Gaat Duitschland Bankroet Nijverheidsblad voor Popering-he en omstreken. abonnementen men abonneert OP alle belgische postkantooren Duitsehland, de geboren vijand van België. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE HET LEOPOLD II STANDBEELD TE OOSTENDE. De anti-Belgische Werking van de Heimat bund KRITIEKE TOESTAND De Internationale Finaneie, ELFDE JAAR. NUMMER 29. Jaar. in stad I 2 fr. per post I 6 fr. Gongo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één> maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamloos» ingezonden artikels worden in do scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een pastaegel voor ent* weerd te veegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur* waardors. Voor dik* wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In 1905 reeds was de overweldiging van Belgie door Duitschland besloten Een treffende eigenaardigheid van Duitschland's moordproces, dat met zijn veroordeeling besloten werd, is we dat na dit vonnis nog altijd nieuwe bewijzen gevonden worden voor zijn schuld. Als een der voornaamste getuigen ten laste is na zijn dood nog prins von Bulow opgetreden, die Rijkskan selier was, juist op den tijd, toen de heele aanslag op de wereld te Berlijn werd ineengezet. Men kan nu de redenen en gevoe lens die von Bulow tot deze onthullin gen hebben bewogen zoo weinig res pectabel vinden als men wil, de door hem aangehaalde feiten en voor gebrachte documenten tot staving er van, willen betwisten of verminderen, is volmaakt onbegonnen werk en daar zijn zelfs de handigste pleiters van Duitschland's zaak nooit aan begonnen Maar, hoe verpletterend ook von Bulow's getuigenis in zijn gedenk schriften moge zijn, het schoonste blijkt hij toch nog te hebben achter gehouden en als we met dit schoonste kennis maken, dan begrijpen we da delijk, waarom Omdat er klaar uit blijkt, dat deze Rijkskanselier zelf mede een groot deel te dragen had van de schuld aan de overrompeling van Belgie, welke hij achteraf, toen ze door zijn opvolger werd uitgevoerd, zoo onverstandig scheen te vinden. Te Parijs is thans een brief van zijn hand voor den dag gekomen, waarin hij de eventualiteit voorzag van een oorlog met Engeland, en verklaarde, dat bij het uitbreken van zulken oorlog de eerste maneuver van het Duitsche leger moest zijn Belgie binnen te dringen. Dat schreef von Bulow aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken van uit de Oostzeebadplaats Norderney, op SO^Juli 1905. In de Duitsche regeeringskringen bleek men op dat oogenblik diep ge- ergerd over het feit, dat de Britsche Admiraliteit het Kanaal-eskader oefe ningen liet houden in de Baltische Zee. In deze maneuvers wilde Bulow niets anders zien dan een soort repetitie voor een vloot-actie tegen de Duitsche Noord-kust. En, in overleg met von Moltke, d ie iri 1914 chef zou zijn van den generalen staf en die op dat oogen blik al aangeduid was om den fameu- zen Schlieffen, den opmaker van het oorlogsplan, op te volgen, werd voor zulk geval deze tactiek vastgesteld Duitschland zou zich direct heel de Oostzee toeëigenen, dus Zweden noch Rusland ontzien en heel een voudig Denemarken bezetten, om de «Beits» de toegangen tot de Oost zee te kunnen afsluiten. En intus- schen zpu de Duitsche vloot, zooals het in Bulow's brief luidt de Noord- Zeekusten van Engeland gaan teiste ren. Over het lot van Denemarken was dus al beslist, Wat een wonder, dat de Denen in den wereldoorlog zoo hartstochtelijk de ziide van de Belgen gekozen hebben Het is slechts bij mirakel, aan de eerste successen van de Russen te danken, en nadien aan de Britsche vloot, die zoo grimmig de wacht hield voor het hol van 's Keizers Hochseeflotte dat zij aan een lot als het onze ontsnapt zijn. Maar indien ook nog kans bestond, dat Denemarken ontzien zou worden, van eerstaf heeft het in alle oorlogs plannen van Duitschland