Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Gut ten land J De Nationale Raad van Zwitserland I heeft Woensdag het militair budget 1 van 1931 vastgesteld. Inbegrepen de. kredieten voor aankoop van krijgsma-i teriaal beloopt het budget tot 9 1 mil- lioen frank. Binst de nogal woelige de batten heeft raadsheer Minger, hoofd van het militair departement, onder meer verklaard De invloed van Zwitserland op de vestiging van den wereldvrede is gering, zoodat het onze taak is veiligheidswaarborgen te zoe- ken voor ons land. De eerste waarborg berust in het handhaven van ons leger, dat dient voor verweer en voor nie mand een gevaar is. De wereldoorlog heeft ons geleerd op onze hoede te zijn. Met te ontwapenen, zouden wij de oorlogvoerende landen uitnoodigen om de vijandelijkheden op ons grond gebied over te brengen. De CRISIS van den LANDBOUW ZONDAG 14 DECEMBER 1930, WEEKBLAD 25 CENTIEMEN abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren TIENDE JAAR. NUMMER 50. Jaar, in stad I 2 fr. per post I 6 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. - «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het leven zou veel goedkooper moeten worden als men overweegt dat de voortbrengselen van de hoeve mer kelijk lager zijn dan vóór den oorlog. Een Gentsch confrater drukt daar over getallen die doen nadenken. Ver geleken met 1913 is de prij,s der tarwe in goud 12 frank, deze van de rogge 9.70 fr., deze van de haver 11 fr., deze van de suikerbeeten 1 3 fr., deze van de paarden 850 fr. In 1913 kost te de tarwe 20 fr.-goud, de rogge 18 fr.-goud, de haver 20 fr.-goud, de sui kerbeeten 26 fr.-goud, een paard 1400 fr.-goud. De meststoffen zijn slechts afgesla gen van 6 tot 1 4 t. h. Gezien de munt- stabilisatie gezet is op 7, is de land bouw-index voor den verkoop onder 4 gevallen. De levensindex staat op 870 en de nijverheidsindex voor het landbouwbedrijf beloopt bijna 10. Men mag zeggen dat de landbouwers 50 van hun exploitatie verliezen. Waarachtig het ziet er niet schitterend uit voor onze landbouwers, die volop kennis maken met de zeven magere jaren van den Bijbel. Het is voorzien dat die toestand menigen landbouwerszoon zal aanzet ten het voorvaderlijk bedrijf vaarwel te zeggen. Het inkomen der grondeigenaars zal ook aanzienlijk dalen en de Staat zal aldus mind'er belastingen opstrijken. Waar niets is, heeft de Koning geen recht. Het Gentsch blad wijst erop, dat de pachter tegen zes zakken tarwe ver leden jaar duizend frank de hectare werden betaald. Dit jaar is dit cijfer op 540 frank geslonken, hetzij een vermindering van 45 t. h. wat de pacht op 7 5 fr.-goud de hectare brengt. En dan komen de belastingen, maar dat is een andere historie waarmede de boeren ook niet gediend zijn. Het duur leven kan in elk geval niet op den hals van den landbouwer gelegd worden. Bovenstaande getallen zijn hun beste verdediging. In de jaren 1860 en 1870, na den Fransch-Duitschen oorlog beleefden de landbouwers vette jaren. Het regen de toen vijffrankstukken. Dit bleef ook niet duren, zooals de vette jaren na den wereldoorlog. Wij hebben de landbouwcrisis van de jaren 1880 en 1890 gekend, waar uit de vereeniging en de coöperatie ontstaan zijn, alsmede het landbouw onderwijs en ook de meer wetenschap pelijke opleiding van den landbouwer. Men is benieuwd of de Boerenbond en de andere beroepsvereenigingen thans aan de verwachtingen zullen be antwoorden. Voortaan zal de landbouwer geld noodig hebben in plaats van geld op de bank te plaatsen of in landouwen. De tijd van de hypotheken of pand- leeningen komt weer terug. Is het geen tijd dat de Staat de in 188.3 afgekondigde wet op het land- bouw-crediet toepast. Waarom bestaat aldus nog geen nationale bank voor den landbouw met filialen en kantoren in alle provinciën en met een niet te strengen toegang Baron Houtart zou die zaak eens kun nen onderzoeken als hij wil en al dus een grooten dienst aan den kwij nenden landbouw bewijzen. Geen woorden meer, zeggen thans de boeren, maar oorden DE WERKLOOSHEID OVER GANSCH