Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken öuitcnlanö i ZONDAG 1 FEBRUARI 1931, WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 5. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Vlaamsch Extremisme en Protestantisme HOE LUDENDORFF ZICH DEN TOEKOMSTIGEN OORLOG VOORSTELT DRINKT MAS-CAR BIER CRISIS IN DE BELGISCHE STEENGROEVEN Meer dan 15,000 werkers getroffen REGEERINGSKRISIS IN FRANKRIJK De Nieuwe Regeering DRINKT MAS-CAR BIER NIEUWE MINISTER DE WERELD-WERKLOOSHEID 20 miljoen menschen zonder werk DRINKT MAS-CAR BIER Leening der Verwoeste Gewesten 5 1923 6 ARBEIDSCONFLICT IN DE BRITSCHE KATOENNIJVERHEID Al de fabrieken stilgelegd GRIEPVOORZORGEN DE SLANG IN OOIEVAARSNEST Vreesetijjk Ongeluk te Amiens Door sneeuwlawien verrast ABONNEMENTEN Jaar, in stad 12 fr. per post 1 6 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Er is reeds gebleken en vastgesteld dat Moscou niet alleen belang stelt in het Vlaamsch-Waalsch sep'aratismje. «De Nieuwe Gazet» van Antwerpen heeft drie jaren geleden er op gewezen dat onder meer zeker extremistische «propagandist, die thans een stad in West-Vlaanderen bewoont, waar hij een strijdpost, op bevel, bekleedt, geld ontving van Fransche communisten uit het gebied van de Loire. Alle wegen leiden immers haar Rome zegt het spreekwoord. Tevens werd ook ont huld hoe de groote raad der commu nisten in aanwezigheid van een zende ling uit Moscou, in 1927 zijn hulp aan cle fronters en activisten toezegde Een paar Vlaamsche extremisten, een Antwerpenaar en een Brusselaar, woon den bedoelde vergadering bij... Die inlichtingen werden niet gelogenstraft omdat er middel was den eventueelen «logenstraffers» het bewijs te leveren dat zij wel degelijk met de communis ten samenknoeiden. Voor het eerste feit wist het gerecht er veel van en voor wat het tweede betreft, was een foto genomen van het verslag der zitting. Een iaar nadien wees «De Nieuwe Ga zet» o.ok op de protestansche propa ganda onder de katholieke Vlamingen. Een bekend jezuiet pater Lemaire yan Charleroi, bevestigde zulks teene- maah hoewel de krantjes, van Van Cauwelaert, zpo iets poogden te loo chenen, Die jezuiet had echter het laat ste woord. Nu heeft La Dernière Heure ge meld dat de protestansche propaganda die niets anders is dan een Groot-Ne- derlandsche agitatie, voortgezet wordt in Vlaanderen, namelijk in het van top tot teen Roomsch' Katholiek arrondis sement Dendetmónde, dus een lande lijke streek met eemge nijverheids plaatsen. Onze Brusselsche confrater verzekerde dat de propaganda pitgaat van een groep fronters, die een zekeren bijval boeken. Het schijnt zelfs c(at bet getal «bekeerlingen» vermeerdert. Dit is namelijk het geval te St. Gilles bij Dendermonde, waar men een protes- fanschen tempel zal bouwen weike zal bediend worden door HoUandsche pre dikanten. Van nu af bezoeken eenige protestansche missiën de dorpen en het schijnt de dorpelingen ze niet stee- higèn, integendeel. Wie ter plaats is kan nadere inlichtingen verstrekken, doch men hoeft niet te t-yyjjfglgn aan de waarheid van hetgeen het Brus- selsch blad heeft medegedeeld. Die propaganda moet ons niet ver wonderen «n« het schandaaltje in de hoofdskerk van Gent. De manifesteer- ders, die er protesteerden, zijn immers rijp om de traditien van blembysë en Rijhove voort te zetten. Waarom niet Groot-Nederland kan pojitiekerwijze niet verwezentlijkt worden als er geen protestansche meerderheid is in Neder land en in de Vlaamsche gewesten. Het panneerlandisme, dat wij bij zijn ont staan gevolgd hebben, is niet uitgegaan van katholieken. Van het begin af heb ben de 1 lollfmdsche Calvinisten met Keiwit de jonge en anderen er zich meester gemaakt en van uit Dordrecht bestuurd. De radicale vleugel van het Algemeen Npderlandsch Verbond is door en door politiek Groot-Neder- landsch en tevens fanatiek protestansch /ooahi dit <»ok het geval js in