vastgestaan, dat Belgie onder den voet zou worden geloopen. Ook in dat van von Bulow volgens den thans aan 't licht gekomen brief In geval van een oorlog met Enge land moesten de Duitsche gezanten te Parijs en te Brussel oogenblikkelijk order krijgen om de Fransche en de Belgische gouvernementen te som- meeren, om zich binnen de zes uren vóór of tegen Duitschland te verklaren. Men moet nog eens goed dezen tekst overlezen. Er staat niet, dat in een der gelijk geval Frankrijk en Belgie de verbintenis moesten aangaan bij een Engelsch-Duitsch conflict neutraal te blijven. Zij moesten zeggen of zij vóór of tegen Duitschland waren. In beide gevallen werden zij dan na tuurlijk in den oorlog betrokken Ver klaarden zij zich solidair met Duitsch land, dan zou het voor Duitschland ook vanzelf hebben gesproken, dat het zich van Frankrijk en Belgie en van dezer havens als opmarschterrein en als brug- gehoofden tegen Engeland zou mogen bedienen wat dan zoowel de Fran schen als ons in directen oorlog met Grot-Brittanie zou hebben gebracht en genoodzaakt, zich ook militair bij Duitschland aan te sluiten. Weigerden zij daarentegen hun so lidariteit aan Duitschland, dan zou de Kaiser hen even natuurlijk beschouwen als zijn vijanden en niet langer wach ten om het aan te vallen. In beide gevallen moesten Frankrijk en Belgie in dezen oorlog worden be trokken en er ligt dus niets zoo ver bazends in deze instructie van von Bu low, dat hoe ook Belgie's antwoord luiden zou, het Duitsche leger Belgie moest binnentrekken. Geen enkele houding hadde ons dus in 1 905 voor den oorlog kunnen be waren.Of wij bondgenooten van Frank rijk, van Engeland of van Duitschland zelf waren geweest,,, op alle manieren waren wij in het conflict gesleept ge worden, Tot hiertoe is de brief van von Bu low slechts een bevestiging te méér van dit axioma, in zekeren zin dus oude historie. Maar op zeker deel haakt hij zich op verrassende wijze vast aan de voor ons land meest brandende ac tualiteit Aan het vraagstuk van onze verdediging namelijk. En wel daar waar de Rijkskanselier de meening in roept van den Keizer zelf, wat Belgie's rol betreft. Zijn Majesteit hechtte er namelijk het grootste belang aan, dat de Belgen maar niet zouden vermoeden, dat zij ooit eens voor zulk een keuze geplaatst zouden kunnen worden, Moesten zij daarvan lucht krijgen aldus den Friedenskaiser dan zouden zij al hun geld gaan uitgeven om tegen Duitschland forten op te wer pen en zij zouden de Franschen ver wittigen opdat dezen, bij het opmaken van hun verdedigingsplannen, met deze eventualiteit rekening zouden houden» Welke kostelijke, onbetaalbare Duit sche bekentenis staat hier Deze dat Belgische versterkingen aan zijn Oostgrens niet zoo nutteloos en krachteloos zijn als onze anti-mili taristen wel voorgeven. Dat men er te 3erlijn wel degelijk rekening mee hield Dat men er, voor het in de war sturen van Duitschland's oorlogsplannen, zeer erg vreesde dat de Belgen zich degelijk in staat van tegenweer zpuden stellen. n dus... dat men lang niet zpp licht ever een schending van de Belgische neutraliteit zou hebben gedacht, indien wij over een degelijk leger hadden be schikt, hetwelk óp de Maaslinie door moderne forten gesteund hadde kun nen worden. En... dat wij dus in zekeren zin den Duitschen overval zeiven hebben uit gelokt door zoo lange jaren onze na tionale verdediging te verwaarloozqn en dus onwillekeurig, maar feitelijk, mee te werken aan het algemeene Duit sche oorlogsplan. ...Zooals wij ook weer aan ieder mogelijk revanche-plan van Duitsch land zullen medewerken, wanneer wij in onze oude dwalingen vervallen en nogmaals onze nationale verdediging door gewetenlooze politiekers laten sa- boteeren. D.N.G. Heden Zondag 1 9 Juli zal de Koning de onthulling bijwonen van het stand beeld Leopold II. Deze onthulling zal plaats hebben om 1 5 uur, om den Ko ning toe te laten