Nijverheidsblad voor Poperingbe en omstreken. Guiten land ZONDAG 21 JUNI 1931. WEEKBLAD i 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 25. Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Het Ministerie Ren kin. Is het ministerie leefbaar De meening van den heer Devèze De Militaire C red leien det onderhoud van den Koning met den nieuwen Minister van Landsverdediging. Voor de Vestingswerken. HOE MEN IN RUSLAND BOUWT LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE ■RANKRIJK HEEFT EEN NIEUWE PRESIDENT. De plechtige aanstelling te Parijs. Het kabinet niet gewijzigd. LUITENANT-GENERAAL BARON MICHEL OVERLEDEN DRINKT MAS-CAR BIER NEDERLAAG DER ENGELSCHE LABOURREGEERING. Geen Ontslag van het Kabinet. Wanhoopsdaad van een Belg te Rijssel. Ballon tegen een Kerktoren. Vliegmachien op een Kazerne te Saarbrucken. «aaw«i n A30NNEMENTEN 1 Jaar, in «tad 12 fr. per post 16 fr. Gongo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN POPERINGHE De Poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. M Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijda® noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. -ü Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. 1 Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN |Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waardera. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. 'T EEUWFEEST ONZER DYNASTIE üoadfrd Jaar geleden werd Leopold 1 tot Koning uitgeroepen. Het is heden juist honderd jaar ge leden dat het Nationaal Congres, te Brussel, den Prins Leopold van Saksen Co burg Gotha, die sedert zijn huwelijk met de ondertusschen overleden Engel- sehe Prinses Charlotte, méér een Brit- i sche Prins dan een Duitsche was ge worden, en ook voortdurend aan het Engelsch Hof verbleef, tot Koning der Belgen verkoos. Deze verkiezing gebeurde met 1 52 stemmen op de 196 leden van het Congres, die aan de stemming deel namen. Veertien leden der vergadering spra ken zich uit ten gunste van baron Sur- let de Chokier, die tot dan toe als regent was opgetreden 10 stemden tegen den Prins, zonder evenwel een tegencandidaat te stellen. Er waren ver der eenige onthoudingen en één nietig briefje. De verzameling van die brief jes wordt in de bibliotheek der Kamer bewaard. Verschillende leden van het con gres hebben de redenen van hun ma nier van stemmen uitgelegd en eenige stemmingen zijn wel aardig, om eens aangestipt te worden. De heer Claes, van Leuven, schreef Vandaag, Neen de heer Collet: Daar ik enkel het welzijn van mijn Land voor oogen heb, wil ik aan de stemming geen deel nemen, daar het oogenblik ongepast is Indien eenige Congresleden aldus bun meening te kennen gaven, dat er bij deze stemming iets ongewoons was en niet juist in den haak zat, dan lag zulks aan hetgeen in de vorige maan den was gebeurd, en dat we hier in 't kort zullen samenvatten. Verleden jaar hebben alle dagbla den in het land voldoende gedrukt op de feiten, die op het einde van 1930 verjaarden, opdat we nog zouden moeten terugkomen op de gebeurte nissen der Septemberdagen 1830. Zoodra dan den 24 November 1 830 het Nationaal Congres het huis van Oranje-Nassau voor goed uitgesloten had van den troon van Belgie, begon men in verschillende middens namen vooruit te zetten. De bladen van dien tijd citeerden eerst leiders van vooraanstaande Bel gische families. Zoo werd de naam van Fréderic de Mérode vooruitgezet en, na dezes overlijden te Berchem, deze van zijn broeder F élix. Maar in de conservatieve middens oordeelde men dat het best ware, om geen strijd tusschen de gekende fami lies van den Belgischen adel uit te lokken, een buitenlandschen Prins te verkiezen. Dan werden de candidatu- ren gesteld van Karei van Oostenrijk, broeder van den keizer, die de laatste en kortstondige gouverneur der Oos- tenrijksche Nederlanden was geweest; van Prins Otto van Beieren van den Hertog van Capua en van den Hertog van Hessen, die