 1000 fr. per 1000 fr. meer Advies voor datum, advies of toelating tot betaling van post rekeningen Aanvaarding door den brieven besteller van postmandaten tqt 50 fr. 0.40 boven de 50 fr. 0.70 Inschrij vingsrecht voor abbonne- menten op weekbladen of min dere tijdschriften - 0 85 Idem op nieuwsbladen ver schijnende twee tot driemaal; per week 1.05 Deze taksen worden onderschei denlijk, voor de door den uit gever kosteloos besteld nieuws bladen, verminderd op 0.65, 0.75 en 0.85 Ingeschrevene verzendingen aan wet. Een kommissie zal gelast worden met de studie der maatregelen, te ne men om het kuischen der waterloopen te verzekeren. Al de ministers hebben besloten op 1 I November aanwezig te zijn op de plechtigheid aan het graf van den On bekenden Soldaat. M. de eerste mi nister Jaspar zal de regeering den 1 6 November vertegenwoordigen op de inhuldiging van het monument der Brabangonne te Brussel, en er het woord voeren. Ten slotte heeft de raad een aantal kwesties van bestuurlijken aard afgehandeld. KEUZE VAN MACHIENGEWEER 0.70 0.50 0.70 0.70 0.50 0,70. In de gemengde Commissie die in 1928 verschillende vergaderingen ge houden heeft om den toestand van de verdediging van ons land te onder zoeken, sprak destijds generaal Gal Iet, hoofd van den algemeenen Leger staf, over de dringende noodzakelijk heid voor ons leger een modern ma- chiengeweer aan te schaffen. Een speciale commissie werd dan met de zorg gelast een passend wapen van die waarde te kiezen. Er waren twee wapens waartusschen de eind- keuze ging namelijk het Browning geweer en het Hotchkiss het eerste, gemaakt in Belgie, het tweede in den vreemde. De commissie heeft thans haar werk geëindigd en is tot het besluit gekomen dat beide wapens van hetzelfde ge halte zijn. In die voorwaarden is het niet te betwijfelen, dat de voorkeur aan de Belgische nijverheid zal gege ven worden. De fabricatie zal, volgens verklaard werd door leden der com missie, zoo snel mogelijk doorgedre ven worden, om op die wijze ertoe te geraken onze voetvolk- en ruiterij-af- deelingen vóór het einde van 1,93.1 van dit wapen te voorzien. BERICHT AAN DE INWONERS. steden. De rechtskundige adviseurs van de Kamer van Koophandel tedoofde lichten, opwachten. Chemnitz en van den Bond van nijve- j Op het oogenblik dat hij hen vqqr- raars in het Rijngebied te Keulen, zijn bij ging werd hij vastgegrepen en in beiden blind. j bedwang gehouden. Hij scheen eens- Niet minder dan vijftig Duitsche ad- kla.ps bedaard en liet zich zonder tq- j neemt ook voorzorgen vokaten zijn van het licht hunner oo- genstand naar de zenuwlijders,afdee- aan de Oostgrens, waardoor echter het gen beroofd. 1 e Berlijn heeft men een ling v^n het gasthuis overbrengen, gevaar van inval zich naar Belgie vep blinden hoogleeraar in de theologie, j FJet duurde nog geruimen tijd voor plaatst. Aan ons die bres te stoppen en te Breslau een in de wijsbegeerte en de rust in de buurt hersteld was, De H. Minister van Finantien heeft besloten dat voortaan de pachters vrij zullen mogen beschikken over de on derstanden in beton die zich nog be vinden op den grond die zij in gebruik hebben. Zij mogen ook, voor welk hetzij, den afval gebruiken die zich nog op hunne akkers bevindt. Dezen welke een of meer onder standen willen behouden, moeten eerst de toestemming vragen van den eige naar of diens gemachtigde en die toe stemming met zijn akkoord schriftelijk zenden aan het gemeentebestuur op uiterst 15 November aanstaande. Voor het weghalen of behouden van het afbreken moet ook onmiddelijk schriftelijk bericht gezonden worden den brievenbesteller afgegeven 0. 70 aan het gemeentebestuur door den ge- Ontvangstadvies 0 70 bruiker van het land. Vraag voor doorschrapping of Voor de reeds afgebroken onder- adresvgrandering 0.70 standen zullen de materialen uiterst tot 1 Januari aanstaande ter plaatse blijven. Na dien datum zal het gemeen tebestuur er zelf over beschikken naar goedvinden, mits het vereffenen van den grond. De pachters die over de materialen ven in beraadslaging tot rond 1 uur willen beschikken ijzer zooals beton namiddag. De parlementaire werk- moeten dus het noodige doen vóór zaamheden werden vooreerst bespro- 1 Januari aanstaande, zooniet worden ken, waarna de boetstraffelijke maat- die materialen den eigendom der ge- regelen te nemen om het eerbiedigen meente die ze zelf zal weghalen en er der nationale vlag te verzekeren, te over beschikken om te verbruiken of berde werden gebracht. Vervolgens te verkoopen, of te latqn weghalen werd een onderzoek besteed aan de door andere personen mits vooraf- budgetten en minister Houtart gaf een gaandelijke toelating, uiteenzetting over de algemeene be- j Het Collegie van Burgmeester grooting. j en Schepenen,. De Raad heeft besloten aan den i Koning drie ontwerpen voor te leggen MffilfflimniraiinUinillIininillimiliraUiraimiinmiraBIIIlIIIBBMBBIIillBnHIUlllllB