Nijverheidsblad voor Popermgiie en omstreken. Buitenland Brussel en Brabant de spil van het land ZONDAG 15 FEBRUARI 1931. WEEKBLAD s 25 CENTIEMEN Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. DE LEGERUNIFORMEN DE BESTENDIGE DEPUTATIE VAN OOST-VLAANDEREN. DRINKT MAS-CAR BIER VERJARING VAN WILSON's DOOD DE GEZINSVERGOEDINGEN Fransche en Belgische Arbeiders ZULLEN DE PARLEMENTAIREN HUN VERHOOGING VAN VERGOEDING VERLAGEN HOLLAND EN DE MILITAIRE ONTWERPEN IN BELGIE ROOD KRUIS VAN BELGIE De meening van generaal Seyffard DRINKT MAS-CAR BIER MELASSE ALS ZWIJNENVOEDER BELGISCHE LANDBOUWWEEK EN LANDBOUW-TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Van 21 Februari tot 1 Maart 1931 Op Zondag 22 Februari Op Maandag 23 Februari Op Dinsdag 24 Februari Op Woensdag 25 Februari Op Vrijdag 27 Februari Op Zondag 1 Maart Een Amerikaansch bandiet begraven in een kist van 1.240.000 fr. ABONNEMENTEN Jaar, in stad 12 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. 'MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- byreel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De bent van den «koning van Vlaan deren» heeft op dezes bevel besloten Brussel te veroveren en de vlag van het graafschap Vlaanderen op de to rens der hoofdstad te planten. Voor de Brusselaars en de Brabanders was die vlag steeds een vreemde, zooniet een vijandige in den loop der eeuwen. Dicht bij het stadhuis herinnert het ge- denkteeken van Everaard T'serclaes aan de talrijke oorlogen tusschen Bra bant en Vlaanderen. Brabant heeft zijn eigen vlag met den gouden leeuw op het zwarte veld. Het is de vlag van het hertogdom, een der rijkste en schoon ste der Christenheid. Het strekte zich uit van 's Hertogenbosch tot Gembloers en van den Dender tot bij Aken ver mits het hertogdom Limburg met Eu- pen aan Brabant toebehoorde. Het is dus altijd de ruggegraat van Belgie geweest en het zal er de rugge graat van blijven, dank aan zijn cen trale ligging en dichte bevolking die jaarlijks nog toeneemt. Brussel wordt immers een stad van één millioen. Het spreekt als vanzelf dat dergelijk centrum kan opwegen tegen gansche provinciën, met verspreide bevolking. Veertig jaar geleden was Brussel nog een provinciestad. Dit is nu niet meer het geval. Brussel is immers een wereldstad geworden. Hare bevolking is, buiten de kern van oude Brusselaars, samengesteld uit Vlamingen en Walen, uitlanders van alle werelddeelen. Brussel is meer dan een Brabantsche stad en het centrum van Belgie. Die stad is cosmopoliet geworden als Pa rijs, Berlijn en Londen. Dit kan men zienderoogen bemerken in sommige groote koffiehuizen rond de statiën, den middenboulevard, aan de Namen- sche en de Louisapoort, ofwel in cine mas, schouwburgen en tentoonstellin gen, zonder te spreken van de koers- pleinen. De algemeene omgangtaai van Brus sel is Fransch. Dit belet niet dat men er Brabantsch dialect spreekt als vroe ger, en de vreemdelingen onder elkan der hun nationale taal gebruiken. De Hollander die net als de Zwitser naar Brussel afgezakt is om Fransch te lee- ren, drukt zich het liefst uit in het Fransch, deels uit een gevoel van utili tarisme en deels uit trots. Niemand is zoo fier Fransch te kennen als de Ne derlander. Meermaals is het ons voor gekomen een Hollander te ontmoeten die zich verwonderd toonde om het taalgeknibbel in Belgie en zegde dat het maar jammer was dat de Hollan ders ons land niet bewoonden om al dus des te gemakkelijker Fransch te leeren en het goed te spreken. Waarlijk de Hollanders begrijpen in hun nuch terheid geen taalmysticisme. Zij begrijpen nog minder dat Bel gen elkander bevechten als Hoekschen en Kabeljauwschen of tegen malkander roepen Hie Welfen, hie Weibelingen Het toenemende cosmopolitisme van Brussel maakt dus de vervlaamsching dier stad onmogelijk. Wie zich daar voor inspant, verliest een kostbaren tijd. Hoogstens zal men in zekere ge