deed gelden, dat hij een afstammeling was van de oude Brabantsche dynastie. M aar al deze candidaturen vervielen in het niet, wanneer deze werd gesteld van den Hertog van Nemours, jong- sten zoon van den Koning van Frank rijk Louis-Philippe. De Fransche Koning wist Keel goed, dat het aanvaarden van den Belgischen troon door zijn zoon, een oorlog tus schen de Europeesche mogendheden zou uitlokken, doch hij had gehoord dat Auguste de Beauharnais, hertog van Leuchtenberg en afstammeling van den vroegeren aangenomen zoon van Napoleon I, zijn candidatuur had laten stellen, en hij wilde onder geen enke voorwendsel aan zijn Noordergrens een Prins hebben, die het Napoleontisch gestook tegen het Huis van Orléans zou aanhitsen. Als fijn diplomaat liet hij dan ook de candidatuur van zijn zoon stellen, om deze van den Hertog van Leuch tenberg te doen mislukken, en werke lijk, zijn zoon werd gekozen, met 9 7 stemmen tegen 75 aan zijn mededinger. Doch op de Conferentie van Lon den, die zich bezighield met het rege len van het statuut van Belgie, ver stond men de zaken zoo niet en was men uiterst verbolgen, omtrent het stellen van de candidatuur van den zoon van den Koning van Frankrijk. De Fransche diplomaat Talleyrand "Werd dan ook verwittigd, dat de aan vaarding van de kroon, een oorlog zou ontketenen, waaraan de verschillende mogendheden zouden deelgenomen hebben. Daar de diplomatie toen meer ge heim was dan nu, had van dit alles het Nationaal Congres niets afgeweten, en het zond dan ook een afvaardiging naar Parijs, om de kroon aan te bieden. Deze afvaardiging werd uiterst goed ontvangen, doch na tien dagen feesten, werd zij tijdens een plechtig verhoor verwittigd, dat de Prins van Nemours, niet kon of mocht aanvaarden. De afvaardiging was teneergesiagen en ook het Nationaal Congres verloor er bijna zijn moed bij. Het is deze moedeloosheid bij de tweede stemming betreffende de can didatuur van Prins Leopold, die de misnoegdheid uitlokte, waarvan zekere stembrieven getuigen. Halen we hier terloops ook aan, dat onder de andere stembriefjes er ook een was van Henri de Brouckère, die voor den Prins had gestemd, en een van den heer Davignon, die voor de -lepubliek stemde. Deze twee stemmingen zijn wel zon derling, wanneer we nagaan, dat de nakomelingen dezer leden van het Con gres, de heer de Brouckère, een voor aanstaand socialist-republikein is, en de gewezen minister van Buitenland- sche Zaken, Davignon, als katholiek eider, zeker de opinies van zijn vader in zake de Republiek niet deelde. Hoe de stemmingen ook uitgebracht waren, het resultaat was, dat Prins eopold van Saksen-Coburg tot Koning der Belgen gekozen was. Het Nationaal Congres besloot dan ook een afvaardiging naar Londen te sturen, waar de Prins nog steeds bij zijn schoonvader den Prins van Wales, die Koning van Engeland werd onder den naam van George IV, leefde. Deze afvaardiging bestond uit de teeren Lebeau, die een politieke rol speelde en de eenige diplomaat scheen, dien we op dat moeilijk oogenblik schenen te bezitten verder Félix de Mérode, Fleussu, de Meulenaere en Joseph d'FIoogvorst. Daar werden dan, samen met den nieuwen Koning, de schikkingen geno men, met het oog op de ontvangst in Belgie. Er werd dan besloten dat Koning Leopold den Belgischen Bodem aan Adinkerke, op het huidig grondgebied van De Panne, zou betreden, en dat hij aan de grens zou worden verwel komd door den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Desauvage. De aankomst van den Bel gischen Vorst werd vastgesteld op 1 7 juli. Van de grens ging het naar Veurne, aan de poorten van welke Stad, de Koning werd begroet door de gemeen te overheden, de maatschappijen en de bevolking. De Koning begaf zich in het huis van den heer Olivier, kolonel der Bur gerwacht, waar een ontbijt werd gege ven door de Stad aangeboden. We hebben reeds aangekondigd, dat het gemeentebestuur van Veurne beslo ten heeft op den 1 00" verjaardag