DE WERELD DRINKT MAS-CAR BIER VOOR DE BELGEN IN FRANKRIJK. Streng toezicht op de Papieren Op het oogenblik is het Belgisch gezantschap te Parijs iedere week ver plicht een aantal landgenooten naar Belgie terug te zenden, die, in de hoop een betrekking te vinden te Parijs, in de Fransche hoofdstad zijn aangeko rnen zonder verklaring van den dienst Van toezicht op vreemde arbeidskrach ten en die hierdoor in de onmogelijk heid verkeeren een toelating tot het verblijf in Frankrijk te verkrijgen. Men zou de Belgische arbeiders niet 'te zeer op het hart kunnen drukken, te zorgen dat hun papieren volkomen in orde zijn, daar de inwijking in Frankrijk zeer scherp wordt bewaakt en de werkgelegenheid er vermindert. De grens willen passeeren zonder ar- beidskontrakt, leidt tot tallooze te leurstellingen en moet ten slotte zeker 'nislukken. Ongeveer 15 millioen slachtoffers Het October-nummer van de Revue Internationale du Travail geeft een kort, doch sprekend overzicht van de werkloosheid over de voornaamste landen van de wereld. De economische wereldcrisis is zoo algemeen dat niet één land, aan een steeds toenemende werkloosheid ontsnapt zelfs Frank rijk niet, het land dat tot nogtoe het minst van dit euvel te lijden had. De getallen door de Revue ge geven, vergelijken den toestand van Oogst 1 929 met dien der zelfde maand van dit jaar. In Duitschland waren in Oogst 1929 reeds 410.418 volslagen werk- loozen, en 322.824 gedeeltelijke werkloozen in Oogst 1930 zijn deze getallen respectievelijk geklommen tot 984.384 en 670.466 werkloozen. In Oostenrijk klommen de getallen van 101.845 tot 156.124 in Canada van 7.159 tot 18.373 in de Vrij stad Dantzig van 8.958 tot 15.687 in Finland van 1.859 tot 3.714 in Hongarie van 14.007 tot 21.013 in Nederland van 12.701 tot 25.772 en zoo gaat het voort, in Zweden, Tsjecho-Slowakije, Yougo-Slavie, Po len, Italië en Engeland, waar 918.550 volledige en 280.332 gedeeltelijke werkloozen geworden zijn. In de Vereenigde Staten is, percent- gewijze, de werkloosheid van 9 op 22 overgegaan, in het tijdverloop van één enkel jaar. In Frankrijk be droeg het aantal werkloozen in Oogst 1929 nog slechts 403, en dezelfde maand van dit jaar, nog maar 964 op 22 November 11. echter was dit aantal reeds gestegen tot 3.834 1 In ons land nam de werkloosheid in die spanne tijds ook aanzienlijk toe, zoo als de volgende getallen het aandui den In Oogst 1929 waren er 3.200 volledige werkloozen en 15.614 ge deeltelijke in Oogst 1930 echter wa ren er reeds 15.202 volledige en niet minder dan 48.580 gedeeltelijke werkloozen Niets is meer sprekend, over den bedenkelijken economischen toestand van gansch de beschaafde wereld,als deze enkele getallen. Er zijn totaal zoowat van 12 tot 1 5 millioen werk loozen te vinden juist kan men deze getallen niet opgeven, daar de waar achtigheid van sommige statistieken, o. m. die van Soviet-Rusland, heel wat te wenschen over laat. Wat echter vaststaat, is dat de werkloosheid in alle landen, zonder uitzondering, in stijgende lijn gaat. Het zou derhalve geraden zijn dat de wederlandsche accoorden tot ver betering van den algemeenen econo mischen toestand eens voor goed een einde konden stellen aan deze werke lijk onduldbare en vooral onhoudbare situatie. heid. De uitmuntende vaste roombo ter wordt aan 28 fr. verkocht. Er valt aan te stippen dat er minder gereden wordt met de trams en vooral in eerste klasse. Hoewel men zegt dat één zwaluw de Lente niet maakt, zijn die getallen van bedoelde coöperatief toch verheu gend. Als alle coöperatieven willen, zal de afslag algemeen worden. Men klaagt nog dat de schoeisels in het al gemeen te duur zijn en dat hun prij zen dienen te verminderen. Men kan ook uit zekere prijzen op maken dat tusschenhandelaars te veel verdienen en de prijzen te hoog hou den. Dit kan niet blijven duren. Overi gens zal de wet van vraag en aanbod ook wel haar invloed laten gevoelen en onze huisvrouwen, vooral de jon gere, opnieuw leeren loven en bieden, zooals het vroeger ging. Moge de Winter zacht