deelten der stad kunnen verkrijgen dat het Vlaamsch beter zou onderwezen worden. Daar de inwijkelingen opge slorpt worden, en we bedoelen de menschen van het binnenland vooral, zal het niet te veel geven dat er Vlaamsch aangeleerd wordt, vermits de kinderen door de omgeving Fransch spreken. Dit is het geval van alle uit wijkelingen die zich in een vreemd land vestigen. We kennen aldus typi sche gevallen van Vlaamsche kinderen die zich in Engeland en Amerika ves tigden en na korten tijd er hun moeder taal vergaten, hoewel zij bij hun moe der gebleven zijn. Niets vergeet men rapper dan een taal en een weldaad. Als nu het taalvraagstuk gesteld wordt, is het potsierlijk haar te willen oplossen op een simplicistische manier, zooals de socialisten en hun naapers, de neo-Christelijke democraten willen doen. Beide democratische groepen zondigen trouwens tegen de democra tie daar zij, in Belgie, feitelijk den klei nen der Vlaamsche gewesten het Fransch leeren onmogelijk willen ma ken, hoewel die taal voor den kleinen en den grooten man hier een onont beerlijke kennis blijkt om hooger te geraken. Sociaal en Christelijke demo craten willen dus, misschien zonder het te weten, een caste scheppen die, als bevoorrechte kleine kapel, Transch mag leeren en aldus door die kennis zelf de meerdere onzer werklieden en landbouwers zal zijn, omdat die men schen verstoken zullen worden van de kennis van de Fransche taal, die hier voor het grijpen ligt. Het is dus het volk dat benadeeld is en schade lijdt. De Brusselaars, die aan de taalkwe stie geen zweem van mystiek hechten, zijn beter bekend, meenen wij, met de plaatselijke noodwendigheden dan de Limburgers, de West-Vlamingen of de Kempenaren, die hier hun wetten wil len stellen. Men neme het dus niet eu vel dat de Kiekenfretters hun huishou den zelve beredderen. In die atmosfeer dient het vraag stuk geplaatst. Dan zal men beginnen te begrijpen dat de liberale Federatie van Brussel, die ter plaats is, beter den Brusselschen toestand begrijpt dan li beralen, katholieken of sociaal-demo craten van buiten Brussel. Veel meer ingewikkeld is de zaak met een meer en meer cosmopolitisch karakter dan in een dorp of een stad van Vlaamsch- Belgie. Wie dit niet wil begrijpen, doet aan versleten romantiek, is een halve eeuw achteruit, of jaagt verdachte plan nen na. Voor den oorlog was de Vlaamsche zaak weinig ingewikkeld. Na den oor log is zij een puzzle geworden omdat men haar met opzet verpolitiekt heeft. Waar is tijd dat liberalen aan het hoofd dt Vlaamsche beweging stap ten en de verfranschingspolitiek van de rechterzijde moesten bevechten Het is waar dat die beweging de na tionale grenzen niet overschreed. Waar is de tijd der samenwerking Wij hebben toen geloovige en ongeloo- vige Vlamingen bijeengebracht daarin geholpen door breede geesten onder de Vlamingen op de groote Landdagen van eertijds. Dank aan die samenwer king kon de eerste commissie van de Vlaamsche en niet Nederlandsche uni versiteit tot stand komen. Daaraan heb ben de Brusselsche Vlamingen flink en doelmatig medegewerkt. Nu. eilaas! is de Vlaamsche beweging onder den invloed van hare vroegere vijanden geraakt, en mede onder den invloed van Duitschers en Hollandsche pan- germanen, al trekken zij een masker van panneerlandisme aan. Is het dan te verwonderen dat te genstrevers en buitenstaanders wan trouwen en vijandschap koesteren als de traditioneele flaminganten door on dervinding geleerd, even achterdochtig zijn Quo Vadis vragen zij terecht en zij betreuren het dat de oogen niet open gaan in middens die niets te stel len zouden mogen hebben met anti nationale Vlaamsche nationalisten of met knoeiers van de uiterste rechter zijde, die uit noodzakelijkheid des mid dels flamingant geworden zijn, zooals zekere sociaal-democraten, och arme Er is geen nood dat men van Brus sel een bijhuis van 's Gravenhage of Berlijn zal