van net gebeuren, aan het huis, waar de Koning toen ontvangen werd, een ge denkplaat aan te brengen en dat Ko ning Albert er zou aanhouden deze plechtigheid met zijn tegenwoordig heid luister bij te zetten. Over wat de triomftocht dan moest worden dien de Koning ondernam, om zich naar Brussel te begeven, worden wij ingelicht door een plakkaart on derteekend door den ondervoorzitter van het Nationaal Congres, den heer Destouvelles, en die nl. den 14 Juli werd uitgehangen en tegelijkertijd een convocatie was voor de leden van het Congres. De tekst dezer plakkaart was als volgt Prins Leopold zal den I 6 Juli a.s. Londen verlaten. Hij zal den eersten nacht te Ca- lais doorbrengen en zal van daar naar Oostende reizen, waar hij zal vernachten gedurende den tweeden nacht. Van Oostende zal hij naar Brugge gaan en van daar naar Gent, waar hij den derden nacht verblijft. Dinsdag 19 Juli, om 12 uur, zal hij zijn intrede doen te Brussel en Don- derdag 2 1zal de plechtige inhuldi ging plaats hebben op de Koninklijke Plaats. De rijtuigen van den Prins wer- den den I 3 met bestemming voor Oostende verzonden. De Belgische afvaardiging is den 1 I 's avonds te Londen aangekomen Zij werd 's anderdaags door Prins Leopold ontvangen. Flerinneren wij, dat Koning Leopold in 1832 in den echt trad met ouise-Marie van Orléans, dochter van den Koning van Frankrijk en zuster dus van den Prins van Nemours, die eerst tot Koning van Belgie verkozen was geworden. Uit dezen echt werden vier kinderen geboren, de glorieuze Koning Leopold 1 de Graaf van Vlaanderen, vader van Koning Albert Prins Philippe- ugeen, die in 900 stierf, en de Prin ses Charlotte, die eens keizerin van Mexico zou worden, en haar verder even in zulken droeven toestand heeft moeten doorbrengen en in 192 7 eerst overleed. Belgie is goed gediend géworden door de verschillende leden van zijn dynastie, die elkaar op den troon op volgden en het ontstaan dezer dynastie mag dan ook wel eens nader toegelicht worden. D.N.G. Voor- en tegenstanders brengen hul de aan Renkin, die met zijn natuur- ijke taaiheid en werkzaamheid, volge- rouden heeft niettegenstaande alle rinderpalen. Hij is er ook ingeslaagd water en vuur bijeen te brengen Hymans en Van Isacker Cocq en Van Dievoet. Daar de stuurlui aan wal zijn, zou men eens sommige bedillers aan het werk willen zien, om dit kunststuk tot stand te brengen. Daarvoor moet men hartstochtelijk zijn land beminnen, boven personen, partijen en opinies kunnen verheffen, in een woord, Staatsman zijn. Als Renkin nu verder zijn staats manskunst kan ontplooien en er in slaagt ook de Vlaamsche kwestie op te lossen, dan zal hij een groot minis ter geworden zijn, als iemand die de pacificatie van Belgie zal tot stand ge- aracht hebben. Maar zoover is men nog niet. Er liggen nog vele voetangels eri schietgeweren. Als zijn meening over de nieuwe regeering, schrijft de h. Devèze Het Kabinet is dus samengesteld. Het spreekt vanzelf dat de openbare meening een terughoudende houding aanneemt aangaande de leefbaarheid en de verdienste van het nieuwe kabi net. Het kan ook niet anders vermits aehalve enkele aanduidingen voort vloeiende uit de keuze van personen, de openbare opinie niet ingelicht werd over het programma van de regeering en de besluiten welke door de regee- ringsmeerderheid zullen worden ge troffen. Niets is trouwens logischer. Immers de Eerste Minister is het die in de Ka mer lezing geeft van de regeeringsver- klaring en haar in kennis stelt met de grondbeginselen waarop de regeering werd opgebouwd. Nadien behoort het aan de verschillende politieke groepen nadere uitleggingen te vragen over de beteekenis van de verklaring, in het helder licht van een openbaar debat. En wanneer de groepen die uitleggin gen hebben bekomen, moeten zij op soevereine wijze hun houding bepalen alvorens een stemming over de ver- trouwensmotie plaats heeft. Die proce- duur stemt overeen met den geest van