Pviitsch- lund met de pangermanen. Daar juist bedoelde radikale Groot- Nederlanders in voeling zijn met onze activisten en fronters, die zij met raad en daad en gulden ondersteunen er zijn ook roebels en rijksmarken zoo moet men zich niet verwonderen als zij de protestansche leer in de Vlaam sche gewesten trachten te verspreiden om aldus des te gemakkelijker hun docd te bereikpn. Liet is pok een feit dat het Algemeen Nederlandsch Ver bond verschillende strijdende domi nees in de eerste rangen telt, waaron der wij ten minste één kennen, die in den oorlog pro-activistisch was. De Vlaamsche Bisschoppen weten nu dat een wolf opdaagt onder hunne kudde en dat de fronters of neo-acti- yistert den slagfroojp van cle schaaps kooi hebben geopend om den wolf binnen te laten. Wal ons vervvondert is dat nog geen pnkel katholiek 1-jlad yan Ge»t. Ant werpen o2 Brussel zich met die zaak heeft bezig gehouden, tenzij om het te loochenen, zooals de kranten van Van Cauwelaert hadden durven doen in 1927. Dat de eerbied voor die geestelijk heid, welke niet separatistisch is, name lijk de bisschoppen, meer en meer te loor gaat onder de zich noemende ka tholieke Vlamingen is onloochenbaar. De jongste vlegelarij van het Radio van Velthem is daarvan een nieuw bewijs. Ten slotte schreef het blaadje van de fronters van Limburg nog Zondag 1.1. het volgende over het Fransch- Bel gisch militair accoord Zoolang zal het duren dat er (sic) een storm los breekt in het Vlaanderen (sic) en dan is het amen en uit met ons katholiek geloof omdat de katholieke partij al lange jaren misbruik maakt van dit ge loof. Bedoeld blaadje dreigde reeds vroeger met afscheuring van de Kerk. Als men zoover gekomen is, is men ook gereed protestansch te worden. In West-Vlaanderen zijn de natio nalisten reeds meer dan antiklerikaal. Nog een stootje en zij worden eens pro testansch als hun voorvaders der XVIC eeuw onder Hembyse en Rijhove. Voor den buitenstaander is het van belang dien opstand van de Fronters, activisten, katholieke flaminganten, enz tegen het kerkelijk gezag te volgen. Zoo begon ook Lüther met zijn Hier sta ik Op dien weg ontmoette men voorts het beroep «Van den slecht in- gelichten aan den beter ingelichten paus en het Liever Turksch dan paapsch De sectegeest onzer extremisten is reeds zoo ver gevorderd dat hij het ge zag van één hoofd niet meer erkent. Zijn de nationalisten en separatisten iets anders dan sectarissen Zoo on dermijnen zij de Kerk en den Belgi schen Staat. D.N.G. Illlllllllllllllllllllll!lll!llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!inilllllllllllilllilll WAARHEEN MET DE OVERTOLLI GE JEUGD IN DUITSCHLAND Een twintigjarige staat op de straat, en weet niet'waarheen. Hij heeft wat geleerd, maar kan het geleerde niet toepassen hij wil werken, maar yindt geen werk. Hij wil vooruitkomen, maar de hopeloosheid van zijn wensch hangt hem als jp.p.flyn bo) aan de beenen. Deze twintigjarige is niet de éénige: het werkverschaffingsbureau van den staat, deelt mede dat, i.n Berlijn alléén 34.000 jongelingen 1 8 tot 23-jarigen rondloepett ftn niets tt? d.oun b-u!ien. Geen werk- gëen bezigheid hebben !S bijna erger dan giekte. Hoeveel van die 34.000 jonge lui worden door het lot uit de baan gesleept, die in normale tijden in rechte lijn zou verlpopen zijn? Hoeveel eyyah, die dagelijks on rechtvaardige verwijten van hun fami lieleden moeten slikken, omdat de ou deren van dagen dezen toestand van onvrijwillig niytscioen niet kunnen be grijpen. Alle capacjteitari pp 't gebied der opvoeding, zijn 't er eens over, dat voor de opgroeiende jeugd de kansen magpr zijn, en dat de werkgevers on rechtvaardige eischen stellen op het punt van schoolbezoek. De toestand heeft ertoe geleid, dat tegenwoordig een «geleerd proletari aat» opgegroeid is, daar tengevolge van de overtollige plaatszoekers, de concurrentie van «geleerdheid» zoo groot geworden is, dat