zich 's morgens naar Veurne te begeven. De Koning heeft den wensch uitge drukt zelf een schouwing te doen van de vaandels der vaderlandslievende en andere maatschappijen. Vergezeld van de Koningin, prinses Astrid, de prinsen Leopold en Karei, prinses Clémentien, zou de Koning de schouwing houden van de vaandels, welke in een rij langs den dijk zouden gesteld worden. De zeeparade zou ter zelfder tijd plaats hebben. Wij vernemen dat een duizendtal Belgische maatschappijen zich reeds heeft laten inschrijven om aan deze vaderlandache betooging deel te ne men. In de Kantons Eupen en Malmédy Een optreden van onzen Minister van Rechtswezen. De Heimatbund die in de heroverde gebieden van Eupen en Malmédy blijft bestaan en werken, heeft nogeens ge tracht het Belgische gezag te sabotee- ren. De vrijwilligers-pompiers van Eupen hadden besloten een groot feest in te richten, en de Heimatbund zag er een welkome gelegenheid in, om de be trekkingen tusschen Eupenaren en Bel gen, die voortdurend verbeteren en hartelijker worden, weer eens in de war te sturen. Het bestuur van dezen Bond sugge reerde den inrichters aan de Belgische overheden toelating te vragen, om hun collega's van over de grens in uniform uit te noodigen. De vraag om toelating ging over de pompierskorpsen van Aken (50 man) Duren (100), Montjoie (30), Ellen- thal (30), Corneliemunster (30) en Eschweiler (40). Het departement van Rechtswezen gaf de toelating aan deze 280 man schappen om naar Belgie te komen, met een minimum van kosten, d. i. mits betaling van eer» gezamenlijk pas poort. Alleen werd vereischt, dat dé pinnen der helmen, die zekere korpsen dragen, zouden weggenomen worden. Doch ondertusschen kwam de mini ster van Rechtswezen te weten, dat be oogd werd, om een groote anti-Belgi sche manifestatie in te richten, waaraan volgens de onbescheidenheid van een Duitsch dagblad niet minder dan 44 korpsen met 1 100 manschappen in uniform zouden deelnemen. De ministe^ handhaafde nochtans zijn toelating aan de 280 pompiers ge geven, en zond aan de plaatselijke overheden een brief waarin hij zegde, dat «speciaal» aan 280 Duitsche pom piers toelating was verleend, om in uniform de grens te overschrijden, en zulks mits betaling van de gezamenl ijke som van 12.50 goudfrank voor pasportkosten. Dat dezen voor dezelf de betaling vergezeld mochten zijn van vrouwen en kinderen. Dat verder alle Duitsche onderhoorigen onder de ge wone wettelijke voorwaarden binnen 's Rijks grenzen mochten komen, in dien zij noch in korps noch in unifprm reisdep, De leden van den Heimatbund van upen hadden natuurlijk gehoopt, dat met de toelating te bekomen voor 280 pompiers in uniform, de andere pom pierskorpsen gemakkelijk zouden bin- nengeraken. De speciale bepaling aan iet einde der instructies yerhinderde zulks. Na een concialabuul werd dan ook aesloten het feest, dat geen ander doel, dan anti-Eielgisch gestook hqd, af te zeggen. Een plakkaat werd uigehangen,waar op geschreven stond, dat het aange- condigd pompiersfeest niet zou door gaan gezien het terugtrekken van een selofte door de Belgische pverheden gedaap. En als de kroon op deze verdraai ing der waarheid, schilderde een dezer nachten, een onbekende hand, op een muur, tegenover de kerk, in reuzen- etters, de woorden die we wel niet in onze taal zullen moeten vertalen Belgien verrecke Verder commentaar zal er niet moe ten aan toegevoegd worden. HJIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leening de Verwoeste Gewesten. DRINKT MAS-CAR BIER 5 T. H. 1922. Vrijdag ten 10 uur heeft in de Na tionale Bank de 110° trekking plaats gehad van de leening 5 t.h. 1922 der Verwoeste Gewesten. Reeks 45.188 n. 17 wint 250.000 fr. Reeks 45.188 n. 20 wint 100.000 fr. Reeks 10.070 n. 20 wint 100.000 fr. De andere nummers van de uitgeko men reeksen en al de nummers van de Reeks 128.919 zijn uitkeerbaar met 300 frank. 