de parlementaire instellingen en sluit op besliste wijze alle diplomatische ge dragingen uit, van min of meer gehei men aard, die aanleiding geven tot dubbelzinnigheid en die ontgoochelin gen voorbereiden. Degenen die geroepen werden zoo uit de liberale als uit de katholieke rangen, om voorbereidende gesprek ken te voeren, zijn niet afgeweken van hun wederzijdsch programma en heb ben, zonder recht en zonder mandaat, geen verbintenis aangegaan, waardoor de vrijheid van de partijen tot dewelke zij behooren, zou worden belemmerd. Veeleer waren zij eensgezind de mee ning toegedaan dat de aangeduide grondslagen van de nieuwe regeering van dien aard zijn dat hun politieke vrienden ermede kunnen instemmen Op die wijze hebben zij den heer Ren kin in zijn pogingen welwillend gehol pen. De heer Renkin zelf heeft in uit erst moeilijke omstandigheden blijk ge geven van moed, hardnekkige wils kracht alsmede van besef van den toe stand, van rechtschapenheid en eer lijkheid. Het is nu het Parlement dat in het aanschijn van Het land zijn verant woordelijkheid nemen moet Van den hak op den tak. Zonder op onze stappen terug te eeren moet men betreuren dat de mi- itaire credieten voor het aanleggen van versterkingen nog niet gestemd zijn. Daardoor zou men ongeveer 1 maand tijd gewonnen hebben. De Koning is, ongerust over het tal men en treuzelen van het parlement inzake 's Lands verdediging. Het is de oude landsziekte, te vitten over hulp gelden aan het leger en 's rijks verde diging. Men heeft dit in 1859, 1887, 905 en 1913 ook waargenomen, toen onze zder goed ingèlicFjte Koningen op de gevaren wezen die het land be dreigden en moesten optreden tegen iet dwaas en misdadig demagogisch geroep Geen man, geen cent, geen canon meer Men is reeds vergeten wat die politiek van weerloosheid aan iet Land gekost heeft en nog kost. De strategen der natte tafel van in 9 1 4 waren, och arme overtuigd dat onze forten de Duitschers zouden te genhouden en dat één Belgisch soldaat twee Duitschers waard was. Het was zoo erg als de Belgische regeering van 831, die het Land ontwapende, wan neer Holland een machtig leger te been iracht op de heide van Tilburg en de duchtige regent, de schapenboer Sur- et de Chokier, dertig duizend ijzeren pijken deed maken om het Hollandsch eger te keer gaan. Dit gebeurde bij euven. Goed dat de Fransclien toen die stad naderden of het jong konink rijk Belgie stikte in de wieg. Zonder de Franschen zou geen Belgie moge- ijk geweest zijn. En hadden wij geen koning gehad, die het land redde, we zouden nog ang geknecht geweest zijn door Jantje Caas en misschien ook door zijn op volgers. Men bedenke wat in Duitschland gebeurde met de StaFilhelmen, de Hit- erianen en den kroonprins; die op nieuw opgedoken is. En morgen zul- en wij zien dat deze den ouden Hin denburg vervangt, het keizerrijk her stelt en den frisschen vroolijken krieg ontketent. Hoe zal het er dan in Belgie uitzien! waar' men kibbelt als op de visch- markt Van ingelichte zijde heeft men ver nomen dat het onderhoud van den Ko ning met den minister Dens van groote leteekenis was. Onze souverein heeft den nieuwen minister omstandig inge- icht over de gevaren van den oorlog die Belgie bedreigen. Z.M. heeft den minister wijzen raad gegeven, aandrin gend op een snelle oplossing van het vraagstuk der versterkingen. Er is geen tijd meer te verliezen, gezien den onrustigen toestand in Duitschland waar men een staatsgreep vreest, dien de socialisten niet meef cunnen verhinderen en waarvoor ook de lakse centrummannen te vinden zullen zijn. Slaagt die staatsgreep, het ergste is te vreezen, want Willy de kroonprins zal, zoo weet men, de Duitschers meesleepen in een oorlog tegen Polen, die populair zou zijn. Van dien oorlog krijgt het Westen ook den weerslag. Ongetwijfeld zal de minister Dens, groote oogen geopend hebben toen hij dingen vernam die een senator niet mag noch kan vernemen. Er wordt gemeld, dat