van een chauf feur halve absolvatie van het gymna sium, van een bankleeripg de volledige absolvatie verlangd wordt, iets wat men alhier eerst met 19 en 20 jaar kan bereiken. Vóór den oorlog absolveerden in Duitschland jaarlijks 9.000 jongens het gymnasium, thans telt men 40.000 gymnasiumdiplomas per jaar Daar deze al te groote leerzucht ook enorme sommen aan den Staat kost, hoort men in den rijksdag steeds méér stemmen van personen die ver langen dat het bezoek van een gymna sium niet meer afhankelijk weze van den wil der ouders of scholieren, maar beperkt blijv.e op een zeker aantal van de beste scholieren die de lagere scho len bezocht hebben, Door de crisis en de ongunstige ar beidsmarkt zijn de meeste gediplo meerde scholieren raedloos en moede loos. Een regeeringsraad heeft onlangs zestig gediplomeerden ondervraagd over hun plannen geen enkele onder de jongelingen jcpp zéggen wat hij wou beginnen. De helft van de bezoekers der hoo- gere scholen wordt tenslotte kelner, timmerrrjan pf jTjprjtpur (waarmede ze overigens na één jaar méér geld ver dienen als de hedendaagsche ingeni eurs en dokters na 6-7 jaar universi teitsstudies) Kracht en tijd van jonge menschen zijn in al deze gevallen nutteloos ver spild, Een beeld van verschrikking Generaal van Ludendorff, die lan gen tijd tot de partij van Hitier heeft behoord, zwoer enkele maanden gele den zijn vriendschap voor de Natio- naal-Socialisten af in een onlangs verschenien boek verklaart hij zijn hou ding door te wijzen op het onmidde- lijke oorlogsgevaar dat in de beweging der Hitlerianen schuilt. Ludendorff ziet in Europa twee sys temen van bondgenootschappen ont staan. Aan den éénen kant Frankrijk, Belgie, Polen, Tsjeco-Slowakije, Roe menie en Joego-Slavie daartegenover stelt hij Italië, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland, Engeland, Rusland en Tui kije. De veronderstelling, dat Enge land aan Duitsche zijde zal meedoen, is reeds tamelijk lichtvaardig, maar Lu dendorff neemt aan, dat de diplomatie ke toestand voor Duitschland zoo gun stig mogelijk zal zijn. De eventueele porlog, voortsprui tende uit een haast onvermijdelijk conflict tusschen deze beide partijen, zou beginnen met een wederkeerige luchtaanval op al de groote steden. Daarop ontketent zich de strijd het Duitsch-natiorjale leger concentreert zich, door Rijksweer en nieuwe Duit sche formaties versterkt, bij Hamburg. Vandaar rukt het op en levert slag tegen de uit het Rijngebied komende Belgen. De Tjechen vallen in Saksen, de Polen in Oost-Pruisen. De Poolsche en Roemeensche hoofdwacht marchee- ren naar de Russische grens om 't op rukkende Soviet-leger tegen te houden. De Duitsche Rijksweer neemt aan alle frcyiten aan den strijd dpel en in het binnenland yan het Duitsche rijk ont brandt een franc-tireu?soar}ag. Reeds na -vy®inige maanden is het gebied, waar de oorlogsfurle woedt, een woestenij geworden. Steden en dorpen zijn door vlieger-aanvallen, ge vechten en branden verwoest. Alles wordt onder den voet geloopen en de loopgraven gaan door het gehpgie land Overal, vyaay ppg kort geleden bloei end leven heerschte, ziet mén nu nog slechts "icönrikwekkende vermaling. Ondragelijk is het iot der Duitsche be volking. Haar gebied is slagveld of eta- pe. Zij heeft onder de gasaanvallen van de beide partijen te lijden. Om haar yer.zorg.ing bekommert zich nie mand. Door vriend en yiiapd 'wordt zij tot het opwerpen van schansen gedwon gen en sterft daarbij in grppten getalle aan besmettelijke ziekten en uitputting. In de stralen van Berlijn en in de omliggende gteden kunnen slechts de plunderaars zich voedsel verschaffen. De Fransche troepen, die oprukken den door de Russen ernstig be dreigden Polen hulp te verleenen, kun nen aan de Duitsche burgerlijke be volking geen voedsel afstaan. Tsjechi sche landweer omsingelt Berlijn en be let hun, die willen vluchten de stad te verlaten. De