maken. Daarvoor zullen de Brusselaars wel zelf zorgen. Zij zijn te bewust van de vaderlandsche rol die Brabant en hun stad in de geschie denis hebben vervuld om niet de spil van de Zuidelijke Nederlanden, dit is Belgie, te blijven. Zonder Brussel zou er geen Belgi sche Staat geboren geweest zijn in het bloed en de puinen van September 1830. Desnoods zal Brussel zich nog dezelfde offers opleggen om den Belgi schen Staat te bewaren in een één en onverdeeld Belgenland. D. N. G. UIHIII De onlangs ontworpen gala-uniform voor de officieren schijnt niet erg in den smaak te vallen. Het gerucht werd zelfs verspreid dat men de dracht ervan niet verplichtend zou maken en de uniform zelf spoedig zou verdwijnen. Het ministerie van Landsverdedi ging heeft dit gerucht onmiddellijk te gengesproken door het uitzenden van een rondschrijven waarin vermeld staat dat de officieren als onherroepe lijk moeten beschouwen, het Kon. Be sluit met betrekking op de uniform in konings blauw. De minister van Landsverdediging heeft eveneens bepaald dat de khaki- uniform der onderofficieren in fijner laken zou gemaakt worden dan dit der eenvoudige soldaten, ook zouden de epauletten met ornamenten versierc worden. Andere kleine bijzonderheden zul len aan de uniform gewijzigd worden ten einde te voldoen aan het verlangen van de onderofficieren die een sierlij ker uniform hadden gevraagd. In de binnenkamers van het Paleis der Natie werd de zaak van de Be stendige Deputatie van Oost-Vlaande- ren het voorwerp van gesprekken. De christene democraten, die met Vindevogel als makelaar, het monster verbond hebben opgedrongen, werden geplaagd door socialisten en liberalen. De andere katholieken waren evenmin trotsch. En wat de fronters betreft, die jubelen omdat zij als regeeringspartij erkend werden door de katholieken. Zij zetten den bisschoppen een neus. Zij steken hun tevredënheid niet achter banken en stoelen en zeggen dat zij dien toestand in 1932 en 1933 uii al hun macht zullen uitbaten ten koste van de katholieke partij. Zij weten dat er rechts reeds mannen gereed zijn om hen te omhelzen. Belgie is naai de knoppen zeggen de fronters. En de catholieke partij wordt ons. In de vergadering van het Verbond der Katholieke Associaties en Kringen, die Woensdag der vorige week plaats rad, werd de zaak besproken. Paul Segers moest de monsterachtige kop pelingen streng veroordeelen. Die kop peling werd nochtans verdedigd door een gewezen minister, den burgmeester van Aalst, waar hij met een fronter de stad bestuurt en door senator De- clercq van Ninove. Beiden zijn gereed om Borms en De Beuckelaere te om armen als het mocht blijken dat de alliantie noodig is om te Aalst een ze tel te veroveren. De slimme Declercq heeft het uit gebracht dat een katholiek lid der Be stendige Deputatie reeds was gekozen dank aan de stem van een fronter. En die heer heeft zijn kiezing aanvaard Waar is de tijd dat Moyersoen en Declercq onder de hevigsten waren om jacht te maken op de Daensisten van iet land van Aalst, die thans, door de schuld der katholieken, het gros van den troep der fronters uitmaken. Nu tnielen die senators voor hun vroegere slachtoffers ter wille van een zetel van aestendig afgevaardigde En nu ver- schoonen die heeren de vrome daden van hen, die de Belgische vlag ook op iet stadhuis te Aalst niet willen erken nen. Leefde Woeste nog, van Moyer soen en Declercq zou hij zeggen lis n'ont de l'énergie que d.