de heer Dens, minister van Landsverdediging, aan het Parlement een crediet van 210 milli- oen frank gaat vragen voor de ve3tings werken. Hij zou dus ongeveer 1 0 mil lioen frank laten vallen. Van die 210 millioen frank zouden er 200 besteed worden aan de vestin gen op de Maas en aan de grens, en de tien millioen overige aan studies van de verdediging van de beide Vlaande ren op de Schelde, Demer en Leie. Het zou hier enkel gaan om het net, dat kan gevormd worden door de over stroomingen, met versterkingen te vol ledigen op plaatsen, die niet onder wa ter kunnen gezet worden. heden besloten proeven met een nieu we bouwmethode te nemen, waarvan Leningrad de primeur zal hebben. De bedoeling is standaardhuizen te bou wen, bestaande uit groote blokken steen, elk wegende ongeveer een ton. Deze steenblokken zijn volgens een nieuwe methode vervaardigd, waarbij ook gebruik is gemaakt van steenko- enslakken en kalk. De huizen zullen uit vier verdiepingen bestaan en 160 woningen bevatten, welke laatste na tuurlijk elk hoogstens twee vertrekken zullen tellen. Als voordeelen van een dergelijken bouw worden een veel sneller monteering en een beperk getal arbeidskrachten genoemd Aan de in wendige inrichting wordt blijkbaar niet veel aandacht geschonken, daar in het desbetreffend bericht van de Kras- naja Gazeta wordt gezegd, dat na monteering van het eerste huizenblok, dit onmiddellijk zal kunnen worden setrokken. Ter bestrijding van de woningscrisis zullen voorts nog te Leningrad een aantal oude huizen worden aangewe zen, in totaal ongeveer duizend, die geschikt zijn bevonden om het gewicht van nog een nieuwe bovenverdieping te torsen. In verband met het tekort aan bak steenen,hout,ijzer en cement voor den woningbouw en de daarnevens steeds grooter wordende behoefte aan meer woningen hebben de Russische over Zaterdag heeft te Parijs de plechtige overdracht van het presidenteele ambt in het Elysée plaats gehad, zooals wij ret hebben voorzien. President Dou- mer werd door den premier Laval in ret gebouw van den Senaat afgehaald, n een open auto, begeleid door twee escadrons, reden zij door de feestelijk sevlagde straten naar het Elysée, waar president Doumergue, omringd door de leden van het kabinet, den voor zitter en de leden van het parlement ren opwachtte. Bij de aankomst aan ret Elysée werd den nieuwen president door eenige compagnies het militair eerbewijs gebracht. In zijn toespraak tot den nieuwen president der republiek verklaarde M. Doumergue, dat het land de vader- andsliefde, het karakter en de taaie energie van Doumer heeft leeren ken nen. Flet weet, dat deze eigenschappen zullen bijdragen tot de handhaving en ontwikkeling van de republikeinscKe instellingen en dat zij, wat de buiten- andsche politiek betreft, zullen waar borgen, dat Frankrijk de bevoorrechte positie behoudt, welke het dank zij zijn onzelfzuchtigheid, zij het ook ten coste van offers, heeft verworven. Voor het vervullen van deze taak, aldus Doumergue, zal de nieuwe president een kostbaren steun vinden in het par lement. Spreker dankte ten slotte het parlement voor de hem tijdens zijn zevenjarige ambtsperiode verleende medewerking. Doumer dankte voor deze woorden en wees op de onbaatzuchtigheid van den heer Doumergue, die door een hernieuwde ambtsperiode te weigeren, te kennen heeft gegeven, dat hij er de voorkeur aan geeft, zich in het parti culiere leven terug te trekken, in het bewustzijn van de eenstemmige dank baarheid van het land voor den leider, die, doordat hij vertrouwen wist in te boezemen, zoovele politieke crises heeft weten op te lossen. Doumer ver klaarde, dit voorbeeld en dat van zijn andere voorgangers te zullen navol gen. Hij begroette vervolgens de ver tegenwoordigers van het parlement en de leden der regeering en verklaarde ten slotte Ik acht mij verzekerd van de medewerking der Kamers voor het handhaven van de republikeinsche wet ten en den binnen- en buitenlandschen