zijn voor on ze werkloozen en armen en moge een zachte winter ook samenvallen met een algemeene daling van de prijzen op elk gebied, hetgeen zou toelaten beter te leven en meer te werken. SMAAD aan de BELGISCHE VLAG AAN ONZE ABONNENTEN. HET ZACHT WEDER Wel is waar zijn verschillende stre ken van ons land door watersnood en overstroomingen geteisterd, maar die ramp waardoor iedereen ontroerd en geschokt is, wordt eenigszins vergoed door het zacht weder dat de geteister- den en de armen genadig is. Het einde van November is doorgaans geken merkt door guur weder, hagel, vorst en sneeuw. We herinneren ons zekeren St. Elooisdag, 1 December, toen de sneeuw een halven meter hoog lag in Vlaanderen. Welk hemelsbreed verschil in 1 930. Heden was het weder zoo zacht als te Nice of Menton. Plet weder is uitstekend voor de bouwnijverheid. Eilaas 1 er wordt bij na niet meer gebouwd een nieuw huis is een uitzondering. Duizenden woonhuizen en appartementen blijven overal onverhuurd. De gewone mensch kan geen overdreven huishuur meer betalen en wacht geduldig tot de ver wachte radikale afslag komt, die sa menvallen moet met den afslag van de eetwaren en de kleeren. Een groote coöperatief van Amb tenaars en Bedienden, waarvan de journalisten ook mogen deel uitmaken verkoopt thans het brood 1.85 frank, wat met de iaarlijksche uitkeering komt op ongeveer 1.70 fr., terwijl het zelfde brood bij den gewonen bakker 1.90 fr. kost, zonder eenig ristourne De zoete melk wordt door de melk boer aan 2.30 fr. den liter verkocht, een prijs lager dan in November 1929. Die melk is van zeer goede hoedanig In de eerste dagen zal de postbode de abonnementen voor 1931 aanbieden. Daar dez>a slechts éénmaal worden aangeboden, verzoeken wij onze abonnenten hun huisge- nooten te verwittigen, opdat deze bij de eer ste aanbieding zouden betaald worden. Hier door zullen zij alle storingen, in het ontvan gen van ons blad, vermijden. «DE GAZET VAN POPERINGHE» ver schijnt, zooals onze lezers het hebben kun nen bemerken, op grooter formaat, hetgeen ons toelaten zal steeds meer en uitgebreider nieuws te geven, dit zonder daarom de prij zen te verhoogen. Nieuwe abonnenten voor 1931, ontvangen tot Nieuwjaar gratis ons blad. Onze abonnenten uit den vreemde gelie ven VOOR Nieuwjaar de prijs van hun abonnement op te sturen. Voor Congo en Frankrijk is het 25.00 fr. (5 Belgas) voor Amerika en andere vreemde landen 30 fr. (6 Belgas). We hopen op een goed onthaal vanwege onze abonnenten en zullen steeds zorgen naar meerdere uitbreiding van De Gazet van Poperinghe DE UITGEVERS. Verleden week meldden wij het ont- werp van wet, neergelegd door Minis- ter Janson, betreffende de smaad aan de Belgische Vlag. i De memorie van toelichting recht vaardigt dit ontwerp als volgt De nationale waardigheid kan niet dulden dat de vlag opzettelijk en in het openbaar Wordt beleedigd niette- genstaande het offer van hen, die vie- len om haar te redden en van Belgie, dat in ieders oogen door de vlag wordt verzinnebeeld. Dit geldt ook voor het Rijks wapens Verder verklaart de memorie De bewoordingen (van het ont werp) vragen geen kommentaar hun beteekenis werd bepaald in verband met andere delikten door de opstellers van het Strafwetboek van 1867. Door «woorden» dienen verstaan redevoe ringen, liederen en kreten door «ge baren» gefluit, rumoer, gejouw door «feiten» besmeuring met modder of vuil, de wegneming, het scheuren, het verbranden, het bij opbod verkoopen. Het gaat er alleen om de werkdadige vormen van den smaad, de bespotting het misprijzen, den haat te treffen. Maar 't komt er op aan ze alle te tref fen door slechts van de toepassing der wet uit te sluiten, de eenvoudige ont houding van wie weigert de vlag te eeren, door b.v. het hoofd gedekt te houden op den doortocht. Wat de wet beschermt is niet het voorwerp zelf, maar de gedachte die het voorstelt en die er in de oogen van de natie de hoogere beteekenis aan geeft de be- leedigende bedoeling is - vanzelfspre kende - een hoofdelement in het delikt De woorden in