4 T, H. 1921, Woensdag laatst heeft de 85e trek king plaats gehad der leening van oor logsschade 4 t.h. 1921. Het lot van één millioen is gewonnen door Serie 53.293 n. 11. De andere nummers van deze serie zijn uitbetaalbaar met 250 frank. Volgens de laatste berichten die uit Berlijn komen, staat Duitschland thans op den rand van den afgrond. Nadat Frankrijk, onomwonden zijn voorwaar den gesteld had, om hulp te verleenen aan het Reich in zijn financieelen nood kwam Dr. Luther onmiddellijk naar Berlijn terug, en stelde zijn regeering op de hoogte der door hem gevoerde onderhandelingen, te Parijs. Natuurlijk eischte Frankrijk, evenals Engeland, enkele uren vroeger, dat Duitschland definitief zou afzien van elke revanche-gedachte, en zelfs ook van den schijn daarvan, teneinde op die manier de rust en de vrede over heel de wereld, en speciaal in Europa, te herstellen. Daarom moest de Duitsche regeering afzien van den bouw van een tweeden pantserkruiser, alle plannen van ausch- luss met Oostenrijk opgeven en ette lijke nationalistische revanchardsbon- den, desnoods met geweld, ontbinden. Daar die voorwaarden te zwaar ble ken, en gezien de weigerende houding van maarschalk Hindenburg, die met ontslag dreigde, werd besloten liever nog eens een beroep te doen op de Vereenigde Staten, Doch ook ginds wil men Duitsch land, in dp huidige voorwaarden niet verder helpen. President Hoover vindt heel terecht dat hij niet meer dan zijn plicht gedaan heeft met aan Frankrijk zijn voorstellen als het ware op te dringen, want verder wil hij niet, kan hij niet gaan. Dat laten de Amerikaan- sche bankiers hem niet toe. Het onvermijdelijke gevolg van de Duitsche koppigheid zal dan ook waar schijnlijk de algeheele financieele on dergang zijn van het Reich. En dat hebben onze Oosterburen dan voorna melijk, zoo niet uitsluitend, te dan ken aan de noodlottige nationalistische agitatie van de Nazi's Jung Deutsch- land, e.a. uiterst-rechtsche organismen die de openbare meening aan gindsche zijde van den Rijn met zoo onmogelij ke als volslagen zinlooze en holle phra- sen hebben opgezweept. En thans zijn de handen der regeering voor goed gebonden, wil een binnenlandsch qp- roer vermeden worden. President Hindenburg, die ?oo pas door zijn vroegeren heer, den onmon- digen gek van Doorn, op de lieflijkste wijze werd uitgemaakt voor een dief, die zijn rechtmatige straf niet ontloo- pen zal (of was dat ook maar voq.r de galerij) heeft thans de kapoen qp bur geroorlog prachtig in de hand gewerkt door zijp onverzettelijkheid inzake het bouwen van pantserkruiser R, Door nood gedwongen schijnt het echter dat de regeering op het laatste oogenblik toch gehoor roxx geven aan de gewettigde en zeqr begrijpelijke verlangens van Frankrijk en Engeland, de nationalisten ten spijt. Zoodat de toestand op 't oogenblik zeer kritiek is, te Berlijn. De keuze is gevaarlijk, want aap den eenen kant loert de burgeroorlog en aan den anderen kant het financieel failliet. Men wenscht in Wallstreet (Londen) dat de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk cn de Federal Reserve Bank, oogenblikkelijk een crediet van 200 tot 300 millioen dollar, aan de Rijksbank zouden toestaan op voor waarde dat die laatste bank haar cre- dieten beperken zou en dat de handels banken der verschillende landen hun credietopeningen aan Duitschland toe gestaan, zouden behouden. De groote New-Yorker handelsban ken zijn niet genegen tegenover de ge dachte eener deelname hunnerzijds aan een belangrijk crediet aan Duitschland toe te staan. Wel zijn zij genegen niet te raken aan de gelden, die zij in Duitschland plaatsten, zooals vele ban- cen van het binnenland der Vereenigde Staten het deden. Zij beloven echter niet hun gelden voor een bepaaldqn tijd geplaatst te latep. Het zou volgens de banken van New York en yap Chicago eep slechte poli tiek zijn Duitschland financieel