vrede, waaraan het land, na de even roemrijke als smartelijke verliezen, wel ke het geleden heeft, meer dan ooit waarde hecht. Daarna overhandigde Doumergue zijn opvolger de herkenningjsteekens van grootmeester van het Legioen van Eer, waarna beide presidenten zich nog geruimen tijd met elkander onder hielden. De Fransche premier Laval heeft den president der republiek Doumer het ontslag van het kabinet overhan digd. Doumer heeft het ontslag echter niet aanvaard, zoodat het kabinet in dezelfde samenstelling als tot dusver aan het bewind zal blijven. Luitenant-generaal baron Michel is Vlaandag morgen te Fays-Fhmenne in zijn woonst overleden. Volgens den wensch van den aflijvige, zal het lijk naar Brussel overgebracht worden, al waar den roemrijken verdediger van Mamen, nationale lijkplechtigheden zul- en bezorgd worden. De overledene, Victor-Leonard Mi chel, werd den 8 Januari 1851 geboren Adjunkt bij den hoogeren komman- dant der versterkte stelling Antwerpen in 1913, was hij in Augustus 1914, toen de oorlog uitbrak, bevelhebber der 4° legerafdeeling en gouverneur der versterkte stelling Namen. Deze plaats viel na een heldhaftigen, maar vruchteloozen weerstand onder de sla gen der Oostenrijksche mortiers van 305. Generaal Michel gelukte erin, met een cleel der 4° legerafdeeling, door reen het Entre-Sarnbre-et-Meusege- ried, een omsingeling van de Duit schers te vermijden. Hij en zijn troe pen kwamen langs de zee in Belgie terug en hielpen mede Antwerpen ver dedigen en nam ook naderhand deel aan de verdediging van den Yser, waar deze afdeeling zich onderscheid de onder meer bij den opmarsch der Duitschers naar Merckem en vervol gens in het offensief van Reigersvliet alsook in het bevrijdingsoffensief van September 1918. Na den oorlog heeft generaal Michel ret kommando gevoerd over de Belgi sche bezettingstroepen in Duitschland. Ter erkenning zijner groote dien sten schonk de Koning hem den titel van baron. Bij de bespreking in het Lagerhuis van het ontwerp der financiewet, werd de labourregeering Maandag in min derheid gebracht op een wijziging der rehoudsgezinden, strekkend om de manier van takseeren van den grond eigendom te veranderen. De regeering rekwanr slechts 208 stemmen tegen 232. De stemming heeft echter geen ontslag van het kabinet voor gevolg gehad. De bewoners der rue Castiglione, te Rijssel, hoorden Maandag in den vroe gen morgen, plots een vuurschot knal len. Men ging zien en men vond op den steenweg, midden in een bloedplas een man liggen, zekere Julien Vermeu len, 27 jaar oud, afkomstig van Roe- selaere, autovoerder, wonende te Fives Rijssel. De wanhopige had zich een revolverkogel in volle borst gejaagd. In zijne kleederen werden verscheidene brieven gevonden, waaronder eenen gericht aan zijne moeder, een andere aan eene vrouw van Rijssel, en waarin hij deze laatste verzocht zorg te dragen over zijne verloofde. De ongelukkige bezweek een weinig later. Eene afdeeling van de Luchtvaart deed te Toulouse, opstijgingsproeven met een ballon. Deze werd door een hevigen wind tegen den kerktoren ge slingerd van Balma. De kabel bleef haperen aan het kruis en de toren die werd losgetrokken. Een groep kinde ren, die voor de kerk stonden, hoor den het gekraak en gingen ijlings op de vlucht. De toren blijft nog alleen rechtstaan dank aan de staaf van den bliksemafleider. Het bovenste deel van den toren, eene massa van ongeveer 3 ton, helt over en dreigt naar beneden te storten. Op de luchtlijn Saarbrucken-Keulen is Zaterdag een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Het postvliegtuig was rond 8 uur opgestegen en zweefde boven de stad heen op eene hoogte van 1 000 meters. Talrijke toeschouwers volgden de vlucht en zagen opeens groote vlammen uit den motor opslingeren. Weldra stonden ook de vleugels van het machien in brand. Plots had een vreeselijke ontploffing plaats en het

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1