bevolking van Berlijn sterft weg. Wat de Duitschers hebben tot stand gebracht, is vernietigd of vervalt, de verschrikkingen Van den Dertigjarigen Oorlog zijn overtroffen. Maar gok de overige oorlogvoeren de landen lijden zwaar. Aanvallen met vliegmachines vernielen het grootste gedeelte van hun steden, industrieën en electrische centrales. Door den oor log ter zee loopt de toevoer van le vensmiddelen in de war. De groote verliezen der strijdende legers aan menschenlevens kunnen niet meer wor den hersteld. Qok 0e miwhieproductie loopt spaak. Overal komt, onder com- munistischen invloed, de bevolking in opstand bloedige revoluties breken uit. Terwijl aan de fronten de legers strijden heerscht in het binnenland een burgeroorlog, Liet einde van deze ver schrikkelijke tragedie zal de vernieti ging van Duitschland en Italië en de ondergang van de Europeesche be schaving zijn. Ludendorff beproeft dit visioen van den toekomstigen oorlog waarschijn lijk te maken door vele technische bij zonderheden. die hij jn zijn betoog in vlecht. «Juist zooals ik in 1912 den wereldoorlog zag komen, die in 1914 uitbrak, zoo zie ik den tweeden wereld oorlog met gropje schreden naderen, een wereldoorlog, die alle Europee sche volkeren en staten in het verderf zal storten zegt hij. Deze vrees van den ouden krijgsman voor een nieuwen oorlog steekt zonderling af met de lichtzinnigheid, waarmee de jongere nationalistische beweging in Duitsch land over oprlogsgey-aar spreekt. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Ludendorff's autoriteit juist in deze na tionalistische kringen het grootst is. Indien de Duitsche nationalisten zich de lessen van dezen man, dien zij ja renlang als hun held hebben vereerd, ter harte nemen, zullen zij wat meer gaan gevoelen voor de buitenlandsche politiek, die door Dr. Stresemann is ingeleid en door diens opvolger Dr Curtius, wordt voortgezet. Wellicht, dat de vrees voor de verschrikkingen, die door Ludendorff zoo aanschouwe lijk zijn geschilderd, het begin kan zijn van wat meer rustig overleg in de ver hitte hoofden der millioenen, die ach ter Hitler aanloopen. Ill Tegenwoordig maken de Belgische steengroeven een Crisis zonder voor gaande door. Alle weken wordt er ge durende verschillende dagen niet ge werkt en er komen volstrekt geen be stellingen binnen. Het is een wreede crisis, die een der meest belangwekkende nijverheden van ons land en ongeveer 1 5.000 werklieden treft. Het is maar al te weinig gekend in ons land zelf dat Bel gie de mooiste steengroeven van Eu ropa bezit, zoowel wat de steenlagen zelf, als de bewerktuiging betreft. Haar voortbrengstmogelijkheden zijn bui tengewoon groot. De grp.eyep van klein graniet alleen leverpn jaarlijks 300,000 kubieke rpe^er steen, hetzij ongeveer 800.000. ton. De Fransche bouwmeesters waardee- ren ten zeerste onze producten. Sinds 1 884 echter werden invoerrechten ge steld op de afgewerkte stoenen, en daar de Belgische steenep, 400 hard zijn, dat zij ter plaatse cfoor de spe ciale werktuigen, cler groeven het best kunuen bewerkt wprclen, werd die uit weg voqt pnze producten grootendeels afgesloten. In die omstandigheden nochtans is net niet t© begrijpen, dat de Belgische producten in het land zelf yjet meer afname vinden, yr\ pat men liever duur deze yripeyppcle steenen gebruikt, die minder goed' zijp, althans in ons kli maat, M ep vraagt zich af of de openbare besturen dagelijks 1 5,000 maal 20 fr. hetzij 300,000 frank gaan blijven uit betalen aan werkloozensteun, en niet liever enorme sommen zouden gebrui ken om groote, blijvende gebouwen op te richten en zoodoende tevens werk te verschaffen aan cfe thans gerlwon- gene leegloopende werklieden. Verleden week werd het ministerie Steeg ten val gebracht over de interpel latie op de graanpolitiek van den Mini ster van Landbouw. Bij de stemming drukte de Kamer haar wantrouwen te gen M. Steeg uit met 392 