-ns l'aplatis- sement Indien er één man is, die in het on middellijke na-oorlogsche veel werd vernoemd, dan is het wel de toenma lige president der Vereenigde Staten, die als vertegenwoordiger van dit land op de conferentie van Versailles zul- ken grooten invloed uitoefende en zijn veertien punten deed aannemen, die leidden tot het opmaken der kaart van Europa, zooals wij haar nu kennen. De heer Wilson overleefde zijn werk niet lang, en verleden week herdacht men reeds zijn 7'' verjaring van zijn dood. Na den oorlog, toen President Wil son naar Europa kwam om den vrede te teekenen, bezocht hij ook het Bel gische front. Van Yper en Nieupoort kwam hij den avond van 19 Juni 1919 te Brus sel aan, woonde 's anderdaags een zit ting bij van het Parlement en een gala diner in het Koninklijk Paleis. Alvorens te vertrekken, verklaarde hij Wat mij meest heeft getroffen, is niet zoozeer de gruwelijke verwoes ting van dit land en zijn prachtige steden, maar wel de wonderlijke le venskracht van het Belgische volk en zijn snelle arbeid om de puinen te doen verdwijnen. In de Kamer werd aan den minister van nijverheid en arbeid gevraagd of er voor de sociale wetten afhoudingen mogen gedaan worden op de familie vergoedingen, en of de Fransche arbei ders in Belgie voor den gezinstoeslag dezelfde rechten genieten als de Bel gische arbeiders. Hier- volgt het ant woord Wat de gezinsvergoedingen betreft daar deze uiteraard verschillen van het loon, kan op dit laatste geen enkele afhouding worden gedaan. Een afhou ding zou trouwens geen enkele reden van bestaan hebben, vermits de gezins vergoedingen betaald worden door de opbrengst van de werkgeversbijdra gen. De wet van 4 Augustus 1930 tot veralgemeening van de gezinsvergoe dingen heeft voldoening gegeven aan de Fransche werklieden. Wat betreft de verzekering tegen ouderdom en vroegen dood, zijn de buitenlandsche loontrekkers welke in Belgie arbeiden, aan hetzelfde regiem onderworpen als de Belgische loon trekkers. Zij genieten de voordeelen van de wet binnen de maat waar deze in hun land van herkomst aan de Bel gen worden toegekend. Een overeen komst van wederkeerigheid over dit voorwerp werd onlangs gesloten tus schen Belgie en Frankrijk, doch de uitvoeringsmaatregelen van dat ak koord zijn nog niet genomen. Zooals wij ons nummer van 4 Janu ari laatst meldden, verplicht de wet van 4 Augustus 1930 al de werkgevers een bijdrage voor de gezinsvergoedin gen te storten aan een door den Staat aangenomen kas. Deze wet is in voege getreden voor de groote ondernemin gen (meer dan 250 arbeiders) op eer sten Januari 1931 voor de minder belangrijke ondernemingen zal de in voegetreding trapsgewijze geschieden, (zie ons nummer van 4-1-31). !llll!llll!l>ilill!l!!l!!!lll!lllll!IIIIIIOIIII!!llllllllll!l!!ll!nillinilll!llllllllllll!ll!llllini!!l!lllll!llllll!l YPERSCHE HANDELSFOOR 1931. De toebereidselen tot het inrichten der Tentoonstelling worden met on verdroten ijver voortgezet. In hare laatste vergadering heeft het Komiteit besloten dat zooals vroegere jaren, de Foor zal beginnen op Witten Donderdag 2 April en zal eindigen op 2° Paaschdag zijnde Maandag 6 April. Op 1® en 2® Paaschdag zal er als een waar Festival plaats grijpen. Immers Hoogdag van Paschen zullen alle de Ypersche Muziekmaatschappijen en de Liberale Harmonie van Wervick, hunne beste stukken ten gehoore geven, en op 2' Paaschdag zullen de Choraal La Lyre van Bizet-Ploegsteert, de muzieken van Vlamertinghe, Merckem en Dranouter, ons op een puik concert vergasten. Dat het bezoek dezer maatschappij en, machtig veel volk naar de Stad zal lokken, lijdt geenen twijfel, en deze dagen zal Yper weder in feest gewaad uitgedoscht zijn. De Handelsfoor za! gelijk verleden jaar in de Staatsmiddelbare School en in de Lokalen der Halle ingericht wor den. Het inrichten der Tombola gaat goed vooruit en de te winnen prijzen zullen in eene zaal der» Middelbare School uitgestald worden. Daar de inkomkaarten zonder ver hooging van prijs recht geven op een tiket der Tombola, zal het getal bezoe kers der Foor zeer talrijk wezen en een waar succes staat deze te wachten. J. Tahon. Tot heden is het budget der dota ties nog niet behandeld. De gebruiken willen dat die behandeling gebeurt vóór Kerstdag. Wat mag de reden van die vertraging zijn Men zegt dat de eerste minister aangedrongen heeft