te steu nen, zoolang dit land zijn credieten niet krachtdadig beperkt. De kwestie van een uitgifte op langen termijn zal voorloopig niet besproken worden. Vragen naar buitenlandsche munten De vragen naar buitenlandsche mun ten stegen tot ongeveer 50 millioen mark. De Rijksbank, die de laatste cre dieten, waarover ze beschikte, uitgeput heeft, verkeert in de noodzakelijkheic haar gouddekking van den muntom- loop terug te brengen tot beneden het wettelijk peil van 40 t.h. Men verklaart in de financieele krin gen dat de tegenwoordige crisis in omvang zelfs die van 1923 overtreft, men vreest dat, zoo de onderhandelin gen voor de toekenning van credieten moeten voortduren, zich middelerwijl voorvallen zullen voordoen. Duitsche maatregelen. De «Montagmorgen» meldt dat het Rijkskabinet in overeenstemming met de groote banken de volgende beslui ten zou getroffen hebben 1. De groote banken zijn onderling solidair tegenover hun klanten 2. De Duitsche regeering decreteert het toezicht over de deviezenmarkt 3. De Duitsche regeering kondigt de wet af om te beletten, dat de kapi talen naar het buitenland zouden gaan. De beslissingen van het kabinet wor den onder den vorm van decreetwetten in voege gebracht- Het oordeel van Mussolini. M. Mussolini heeft in een artikel een 1 O-jarig plan van Europeeschen her opbouw en van gewaarborgden vrede uiteen gezet. De Duce schrijft onder meer Ik ben geen van degenen die de tragische toestanden overdrijven, maar het is mijn plicht allen te waarschuwen die begaan zijn met de belangen van het menschdom, dat een nieuwe winter miseries Europa in het kommunisme kan storten. Duidelijke teekens kondi gen zulks aan en het is hoog tijd den geesel te weren. Het jaar 1932 zal ons den ondergang ofwel den vooruitgang brengen de Westersche beschaving zal heropbloeien ofwel in een warboel vernestelen. De beoordeeling van de Amerikanen. De Amerikaapsche bapkiers die van nabij de Duitsche ekonomische krisis volgen zeggen Zaken zijn zaken. Zoolang men in Duitschland niet geneigd is orde te schaffen in het huishouden, moet het geen nieuwe hulp van de Vereenigde Staten verwachten. Wij zeggen dit niet uit afkeer voor Duitschland, maar wel omdat wij er ons rekenschap van ge ven dat het Reich, met de ergheid van zijn toestand te overdrijven om een leening te verkrijgen, tevens allen die geld in Duitschland hadden belegd, een uitzinnigen schrik had aangejaagd. In Duitschland hoeft men de werkelijk heid in te zien Een Krediet van 500 miljoen dollar M.Luther heeft een krediet gevraagd van 500 miljoen dollar (17 miljard frank). Zal hij het bedrag krijgen Een bijna hopelooze toestand De financieele toestand is erg en bijna hopeloos, als men Duitschland aan zijn lot overlaat. Duitschland staat voor geldelijkheden die niet kunnen geregeld worden dan door geldelijke middelen en door geen andere. Hulp van de Wederlandsche Bank Volgens een bericht uit Berlijn zou den de vertegenwoordigers der ver schillende uitgiftebanken te Bazel ver gaderd, geneigd zijn het krediet van 100 millioen dollar dat den 25 Juni aan Duitschland werd verleend, te ver lengen en dit krediet op 300 millioen te brengen. Maar het zou hier slechts gaan om een krediet op zeer korten termijn, voor drie weken of een maand doch waardoor aan de Reichsbank de noodige middelen worden verschaft om in hare onmiddellijke behoeften te voorzien, terwijl intusschen kap on derhandeld worden vqo^ steun Y^n een langeren du.u,r. Op de Belgische Kust. De hankiers op de Belgische kust hebben Maandag morgen geweigerd nog Duitsche marken uit te wisselen, en zulks was spoedig gekend in de hotels, die alle betalingen in marken op hun beurt van de hand wezen. Talrijke Duitschers die op de kust verblijven en slechts marken hebben, welke zij uitwisselden naarmdte zij er noodig hebben, zaten met den slag zonder geld. Eenige spekulanten hebben er in toegestemd