stemmen te gen 382 en een dertigtal onthoudingen M. Steeg begaf zich onmiddellijk naar het Elyseum, waar hij den Pre sident der Republiek het ontslag der regeering aanbood, hetwelk M. Dou- mergue aanvaardde. Zondag gaf M. Doumergue opdracht aan M. Laval om eene nieuwe regee ring samen te stellen M. Laval, die veel vrienden telt in Kamer en Senaat, aan vaardde de zending. Hij is gewezen minister van Arbeid en behoort tot de Republikeinsche Unie, is Senator van Parijs. Na talrijke raadplegingen gehouden te hebben is M. Laval er Dinsdag in gelukt zijne regeering samen te stellen. M. P. Laval, voorzitter en binnen- landsche zaken. M. L. Bérard, Justicie. M. Briand, buitenlandsche zaken. M. Maginot, oorlog. M. Dujnont, zeewezen, M. Dumesnil, luchtvaart, M. Roustan, onderwijs, M. Mand in, financies, M. Piefri, budget. M. Deligne, openbare werken. M. Landry, arbeid. M, L. Rollin, handel. M. Tardieu, landbouw. M. de Chappedelaine, koopvaardij. M. Champetier de Rjb.es, pensioenen M. Guernier, pust en telegraaf. M. Revoaud, kolonies, M- Blaisot, openbare gezondheid. De nieuw© vegeering telt vier sena tors en 25 volksvertegenwoordigers, de onderstaatssekretarissen inbegrepen. De H. Aristide Brian,?! is thans voor de vijf en twintigste maal ruimste?, D^ heer Doumergue heeft de samen stelling van hetj nieuw- ministerie aan vaardt. Het Internationaal arbeidshureel be rekent het aantal werkloozen over de geheele wereld op 20 miljoen, waarvan alleen in Europa meer dan 1 I miljoen. In Europa is dus het aantal werk loozen, vergeleken bij verleden jaar, verdubbeld. De ramingen voor het aan tal werkloozen in de Vereenigde Sta ten loopen uiteen tusschen de 5 en 10 miljoen. i Opnieuw doet het gerucht de ronde dat M. Jaspar de Koloniën zou af staan aan d.©n heer Tschoffen. Wat de redprj yan dit gerucht is weten wij niet. Die oud-minister verlangt stellig nogmaals opnieuw minister te worden. Overigens is het de droom van eiken gekozene. (3©tor- ware het dat een wet aan parlementairen verbood ook mi nister te worden. Buiten den heer Tschoffen zijn er nog andere liefhebbers voor de porte feuille van Koloniën. Men moet niet alles gelooven wat men vertelt. Een socialist voorspelde den val van het ministerie voor de maand Februari. De uitslag van de stemming, door het bestuur van de vakvereenigingen der wevers uitgeschreven, heeft alle hoop op een spoedige opheffing van de uitsluiting in Lancashire vernietigd. Met 90.7 70 stemmen tégen 44.990 hebben de arbeiders geweigerd hun be stuur volmacht te geven om te onder handelen over de hervatting van den arbeid. De staking van 7000 arbeiders in Burnley die twee weken geleden door de werkgevers werd beantwoord met de uitsluiting van 20.000 wevers, heeft zich door de stillegging van de geheele katoennijverheid ontwikkeld tot het ernstigste arbeidsconflict sedert de groote mijnstaking van 1926. Een vol komen deadlock is ingetreden de fa brikanten weigeren te onderhandelen, zoolang de arbeidersleiders geen vol macht hebben, om een definitief be sluit te nemen, en de vakvereenigings- leden hebben die volmacht inet een stemmenverhouding van 2-1 geweigerd volgens de meest beslissende methode namelijk door hoofdelijke stemming. Wel is waar staat het vast, dat vele wevers in de meening verkeerden, dat cle stemming onmiddelijk liep over het al of niet aanvaarden van het acht- spoelenstelsel, daar de kwesties, waar over het ging, op zeer onduidelijke wijze op het stembriefje waren vermeld en dat heeft dikwijls tot verwarring geleid, Doch aan den anderen kant laat de uitslag geen twijfel bestaan, dat de extremisten grooten invloed onder de arbeiders hebben, dat ook de die-hards onder de. fabrikanten zich krachtdadiger zullen doen gelden. Reeds wordt beweerd, dat te Manches ter werkgevers zullen trachten het jong ste aanbod in te trekken en veel on gunstiger arbeidsvoorwaarden te stel len voor de heropening van