op dat de volksvertegenwoordigers en se nators zouden afzien van de jongste verhooging van hun vergoeding, die gebracht werd op 42.000 frank, lot nu toe heeft de eerste minister op doo- vemans deur geklopt. Zijn voorstel heeft op alle banken, niet bij alle leden zeggen wij, tegenkanting verwekt. De eerste minister heeft nochtans een be roep op de vaderlandsliefde der leden gedaan, zeggend dat zoolang de volks vertegenwoordigers en senators niet toegeven, er geen middel zal zijn de salarissen van het personeel van den Staat te verminderen. Indien de regee ring daaraan durfde roeren zonder de vermindering der parlementaire ver goeding verkregen te hebben, zou men een storm hooren loeien waarbij hoo- ren en zien zouden vergaan. Onze ho norable en venerable heeren zijn dus eensklaps hardhoorig geworden. Wan neer er spraak is het voorbeeld van patriotisme te geven door een deel van hun belga's te offeren op het altaar van het vaderland. Het schijnt dat ze kere heeren der Kamers moeder de vrouw hebben geraadpleegd en dat onze premier er zijn populariteit zal bij inschieten als hij aandringt. Ce que femme veut, Dieu le veut. Als de heer Jaspar de vrouwen te gen heeft, dan geeft men geen sikkepit meer voor zijn leven en zijn regeering. De staatsambtenaren en werklieden zou men verminderen op coefficient zes als het vleesch duur blijft, als de huishuren niet afslaan en de kleederen, alsook het schoolgeld en de prijzen van de treinen en trams niet zullen ver minderen. ni Het Rood-Kruis van Belgie heeft on langs een Handboek der Openlucht spelen uitgegeven, dat zich in een oprechten bijval kan verheugen. Het boek is uiterst practisch opge vat en geeft naast de spelregels, een beknopte uiteenzetting van den invloed van ieder spel op de lichamelijke ont wikkeling. Nu de Roode-Kruisweek gewijd zal zijn aan het nut en de gevaren der sportoefeningen, komt dit handboek uitstekend op zijn uur. Men bestelt het mits storting van 5 fr. op postcheckrekening Nr 1 49.1 74 van het Roode-Kruis, 80, Liy.orqo straat, Brussel. De overste van den Hollandschen legerstaf, generaal Seyffard, heeft aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant de toelating gegeven mede te deelen dat hij aan de Belgische militaire ont werpen een zuiver defensieve strekking toeschrijft en dat hij dezelve veeleer als voordeelig voor Holland beschouwt Volgens hem wordt de mogelijkheid van een Duitschen aanval op Belgie en rankrijk doorheen Holland, door deze ontwerpen veeleer verminderd dan ver hoogd. Anderzijds stuurde het Nederland. Correspondentiebureau te Den Haag aan de Hollandsche pers volgende no ta Het beycht voorkomende in enkele Nederlandsche bladen en ontleend aan een mededeeling van eenige Belgische bladen, dat de nieuwe militaire ontwer pen voor de Belgische landsverdedi ging het onderwerp eener bespreking zouden hebben u!l'~cna?.akt tusschen de Nederlandschen en Belgischen genera- len staf, is van allen grond ontbloot. Besprekingen over deze of soortge- ijke aangelegenheden hebben in geen vorm plaats gehad. III' ll!l!ll!llll!l>llllll>llll!lllll!ll!!llllllllll!i!>lllllll!!lll!!ttll!l!l!l!llllllll!lllll!l!!lllll!lll!l!ll DE RECHTEN OP DE HAVER Men weet dat in den vorigen par lementairen zittijd door M. de Liede- kerke, een wetsvoorstel was ingediend, vragende dat de invoerrechten op de haver bij de huidige geldwaarde zou den aangepast worden. Die rechten waren vóór den oorlog 3 fr. Zij moes ten met 7 vermenigvuldigd worden Dit wetsvoorstel werd goedgekeurd in de Kamer, doch verworpen in den Se naat. Zulks verwekte groote misnoegd heid onder de landbouwers. Er is nu een nieuw voorstel tot pere quatie der haverrechten ingediend. De regeering heeft er zich mede t'akko.orc verklaard en M> Baels zal het verdedi jgen. Een varken vreet alles, en daarom is het licht te begrijpen dat een gesui kerd voedingsregiem, voor dit dier e venveel