het openbaar heeft hier dezelfde, zeer ruime betee kenis er aan gegeven door de recht spraak in art. 385 van het Strafwet boek, dat de openbare smaad aan de zeden beteugeld De memorie dringt ten slotte aan op een onverwijlde behandeling van het ontwerp. De Regeering hoopt dat de Kamer even overtuigd als zij-zelf, dat dit ont- j werp spoedeischend is, met het onder- zoek ervan zonder verwijl zal willen': 1 i aanvangen. IN DE BELGISCHE KOOLMIJNEN llll Zonderling verschijnsel in Holland Te Dordrecht Holland, heeft zich een zonderling verschijnsel voorgedaan dat doet denken aan het geval van Engis. Verscheidene hoveniers, die aan het werk waren in hunnen hof, voelden zich plotselings omringd door eenje wolk van warme lucht zij voelden zich ongesteld en moesten zich seffens verwijderen uit deze plaats. Het duur de nog eenige stonden vooraleer zij weer het werk konden hervatten. UlllllllllllllllllH ONBEWAAKTE OVERWEGEN Reeds dikwijls hadden we gelegen heid om de aandacht in te roepen op het gevaar van de onbewaakte over wegen. Bij wijze van proef heeft de Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwe gen besloten bij een tweetal spoorweg overgangen acoustische en lichtgeven de waarschuwingsseinen te plaatsen die automatisch beginnen te werken bij het naderen van een trein. De proeven werden genomen te Hofstade bij Aalst, op den overweg van den Bleekweg en te Moeskroen in de Ballenstraat. Zij bestaan uit een lantaarn met 3 aan- en uitgaande lichten. Deze lan taarn is geplaatst op een paal van on geveer 2 meter hoogte. Een der lichten is groen, terwijl de beide anderen rood zijn. Wanneer de weg vrij is, brandt alleen de groene lamp. Wan neer een trein in aantocht is, gaat bet groene licht uit en een der roode lam pen begint te branden. Wanneer uit beide richtingen treinen naderen gaan de roode lichten beiden aan en gaan niet meer uit voordat beide treinen voorbij zijn. Wanneer het roode licht brandt, werkt er tevens een kloksi- gnaal. Indien alle lampen van het toe stel gedoofd zijn beteekent dat, dat het door een of ander defect onklaar geraakt is. Met de plaatsing van deze toestel len zal de bewaking aan de genoemde overwegen afgeschaft worden. Voorloopig echter zullen alleen de afsluithekken weggenomen worden, terwijl nog een man toezicht blijft hou den, totdat de weggebruikers voldoen de aan dit nieuwe toestel gewend zijn. IIIHÜ1I! DRINKT MAS-CAR BIER TAKS OP GELEGENHEIDSBALS Een mmisterieele aanschrijving De minister van Financien heeft een nieuwe aanschrijving verzonden be treffende de toepassing van de verma kelijkheidsbelasting op gelegenheids bals gegeven door vereenigingen, Men weet dat Kamerlid Boeckx in verband met deze kwestie verscheide ne stappen bij den minister heeft ge daan. Het dokument kan als volgt worden samengevat Een tooneelvoorstelling, gegeven door een liefhebbersgroepeering en waartoe er vanwege de leden werkelij ke studie en artistieke inspanning noo dig waren, is niet onderworpen aan de vermakelijkheidsbelasting, zelfs niet wanneer de voorstelling van bal wordt gevolgd. Hetzelfde geldt voor een mu ziekuitvoering. gegeven zonder winst bejag. Die voorschriften beheerschen ook de jaar- en teerfeesten en herdenkin gen, op touw gezet door muziek- of tooneelvereenigingen en die soms be staan in een feestmaal gevolgd van muziek of tooneel en van een dans partij. Feitelijk zegt de aanschrijving, worden deze feesten doorgaans op touw gezet, dank zij de verkleefdheid van sommige leden, die hun vrijen tijd besteden aan tooneel en muziek, wat aanmoediging verdient, Derhalve, wanneer die vergaderin gen voorbehouden worden aan leden, familieleden en genoodigclen van ver eenigingen, die een vast bestaan heb ben, mag de belastingsontvanger blijk geven van ruime inzichten om te be- oordeelen of het bal al dan niet bij komstig is in het feest. Een jaarfeest mag dus worden vrijgesteld van de taks zoo er geen verstandhouding be staat met een dranksfijter en zelfs wanneer het bal langer duurt dan de uit- of opvoering of indien van de