uit te wisselen aan 400 fr. per 200 mark, ongeveer de helft der waarde. De Duitsche Banken gesloten. Dinsdag morgen werd door de Duitsche regeering het volgende afge kondigd Luidens een presidentieel bevel heeft de Reichsregeering beslist dat alle bankep, spaarkassen en andefe kredietinrichtingen, uitgenomen de Reichsbank, Dinsdag en Woensdag ge sloten blijven. In al de Duitsche steden werden de Spaarkassen overrompeld door spaar ders die hun geld komen opeischen. Een Rentemark. De Duitsche regeering gaat nu pogen den toestand te redden door echt re- volutionnaire middelen te gebruiken. De eerste radikale maatregel is ge weest het sluiten der banken, spaar kassen, beurzen en winketten voor twó« dagen. Dinsdag werd ten tweede besloten tot het invoeren eener nieuwe munt, welke niet gangbaar is in het buiten land, geen goudbasis heeft en welke een opgelegde koers heeft voor al de financieele verrichtingen in Duitschland Deze munt zal Rentemark genoemd worden. De Mark niet meer genoteerd. Sedert Maandag werd er geen koers meer van de mark genoteerd in Bel gie, zoodat er ook geen spraak kon zijn van uitwisselen. Een aantal Duit schers die zich te Brussel bevonden, vielen alzoo zonder bestaansmiddelen en moesten afreizen. In eenige hotels hebben Duitsche toeristen voorwerpen van waarde als pand moeten achter laten. Geen Rentenmark Men heeft Woensdag te Berlijn aan gekondigd dat de Reichsregeering er aan verzaakt heeft de rentenmark in, het leven te roepen. Men zal de uit betalingen doen gedeeltelijk in munt en gedeeltelijk in checks. Deze checks mogen niet geweigerd worden en heb ben wettelijken koers. Wat Frankrijk gedaan heeft. In 1871 eischte Bismarck, te Ver sailles, de onmiddellijke betaling van vijf miljard (wat thans 40 tot 50 mil jard zou zijn), en Frankrijk betaalde, zonder iemands hulp aan te vragen. Sfu in 1918, na den gesloten wapenstil stand, moest Frankrijk ontelbare hui zen, fabrieken, gebouwen heropbou wen en spoorwegen herstellen *t was ook voor miljarden, en Frankrijk deed iet zonder iemands hulp te vragen. In 1926, toen de Fransche frank met waardeloosheid bedreigd was, redde Yankrijk zich van de bankroet, de openbare ellende en den burgeroorlog, zonder de hand bedelend uit te steken en een wanhoopskreet door de wereld te zenden. Frankrijk redde zich weeral zonder iemands hulp. En Duitschland nu Waarom volgt dit land, dat er op boft de genius van de organisatie te bezitten, thans het voorbeeld van Frankrijk niet EENE KONFERENCIE VAN MINISTERS TE LONDEN. De Engelsche regeering heeft be sloten onmiddellijk de Konferencie van Ministers bijeen te roepen, die voorzien werd bij de samenroeping van het Ko- miteit der Experten, en zulks tenge volge van de wending die de Duitsche crisis genomen heeft. De vreemde mi nisters zouden den 20 Juli, Maandag a. s., te Londen vergaderen. Al de landen die het Youngplan onderteekend hebben, zijn te Londen uitgenoodigd, alsmede de Vereenigde Staten die, sedert president Hoover zijn berucht voorstel deed, uit hun af zondering zijn getreden om zich de Europeesche zaken wat nauwer ter har te te trekken. De Belgische regeering heeft die uit- noodiging aangenomen. De H.H. Ren- kin en Hymans, en misschien baron Houtart, zullen Belgie op deze konfe rencie vertegenwoordigen. Belegging van groote sommen. Men rekent dat Amerika 500 mil joen pond sterling (87 Yz miljard fr. belegd heeft in Duitschland en in Oos tenrijk. De Engelsche fondsen in die landen worden op 1 00 miljoen pond sterling 1 7 Yz miljard) geraamd. Men zal nogeens banknoten drukken. De gouddekking van de mark is van 40 op 30 t.h. gebracht en de Reichs bank gaat 800 miljoen mark nieuwe banknoten drukken.Dit begint opnieuw aangebrand te rieken, zooals kort na den oorlog. Men weet waar zulk ge vaarlijk spel aanvangt, maar niet waar het eindigt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1