waarde heeft als voor het hoornvee, vermits varkens alle moge lijk voedsel op de beste njanier in hun lichaam weten te verwerken en te be nuttigen. De specialisten Marker en Zirnmer- man nemen sinds vele jaren proefne mingen nopens de suikerwaar-de in de voeding der varkens en, zij konden dan vaststellen dat het toedienen van 500 gr. suiker een gewichtsverhooging van 700 gr. per dag voor gevolg had. Voor de proefnemingen die hij te Lauchtaet ondernam, gebruikte Mar ker jonge varkens van 50 tot 55 kgr. Door een suikerlooze voeding bekwam hij een gewichtsverhooging van 0.514 kgr. per dag, terwijl met suikertoe voeging die vermeerdering tot 0.95 7 kgr. per dag steeg, Ook door Dickson en Malpeau wer den proefnemingen gedaan ziehier de uitslagen Aan twee varkens gaf men dagelijks een rantsoen bestaande uit 5 kgr. ge kookte aardappelen, 2 kgr. gemalen koren en boonen, en 1 0 liters spoeling. 1 wee andere varkens van hetzelfde ge wicht ontvingen ieder, benevens boven genoemd rantsoen ook nog een extra portie van 400 gr. melasse. Na verloop van 40 dagen vetmesting waren de twee eerste varkens ieder 48 kgr. 500 gr. verzwaard, terwijl het ge wicht der twee laatsten met 55.700 kgr. vermeerderd was. Dit gewichtsverschil van 7.300 kgr. is wel toe te schrijven aan het verbruik van 32 kgr. melasse. Verschillende schrijvers over vee teelt zijn van meening dat de suiker op de beste manier onder vorm van melasse of van veevoed met melasse vermengd aan de dieren kan gegeven worden. Edoch, de gedenatureerde sui ker zooals zij in ons land vervaardigd wordt is eveneens zeer aan te prijzen. Deze belangrijke tentoonstelling van landbouwmachines en -produkten, die jaarlijks een overgroot succes beleefd, wordt op 2 1 Februari geopend in het dalf-Eeuwfeestpaleis (Cinquantenaire) en het Paleis der Woning, te Brussel. Tijdens deze week aan het land- Douwbedrijf gewijd, zullen verschillige aelangriike voordrachten worden ge- louden, hieronder geven wij het pro gramma dezer Te 1 0.30 uur Le Marché Mondial du Sucre et la Culture Betteravière en 3elgique door M. Jules Dubois, land- aouwingenieur. Te 14.30 uur De Richting van onzen Land- en Tuinbouw, met het oog op den toestand en de toekomst door VI. Casteels, landbouwingenieur. Te 10.30 uur L'Amélioration du raisier door M. Seis, Rijkstuin- Douwconsulent. Te 1 1.30 uur De Verbetering der Aardbezie door M. Seis, Rijkstuin- aouwconsulent. Te 1 0.30 uur De rationeele Zwij- nenkweek door M. Léon van Outry- ve d'Ydewalle, licentiaat in landbouw kunde. Te 1 4.30 uur L'Industrie Laitière Beige door M. C. Huyghe, leeraar aan h'et Staatslandbouwinstituut te Gembloux. Te 10 uur La rationalisation en Agriculture door M. Bouckaert, leeraar aan het Staatslandbouwinstitut te Gembloux. Te 11.15 uur Actualités du Do- maine de TEconomie rurale door VI. Albert Delos, leeraar aan het Staats landbouwinstitut te Gembloux. Te 1 0.30 uur La Crise Agricole door M. Maurice Piette, landbouwin genieur. Te 14 uur «Les Crises Agricoles en Belgique, au cours des 100 derni- ères années door M. Vander Vaeren, leeraar aan het Iandbouwinstitut der Hoogeschool van Leuven. Te 15 uur De Electriciteit in den Landbouw door M. J. Heyrman, Burgerlijk Mijningenieur, .electrotech- nisch Ingenieur der Hoogeschool van Leuven. De voordrachten zullen stipt op de hierboven aangeduide uren beginnen, en de deur der zaal zal gesloten wor den zoodra de voordracht aanvangt. De Amerikaansche bandiet Cantano werd qnlangs te New-York door on- i bekenden met revolverschoten neerge veld en afgemaakt. Zijne vrienden heb ben hem vorstelijke lijkplechtigheden bezorgd. Veertig automobiels waren geladen met bloemen en kronen, voor meer dan 620.000 fr. De kameraden^ bandieten, volgden in vijf-en-tachtig, autos. Het lijk van Cantano lag in een bronzen kist, ter waarde van één mil lioen 240.000 fr.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1