uit- genoodigden een bijdrage wordt ge- eischt. Als het feest niet belastbaar is. zijn ook de bijkomende ontvangsten (buf fet enz.) vrijgesteld. De inrichters dienen evenwel eene aangifte te doen. Er is spraak, dat in de Belgische kolenmijnen alle Maandagen de werk lieden uit de mijn zouden blijven. In de Borinage groeien de stocks inderdaad voortdurend aan, ondanks de lichte heropleving van de metaal industrie. Zekere mijnen schatten hun stocks op vijf tot zes millioen frank. Er is één, die 10 millioen aan stocks bezit. Met het oog op dezen toestand, schijnt de invoering van de vijfdagen-[ week de eenige afdoende maatregel. Alle voetbalisten, alle supporters, I alle sportmannen, lezen voortaan j wekelijks het nieuwe sportorgaan «ONS SPORT» Leening der Verwoeste Gewesten. 5 1922 Woensdag morgen, te 1 0 uur, heeft in de Nationale Bank van Belgie, te Brussel, de 103° trekking plaats ge had der leening van Oorlogsschade 5 t. h. 1922. De uitslag is I Serie 189.636 nr. 1 is uitbetaalbaar met 500.000 frank. Serie 137.058 nr. 2 en serie 183798 l nr. 11 zijn elk uitkeerbaar met 100000 frank- De andere nummers van de aange- 1 duide series zijn uilbetaalbaar met fr. 300. Illllllll!lllllll!lll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!llllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!l>l!lllll OP HET BAL I Danser Gij hebt prachtige blau- j j we oogen, mejuffer 1 Meisje Die zult gij binnen enke- le oogenblikken ook hebben, want daar komt mijn verloofde aan en hij is bokser I LEEST WEKELIJKS ONS SPORT lllllllllllllll DE LESSEN VAN DEN OORLOG Het Zwitsersch Militair Budget Spoorwegbediende verongelukt te Boulogne Te Boulogne, Fransc.h-Noorden, heeft een pijnlijk ongeluk plaats ge had. De spoorwegbediende Charles Richard, 52 jaar oud, en wonende na bij de kleine Portelstatie te Boulogne, werd in de middenstatie verrast door eene reeks wagons die op een zijspoor werden gemanoeuvreerd. Het was een lampist die den ongelukkige in erb' melijken toestand aantref werd hij naar het St. Lo; Boulogne overgebracht, v. l beenen moest afgezet worde.;. Droevig einde van een onderlinge In de woning van Mad. Toussaint, 7070 jaar oud, is te Bar-le-Duc, Frank rijk, 's nachts brand uitgebroken. De arme vrouw kon niet ontsnappen en werd door den rook verstikt. De pom piers kwamen ter plaats en konden het vuur dooven. De ouderlinge werd ver koold gevonden. De oorzaak van den brand is nog niet gekend. Policieagent erg geslagen te Rijssel De policieagent Caudelier, van Rijs sel, die met verlof was, kwam eene herberg te Rijssel binnen, en werd er lastig gevallen door zekeren Achille T'hierens, een gevaarlijken kerel die in 1926 eens aangehouden werd door de agent. Liever dan met den kerel ruzie te maken, ging Caudelier buiten, wel dra achtervolgd door Thierens die hem m'et een scheermes gevaarlijke sneden toebracht in het aangezicht en de beenen. Andere personen kwamen toege sneld, doch I hierens gelukte erin te ontsnappen. De policie volgt zijn spoor en hoopt hem te kunnen aanhouden. Motorijder erg gekwetst Een autovoerder heeft op de baan van Atrecht naar Doullens een moto rijder aangetroffen die met bebloed aangezicht ten gronde lag. De ongeluk kige werd naar het gasthuis van At recht overgebracht waar hij herkend werd als de landbouwer Gérard Crom- bez, van Wailly, geboortig uit Belgie. Tot nog toe heeft men nog niet kun nen nagaan in welke omstandigheden het ongeluk gebeurd is. Vreeselijk ongeluk in eene Potassium- mijn. In de potassiummijn van Ungers- heim, heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Door het breken van een kabel is een lift, die geladen was met groote brokken zout, in de diepte neergeploft, en terechtgekomen op eene ploeg werklieden die op den bo dem der mijn werkten. Twee hunner werden gedood, en vijf anderen erg gekwetst. Noodlottige Onvoorzichtigheid Al spelen met solferstekjes staken de tweelingsbroertjes Jaubert, 5 jaar oud, linnen in brand dat langzaam op-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1930 | | pagina 1