de fabrie ken. Verelden week had de trekking plaats der Verwoeste Gewesten 5 t.h. 1 923. De winnende nummers zijn Serie 15 7.361 nr 1 serie 142.629 nr 3, winnen elk i 00.000 frank. Serie 213.337 nr 3 serie (56.138 nr 4 serie 159.829 nr 1, winnen elk 50.000 frank, De I 5 volgende nummers winnen elk 1 0.000 frank. Serie 368.104 nr 2 106.7 79 nr 2 180.104 nr 3 129.05 7 nr 2 230.668 nr 5 331.797 nr 5 392.204 nr 5 225.258 nr I 134.022 nr 1 142.359 nr 2 296.410 nr 1 162.153 nr 2 146.645 nr 5 240.085 nr i 45.621 nr 5 De andere nummers van, deze reek sen zijn betaalbaar met 550 frank. Qnzen geweien stadsgenoot fleer Michel Brahandts, thans wonende te Kortrijk, is winner van een lot van 1 0.000 frank. De Engelschman Francis Jackson, die zich op jacht bevond langs de kro- kodillenrivier in Transvaal, ontdekte nevens de rivier, in eep boom wiens takken boven fiet water hingen, het nest vap «en ooievaar. Met groote in spanning klom hij op den sterken boom en kroop dan langs de takken zoover naar boven totdat hij, languit liggend, met de hand het nest kon be reiken. Juist wilde Jackson een greep doen om te voelen of er eieren in het nest lagen,, toen hij plots een woedend sissen hoorde en zag dat de spitse kop van een slang uit het nest opdook. Van schrik verlamd verloor de man zijn e venwicht en viel in de snelstgomende rivier. Zooals zijn n,a,ajB het aanduidt wemelt dezg, stroom van krokodielen. Maar deze dieren schenen goed gege ten te hebben, want geen enJcHc be kommerde zich om de;p mageren En gelschman, die, door den stroom werd meegesleurd. 1 Jackson die aan de slang en de kro kodillen was ontsnapt zou. nu een jam merlijken dood in de golven gevonden hebbén was hij piet op een landtong gesmeten die ver in de rivier vooruit springt. Aldus was hij ook aan dat ge vaar ontsnapt. Behalve een zware ver koudheid heeft Jackson geen nadee- lige gevolgen ondervonden van zijn hachelijk avontuur. fn vele streken van ons land is op nieuw de besmettelijke griep uitgebro ken en maakt ook talrijke slachtoffers. Wetenschappelijk is het uitgemaakt dat de microben dezer kwaal in de lucht zweven, en dus de menschen in de ademhaling overvallen. Men moet eerst zorgen voor de ont smetting van den mond, door gorgel middelen, zooals azijn- en citroenwa ter, en voor de reinheid van het li chaam, door dagelijksche baden, zoo mogelijk met een goede scheut alkooi of reukwater, en bijzonder niet bang zijn veel zeep te gebruiken. Ook dient de voeding goed verzorgd en eet gemakkelijk verteerbare spijzen, alle drie uren en een ferm glas hopbier, neemt geregeld een zuivering met carls- badzout en zorgt goed voor dagelijk- schen gemakgang. Vermijdt vooral u in 't zweet te zet ten of koude te vatten en niet te laat uitblijven "s avonds, slaapt ten minsten zeven uren, doet geen overspanning noch vermoeienissen. Een warme tas melk met suiker en rhum zullen het lichaam flinke weerstandskracht bieden. Zoodi:a koude rillingen, hoofdzeer en keelpijn u overvallen, ga dan dade lijk een geneesheer raadplegen en mijdt u van kwakzalverijen. De 50-jarige Raymond Morel, van Amiens, kwam Dinsdag avond met zijn kruiwagen langs de Avenue duGénéral Foch gereden en werd' er omvergere den door een brouwerskamion uit Doullens- Het slachtoffer was op den slag dood. Een groep ltaliaansc.be Alpenbe- klimmers werd tijdens een pleziertocht door een sneeuwstp-rm. verrast in de omgeving van Bardanèche, Frankrijk- Er werd niets meer vernomen van de Italianen zoodat men besloot eene hulpkaravaan in het gebergte opzoe kingen te laten doen.. Doch op hare beurt werd ganscb de karavaan door eene sneeuwlawien verrast. Een kapi tein en twaalf manschappen werden begraven, hunne lijken werden later teruggevonden. Nadien vernam men dat de groep Alpenbeklimmers. welke verloren ge waand werd,, gaaf en gezond naar Italië teruggekeerd Yfag.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1