te weten 1Een voorontwerp ter be-HET DUITSCHLAND VAN HITLER teygeling van smaad aan 's lands vlag IN DEN MINISTERRAAD. Woensdag morgen kwamen de mi nisters in kabinetsraad bijeen en ble- en de nietigverklaring van het Young- plan en de akkoorden van Den Haag.» En verder Wat op het oogenblik meest van al aan Duitschland schijnt te ontbreken, dat is een waar bewust zijn van zijn nationaal belang. Een groot deel van het Duitsche volk kan zich nog altijd niet aanpassen bij het democratisch regime. Als Duitschland de laatste jaren geen ontzaglijke uit gaven gedaan had, voor zijn militaire voorbereiding, voor zijn openbare wer ken en voor zijn propaganda, dan zou het gisteren het Dawes-plan en van daag het Young-plan kunnen uitvoeren hebben. En om te sluiten Amerika en Engeland hebben evenveel redenen als wij om te eischen dat Duitschland zijn verbintenissen nakomt. Opdat Duitsch land zulks zou kunnen, moeten de schuldeischers het te verstaan geven dat het paal en perk moet stellen aan de opruiing en aan de wanorde. en wapens 2. Een voorontwerp van koninklijk besluit voor hqt, sluiten van den parlementairen zittijd van 1929- 1930 Een besluit waarbij de sta tistieken gecentraliseerd worden. De Raad heeft een interministerieele kommissie gelast met de studie van al de kwesties betreffend het baanver- In een nieuw artikel in de «Nacion» schrijft de heer Poincarê onder meer Buiten vermenigvuldigen zich de oorzaken van onrust. De nationaal-so- cialistische beweging is bijzonder ver ontrustend, want wat Hitier en zijn volgelingen en veel andere Duitschers wenschen, dat is de fiscale bevrijding DRINKT MAS-CAR BIER Smokkelaarsjacht bij Hazebrouck Woensdag in den vroegen morgen kwam eene autokamionet met smok kelwaar uit de richting van Belgie ge reden, en vloog, met groote snelheid voorbij het tolhuis van Houtkerke en bereikte spoedig de baan van Haze brouck. Al de douaneposten werden onmid dellijk opgebeld, en de torpedo-auto van den toldienst, die zich in de rich ting van Winnezeele bevond, zette de jacht op den smokkelauto in, die te Hazebrouck ingehaald werd. De jacht duurde voort tot Arques en verder tot Aire-sur-Lys, en terug tot aan Haze brouck, vanwaar de smokkelauto voort rende tot Belle, en daar terug over de grens vloog, zonder bereikt te kunnen worden. Gedurende deze jacht, die 3 uren duurde werden 72 vuurschoten tegen de achterwielbanden van den smokkel auto gelost, die waarschijnlijk gepant serd waren. Kind door Alkool vergiftigd Te Waquegnies, bij Rijssel, is de 10-jarige knaap Arthur Delacroix be zweken aan een beroerte na alkool te hebben gedronken. De ontboden ge neesheer weigerde de toelating tot be graven te geven en verwittigde het parket van Rijssel, dat seffens een on derzoek instelde. De moeder van den cnaap, zijn tante en zijn zusters gaan door voor menschen die aan den drank verslaafd zijn, en men beweert dat het slachtoffer ook reeds de gewoonte van onmatig drinken had opgedaan, maar de moeder ontkent zulks. Het parket heeft de lijkschouwing bevo- en. Brand in een ijzergieterij te Jeumont In de ijzergieterij Fontaine, Carion en Cie, te Jeumont, Fransch Noorden, reeft er Zaterdag een hevige brand gewoed. Twee autobergplaatsen en an dere magazijnen werden de prooi der vlammen. Men had evenwel nog den tijd om de autokamions en de kruiken naphta uit de gebouwen te halen. De schade wordt op 500.000 frank ge raamd. Moorddadige Ontploffing te Yvetot Te Yvetot, Frankrijk, heeft er Za terdag eene moorddadige ontploffing plaats gehad in de volgende omstan digheden. M. Georges Lemaitre, 47 jaar vader van 1 1 kinderen, bestuurder eener melkerij, was, samen met den 42-jari- gen autovoerder, Gaston Pelvillain, bezig met een ijsmachien te laden bij middel van bussen ammoniak, toen de machien opeens aan stukken vloog. M. Lemaitre werd tegen een ketel ge slingerd en letterlijk vermorzeld. M. Pelvillain was den arm op twee plaat sen gebroken. Twee werklieden, die in de plaats kwamen, juist toen de ontploffing ge beurde, werden eveneens getroffen. Zekere M. Hellain, 3 7 jaar oud, werd door een stuk ijzer in den buik getrof- 12.00 fr. 15.00 fr. 25.00 fr. 25.00 fr. 30.00 fr. ABONNEMENTEN. 1 Jaar in stad, thuis besteld 1 Jaat buiten stad, met de post I Jaar Congo I Jaar Frankrijk I Jaar Amerika MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN. AANKONDIGINGEN. en 2* bladzijde 0.75 fr. de regel. i' en 4' bladzijde 0.65 fr. de regel, met minimum van 3.00 fr. Rouwberichten 0.75 fr. de regel, met mi nimum van 5.00 fr. Bijzonder tarief voor Notarissen en Deurwaarders. Voor dik wijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn vooraf te betalen. Op Op De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. 1 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden I tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1